CULTUUR EN LEVENSGEWOONTEN BESCHERMEN e JONGE ENGELSE MINISTER MAAKT RAZENDSNEL FURORE J o wfc Ss V R IJ D A G 2 0 27 ME I I G 7 7 fl r k Ju Prominente baantjes r iffljl Bekeren w ■■I Verjongingskuur (Van onze redacteur in Groot- Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN Toen Anthony Crosland begin dit jaar plotseling overleed aan een hersenbloeding, was zijn opvolging als minister van Buitenlandse Zaken geen voor de hand liggende zaak Inte gendeel, premier James Calaghan zag zich geplaatst tegenover een vacuum. Ook leden van zijn eigen Labourpartij erkenden dat er op enkele uitzonderingen na, zich in hun gelederen geen duidelijke erf genaam te vinden was. RIO DE JANEIRO (DPA) Ze heten Kalapalo, Aueti en Matipun en ze zijn nakomelingen van de eens ruim vier miljoen leden tel lende Indianenstammen van Bra zilië. Hun vaderland ligt in het gebied van de rivier de Xingu die zo’n 1000 kilometer stroomop waarts in de Amazone mondt. M* V MB David Owen met vrouw en twee zoons. David Owen in gesprek met de Hongadrse minister van Buitenlandse Zaken Frigges Puja. Strijd om voortbestaan Braziliaanse Indianen 7 Tot en met het begin van deze eeuw poogde de rooms-katholieke kerk door middel van godsdienstonderricht de In dianen te bekeren en hun wijze van den ken te veranderen. Nu. aldus Claudio Vil las Boas, wil de FUNA1 dat de missiona ris of zendeling zich persoonlijk het lot van de Indianen aantrekt. Dit betekent dat de missionaris of zende ling de Indiaan persoonlijk helpt zonder daarbij te pogen hem zijn culturele, gods dienstige en morele waarden te ontnemen. In dit verband wees Villas Boas in het bijzoflder op het werk van de Jezuïeten onder de Indianen. Volgens de Indianenkennel heeft de FU NAI veel gedaan om het voortbestaan van Lange werkdagen van achttien uur met de verantwoordelijkheid voor de levens van patiënten waren in ieder geval wel een voorbereiding voor de lange en verant woordelijke uren die Owen nu maakt. Via de medische politiek raakte hij tenslotte verzeild in de nationale politiek en in 1961 wer hij lid van de Labourpartij. Drie jaar later stelde hij zich verkiesbaar voor het parlement in een voor Labour hopeloos kiesdistrict, maar in 1966 werd hij op 27- jarige leeftijd lid van het Lagerhuis. Van meet af aan hadden zijn eigen par tijleden moeilijkheden hem te „plaatsen”: was hij links of rechts van links? In sommige kwesties wel, in andere niet. Niettemin zag ex-premier Wilson vol doende potentieel in Owen om hem een paar prominente baantjes toe e schuiven, eerste op het departement voor de Mari ne, daarna op het ministerie van Gezond heidszorg. In de partij voelde hij zich het meest aangetrokken tot de ideeën van Roy Jenkins. Engeland kan bij deze verjongingskuur meer baat hebben dan de regering van premier Callaghan, waarvan algemeen wordt aangenomen dat hij de algemene verkiezingen in de herfst niet zal overle ven. Owens discrete initiatieven in Afri ka om het Rhodesische probleem tot een goed en hopelijk bloedeloos einde te bren gen hebben indruk gemaakt op zowel Washington als Londen. Owen heeft daarmee, na de overheer sing van Henry Kissingers periode als su- perdiplomaat, de kwestie teruggebracht tot het Britse probleem dat er altijd is geweest, totdat Harold Wilson de teugels uit zijn handen liet glippen. Als Owen, die blijkbaar zelfs in Zuid- Afrika en Rhodesië gerespecteerd wordt, in zijn ambtstermijn, die minder dan een jaar kan zijn, de Rhodesische nagel uit de doodkist van het Britse gemenebest kan verwijderen, heeft hij vermoedelijk al meer bereikt dan waarmee veel van zijn voorgangers de geschiedenis zijn inge gaan David wie? Ook nadat men had vastge steld dat Owen 38 jaar oud was, getrouwd met de dochter van een Amerikaanse uit gever en twee kinderen had, en in wezen al als onder minister van Buitenlandse Za ken had gefungeerd, hield men het erop dat zijn aanstelling kennelijk als een inte- rim-benoeming bedoeld was totdat de pre mier zijn juiste man voor de post gevonden zou hebben. Maar premier Callaghan maakte in het parlement al snel duidelijk dat David Owen geen overgangs-minister was en zijn volledig en definitief vertrou wen had. In het sombere, van buiten beroete mi nisterie van Buitenlandse Zaken maakt Owen tussen de „klassieke” streepjes pak diplomaten een spectaculaire indruk. Hij is lang, volgens vrouwen „sexy”, lenig en informeel. Zoals de Amerikaanse presi dent Carter geeft hij de voorkeur aan zijn eigen koffertje of documententas te dra gen, en hij loopt niet maar springt vliegtuigtrappen op en af. In het gezel schap van zijn collega’s die voor de top conferentie naar Londen waren gekomen, valt Owen op door zijn jongensachtigheid, maar niet minder door het volledige ge mak en zelfvertrouwen waarmee hij met hen omgaat. Owen, die in 1938 in Plymouth werd geboren, moest zijn vader die gemobili seerd was, in zijn jongste jaren al missen. De man die toen voor hem het meest betekende was zijn grootvader van moe ders zijde, een blinde predikant, van wie hij blijkbaar leerde gecompliceerde pro blemen snel te analyseren David Owen liep de gebruikelijke privé-jongensscholen Een van de aantrekkelijkste eigenschap pen van Owen is zijn bereikbaarheid Brit se journalisten herinneren zich dankbaar dat toen hij nog op het ministerie van Gezondheidszorg werkte, zij hem vaak ook thuis konden bereiken en dat hij er niet voor terugdeinsde om een urr lang telefo nisch vragen te beantwoorden of zijn visie te geven. De linkervleugel van zijn partij bekijkt hem echter nog steeds met wantrouwen. Inderdaad zijn sommige van zijn ideeën eerder in overeenstemming met die van de Liberale Partij van David Steel (met wie Labour nu een monsterverbond heeft moeten sluiten om aan de macht te blij ven), maar door anderen wordt Owen als een echte hervormer gezien. Niet zonder reden, want hij was een yan degenen die een rapport' opstelde met voorstellen om het Britse parlement drastisch te wijzigen. Zijn recente en nog steeds opzienbaren de benoeming van zijn 40-jarige vriend Peter Jay, schoonzoon van Callaghan, tot ambassadeur in Washington duidt even eens op een individualistisch beleid dat vermoedelijk geen enkele andere uit de Britse openbare dienst voortgekomen mi nister van Buitenlandse Zaken, zich had durven veroorloven De benoeming is echter veelbetekenend Niet alleen voor het karakter van Owen, maar ook voor de regering-Callaghan. Want met Owen als minister van Buiten landse Zaken en Jay op de belangrijkste Britse diplomatieke post in het buitenland heeft Engeland zich met één slag een „ge zicht" verworven dat doet denken aan de jaren van president Kennedy na de muffe, status quo-periode van acht jaren Eisen hower. De uitzonderingen waren de minister van Financiën Denis Healy, die er nooit een geheim van had gemaakt dat hij graag de nu leeg gekomen stoel van Crosland had willen hebben, en Roy Jenkins die net aangesteld was al voorzitter van de Euro pese Commissie. Alle aandacht, specula ties, en verwachtingen richtten zich op Healy. Toen de minister-president, na het verstrijken van een gepaste tijd om de herinnering aan jCrosland geen geweld aan te doen, met de benoeming van dr. David Owen uit de bus kwam, heerste er milde verwarring. biedigen én verdedigen. Hij moet de levenswijze, gezinsstructuur en economi sche orde en ook het geloof en de wijze van denken en beleven van de Indianen accep teren. De Indiaan mag zijn eigen motivatie niet kwijtraken". de primitieve Indianen te verzekeren. Maar de stichting beschikt niet over vol doende financiële middelen om alle nood zakelijke maatregelen te nemen. Er zijn ook niet genoeg etnologen, antropologen en artsen. Villas Boas schat het aantal Indianen dat in het als Opper-Xingu be kend staande gebied woont op duizend. Het gaat dan om bekende stammen, want er moeten nog groepen inboorlingen leven die nog niet ontdekt zijn De Indianen in dit gebied in het noorden van de Braziliaanse staat Mato Grosso léven van de jacht en de visvangst. Ze af waar hij overigens niet genoteerd stond als buitengewoon intelligent Maar een van zijn schoolhoofden had hem wel de beste kansen voor een goede carrière gegeven. Hoewel zijn beide ouders politiek geo riënteerd waren, toonde Owen ook- in zijn studententijd aan Cambridge University weinig belangstelling voor de politiek. Bo vendien studeerde hij medicijnen geen vak waarmee men doorgaans in de poli tiek belandt. Nadat hij was afgestudeerd, was hij twee jaar aan een ziekenhuis ver bonden om zich verder te specialiseren in de neurologie en psychiatrie. vissen met timo (een giftige soort liaan die in het water wordt gelegd). De vis wordt dan door het gif verdoofd waarna de Indi aan hem aan zijn spies prikt. Op initiatief van Claudio Villas Boas en zijn broer Orlando heeft de Braziliaanse regering in 1961 van het Xingu-gebied een reservaat gemaakt dat ongeveer zo groot als België is (rond 30.000 vierkante kilome ter) Maar ook voor dit reservaat heeft de blanke beschaving geen halt gehouden. Dwars er doorheen loopt de grote ver keersweg die Brasilia met Manaus ver bindt David Owen in voetstappen superdiplomaat Kissinger De moderne beschaving is in dit gebied nog niet doorgedrongen, maar met de ont sluiting van de Braziliaanse oerwouden en steppen zullen zeker ook deze Indianen te maken krijgen Daarom eist de wereldbe roemde Indianenkenner Claudio Villas Boas voor deze en alle andere Braziliaanse Indianen bescherming, ook van hun cul tuur en levensgewoonten. De Indiaan is volgens hem niet voorbereid op de uitstra ling van de moderne beschaving. Villas Boas, die 30 jaar temidden van primitieve stammen heeft gewoond, vindt de bescherming die de FUNAI (Fundacao Nacional do Indio), de Braziliaanse over heidsinstantie die voor de Indianen zorgt, de rondzwervende'inboorlingen biedt, ze ker niet afdoende. Hij meent dat de FU- NAI niet onder het Braziliaanse ministerie van Binnenlandse Zaken, maar recht streeks onder de president moet vallen. Er zijn geen concrete cijfers over het aantal Indianen bekend. De autoriteiten schatten dat er nog zo’n 180.000 volbloed Indianen in Brazilië zijn. Maar critici van het overheidsbeleid tegenover de inboor lingen komen niet verder dan rond 100.000. Door grondspeculatie krimpt het land van de Indianen steeds verder in. Het opdringen van de blanken brengt de vaak dodelijke beschavingsziekten met zich mee waartegen de Indiaan niet bestand is; daarbij komt nog dat de Indiaan als een goedkope arbeidskracht wordt be schouwd. Wil de Indiaan niet ten ondergaan, dan, aldus Claudio Villas Boas, moet aan drie voorwaarden worden voldaan. Primo: ge garandeerd grondbezit, secundo: behoud van de maatschappelijke en economische structuur en tertio: bescherming van de. Indianencultuur. De Indiaan, zo meent Villas Boas, kan in de moderne maatschappij worden opgeno men, maar dan geleidelijk en zonder dwang of tijdslimiet. „Een snelle integratie is volstrekt niet noodzakelijk, want de in dianen voelen zich op hun gemak binnen hun maatschappelijke en economische structuur”. De Indianenkenner vindt het niet nodig dat het contact tussen de Indianen en blanken geïntensiveerd en uitgebreid wordt. Dit om de waarden van de Indiaan se cultuur niet door onkunde te vernieti gen. „Wie gelooft dat de Indiaan be schermd moet worden, moet in de eerste plaats zijn persoonlijke leefruimte eer

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27