J. P. Coebergh vraagt dure alcohol aandacht voor minder Heineken stopt bierleverantie aan Kien Bondsrepubliek MAAR MEER WERKLOOSHEID Ziekteverzuim Maxis in strijd om boek voor rechter Monetarisme in Nederland in opmars ft/ Verruiming van kredietmarkt in i 1 VMF: dit jaar nog verlies MINISTER LUBBERS: MINDER GROEI, Lekker, zacht en Echt Friesch? BOLS Beerenburg. bleef gelijk Prins ff ff opende grote laadbrug PRI.ISKARTEL OP HET SPEL NU EEN KLEIN BEETJE OP DE GOEDE WEG'' PROF. DR. P KORTEWEG: M STAKINGEN BIJ PHILIPS MILAAN T nbuij 8 29 2 O V R IJ D A G M E I I Q 7 7 ECONOMIE DEN Misvatting [2 1 - Te ROTTERDAM (ANP) -- Prof dr. P Korteweg, hoofd van de vakgroep monetaire economie van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, heeft deze week een enigszins glorieus moment gehad. Dat was toen president Zijlstra van de Nederlandse Bank een kredietbeperking afkondigde, omdat er naar zijn mening te veel geld in omloop was (is). Korteweg leidt hieruit af, dat de monetaristi sche visie op de economie „einde lijk” ook in onsland terrein aan het winnen is. Zelf overtuigd mo netarist, de eerste en tot nog toe één van de weinige in Nederland, meent de Rotterdamse hoogleraar „dat we nu een klein beetje op de goede weg zijn om uit het slop te geraken”. Ondersteuning Da s geen vraag maar een weet Bols Beerenburg >s namelijk erg lekker En erg zacht De Friez.en lopen ermee weg Dus waarom zouden de Hollanders, de Groningers de Drenten de Gelderlanders, de Limburgers, de Brabanders, de Zeeuwen, de Utrechters en de mensen uit Overijssel dan achterblijven? j£l. Jls- em 50. HAAG (ANP» - In de komende weken zullen de vrije organisaties die zijn vertegen woordigd in het bestuur van het Produktschap voor gedistilleerd dranken zich beraden over de werkingsduur van de prijsveror dening van het produktschap, zo heeft de eerste plaatsvervangen de voorzitter van dit schap, de heer J. P. Coebergh, woensdag middag meegedeeld in de be stuursvergadering van dit orgaan. 10, 10, 10, f dan het beleid van Volgens Lubbers ziet de regering in het l ADVERTENTIE 1 ijl In de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zwitserland voert men al enige jaren een monetaristisch-economische politiek, Het vorige week bereikte compromis tussen VMF-Stork, de vakbonden en de regering over de verliesgevende maat schappijen van VMF-Stork zoals de SPPM en de gieterijen in Utrecht en Hengelo, heeft geleid tot een „alleszins aanvaardba re situatie voor VMF-Stork", aldus jhr. Sickinghe Het monetarisme „uitgedacht” door de Amerikaanse nobelprijswinnaar Milton Friedman, gaat er van uit dat inflatie ver oorzaakt wordt doordat de geldhoeveel heid nationaal en internationaal sneller groeit dan de produktie. Vanuit die optiek zijn hoge loonkosten niet zozeer oorzaak, alswel gevolg van inflatie. Volgens de mo- netaristen kunnen regeringen zeer veel doen om geldontwaarding tegen te gaan door zoveel mogelijk te voorkomen, dat hun uitgaven gefinancierd worden met door nog niemand verdiend geld (geld scheppen) Aanleiding tot de staking is het feit dal de vrouwen in de beter betaalde functies zijn ondervertegenwoordigd, een onjuiste zaak volgens de organisatoren die zich gesteund weten door de vakbonden^ Het om de beurt staken benadrukt, aldus de organisatoren, het genoemde onrecht Naar zijn mening zal het, met het oog op het aflopen van die verordening per 1 september nodig zijn de huidige werkelij ke marges tussen netto-inkoopprijzen van de detailhandelaren en de voorgeschreven wettelijke minimumpublieksprijzen terde ge in het oog te houden bij het eventueel nieuwe opstellen van de prijsverordening Daarbij zal ook aandacht moeten worden geschonken aan het effect van een eventu ele kostprijsdaling van de industrie door de sedert kort gedaalde alcoholprijzen met als gevolg, inflatiepercentages die aanzienlijk lager liggen dan in Nederland De gemiddelde prijsstijging in Zwitser land bedraagt momenteel minder dan 1 percent per jaar, terwijl die drie jaar gele den nog meer dan 1.0 was. West-Duitsland heeft nu een inflatie van 4 en de Verenigde Staten van 5 percent per jaar. Volgens de monetaristen is dat het beste bewijs van het gelijk van hun stelling. Daarnaast is hij een voorstander van het invoeren van een zogenoemde negatieve inkomstenbelasting. Dat wil zeggen dat iemand zo gauw zijn inkomen zakt onder een bepaalde grens, hij geen belasting meer hoeft te betalen, maar juist geld ontvangt van de staat Daarmee zou vol Daarnaast zijn er volgens Korteweg nog tal van micro-economiscjie maatregelen, die passen in een monetarisch beleid. Eén daarvan is het zo kort mogelijk proberen te maken van de periode van de gemiddel de werkloosheidsduur Op het ogenblik kan nog niet goed wor den beoordeeld hoe het effect ervan is geweest op de gang van zaken in de bran che Wel kan worden vastgesteld dat een eind is gekomen aan het ineenzakken van de markt in 19*76 dóór de hamsterverkopen in de laatste maanden van 1975 Uit omzetstatistieken van het Produkt schap is gebleken dat de binnenlandse rapport van de economische deskundigen van de Sociaal-Economtsche Raad een on dersteuning van het tot dusver gevoerde beleid Gezien het feit dat het rapport op een verscherping van het beleid aandringt. stel! de minister dai de SER-economen een aantal zaken met hebben behandeld zoals de uiteenlopende problematiek in de be drijfstakken Met belangstelling wordt de visie van de SER zelf afgewacht Omdat de economische prognoses voor Directeur J F van der Zeeuw van de firma Kien over het geschil rond de vier cent per krat „De klant krijgt het maxi male rendement van ons uitgekiende dis tributiesysteem Vandaag is het prijsver schil ƒ0 04, morgen kan het ƒ4.00 zijn” Van der Zeeuw vindt dat Heineken zijn bedrijf onnodig een te hoge winstmarge oplegt waardoor Kien gedupeerd wordt. Over 1976 leed VMF-Stork een nettover lies van 13,8 mln (1975: winst 27,7 mln) dat hoofdzakelijk veroorzaakt werd door het totale verlies van 40 mln (v.j. 26 mln) van de SPPM. de gieterijen in Henge lo en Utrecht, Stovec, Stork do Brasil, Bronswerk Apparaten en Stork Velsen. Volgens Van der Zeeuw zal Kien voorlo pig Heineken bier beneden de voorge schreven minimumverkoopprijs blijven verkopen De firma heeft nog voor onge veer een week voorraad in huis Heineken heeft laten weten op korte termijn een gesprek met Kien te willen hebben ran TO: en XX) van terug rite 1.8. 1e- ■er- tot en: ud, me 9n, let m- nd. illjk em ’"In ten >st- Een woordvoerder van de Bundesbank deelde na afloop van de bestuursvergade ring mee dat de reserves die de banken tenminste bij de centrale bank dienen aan te houden, op 1 juni met vijf procent worden verlaagd Dat verruimt de liquidi teit van de banken met 2,3 miljard mark FRANKFORT (DP A). Tot verrassing van velen heeft het bestuur van <ie West- duitse centrale bank woensdag besloten de kredietmarkt te verruimen met bijna vijf miljard mark. Van onze redactie economie) OEN HAAG Volgens minister Lub bers (Economische Zakem zijn er aanwij zingen dar de werkloosheid op middellan ge termijn hoger kan uitkomen dan aan vankelijk geraamd en dat de economische groei wat kleiner wordt Oe meerdere werkoosheid is mede te verklaren uit het feit dal het aanbod van arbeidskrachten reeds nu groter wordt dan verwacht Het Centraal Planbureau is bezig met nieuwe prognoses, in afwachting waarvan nog geen cijfers te noemen zijn Voor de hele handel en industrie m deze bedrijfstak gaat het bij hei werken met een minimumprijsverordening om een la veren tussen koude sanering en marktbe heersing zo merkte de heei Th G Chr Hooij namens slijters op Hij drong er op aan dat hei bestuur het dagelijkse bestuui zou machtigen mdien dai noodzakelijk zou blijken de verordening met nog eens zes maanden na 1 september te verlengen Het gaal ei om dat er voor allen die wer ken in deze bedrijfstak een leefbare toe komst in uitzicht kan worden gesteld dit jaar tot dusver niet wezenlijk afwijken van de ramingen uit najaar 1976. verwijst Lubbers naar reeds getroffen maatregelen ter versterking van de economie In dit verband noemt hij de regionale werkgele genheidsprogramma's voor in totaal Htte miljoen en de verlaging van de werkgever spremies per medio 1977 Wat de verdere toekomst betreft, moeten er eerst nieuwe prognoses zijn waaraan moei worden getoetst met een kwartje pet opslag voor de detailhandel werd prijsverordening tegelijkertijg met elf cent verhoogd en gebrapht op 1 0.82 per litei De heer Coebergh herinnerde er aan dat het bestuur van het Produktschap begin februari de werkingsduur van de prijsver ordening met zes maanden heeft verlengd tot 1 september, met nog een optie voor zes maanden daarna. Met ingang van 1 maart j.l. werden de zogenoemde gerief prijzen van de fabrikanten aangepast aan de ge stegen kostprijs. De algemene bodemprij zen -voor jenever, vieux en oude jenever gingen met twintig cent omhoog tot 11.90 per liter. De minimumpublieksprijzen voor de verschillende merken jonge jene ver en vieux werden over het algemeen •Hij zei voorts dat Maxis een bewuste aanval heeft geopend op de structuur van de Nederlandse boek handels Hij sprak in dit verband van een streekse ring” en aanval” „recht- oorlogsverkla- een ..frontale DEN BOSCH (ANP) Heineken heeft de bierleveranties aan de firma Kien, elf discount, shops verspreid over het hele land, opgeschort omdat dit bedrijf de door Heineken bierbrouwerijen vastgestelde mimmum-verkoopprijs ontduikt. Kien verkoopt sinds dinsdag een krat Heineken bier (24 flesjes) voor 10 50, terwijl de door Heineken voorgeschreven minimum ver koopprijs 10.54 bedraagt Mr Bremer zei ook dat er met België, een overeen komst is inzake de prijsaf spraak Die is ook gemeld bij de EEG-commissie. die zich bezig houdt met prijs- kartels Hij gaf toe dat het huidige reglement voor het handelsverkeer aanpas sing behoeft gezien de ont wikkeling in de boekhan del van de laatste tijd Vol gens hem wordt daaraan binnen de vereniging ge werkt en zijn ook onder- handelingen gaande over het systeem van prijsaf spraken tussen de vereni ging en de EEG-commis- sie Samen met zijn medewerker drs. E J Bomhoff kwam prof. Korteweg eind vorig jaar in het nieuws door het publiceren van een inflatievoorspelling, die mede bedoeld was als concurrent van de prognose van het Centraal Planbureau, de belangrijkste adviseur van de regering op economisch gebied. Hei CPB baseert zijn beweringen tas méde op de door de regering verwacht .Bens Korteweg een werkloze befer gehol (gewenste) loonstijgingen Korteweg en Bomhoff wilden aantonen dat inflatie veel beter te voorspellen is aan de hand van „monetaristische” factoren als geldgroèi Voor 1977 verwachten Korteweg en Bom hoff nu een gemiddelde prijsstijging van 7.5 perce- Hef*CPB rekent op 6.5 percent. Bib AMSTERDAM (ANP) Voor VMF-Stork zal 1977 zeker nog verliesge vend zijn. Een van de belangrijkste facto ren is de conjunCtuurontwikkeling. In al gemene zin trekt de conjunctuur wel aan, maar voor de kapitaalgoederenindustrie, waarin VMF-Stork werkzaam is, zeker niet. „Daar ligt de conjunctuur nog zo plat als een dubbeltje”, zo zei de voorzitter van de raad van bestuur, jrh mr F O. J Sickinghe, in de jaarvergadering Lubbers meldt dit in antwoord op vra gen van de VVD Kamerleden Wiegel Van Aardenne Portheme en Rietkerk Hij zegt dal het werk vooi nieuwe economische- prognoses die te zijnet tijd aan de kabi netsformateur worden voorgelegd en te vens dienst zullen doen bij de voorberei ding van de begroting voor 1978. „nog verre van afgerond is De vragen waren mede gericht op even tuele plannep van de regering voor lasten verlichting .ten bate van het bedrijfsleven naar aanleiding van de tegenvallende prijsontwikkeling en op maatregelen om de „versomberde economische ontwikke ling' zoals de vragenstellers schetsen, te gen te gaan Lubbers zegt dat de achterlig gende oorzaken van de extra loonkosten stijging worden onderzocht Met bet oog op het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1978 verwijst hij naar eventueel volgend overleg van regering en sociale partners' De minister geeft toe dat de tegenvallen de prijsontwikkeling in belangrijke mate te maken heeft met ongunstige invloeden van buiten, zoals de koffieprijs De huur verhoging. die al was voorzien, kan daar voor geen- verklaring vormen Bij de nade re studie die werkgevers en werknemers ovei een ander prijscompensatiestelsel maken, kan ook worden gekeken naai de gevolgen van grondstoffenprijsstijgingen, zoals die voor koffie Verder worden de herdisconteringscon- tingenten van de banken het hoogste bedrag waarvoor de Bundesbank wissels koopt met 2.5 miljard mark verhoogd teurs achtei dit standpunt staan Hij zei ook te vinden ,dat Maxis .agressief on nodig ondermijnend en onwaar' zijn aankondi gin^van de prijsverlaging heeft gedaan Hij vroeg éen verbod om de boeken van eisers tegen een lagere prijs te verkopen op straf fe van een dwangsom van 100.000 gulden voor iedere overtreding Ook vroeg hij een rectificatie in de prijs krant van Maxis gedistilleerd afzei van de bekende merken Nederlands gedistilleerd in.net tijdvak laouan l.m april 1977 4.6 procent hoge' was dan in de eerste viet maanden van twee laai daar voor nl 1975 De afzet van de bekende merken whisky op de binnenlandse markt steeg zelfs vergeleken met het afzetniveau in het eerste kwartaal van 1976 met bijna twintig procent, aldus de heer Coebergh Een nogal eens voorkomende misvatting is dat een monetaristisch beleid wil zeggen dat een regering met de armen over elkaar gaat zitten. Prof. Korteweg legt uit dat monetaristisch gezien de eerste taak van een overheid is te zorgen voor een stabiele situatie, waarin met name het bedrijfsle ven weet waar het aan toe is. „Investerin gen betekent immers niets anders dan vertrouwen hebben in en deelnemen aan de toekomst”. Daarbij is er niets op tegen. aldus de hoogleraar, dat de overheid zijn uitgaven laat groeien, zo lang dat maar met regelmaat gebeurd en daardoor voor spelbaar is en de groei van de produktie niet voortdurend teboven gaat. Voorts zei hij: „Het moet Maxis vrij staan de in Bel gië ingekochte boeken te gen lagere prijzen te ver kopen Mr Duk voegde daar nog aan toe dat Maxis zich ook het recht voorbe houdt in Nederland ge kochte boeken tegen een lagere prijs te verkopen, maar dat het bedrijf voor lopig met het voornemen heeft dat ook te doen AMSTERDAM (ANP). De president van de rechtbank in Amsterdam zal op donderdag 26 mei uitspraak doen in een kort geding, waarin het pn.js- kartel in de boekhandel op het spel staat Het ge ding. dat woensdag diende. aangespannen door de Vereniging ter be hartiging van de belangen des boekhandels en vijf uitgevers tegen het groot winkelbedrijf Maxis in Muiden. ROME (DPA) Bij de Milanese vest! ging wordt d^ze week op een bijzondere wijze gestaakt door de 840 personeelsle den. De ene dag staken alle mannen, de volgende het vrouwelijk personeel Deze cijfers heeft het ministerie Economische Zaken meegedeeld. Ze zijn samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Nederlands insti tuut voor preventieve geneeskunde TNO De heer Coebergh zei verder dat men zich dient af te vragen of de wettelijke inperking van de vrije concurrentie nog wel verantwoord is Is de marge tussen de fabrikantsprijs en de voorgeschreven mi- nimumpublieksprijs niet te groot ge worden? pen kunnen worden dan met een ww uitkering .doordat dan de prikkel behou den blijft om te proberen zo snel mogelijk weer aan de slag te raken" Ook het mini mumloon zou bij het invoeren van een negatieve inkomstenbelasting kunnen worden afgeschaft, met als Voordeel, dat het bedrijfsleven weer wat meer lucht krijgt, aldus Korteweg Beraad over prijs van hte> verhoogd De in de Prof. Korteweg pleit er nu al weer zo’n jaar of vijf voor dat ook Nederland zijn economische problemen monetaristisch aanpakt. Tot begin deze week echter tever geefs. De rijksoverheid bleef van mening dat het stagneren van de economie, met als gevolg een steeds groter wordende werk loosheid, alleen maar bestreden kon wor den met steeds grotere financiële injecties. Met name de afgelopen twee jaar trok de regering daar vele miljarden voor uit, me de waardoor het tekort op de begroting recordafmetingen aannam De werkloos heid daalde echter nauwelijks en de infla tie bedroeg vorig jaar nog zo’n 9 percent. Korteweg meent dat daarmee is aange toond dat een expansief economisch be leid in een tijd van hoge inflatie en grote werkloosheid niet helpt. Dat men ondanks gebrek aan resultaat hardnekkig doorging met „meer van hetzelfd” wijt Korteweg aan het feit „dat in ons land te lang het recept van Keynes (vermaard Engels eco noom) is gevolgd, wat neerkomt op activisme in de economische politiek” Mr R Duk vroeg na mens Maxis de vorderin gen af te wijzen Hij onl kende dat Maxis niet alle boeken, kaarten en reis gidsen direct uit België be trokken zou hebben en kondigde aap dat het grootwinkelbedrijf bezig is verdere contacten in het buitenland te leggen om meer buitenlandse titels te krijgen Oud-staatssecretans drs L J M van Son van Economische Zaken, is benoemd tot voorzitter van het Produktschap voor gedistilleerde dranken, maakte de heer Coebergh bekend De heer Van Son is president-commissaris van het Nationaal Bureau voor Toerisme Mr Th Bremer, optre dend namens de verem ging en de uitgevers, zei dat de Nederlandse uitge vers, boekverkopers en au- Maxis kondigde onlangs in zijn prijskrant aan een aantal boeken, kaarten en reisgidsen met vijftien procent korting te gaan verkopen Volgens de ver eniging en de uitgeverijen echter is handhaving van de vaste, door het ..regle ment voor het handelsver keer” voorgeschreven prij zen. essentieel voor hel be houd van de culturele posi tie van het boek. Afschaf fing van de vaste prijs zou volgens de betrokkenen betekenen dat allereerst de keuzemogelijkheden van de lezer wordt beperkt en dat bovendien het aan tal verkooppunten boeken sterk zal lopen DEN HAAG (ANP) Het ziekteverzuim in het eerste kwartaal van dit jaar is voor' mannen en vrouwen nagenoeg gelijk aan vorig jaar Het verzuim bedroeg dit jaar voor mannen 10.1 percent (vorig jaar 9,8) en voor vrouwen 12,2 percent (vorig jaar 12,1). Dit betekent voor de mannen een stijging van 0,3 en voor vrouwen 0,1 percent Ook het aantal ziekmeldingen en de ge middelde verzuimduur toonden ten op zichte van het eerste kwartaal slechts ge i inge afwijkingen, aldus het ministerie. De eerste vier maanden van dit jaar meldden zich 55 mannen en 86 vrouwen op de honderd zich ziek De gemiddelde duur was in kalenderdagen gemeten 16.6 voor de mannen en 13.0 voor de vrouwen Als dat laatste het geval zou zijn, dan komen er zeker reacties Aan de ene kant trekken dan de consumentenorganisaties aan de bel die toch al regelingen met minimumprijzen uitermate kritisch be zien. Aan de andere kant zullen bedrijven die in dit geval van mening zijn tegen lagere prijzen te kunnen verkopen, zeker in actie komen. Het gevaar is hierbij groot, aldus de heer Coebergh. dat de overheid eigenlijk wordt getart bijvoorbeeld door middel van advertenties, of andere open bare bekendmakingen Dat kan weer lei den tot te starre standpunten en moeilijke prestige-overwegingen Ook in de slijters branche zijn er ondernemers die menen dat zij door de prijzen uit de prijsverorde ning van het produktschap worden belem merd in hun bedrijfsvoering, die voor een belangrijk deel juist afhankelijk is van prijsconcurrentie. Pnws Bernhard heeft woensdag in Amsterdam de nieuwe 50- tons laadbrug van het overslagbedrijf ..Amsterdam" offi cieel in gebruik ge steld De laadbrug is de grootste ter wereld. De prins be zichtigde de laad brug. Hier verlaat hij het gevaarte weer. Hij sprak tenslotte de verwachting uit dat de EEG-commissie zich nooit achter het prijskartel zal scharen Hij - citeerde uit het verslag van de voor j aarsconferentie van boek verkopers dat een direc tielid van een grote uitge verij naar aanleiding van de actie van Maxis had ge zegd dat historische bin dingen er zijn om aange tast te worden en dat er naar zijn oordeel niet zo veel zou veranderen ais de vaste prijzen zouden wor den losgelaten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29