filmhuizen film Beste Bogart-films opnieuw in de bioscopen haarlem X hensen Waarom koopt u een nieuwe Philips Draaitop vóór 15 juni a.s.? Omdat naast zuig kracht, wendbaarheid en een fijne prijs Philips tot die datum bij uw nieuwe Philips Draaitop stofzuiger twee jaarstofzakken gratis geeft. Vrijetijd bv spijkerbroeken sporthemden G 2 06 ai if 15 2 O V R IJ D A G M F I 10 7 7 Charles Boost IP" R in bekende merken t KHAKI - DENIM - MARINE 1 f I PHILIPS Wft*-*’ in NG DOR MG een kollektle die gezien mag worden, natuurlijk bij rër.iSa paarlaarsteeg 1 - haarlem „LEE - LEVIS - LOIS - WRANGLER MUSTANG” DENIM - KHAKI - WIT r amsterdam Onder de vele reprises van deze week zijn er tenminste twee die oud genoeg zijn om vergeten te zijn door oudere generaties van bioscoopbe zoekers maar als nieuw beschouwd kunnen worden door jeugdige filmliefhebbers Die bovendien beide films van horen-zeggen kennen en weten dat ze als onuitwisbare klassiekers opgenomen zijn in de historie van de cinematografie. w /AJMT6 STOLWn» ♦AtlVf 00 iat V 66 86 (ADVERTENTIE) Terugblik op oude glorie )rn (SCO Nieuw is een tekenfilmpara.de waarin alle Disney-stripfiguren meespelen. (ADVERTENTIE) Vraag 't w winkelier Open Maandags: 9 1 7.30 uui 13 17 30 uur M IETS moeten werken. Maar de figuren zijn zo slecht en onhandig getekend, en aan het verhaal zijn zo weinig geestige en spannen de motieven ontleend dat het geheel toch voornamelijk als mislukt moet worden be schouwd, al zullen wat minder kritische kinderen er misschien wel plezier aan beleven. Tot de films zoals die niet meer gemaakt worden hoort zeker ook „The Big Sleep” die Howard Hawks in 1946 maakte met de legendarische Humphrey Bogart in de hoofdrol. Allerlei beroemde namen zijn aan deze productie verbonden, zoals die van schrijver William Faulkner die mee schreef aan het scenario, van Raymond Chandler die met zijn gelijknamige roman de stof voor de füm leverde, van Max Steiner die de muziek verzorgde en van Lauren Bacall die de tegenspeelster van Bogart is. lem”, „Metropolis” en „Dr. Caligan op dat gebied gepresteerd had. Hoofdpersoon Cannonball (David Car- radine) wint de race maar als hij hoort dat hij zijn winst te danken heeft aan het ingrijpen van gangsters, schenkt hij het geld aan een verliefd stelletje dat pa’s auto heeft geleend om een kansje te wagen. Dank zij Cannons vrijgevigheid kunnen ze trouwen en een huisje kopen. En dan zegt men nog dat de sport vergrooft. Evenals in Haarlem (Lido) heeft Amster dam (in Tuschinski) de première van „Ten tacles”, hier „Vangarmen” geheten. Wat de haai was in Jaws” is de octopus in „Vang armen". Verder blijft alles bij het oude, wat zelfs merkbaar is bij de rolverdeling: oudere acteurs als Henry Fonda en John Huston spelen mee. staan de ontmoetingen tussen Bogart en Bacall uit flitsende understatements van een grote komische kracht. Toen in een interview Peter Bogadona- vich aan Howard Hawks vroeg wat de titel betekende, antwoordde de filmer dat hij dat niet precies wist maar dat er mogelijk de dood mee bedoeld werd. Het klonk in ieder geval goed, was zijn commentaar, waar hij aan toevoegde: „Ik heb nooit het verhaal begrepen. Ik las het en was ver rukt. Het scenario werd in acht dagen vin Sophie von Reval (Margarethe von Trotta) die communistische sympathieën heeft maar niettemin verliefd wordt op Duitse officier Von Lohmond. Als deze, in beslag genomen door de krijgsverrichtin gen, niet ingaat op haar avances,- sluit de gravin zich uit wraak aan bij de opstande lingen, wordt gevangen genomen en ter dood veroordeeld en eist dan van Von Lohmond dat hij haar het genadeschot zal geven. Een strak gespeeld en geregisseerd liefdesdrama dat in zijn onafwendbaar heid beklemmend werkt. „Tentacles” een rampenfilm die ook zijn Amsterdamse première beleeft, is wel om- Voortzetting op zaterdag, eveneens van 14.00 tot 3.45 met films die bekende en beroemde namen dragen als Jean-Luc Go dard, Alain Tanner, Eisenstein, Jean Coc teau, Bernardo Bertolucci en Marco Ferre- ri. Eigenlijk allemaal films die je gezien moet hebben! DE AMSTERDAMSE Zienema Oktopua op de Keizersgracht 138 is vanmiddag om 14.00 een Filmmarathon begonnen die over twee zalen verdeeld het publiek de keuze biedt uit een vijftiental films. Vana vond om 18.00 wordt in zaal I „Bel Ordu re” van Jean Marboeuf vertoond, terwijl in zaal 2 vier films van Johan van der Keu ken draaien, „Het Leesplankje”, „De Deur”, „Beauty” en „Tijdgeest” Daarna gaat het in beide zalen aan één stuk door tot 3.45 in de ochtend, met in de eerste zaal bijvoorbeeld „Iwan’s Jeugd”, „A Day at the Circus” en „The Goldrush (met Cha plin) en in de andere zaal Wemer Herzog’s „Aguirre der Zorn Gottes”, „Mother Joan of the Angels”,-„The big Store” en „Love Happy (beide met de Marx Brothers). ’90 Andere nieuwe films zijn onder meer een tekenfilmparade met Donald Duck in de hoofdrol, eigenlijk een reeks korte films met Disney-favorieten als Goofy, Boris Boef, Pluto, Micky Mouse en natuurlijk Donald Duck (Cineac) en de zoveelste ver filming van „Gulliver’s Travels”. Max Flei scher, de tekenfilmer naast Disney, maak te een getekende versie (avondvullend en in kleur) in 1939 en iets eerder was er de fameuze Russische poppenfilm die op die manier de contrasten tussen de mensgrote Gulliver en zijn kleinschalige omgeving accentueerde. Filmhuis Velsen komt op 25 en 26 mei met Visconti’s laatste, in 1976 gemaakte film „L’Innocente”, algemeen gewaar deerd als de mooiste nalatenschap van een groot filmer. Gemaakt naar de gelijknami ge roman van Gabrielle d’Annunzio uit 1892, is „L’Innocente” een rijke costuum- film geworden over burgerlijke moraal in adellijke kringen. Het rijke Romeinse le ven uit die dagen wórdt meedogenloos getekend als oppervlakkig, kleinzielig en vol verdachtmakingen en geroddel. Een onvergetelijk meesterwerk. In Filmhuis Het Melkwoud (Zijlstraat 63, Haarlem) draait vrijdag- en zaterdagavond (21 en 23.30 uur) „Themrock” van Claude Faral- do. De hoofdrol wordt gespeeld door Mi chel Piccoli, die een figuur inhoud geeft die zich weigert aan te passen in de geves tigde maatschappij. Dat alles wordt toch overschaduwd door de première van de Nederlandse film „Het Debuut” in Alhambra I. We hebben de vorige week de film van Nouchka van Brakel naar het boek van Hester Albach uitvoerig geïntroduceerd en geprezen om zijn hartelijke menselijkheid, zijn humor en de speelse wijze waarop de verhouding tussen een onvolwassen meisje (Marina de Graaf) en een oudere man (Gerard Cox) behandeld wordt. Vergeleken bij het overi ge premièreaanbod komt het „Het De buut” er uit als een voortreffelijk debuut van Nouchka van Brakel, de eerste Neder landse vrouw die een avondvullende speel film maakte. schreven als een tweede „Jaws” maar dan zonder haaien. Ditmaal is het een zeemon ster met lange tentakels die voor een nage noeg gelijke intrige als in „Jaws” verant woordelijk is en dus voorspelbare situaties veroorzaakt. Het is wel spannend maar de gedachte dat je dit alles nog niet zo lang geleden al eens gezien hebt, vergalt een beetje de pret, zoals de bezoekers van Lido kunnen ervaren. Geprolongeerd blijven „The Pink Pan ther strikes again” in Palace, „Network” in Roxy en „Midway” in Luxor. En voor de kinderen is er in Palace bijgekomen „Het Huis in de Prairie”. DE FRANSE FILMER Claude Zidi heeft hier enige bekendheid gekregen met de komedies van Les Chariots, een viertal leukdoende jongens die voor veel verwar ring en achtervolgingen zorgden. Daarna is Zidi aan minder gecompliceerd werk begonnen, onder andere „La Moutarde me monte au Nez”, een klucht met Pierre Richard als een verlegen onderwijzer die door een toevallige ontmoeting met een filmster (Jane Birkin) de reputatie van Don Juan krijgt en door de meisjës van zijn school achtervolgd wordt. geschreven en het enige wat we deden was iedere scène zo onderhoudend mogelijk te maken. Maar we wisten niet waarover het verhaal ging. Zoiets is in een tijd dat de succesfilm door middel van een computer wordt ge maakt niet meer mogelijk. Maar „The Big Sleep” is een „evergreen” en wordt straks over tien jaar weer met succes vertoond. Terwijl dan niemand meer zal weten dat „The Cassandra Crossing” of „The Cross of Iron” over gingen De films met Humphrey Bogart kregen na zijn dood in 1957 periodiek retrospec tieve vertoningen die soms tot een klein festival uitgroeiden, hetzij in de bioscopen, hetzij op de tv. Op het ogenblik bevinden we ons in zo’n periodieke betoging van aanhankelijkheid nu The Movies een aan tal Van de beste Bogart-films terugge bracht heeft, „to Have and Have not” uit 1944, „The Big Sleep”, „The Treasure of the Sierra Madre” (’48), „The Maltese Fal con” (’41) en „Casablanca” (’42) kan men nu weer tegenkomen. Een film als „The Big Sleep” blijft on veranderd als een klein meesterwerk in zijn soort gewaardeerd. Het is een vol maakte weergave van geest en sfeer van Chandler’s cynische detectivewerk, hard, snel en onsentimenteel en met dialogen als mitrailleurvuur. Hoewel de inhoud nauwe lijks een sluitende intrige vormt, ademt ieder beeld een geladen spanning en be- Lauren Bacall en Humphrey Bogart in „The Big Sleep”. VAN DE FILMS die deze week de Am sterdamse filmagenda sierden noemden we al de reprises van „De Bruid van Fran kenstein”, een griezelfilm uit 1935 van Ja mes Whale met Boris Karloff die in The Movies te zien is en, verder van „The Big Sleep” van Howard Hawks met Humphrey Bogart en Lauren Bacall die in City 6 draait. De nieuwe Gulliver, te zien in City 1 is een Belgisch-Engelse co-produktie, waar bij Engeland de acteur Richard Harris afstond en België zijn kunde op tekenfilm gebied, onder andere opgedaan bij het maken van de Astérixfilms, bijdroeg. Een levende mensfiguur te combineren met een tekenfilm is niet nieuw en voor dit onderwerp zou het procédé eigenlijk goed Veel heren en talrijke als dames verkle de heren moeten de pret erin houden. Of dat lukt kunt uzelf uitmaken bij een be zoek aan Studio. Hetzelfde theater heeft op maandagavond en in de nachtvoorstel- lingen de indrukwekkende Duitse film van Volker Schlöndorff, „De Fangscfiuss (Het Genadeschot). De film, destijds uitvoerig besproken bij de Amsterdamse première, speelt in 1919 in de omgeving van Riga als bolsjewistische legers oprukken om het gebied te bezetten. In de streek waar de contra-revolutionaire legers het nog voor het zeggen hebben, woont op een slot gra- Mary Shelley bedenkt het verhaal van de „bleke student” Frankenstein die ’s nachts op kerkhoven onderdelen van lijken rooft om daaruit een levend schepsel te creëren. Het resultaat van die poging om de grote schepper in zijn almacht te evenaren, wordt een afzichtelijk monster dat overal afschuw en vrees veroorzaakt terwijl het naar menselijke liefde hunkert. Uit deze „contact-stoornis” komen dan weer aller lei narigheden voort. Maar Mary Shelley’s verhaal dat „The Modem Prometheus” heette, kent nog een additioneel probleem: Frankenstein’s schepping uit zijn verlan gen naar een vrouw die hem kan begrijpen en dus net zo synthetisch moet zijn als hij. Die complicatie komt aan de orde in „Bri de of Frankenstein” in 1935 eveneens gere- gisseerd door James Whale en met op- I nieuw Boris Karloff als het monster dat in j het spraakgebruik en ook in de officiële titels abusievelijk naar zijn wetenschappe- I lijke schepper „Frankenstein” is gaan heten. Films uit de oude doos als „De bruid van Frankenstein" zijn het nog steeds waard om gezien te worden. De film begint zeer curieus met een samenzijn van het echtpaar Shelley met de pompeuze lord Byron tijdens een onweer achtige avond. Byron tart de jeugdige Ma ry Shelley een vervolg te schrijven op haar eerste griezelverhaal waarin het monster een evenwaardige echtgenote krijgt en als James Whale dat vervolg in beelden begint te vertellen, grijpt hij nog even terug naar het einde van „Frankenstein” als het mon ster omkomt in de vlammen van een molen waarheen hij met de wetenschapsman Frankenstein gevlucht is. Frankenstein wordt nog op het laatste ogenblik gered maar het monster gaat schijnbaar onher roepelijk ten onder in het neerstortende brandende puin. Dat blijkt echter niet het geval te zijn, zoals het tweede deel laat zien. Nieuwe daden van geweld volgen en tegelijkertijd voegt zich bij de uitvinder een nieuwe geleerde, dr. Praetorius die ook al een eind gevorderd is met het creë ren van nieuw leven en Frankenstein’s hulp inroept om gezamenlijk te werken aan een bruid van Frankenstein. Deze blijkt als ze in bliksem en donder tot leven komt het gezicht te hebben van de actrice Elsa Lanchester (vrouw van Charles Laughton) die we al eerder gezien hebben, zij het met een normaler uiterlijk als Mary Shelley. Uit alles blijkt dat „De Bruid van Fran kenstein” een snelle reactie is geweest op het succes van de eerste Frankenstein. De film is slordiger gemaakt, minder overtui gend gespeeld en vervalt in herhalingen. Maar als voorbeeld van een griezelfilm anno 1935 en met zijn creatie van de unieke Boris Karloff blijft „De Bruid” een „must” voor de liefhebbers van het genre die ook de origines van het griezelen in de bioscoop willen meemaken, Amerikaanse origines die duidelijke invloeden vertonen van wat de Duitse film eerder al in zijn expressionistische periode met „Der Go- Verder is er in Rembrandtplein Theater „Race zonder Regels” (oorspronkelijke ti tel „Cannonball”), een sensationeel ver slag over een clandestiene autorace dwars door Amerika, waarvoor geen verkeersre gels gelden en alles is toegestaan, tot het doden van zijn tegenstander toe. Het gaat om een prijs van 100.000 en op de favorieten kan gewed worden. Maar als de inzetten te hoog worden kan de betrokken coureur gedood worden door een ongeluk of door een revolverschot. Spanning ge noeg dus in deze naïeve racefilm die met een eenvoudig schema van schokeffecten en spanningselementen werkt. Afgezaagde kluchtigheid dus die ook terug te vinden is in zijn tweede film met het koppel Richard-Birkin die „La Course a l’Echalote” heet en hier „Wie niet weg is, is gezien” genoemd werd. Een gestolen koffertje met aandelen die de bezitter eige- 1 naar maakt van een travestietenclub staat in de intrige centraal. Pierre Richard, als I laatste eigenaar ervan gaat op jacht naar I de dieven. Om te beginnen staat er op het Amster damse programma van deze week de „re vival” van „Bride of Frankenstein” uit 1935, een van de vele vervolgen op de vier jaar eerder gemaakte en overweldigend succesvolle „Frankenstein”. Na de „Bri de” zouden nog volgen -„Son of Franken stein”, „Ghost of Frankenstein”, „House of Frankenstein” en tenslotte zelfs „Abbott and Costello meet Frankenstein”. Toen had regisseur James Whale (1889- 1957), de oorspronkelijke filmschepper van het monster er al niets meer mee te maken, evenmin als de schrijfster van de griezelroman die anderhalve eeuw geleden na daartoe te zijn uitgedaagd „Franken stein” op papier had gezet. Dat was Mary Wollstonecraft Shelley, vrouw van de be roemde Engelse dichter die met haar man in de zomer van 1816 in de buurt van Genève haar vakantie doorbracht, waar op dat ogenblik ook een andere dichter van formaat, Lord Byron verbleef. Als het slechte weer het gezelschap dwingt tot binnenblijven, stelt een gemeenschappelij ke vriend, Polidori voor om gevieren een spookverhaal te schrijven en te zien wie het verst komt in het bedenken van angst aanjagende en bovennatuurlijke ver schrikkingen. 1 i I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15