Prof. F. Rüter zaait twijfel rond Menten z b en clan dit noq Verdediging Menten scoorde met prof. Rüter Meeste examens zitten er op rtr 1 ly/. jp SI Verzekering tegen gijzeling bepleit V er kiezingsborden Nieuwe leden Excuses 19 7 7 2 O M E I V R IJ D A G BINNEN- EN BUITENLAND door Ton Kors VWO HAVO MAVO Manifestatie voor vrijheid Naaktstrand Ondergronds Terrorisme Jacht verbod Begrafenis I do< zot vij: got zei Va (Door Govert van Brakel) DEN HAAG Voor het overgrote deel van de ruim tweehonderdduizend kandidaten zitten de eind examens er weer op. Voor vandaag restten nog het experimentele vak Russisch, dat op vijf scholen werd afgenomen en Fries. Met de afsluiting, woens dag, van de laatste examendag voor de grote massa, is ook een eind gekomen aan een jaar lang examen doen: eerst via de drie schoolonderzoeken, met daar na een centraal schriftelijk. De periode van het centraal schriftelijk eindexamen wordt wel aange duid als „eerste tijdvak”. Het tweede tijdvak, waar van het begin is vastgesteld op 17-18 augustus, is bestemd voor het afleggen van herexamens en voor kandidaten die verhinderd zijn geweest om aan de examens in het eerste tijdvak deel te nemen. Filmliefhebber 2 5 ®-a (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een meerderheid van de CDA-aanhang is voorstan der van een CDA-PvdA-kabinet. Dit blijkt uit de maandelijkse poli tieke verkenningen van KRO’s Brandpunt. Zestig procent van de ondervraagden, die CDA zal gaan stemmen, is voor een kabinet van socialisten en christen-democraten. Voor een CDA-WD-kabinet is 37 procent. ff d h w ■I V foute handels Meerderheid Den Uyl Illlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vooruitzichten voor zondag: Weinig verandering in het huidige weertype. WEERRAPPORTEN en 62 uur IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 19 19 19 17 19 17 20 18 19 29 14 13 19 23 20 21 8 21 21 16 23 15 19 20 20 27 19 19 25 19 21 25 27 15 24 17 20 23 20 23 24 En officier van Justitie Habermehl, die zich bij het de leiding had bij die moord op de joden en daarbij zelf de trekker overhaaide laatstverdiende loon is van de baan Dat zei PvdA-lijsttrekker Den Uyl woensdaga vond voor de VPRO-tv in het eerste debat tussen hem en zijn VVD-collega Wiegel. In volkomen wijze' Bij havo geen klachten over handelswetenschappen Hier en daar werd zelfs over makkelijk werk gesproken Veel leerlingen waren voortijdig klaar. Opgave 1 met de journaalopdrachten leverde een aardige warming-up voor de overige drie opgaven Het werk nam in moeilijkheidsgraad toe en vooral de laatste, vierde opgave stelde een aantal leerlingen voor problemen. „Een citaat”, stelde een leraar, „maar de hoge cijfers moeten hiermee toch echt uit de voeten kunnen”. Vwo, havo en mavo zijn woensdag met de laatste geijkte examenonderdelen niet voor al te grote problemen geplaatst. Het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs gebruikte woensdag de morgenuren voor drie uitvoerige opgaven economische weten schappen 2. Het journaliseren leverde weinig problemen op De meeste tijd ging op aan opgave 3, waarin rekening moest worden gehouden met een groot aantal gegevens. Een citaat, maar met goed uitkijken wel te doen, aldus een leraar Er zijn al rectoren die hebben laten weten weinig te voelen voor de plannen van de staatssecretaris. Het selecte groepje voor een eindexamen Grieks kreeg ’s middags een 21 regels tellend tekstfragment voorgelegd van de hand van de schrijver Xenophon. Het verhaalt over de oorlog die Agesilaos, koning van Sparta, voerde tegen de Perzen. Hoewel er in de aantekeningen maar liefst 14 vertalingen werden gegeven, hebben veel leerlingen veel moeite gehad met de vertaling van het volledige fragment. „Pittig, maar niet onoverkomelijk”, aldus een aantal leerlingen. Commissaris Peters: „Men ten heeft gezegd dat hij wel eens zou kunnen lijken op Landau”. Menten: „Ik heb gezegd, ik lijk op Müller; U bent helemaal in de war” Die kan vrijuit praten” al dus Rüter „Los van alle juristerij echter heeft de beleidsgroep het kabinet verzocht een materiële vergoeding voor de geleden schade (matig, midden, groot) te verle nen. Verschillende ex-gijzelaars heb ben reeds een proces tegen de staat overwogen. Met een gebaar van mate riële steun krijgen zij de erkenning van de overheid, dat sommigen van hen lelijTc tussen wal en schip zijn terecht gekomen”, aldus dr. Van Londen. Volgens dr. Van Londen, tevens di recteur-generaal van Volksgezondheid in Leidschendam, ligt een dergelijke materiële genoegdoéning voor slachtof fers van politieke geweldsmisdrijven nu en in de toekomst ook niet op het pad van de overheid, omdat dit juri disch gezien geen haalbare kaart is. Door die deskundige me ningsverschillen heeft voor al Rüter de indruk gewekt zich aan de kant van Menten te hebben geschaard, waar mee zijn materiaal een sub jectief karakter krijgt Aan xle andere kant was daPook weer niet helemaal te ver mijden, omdat Rüter op de lijst van getuigen a décharge is geplaatst door de verdedi ger van Menten. Ze hielden toen pro grams. Dat heeft niets met oorlogsmisdaden te maken” Het meerschap Paterswolde heeft inge stemd met het inrichten van een naakt strand langs de Hoornse Plas even ten zuiden van de stad Groningen Het dage lijks bestuur van het meerschap deed dit voorstel naar aanleiding van diverse ver zoeken van particulieren, die ook vorig jaar al naakt zwommen. Toen deelde de politie nog bekeuringen uit Een aantal Oegandese ballingen, onder wie legerofficieren en voormalige kop stukken, heeft onlangs in Engeland een ondergrondse organisatie opgericht met als doel het bewind van de huidige presi dent Idi Amin omver te werpen. Zes weken na de moord op de Westduit- se procureur-generaal Siegfried Buback heeft de regering in Bonn besloten tot betere beveiliging tegen terroristen. Tot 1980 zal hiervoor 50 miljoen mark extra worden uitgetrokken. In een poging uitroeiing van steeds zeld zamer wordende dieren te voorkomen heeft de regering van Kenia een totaal verbod afgekondigd voor het jagen op groot wild. Alle jachtvergunningen zijn met onmiddellijke ingang ingetrokken. Dit betekent tevens het einde van de „jachtsa fari’s” die schietgrage vorsten, miljonairs, filmsterren en andere rijke mensen de laatste tientallen jaren konden houden. De onlangs in de Californische plaats Beverly Hills overleden miljonaire Sandra Ilene West heeft in haar testament bepaald dat zij „gekleed in nachtgewaad en liggend op een naar achteren geklapte zetel in haar Ferrari-sportwagen” moet worden begra ven. Deze ongewone begrafenis zal een kleine 24.000 gulden gaan kosten. In van infil (jet luis’ vaa: no ono ono no no nno no o n AiO windst ono no no nno zw nno w Rich van voelt siegt Nixc om i stan vall< uitd Ni para vijar dat men men snell kom brac in d( rekk dein slag’ uitle Nix< ten i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoveh Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Attendee u Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis 0 0 0 0 0 0 O 0 0 0 12 0 2 0 0 0 0 0.4 0.1 0 0 20 0 0 0 -0 5 0.1 10 0 o 0.2 0 0 o o o o o o o De afdeling Zuid-Limburg van D’66 heeft via een open brief aan de minister van Binnenlandse Zaken geprotesteerd te gen het feit dat verschillende gemeenten in deze regio geen aparte borden voor het aanplakken van verkiezingsaffiches heb ben geplaatst. Verder is in die gemeenten ook geen andere mogelijkheid aanwezig om reclame te maken. De officiële recla meborden bieden namelijk onvoldoende ruimte en de huurkosten daarvan zijn bo vendien erg hoog, aldus D'66 Zeker zoveel succes heeft ook de PvdA, die deze week eveneens het tienduizendste lid sinds de val van het kabinet-Den Uyl kon inschrijven. Het totale ledental van de socialisten is nu ruim 105.000, waarmee de PvdA veruit de grootste afzonderlijke par tij is. Dagelijks worden 250 nieuwe leden ingeschreven, zo deelde men ons mee bij de PvdA D (Ie wes legt wil I wed doo N min mei fere hij de om con rek me der H cite Y Sta Dt ren plan brei tiënt disk Nix< hebl zei pers lum woo zijn van een zinv bel a tot voet op I is a< Hij deli dek dim M bas. in o de keil met me effe Z7.Q niw windst nno no n nw windst n zw zzw no z o nno zo ono wnw nno nno nno nno Wj 5 cü Cfl 04 Daar staat dan weer tegenover dat staatssecretaris De Jong (Voortgezet onderwijs) geruime tijd geleden in de besloten sfeer van het zogeheten Loggensoverleg bij het onderwijsveld het idee gelanceerd heeft het wettelijk verplichte schoolonderzoek voor het vwo en havo al te laten beginnen in het voorlaatste schooljaar. Hij heeft inmiddels een concept-Koninklijk Besluit ontworpen waarin dat geregeld wordt. Het is voor advies onder meer locgezonden aan de Algemene Vereniging van Schoolleiders. De 75.000 kandidaten mavo-4 kregen woensdag te maken met het onderdeel Nederlands stelopdracht. Er mocht een keus wor den gemaakt uit het schrijven van een brief en een opstel. De meeste leerlingen gaven de voorkeur aan het opstel. De titels waren zeer gevarieerd. Behalve de verkiezingen had ook de reis met de klas naar het buitenland veel aftrek. Slechts een enkeling durfde het aan een sage te schrijven, waarin de naam van een plaatsnaam werd verklaard. Wie op safe speelde, kpos voor het onderwerp over het rekenmachientje, te meer omdat de examen commissie daarbij voor een paar aangevertjes had gezorgd Er gaan overigens stemmen op om het rekenmachientje in 1978 toe te laten als officieel hulpmiddel bij de examens Het ziet er naar uit dat dit volgend jaar in nog heviger mate dan nu het geval zal zijn. De eindexamens beginnen dan pas 22 mei en lopen door tot 1 juni. Bovendien wordt in 1978 voor de eerste maal een vakantiespreiding voor het voortgezet onderwijs door gevoerd. Het overgrote deel van de scholen begint dat jaar al op 1 juli officieel met de grote vakantie. Het resultaat is, dat het onderwijzend personeel erg weinig tijd overhoudt voor correctie van het eindexamenwerk, voor rapportvergaderingen en derge lijke. een overigens mat debat was de eventuele verlaging van de wao-uitkering een van de weinige,onderwerpen, die wat vuurwerk opleverden VVD-lijsttrekker Wiegel uitte de grote bezwaren van zijn partij tegen de verlaging van de wao-uitkering Minister president Den Uyl is bang voor het CDA. Dat is volgens CDA-lijsttrekker Van Agt de reden waarom Den Uyl in zijn campagne zulke felle aanvallen op het CDA lanceert Van Agt zei dat gisteren in Maastricht Opvallend was woensdag dat Rüter en de al eerder gehoorde getuige-deskundi ge Van der Leeuw elkaar m de haren vlogen En dat was onnodig Van der Leeuw heeft op de eerste procesdag een heel algemeen betoog gehouden over de situatie in Gallicië en de activiteiten van Einsatzgruppen daar Tijdens een schorsing zei Rüter nog dat Felix Landau, die aan het begin van de jaren zestig in Duitsland tot twee keer levenslang werd veroordeeld, een betrouwba re getuige was en bij zijn onderzoek een belangrijke rol heeft gespeeld. Landau, die zijn ervaringen in Polen in een dagboek vastlegde, werd na tien jaar gevange nisstraf „op jaren gesteld” en kwam na dertien jaar opsluiting vrij „Die man heeft niets meer te vrezen. Tijdens de rechtszitting al had hij de methoden van de rijksrecherche gekleineerd Rechercheurs hadden Lan dau wel verhoord, maar maakten in een proces-ver- baal alleen maar melding van het feit dat deze Landau niet lijkt op Pieter Menten Advocaat Van Heijningen was daar onmiddellijk op in gesprongen „Vorige week woensdag heeft inspecteur Pasterkamp nog gezegd dat hij zich een verhoor van Landau met kon herinne ren” Rüter: „Toen ik Lan dau benaderde, verzekerde hij mij telefonisch dat hij door de rijksrecherche van Nederland was verhoord’ Het CDA heeft sinds woensdag 10.000 rechtstreekse leden. De tienduizendste is de Friese mevrouw H. Feenstra-Kunst uit Makkum die vanavond op een CDA-avond in Leeuwarden door CDA-voorzitter prof. Steenkamp zal worden verwelkomd Naast de 10.000 mensen die direct lid van het CDA zijn, bestaat het CDA-ledenkorps uit 80.000 KVP’ers, 58.000 ARP’ers en 28.000 CHU-leden. Zoals bekend worden de herexamens met ingang van het komende schooljaar vervangen door herkansingen. Alle leerlin gen krijgen in de nieuwe opzet'de mogelijkheid aangeboden in maximaal twee vakken een nieuw centraal schriftelijk examen af te leggen. Bij de bepaling van de uitslag voor de betrokken vakken geldt dan het hoogste cijfer. Deze herkansingen zullen na de grote vakantie plaatsvinden en de scholen zullen daar niet rouwig om zijn. Examens veroorzaken per definitie de nodige chaos binnen de schoolmuren. Gymzalen worden niet meer gebruikt waarvoor ze eigenlijk bestemd zijn, lessen moeten ver vallen-omdat leraren moeten surveilleren. Kortom: de school is in haar organisatie ontregeld Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.31 uur en 17.53 uur Laagwater 1.22 uur en 13.40 uur 1 bew 1. bew. i beu I. bew I. bew onbew 1. bew 1. bew 1. bew wunbew regen geh. bew zw. bew 1. bew geh. bew. zw. bew zw. bew regenbui regenbui veranderl. 1. bew onbew regen zw bew geh. bew zw. bew zw bew zw bew geh. bew. zw bew 1 bew zw. bew zw. bew geh. bew 1. bew geh. bew geh. bew zw bew' h. bew zw.bew onbew onbew Daarvoor had de presi dent zich ook al uitgespro ken over de activiteiten van de hoogleraar, maar dan meer in de sfeer van ver baasdheid Volgens Rüter echter wordt een hoogleraar niet alleen aangesteld voor het geven van onderwijs, maar ook voor het plegen van onderzoek Andrej Gromiko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, is een groot liefhebber van Amerikaanse films. Gromi ko voert momenteel in Genève besprekin- gen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Vance over o.a. het Midden-Oosten en de I bilaterale ontwapening (SALT). De pauzes in het overleg vult Gromiko bijna geheel op met films, De Russische minister wil o.a. Silver Streak Express met Gene Wil der, The Omen met Gregory Peck en Taxi Driver met Robert de Niro zien. Weer in binnen- buitenland AMSTERDAM. De ad vocaat Van Heijningen mag zich best vergenoegd in de handen wrijven omdat hij een in Nederland op het ge bied van nazi-misdaden zeer bekende staande deskundi ge als professor Rüter ver klaringen heeft kunnen la ten afleggen die de betrok kenheid van zijn cliënt Pieter Menten bij massa- executies in Podboroce op 7 juli 1941 bijzonder twijfe lachtig maken, bij een ver gelijking van dit proces met een voetbalwedstrijd is de stand na de vijfde proces dag 1-1. Het eerste punt werd ge scoord door het Openbaar Ministerie, die met de oogge- tuige-verklaringen van de drie Poolse zusters Tuzimek, Tyczijnska en Jaworska heeft proberen aan te tonen dat niemand anders dan Pieter Menten op die datum De rechtbank was woens dagmiddag eigenlijk zwaar onder de indruk van het ge weid waarmee Rüter zijn stellingen naar voren bracht, stellingen die de hoogleraar tegen de kritiek van de getuige-deskundige Van der Leeuw van het Rijk sinstituut voor Oorlogsdocu mentatie bijna triomfante lijk staande wist te houden. Rüter voerde daarbij door zijn duidelijk blijk geven van geleerdheid een bijna vier uur durende ouderwet se college-show op, die hij besloot met een opmerking tussen neus en lippen dat dit rechtscollege geen enkele rechtsmacht heeft in de zaak Menten. „Schitterend, een schitterend verhaal”, was de dank van Menten. De Blaricummer greep het betoog van Rüter in ieder geval nog eens aan om zijn verklaring over het waarom van die executies te geven. Menten „De Oekraïners daar waren boos (op de Po len. omdat die hun olie weg namen en boos op de joden, omdat die hun baantjes had den. stellen van vragen aan deze deskundige al zeer timide had opgesteld hij wapen de zich tegen scherpe op merkingen door zich een leek te noemen kon niets anders dan zijn gram halen Hij was er verbolgen over dat Rüter na een verhoor op 28 april door de rechter-com missaris als een soort privé- detective aan het speuren was geslagen. De hoogleraar heeft in dat onderzoek de hulp gekregen van de West duitse oud-officier van Justi tie Stichting uit Stuttgart en hij nam de oud-Gestapolei- der Félix Landau, die in het district Stryj verantwoorde lijk was voor „joodse aange legenheden” een verhoor af Rüter had ook nog even het Russische ballistische rap port met een bespreking van de in Podhoroce aangetrof fen patronen en hulzen laten doorlichten door een specia le afdeling van het ministe rie van Defensie en dat alle maal vond Habermehl „een Rüter heeft eigenlijk een onderzoek verricht naar de mogelijkheid dat zo’n Ein- satzgruppe op 7 juli 1941 in Podhoroce heeft huisgehou den en naar de mogelijkheid dat Menten daarbij het bevel heeft kunnen voeren Rüter heeft daarnaast alleen het cijfermateriaal van Van der Leeuw over de aanwezig heid van joden op het Poolse platteland aangevuld en dm delijk gemaakt dat er zich bij het begin van de oorlog in de kleine boeren dorpjes naar alle waarschijnlijkheid geen joden konden be vinden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse hoogleraar F Rüter heeft het woensdag middag tijdens zijn verhoor voor de Bij zondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank onwaarschijnlijk genoemd dat de massamoord op joden in het dorpje Podhorodce op 7 juli 1941 het werk is geweest van een Duits Einsatzcommando waarvan Menten deel uitmaakte. Boven dien was het volgens mr Rüter „volstrekt onaannemelijk” dat Menten als „Sonder- führer” feitelijke bevelen heeft kunnen geven aan een dergelijke Duitse groep. „Hij kan misschien wel de rol van aange ver gespeeld hebben bij de executies”, aldus Rüter. Aantal uren zon 5 tot 13; minimum tempera tuur omstreeks 9 graden; maximum tempera tuur omstreeks 19 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 90 procent Prof Ruter achtte het verder ondenk baar dat Menten op 6 of 7 juli uit Lemberg in Podhorodce had kunnen komen omdat het toen nog frontgebied was „Zelfs voor Einsatzcommando’s was het toen zeer moeilijk zich m dal gebied te verplaatsen Het legei zag ze er niet graag omdat ze volgens hun instructies niet in het operatiegebied thuishoorden" De Amsterdamse hoogleraar strafrecht zei dat hel „van eminent belang” was dat de Gestapoleider Landau, die de jodenza ken in het gebied behandelde waar Menten bij massamoorden betrokken zou zijn ge weest. de Blancumse miljonair niet ge kend had Het staat volgens mr Rüter vast dat Menten geen deel heeft uitgemaakt van een Einsatzcommando dat „te velde” ope reerde. „Als Menten al lid was van de staf van de SS-Oberführer Schonngart in Lem berg, dan is dat eigenlijk de beste garantie dat hij niets met de executies te maken heeft gehad Die kleine staf had de handen vol aan het coördineren van acties van commando’s die in het, grote gebied rond Lernberg rondzwierven Dat de executies in Urycz en Podhorod ce niet door Duitse Einsatzgroepen zijn uitgevoerd, blijkt volgens mr. Rüter ook uit de onreglementaire wijze waarop ze zijn gebeurd. Zo werden er tegen de regels in persoonlijke bezittingen in de massa graven gevonden zoals horloges. Ook wer den de massa-executies door de Einsatz commando’s gewoonlijk uitgevoerd zon der publiek erbij, terwijl in Urycz en Pod horodce wel degelijk toeschouwers aanwe zig waren De getuige-deskundige viel ook het Rus sische ballistische rapport aan. Daarin staat dat in een van de graven een Neder landse patroonhuls is gevonden van een Manleygeweer uit 1895 „Uit het nummer op de huls valt echter af te leiden dat het een patroon uit 1903 is. afkomstig uit een Roemeens pistool”. De aanwezigheid van die patroon in het massagraf wijst volgens prof Rüter mogelijk op deelname van de bevolking aan de executies. De voor Menten gunstige verklaringen woensdagmiddag kwamen na een voor hem niet zo gunstige getuigenis 's mor gens Wetenschappelijke medewerker A J van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie verklaarde na melijk dat een door Menten overlegde Duitse levensmiddelenkaart uit 1941 waar schijnlijk is vervalst. De kaart zou een bewijs zijn dat Menten' zich in augustus 1941, ten tijde van de massa-executie in het bij Podhorodce gelegen Urycz, in Duits land ophield Menten heeft eerder in het proces verklaard dat hij op de bewuste datum 27 augustus in Berlijn was. De datumcijfers in het door Menten in gebrachte document wijken sterk af van een ander soortgelijk papier. Rechtbank president mr. Schröder over het eerstge noemde document: „Het lijkt wel of er cijfers uit een kinderdrukdoos op staan. Ik ken heel wat documenten uit de nazi-tijd De Duitsers waren altijd erg netjes. Hier zitten totaal on-Duitse klungelig geschre ven cijfers in”. Mentens raadsman mr. L van Heijnin gen reageerde daarop mjit een verzoek om een onderzoek in te stellen naar de echt heid van de foto van Menten in Duits uniform Volgens deskundigen op het ge bied van de fotografie zou de prent een montagefoto zijn. De voorkeur voor een toekomstig kabi net is bij alle 1200 ondervraagden vrijwel gelijk aan de voorkeur van de CDA-aan hang: 61 procent voor een CDA-PvdA kabinet en 31 procent voor een kabinet van CDA en VVD. Uit de Brandpunt-enquête blijkt evenals uit andere onderzoekingen, dat PvdA-lijst- trekker Den Uyl veruit favoriet blijft voor het toekomstige minister-presidentschap Van de ondervraagden wil 57 procent Den Uyl en 36 procent Van Agt. De CDA lijsttrekker kreeg daarmee drie procent meer dan vorige maand De voorkeur voor Den Uyl bleef gelijk Een meerderheid van de CDA-aanhang (59 procent) is er tegen, dat andere samen levingsvormen (het ongetrouwd samenwo nen van bijvoorbeeld man en vrouw of twee mannen of twee vrouwen) gelijk be handeld moeten worden als het gezin. Een opmerkelijk resultaat, want de meerder heid van alle ondervraagden (51 procent) vindt dat andere samenlevingsvormen wel gelijk moeten worden behandeld Zeven endertig procent is daar tegen De verlaging van de maximum wao uitkering van 80 tot 75 procent van -het ■T- '’tm het xx/eerj moet premier blijven DEN HAAG (ANP). „In de toe komst moet het mogelijk zijn zich te verzekeren tegen de materiële gevolgen van politieke geweldsmisdrijven, zoals bijvoorbeeld gijzelingen. In principe zou een dergelijke verzekering thuisho ren in het particuliere schadeverzeke- ringspakket. Wij zijn bezig de mogelijk heden bij de verzekeringsmaatschap pijen te peilen". Dit heeft dr. J. van Londen, voorzitter van de Centrale be- leids- en ondersteuningsgroep aan ex- gegijzelden (CBOG), verklaard naar aanleiding van het verschijnen van het jaarverslag Schadefonds Geweldsmis drijven. Dit fonds vergoedt slechts schade aan nabestaanden en slachtof fers met zwaar lichamelijk letsel. ZATERDAG 21 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.38 uur onder 21.36 uur Maan op 8.13 uur onder 0.08 Kinderen van Chileense vluchtelingen hebben woensdagmiddag een manifestatie voor het beeldje van Anne Frank op de Wester- markt in Amsterdam gehouden. Zij zien in Anne Frank de verpersoonlijking van de vrijheid Bij het beeldje werd gemusi ceerd; later werden er tevens bloemen gelegd. In het pro grammablad Studio van de KRO is deze week een beeld verhaal ver schenen waar van de hoofdre dactie heeft wil len en moeten zeggen dat het niet geplaatst had mogen worden In dat beeldverhaal werd de spot gedreven met de lijsttrekker van het CDA. De KRO heeft de heer Van Agt en de lezers van Studio die zich aan deze publikatie gestoten hebben, veront schuldigingen aangeboden. De heer Van Agt heeft deze excuses aanvaard. In Stu dio van 28 mei zal de verontschuldiging worden afgedrukt

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2