1 D’66: Tien geboden voor Justitie Meer bier gedronken Senaat akkoord Afscheid van Samkalden Commissie onderzoekt en dan dit nog Daling aantal blindgeborenen geneeswijzen met verlenging studentenstops Aantal ongewenste zwangerschappen daalt snel Examen geschiedenis ter discussie „andere” NIEUWE VARIANT Japanse ex-minister neergeslagen CIJFERS NEDERLANDS INSTITUUT SOCIAAL-SEKSUOLOGISCH ONDERZOEK h 1 WOENSDAG 1 8 BINNEN- EN BUITENLAND J Experiment (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT. Op last van de burgemeester van Amersfoort is gisteravond een vergadering van de Nederlandse Volksunie in die plaats niet doorgegaan. De overweging daarbij was dat een dergelijke bijeenkomst een verstoring van de openbare orde kan inhouden. De burgemeester van Amersfoort heeft deze beslissing genomen op grond van de rellen die vorige week in Arnhem plaatsvonden. (Door Govert van Brakel) DEN HAAG. Met het onderdeel wiskunde open vragen heeft het lager beroepsonderwijs dinsdag afscheid genomen van het eindexa men 1977. Voor de ruim 90.000 kandidaten begint nu de periode van „angstige spanning”: wat gaat het worden zakken of slagen? De leraren die ik sprak waren het er over eens dat wiskunde dit jaar veel beter te doen was dan vorig jaar. „Toen het een aftreksel was van het mavo-examen” Men vond de opgave over het vogelreservaat aansprekend. De meeste leer lingen blken moeite te hebben met opgave drie waarin onder meer een berekening werd ge vraagd van coördinaten. Bij vier kwam het op goed uikijken aan. Vijf was op te lossen via inzicht of berekening. Lichtmasten Spaarboekje gepikt Fossielen gevonden Onderzoek bJ Paarden Vrachtwagens Massamoorden Branden in 1976 Dure koffer MJEI J >>.7 7 ongewenste zwangerschap in Amersfoort verboden WEERRAPPORTEN Minister-president en tevens PvdA-lijst- trekker Den Uyl heeft gisteravond in het Drentse Borger het CDA gevraagd het verzet tegen de vermogensaanwasdeling (VAD) op te geven. Hij vroeg de christen democratische groepering van KVP, ARP en CHU het mogelijk te maken dat ook de 1 no wnw windst. n zw n n 28 22 in 1976. Sindsdien heeft de situa tie zich gestabiliseerd. Deze cijfers werden gisteren in Den Haag bekend gemaakt door drs. E. Ketting, onderzoeker ver bonden aan het Nederlands Insti tuut voor Sociaal-Seksuologisch Onderzoek (Nisso), op een bijeen komst ter gelegenheid van de pre sentatie van de voorlichtingsgids „Over het wel en niet krijgen van kinderen en over seksualiteit en opvoeding”. o 3 Voor de mensen voor wie de situatie in het Midd^n-Oosten en de houding van de Nederlandse politieke partijen bepalend is voor hun stemgedrag op 25 mei, adviseert de werkgroep Israel niet op de PSP te stemmen. Het programma van die partij onderschrijft het bestaansrecht van Israel niet en verder is het de enige partij die het programma van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO het dichtst bena dert. Staatssecretaris Zeevalking van Justitie heeft gisteravond op een verkiezingsbij eenkomst van zijn partij D66 in Zoeter- meer propaganda gemaakt voor tien gebo den voor het justitiebeleid van de nieuwe regering na de komende verkiezingen. Bij wiskunde voor mavo 4 viel op dat er weinig goneome- trie in voor kwam. Volgens een leraar boft de mavo daarmee, want, zei hij, dat onderwerp vinden de leerlingen toch vaak wel een moeilijk onderdeel van de examenstof. Minister Van der Stoel sprak in Waal wijk op een verkiezingsbijeenkomst van de plaatselijke PvdA-afdeling. Hij beant woordde zo goed en zo kwaad als dat kon vragen die de Zuidmolukkers op hem af vuurden, maar zij toonden zich over zijn antwoorden ontevreden en begonnen la waai te maken. Korte tijd later verlieten zij de zaal en koelden hun woede op de auto. Een groepje van circa 15 Zuidmolukkers heeft gisteren in Waalwijk deuken getrapt in de dienstauto van minister Van der Stoel ..van Buitenlandse Zaken Voorts moest de motorkap van de wagen het ontgelden, ze gingen er op dansen. Tenslot te lieten ze een band leeglopen. Slechts een enkeling, zo bleek uit een klein onderzoek, heeft het aangedurfd dit ruim opgezette onderwerp aan te pakken. De mééste leerlingen hebben een keuze gemaakt uit de tien onder B genoemde onderwerpen. Enige verwon dering wekte opgave tien waarin een mening werd ge vraagd over het artikel van K. L. Poll. Getiteld 1950-1975 van 2CV naar 2CV. Het artikel van Poll was precies een week geleden onderwerp van het onderdeel Nederlandse tekst. Evenals in een eerder stadium het vwo, kreeg het havo te maken met actuele onderwerpen als ontwikkelingshulp en de verkiezingen. voorts dat de spectaculaire dahng van het aantal ongewenste zwan gerschappen overigens mets te maken heeft met een verminderd seksueel verkeer onder ongehuw- den. Integendeel, want terwijl in 1968 nog geen 20 procent van de meisjes tussen 16 en 20 laar een keer seksueel contact had, was dit percentage in 1974 gestegen tot 42 in deze leeftijdsgroep. Ketting vond dat de voorlichting over De commissie moet ook adviseren over eventuele al dan niet wettelijke maat regelen met betrekking tot de toepassing van de „niet-universitaire” geneeswijzen (bijvoorbeeld paranormale geneeskunde door magnetiseurs antroposofische geneeskunde, homeopathie, natuurgenees kunde. acupunctuur etc.). Nederland heeft het afgelopen jaar 2,67 miljoen hectoliter bier geëxpor teerd 31,A procent meer dan in 1975. Een aantal verontruste docenten heeft zich verenigd in een werkgroep die zich tot taak heeft gesteld aan te tonen dat de geschiedenis niet op een schriftelijk eindexamen thuis hoort. De werkgroep meent dat er sprake zal zijn van een onverantwoorde daling van het niveau. „Een centraal schriftelijk eindexamen is in strijd met het discussiekarak- ter van het vak en bedreigt bovendien door haar uniforme rende werking de vrijheid van onderwijs”, aldus een commentaar. tevreden over de inhoud. Of de tegenstanders van di* examen dat ook zijn zal binnenkort wel blijken Lichtmasten kunnen veiliger gemaakt worden. Ze moeten dan worden voorzien van een schuifconstructie, die ervoor zorgt dat de mast bij een botsing van het grond stuk schuift. Ook is het mogelijk alumini um lichtmasten zo te maken, dat ze gemak- kelijk afbreken als er een auto tegen botst. Dit staat allemaal in het gisteren versche nen rapport van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. De SWOV heeft bij. haar onderzoek botsproe- ven genomen om na te gaan of lichtmasten afgeschermd moeten worden met zgn. ge leiderad. Frontale botsingen met lichtmas ten blijken meestal een minder ernstige afloop te hebben. Uit een colbertje dat in de garderobe van een Rotterdams bedrijf hing is een spaar boekje gestolen. Op het boekje stond een bedrag van ruim 12.000 gulden genoteerd. De eigenaar is bij de diefstal ook zijn rijbewijs en het kenteken van zijn auto kwijtgeraakt. In het zuiden van Californië zijn mense lijke fossielen gevonden, die honderddui zend jaar oud moeten zijn. Dit heeft de Southern Anthropoligical Society in Pias ter City bekendgemaakt. Tot voor kort werd aangenomen dat de oudste bewoners van Amerika 20.000 jaar geleden via de Beringzee naar Amerika kwamen. Een re cente vondst maakte herziening nodig tot 40.000 jaar. Nu blijkt de oudste menselijke geschiedenis van Amerika al 100.000 jaar geleden te zijn begonnen. De Rotterdamse recherche stelt samen met de inspectie van de Volksgezondheid een onderzoek in naar het overlijden van een 54-jarige man in een politiecel in Rot terdam, maandagmorgen vroeg. Het rap port zal aan de Officier van Justitie wor den overhandigd. De politie-arts houdt vol dat hij nadrukkelijk had gevraagd om opname in een ziekenhuis van de 54-jarige man, die was aangehouden op verdenking van diefstal. GG en GD en de directie van het Bergwegziekenhuis zeggen dat de poli tie-arts slechts om advies heeft gevraagd (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het aantal onge wenste zwangerschappen bij on- gehuwden daalt sinds 1970 snel Het aantal abortussen nam sinds dat jaar af van 12.000 tot 7000; het aantal buitenechtelijke geboorten liep in die periode terug van 5000 tot 3500; het aantal gedwongen huwelijken daalde van 20.000 tot 8000. In totaal betekent dit dat het aantal voorechtelijke zwan gerschappen in ons land is afgeno men van 37.000 in 1970 tot 18.500 VRIJDAG 20 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.59 uur onder 21.35 uur Maan op 7.23 uur onder 23.26 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.59 uur en 17.21 uur Laagwater 0.50 uur en 13.09 uur nno no no n no nno no ono nno no zo zzo ono o no ono no ono nnw zzo zo nno n windst. nno o n ozo ono o ono n nno ozo ono nno AMSTERDAM (ANP). De Neder landse bierbrouwerijen hebben vorig jaar 11,19 miljoen hectoliter bier in eigen land af gezet, 7,6 procent meer dan in 1975 Er werd bijna 350 000 hec toliter geïmporteerd, wat vergeleken met het voorgaande jaar een verminde ring betekende met 7,6 procent. Per hoofd der bevolking is er in 1976 in ons land 83,8 liter bier gedronken, tegen 78,9 liter in 1975. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis het weer Het jaarverslag van het Produkt- schap voor Bier meldt dit op gezag van het Centraal Bureau voor de Statistiek, het nationaal instituut voor de statis tiek in Brussel en het het centraal brou- werij kantoor. De PPR, die haar verkiezingscampagne voor een belangrijk deel gebruikt om actie te voeren tegen kernenergie, gaat op He melvaartsdag (morgen dus) het accent leg gen op deze actie. Nabij de kerncentrale te Börssele in Zeeland wordt op een kam peerterrein een tent neergezet, waarin PPR-lijsttrekker Ria Beckers, via een spe ciale telefoonlijn, gesprekken gaat voeren met bekende Nederlanders om hun me ning te vragen over kernenergie. Tijdens een vergadering van de omstre den Volksunie - waartegen mogelijk justi tiële stappen zullen worden genomen - in Arnhem gebruikte de vice-voorzitter van de NVU, Hagenbeek, racistische taal, waarna in de zaal een vechtpartij ontstond tussen aanhangers en tegenstanders van de Volksunie. Volgens de exploitant van de zaal in Amersfoort waar de Volksunie wilde vergaderen, had de partijleiding al voor het verbod van de burgemeester be sloten de avond niet te laten doorgaan. Zij had reeds de zaal afbesteld. LEIDSCHENDAM (ANP). Staatssecre taris Hendriks (Volksgezondheid) heeft gisteren de commissie „alternatieve (ge neeswijzen” geïnstalleerd. De commissie, die onder voorzitterschap staat van prof, dr. P. Muntendam, heeft als opdracht een onderzoek in te stellen naar de betekenis van de alternatieve geneeswijzen voor de gezondheidszorg in Nederland. De VVD’er Zoutendijk herhaalde zijn bezwaren tegen elke vorm van loting voor een plaats aan een universiteit of hoge school. De Eerste-Kamerfractie van de VVD stemde nu, in tegenstelling tot twee jaar terug, voor het wetsontwerp. „We zullen nu voor stemmen, omdat we hopen dat een kabinet van een andere signatuur snel een andere selectiemethode zal ont wikkelen”, aldus Zoutendijk. Staatssecretaris Klein viel fel uit naar de VVD. „Als toelaatbare objectieve criteria ontbreken, dan kan men alleen loting voorstellen. Als u dat niet wilt moet u met iéts beters komen”, aldus Klein. Een nieuwe variant op de verkiezingsleus van de CPN („Van Agt eruit, de CPN erin”) op een affiche in de Kalverstraat in Amsterdamp „Links eruit, God erin”. De Normandische paardenfokker Jean Dillee heeft bekendgemaakt, dat hij op dracht heeft 130 paarden te kopen voor de kroning van keizer Bokassa de Eerste, de heerser van het Centraalafrikaanse Rijk. Onder de 130 paarden moeten acht witte zijn, die de staatsiekoets op kroningsdag, 4 december a.s., moeten trekken. Dillee gaat paarden bezichtigen in Nederland, Duits land en Joegoslavië. Hij zal ook de Afrika nen gaan opleiden, die zich tijdens de kroningsplechtigheden met de paarden moeten bezighouden. Oud-minister Beernink, voorzitter van de Kiesraad, zei gisteren voor de radio dat men voorzichtig moet zijn met het weren van een partij die discrimineert of racis tisch is. „In een democratie plegen deze partijen op de lange duur toch een langza me dood te sterven”, aldus Beernink. De gids is een 120 pagina’s dikke geïllustreerde pocket, die is sa mengesteld door W J F Zand voort, directeur van de Stichting Hulp bij Ongewenste Zwanger schappen (HOZ), in nauwe samen werking met 16 bij deze stichting aangesloten organisaties (Vrou wenbond NW, huisvrouwen- en plattelandsvrouwenverbonden, de Vrouwelijke Artsenvereniging, de NVSH, en anderen). Drs. Ketting van het Nisso zei Vergadering Volksunie werknemers gezamenlijk verantwoorde lijkheid gaan dragen en in eigen verant woordelijkheid het VAD-fonds ook samen gaan beheren. De minister-president wees er in dit verband op dat het CDA zelf ook het samen verantwoordelijk” hanteert. Minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking heeft in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Waalkens en Wiegel van de VVD gezegd dat Nederland in het kader van ontwikkelingssamenwer king vier vrachtwagens heeft geleverd aan Angola. Dat deze vrachtwagens door An golese en Cubaanse troepen in beslag zijn genomen, wordt door Pronk ontkend. „De vrachtwagens zijn 15 april in Angola aan gekomen en worden dezer dagen pas inge klaard”, aldus Pronk. Hij voegt er aan toe dat de wagens nog rijklaar moeten worden gemaakt Aantal uren zon: 5 tot 15. minimum tempera tuur: omstreeks 10 graden, maximum tempera tuur omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Minister Lubbers (Economische Zaken) meent dat het door de PvdA in deze ver- kiezingsweken uitgedragen beleid alleen maar leidt tot nog grotere werkloosheid en weer grotere inflatie. „De Partij van de Arbeid durft niet te kiezen en kiest daar-, mee voor de werkloosheid”, aldus de be windsman op een CDA-verkiezingsbijeen- komst in Enschede. de verlofregeling voor gedetineerden en regeling van de omgang met elkaar na scheiding van man en vrouw. Weer in binnen- en buitenland DONDERDAG 19 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.41 uur onder 21.33 uur Maan op 6.40 uur onder 22.38 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.25 uur en 16.48 uur Laagwater 0.18 uur en 12.35 uur 1. bew onbew onbew onbew z bew 1. bew onbew 1. bew- 1. bew. onbew onbew z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. geh. bew. onbew. z. bew. geh. bew. z. bew. h. bew onbew onbew h. bew z. bew. 1. bew. 1 bew z. bew. geh. bew 1. bew. z. bew 1. bew z. bew regen z. bew. 1. bew. h bew. veranderl. onbew regen b. zbew. 1. bew. onbew onbew. z. bew Ex-senator Van Riel (VVD) heeft dezer dagen een goed bericht gelezen. Daarvan hééft hij gisteravond gewag gemaakt op een VVD-verkiezingsvergadering te Bar neveld. „Dat de kleinere rechtzinnig-pro- testantse partijen onder omstandigheden een kabinet van CDA en VVD willen steu nen is een goed bericht. Hun bijstand is wellicht onmisbaar na de verkiezingen aldus Van Riel. De voorstanders houden het erop dat een eindexamen ervoor zorgt dat het vak zijn status behoudt. Ondertussen wacht het ministerie van Onderwijs rustig de resultaten van de vorig jaar begonnen experimenten af. Pas in 1978, als het experiment wordt afgesloten, zal duidelijk worden wat er met het vak gaat gebeuren. ERMELO (ANP). „Hoewel geen exac te cijfers bekend zijn, krijgen wij de in druk dat het aantal blindgeborenen iets afneemt, maar het aantal visueel gehandi capten op middelbare leeftijd neemt toe. Dit laatste is een vaststaand feit, dat we kunnen opmaken uit de aanvragen om een plaats in onze tehuizen en voor de toepas sing van de sociale wetgeving”. Dat ver klaarde directeur J. Spruijt van de Vereni ging Christelijk Blindentehuis „Sonne- heerdt” gisteren in Ermelo. De heer Spruyt wees er op, dat ons land naar schatting 17.000 blinden en slecht zienden beneden de 65 jaar telt, maar dat het aantal visueel gehandicapten met inbe grip van de 65-jarigen en ouderen in de tienduizenden loopt. Omdat deze gehandi capten zich steeds meer voor een over- heidsuitkering aanmelden, krijgt men een duidelijker inzicht in de omvang van hun aantal. 17 18 18 16 19 14 17 18 17 19 - 12 24 19 17 18 21 21 19 15 21 20 17 17 14 14 19 16 23 19 17 19 18 16 21 22 12 19 18 19 22 21 Onder het bewind van de Oegandese president Idi Amin zijn in dat land tachtig- tot negentigduizend mensen vermoord. Tot deze conclusie komt de Internationale Commissie van Juristen in Genève op ba sis van inlichtingen die ze bij Oegandese ex-mmisters hebben ingewonnen. In een rapport van de ICJ zijn tal van getuigen verklaringen opgenomen, met name over massamoorden in de gevangenis van Na- goeroe. Volgens de commissie heeft de publiciteit over de gebeurténissen in Oe ganda wel bijgedragen tot vermindering van de gruweldaden, maar wordt er toch nog op grote schaal gemoord. „Er komen steeds meer bewijzen dat president Amin hiervoor in een aantal gevallen persoonlijk i verantwoordelijk is”, aldus de commissie. I Hoewel de verwérking van de gegevens de kandidaten nogal wat tijd heeft gekost bleek de beschikbare tijd op lukkig met een dergelïjk door de Commissie Ëindexame- alle niveaus voldoende. Het^onderwijzend personeel was nexperimenten Geschiedenis en Staatsinrichting (CE- GES) vastgesteld examen. Vooruitzichten van het KNMI voor vrijdag: Droog, zonnig en in het algemeen warmer. Het werk bood veel cirkels en danig wat rekenwerk. Voor veel leerlingen leverde vraag drie met de translatie over de vector de grootste problemen op. Opgave één met de plaatsvectoren werd algemeen als gemakkelijk be schouwd. Deze geboden zijn: doeltreffende parle mentaire controle op het vervolgingsbe leid, zoveel mogelijk openbaarmaking van de interne beleidsafspraken van het open baar ministerie, kabinetsberaad over poli- tiek-gevoelige onderwerpen, afschaffing van verouderde strafbepalingen op het gebied van de zedelijkheidswetgeving, in voering alternatieve vrijheidsstraffen, nieuwe regeling voor vereenvoudiging van de procedure in consumentengeschillen, afschaffing van vormen van discriminatie in de wetgeving inzake alternatieve vor men van samenleving, beperking van de alimentatieverplichtingen, uitbreiding van Volgens voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de gemeentelijke brandweerkorpsen vorig jaar bij ongeveer 33.000 branden opgetre- den. Dat is anderhalf maal zoveel als in het jaar daarvoor. Vijf jaar geleden was dat aantal 21.000 en tien jaar geleden 14.000. De bekend geworden schade door de bran den bedroeg in 1976 413 miljoen gulden tegen 375 miljoen in 1975. Stonden in 1976 de koude oorlog en Nederlands-Indië centraal, dit jaar waren de vragen gebaseerd op Neder land in de crisisjaren en het Midden-Oosten. Dat beteken de vragen over Colijn en de stempellokalen en over Nasser, Hammerskjöld en Ben Goerion. Bij het vwo bleek de verwachting uit te komen dat er in het werk fragmenten Vwo, havo en mavo kregen gisteren in de middaguren zouden zitten uit de Troonredes die in de crisisjaren tot het te maken met het vak geschiedenis dat evenals aardrijks- vo^ werden gehouden. kunde op een beperkt aantal scholen op experimenteerba- sis onderdeel uitmaakt van het centraal schriftelijk ein dexamen. Niet alle docenten geschiedenis zijn even ge in de Stadsschouwburg in Amsterdam heeft de scheidende burgemeester Samkalden afscheid genomen van vele bekende Amsterdammers en leden van het kabinet. Hier neemt kolonel Bosschard afscheid van de burgemeester. In Ede is uit een auto van een Hilver- I sums bedrijf een koffer met sieraden ge stolen. Schade: een halve ton. De diefstal is waarschijnlijk gepleegd toen de vertegen woordiger van het Hilversumse bedrijf aan het uitladen was. thans een andere benadering ver- eist De grote structurele proble men rond anti-conceptie zijn nu wel ongeveer opgelost, getuige de cijfers. „Het probleem, waar we nu voor staan, is dat de ongewenste zwangerschappen, die nu nog ont staan bij ongehuwden, eigenlijk met meer kunnen worden voorko men door ons techmsch-organisa- torische apparaat van anti-concep- tie-hulpverlemng nog verder te vervolmaken”, aldus Ketting (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer is dinsdag met alleen de CPN-fractie tegen akkoord gegaan met een verlenging van twee jaar van de wet op de studentenstops. Staatssecretaris Klein (Onderwijs) kondig de in de Eerste Kamer aan, dat het defini tieve wetsontwerp binnenkort naar de ad viesorganen zal gaan. In dit verband zei Ketting dat de kans dat een ongehuwd meisje zwanger raakt het grootst is in de beginfase van een seksuele relatie De pil wordt in deze periode mees tal met gebruikt, omdat het meisje anders het gevoel zou hebben zich seksueel „aan te bieden” en bang is aangezien te worden als iemand die „te versieren” is. Daarnaast vereist goed gebruik van een kondoom ervaring en rou tine, die in de beginfase niet aan wezig zijn. Terwijl de wiskundig begaafden van atheneum en gym nasium ingespannen bezig waren met wiskunde twee - meer klachten over de hoeveelheid dan over de zwaarte - bogen de havisten zich over de stelopdracht Nederlands. Opdracht A was opgehangen aan kamervragen over stress-verschijnselen bij scholieren. Het geheel was onder- bouwd met een aantal citaten uit dag- en onderwijsvak- bladen. TOKIO (AFP). Bij een debat over militaire bases hebben gisteren leden van de oppositie in het Japanse parlement de oud-minister van Defenise Keiitsji Masu hara neergeslagen. De 73-jarige gewezen bewindsman liep lichte verwondingen op. MS 62 Sï 2m 6 o o o o o o o o o o o o o 2 o o o 3 0 o o o 1 o o o o o o o o 2 1 o o o o 0.4 0 0

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2