s Brand in De Hartekamp ÜM s Soedan wijst Russen uit Antiek klokje gestolen uit Halsmuseum Cartmichf!^ „Knoop vroeg mij om foto’s van executie Menten” H Enorme verkeersdrukte op zonnige Hemelvaartsdag Actie tegen tv-uitzending van Volksunie aantol pagina's vandaag: 40 het woord aan... PAUL VAN EWIJK EN ZONEN Politieke droombeelden Fotograaf De Jong: Voor KOFFIE- en GEMBERBROODJES Sterrenkijkdag agenda paging <3 Nieuwe voorstellen Vorster verwacht in kwestie-Namibië Woningen op plaats V. en D. aan Spaarne DERDE PERIODE VERKORTING WERKTIJD BIJ HOOGOVENS See a morns before you buy Vee! bewolking Bakkerij KLOOSTER Directeur Leyland geeft „speciale betalingen” toe WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR 5JMUIDEN k. naar uw echte bakker 2,3,4,27 5,6,7,9,11,13 uitgegeven. KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen Willemsbeekweg 1 - IJmuiden-O. - tel. 14640 Canopusplein 5 - Zeewijk - tel 12006 Voor het lekkerste 1 brood en fijn banket uw warme bakker artendorp DAMESMODE PLEIN 1945 - 48 IJmuiden - Tel. 16369 Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst19 Radio en televisie/Strips 23 Economie29 Beurs31 Sport33,35, 37 Toerisme21 Puzzel25 Medische diensten6 Bibliotheek19 Schrijvende lezers25 Filmpagina15 Vrij(e)dag17 I AARDBEIENGEBAK AARDBEIENSOEZEN AARDBEIENPUNTEN AARDBEIENFLANNEN DEN HAAG. „Het belangrijkste probleem, de werkloosheid, dreigt in de verkiezingsstrijd te worden ondergesneeuwd onder een stroom van vliegenafvangerij, persoonlijke verdachtmaking en rel- schopperij. Wij achten dit ondemocratisch en onsociaal.” Dit zeggen 23 hoogleraren in de economie in een verklaring die vandaag is Haarlem: Barteljorisstraat 20. tel. 023-312655 Ibij de Grote Markt) Amsterdam. Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel 020-223596 p. jaar f 154,70 p. post I 200, Losse nummers 70 <1. bi] vooruitbetaling f 13.65 p mnd I 39,35 p. kwartaal p post f 52, Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, I Koning I Uitgave 1,tannate Pers B V Directie Mr II s de dagjes- lllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Werkloosheid teveel naar de achtergrond ADVERTENTIES) ADVERTENTIE) 2. oog heeft gehad voor de veelheid van (ook grote maten) voor een deel van de files die in het hele land ont stonden. IJMUIDEN. Gezien de onveranderd slechte economische situatie is men bij Hoogovens gedwongen ook voor een der de periode van zes weken werktijdverkor ting bij de arbeidsinspectie aan te vragen. De hoogleraren vinden het op de achter grond raken van het werkloosheidspro bleem in de verkiezingsstrijd onsociaal omdat zoveel mensen er al door getroffen zijn en veel mensen er door bedreigd wor den. Ondemocratisch noemen ze het om dat de kiezers zich moeten uitspreken over zaken die in de komende vier jaar centraal zullen staan. De ondertekenaars van de verklaring achten voortzetting van het progressieve De oproep, die is ondertekend door ruim honderd personen en groeperin gen, wordt ook ter kennis gebracht van minister Van Agt, de officier van Justi tie te Amsterdam en de Raad van Be heer van de NOS. HAARLEM. Een antiek staand klokje met een waarde van vijftienduizend gul den is tussen maandagmiddag en dinsdag middag drie uur ontvreemd uit het Frans Halsmuseum. Het klokje stamt uit het einde van de achttiende eeuw en is in Louis XV-stijl vervaardigd. Het is niet gesigneerd en hoogst waarschijnlijk van Franse origine. Het gaat om 90 Russische militaire ex perts, zo meldt het Soedanese nieuwsbu reau De militaire afdeling van de Russi sche ambassade in Chartoem moet wor den gesloten. Van officiële zijde wordt vermomen, dat Soedan Moskou heeft ver zocht het diplomatieke personeel in Char toem te verminderen. De betrekkingen tussen Soedan en de Sovjet-Unie verslechterden na de mislukte staatsgreep van juli vorig jaar in Char toem tegen de regering van president Ni meiri. Deze bevindt zich nu in Frankrijk om wapens te kopen. Het pand wórdt tot de eerste etage afge broken en er worden 31 appartementen gerealiseerd in de nieuwbouw die zal ver rijzen. De parterre zal worden aangewend voor de huisvesting van winkels, show rooms en kantoren. Smit zal het plan uitvoeren en via een ingewikkelde procedure is het mogelijk dat de woningen in de gesubsidieerde sec tor worden gebouwd. De gemeenteraad van Haarlem heeft hiertoe woensdag be sloten. ir <en. 1. veel eerder dan andere regeringen het structurele karakter van de werkloosheid heeft erkend en dat daarop aansluitende maatregelen tot gevolg hebben gehad dat de werkloosheid in Nederland minder is gestegen dan b.v. in West-Duitsland of de VS. De gehele ZaZi kollektie. Baruch de Spinoza: Het ware is het kenmerk van zich zelf en tegelijk van het onware. Bij de grensovergang in Zevenaar stonden lan ge files van Duitse zon aanbidders die de Neder landse kust wilden be zoeken. Veel Nederlan ders gingen de grens ove- r. Ook zeer veel Neder landers zochten de stran den op. Scheveningen en Zandvoort waren de gro te trekpleisters. Ook de Zeeuwse kust was zeer in WENEN. Vandaag, op de tweede dag van de besprekingen tussen de Ameri kaanse vice-president Walter Mondale en de Zuidafrikaanse premier John Vorster in Wenen, zou laatstgenoemde ten aanzien van de kwestie-Namibië met nieuwe voorstellen komen, zo werd verwacht. Mondale en Vorster hebben gisteren ge durende meer dan zes uur besprekingen gevoerd over de mogelijkheden voor een vreedzame regeling in zuidelijk Afrika. i i In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 9 graden. Maximumtempe raturen van 14 graden in het noorden tot 19 graden in het zuid oosten. Zaterdag volop met verse aardbeien C Hooft u on» stokbrood mat ham en kaas 5 al goproofd? 1 Lange Nieuwstraat 779 Umuiden - telef. 15189 >OOOOOOOOOQOOOOOQOQ50GOOOOecl Het klokje, staand in een van de stijlka mers in het museum op een kastje, is vermoedelijk door een van de bezoekers gestolen. De klok, die een hoogte van 35 en een breedte van 17 centimeter heeft, is van vuur verguld brons en staat op twee bok- kepootjes. De bekroning is tuitvormig en stelt een harp voor met een vaasje erop. De niet-gesigneerde wijzerplaat is rond en wit geëmailleerd met vergulde bewerkte wij zers. Het geheel staat op een ovaal plateau met een vergulde rand en vier ronde pootjes. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De gemeente Haarlem zal het voormalige pand van Vroom en Dreesman op de hoek van het Spaarne, de Korte Veerstraat en de Kleine Houtstraat van Smit’s Bouwbedrijf te Beverwijk ko pen voor hetzelfde bedrag als Smit be taald heeft aan V en D. De sterrenkijkdag wordt georga niseerd door stichting „De Koe pel”, waarin samenwerken de ver eniging voor weer- en sterrenkun de, de stichting amateurcentrum ruimtewaarneming en onderzoek en de volkssterrenwacht „Simon S te vin”. van der Mi]e Abonnement Vrijdag 20 mei 1977 67e jaargang no 168 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie-15389. na karWoortijd 02208 3577 Tel. adm. en adv Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging 18.30 19 00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17 30 uur Tel 10519 voor Santpoort: 023 32 43 41 Als men de politieke zaken in ons land eenvoudig en scherp wil stellen, kan men de komende verkiezingen zien als een har de les in praktische politiek, die het ganse volk nu eens eindelijk ter harte dient te nemen. De les houdt in de eerste plaats in, dat het voeren van partijpolitiek iets an ders is dan regeren. Hoe de verhoudingen na het bekend worden van de stembusre sultaten ook zullen liggen, de macht in Nederland blijft verdeeld en de hoofdza ken van het regeringsbeleid zullen komen te liggen op het vlak van het compromis. De PvdA geldt als een socialistische par tij, de WD heeft de naam liberaal te zijn en het CDA draagt het stempel confessio neel. In verkiezingstijd verkondigen de voormannen en -vrouwen van deze onder scheidene partijen louter partij-dogmati- sche uitgangspunten. Maar als ze straks in welke combinatie dan ook samen moeten regeren in een coalitiekabinet, kunnen de uitgangspunten van de door de partijen geleverde ministers in hun samenspel slechts mengvormen van die dogma’s zijn Bij een verdeelde en uit een gamma van kleuren bestaande macht zit er werkelijk mets anders op. Vandaar ook, dat kiezers in het alge meen altijd teleurgesteld zijn door het re sultaat dat er uit het kabinetsbeleid te voorset ijn komt, nadat zij vol vertrouwen en inspiratie hun stem gegeven hebben aan de vertegenwoordiger van hun poli tieke idealen, de lijsttrekker. Het zou goed zijn als de kiezers zich te voren zouden realiseren, dat zij geen mi nisters kiezen maar parlementaire verte genwoordigers en dat een parlement niet oppermachtig is ten aanzien van het beleid dat de regering gaat voeren. Zodra een politieke figuur minister wordt, vervalt iedere disciplinaire onder geschiktheid aan de partij waaruit hij af komstig is. Hij verlaat de arena der partij belangen en betreedt het strijdperk van het algemeen belang. Hij sluit compromis sen, laat eigen overtuigingen geheel of gedeeltelijk opgaan in het haalbare alter natief en werkt samen met zijn collega’s- ministers aan „de kunst van het mogelij ke”. Hij trotseert zelfs de eventuele ont stemming van de partij-organen en ris keert een breuk met de fractie van zijn partij in de Kamer, want: er moet gere geerd worden door een team van mensen die het van hun partijstandpunt uit gere deneerd het in allerlei opzichten volkomen oneens zijn met elkaar. Lukt het compro mis niet, dan valt het kabinet. Regeren is water in de wijn doen, tot het meer water dan wijn geworden is. Dat zeggen de lijst trekkers niet tegen hun kiezers, want dan zouden er misschien weinig mensen ko men stemmen. Maar het is wèl zo. En als men nu de dogma’s op een rijtje zet en gaat optellen welke belangrijke uit gangspunten van alle grote en middenpar tijen het best kunnen worden gecombi neerd met het oog op de noodzaak tot regeren, komt men tot de conclusie dat PvdA en WD even goed (of even slecht) bij elkaar passen als CDA en PvdA of CDA en WD. Tot onvervalst socialisme, liberalisme of confessionalisme komt het in een Nederlandse regering nooit. Water met wat verschillende soorten wijn er door verdeelde macht, samengesteld uit vele kleuren. Een droombeeld van D’66, onuit gesproken als verkiezingsleuze maar dui delijk kenbaar uit het programma van de herleefde democraten: een vier-partijen- coalitie, met alle linkse en rechtse ultra's en doordrammers plus de splinterpartij tjes met zeer eenzijdige detail-streefpun- ten in de oppositie. Droombeeld? In de parlementaire histo rie is zulk een nationaal kabinet in ernstige tijden vaak zeer praktisch van nut ge weest. De grootste problemen zijn univer- seel-nationale: werkloosheid, inflatie, werk- en leefklimaat, planologie, woonbe leid, defensie. Men zou beter de ver kiezingsleuzen droombeelden kunnen noe men, want de werkelijkheid begint pas na 25 mei IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH beleid van groot belang Ze vragen de ktSzers „r.ich niet te laten afleiden door allerlei incidenten en zich bij hef uitbren gen van hun stem o.a. te realiseren dat het kabinet-Den Uyl: i Vrijdag 3 juni wordt een zoge naamde nationale sterrenkijkdag gehouden. Belangstellenden kun nen ’s avonds bij meer dan hon derd amateur-astronomen terecht om een blik in het heelal te wer pen. De amateursterrenkundigen stellen dan hun apparatuur en kennis ter beschikking aan geïnte resseerden. Tevens zullen univer- siteits- en volkssterrenwachten voor publiek geopend zijn. IJmuider Courant I (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse fo tograaf Guus de Jong heeft vanochtend op de zesde procesdag in de zaak-Menten verklaard dat Accent-hoofdredacteur Knoop hem vorig jaar heeft gevraagd de executie van Pieter Menten in diens eigen zwembad te willen fotograferen. Volgens Guus de Jong zouden verzetsmensen Men ten uit zijn villa hebben willen sleuren om hem in zijn zwembad om te brengen. „Het water zou dan vanzelf rood worden en Knoop vroeg mij of ik het tafereel dan wilde fotograferen”, aldus De Jong. De Jong, die al geruime tijd in een zake lijk conflict met Knoop is verwikkeld, zei verder dat Knoop geld had geboden aan Raymond Westerling de bekende ex- KNIL-kapitein om Menten te ontvoeren. Knoop zdu De Jong vlak voor de geplan de aanhouding van Menten hebben gebeld met de mededeling ..Menten gaat vluchten’. trek bij mensen In Den Helder stonden lange rijen auto’s te wachten om naat Texel te worden overgevaren. Woensdag was al duide lijk dat zeer veel mensen de Waddeneilanden wil den bezoeken. De veer dienst Den Helder-Texel, die gewoonlijk om half tien 's avonds sluit, heeft woensdag tot in de nacht doorgewerkt om de wachtende auto’s te „ver werken.’ factoren die structurele werkloosheid heeft veroorzaakt. 3. door sommige ondernemers ten on rechte op een onzakelijke wijze is gekriti seerd. Die ondernemers hebben niet over wogen dat het ondernemingsklimaat in Nederland beter is dan in de ons omrin gende landen. 4 structurele hervormingen nastreeft die een sociaal klimaat scheppen waarin het brengen van materiële offers door werknemers en boefenaren van vrije be roepen aanvaardbaar wordt. Deze periode zou zondag 29 mei van kracht worden en betrekking hebben op 3000 werknemers voor 20 percent van de werktijd. Bij de huidige periode zijn 8000 werknemers betrokken, eveneens voor 20 percent van de werktijd. De oorzaak van het feit dat bij de derde periode minder mensen betrokken zijn is een gevolg van het teruggelopen personeelsbestand en het aanbreken van de vakantietijd. De crisissituatie die aanleiding was tot de maatregel van werktijdverkorting, is nog onveranderd slecht. Met de onderne mingsraad en de vakbonden zal de voorge nomen maatregel worden overlegd LONDEN Een directeur van de auto mobielfabriek British Leyland, die ano niem wil blijven, heeft tegenover de BBC toegegeven dat zijn onderneming indei daad „special» t<etalingen” doet om in hel buitenland contracten te krijgen. Volg ‘iis deze zegsman „is 90 percent van de berieh ten in het dagblad Daily Mail over deze zaak waarschijnlijk juist." Dergelijke praktijken zijn volgens hem gangbaar in tal van ondernemingen in Groot-Brittan nië en in het buitenland, met name om contracten te werven in het Midden-Oos- ten en Afrika De groep doet een dringend beroep op het omroeppersoneel zich van de uitzending te distantiëren. Zij zegt dat het verlenen van medewerking aan het uitzenden van een racistische film strafbaar is (Van onze correspondent) DRIEBERGEN Het onverwacht fraaie zo merweer heeft gisteren Hemelvaartsdag een enorme verkeers drukte op de Nederland se wegen veroorzaakt De wegen waren volgens de rijkspolitie van ’s och tends vroeg tot 's avonds laat overvol. Zeker tien mensen kwamen bij on gelukken om het léven. Die ongelukken zorgden CAIRO (DPA). De Soedanese rege ring heeft alle Russische militaire deskun digen opdracht gegeven het land te ver laten HILVERSUM. (ANP) Een groep cineasten, regisseurs, producenten, technici en andere medewerkers aan film en televisie hebben een oproep gericht aan het omroeppersoneel dat te maken krijgt met de tv-uitzending van vanavond van de Volksunie. HEEMSTEDE Twee slaapza len, een waslokaal en de linnenkamer op de eerste etage van paviljoen Pla taan van de inrich ting voor zwakzin nige jongens De Hartekamp in Heemstede zijn vanochtend bij een brand gedeeltelijk verwoest Alle kinderen konden tijdig uit het paviljoen wor den geëvacueerd, bijgestaan door de groepsleiders, de brandweer en de politie. De brand, die om drie minu ten over elf uur werd gemeld, is vermoedelijk ont staan in de linnen kamer De oorzaak ervan is nog onbe kend. Behalve de zalen die door de brand zijn getroffen is grote rookschade ontstaan op de ge hele eerste etage van het paviljoen, dat los staat van het oude hoofdge bouw I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1