VEROORDELINGEN OVER EN WEER Parlementaire Beatrix en Claus nu in Japan SS Rabobank C3 Egypte verleent ex-premier Libië politiek asiel Defensie-uitgaven NAVO moeten drie pet omhoog U hoeft ze niet allemaal te helpen.... ééntje maar! Links in Frankrijk werkt aan gemeenschappelijk programma knokpartij Stichting Foster Parents Plan Nederland VOLKSUNIE ZIEKTEKIEM BARBAPAPPA Geen uitgaansverbod meer in Pakistan 3 WOENSDAG 1 8 M F I 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 den :oek pikt (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. Zowel de paramilitaire fracties van het illegale Ierse Republikeinse leger (IRA), als die van de protestantse loyalisten hebben gisteren heftig ontkend iets te maken te hebben met de geheime vredesonderhandelingen tussen de Noordierse advocaat Des mond Boal en de oud-minister van Buitenlandse Zaken van de Ierse republiek Sean McBride. De onderhandelingen zouden in Parijs en in Dublin zijn gevoerd. Deze publikatie is mogelijk dankzij de medewerking van de iten gens den idese ;htig- aord. male p ba- idese i een igen over i Na- :t de i Oe- sring toch >men Lmin nlijk issie. den Koninginneweg 184a. Postbus 5000, Amsterdam. Tel. 020-767676. ffer (Van onze redacteur in Frankrijk; Rudolph Bakker) PARIJS. De leiders van de drie linkse oppositiepartijen waren gisteren bijeen om een begin te maken met de discussie over een ..modernisering” van hun gemeenschappelijk programma. Dit pro gramma is de werkbasis voor de communisten, de socialisten en de linkse radicalen, voor het geval zij over tien maanden de parlements verkiezingen zouden winnen. Het program in zijn huidige vorm stamt uit 1972. Voor 145,- per maand helptjj een kind in een van de ontwikkelings landen. En het kind blijft waar het hoort, in het eigen gezin. Al meer dan 10.000 mensen gaven zich op bij Foster Parents Plan Dat is fantastisch. Maar helaas nog lang niet voldoende. Uw financiële adoptie geeft een gezin ino.a. Bolivia.Columbia, Ethiopië. Indonesië. Filippijnen of Opper-Volta weereen kans. Bel voorinformatie over hel werk van Foster Parents Plan 020-767676 of haal een folder bij één van de 3200 Rabobanken. 976 I trijfel door Nico Scheepmaker Geheime besprekingen over vrede in Noord-Ierland I van e van paar- 1 een eerd. zijn auto Het verbod werd ingesteld toen bloedige botsingen voorkwamen tussen de opposi tie en de veiligheidstroepen nadat de oppo sitie de uitslag van de verkiezingen had aangevochten. Premier Bhoetto was daar uit als grote overwinnaar naar voren gekomen. ISLAMABAD (DPA). Het uitgaans verbod dat de Pakistaanse regering begin deze maand instelde voor de drie grootste steden is gisteren opgeheven. De loco-burgemeester van Pamplona, die gistermiddag aan premier Suarez verslag uitbracht van de recente geweld dadigheden, heeft verklaard dat men met deze radicalisering niets bereikt. Hun streven was, zei hij, om met voor stellen te komen en deze voor te leggen aan de elkaar bestrijdende partijen. De be kendmaking van de tot nog toe geheim gebleven onderhandelingen komt op een politiek kwestbaar ogenblik, nu de staking die door de protestantse militante dominee Ian Paisley werd uitgeroepen, na tien da gen heeft gefaald. De protestanten zien in de geheime onderhandelingen blijkbaar een bedreiging van hun verzwakte positie. De katholieken hebben nooit van enige compromissen willen weten; zij willen dat geheel Ierland, noord en zuid, één repu bliek wordt. Prinses Beatrix en haar man brengen een onofficieel bezoek van twee dagen aan Japan. Ze logeren in de residentie van de Nederlandse ambassade in Tokio, Tijdens hun verblijf zullen ze vandaag een ontmoe ting hebben met de Japanse keizer Hirohi to. Morgenavond zullen ze een uitvoering van het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink bijwonen. De gewenste groei van de defensie-uitga- ven, dooi- Amerika aan de orde gesteld, werd in voorzichtige termen gesteld. De komende zes jaar „zou gemikt moeten worden” op een gemiddelde uitgavenstij ging van om en nabij de drie procent reëel, zo deelde de Nederlandse minister van De fensie Stemerdink mee. De bewindsman stemde met dit streefdoel in omdat in de huidige meerjarenraming voor de Neder- Gisteren is, vlak voor de aankomst van de Amerikaanse vice-president Walter Mondale in Madrid een bomaanslag ge pleegd op het gebouw van het Ameri kaanse culturele centrum in de Spaanse hoofdstad. Walter Mondale, die een blik sembezoek aan Spanje brengt ter verste viging van de relatie van beide landen, sche politieke gevangenen op 24 mei op vrije voeten zijn. En dan zijn er talloze andere twistpun ten, over zoals bijvoorbeeld de hoogte van het minimumloon, de hoogte van de belas tingen, de werktijdverkorting en het ver vroegde pensioen. Al deze problemen zijn zich in hun huidige vorm dringender gaan voordoen dan men in 1972 voorzag, toen ie oliecrisis nog niet over de Westerse wereld gekomen was. BRUSSEL. De defensie-uitgaven van de NAVO-landen moeit t de komende zes jaar met gemiddeld drie procent reëel (zonder inflatie) omhoog. Dit kwamen de defensie-ministers van de NAVO-landen gisteren in Brussel overeen. Aangenomen werd voorts een reeks Amerikaanse voor stellen om de samenwerking bij de pro- duktie van wapens te verbeteren. (Van onze redacteur in België. Jan Gerritsen) Voorts besloten de NAVO-ministers tot een inventarisering van de behoeften aan vervanging van materieel en de planning daarvan over een termijn van zeven jaar. Stemerdink hield zijn collega’s voor, dat Nederland „zich niet zal neerleggen” bij verhoging van defensie-uitgaven als ge volg van onevenredige kostenstijgingen bij de ontwikkeling van nieuwe wapens door gebrek aan samenwerking. Het is uitgesloten, aldus de Nederlandse minis ter, dat wij verantwoordelijkheid gaan dragen voor kostenontwikkelingen waar op wij geen invloed hebben. landse defensie een uitgavestijging 2,8 procent tot 1983 is voorzien. aakt rzien sorgt ond- nini- mak- >otst. sche- 'hap- l. De □roe isten i. ge- mas- stige igssa- ragen ns en rland nwer- d aan r An- g zijn 1. „De i aan- inge- in toe orden McBride, een van de winnaars van de Nobelprijs voor de vrede, maakte gisteren bekend dat de gesprekken hadden plaats gevonden met medeweten van de elkaar bestrijdende partijen in Noord-Ierland. Dit werd onmiddellijk krachtig ontkend door de militante „Provo” van de katho lieke IRA en door hun protestantse tegen hangers verenigd in de UDA (Ulster De fensie Vereniging). De UDA gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat „iedere protestant, die iets met de onderhandelingen te maken heeft, als een verrader wordt beschouwd". Dat betekent in Noord-Ierland dat zulke personen op de zwarte lijst worden ge plaatst en aanslagen op hun leven kunnen verwachten. Ook vertegenwoordigers van de protes tantse en katholieke kerken veroordeelden de onderhandelingen om tot een vreedza- Jean j op- or de te. de Rijk, witte lag, 4 gaat luits frika- is de irden amen iheid a van i Rot- rap wor dt vol 1 om arige nking e van poli- aagd. CAIRO (AFP, UPI, DPA). Abdul Ha mid Bakkush, gewezen premier van Libië, is gisteren in Egypte aangekomen, waar hjj politiek asiel heeft gekregen. ense- ddui- ft de Pias kort mers ia de sn re- ig tot ’lijke i jaar Inmiddels leek het of in het Basken land een wapenstilstand tussen de beide partijen is afgekondigd. De meeste ste den vertoonden gisteren een normaal beeld. De tijdsduur van de wapenstil stand is niet bekend. Volgens een woord voerder van een van de pro-amnestieco- mités zal deze wapenstilstand maximaal een week duren. Als de regering binnen deze periode geen antwoord op de Baski- sche eis van totale amnestie heeft gege- Hij was premier toen het tegenwoordige Libische staatshoofd Kadaffi in septem ber 1969 met een onbloedige staatsgreep aan de macht kwam. Koning Idriss Se- noussi werd toen afgezet. Hij woont even eens in Egypte. ven. kunnen opnieuw massale demon straties verwacht worden. Sommige Bas- kische politieke partijen zullen zaterdag en zondag bij elkaar komen om hun gemeenschappelijke acties te bespreken teneinde zich afzijdig te houden van de verkiezingen als bij de aanvang van de verkiezingscampagne op 24 mei niet alle politieke gevangen vrij zijn. De Baski- sche verzetsorganisatie ETA heeft harde acties aangekondigd als niet alle Baski- Ik geef mijn mening graag Voor een betere, maar als u het mij vraagt moet de Nederlandse Volksunie van Glimmerveen niet verboden worden De democratie kan niet optimaal functioneren zonder hand having van de ingebouwde risico’s die wil len, dat iedereen zijn zegje moet kunnen doen, ook de tegenstanders van de demo cratie. Een deur is open of een deur is dicht. Je geeft iedereen de kans zich in het politieke leven te manifesteren, of je be gint te knagen aan het recht van de ene ongewenste, en je houdt pas om met kna gen als alleen de grootste partij nog over is. Ik ben meer beducht voor een schadelij ke invloed van Van Agt op de Grootste Gemene Deler van het politieke en maat schappelijke leven in Nederland dan voor de schadelijke invloed van Glimmerveen (zoals monseigneur Gijsen, voor zover ik dat bekijken kan. een schadelijker invloed op de Grootste Gemene Deler van het Nederlands katholicisme heeft uitgeoe fend dan pater Kotte) maar dat neemt niet weg dat ik iets van plaatsvervangende schaamte voel als ik hoor of lees dat de sessies van Van Agt door ordeverstoor ders onmogelijk zijn gemaakt. Jan Veth heeft eens gezegd: „Wees verdraagzaam jegens iedereen, behalve tegenover de on- verdraagzamen”, maar ik voel toch meer voor de bekende, aan Voltaire toegeschre ven uitspraak: „Ik ben het niet eens met wat u zegt, maar ik zal tot mijn dood uw recht verdedigen het te zeggen”. De voorstanders van een verbod van de Nederlandse Volksunie zeggen, dat Glim merveen c.s. met zijn raciale uitspraken de wet overtreedt, en zodoende. Dat is juist. Maar wetten worden gemaakt door de bestaande groeperingen, en nieuwe partij en worden opgericht om de bestaande ideeën te bestrijden, en door middel van propaganda voor de eigen ideeën zoveel invloed te verwerven, dat die bestaande ideeën veranderd kunnen worden. Zo is het spel, en zo moet het gespeeld worden. Dat geeft de Nederlandse Volksunie even veel recht van spreken als bijvoorbeeld de CPN, die zich ook alleen maar democra tisch voordoet zolang zij daar wel bij vaart. Ik beschouw de Nederlandse Volks unie en de CPN als verschillende ziekte kiemen in het lichaam van de democratie, die verschillende onaangename ziektes kunnen veroorzaken, maar we zullen ze via de witte bloedlichaampjes van onze stemmen in toom moeten houden, en liefst vernietigen. Al diegenen die ijveren voor een verbod van de Nederlandse Volksunie vergeten, dat ongetwijfeld een onaange naam percentage Nederlanders met de zelfde soort onlustgevoelens bezield zijn als Glimmerveen, wel weten dat het niet tot de goede toon behoort daarvan op kantoor, verjaarspartijtjes en op de tram blijk te geven, maar door het rumoer rond de Nederlandse Volksunie op deze stro ming geattendeerd worden, ge3rriteerd ra ken, en geneigd zullen zijn om in de beslo tenheid van het stemhokje de geheime verkiezingen aan te grijpen om, lekker puh!, toch op die Glibberveen of hoe-heet- ie-ook-alweer te stemmen. Er zijn (maar ik geef mijn mening dus graag voor een betere) daarom twee rede nen om Glimmerveen in zijn eigen vet te laten gaar smoren, en wel de primaire, democratische reden, en de secundaire, praktische reden. Een onderdeel van die praktische reden is nog, dat je er voor zorgen moet dat de Glimmerveners als een school vissen bij elkaar blijven zodat ze altijd makkelijk via de radar van de demo cratie kunnen worden gelokaliseerd. De zelfde praktische politiek dus die ten aan zien van de prostitutie in de grote steden wordt gevolgd. De onderhandelingen worden overgela ten aan drie delegaties van ieder vijf man. Ze zullen naar men aanneemt zeker zes weken tot twee maanden duren. Met het oog op de komende verkiezingen mag men evenzeer verwachten dat de drie partijen, die bij de recente gemeentelijke verkiezin gen de meerderheid in het gehele land behaalden, alles op alles zullen zetten om hun dikwijls diepgrijpende meningsver schillen voorlopig onder de mat te vegen. De grotere problemen die aan de orde moeten komen zijn de omvang die de voor ziene nationalisaties zullen moeten krijgen en de zeer actuele kwestie van de directe verkiezingen voor het Europese parle ment. Ten aanzien van de nationalisaties wil len de communisten onder andere ook Het geharrewar dat de komende weken het linkse kamp rond de herziening van het „program -commun” zal teisteren, vormt dan een waardig pendant van de verdeeldheid in het regeringskamp, waar de'strijd om de vraag wie de verkiezings strijd dient aan te voeren - gaullistenleider Chirac dan wel premier Barre - onvermin derd, hoewel op iets gedempter toon wordt voortgezet. ment zou betekenen dat je de Verenigde Staten via de Bondsrepubliek in huis haalt”. De socialisten en de linkse radica len daarentegen beschouwen zich als ware Europeanen. Een compromisvoorstel zou luiden dat de kwestie van het Europese parlement nog vijf jaar verschoven wordt. Of dit praktisch uitvoerbaar is, is een vraag, die hierbij kennelijk niet aan de orde komt. me oplossing te "komen. Sean McBride verklaarde dat hij en zijn tegenonderhan- delaar Desmond Boal niet als „vertegen woordigers” van een van de partijen op traden, maar als „bemiddelaars”. (Van. onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID. De Baskische nationale partij heeft een beroep op koning Juan Carlos gedaan om een zelfde amnes tieverlening voor politieke gevangen af te kondigen als Franco in 1939 aan zijn partijgenoten toekende. De linkse Bas kische politieke partijen hebben giste ren Baskische politieke groeperingen opgeroepen gezamenlijk de algemene verkiezingen van 15 juni te boycotten. Gematigde Baskische politieke partijen hebben zich evenwel hiervan gedistanti eerd en hebben aangekondigd aan de verkiezingen te zullen deelnemen. Voorzitter Keikichi Masoehara van een parlementair comité van het Japanse Ho gerhuis (voorgrond, midden) bevindt zich temidden van een verhit debat" onder zijn collega’s overeen wet die het militair gebruik van land bij Okinawa bepaalt. De knokpartij onder de Japanse parlementa riërs werd veroorzaakt door een uitspraak van Masoehara om verder debat over de kwestie uit te sluiten. Minister Stemerdink liet zich positief uit over de voorstellen van de Amerikaanse minister Brown die vooral tot doel hebben de planning voor de aanschaf en de ver vanging van wapens te verbeteren. Betere planning maakt ook grotere samenwer king mogelijk die kostenbesparend kan zijn. Stemerdink wees erop dat beheersing van de prijzen nodig is om „uitholling van de uitgavenstijging” te voorkomen. (ADVERTENTIE). ilver- n ge- ital is 3gen- ïdrijf Toen ik laatst in Parijs was wist ik opeens waar de Parijse taxi’s me aan de den denken: aan Barbapappa’s! Het scheelt natuurlijk dat je in een taxi nooit achter het stuur zit. waardoor je blikveld toch anders is dan wanneer je zelf rijdt, maar steeds weer als een taxi in een ande re file kroop, of toch nog rechts van de file ging staan om een poort onderdoor te gaan die daar geen ruimte voor bood, dacht ik met mjjn sinds een jaar of achttien ontwik kelde autoruimtegevoel: „Dat redt-ie nooit, daar komt-ie niet meer langs, nu komt-ie klem' te zitten!” Maar nee, nooit, als een Barbapappa leek de wagen zich te voegen naar de beschikbare ruimte, en ook al die andere Barbappa’s om hem heen leken zich wat smaller te maken zodat het net nog lukte. Eenmaal thuis ben ik het met mijn eigen auto ook gaan uitpro beren, wij barbapappaaiden er samen lus tig op los, maar die anderen, die waren blijkbaar nooit in Parijs geweest of keken nooit televisie om 18.45 uur. Peugeot-Citroën in staatshanden doen overgaan. De socialisten menen dat de economie er meer bij gebaat is wanneer de Staat niet verder gaat dan de meerderheid in de deelneming te verwerven. In dat geval hoeft de belastingbetaler niet „voor het geheel van de fouten op te draaien d,ie het kapitalisme heeft gemaakt”. De minderheidsgroep binnen de socialis tische partij (de CERES) wil echter de zeer vergaande weg van de communisten op ten aanzien van de nationalisaties. En om dat de socialisten op hun komende congres in Nantes Volgende maand veel last van.de CERES zullen hebben, zullen zij op dit punt voorzichtig te werk moeten gaan. Op het punt van het Europese parlement in Straatsburg blijven de communisten beweren dat „meer macht voor dit parle- Op korte termijn wordt ook gestudeerd op de uitbreiding van de munitievoorra- den. De munitieprijzen zijn de afgelopen jaren volgens Stemerdink met 150 tot 200 procent omhoog gegaan. Ten slotte wordt bekeken hoe eenheden sneller gevechts- klaar kunnen zijn. In dit verband wordt op het NAVO-hoofdkwartier hernieuwde aandacht geschonken aan de Nederlandse mobilisatieschema's (RIM - Rechtstreeks Instromend Materieel), aldus minister Ste merdink. De Amerikaanse minister Brown hield zijn Europese collega's voor niet al te hoge verwachtingen te koesteren van de nieuwe Amerikaanse toezeggingen meer wapens in Europa te zullen kopen. Europa geeft wel tien maal zoveel geld in Amerika uit als omgekeerd het geval is, maar dat wordt meer dan gecompenseerd door de aanwe zigheid van de Amerikaanse troepen in Europa, aldus de Amerikaanse be windsman. uitte de Amerikaanse tevredenheid over het verloop van het democratiserende proces in Spanje De vice-president werd door premier Suarez en koning Juan Carlos ontvangen Bij de bomontploffing raakte de con ciërge van het gebouw licht gewond De bom was geplaatst in de hal achter een drankautomaat. Het gebouw werd ern stig beschadigd. Ruim 4000 Spaanse leer lingen volgen jaarlijks talencursussen in het Amerikaanse culturele centrum De terreurorganisatie Grapo, die de presi dent van de Raad van State en de presi dent van het Spaanse militaire hoogge rechtshof maandenlang vasthield, heeft de verantwoording van deze aanslag op geëist. In een telefoongesprek met twee Madrileense dagbladen deelde een woordvoerder van de Grapo mee dat dit culturele centrum het Amerikaanse in strument is om de Spaanse bevolking te onderdrukken. Binnen een jaar wordt nu bekeken hoe anti-tankwapensystemen zullen worden ingevoerd. Volgens een Amerikaanse zegs man is versterking van de defensie tegen tanks vooral nodig in de Noordduitse laag vlakte, een gebied waar de verdediging mede is opgedragen aan de Nederlandse troepen. Stemerdink hoopt dat de regering dit najaar de beslissing kan nemen over de aanschaf van een nieuw anti tankwapen voor de middellange afstand. I Baskische radicalen willen boycot van verkiezingen TOKIO (ANP). Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteravond in de Japanse hoofdstad Tokio aangekomen na hun rondreis door de Chinese Volksrepubliek. Even na zes uur landde de regeringsfel- lowship F-28 na de vlucht vanuit Sjanghai op de luchthaven van Tokio. Op het vliegveld werd het prinselijk paar verwel komd door de Japanse kroonprins Akihito en diens echtgenote, kroonprinses Mits- jiko. i het jn de vorig [etre- n het s dat 1.000. aran ilden

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3