Verlangen naar de zon I iFa Ki in het kort f wgi [ROEI-VIS&MOTOR TOOTJES j TEHUUR V R IJ D A G 2 0 M E I alfabetisch pierewaaien in eigen land f i i 1 %r: L 1 i Volgende keer: de S van Stolwijk M 4 I f W aa» - - 1 I De kilometer S i i n I fritesboer Vondeling kaas in Schageu Een rondje verleden jaar brachten 700.000 mensen een bezoek aan Flevohof, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Instituur voor Be waring en Verwerking van Land- bouwprodukten (IBVL) een exposi tie heeft ingericht over de aardap pel. Maquettes, foto’s en een diapro- jektie, een ouderwetse aardappel kuil en een sorteermachine laten zien wat er allemaal gebeurt voor u ons nationale volksvoedsel op het bord krijgt.... geen belangstelling voor de aard appel? Er zijn nog meer bijzondere exposities te zien. De aquarellen van Rien Poortvliet, gebruikt voor zijn boek „Te hooi en te gras", „De We reld van de vogels” in het bijenpavil joen en Zwitserland presenteert zich in de „Carrousel”, de permanente tentoonstellingsruimte. Voorts laten amateurfotografen zien wat ze zoal gebrouwen hebben ter gelegenheid van een wedstrijd in het kader van de opening van de dijk Enkhuizen Lelystad. De toegang tot de hof is ƒ4,50 voor kinderen en ƒ6,50 voor volwassenen lagere-schooizinnetje „alles wat je zegt ben je zelf” op hét volgende raam had gekrijt. Aardappelen, fruit, konijnen, bloe men en paling, alles is te koop langs de Ringdijk en natuurlijk zijn er boten te huur, in alle maten. gen”, zegt de waard trots. Zijn zaak kijkt uit over de vaart. Of hij het mooi vindt? „Voor een blinde jood is alles mooi, wij zien het niet meer", haalt hij de schouders op. s avonds en tijdens de weekeinden geopend is. cursussen gehouden. Het kloostei ligt nabij het plaatsje Erbach, dat weer is ingeklemd tussen de wijn dorpen Ostrich en Eltville. De cur sus op de „German Wine Academy” begint telkens op zondag en duurt tot en met vrijdag. Dë voertaal is Duits en Engels. Alle inlichtingen over data en prijzen bij het Informa tiebureau voor de Duitse wijn. Wi- bautstraat 12 in Amsterfam. iele foon 020-923737. 'mocht de harpigt loot toch latei uitvaren dan het plan was, Scheve ningen stoort zich daar niet langer aan en heeft zaterdag 28 mei uiige roepen tot vlaggetjesdag. De vis sersvloot ligt die dag gepavoiseerd in de haven en op het terrein van de visafslag worden de gehele dag evenementen georganiseerd alles op Vlaggetjesdag iri Scheve- ningen J DAN MAAR OVER de koffie, die is goed in het wit gekalkte café met de kastanjes voor de deur en nog steeds 85 cent. Dat kunnen er niet veel meer zeggen. VOORBIJ DIE PLAATS breken een paar keurige banen, die bollen teelt verraden, het wat grijze land schap. Nieuwe Wetering voorbij en het .aquaduct, dat het verkeer de gelegenheid geeft onder de Ring vaart door te rijden. „Als je er een EEN „RONDJE RINGVAART” Niet onaardig om te doen, vooral niet wanneer de zon weer eens zo aardig wil zijn om een dagje te schij nen. Wacht daar even op, het geeft de vaart, die in 1845 werd voltooid, een wat vriendelijker aanzien. neer het om de herfstkleuren gaat. Kosten ƒ2 per persoon. Groepen van minimaal 25 personen kunnen de tuin buiten de genoemde ope ningstijden bezichtigen en moeten dan even bellen met 05752-6655 of 6693. De Wierse ligt aan de Vordense beek. Nadere informatie verstrekt ook de VW Achterhoek. Wijnhuis- Markt in Zutphen, telefoon 05750- 19355. W Vlaggetjesdag ingvaart DE POLITIEK kwam nog even om de hoek kijken bij café De Sport in Weteringbrug. Op het rode om slag van mijn notitieboek prijkt zeer groot het cijfer 5, waarmee de fabri kant niets anders dan het formaat van het blok wil aanduiden. De vijf die dezer dagen bij de partij van Marcus Bakker hoort. „Van welke partij zijn jullie?” vraagt waard l.ls de Jong dan ook prompt wanneer we ons voor de ochtendkoffie aan zijn bar nestfilm Maar als een paar RUIM EEN DERDE van de boten in de Ringvaart ligt er illegaal. Een situatie waarmee de gemeente Haar lemmermeer niet in haar sas is en daar dan ook een einde aan gaat maken door een „strafhaven” in te richten. De Zwanenburgerdijk, tus sen de huisnummers 29 en 79 om heel precies te zijn, is daarvoor aan gewezen. En illegaal afgemeerde schepen lopen nu de kans daarheen gesleept te worden. De schepen krij gen vervolgens een stekkie een paar meter uit de wal, waar ze verstoken zijn van enige voorziening. En aan wal stappen zonder een nat pak te halen is er helemaal niet bij. De gemeente hoopt daarmee te berei ken dat de bootbewoners weer afrei zen naar de plaatsen waar ze van daan zijn gekomen. Dus mocht u zelf een woonboot zoeken, er een willen kopen, kijk dan wel even of er een ligplaats bij zit. Een legale. de laatste openstelling van de tuin van De Wierse dit seizoen is zondag 16 oktober van 13 tot 17 uur. wan- in het eeuwenoude kloosterEber bach in het Duitse wijngebied Rheingau worden vijfdaagse, wijn- andere vroege gasten gretig daarop inhaken, maakt hij vliegensvlug een einde Aan zijn zelf begonnen discus sie en dreunt: „Geen politiek in het café, dan krijgen we ruzie” DE RINGVAART om de Haar (emmermeer heeft zon nodig om mooi te zijn Stralen die in het wa ter uiteen spatten, wanneer een ple zierboot golven tegen de bermen slaat. Of een ark die volgeladen naar zijn bestemming puft en de woonboten langs de kant in bewe ging zet. Van die woonboten zie je er honderden op een tochtje langs de vaart. Gewone, maar ook „dub beldekkers” en andere bouwwer ken. bij het zien waarvan zelfs de architecten van de Bijlmer het voorhoofd zouden fronsen. Dus u begrijpt. VOOR WE ZIJN koffie drinken, zijn we na Cruquius met zijn kleine industrie, al Zwaanshoek en Beins- dorp gepasseerd. Tussen die laatste plaats en Lisserbroek ligt de voetbalboerderij van Van der Blom. Bedrijven strijden daar om hun ei gen cup. Van der Blom ontwikkelde die voetbalactiviteit op zijn hoeve, nadat andere ideeën, zoals een kam peerterrein bij de overheid schip breuk hadden geleden. Hij heeft bij zijn velden ook een uitspanning, die aan de overzijde luxueuze recrea tiebungalows gebouwd, voorzien van een eigen aanleghaven. Rijsen- hout dan, met in de vaart de Blauwe Beugel, een zwembad dat je enkel per boot kan bereiken Aalsmeer- derbrug. Oude Meer, (het oude) Schiphol, Badhoevedorp, Nieuwe Meer Tegenover het gemaal Lijn den, in diezelfde plaats, zeilen rei gers over het water. Anderen staan roerloos aan de oeverkant. Schapen in de wei erachter Zwanenburg, Nieuwe Brug, Vijfhuizen en dan is daar ineens weer Cruquius. En het gemaal. Dagelijks van 9 tot 5 is het museum open. In het theehuis er naast zijn kaarten verkrijgbaar gaatje in prikt, loopt de hele vaart leeg”, filosofeert fotograaf Poppe de Boer, en geeft daarmee te kennen dat hij maar weinig fti het bloed heeft van de idealen die Hansje Brinker er juist toe brachten een vinger in de dijk te houden, toen ons land dreigde te overstromen. Een verhaal dat vrijwel elke Amerikaan Vorden in de Gelderse Achter hoek is acht kasteelachtige huizen rijk. Een daarvan is Huize De Wiersse. De tuin van De Wiersse wordt zaterdag 28 mei voor het eerst na elf jaar weer opengesteld. Vroe ger gebeurde dat enkel een halve dag in de rhodondendronbloeitijd. Om de hoge kosten te kunnen be strijden hebben de eigenaars nu be sloten tot een regelmatige opening, op de momenten dat de tuin op z'n mooist is. Zoals nu in de rhodonden- dronbloeitijd. Zaterdag 28 mei is dat van 13 tot 17 uur en maan- dtig 30 mei (Tweede Pinksterdag) is de tuin open van 10 tot 17 uur. Daarna op zondag 17 juli van 13 tot 17 uur, wanneer de rozen op z’n mooist zijn... en nu we het toch over Vorden hebben. Dit kastelenrijke plaatsje komt ook aan de orde in „Kijk op Gelderland", de provincieserie, die door Elsevier op de markt wordt gebracht. Gelderland is onlangs ver schenen, tegelijk met het deel „Kijk op Zeeland", de boeken dwalen uit bundig door de provincie en zijn verluchtigd met tal van kleurenfo to's. Eerder zijn verschenen Zuid Holland, Drente en Limburg en Utrecht, Noord-Holland en Over ijssel.... EEN „RONDJE RINGVAART” dus, daarmee heb ik de R van dit alfabetisch pierewaaien ingevuld. Een rondje van ongeveer zestig kilo meter, dus ook niet te lang voor op de fiets. Bij Heemstede gaan we de brug over en rijden Cruquius bin nen. Aan de overzijde van het water het rechte silhouet van Het Oude Slot. Even verder voorbij het woonwagenkamp prijst de VVD zich met grote letters aan om op te stemmen. Het bord is buiten bereik van de scheurende vingers die de verkiezingsborden in den lande de zer dagen zo ijverig bewerken. In een van onze steden zag ik het afge loped weekeinde achter het raam van een studentenflat ook zo’n oran- je-blauw VVD-affiche. En de buur man had met een pijl er naar op zijn raam met grote letters ZOT gekalkt Ontbrak nog maar dat de buurman daar weer naast met het geliefde „De straf heeft hem niet gebroken, maar erger hij is van Amstelbier verstoken", vermeldt een prent aan de wand. Aan een andere muur de trofeeën van zoon Aart die verleden jaar bij de junioren op de baan kampioen van Nederland werd. Ca fé De Sport is ook een aparte biljart zaal met vier tafels rijk. „Dat kom je in de hele Haarlemmermeer niet te- na hel kroonprinselijk paar is het nu de beurt aan het motorschip Prinsendam van Holland America Cruises China te bezoeken. In okto ber wordt Shanghai aangedaan* en dal is dan voor het perst door een Nederlands cruiseschip. De Prin sendam is dan bezig aan haar „transpacific’’-cruise van Vancou ver in Canada naar Singapore.... 7 het heden en vooral het verleden van de visserij is ook die dag te zien in het Oudheidkundig en Visserij museum (Neptunusstraat 92) van 19 tot 17 uur En voor kinderen rijdt rond het terrein van de haven een miniatuurtreintje van pretpark Duinrell rond 's Middags om een uur geeft een reddingsboot een de monstra!ie, van half twee tot vier uur is er een muziekshow en in de visserijschool aan do Vissershoven- weg worden de hele dag films ge draaid. Een haringhapje staat ten slotte klaar op de Dr. Lelvkade Dal Pinksterweekeinde) wordt op de Gelderse Vallei en de Veluwe een elfdorpentocht gereden. 65 kilome ter lang en gestart wordt vanaf 9 uur 's morgens bij de VVV-kantoren in Ede, Otterlo, Lunteren, Veenëndaal en Rhenen, bij de Grolsche Herberg in Wageningen en bij Hotel Groene- woud in Bennekom. Voorinschrij ving kan bij de VVV in Ede, Achter- doelen 1, telefoon 08380-14444. Mee fietsen kost3.50, voorkinderen tot en met 12 jaar J 2.50. vast even voor de agenda op woensdag 1 juni wordt op de Ginkel- se heide te Rde een Schaapsscheer dersfeest gehouden. Met een scheer dersmaaltijd en een scheerdersbal na. Het scheren begint om negen uur 's morgens de maaltijd om ongeveer zes uur. Zoute vis en rijst met bruine suiker staan op het menu. Destreek- VVV in Ede. die hierboven al werd genoemd, geeft alle nadere inlichtin gen en u kunt er-ook reserveren. nog geen keus gemaakt hoe u naar en waarheen u in Frankrijk moet reizen? Het Nationaal Frans Verkeersbig-eau in Amsterdam, Prinsengracht 670, telefoon 020- 247534, heeft gilles wat de- Neder landse reisorganisaties naar dat land aanbieden op een rijtje gezet in de brochure „Reizen naar Frankrijk 1977" Op aanvraag gratis verkrijg baar mocht u nog eens de provincie intrekken in Schagen is ons enige Nederlandse kaasmuseum geves tigd. Aan de Hoep 8-10. Kaaspersen. karntonnen, kaasvaten, weibakkeri, er is van alles te zien. En ook hoe Üe kaas in /vervlogen jaren werd ge maakt. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag open, steeds van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur ETEN EN DRINKEN volop langs de Ringvaart, waar volfeens Adriaan van der Vlerk vooral de laatste jaren tal van dergelij,ke gelegenheden zijn geopend. Hij zelf heeft, tussen Vijf huizen en Cruquius, een restaurant in een woonboót. „Le Canard” heet de zaak en volgens Van der Vlerk heeft hij aan drukte niet te klagen Wat jaren geleden had hij nog een kleine kaart, maar daarvan heeft hij afstand gedaan. Hij koos voor, het grotere werk. En zonder spijt, want hij wil voor geen prijs naar de frites en uitsmijters terug. Sommige omwonenden, die gewend waren 's avonds bij hem een snelle neut te nemen, hebben hem dat aangewre ven. „Kapsones, zeggen ze. Dat is het niet, maar je bent een zaak aan het opbouwen. En als je dan succes hebt, doe je het goed en dan heb je de formule”, zegt hij De lente is zowat twee maanden oud en heeft er maar weinig van terecht gebracht. De Keukenhof in Lisse heeft dat gemerkt en veel minder mensen dan anders door de poorten kunnen loodsen. Maar ook andere openluchtat tracties lijden onderbet uitblijven van het echte voorjaar. Nog één maandje lente hebben we voor de boeg, het kan nog wat worden. De meisjes op de foto zijn (helaas) niet gekiekt in Zandvoort. Ze zullen zich ook bar weinig 1 van ons verdrietige voorjaar aantrekken, want hun zon schijnt op Miami Beach in, Florida. Het strand daar in Miami wordt dan wel eens het „open bejaardentehuis genoemd, vanwége de vele oudere Amerikanen die na hun pensionering het milde klimaat van het puntje van Florida opzoeken, meisjes als Lisa Goméz en Barbara Petonic vermaken zich er ook opperbest. het gaat goed met de Spijkerten toonstelling in Lips Autotron in Drunen. De vijftigduizendste bezoe ker is de oude Spijkermodellen al gepasseerd en er zijn nogal wat mensen die op de proppen komen met artikelen ui,t de Spijkertijd. Zo is ook het oude mahoniehouten bu reau van Jacobus Spijker weer ge vonden. Ook de Gouden Koets is op de Spijkertentoonstelling, die tot 31 augustus duurt, te zien MAAR IK DWAAL weer af en was pas bij Lisserbroek. Aan de andere kant is bollengemeente Lisse met zijn hoogbouw tot het' water gegroeid. Weer een restaurant, waar ene Puck haar kippen aanprijst Dan volgt Buitenkaag, over een via duet raast verkeer op Den Haag toe De veerman, die de verbinding met het Kager Eiland onderhoudt, heeft het nog niet druk, dat verandert wel over een paar weken, als de water sporters hun zeilen op de plassen weer gaan hijsen. Wanneer de veer man er niet is, bellen aan de overzij de. voorbij de slagerij, lees ik. Het eiland, dat aan de gemeente Alke made behoort, is best een kijkje waard. Met de wagen haal je er niet veel uit, dus die maar liever achter laten op het parkeerterrein in Bui tenkaag. X vanaf 23 rpei worden door ue Blenheim, Jupiter en Venus van Fred Olsen-Bergen Lines de veer diensten tussen Amsterdam eh Noorwegen weer onderhouden. Alle inlichtingen over vaarschema’.s en kosten krijgt u op aanvraag van de VCK in Amsterdam, Koningsplein 15. telefoon 020-248303. de speeltuin in Flevohof is weer wat groter geworden, zo meldt de Stichting Nationale Landbouwma nifestatie, die onlangs de omstreden socialistische Tweede Kamervoor zitter Anne Vondeling zover kreeg om als frites-bakker te functione ren. Zo tegen de verkiezingen is alles mogelijk moet men ook op Flevohof hebben gedacht en ja hoor Vonde ling hees zich in het wit en zette een koksmuts op Een foto gaat hierbij... van de auto naar de fiets. Op zaterdag 28 mei (in het Ringvaart, zestig lang. V. Gé ,s... kent en dat hem ook een beeldje in Spaarpdam opleverde, vrij dicht bij de Kolk Op deze manier dreigt er voor De Boer nimmer een beeld te worden opgericht NA HET AL gesignaleerde Wete ringbrug volgt Burgerveen. Vlak voor die plaats, die zich als een lint Van alle woonboten rond de Meer, dobbert een derde illegaal en heeft een „strafhaven" in het vooruitzicht

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21