Citroen CX nu met inspuiting foto boeken 1 Schiesser goed onder en boven modejournaal Flitsende bewegingen bij gematigd licht weq en wiel léf -y Ik 2H Opel past de Kadett aan Ook overdag de lichten aan Nog veel fout aan rij-techniek Fiat hoopt op vernieuwde „127" BI 25 WOENSDAG I 8 M E I 19 7 7 VARIA 24 4 T r f A IEDERE FOTOAMATEUR en ook iedere fotograferende toe rist, kan zo af en toe geconfron teerd worden met situaties waar in hij zich afvraagt of er nog wel een foto te maken valt. Deze vraag wordt dan meestentijds veroorzaakt door twee fotogra fisch tegenstrijdige verschijnse len, n.l.: snelle bewegingen en relatief weinig licht. W HET THEMA „Ondergoed, nacht- en badkleding voor het hele gezin”, gaan we vandaag aan de orde stellen. U, trouwe lezeres van dit modejournaal, weet dat wat dat betreft Schiesser International de ganse familie altijd plezierig en mo dieus heeft verpakt. Om dat vrij wel onwrikbare gegeven voor de zoveelste keer bevestigd te wil len zien, gaan we met elkaar maar eens naar de nieuwe collec ties kijken die u op het ogenblik ongetwijfeld in de winkels zult tegenkomen. IA. 7 DJ <-J4 ?r- iet en die ist- <en Onder redactie van J.P. Bos 3 J. s, e 9 door Bé ter Maat i I irin JW ie ]e Charmante lange nachthemden, en beslist niet alleen voorin bed, uit de collectie van SchiesserInternational. Wikkelrok met bij passend shirt voor vele doeleinden geschikt (Collec tie Schiesser). Citroën heeft een nieuw CX-model toegevoegd aan de serie. De nieuwe CX „GT” is uitgerust met een 2347 cc motor, voorzien van electronische bezine- inspuiting. Tevens heeft dit model een vijf versnellingsbak meegekregen. De nieuwe CX is daarmee een ware „grande routière” geworden: een reiswagen die vooral geschikt is voor de doorgaande autosnelwegen. Citroën heeft met dit model een verbeterde uitvoering gelverd van de vroegere DS 23 „injection”. De electronische brandstofinsputing brengt een exacte dosering van de hoe veelheid brandstof tot stand, die de wagen onder alle bedrijfsomstandigheden nodig heeft. Dit verfijnde instrument zorgt daardoor voor een economisch en dus zuinig gebruik van de beschikbare hoeveelheid brandstof aan boord. De inspui ting wordt gecombineerd met een elektronische ontsteking, die zeer regelmatig werkt en daardoor een betere verbranding veroorzaakt. Als dit alles nog eens samengaat met een vijf versnellingsbak met een lange vijfde versnelling dan ontstaat er een „winnende” combinatie voor lange ritten met constante snelheid. Vooral op autosnelwegen zal dit geheel volledig tot zijn recht kunnen komen. Citroen heeft de vering van het nieuwe model aangepast aan de prestaties: top 189 km/ uur. De wagen, uitgerust met voorwielaandrijving, heeft een leegewicht (din) van 1345 kg. Volgens opgave van de fabriek is het brandstofverbruik bij 120 km/ uur 1:9,9. In een stadstraject draalt de wagen lo 6,6. Tot eind maart dit jaar werden er 250.000 CX-modellen gefabriceerd e ij It u fd 1x nd- TWEE UITSCHIETERS in de uitga- venstroom van Elsevier Nederland over fotografie en filmen vormen de Focus- boeken Grote boek der natuurfotografie en Filmen met fantasie ins i. Badshorts met bijpassende shirts voor hem en haar, eveneens uit de collectie van Schiesser International. Dit werk, dat als ondertitel heeft „De camera als loep of microscoop”, is een „moet” voor elke amateur die op het uitermate boeiende terrein van de na tuurfotografie streeft naar de hoogste kwaliteit. ken voor hun vorlijke strandgebeuren. Mevrouw wordt evenmin vergeten waar het een uitgebreide strandgarderobe be treft. Naast de vele bikini’s en badpak ken kan ze zich voor de boulevardwande- ling in een beeldschone wikkelrok met bijpassend shirt hullen. In zo’n combina tie kan ze zich trouwens, net als met de charmante lange japonnen uit de collec tie, heel goed op een informeel feestje vertonen. Terecht vragen de auteurs allereerst aandacht voor datgene wat in de fotogra fie in het algemeen, maar in deze tak van fotografie in het bijzonder geldt: leren kijken. Dan komt de techniek van de macrofotografie ter sprake met de appa ratuur, objectieven, flitsers, films enzo voorts die er aan te pas komen. Zelfs het maken van geluidsopnamen is niet ver geten. Voor het vastleggen van snelle bewe gingen moet men hoge sluitersnelheden gebruiken en er is veel licht nodig om deze tijden mogelijk te maken. Zo’n verschijnsel doet zich bijvoor beeld voor in het Dolfinarium te Harder wijk, waar de emorme sprongen van de dolfijnen voor spanning en sensatie zor gen. Veel bezoekers van dit evenement hebben één zeer duidelijke wens: de ca priolen van deze dieren op de foto vast te leggen. Vanaf de achterste rij ziet men Begin juli zal op de Nederlandse markt een gewijzigde serie van de Opel Kadett leverbaar zijn. Deze serie wordt aangevuld met de Ka dett Berlina, terwijl voor sommige uitvoeringen tevens een 1600 cc motor van 75 pk kan worden gele verd. Deze aanpassing over de ge hele linie van het type Kadett was volgens GM nodig om tegemoet te komen aan de groeiende vraag naar auto’s met compacte buite nafmetingen, die tevens enige luxe bezitten. De wijzigingen aan de Kadett uitvoeringen bestaan on der meer uit richtingaanwijzers die op gelijke hoogte met de kop lampen zijn gemonteerd een hoger radiateurscherm en verzwaarde bumper. Tevens zijn de stoelen nieuw ontworpen. De Berlina on derscheidt zich door onder meer velours stoelbekleding, sportstuur, kwartsklok en elektrische ruite- sproeier. Ook is de Berlina voor zien van halogeen koplampen. De 1600 cc motor waarmee de Kadett 1,6 1. is uitgerust maakt een top van 160 km uur mogelijk. Op de foto de aangepaste Kadett. „Praktisch en gezellig”, zult u zeggen. Inderdaad, maar dat geldt evenzeer voor de pyjama’s van moeder en dochter. Ook hier heeft Schiesser gezorgd voor dezelf de voortreffelijke, soepele materialen met beeldige dessins en niet vergeten, de in alle opzichten uitmuntende pasvorm. Dat kan dus een verdraaid leuke pyjama- happening worden familie! Voorts kun- FIJNE STUKJES TEXTIEL „om te bouwen” tot kostelijke nieuwe aanwin sten voor uw bad- en strandleven, vindt men bij Schiesser International nog im mer een zeer aantrekkelijke bezigheid. Dat houdt in dat mijnheer bij zijn perfect zittende badbroek een bijpasend katoe nen shirt kan verkrijgen. De jongens en de meisjes vinden respectievelijk de fleu- rigste badbroekjes, bikini’s en badpak- FILMEN MET FANTASIE is het zo veelste boek van Günter Spitzing, maar wij kwalificeren het als een uitschieter, omdat hij voor het overbrengen van de materie op de lezer een nogal revolutio naire methode volgt. Afwijkend van het geijkte patroon: brokken theorie met praktijkvoorbeelden, heeft de auteur een programma opgesteld om de fantasie te trainen. Ondersteund door een grote hoe veelheid mini-illustraties bevat elk hoofdstuk voorbeelden die door de ama- teur-smalfilmer moeten worden bestu deerd, vragen die moeten worden beant woord en problemen die moeten worden opgelost. Het tweede deel van het boek is eigen lijk een les in natuurkunde, maar dan op een zeer plezierige wijze. Deze kennis van de planten en dieren in hun biotopen is voor de macrofotograaf onontbeerlijk. Het eerste is een vertaling door Daan Helfferich van een werk van de Fransen C. Nuridsany en M. Pérennou (Photographier la nature). Na de ver schillende uitgaven over dichtbij- en ma crofotografie die wij in deze rubriek heb ben besproken, is dit de eerste die zich in dit opzicht specialiseert op het vastleg gen van bloemen, planten, insekten en kleine reptielen. Uiteraard gaat Spitzing ook uitvoerig in op wat er al zo komt kijken bij het maken van een hobbyfilm, zoals de ca mera, accessoires, films, de montage, projectie en de synchronisatie met geluid. Het boek bevat maar liefst 620 zwartwit en 279 kleurenfoto’s. Fotoboek voor beginners van John Scholten (uitga ve van Het Spectrum in de Prisma-serie) is een voledige handleiding vóór de be ginnende, vooral jeugdige fotograaf. Na een algemene inleiding over camera standpunt perspectief, scherp- onscherp, voorgrond-achtergrond, lichtdonker, contrast, compositie en beeldformaten komen passeren, in het bestek van deze pocket toch behoorlijk uitvoerig, de ca mera, films, filters, het flitsen, ontwikke len en vergroten de revue. Verder behan delt de schrijver de voorbereiding tot het fotograferen en veel voorkomende fou ten. Met behulp van dit overzichtelijke boekje kan de jeugdige amateur zijn hob by meteen op een hoger niveau brengen. OM TE BEGINNEN HULLEN vader en zoon zich in de kleurigste hemdjes en slipjes, hetzij effen of met leuke dessins. Ook wat de materialen betreft hebben ze volop keus. Voor deze jonge en wat oude re heren is het assortiment pyjama’s al even uitgebreid en de kleuren komen veelal overeen met die van het onder goed. Maar, beste mannen, de mogelijk heden zijn nog niet uitgeput. U kunt kiezen voor de korte of de lange broek en bovendien hoeft u ze beslist niet alleen als slaappyjama te gebruiken. De uitste kende pasvorm en de huidzachte materi alen geven ze net die prettige draageigen- schappen om er tevens de vrije uurtjes prima in te kunnen doorbrengen. Wat dit prachtige boek zo waardevol maakt is de vermelding bij elke foto - en de een is nog mooier dan de ander - van de opnamegegevens, zoals vergrotings- maatstaf, objectief, lensopening en wijze van verlichting en belichtingstijd bij dag- Jicht. hen dan fotograferen en met een flit- slampje trachten de scène op te lichten. Het flitsen over zo’n grote afstand is eigenlijk zinloos, omdat het licht van het lampje zich zó verspreidt, dat er nauwe lijks iets van wordt teruggekaatst naar de camera. Toch kan men met een relatief eenvou dige camera, en met een klein beetje geluk, goede foto’s maken van de sprin gende dolfijnen, vooral wanneer ze uit het water opspringen om een visje te happen. De kunst is namelijk om de foto te maken op het moment dat de dieren stilhangen in de lucht (dat gebeurt op het moment dat ze hun hoogste punt van de- sprong bereikt hebben en weer naar be neden gaan vallen). Ook kan men goede foto’s van de door hoepels en over lijnen springende dieren maken, wanneer de camera tijdens het afdrukken met de beweging wordt meegetrokken. In dat geval zal de achtergrond onscherp wor den weergegeven, hetgeen de suggestie van snelheid slechts verhoogt. De Nederlandse Spoorwegen organise ren speciale dagtochten naar het Dolfi narium. Van de beste foto die men tij dens deze tocht gemaakt heeft, maakt Kodak Nederland B.V. geheel gratis een 13 x 18 cm vergroting. Hiertoe kan men het negatief, vergezeld van het gebruikte dagtochtkaartje, vóór 31 oktober 1977 opsturen naar Kodak Nederland B.V., Postubs 1000 te Driebergen. Bovendien dingt men dan mee in een grote wed strijd, waarvan op 5 december a.s. de uitslag aan de winnaars bekend gemaakt zal worden. nen de vrouwelijke familieleden een keu ze maken uit de meest modieuze beha’s, pantybroekjes en corselets, die zij zich maar kunnen wensen. Het „ondergoed” ^iet er zo gezellig kleurig uit soms voorzien van een verfijnd dessin datje er ook op het strand zonder meer een uitstekend figuur mee slaat. Dat hoeft u natuurlijk niet te doen, als u nog steeds van het toch wel ouderwtse idee uitgaat, dat onergoed niet mag worden gezien. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) meent, dat de herkenbaarheid van voertuigen aanmerkelijk wordt verbe terd, zodra men de verlichting stan daardiseert. Dit geldt vooral voor de achterlichten van personen-, vrachtau to’s en fietsen. Volgens de SWOV zal elk voertuig beter opvallen, als ook overdag de verlichting brandt. Deze aanbeveling heeft de SWOV dezer da gen uitgebracht in een rapport, dat de verlichting van voertuigen behandelt uit een oogpunt van verkeersveiligheid. Overigens is het idee om auto’s ook overdag te laten rijden met brandende koplampen niet nieuw. In Finland bij voorbeeld is dit al enige tijd een goede gewoonte. Mede omdat elk jaar in ons land vierhonderd verkeersdeelnemers om komen bij kop-staart botsingen, wil de SWOV met dit rapport in de eerste plaats proberen deze ongevallen zoveel mogelijk te verminderen. Een goed hulpmiddel daarbij zou standaardisa tie van de verlichting kunnen zijn. In het rapport stelt de SWOV onder meer voor, zeven categorieën voertuigen in te stellen. Vrachtauto’s zouden daarbij vier rode lichten aan de achterzijde moeten voeren. Ook stelt de SWOV voor de signaallichten te scheiden van andere lichtbronnen. In de praktijk blijkt dat deze lichten vaak in één „huis” zijn ondergebracht. Verder kan de algemene invoering van een aantal extra lichtsignalen worden overwogen- Daarbij zou een apart signaal voor een noodstop kunnen horen. Om de verlich ting aan te passen aan de wisselende weersomstandigheden, suggereert de SWOV eveneens de invoering van vier lichtsterkte-niveaus. Overigens merkt de SWOV op, dat het doorlopend voe ren van verlichting niet beperkt zal mogen worden tot een bepaalde catego rie motorvoertuigen. Zodra men een categorie opvallender maakt, zal de herkenbaarheid van andere categorie ën daaronder lijden, aldus de SWOV. De ANWB heeft een onderzoek inge steld naar de rijkwaliteiten van de au tomobilisten, die de laatste jaren deel namen aan de rijproef voor gevorder den. Daaruit bleek onder meer dat der tig percent van de automobilisten goed reed, de helft haalde een voldoende, maar van twintig percent was de rij vaardigheid twijfelachtig. Bij de leeftijdsgroep boven de vijftig jaar ligt dit percentage twijfelachtige rijders driemaal zo hoog, als in de leef tijdsgroep onder de veertig.- Het bleek, dat in de groep mensen met minder dan zes jaar rijervaring en in de groep met meer dan twintig jaar rij-ervaring vijf tig percent meer „twijfelgevallen” voorkwamen, dan in de groep rijders met een ervaring tussen de zes jaar en de twintig jaar. Op het eerste gezicht lijkt dit een merkwaardig resultaat. Men kan zich voorstellen, dat in de groep met minder rij-ervaring dan zes jaar nogal wat „bravroure-rijders" schuilen en auto mobilisten die door gebrek aan erva ring niet elke verkeerssituatie juist be oordelen. Maar als men twintig jaar achter het stuur zit... dan is er toch wel een brok routine opgedaan. Kennelijk denkt men dan echter zo geroutineerd te zijn, dat nonchalance in sommige gevallen de overhand krijgt. Hoe het ook zij, het staat vast, dat men zich pas na zo’n jaar of vijf, zes een gerouti neerd rijder kan noemen. Vooropge steld, dat men zich in die jaren voldoen de zelfdiscipline in het verkeer heeft bijgebracht. Toch zijn er ook onder ervaren rijders enige fouten, die regelmatig terugkeren: bijvoorbeeld een onvol doende gebruik van de spiegels, of het niet bewust waarnemen van verkeers borden of -tekens. Het blijkt, dat één o de drie automobilisten het stuur op onjuiste wijze vasthoudt, de bochten verkeerd „neemt”, het andere verkeer bij het inhalen onjuist beoordeelt en een slechte „kijk-techniek” bezit. Eenveens zijn er nog vele automobi listen die niet de juiste versnelling voor een bocht kiezien, in de bocht niet de goede rijlijn volgen, niet goed voorsor teren bij het rechtsafslaan, de invoegs- trook op autowegen onjuist gebruiken en handelingsfouten maken bij het ver tragen van de auto. We hebben hier slechts een paar voorbeelden genoemd, maar genoeg om uw rijvaardigheid zelf nog eens kritisch te beschouwen. VEEL KLEDINGSTUKKEN blijken overigens in de praktijk aanmerkelijk meer mogelijkheden te bieden dan waar ze oorspronkelijk voor waren bestemd. Dat is toch wel het grote gemak van deze tijd. Voor ons allen betekent het dat je niet zoveel meer in je vakantiekoffer hoeft mee te zeulen om er toch leuk en goed gekleed uit te zien. Schiessers kinderbadmode, genopt en wel. De gewijzigde versie van de „127”, die het Italiaanse Fiatconcern onlangs heeft geïntroduceerd, zal volgens de Italianen het succes van zijn voor ganger prolongeren. De Fiat 127 is tot nu toe het belangrijkste type, dat bij Fiat verschijnt. De kleine wagen omvat een kwart van de produktie. In maart 1971 verscheen het eerste model van de „127” op de markt, voorzien van de destijds nieuwe achterklep. Sindsdien hebben heel wat autofabrikanten deze styling overgenomen. Van de „127” werden ruim tweeëneenhalf miljoen eenheden verkocht over de gehele we reld. En nog altijd is de Fiat 127 in Europa de meest verkochte wagen in de klasse van 1000 cc, d.w.z. 21 percent van het marktaandeel in Europa is voor de „127”. In Italië is dit zelfs veertig percent. Rekent men de verkoop van de Spaanse Seat 127 mee, dan verkocht men verleden jaar van deze ruim 3.50 meter lange Fiat ruim 450.000 eenheden in geheel Europa. Inmiddels is de pro duktie van deze Fiat gestopt en brengt men nog slechts de voórraden aan de man. Het vernieuwde model, waarvan men dit jaar 200.000 auto’s zal produce ren, zal de fakkel moeten overnemen. Eind mei begint de levering van het 1050 cc-type, pas in september komt de vernieuwde „127” met 900 cc-motor op de markt. Naar verwachting zal de prijs voor de duurtse uitvoering rond de 11.000 liggen. V.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25