Sprookje voor volwassenen in Filmhuis Velsen TOEN DE DAISY OP HAAR LADING DREEF Over IJmuiden gesproken Per spoor heel Nederland door Voor de halve prijs op reis STERK voor beter schoenwerk IJMUIDEN: Kennemerlaan 95 Lange Nieuwstr. 797 SANTPOORT: Hoofdstraat 152 fa IJmuider Courant Opvang voor mishandelde vrouwen straks ook in Kennemerland JAGUAR ideale voetvorm muilen voor mannen. wat vertel je me nou? r Damiatevoordeel Oud Hollandse Jaarmarkt Burgerlijke stand HAARLEMSE STICHTING „BLIJF VAN MIJN LIJF” IS IN OPRICHTING Heemskerk Politienieuws WOENSDAG 1 8 MET 19 7 7 Definitief „UN RÊVE PLUS LONG QUE LA NUIT Wij staan op de op 20 mei 1977 Nederlandse Spoorwegen Olympia Drifters r Kroonsberg Kennemerlaan - IJmuiden. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij de bezoekers van de jaarmarkt weer een unieke „Spoordag" aanbie den. In de N.S.-kraam verkopen wij dagkaarten. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts 15.- (i.p.v. 29.-). Op een willekeurige dag kunt u op deze kaartjes zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. Deze kaartjes zijn geldig t/m 12 juni 1977 en uitsluitend verkrijgbaar op de jaarmarkt dus NIET bij onze kantoren of bij de stationsloketten. Met geweld 'n winkel vol kleur DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN s Maten 40-47 ie 9- el d 5, 4- D- id er ti le (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM/UMOND. In navolging van Amsterdam zijn nu in Haarlem de eerste stappen gezet voor de oprichting van een stichting „Blijf van mijn lijf”. Evenals in Groningen, Amsterdam, Zwol le en Nijmegen zal deze Haarlemse stich- IN HET JAAR 1921 voeren er welge teld 3621 mannen op de trawlervloot van IJmuiden. Over vier van hen gaat dit verhaal: Jan Koeman, schipper te IJmuiden, Arend Akkerman, stoker te IJmuiden, Arie Visser, matroos in Eg- mond aan Zee en Reyer Tol, kok in Velseroord.. Zij voeren op de trawler Pieter Cornells UM 146. Duitse schip met een lading hout op weg was van Noorwegen naar Enge land. De schoener was uit de zeilen gewaaid. Het dek blijkt praktisch gelijk met het water te liggen. DE MATROOS Visser, de stoker Ak kerman en de kok Tol komen direct achter hem aan. Het bootje gaat hevig te keer als de vanglijn is losgemaakt. Het wordt op de hoge zee weggeslagen. DE TERUGTOCHT naar de trawler is moeilijk omdat de jol met deze veer tien man allerlei kuren toont. Toch komt ze langszij van de Pieter Cornells. Als iedereen aan boord van de trawler is geklommen grijpt een zware golf het scheepsbootje. Het wordt tegen de zij kant van de Pieter Cornells gekwakt en wordt op de Haarlemse Kampervest 70 een contactbijeenkomst gehouden waar vrouwen die belangstelling hebben voor dit initiatief en eventueel willen meewer ken aan de verdere realisatie, bij elkaar komen. verbrijzeld. Maar het heeft zijn taak volbracht in een redding die anderhalf uur heeft geduurd. En dus een karige besomming in het vooruitzicht. Maar de stemming wordt er niet door gedrukt. De schipbreuke lingen, een en al dankbaarheid, zeggen de mannen van de trawler goeiedag; de Duitse vice-consul in IJmuiden zal hen verder helpen op de weg naar huis. Ook schipper Jan Koeman maakt zich klaar om zijn straat op te zoeken hij heeft de stoomfluit van zijn boot binnen de pieren flink laten gaan, ze weten dus dat hij eraan komt. Stoker Akkerman spoelt zijn handen af; de stookplaat ziet er weer netjes uit. Zoals kok Reyer Tol zijn kombuis keurig in orde heeft; de laatste vuile koffiemokken zijn weer kraakhelder geworden die krijgen een dag rust. Matroos Arie Visser is al aan dek; hij heeft het gebruikelijke zootje vis ingepakt. Als een jongen aan de kant vraagt „zakkiedragen?” knikt hij. Even later loopt hij naar het Wil- lemsplein, waar de autobus staat voor Egmond. DIT WAS HET VERHAAL van vier van de 3621 varensgezellen die de traw lervloot van IJmuiden in 1921 rijk was, het verhaal dat schuilgaat achter vier van de opmerkelijk vele medailles die ooit een plaats in de la van een linnen kast kregen. De mannen van de IJmui- dense trawlervloot hadden na slechte reizen wel eens gebrek aan contanten om in die bergplaats te stoppen. Me dailles kon je er altijd vinden. (Met dank voor de gegevens verstrekt door een aantal lezers, in het bijzonder de heer L. Gravemaker te IJmuiden en aan de schrijver van een reportage in De Courant van 28 febr. 1921). „Kapper Kroonsberg in Oud Umuiden, over wie de heer Oerlemans vertelde, kan ik me goed herinneren. Olympia had eerst haar oefeningen in school C, later in Creutzbergschool. Als jongen liet ik me daar voor de Eerste Wereldoorlog knippen. Het ta- Geboren: Remon Gerhardus Jansen, Sandra van der Ven, Monique Angelique Munster, De- bora Elisabeth van der Sleet, Dennis van Zwieten, Roberto Jose Garcia Perez, Sabi na Prud’homme de Lodder, Esther Marga- retha Niewold, Andrew William Freeth. Dennis Liefting, Nicolette Rademaker, Monique Melendez Rodriquez, Mustafa Kaymak welijke dingen ook. Toch is ze niet van haar plannen af te brengen. De regisseuse van deze film, Niki de St. Phalle, is een 47-jarige kunstenares die zich met meerdere vormen van kunstuitin gen bezig houdt als objecten maken, kos tuums en decors voor ballet maken en het schrijven van toneelstukken. Haar eerste film, gemaakt in 1972 heette „Daddy”. „Un rêve ,lus long que la nuit” wordt woensdag- en donderdagavond om half negen vertoond in Filmhuis Velsen aan de Kanaalstraat in IJmuiden en zondaga vond om negen uur in het Alpha Filmhuis aan de Moenstraat in Beverwijk. ALS DE TRAWLER weer thuis- stoomt breekt een orkaan los. Zwaar is de storm nog als de Pieter Comelis op 18 januari de haven van IJmuiden binnenkomt. Met een schrale vangst. DE KAPITEIN van de Daisy blijkt zesendertig te zijn. Hij is verreweg de oudste van een bemanning die voor een groot deel de jongenskiel nauwelijks blijkt te zijn ontgroeid. „Bijna vijftig uur zijn we achter elkaar aan dek ge weest”, vertelt hij. „Eten of drinken hadden we niet alles stond onder water of was door de overlopende zeeën weggeslagen”. Viermaal had hij een schip zien passeren zonder dat de schoener was opgemerkt. Vele opva renden hadden de moed eigenlijk al opgegeven toen ze de vuren van de trawler zagen. De laatste vuurpijl die op de Daisy was te vinden werd afge stoken. Daarna hadden ze hun sein vlaggen in petroleum gedrenkt en deze, aan tien stokken bevestigd, allemaal tegelijk in brand gezet: de laatste hoop na die uren van wanhoop „Bijzonder goede herinneringen be waar ik aan de gymnastiekvereniging Olympia, opgericht 8 januari 1925. Directeur was Chr. F. Smit, drogist in de Kennemerlaan. Van de broers Smit herinner ik me ook goed de opticièn Pieter Smit en de drogist Simon Smit van de Kanaalstraat, later het Kenne- merplein. En natuurlijk verdient voor al ook Truus Smit vermelding, die pia nolerares was; ze heeft eens een Olym- pia-lled gecomponeerd. Olympia heeft zo’n IV a 2 jaar geleden opgehouden te bestaan. Tot zolang heeft mej. Ineke Smit, dochter van de in 1971 plotseling overleden Chr. F. Smit, de leiding ge had.” (Mevr. F. Maas-Wijker, Haar lem). „Op de kop van de Vissershaven stond vroeger het zeer bekende kof fiehuis De Leeuw. De eigenaar vertel de me wel eens: als ik zie dat er slecht weer op komst is weet ik dat ik op extra klanten kan rekenen, want dan komen de Engelse drifters binnen. De ze drifters lagen langs de hele Neder landse kust Ze hadden een staand net uit. Bij slecht weer viel inderdaad de hele vloot Umuiden binnen. Het was dan een ware Engelse invasie.” (S. te S.) (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk aan het bureau van dit blad met vermelding „Umuiden, wat vertel je me nou?” telefonisch 023-378601). Inbraak. Door met een lang voorwerp tussen de mazen van het hekwerk door te „hengelen”, zijn inbrekers er gisternacht in geslaagd twee langspeelplaten uit de grammofoonplatenhandel Koopman ge vestigd in de Beverhof te ontvreemden. Diefstal. De politie Beverwijk heeft gistermiddag proces-verbaal opgemaakt tegen een 49-jarige inwoner, die uit de winkel Van C A een pantalon ter waarde van 110 had willen stelen. n ie d n 5 Voor mij was het „de” vereniging van Umuiden. Ik was lid vanaf mijn ze vende jaar en heb het altijd een enor me leuke club gevonden. Ik denk graag terug aan de geweldige fakkeloptoch ten met praalwagens op Koninginne- dag, door Umuiden naar het Stormvo- gels-terrein. Ik weet nog hoe ik op zo’n praalwagen zat en hoe fascinerend het was van daar af de fakkels te zien. Op het Stormvogels-terrein werden dans jes gedaan. De meisjes waren gehuld in mooie costuumpjes, vervaardigd door de dames De Koning van Wilhelmina- kade 63. Ook de fakkels werden door leden gemaakt. Het waren stukken van ruwe bezemstelen, omwikkeld met oranje gekleurd papier, voorzien van het bekende maantje van Olympia. De fakkels hadden de vorm van een ou derwetse lantaarnpaal zonder kop. Ik herinner me ook de Luilakmarsen. GEHUWD T. A. W. Druijven en A. C. J. Limmen, C. H. M. Bart en F. T. M. Zonneveld, P. J. Hoogewerf en A. Terpstra, C. van Leeu wen en K. Pijpen, J. W. J. F. Zonnevelden C. G. G. Jansen, B. Westerman en L. de Bie. OVERLEDEN: Laurentius Tuijn, geb. 5 november 1904, Pieter Elzinga, geb. 6 dec. 1894. ONDERTROUWD: J. B. Reuvers en E. Groot, M. M. J. Heijne en T. M. Zwaga. i- 0. 4, 9- Camélia is een gewoon klein meisje, dat een gewoon alledaags leven leidt. Op een nacht droomt ze dat ze wakker wordt in het rijk van een goedmoedige draak. On danks de vriendschap van het dier, slaat ze op de vlucht. Ondanks de waarschuwin gen van de draak gaat ze door een verbo den poort en belandt dan in de netten van de „Papesse”, de vrouwelijke paus en de „Homme Ombre”, de drager van de ge heimzinnige ring. Terwijl het sprookje zich ontwikkelt, wordt Camélia een jong meisje. In opdracht zoekt zij een schat die achter een van de zeven aanwezige deuren moet liggen. Die deuren geven toegang tot de dood, de wreedheid, de ontucht, oplich terij, corruptie, luxe en liefde. Tijdens haar speurtocht maakt Camélia de meest merkwaardige dingen mee, de meest gru- uu voetafdruk in leder.' Gaze nu passen bij: VELSEN De kijkers in Filmhuis Vel sen en het Alpha Filmhuis in Beverwijk kunnen zich deze week amuseren met een merkwaardig „grote mensensprookje" dat werd gemaakt door de Amerikaans- Franse scenarioschrijfster en regisseur Niki de St. Phalle. „Un rêve plus long que la nuit” is de titel van deze uit 1976 daterende film, waarin het meisje Camé lia in een droom de meest fantasierijke avonturen beleeft. offers van verkrachting of aanranding. Tevens wordt tot doel gesteld de proble men van mishandeling aan de oppervlakte te brengen, de oorzaken bespreekbaar te maken. De stichting wil de taboesfeer rond mishandeling doorbreken. Voorkomen dat vrouwen uit een soort schaamtegevoel of uit angst hun mond houden, angst voor represailles of angst voor een veroordeling door buitenstaanders. Daardoor staat niemand te springen om de vuile was bui ten te hangen, zelfs al wordt zo de moge lijkheid tot een uitweg geblokkeerd. DE ZEE BEUKT op de schoener. Dat geeft een hels lawaai, ook al omdat de fokkemast overboord ligt maar nog met het schip is verbonden door bak- boordswant en stagen. Water en wind wrikken mast, ra’s, vallen en brassen weg en smijten ze weer tegen de schoe ner. Achterop de campagne staan tien mannen tegen elkaar aan gedrukt. Ze zijn machteloos. Het schip is niet te redden. De ondergang kan een kwestie van uren zijn. SCHIPPER KOEMAN schreeuwt dat zijn trawler in de buurt zal blijven tot het dag wordt Dan kan worden beke ken hoe de situatie van het schip is. In geval van nood zal hij direct bijsprin gen, maar zolang er geen levensgevaar is vindt hij het beter op het daglicht te wachten. Vroeg in de morgen blijkt dat hij te doen heeft met een driemaster- schoener uit Flensburg. De naam is Daisy. Bij het praaien hoort hij dat het De Haarlemse „Blijf van mijn lijf” zal opvang en zo nodig huisvesting gaan bieden aan vrouwen uit Haarlem en om streken. Nu al zijn de initiatiefneemsters bij herhaling geconfronteerd met verzoe ken om opvang, met name vanuit bestaan de instellingen. Hoewel niemand nog kan peilen hoe groot de behoefte in Haarlem zal zijn aan de geboden bescherming, is zeker dat er een behoefte bestaat. Ten eerste hebben de initiatiefneemsters dat kunnen afleiden uit de ervaringen van de andere stichtingen in het land en in de tweede plaats hebben zij zelf schrijnende problemen kunnen constateren. Dat geldt vooral voor de deelneemsters uit de gemeente Velsen. Deze vrouwen hebben in hun woonomgeving (Zeewijk) al zeer regelmatig hulp en bescherming moe ten bieden in gevallen waar mishandeling of al was gebeurd of net kon worden voorkomen. Omdat vaak de eerste nood zaak een vluchtplaats is, waar bijvoor beeld een moeder met kinderen terecht kan voor een of zo nodig meerdere nach ten, waar ze rust krijgen en gelegenheid om een en ander te overdenken, kunnen bestaande instellingen niet altijd even suc cesvol optreden. Het enige dat zij kunnen bieden is bemiddeling tussen beide part ners, terwijl daarvoor de tijd niet altijd rijp is. De ervaringen in Zeewijk, waar mannen met de regelmaat van de klok hun vrou wen (met kinderen) al of niet met geweld de deur uit zetten of waar vrouwen zelf weglopen omdat hun kinderen of zijzelf worden mishandeld, hebben de aanzet ge geven tot het initiatief voor een Haarlems „Blijf van mijn lijf”. De keus voor een vestiging in Haarlem is gedaan omdat de betrokken vrouwen Velsen te klein von den. De kans dat de plaats van het ge bruikte pand geheim zal blijven hetgeen essentieel wordt geacht voor de gevluchte vrouwen wordt aanmerkelijk vermin derd. In Haarlem wordt de garantie voor anonimiteit iets groter geschat, al is het blijkens de ervaringen in ondermeer Am sterdam onvermijdelijk dat af en toe een van de betrokken mannen aan de deur staat te tieren. Volgens de statuten gaat „Blijf van mijn lijf” ook hulpverlening bieden aan slacht- Op de bijeenkomst van zondag aan staande zal een definitieve werkgroep of kerngroep worden geformeerd. In afwach ting van zondag zijn door de acht initia tiefneemsters geen stappen ondernomen omdat men eerst wilde afwachten hoe de belangstelling en de wensen liggen. De kerngroep zal daariia contacten kunnen gaan leggen met bijvoorbeeld de gemeen te, politie, huisartsen, het maatschappelijk werk en andere betrokken instanties. Een goede samenwerking met bestaande in stellingen wordt van groot belang geacht, terwijl gemeente, provincie of rijk zullen worden benaderd voor een bruikbaar pand en de nodige subsidie. Om de gedachtenvorming zondag op gang te brengen wordt als informatie een video-opname over de Amsterdamse stich ting „Blijf van mijn lijf” getoond, waarna in kleinere groepen kan worden gepraat. De verwachting is dat de zondag duidelijk heid zal brengen, waarmee de vrouwen concreet aan de gang kunnen. Het voorlopig kontaktadres van „Blijf van mijn lijf” Haarlem is bij de Raad voor Maatschappelijk Welzijn, telefoon 023- 319318, waar vrijwel dagelijks de initia tiefneemsters te bereiken zijn. De bijeen komst zondag is voor ieder toegankelijk en start om half elf op de Kampersingel 70 in Haarlem. Glorie van IJmuiden in het begin van deze eeuw. (Foto beschikbaar gesteld door de heer D. Lammers te IJmuiden). Koeman weet het tenslotte in zijn macht te 'krijgen en stuurt het naar de schoener een knap staaltje van zee manschap. Vier Duitsers springen over. De boot moet afstand nemen van het wrak maar komt terug hoewel de zee hoger lijkt te zijn geworden en er steeds meer wrakhout in de weg drijft. Weer springen mannen in de scheeps- boot, vijf. Dan volgt als laatste de kapi tein. SCHIPPER JAN KOEMAN heeft ab normaal lang op de brug gestaan. Hij gunt zich even tijd om beneden een mok koffie te gaan drinken. Dan wordt hij gealarmeerd door de wachtsman: „Ouwe, kom gauw boven d’r is wat aan de hand; er worden vuurpijlen af geschoten, aan bakboord”. Als Jan Koeman op de brug komt is er niets meer te zien. Maar een paar minuten later ontdekt hij een lange vurige streep in de verte. Geen vuurpijl, geen stakelvuur wat dan wel? De streep flikkert nog eenmaal op. „WE GAAN D’R OP AF”, zegt schip per Koeman. De hele bemanning komt aan dek. Lange tijd is er niets bijzon ders op te merken. Maar na een half uur stomen ontdekt iemand het silhou et van een schip. Ze naderen zo dicht mogelijk, varen er in de wilde zee om heen dan horen ze stemmen. Op de campagne staan mensen. Uit hun ge roep is op te maken dat hun schip gebroken is. Het drijft op zijn lading: hout. Op 16 januari 1921 stomen ze naar huis. Het werk op de visserij is zwaar geweest Gewoonlijk kunnen ze op de terugreis bijkomen van de drukte. Maar deze keer niet. Het weer is al dagenlang van slag. Ze hebben daar door maar weinig kunnen vangen. De hevige storm die gepaard gaat met felle regenvlagen dwingt hen voortdurend op hun hoede te blijven. Als ze ’s avonds het vuurschip Doggersbank- Ziuid zijn gepasseerd is er nog steeds een wild aanjagende zee. ting tot doel hebben: de opvang en be scherming van mishandelde (of bedreig de) vrouwen en hun kinderen. Daartoe zal op een anoniem te blijven adres een pand worden geopend waar vrouwen al of niet met hun kinderen onderdak krijgen wan neer zij dat willen. Komende zondag rief was vijf cent, maar dat werd al gauw verhoogd tot een dubbeltje. Ik weet ook nog dat we als kinderen voor vijf cent naar de bioscoop in Cycloop gingen.” (Chr. Visman, Driehuis). „MAAK DE SCHEEPSBOOT KLAAR”, zegt schipper Koeman. Een van zijn matrozen begrijpt dat niet. „Kunnen ze d’r zelf niet met heurlui eigen boot afkommen?” vraagt hij. Koeman schudt zijn hoofd. „Nee”, zegt hij, „kijk maar naar de voorroef, bij de fokkemast: hun boten liggen in enden en brokken!” De scheepsboot van de trawler wordt te water gelaten; de riemen liggen klaar om naar het wrak te roeien. „We gaan d’r op af’, roept de schipper. Een paar van zijn mannen aarzelen. Dan trekt hij zijn oliegoed uit, hij schopt zijn laarzen weg en doet een zwemvest aan. Hij springt in de scheepsboot. In onverwoestbaar Juchtenleder Alle maten Jfc y muidcn 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7