OUD-RECTOR VAN MENDELCOLLEGE PATER HUTJENS VEERTIG JAAR PRIESTER Standwerker voor de Heer Een prijs voor de majoor i G. Slinger werd koningsschutter Kent u’t verschil tussen paling en aal? gastenboek soos-aqenda ELFDORPENTOCHT TOERRIJDERS ■I 12 13 V R IJ D A G 2 0 M E I 19 7 7 REGIO Doe-mens Periodekampioenschap Hoofdklasse A a.s. zondag 22 mei 14.30 uur EDO-RVC Gemeenschap Hoe de duiven vlogen meuvvt visseizoeu Tijdelijk */2 liter Sonnerna Berenburg met unieke viswaaier. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Toen pater drs. V. J. Hutjens in het begin van de zestiger jaren als rector het Mendelcollege leidde kon hij niet bevroe den dat hij ruim tien jaar later de zielzorg op zich zou nemen van de patiënten van het Sint Josef Ziekenhuis in Heemskerk en met een huishoudster een flatje zou bewonen. Sedert 1 januari 1974 werkt de Augustijner pater met erg veel genoegen in het ziekenhuis en wijdt zich volledig aan de pastorale zorg. Voor die tijd was hij enige tijd werkzaam in de parochie van de Augustijnen aan de Postjesweg in Amsterdam en in de katholieke kerk op het Begijnhof in de hoofdstad. Nu vooi o hes< heiden pri|S|t bi| elke 1 2 liter Sonnerna Béreuburg een unieke viswaaiei Boordevol viswetenswaardrgheden Over de bestt slokkies ovoi dobbers en aas over zoel en zoutwater vissen Daarom snel naai d< dijtei vooi n goed begin van het x van erg groot belang (ADVERTENTIE) door Udo J. Boys (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I vom Met veel vreugde blikt de Augustijn te rug op de jaren dat hij de leiding over de school had. „Het was een enorme klap, toen de dokter zei dat ik niet meer naar het Mendel mocht. Ik had me zo voorgesteld daar tot mijn vijfenzestigste te blijven. Maar je moet ook nooit plannen maken. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen zor gen”, zegt pater Hutjens, die het werk dat hij nu doet erg prettig vindt. „Ik kan nu helemaal priester zijn”. De langste tijd stond pater Hutjens ech ter aan het hoofd van het Mendelcollege. In 1952 werd een dependance van het Triniteitslyceum opgericht waaraan pa ter Hutjens als conrector was verbonden, een jaar later nam hij de leiding van de zelfstandig geworden school over. Majoor Bosshardt toonde zich blij ver rast met het beeldje van Kees Verkade (midden). Geheel rechts Lionvoorzitter Harry Pot aan de Haltestraat in Zandvoort met een hee) wat kleiner publiek te maken heeft, zei de majoor heel lief en eerlijk: „Ik vond het enig, heel erg plezierig”. DE LIONSAVOND was ook bedoeld om de fondsen van de Stichting „Lions helpen kinderen” te spekken. Wessanen- directeur Kees Winkel presideert de theologie gekomen. Ik ben dankbaar de genade te hebben ontvangen om naar die nieuwe theologie te kunnen luisteren en die te kunnen begrijpen”. Wat er dan ook veranderd mag zijn, de oecumenische gedachte is voor pater Hut jens niets nieuws. „Destijds hadden we De receptie heeft ’s middags tussen vier en zes uur plaats in het Sint Josef- ziekenhuis in Heemskerk. paters die onder de mensen gaan wonen, zoals Franciscanen die bijvoorbeeld in de Kinkerbuurt in Amsterdam met zijn vie ren een etage bewonen en met de mensen werken. We zijn natuurlijk in de loop der tijden wel verburgerlijkt en we horen juist bij de mensen te zijn”, zegt pater Hutjens, die de tendens om meer onder de mensen te leven erg positief vindt. Pater Hutjens is overigens ook van mening dat vrouwen best priester gewijd zouden kunnen wor den. „In de tijd van Jezus zou het ondenk baar zijn geweest als vrouwen priester zouden zijn, maar de positie van de vrouw was toen ondergeschikt. Er is geen enkele reden waarom een vrouw het nu niet zou kunnen. Vrouwen hebben ook weer een andere kijk op pastorale dingen”, zegt pater Hutjens die die inbreng wel positief lijkt. Buurtcentrum Noord, Reggestraat 21, Haarlem. Maandag 23 en donderdag 26 mei, 14 uur: soos voor ouderen. Te vens donderdag vanaf 20 uur: buurt- soos. Het Anker, Parklaan 45, Haarlem. Vrijdag 20 mei, 20 uur: disco. TIOLI, Laan van Angers 5, Haarlem. Vrijdag 20 mei, 21 uur: jeugdcafé. Za terdag 21 mei, 20 uur: disco. Zondag 22 mei, 14 uur: disco. Centrum 111, Herenweg 111, Heem stede. De Sneeuwbal, zaterdag 21 mei, 21 uur: session. Snoopy. Vrijdag 20 mei, 19.30 uur: discjockeywedstrijd. Pub ’69, vrijdag 20 mei, 21 uur: puzzelrit. Zero, Bakenessergracht 8, Haarlem. Dinsdag 24 mei, 20.30 uur. lezing over psychiatrie door Willem van Bart. Haarlemse Jazz Club. Groot Heilig land 37, Haarlem. Vrijdag 20 mei, 22 uur. sessions „Doordat veel priesters zijn getrouwd hebben we veel goede mensen verloren, want het waren de slechtste niet, die trouwden”. Pater Hutjens vindt dat het celibaat voor priesters niet verplicht zou moeten zijn. (Van een medewerker) HAARLEM. De toerafdeling van de HSV De Kampioen zal zondag de vijfde rijwieltoertocht van dit seizoen als een Elfdorpentocht verrijden. „Het loopt nog steeds goed met onze toertochten”, vindt „toerbaas” Herman Neeskens, „maar toch schijnt de belangstelling iets minder te worden. Er zijn vele andere clubs, die met toertochten op de fiets beginnen en daar door wordt de spoeling dunner. Als het maar niet dezelfde kant opgaat als met de strandlopen. Wij zijn echter een echte toer club en gaan daarom gewoon door”. Voor al uw snacks naar: sumhen NMKS Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 HAARLEM f DE PRIJS van de Leger des Heils- majoor bestond uit een beeldje van Kees Verkade. Een tweede beeldje van de Zandvoortse kunstenaar werd verloot en bracht ruim vijfduizend gulden op. En ook dat bedrag kon de majoor mee naar huis nemen. Majoor Bosshardt, de stich ter van het goodwill-centrum in Amster dams warme buurt bedankte geroerd voor de huldeblijk. „Ik ben heel dank baar dat ik er bij mag horen en ik in de binnenstad van Amsterdam zo’n taak mag hebben”, zei ze en ze vertelde dat het „loterijgeld” bestemd zal worden voor een crisis-centrum in Rotterdam, dat bin nenkort van start gaat. HET WAS AL middernacht toen ze Zandvoort verliet. En op m’n vraag of ze zich geamuseerd had met het optreden van Henk Elsink, dat van de dansgroep Lee Jackson en de luisterliedjes van Ma deleine, die normaal in haar bar-bistro Teruggekomen in Nijmegen werd pater Hutjens geschokt door de puinhopen van de oorlog in die streek. Nijmegen was gebombardeerd en ook Venray. „Toen ik weer in Haarlem was zijn we meteen met een actie Haarlem-Venray begonnen. „On der het motto „Beter een kamer leegge ruimd dan een heel huis in puin werd een oproep gedaan aan alle Haarlemmers niet meer gebruikte meubelen en andere goe deren aan te bieden voor de getroffen bevolking van de zuidelijker streken. „De actie is later uitgebreid tot Nijmegen”. Veel foto’s en artikelen getuigen van de goedgevendheid van de Haarlemse bevol- king. In Nijmegen en Venray werden de vrachtwagens vol huisraad met vreugde begroet zo blijkt uit het fotoboek dat de Augustijn nog altijd heeft. doen wij op eigen initiatief, de gemeen schap wordt nu vanaf de basis opgebouwd en niet meer van bovenaf zoals aanvanke lijk het geval was”. Die gemeenschap, het broederlijk sa menleven, is voor, pater Hutjens van het grootste belang. „Die geest heb ik ook in het Mendelcollege willen brengen en ik geloof dat die er nu nog heerst. Zelf voel ik me nog helemaal Augustijn, hoewel ik niet meer in een klooster woon. Door de orde financieel te steunen kan ik mijn betrok kenheid laten blijken”. ..Het is uitstekend dat de school nu on der leiding van leken staat. Wij hebben een begin gemaakt en de leken kunnen dat nu voortzetten. Ik heb wel eens het gevoel dat ik erg veel heb gevraagd van de leraren die aan de school waren verbonden" „Ik heb enorm veel bewondering voor de De 64-jarige pater is oorspronkelijk uit Utrecht afkomstig en ging school bij de Augustijnen. „Ik ben zo het noviciaat inge rold, de gemeenschapsgedachte van Au gustinus sprak me erg aan”. In Nijmegen studeerde pater Hutjens geschiedenis. In september ’44 vertrok hij naar het Haar lemse met twee andere paters en verbond zich als leraar aan het Triniteitslyceum. Aan het einde van de oorlog werd hij teruggeroepen naar Nijmegen om zijn ge schiedenisstudie die hij door de oorlog had moeten onderbreken te voltooien. „Ik had een beetje het gevoel dat ik mijn doctoraal op een koopje kreeg, jnaar ik was cum laude voor mijn candidaatsexamen ge slaagd, misschien scheelde dal” achtergrond gedrongen, maar een giganti sche hoeveelheid boeken in de woonkamer van de flat aan de Heemskerkse Luxem burglaan getuigt van de belangstelling van de Augustijn voor de historie, terwijl na tuurlijk een aantal theologische werken en de vier vertrouwde bruine bandjes van de Heilige Schrift niet ontbreken. „Ik ben erg blij dat ik in een mensenle ven zo veel heb mogen meemaken. Verge leken met mijn jeugd is de wereld zo veranderd. Er zijn nieuwe inzichten in de Deining Activiteiten Centrum, Rip perdastraat 13, Haarlem. Vrijdag 20 mei, 20 30 uur: film Mariken van Nieumeghen. Zaterdag 21 mei, 14.30 uur: open middag; 18 uur: eten; 20 uur: disco. Zondag 22 mei, 14 uur open middag. Opgaven voor de SOOSAGENDA in sturen naar Haarlems Dagblad Oude- weg 14 Haarlem Richten aan Hans Invernizzi stadsredactie Sluitingsdag woensdag Hoewel hij het soms met de mening van het Vaticaan oneens is, is pater Hutjens na veertig jaar priesterschap nog steeds een overtuigd Augustijn. Dat er in de kerk dingen gebeuren die anders zouden kun nen in de moderne tijd vindt hij wel. „Maar er is .in de geschiedenis van de Rooms Katholieke Kerk veel gebeurd en toch blijft de kerk bestaan. Het is een gemeen schap van mensen over de hele wereld, we noemen elkaar toch broeders en zusters”, aldus de pater die erg veel waarde hecht aan de wereldkerk HEEMSKERK. Tweeëndertig schut ters hebben op hemelvaartsdag deelgeno men aan het traditionele koningsschieten van de handboog schuttersvereniging „Assumburg' DE „MAJOOR" WAS BLIJ EN ONT ROERD. Woensdagavond was ze het middelpunt van een galabijeenkomst van de Lions Club Zandvoort in Hotel Bouwes in de badplaats. De majoor, eigenlijk al luitenant-kolonel (maar zo wil ze niet genoemd worden) Alida M. Bosshardt, kreeg daar tegen midder nacht de „Prix d’Humanité 1977”. „Voor Stichting, die druk doende is een gehan- een leven van dienstbaarheid van een geweldige vrouw”, zoals voorzitter Har ry Pot uit Bentveld het eenvoudig maar treffend zei. „Ik ben niet zo zeer een wetenschapper als een doe-mens. Ik had natuurlijk eigen lijk moeten promoveren”, zegt pater Hut jens. Zijn eigenlijke beroep als historicus is in het werk dat hij nu doet op de regelmatig diensten met het Marnixcolle- ge. In het ziekenhuis, waar natuurlijk niet alleen katholieken liggen en ook anders denkenden werken, overleg ik geregeld met een aantal leken over de Eucharis tieviering. Samen zoeken we dan de lezin gen uit en de leken lezen die voor. Eens per maand is er een Heilige Mis in de hal van de polikliniek waar de bedden dan heen gebracht kunnen worden en 's avonds lees ik de Mis ivoor de zusters. Hoewel ik niet meer in een gemeenschap leef, heb ik nog wel contact met andere Augustijnen. Dat SYLVIA MOET het wel vaker zonder zijn gezelschap stellen, want de populai re presentator, die in omroepkringen wel als „de stem van de TROS” wordt aange duid is dol op alles wat op rails rijdt. Laatst nog was hij een zondagmorgen zoek en tramde toen urenlang Amster dam door „Ik ben weg van stoomloco- l telde Sylvia me. Op het feestje was ze ook tieven. Maar met trams is het begonnen. Zoiets ontstaat in je jeugd denk ik”, vertelde Vaak me nog onlangs, die zijn jeugd, in de hoofdstad doorbracht. Van de Postduivenhoudersvereniging „Ons Genoegen” te Beverwijk namen dit weekeinde 401 duiven deel aan een wed vlucht van St, Ghislain Hornu (België) af over een afstand van 235 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.00 uur Een duif van Gebr Berlee bereikte als eerste het hok om 12.22.49 uur; de laatste prijs- duif om 12.42.24 uur De uitslag was als volgt: Gebr. Berlee 1, 2, 3, 7. 32, 41, 65; A. van Son 4, 9,11, 31,45; C Baltus 5, 29, 36, 43, 54; Gebr. Stet 6, 38; J C Leijen 8, 47, J G. Schoone 10, 16, 18, 22, 30, 34, L. Veldt 12, 35, 44, 49, 60, 63, 71, 78, G. J Eijman 13, 48, R. Zoontjes en Zn. 14, 17, 19, 51, 59, 67, S Weel 15, 23, 80; B. Dekker 20, 33, 42, C Kleverlaan 21, 24, 26, 56, 61, 62, 77, D Oosterwal 25; A Langen- dijk 27, 70. A C Kuilman 28, 37 57, 75, 79; M Nooy 39, 74, J Brasser jr 40, 72, 73, T King 46, A van Leeuwen 50, 53 R de Ruijter 52 J Mmneboo 55, 76 J Weststra te 58. 68, 69. H Zomermaand 64, W van Wijk 66 rw>n Chemische f-abr Schiedam' 010-26 47 56 I druk in gesprek met de Haarlemse Deb bie, die aan een nieuwe single werkt, die in juli uitkomt. Net zoals haar vorige hit Angelino schreef ook hier zanger Andres van Rosie de tekst voor. IK ZAG OP het feestje ook nog Bob Hoegen directeur van Evenementsrei- zen, die zich uitgelaten op de dansvloer bewoog. Aan hem te zien gaat het weer uitstekend in de reiswereld, na de malai se van de afgelopen jaren „Hé Eric Engerd is er ook”, zei iemand aan de bar me en wees op het Zandvoort se VVD-raadslid Pieter Joustra, die een opvallende gelijkenis met die televisiefi guur vertoont DE LIONSAVOND heeft nog een staartje In een van de zalen van Hotel Bouwes worden tot en met zondag af beeldingen tentoongesteld uit het be roemde boek The birds of America” van James Aubondon Voor de beperkte uitgave heeft de uitgeverij Thetrum Or bis Terrarum kunnen beschikken over een exemplaar van het boek dat zich bevindt in het Teylermuseum in Haai lem De platen zijn gedrukt dooi fotoh the mi ichting Drommel m Zandvoort en zijn tijdens de expositie ook te koop DAT WAS Dan ZANDVOORT van ochtend ben ik afgereisd naai Antwei pen nei .zenuwcentrum van het luier nationale Rubensjaai Vow een dag of wal neem ik mijn intrek in een hotel aan de beroemde De Keyseriei in hel hartje van die nruiseutli stad Ik hoop u vanal volgende week ovei mijn ervaringen uit de Sinjorenstad te berichten l ot dan dicapt Marokkaans meisje naar Neder land te krijgen, om haar hier aan de zorgen van een medisch team toe te ver trouwen. OOK DE PLATENWERELD was op het „leeuwenfeest” aanwezig. Dat was te danken aan EMI/Bovema’s public rela tionmanager Karel Hille, die met zijn blonde vrouw Mini van de partij was en een belangrijke stem had in de organisa tie van de partij. Hille’s assistente Sylvia van den Akker moest het zonder gezelschap stellen, want haar trouwe vriend Tom Mulder was vroeg naar bed gegaan. Mulder is bij radioluisteraars beter bekend als Klaas Vaak en beet al weer vroeg donderdag morgen de spits af in het TROS-pro- gramma op Hilversum III „Een standwerker voor de Heer” noemt H. L. Prenen pater Valentijn Hutjens die morgen zijn veertigjarig priesterfeest viert. Er is een feestcomi té in het leven geroepen dat gelden heeft ingezameld (gironummer NMB 65.60.10.282) ten name van het Sint Josef Ziekenhuis te Heemskerk onder vermelding Cadeau Pater Hut jens) en er is een feestlied gecompo neerd. Zaterdag wordt er ’s ochtens in de bezinningsruimte van het Mendelcol lege om half elf een Heilige Mis opge dragen ter ere van de oud-rector van het Mendelcollege, waarna een in tieme bijeenkomst wordt gehouden in de docentenkamer. is voor mij nog steeds Halverwege de strijd kwam er enige tekening in de uitslag, hoewel de kansheb bers dicht bij elkaar zaten. In de tweede helft begon de spanning mee te spreken en moesten enige bekende schutters afhaken, zoals Van den Ham en Rijke. Tijdens de ’s avonds gehouden feestelijke bijeen komst kon de volgende uitslag bekend worden gemaakt. Koning: G. Slinger met 454 punten; eer ste ridder J Cornelisse met 438; tweede ridder: M Cornelisse 434; derde ridder J. v d Konijnenberg 418; vierde ridder. J. Goos 407, vijfde ridder: C. Cornelisse 406) zesde ridder: J Talens 404. v De jeugdschutters hielden hun eigen verschieting. De uitslag was als volgt. Prins P de Ruyter 393: page: Jenny de Munck 385 3 H. Zonneveld 381; 4. R. Clement 374 Aan de vierde rit van De Kampioen namen 76 rijders en rijdsters deel. Voor de Elfdorpentocht kan zondagmorgen tussen half tien en tien uur weer ingeschreven worden bij het clubhuis van De Kampioen in het Van der Aartsportpark. De route voert vandaar via Spaarndam, Haarlem- merliede, Halfweg, Zwanenburg, Boesingheliede, Zwaanshoek, Benne- broek, Vogelenzang, Aerdenhout, Bloe- mendaal en Santpoort terug naar het Van der Aartsportpark De afstand bedraagt 45 kilometer Binnen niet al te lange tijd kunnen ook weer de eerste medailles wor den uitgereikt Klaas Vaak: vroeg naar bed EEN ANDERE hobby van hem is au to's. „Hij is een echte autogek en kan ongelooflijk nerveus zijn wanneer hij een nieuwe auto krijgt. Dan is hij net een kind op de avond voor Sinterklaas”, ver- Gemeenschapsgedachte

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13