Was blijft aan lijn Maak van pijpenla sf eervolle ruimte Kikker van stof Vijver beplanten dankbaar werk I isi MP Moffl I ■■BK "WW Het oog van de naald Gras zaaien vereist zorg JjÉ ÉO fete fiRRoS r Vlieg schrikt van blauw I Zeldzame postzegels kijken op Amphilex’77 JD" I 3 DOORZONKAMER HOEFT NIET SAAI TE ZIJN gang 05 i te! Keuken middelpunt i 1 I Ze staan er bij tienduizenden in ons land: de doorzon-woningen. Men kent dit principe: beneden een grote kamer, die van voor naar achter doorloopt met aan beide zijden glas, daarnaast gang, toilet en keuken. En boven de drie slaapkamers, douchecel en eventueel nog een zolderkamer. Geen huismodel om je mee te onderscheiden van je buren. Men vindt ze in rijen achter elkaar, straat na straat. Dat is niet zo verwonderlijk. In het na-oorlogse Nederland was grote behoefte aan woonruimte en dit type bleek zeer efficiënt te bouwen. Veel gemeenten kozen dan ook voor deze opzet, wetend dat hiermee snel een nieuwbouwwijk gerealiseerd zou kunnen worden. pp?® Hengelaars moeten nog even geduld bewaren En de vissen tellen hun dagen .T keuken woonkamer SI-12 bal S| I I Maar nu men meer eisen aan het wonen gaat stellen komen de klach ten los. De indeling is ronduit saai. Altijd de eethoek aan de ene, en de zithoek aan de andere kant. Het vormt bij elkaar nooit een eenheid en om enige bewegingsvrijheid te houden is het wel noodzakelijk alle meubelen tegen de muren op te stellen. Het is namelijk de bedoeling dat de muur tussen woonruimte en gang respectievelijk keuken in zijn geheel wordt weggebroken. Dat wil zeggen, men blijft de kamer nog wel betre den via de deur naar de hal, maar een deel van de gang wordt woon ruimte. Deze week daarom één van de vele oplossingen voor dit probleem. In de komende weken volgen er meer Door deze ingreep wordt de woon ruimte plaatselijk vijf meter breed in plaats van de krap drie meter. Men kan de trap in de kamer laten uitkomen, zodat daaronder plaats komt voor bijv, een boekenkast. Zoals gezegd: de keuken komt centraal te liggen, namelijk in de hoek van de trap. Dit betekent dat het toilet een andere ingang moet krijgen maar met een beetje overleg hoeft aan de situatie met de water leidingen e.d. niets veranderd te worden. De keuken zelf bestaat uit twee evenwijdig aan elkaar geplaatste balies van 110 cm hoog, gemaakt van spaanderplaat of Tabopan, een materiaal dat watervast is en daar door uitermate geschikt voor keu kens. Achter die balies bevinden zich twee aanrechten, waarachter nog net de pannen schuilgaan zodat de keuken vanuit het kamergedeelte geen rommelige indruk maakt. In het ene keukenblok i£ een dubbele gootsteen, het ander heeft uisparin- gen voor een kookbron. Denk ook eens aan een verlaagd plafond boven het keukengedeelte. Dat breekt niet alleen de ruimte, maar het schept tevens mogelijk heid voor de inbouw van afzuigkap of ventilator. De koker daarvan moet natuurlijk aangesloten zijn op Om een waterlelie te planten vult u een tenen mand, een plastic exem plaar met veel gaten kan ook, met graszoden. De graskant komt aan de binnenzijde en het overblijvende ge deelte vult u met een mengsel van klei, gedroogde koemest, beender goed aan eens zo’n bedrijf te bezoe ken, want men krijgt er tal van ideeën die voor de tuin toepasbaar zijn. thans voorbij. Want de eethoek kan nu in een meer afgesloten gedeelte worden opgesteld. Ook een hinderlijke lichtval van één zonzijde is nu minder geworden, omdat het keukengedeelte een ver laagd plafond heeft. Dat is beslist een pluspunt dat men niet moet on derschatten. De ongezellige blinde muren in de pijpenla-zithoek zijn er niet meer. Want men heeft de trap gekregen die een logisch verband legt van woonkamer met de rest van het huis. En met planten, boekenkasten, televisiehoek e.d. kan men die trap ook een echte woon-functie mee geven. Voor het geval men weinig ruimte heeft voor waslijnen is er een goede oplossing door twee lijnen op een halve meter van elkaar te spannen, zodat het wasgoed dwars tussen die lijnen kan komen te hangen. Heeft men waslijn van touw, dan is het toch verstandig aan het eind een stukje ketting te laten bevestigen. Wordt het touw te slap, dan haakt men het kettinkje gewoon een paar schakels verder in. Koop liever roestvrij-stalen draad dan de goedkopere andere draadsoorten, want dit materiaal gaat een leven lang mee zonder ook maar het kleinste roestplekje te vertonen. Droogmolens vormen in veel tuinen al een bekend beeld, maar nog altijd geven veel huisvrouwen de voorkeur aan ouderwetse waslij nen in de tuin of op het balkon. Om lang plezier van waslijnen te hebben moeten de ondersteuningspunten niet verder dan vijf of zes meter uit elkaar staan, dan zullen ze niet te veel doorzakken. Kleine mankementen aan de naaimachine zijn gemakkelijk zelf te verhelpen. Breekt bijvoorbeeld de bovendraad steeds dan is de spanningsregelaar te sterk aangedraaid, de naald kan ook verkeerd ingezet zijn of te dun zijn voor het garen. Een andere mogelijkheid is dat de naald krom is of een te scherp oog heeft. Controleer boven dien of het bovengaren goed geleid is, misschien zit het verkeerd in de naald gestoken. De onderdraad breekt gemakkelijk wanneer de spanning te groot is. Haal dan het spoelhoudertje er uit, daaronder zit een veertje. Door dit voorzichtig een beetje te buigen wordt de spanning minder. Het garen kan ook breken wanneer een scherpe rand is ontstaan aan het gat in de steekplaat. Daar moet natuurlijk door de vakman wat aan gedaan worden. Wie vlak voor de zomermaan den in huis nog vertrekken moet verven, doet er goed aan veel blauw toe te passen. Niets werkt namelijk zo effectief als bestrij dingsmiddelen van insecten als blauw. Vliegen en muggen heb ben een grondige hekel aan die kleur en zullen kamers of een keuken die zo geschilderd zijn, zeker links laten liggen. Wie deze weken nieuw gras wil zaaien moet daar de nodige zorg aan besteden. Wil men snel een dicht grasveld hebben, dan is per vierkante meter 40 tot 60 gram zaad de beste verhouding. Aan de randen van het gazon maakt men ondiepe geul tjes, waarin het zaad extra dicht wordt gestrooid. Daarna wordt het ingeharkt. Ingezaaide gras rollen worden glad aangebracht. Een dun laagje compost er over heen bevordert de groei. Laten we er eens van uitgaan dat de keuken het middelpunt wordt. Er is wel bouwkundig advies voor no dig om het volgende plan te realise ren. De huiseigenaar c.q. woning bouwvereniging zal ook goedkeu ring moeten geven, maar als men het plan voorlegt zijn er uitstekende mogelijkheden om er gewoon een heel ander huis van te maken. De kans op goedkeuring is dan ook heel groot. Aan ’n veel gehoord bezwaar over de traditionele doorzonkamer is nu ook een eind gemaakt: men kon namelijk vroeger vanaf de straat zien wat er op de tafel stond, dat is De zitruimte op zichzelf is niet groter geworden, maar geeft wel een ruimere indruk omdat die niet meer aan alle kanten door muren wordt omsloten. ten van de patroondelen moet een reep komen, zodat ruimte ontstaat die met schuimplastic vlokken, verknipte nylonkousen of ander materiaal kan worden opgevuld meel en aarde. Dan zet u de waterle lie tot de wortelhals in de aarde. Plaats het geheel in een emmer of een teil water net zolang tot de grond verzadigd is en laat de mand dan in het diepste gedeelte van de tuinvijver zakken. Houdt bij het uit groeien de gewassen wel een beetje in de hand: nooit mag meer dan één derde van de wateroppervlakte door waterplanten bedekt worden Enkele veel voorkomende moeras- Toch kan er best nog wel wat gesleuteld worden aan dit type wo ning. Een doorzonkamer hoeft niet saai te zijn. Van zo’n pijpenla kan zelfs een riante ruimte gemaakt worden Maar dit vergt wat durf en visie. z Naai die delen met een flanel- steek aan elkaar. De voeten hoe ven niet opgevuld te worden, maat ze worden wel dubbel ge maakt. Zoek voor de ogen twee mooi goudkleurige glazen kno pen en voorzie de rugkant zo nodig van borduursels, zoals de afbeelding laat zien. Eventueel kan men ook bedrukte stof voor de bovenkant kiezen Zelf een kikker van stof maken is een leuk karwei. De diverse delen op papier (eventueel ver groot) natekenen en dan uit stof knippen met extra ruimte voor de naden. De stippellijn op de tekening geeft het midden aan. Alle patroondelen moeten op dubbele stof nagéknipt worden. In plaats van stof kan ook kunst leer of vilt worden gebruikt. Voor bestaande gazons geldt in het algemeen dat, nu de groei op gang komt, extra water gegeven moet worden, vooral met droge schrale wind. Eventueel wat voe dingsstoffen toedienen, in de vorm van speciale gazonmest, bevordert de conditie. Gedurende de tentoonstelling zal er voor elke dag een ander stempel worden gebruikt voor de post die vanaf de tentoonstelling wordt verzonden. Er zijn zes bij zondere dagen, op 28 mei de Dag van het poststuk, 30 mei Dag van de luchtpost, 31 mei Dag van de jeugd, 1 juni United Nations Day, 2 juni British Day en 4 juni The matische dag. De daarbij beho rende omslagen zullen vanaf de eerste tentoonstellingsdag ver krijgbaar zijn. Er zullen elf brievenbussen op de expositie worden opgesteld, voor elke dag één. Poststukken in desbetreffende bussen gede poneerd, zullen worden voorzien van de op de bus vermelde da tum van afstempeling. Aan het einde van elke dag wordt de bus met de verlopen datum afgeslo ten. Het is dus alleen op de eerste dag mogelijk voor alle dagaf- stempelingen post op de bus te doen. Op zaterdag 28 mei zullen er vanuit verschillende hoeken van het land speciale postbestellin gen plaatsvinden. Zo vertrekken vrijdag in de vroege morgenuren vier platboomschepen vanuit Stavoren. Net als dat 100 jaar geleden gebeurde varen deze schepen post over het Ijsselmeer naar Muiden. Deze schepen me ren zaterdags aan de kade in Muiden vanwaar de post in an tieke auto’s in optocht naar het RAI-gebouw zal worden ge bracht. Op zaterdagochtend zal ook vanaf het vliegveld Twente een vliegtuigje met post richting Soestdijk vertrekken. Aan boord bevinden zich drie leden van de Para Club Icarus uit Hilversum. Zij zullen een precisiesprong in de voortuin van paleis Soestdijk maken, waarna de meegebrachte post zal worden overgedragen aan prins Bernhard die de stuk ken van een speciaal stempel zal voorzien. Ook vanuit Soestdijk vertrekken dan historische wa gens naar Amsterdam. Het wordt nu mogelijk van die balies gebruik te maken voor het aanbrengen van een eetbar, voor zover men tenminste wil afzien van het eten aan de gewone tafel. Veel gezinnen hebben al als gewoonte het ontbijt aan de bar te nuttigen en de gezamenlijke avondmaaltijd op ta fel te serveren. planten zijn: mattenbies, gele lis, aronskelk, dotterbloem, pijlkruid, I zwanenbloem, slangenwortel, ver- -.-i geet mij niet, waterweegbree. lid- steng, pontederia en krabbescheer. De meeste gewassen komen in de maanden mei, juni, juli en augustus wel tot bloei. Maar de lidsteng is een spar-achtig boompje dat boven de waterspiegel groeit. Het bloeit niet, maar staat bijzonder sierlijk. Het is erg verleidelijk om direct nadat de vijver met water gevuld is, goudvissen uit te zetten. Wacht daar liever nog even mee, want beter is het de planten eerst wat te laten uitgroeien. Begin in een kleine vij ver met hooguit twee vissen en zet in een grotere oppervlakte vier of meer vissen uit. Zomers plezier van uw tuinvijver, maar straks als het winter wordt zijn wel enkele voorzorgsmaatrege len tegen bevriezing nodig. Laat eerst een laag ijs op het water ko men en sla daar een gat in. Schep dan wat water uit de vijver zodat een luchtlaag tussen ijs en water komt. Nu een bos stro in het gat steken tot op de bodem van de vij ver. Daardoor kan er altijd zuurstof in het water komen. De luchtlaag zorgt voor de nodige isolatie. Overigens: op late zomeravon den de ramen nog lang openhou den kan heel goed wanneer hier en daar op de vensterbanken schoteltjes met verse schijfjes ci troen wórden neergezet. Ook hierdoor zullen muggen en vliegen op een afstand blijven. liet kan noodzakelijk zijn een nieuwe trap aan te brengen omdat die een bocht van 90 graden moet vormen Bijna alle nieuwbouwhui zen van vandaag zijn met hoektrap pen uitgerust en het is daarom niet moeilijk zo n exemplaar via een aan nemer te kopen. Nadat deze trap geplaatst is wordt die aan twee kan ten dicht getimmerd en van leunin gen voorzien. Zoek zoveel mogelijk naar na tuurlijke kleuren, dus niet het harde appelgroen, maar een meer geelgroene tint. De buik moet ook lichter zijn dan de rug Tussen de onder- en bovenkan Waar haalt u die planten van daan? Nee, uit de sloot mag niet! De nieuwe Milieuwet verbiedt dat. Maar er zijn speciale kwekers voor vijVers en moerasplanten. U doet er De organisatoren van de post zegeltentoonstelling Amphilex 77 verwachten 100.000 bezoekers. Amphilex 77 wordt de grootste postzegeltentoonstelling ooit in Nederland gehouden, zelfs een van de grootste waar dan ook ter wereld georganiseerd. Nadat prins Befnhard op de ochtend van 26 mei de tentoonstelling in de RAI in Amsterdam zal hebben geopend zullen tot en met zondag 5 juni over een oppervlak van 28.000 vierkante meter niet min der dan 4.800,kaders te bezichti gen zijn, collecties van meer dan 600 verzamelaars. Verder zullen bij ruim 200 stands van 120 post- zegelhandelaren uit binnen- en buitenland en bij 40 postadmini straties postzegels te koop zijn. Wie eenmaal een vijver bezit, wil daar ook leven in zien; planten en vissen horen nu eenmaal bij het wa ter. Daarom is beplanting met zorg noodzakelijk. Een combinatie van drijvende, zwevende en oeverplanten is het mooiste. Vandaar ook de noodzaak om een kant-en-klare vijver steeds met glooiende oevers te kopen. Heeft u een zelfgemaakte vijver met een bodem van zwart plastic folie, dan moet met behulp van zand en potgrond dit niveauverschil worden aangebracht. Waterlelies moeten in het diepste gedeelte en moerasplanten in het meest ondiepe. De zwevende plan ten vormen de voornaamste zuur- stofleveranciers voor onze vissen en ze wortelen dus niet in de bodem. Drijvende soorten die in de bodem groeien zijn de waterlelie, de gele plomp en de watergentiaan. Zónder wortels groeien ook planten in het water, namelijk de krabbescheer, kikkerbeet en eendenkroos. En wie vanuit de huiskamer naar de keuken loopt zal daar ook niet enthousiast over raken. De tijden gaan sffel. Wat tien, vijftien jaar geleden nog moeilijk voorspel baar was, blijkt nu gemeengoed. Een grill, mixerapparatuur diepvrieskast e.d. krijgen in de keu ken van het doorzonhuis eigenlijk geen plaats. Daar had niemand ook aan gedacht toen de woningen ge bouwd werden. ra 3HMMB de bestaande luchtafvoer van de keuken. «■■SS iPJis wc

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17