3 BILBAO AFGESCHRIKT DOOR INTIMIDATIE VAN JUVENTUS Ernst Happel vroeg om bedenktijd Rusland greep laatste kans Na ruime zege tegen Heerenveen Fortuinlijke bekerzege redt seizoen voor Twente Italianen veroverden de Europa-cup met anti-voetbal V R IJ DAG 2 O M E I 19 7 7 SPORT D Intimidatie BI WW! Beslissing 3” Emoties Geestdrift I j Volendam kan toch de PIET TEELING Vitesse stevent Spitz Kohn: „Wij hadden op de titel af (Van onze sportredactie) De karakteristieken zijn: 1974 197 1978 1978 197S 1973 (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Op het moment dat FC Twente de KNVB-beker symbolisch offreerde aan het uitzinnige Twentse voetballegioen op de tribunes van het Nijmeegse Goffert- stadion, verwerkte Spitz Kohn zijn triomf in alle stilte. FC Twente’s dit seizoen zo zwaar geplaagde trainer had zich zwijgend teruggetrokken in een uithoek van het veld. Een bekroning van een UEFA-cuptoer- nooi zonder ook maar enige glans overi gens, omdat de Italianen net als in de eerste wedstrijd in Turijn ook in Bilbao na een snel verkregen treffer volgens alle regels van de negatieve catenaccio-tactiek weigerden om ook nog maar één meter constructief te voetballen. Nadat Roberto Bettega Juventus al in de zesde minuut met een kopbal op voorsprong had gezet, namen de Italianen onmiddellijk hun de fensieve stellingen in, wat acceptabel voet bal verder onmogelijk maakte. Toen in de tweede helft de 33-jarige oud-international Roberto Boninsegna door zijn vijf jaar oudere oefenmeester Trappatoni werd uit gewisseld voor de extra-verdediger Spino za was het totaal aan Juventus-aanvallers in wezen tot nul gereduceerd, omdat zowel Franco Causio de linkerspits die dit maal door Escalza veel beter in bedwang werd gehouden dan in de eerste confronta tie als Bettega in deze tweede finalewed strijd met een uitdrukkelijk verdedigende opdracht het veld waren ingekomen en derhalve zelden hun positie op het midden veld durfden te verlaten. Trainer Nico van Miltenburg van SC Amersfoort: „Het was het enige hoogte punt voor ons uit de wedstrijd. Eigenlijk was het om te huilen, vooral in defensief opzicht. Ik heb bewust gekozen voor een dubbele ausputzer. Het kwam er alleen niet uit. Hoe meer mensen zich binnen ons strafschopgebied opstelden, hoe meer kansen er kwamen voor Volendam”. Het was in de 26e minuut Jaap Jonk die een pass van Dick Bond in een treffer omzette door via de voor zijn doel staande doel man Sprangers raak te schieten. Waarna Van Wensveen vijf minuten voor tijd de eindstand op 5-1 bepaalde. Volendam kreeg daarna nog meer kansen, maar be nutte die niet. Daarmee was Volendams periodetitel een feit. Al meende trainer Leo Steegman na afloop dat Volendam toch iets zal moeten ondernemen wil men, wanneer men winnend de nacompetitie zou kunnen afsluiten, in de eredivisie blijven. (Van onze sportredactie) VOLENDAM De botter Heen en Weer is weer te water gelaten. Nu staan er nog twee kapiteins aan het roer: Joop Brand en Leo Steegman, die nogal wat moeilijk heden met elkaar hebben. Via de nacom petitie mag Leo Steegman proberen outsi der Volendam de eredivisie binnen te loodsen om vervolgens zelf af te monste ren. Want voor twee kapiteins is er name lijk op de IJsselmeer-botter geen plaats. Zelfs niet nu Volendam gistermiddag via een 5-1 zege op Amersfoort de laatste periodetitel in de eerste divisie verover de. Dat gebeurde in een eenzijdige wed strijd waarin SC Amersfoort meer als sparringpartner fungeerde dan als echte eerste-divisetegenstander, die moest pro beren Volendam van de periodetitel af te houden. Dat dat niet lukte was eigenlijk na één minuut spelen al duidelijk. Toen namelijk kopte Amersfoort-verdediger Van de Klift over zijn eigen doelman Sprengers heen na een uittrap van Volen- dam-doelman Frans Hoek. Delauw 0-1. 40. Vardic 0-2. 50. Molendijk 1 2. 85. Burhenne 1-3. Scheidsrechter: Tho mas. Toeschouwers: 1100 SC Cambuur Wageningen 3-0 (2-0). 17. Kuzmanovic 1-0. 43. De Groot 2-0. 76. De Blaauw 3-0. Scheidsrechter Jonker. Toe schouwers: 2000. FC Dordrecht MW 3-6 (0-2). 10. De Koning 0-126. Quaden 0-2.57. Nelemans 0- 3. 68. Schrijnemakers 0-4. 76. Nelemans 0- 5. 78. Kertsges 0-6. 81. Feteris l-6j. 83. De Keizer 2-6. 85. De Keizer 3-6. Excelsior Heracles 4-0 (2-0). 8. Pot 1-0. 41 Pot 2-0 55. Van der Spek 3-0.66. Pot 4-0. Struis brak linkerscheenbeen en is naar ziekenhuis Dijkzicht vervoerd. Scheids rechter: Janssen. Toeschouwers: 2000. Vitesse Heereveen 3-0 (2-0). 3. Veenen- daal 1-0. 27. Bursac 2-0. 71. Veenstra 3-O. Scheidsrechter. Wellinga. Toeschouwers: 7500. SW FC Groningen 1-2 (0-0). 61. De Haan 1-0 (strafschop). 74. Bakker 1-1. 81. Bakker 1-2. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 1500. Een schot van de technisch begaafde Arnold Mühren verdwijnt hier rakelings naast het PEC-doel. Op de achtergrond kijkt Ben', Hendriks angstig toe. (Van onze sportredactie) ZEIST. Ton Zwikstra en Jacques Ho- gewoning hebben namens het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB een gesprek gehad met Brugge-trainer Ernst Happel om hem te polsen over een eventu ele functie als bondscoach van het Neder lands elftal. Happel toonde zich in het oriënterende gesprek een gretig luisteraar, die beslist niet onwelwillend tegenover de plannen staat die de KNVB met hem voor heeft. Hij heeft echter bedenktijd ge vraagd, aangezien er bij een eventuele toestemming van Happel nog een aantal problemen (ondermeer de afkoopsom die aan Brugge betaald moet worden) moeten worden opgelost. Happel heeft de KNVB laten weten dat hij zo snel mogelijk zal beslissen. I 1971 .1978 11971 ..197' .1974 .1974 xtra’s 1975 Datzelfde enthousiasme was er overi gens wel de oorzaak van dat Atletico Bil bao nog in het eerste kwartier op 1-1 kon komen, toen Irrureta de van de voeten van Churraga ketsende bal achter Juventus- doelman Dino Zoff kon werken. Later, in de tweede helft, zou de organisatie van de Italiaanse defensie nog eenmaal falen, toen de voor de toch erg offensief ingestel de rechtervleugelverdediger Lasa in het veld gekomen Carlos tien minuten voor tijd Zoff voor de tweede maal passeerde. De derde en voor Juventus fatale fout zou evenwel uitblijven, waardoor de Turij- ner equipe, die in de eigen competitie op de drempel staat kampioen te worden, na driemaal in een UEFA Cup te zijn uitgeko men (eerder werd in 1965 verloren van Ferencvaros en in 1971 van Leeds United) eindelijk deze trofee kon binnenhalen. Dat beter gaan van Volendam was ech ter slechts voor een beperkt deel te danken aan het éigen team. Want SC Amersfoort toonde zich zo passief aan de bal dat er voor de opbouw van de aanvalsacties nau welijks ruimte was. Alleen Kwakman in de zevende minuut van de tweede heltt de score voor Volendam vergroten na een prachtige trekbal van Zonneveld. Maar daarmee was ook Volendam in feite uitge blust. Sporadisch bouwde SC Amersfoort een aanval op die echter voortijdig werd afgebroken omdat Volendam op het mid denveld heerste en de aanval van de Amersfoorters machteloos was. Toch zou Amersfoort in de 12e minuut de score kunnen verkleinen, toen Fred André een schot van Nieuwhof met de hand wegsloeg waarvoor arbiter Gans een strafschop toe kende. Snijders verzilverde deze kans: 3-1. zaken is dan de aanstelling van een part- time-trainer”, aldus Steegman, die zelf bij zijn besluit blijft om terug te keren naar de rijen der amateurs. Volendam heeft de vierde periodetitel binnen. De nacompeti tie met Excelsior en MW en met een nog onbekende derde tegenstander (PEC Zwolle of Vitesse) moet uitwijzen of Volen dam nog eenmaal met de botter Heen en Weer de tocht over het Ijsselmeer naar de eredivisie zal kunnen maken. iere-divisie bereiken te ontplooien. Het Zwolse middenrif, met Ijzerman en Hendriksen als de meer dan bekwame cipiers van respectievelijk Thijssen en Mühren, was in die periode ook oppermachtig aan FC Twente’s mid- denlinie en saboteerde ook doeltreffend het toch op aanvallen afgestemde Ensche- dese spel. Maar ook aanvallend had PEC Zwolle, vooral dankzij de aartsgevaarlijke Banhoffer en Roel Hendriks, mede dank zij hun enorme beweeglijkheid en accele ratievermogen, aanzienlijk meer te bieden. FC Twente raakte zowel aanvallend als verdedigend volledig uit zijn ritme. Het was voor een niet gering deel de ver dienste van Epi Drost, de ook gisteravond meer dan bekwame organisator van de Enschedese defensie, dat het grootste on heil kon worden voorkomen. Maar ook FC Twente’s aanvoerder kon niet alle fouten van met name Bruggink en Overweg cor rigeren, met als gevolg daarvan dat zich talrijke hachelijke situaties voor het Twentse doel voordeden. Vooral de snelle penetraties brachten FC Twente voortdu rend van de wijs. Het onbelaste en daar door frank en vrij opererende PEC Zwol le zag desondanks geen kans het over wicht in een verdiende treffer tot uit drukking te brengen. Het was in feite Jan Jeuring, de snelle vervanger van de geblesseerd geraakte Thoresen, die in de tweede periode de richting aangaf van een verhoogde Twent se agressie. De felheid waarmee de En- schedeërs zich aanvankelijk in de persoon lijke duels stortten, leverde nu rendement op in de vorm van meer gewonnen per soonlijke duels. Het aantal werkelijk sco- ringsrijpe kansen bleef echter ook nu ui terst beperkt, mede doordat de passes vaak elke zorgvuldigheid misten. Toch kon FC Twente het initiatief langzaam naar zich toetrekken, maar moest daarbij wel voortdurend bedacht zijn op snelle Zwolse tegenstoten. In de normale speel tijd zouden doelpunten echter uitblijven. Die kwamen er pas in de verlenging. Een zondagsschot van Epi Drost, die zich ook daarvoor al een paar keer had onderscheiden met enkele venijnige scho ten, zou echter alsnog de ban doorbreken. Daaraan ging een overtreding van Ben Hendriks contra de zwoegende Jeuring vooraf. Uit de door Bruggink genomen vrije schop belandde het speeltuig voor de voeten van Drost, die van grote afstand een schot waagde. De bal sloeg als een granaat boven in de linkerhoek. „Een schitterende goal natuurlijk”, oordeelde Hans Alleman later, „waarbij je net dat tikkeltje geluk nodig hebt dat Drost had”. Toch was het niet de eerste keer dat Drost op deze manier een doelman versloeg. Negen minuten later viel de definitieve beslissing, toen de kort daarvoor als in valler voor Gritter in het veld gekomen Pahlplatz tegen de grasmat ging na een tendheid in de Bilbao-afweer dan er met die treffer een Juventus-overwicht werd uitgedrukt. el ex ..197 Terwijl FC Twente uitgelaten rondhoste met de glimmende bokaal, stond Spitz Kohn ..197 daar moederziel alleen. Het feestgewoel van afstand gadeslaande, verwerkte hij FC Twente’s eerste tastbare voetbalsucces in de twaalf jaar van zijn bestaan op zijn eigen manier. Juist voor hem, wiens fel gekleurde Twentse hart gisteravond feller moet hebben gebonsd dan ooit tevoren, betekende deze vaderlandse bekertriomf oneindig veel meer dan de redding van een verloren seizoen. Dit voor FC Twente in alle opzichten toekomstbepalende duel, had hem de laat ste weken dag en nacht bezig gehouden. Maar ook de spelers ervoeren dit enkele maanden geleden nog volstrekt ondenkba re bekersucces als een bevrijding. Een bevrijding van een seizoen waarin FC Twente was afgegleden van een bekwame sup-topper tot het niveau van een midden moter. Een schokkende ervaring, zeker voor Spitz Kohn, voor wie de verhouding met het Twentse topvoetbal zo aanzienlijk veel verder reikt dan de verhouding werk- gever-werknemer. Deze bepaald niet on fortuinlijke bekertriomf verschaft FC Twente echter niet alleen de toegang tot een Europees bekertoernooi, maar heeft voor de directe toekomst van de Enschede se voetbalstichting een aanzienlijk grotere draagwijdte. En juist die omstandigheid maakte deze bekerfinale tot een vitaal hoogtepunt van het seizoen, waarbij FC Twente meer tegenslagen heeft moeten incasseren dan in alle voorgaande jaren bij elkaar. „Mogen wij dan ook een keer een beetje geluk hebben”, glunderde Spitz Kohn na de pas in de verlenging tot stand gekomen fortuinlijke winst (3-0) op PEC Zwolle. „We gaan als outsider aan deze nacom petitie deelnemen en zullen dan wel zien wat er van komt. Tot vorige week had niemand verwacht dat Volendam een van de serieuze kandidaten voor die nacompetitie zou zijn. Anderhalve week geleden was zelfs niet bekend of Volen dam met betaald voetbal zou doorgaan, omdat er geen geld van de gemeente kwam. Nu de gemeente bereid is gebleken een ton te geven zal het volgend seizoen ook op technisch gebied iets moeten veran deren. Een van de voor de hand liggende (Van een speciale verslaggever) BILBAO. Juventus heeft woens dagavond na een 180 minuten durende demonstratie van totaal anti-voetbal na AS Roma (dat in 1961 in het toenmalige jaarbeursstedentoemooi Birmingham Ci ty met 2-0 versloeg) als tweede Italiaanse club de UEFA Cup gewonnen. Juventus verloor weliswaar de tweede finalewed strijd in het San Mames-stadion van Bil bao met 2-1 van Atletico, maar had wel het eerste duel veertien dagen geleden in Turijn met 1-0 gewonnen, waardoor „Ju- ve” zich door de nog immer geldende regel dat doelpunten gescoord in een uit wedstrijd dubbel tellen, zichzelf tot Euro pees UEFA-kampioen mocht kronen. verloren duel met opnieuw Ben Hendriks. Tot niet geringe woede van Rinus Israël, die als dank voor zijn aanmerkingen op de arbitrage werd geconfronteerd met een gele kaart, en tot enige verbazing van de Twentenaren, wees De Bruin naar de wit te stip. De mogelijkheid om de beker voor FC Twente definitief veilig te stellen, liet Arnold Mühren zich van elf meter niet ontnemen. Hans Alleman later: „Een trieste zaak wanneer op deze manier een wedstrijd wordt beslist. Die strafschop was volkomen ten onrechte, maar op deze manier heeft De Bruin deze finale wel verknald. Dat Jan Jeuring er tenslotte nog 3-0 van mocht maken, was de terechte hommage voor een speler die in de loop der jaren meer voor FC Twente heeft betekend dan wie ook. Opstellingen: PEX/Zwolle: Nieuwenhout., Warnas, Ben Hen driks, Israel, Drost., Hendriksen, Sörensen, Ij zerman, Hoekstra, Ronald Hendriks en Ban hoffer. FC Twente: Van Gerwen., Van lerssel, Drost, Overweg, Bruggink., Thijssen, Van der Vall, Mühren, Wildschut, Gritter, Thoresen (Jeuring). De ontgoocheling in het kamp van Bil bao was groot. Meer dan ooit had men juist nu in deze (politiek) woelige dagen de aandacht op zich willen vestigen met het winnen van een Europese voetbalbeker. Dat zou voor de Basken een enorme revan che hebben betekend op het voetbal in Spanje, waarin Atletico zich onmisken baar ondergewaardeerd voelt. „Een Euro pa-cup winnen met een elftal zonder vreemdelingen en zonder Spanjaarden, maar slechts alleen met Baskische voet ballers, dat zou toch iets geweldigs zijn geweest”, zo liet Koldo Aguirre weten. Een uitspraak waarmee hij nog eens nadruk kelijk onderstreepte dat het winnen van een Europa-cup heel wat meer betekent dan alleen maar het voetbalsucces. Deed de Luxemburger aanvankelijk geen enkele moeite zijn gevoelens te ca moufleren, bij terugkeer in de catacomben van het stadion De Goffert, was hij zijn emoties weer volledig meester. Niets in zijn gelaat verried toen ook nog iets van de spanning en emoties die hij in de voorbije twee uur had doorgemaakt. Toch moet Kohn door een hel zijn gegaan, in ogen schouw nemend althans de verkrampte manier waarop FC Twente aanvankelijk tevergeefs probeerde gelijke tred te hou den met het van dadendrang barstende PEC Zwolle. Spitz Kohn ontkende dat later riiet. „PEC had hier niks te verliezen, wij alles. We zijn de laatste weken voortdu rend als favoriet naar voren geschoven en die rol ligt ons nu eenmaal niet zo erg. Daarom was ik er ook van overtuigd dat in het geval wij zouden scoren, alle ellende voorbij zou zijn”. Maar vooraleer het zover was, maakte FC Twente het meest benauwde uur uit zijn historie door. De Enschedeërs dank ten het zelfs voor een niet gering deel aan de toegeeflijkheid van scheidsrechter Cees de Bruin dat de ploeg niet reeds na vijf minuten op een achterstand zou worden gezet. De bal, die van het voorhoofd ver trok van Yuri Banhoffer, leek een glaszui vere treffer, maar de afscheid vierende De Bruin dacht daar tot geluk van FC Twente iets anders over. Ook die afgekeurde tref fer, evenals de kopbal tegen de lat van Jan Hendriksen, kon PEC nauwelijks uit het ritme brengen. Zeker in de eerste periode demonstreerden de Zwollenaren zo’n hart verwarmende lef en ondernemingslust, dat het angstige FC Twente geen moment bij machte was zijn geliefkoosde speltrant Atletico-trainer Koldo Aguirre had voor de wedstrijd er nog uitdrukkelijk op gewezen dat een snelle Italiaanse goal de doodsteek voor Bilbao zou betekenen. Niet dat Aguirre Juventus vreesde. Inte gendeel. Veel eerder was hij bang voor de geestdrift van zijn eigen spelers die voor eigen publiek steeds weer meteen alle registers willen opentrekken en daar in het verleden al bij herhaling de minder prettige consequenties van hebben moe ten ondervinden. Aguirre: „Atletico Bil bao is een vreselijk enthousiaste ploeg. Elke keer opnieuw moet ik mijn spelers er op wijzen zich in het begin van de wed strijd niet hals over kop massaal in de aanval te werpen. Behoudend van start gaan is deze spelers vreemd. Ook nu weer. Wij zijn daardoor te onvoorzichtig gaan spelen en dan is het niet verwonderlijk dat een geroutineerde ploeg als Juventus daarvan onmiddellijk profiteert”. Gentile was maar een matige afspiegeling van het anti-voetbal van de Italianen, die zich naast hun schopperijen herhaaldèhjk schuldig maakten aan spelbederf door de bal onbesuisd de tribunes in te trappen. In feite verstoorde dat snelle Italiaanse doel punt voor Atletico Bilbao de illusie om de UEFA Cup in de trofeeënkast geplaatst te krijgen. Een doelpunt dat overigens niet nodig was geweest, omdat Bettega meer profiteerde van een moment van onoplet- ARNHEM Vitesse kan zondag kam pioen van de eerste-divisie worden. Ter wijl naaste concurrent voor de wedloop naar de ere-divisie PEC Zwolle gister avond voor de KNVB-beker van Twente verloor sloegen de Arnhemmers meedo genloos toe in de thuiswedstrijd tegen Heerenveen (3-0). Met nog één wedstrijd te spelen staat Vitesse nu 1 punt voor op PEC Zwolle, dat ook nog een slechter doelsaldo heeft dan de Arnhemmers. Tegen die overmacht van Italiaanse ver dedigers was het voor Atletico Bilbao een schier onmogelijke taak om na het doel punt van Bettega de benodigde drie tref fers te produceren. Bovendien bleven de Basken veel te lang volharden in het pogen om via combinatiespel de Italiaanse verdediging uit te spelen. Die strijdwijze van Atletico Bilbao hoeveel ijver er door de Basken ook werd aangedragen is in feite bij voorbaat tot een mislukking ge doemd tegen een ploeg met zoveel typische catenaccio-specialisten als Chuccureddu, Benetti, Furino, Morini en Tardelli, die er bovendien in slaagde Atletico’s meest ge vaarlijke man Churruga volledig uit de wedstrijd te spelen. Het was de nekslag voor SC Amersfoort, dat in defensief opzicht zo chaotisch liep te voetballen dat het slechts opmerkelijk mocht heten dat die eerste helft niet met een nog grotere voorsprong kon worden afgesloten dan de twee doelpunten van Volendam. Want in de 42e minuut had Volendam door een treffer van Zonneveld, die opnieuw een weifeling van verdediger Van der Klift afstrafte, de score tot 2-0 opgetrokken. Volendam-trainer Leo Steegman: „We speelden in die eerste helft duidelijk minder dan we in de laatste vijf wedstrijden hebben gedaan. De jongens stonden te rammelen in hun tuig toen ze de kleedkamer verlieten. Al moet ik zeggen dat het eerste doelpunt nogal fortuinlijk tot stand kwam. In de tweede helft ging het gelukkig wat beter”. TIFLIS (ANP). De voetbalploeg van de Sovjet Unie heeft zijn laatste kans op kwalificatie voor de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal gegrepen, door woensdag in Tiflis Hongarije te ver daan. De ploeg van de Sovjet-Unie won voor 80.000 toeschouwers met 2-0. Deze stand was al binnen het kwartier bereikt door doelpunten van Boerjak (5e) en Blo- ehin (14e). Volgende week woensdag wordt de laat ste wedstrijd gespeeld, Hongarije ont vangt dan Griekenland, uit groep 9, waar van de winnaar tegen de nummer drie van de Zuidamerikaanse finalegroep moet spelen om een plaats in Argentinië. Honga rije is bij winst op Griekenland winnaar van de Europese groep 9, hetzelfde geldt voor Griekenland bij een Griekse overwin ning. Zou de wedstrijd in Boedapest gelijk eindigen dan speelt de Sovjet-Unie verder met de derde Zuidamerikaanse ploeg. Fortuna SC FC Den Bosch 4-1 (2-1). 8. Bruurmijn 0-1. 35 Engbersen 1-1. 41. Van Straten 2-1. 57. Prauser 3-1. 66. Hutting 4-1. Boeking. Salm (FC Den Bosch). Scheids rechter. Oetelmans. Toeschouwers: 5000. Volendam Amersfoort 5-1 (2-0). 3. Van de Klift 1-0 (eigen doel). 43. Zonneveld 2-0. 52. Kwakman 3-0. 65. Snijders 3-1 (straf schop). 81. Jonk 4-1. 86. Van Wensveen 5- Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 8100. Veendam Helmond Sport 1-3 (0-2). 34. Toen de druk van de Basken in de twee de helft de Italianen echter toch iets te groot werd, werd onmiddellijk het al zo vaak met succes beproefde wapen van de intimidatie in het strijdperk geworpen. Een reeks van regelrechte aanslagen werd op de benen van de Spanjaarden onderno men en het drietal gele kaarten dat de Oostenrijkse scheidsrechter Linnemayr tenslotte uitdeelde aan Benetti, Tardelli en Leo Steegman wordt hier door de Volendam-spelers op de schouders genomen, nadat de periode-titel een feit is. hier alles te verliezen”

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33