Ondanks eerste winst in Olympia’s ronde VAN DE BUNDER IS MENTAAL KWETSBAAR Ook Hongarije verslagen toto-lotto Op baan van Crystal Palace CLERC DAMT WEER MEE mannen staan er glad achter! Miljoenen Nederlandse Feyenoord wil Aad Mansveld Müller op kop uitgeschakeld sportpundqj Ceulemans en Voorwaardelijke schorsing van Freddy Maertens Tanner werd „Het is een uiterst teleurstellende zaak” I ■O öp iite Pri 31- nt 19 7 7 2 0 M E I V R IJ D A G SPORT X. Machteloos Uitblinker 8 er, us aarlerri (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS Basketbalteam blijft stunten Nederlaag UEFA-team verbijstert Ger Blok (Van een speciale verslaggever) 1 (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) Goed resultaat van Jos Hermens Hij verdiende dat tricot door met ploeg genoot Bert Scheuneman een korte kop- peltijdrit (3,8 kilometer op een circuit in Waarmee Toine van de Bunder duidelijk maakte dat hij andermaal benauwd is voor de psychische druk. En dat tprwijl ploegleider Ben van Erp de afgelopen maanden zo z’n best deed om Van de Bunder zijn complex weg te praten. Van Erp: „Ik ben intensief bezig geweest om zijn zelfvertrouwen wat op te krikken. Hij heeft voor deze ronde altijd vol angst geze ten”. De mental coaching blijkt niet voor honderd procent geslaagd als Van de Bun der zegt: „Ik zie erg op tegen deze koers. In Olympia’s ronde heb ik altijd veel pech gehad en bovendien ben ik gewoon bang voor het gevaar van valpartijen dat je in zo’n peloton hebt, zeker door die onerva ren buitenlanders. Daar komt nu dan ook nog eens bij dat iedereen extra veel van me verwacht gezien m’n uitslagen dit seizoen. Dat voel ik als een verschrikkelijk grote druk. Ik hoop nu maar dat het dragen van die oranje <rui zo’n stimulans voor me is. dat ik al die problemen kan vergeten Na enig aarzelen besloot Zondervan om opnieuw Blok mee te delen „geen trek” te hebben. Uitgerekend deze Zondervan was de grote uitblinker in het door Nederland laatste man, Fred Filippo (UVS), was het toen niet al te moeilijk de zo vrij als een vogeltje staande Wim Jansen te bereiken. De kopbal van de PSV’er betekende 1-0. terugnemen maar met meer het gat dicht maken" aldus Hermens. i oud >s en steno meme 136. LONDEN (ANP). Jos Hermens is het baanseizoen 1977 woensdagavond in Lon den goed begonnen. De Nijmeegse wereld recordhouder op de 10 mijl, 20 kilometer en de uurloop eindigde bij internationale wedstrijden op de baan van Crystal Pala ce als tweede op de 5000 meter. Hermens liep de afstand in 13 minuten en 35,6 seconden. De race werd gewonnen door Suiaiman Niambui uit Tanzania, die pre cies een seconde sneller was dan de Ne derlander De grootste verrassing van de wedstrij den in Londen was de nederlaag van Irena Szewinska op de 200 meter. Het was de eerste keer sedert 20 augustus 1975 dat de Poolse wereldrecordhoudster op de 400 meter, een tegenstandster voor zich moest dulden. Irena Szewinska verloor van de Engelse Sonia Lannaman. die na een bles sure van ruim een jaar. weer aan de start kwam De Britse, die in West-Duitsland een trainingsstage van een maand heeft gemaakt, liep de 200 meter met een te sterke rugwind - m 22,88 seconden Irena Szewmska noteerde 23.09 Tanner was overigens niet de enige ge plaatste speler, die voortijdig werd uitge schakeld. Hetzelfde lot ondergingen in de tweede ronde Corrado Barazzutti (6-7,2-26 tegen Franulovic) en Guillermo Vilas (6-7, 4-6 tegen Pecci). Ilie Nastase had drie sets nodig om Jose Hugueras van zich af te schudden: 7-6, 1-6, 6-2. De als eerste ge plaatste Adriano Panatta had geen enkele moeite met Tim Gullikson: 6-2, 6-2. m voo GEN, naz.Si den. Sch tlwert of 34 Aad Mansveld: De Ausputzer van Den Haag die bij Feyenoord de onervaren Van de Korput moet gaan vervangen. In kla Ogtó Him. IR. lu luider rk, 3,50 tot en 7 uur Tel sta d. Bn >3-311 e. pui ma.k ■racht Scheveningen) te winnen (5,6 seconden voorsprong op de nummers één van vorig jaar, Van Vliet-Hassink) en als eerste van de twee de eindstreep te passeren. „We hadden niet afgesproken hoe we het zou den doen, maar achteraf bekeken vind ik dat Scheuneman beter als eerste had kun nen finishen. Ik reed minder dan hij, zeker in de eerste kilometer want toen kon ik amper z’n wiel houden”, aldus de 25-jarige Van de Bunder die dank zij „het oranje” nadrukkelijker dan ooit als kanshebber in deze ronde geldt. Zijn kopmanschap in het algemeen klassement is symbolisch voor zijn positie in de groep van amateurs. Niemand die dit voorseizoen zo succesvol was als Toine van de Bunder: zestien keer eerste waaronder vier klassiekers: Om loop van het Volk, de hel van Mergelland, Omloop van de Baronie en de Kemmel- driedaagse. „Wat m’n vorm betreft”, be keek Van de Bunder de komende acht wielerdagen, „kan ik deze ronde wel aan. Maar tja, d’r komt nog meer bij kijken”. luttele tellen op het scorebord pakten de Hongaren de bal echter toch nog af. Als een stofwolk vloog Nemeth op de Neder landse basket af om nog een verlenging uit het vuur te slepen. Hij struikelde echter over zijn eigen benen. Nederland had ge- wonnen, maar vraag niet hoe. Geluk? Mis schien „De beste ploeg heeft altijd geluk zei de Hongaarse coach Joszef Balogh na afloop En er was niemand, die hem tegen sprak In de laatste vier ronden ging het tempo vooral door het aanvallende lopen van Niambui en de Keniaan Henri Rhono scherp omhoog De beslissing viel in de laatste ronde. Tegen de wind in nam Niam bui de kop. waarna Rhono een gat het vallen om té verhinderen dat Hermens met de Afrikaan kon gaan. „Pas in de laatste bocht kon ik langs Rhono komen maai toen was Niambui al zeker twaalf meter weg Ik kon m de spurt nog wei ROTTERDAM. Feyenoord wil zich het komende seizoen versterken met Aad Mansveld, de 32-jarige aanvoer der van FC Den Haag. De Rotterdam mers willen de Hagenaar voor twee jaar inlijven. Hoewel Mansveld in prin cipe bereid is voor twee jaar naar Rot terdam te gaan, heeft het bestuur van Feyenoord nog geen contact ópgeno- men met FC Den Haag. De laatste verdediger van Den Haag staat bij zijn huidige wekgever nog twee jaar pnder contract. Toto 20: Eerste prijs: 38 winnaars, die elk 3.146.10 bruto ontvangen. Tweede prijs: 782 winnaars, die elk 95,50 ontvangen. Derde prijs 7786 winnaars, die elk 13 40 ontvangen Het enige wat Zweden in die fase hier tegenover kon stellen was een lob van Bengt Andersson (na rust vervangen door Lennart Nilsson) die, nadat de uit zijn doel gekomen Joop Hiele (Feyenoord) reeds was gepasseerd, met lede ogen moest toe zien hoe VVV’er Willy Bothmer de bal in een alles-of-niets-poging van de doellijn gleed. Het Oranjeteam js het eindtoernooi overigens begonnen zonder Henri Brunen berg (FC VVV). De Limburger raakte na melijk aan het eind van de vorige week geblesseerd en moest toen, noodgedwon gen, de reis annuleren omdat spelen dood eenvoudig onmogelijk was. Als vervanger van Brunenberg werd het donkere talent van FC Den Haag, Romeo Zondervan, door bondscoach Ger Blok gepolst om de trip naar België mee te maken. Zondervan, die reeds voor de reis had bedankt in verband met zijn studieperikelen, werd door de leiding van zijn (technische) school de keus gelaten al dan niet mee te reizen naar België. (in Valencia) met 1-0 gewonnen duel tegen Spanje. Een confrontatie ook waarin het totale elftal van Nederland naar grote hoogten steeg. Na de rust was de tot dan redelijk verzorgde organisatie in de Ne derlandse defensie plotseling totaal ver dwenen. Waren het in de eerste helft de Zweedse verdedigers die nogal eens een steekje lieten vallen, nu gebeurde dit - vreemd genoeg, want er was geen enkele aanleiding toe - aan de andere kant. Ne derland weigerde toen trouwens ook van het wind-voordeel gebruik te maken. Een wat ontstemde Ger Blok na afloop: „Ze ker met een felle wind in de rug had er meer pressie uitgeoefend moeten worden. Er had meer vanuit de tweede lijn moeten worden geschoten. Maar dat gebeurde he lemaal niet”. Integendeel, Nederland speelde noncha lant, met als gevolg onnodig veel balverlies en vaak een te groot gat tussen enerzijds de voorhoede en aan de andere kant de middenvelders, waardoor de spitsen een zaam, maar vooral werkeloos, „op een eilandje” kwamen te zitten. Zoals viel te verwachten, profiteerden de Zweden uit stekend. Na een overtreding van Edo Op- hof (NEC) was het de Scandinavische lin- kervleugelverdediger Thomas Dennerby die de door scheidsrechter Wright toege kende vrije trap schitterend en onhoud baar voor de vertwijfeld graaiende Hiele in de uiterste hoek deponeerde: 1-1. Dat Zweden uiteindelijk met de zege naar huis ging, dankt het aan Hiele, die een schot, vrijwel op de achterlijn, van de licht ge blesseerde Roger Lindevall volkomen ver keerd beoordeelde: 1-2. BRUGGE.— Totaal onnodig. Zo kan de nederlaag van het Nederlandse UEFA- jeugdteam tegen Zweden nog het best worden gekwalificeerd. Want terwijl Oranje - onder toeziend oog van de vader landse trainers Rijvers (PSV) en Van de Meent (FC Amsterdam) - regelrecht op het eerste succes in de eindronde van het Europees kampioenschap leek af te ste venen, sloegen de Zweden genadeloos toe. Daarbij overigens geholpen door de Ne derlandse defensie. Ontgoocheling troef dus. donderdagavond in het slechts door een paar honderd toeschouwers bezette, fraaie olympisch stadion te Brugge. STOCKHOLM (ANP) Vijf wedstrij den en vijf overwinningen. Dat werd woensdag in Stockholm werkelijkheid. Nadat de plaatsing voor de finalegroep van het toernooi om het Europese B-kam- pioenscRap basketbal al een feit was, door de knappe zege op Polen, werd op de laatste dag van de serie wedstrijden in Zweden ook Hongarije verslagen. Die wedstrijd was van groot belang gewor den, omdat de Hongaren zich eveneens hadden geplaatst en de onderlinge wed strijden blijven meetellen in de eind groep. ANTWERPEN (ANP) De Belg Rav mond Ceulemans en de Westduitsei Dieter Muller gaan na de vijfde ronde met 10 punten aan de leiding in de strijd van hel WK Pentathlon Ceulemans versloeg zijn landgenoot Dielis met 6-4 in een partij die pas i-n het laatste onderdeel, driebanden, ten gunste van Ceulemans werd beslist Ehetei Muller versloeg onze landgenoot Cbrtsl van der Smissen eveneens mei 6 4 Ooè hier viel de beslissing bij het drieban den in het voordeel van Mulle» Lotto 20: Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 294.101,30 ontvangen. Tweede prijs: 7 win naars, die elk bruto 24.008,20 ontvangen. Der de prijs: 448 winnaars, die elk 562,60 ontvan gen. vierde prijs: 13.570 winnaars, die elk 25 ontvangen. Vijfde prijs: 13.262 winnaars, die elk 25 ontvangen. De uitslag: 1. Van de Bunder^Scheuneman (SOK), 3800 meter in 5 min. 9,9 sec, met tijds- verg. 4.54.9. 2. Hassink-Van Vliet (Ams) 5.10,5, met tijdsverg. 500,5, 3. Prinsen-Maas (SOK) 5.11.3, met tijdsverg. 5.06.3, 4. Jocobs-Ad Verstij len (UNI) 5.11.4, 5. Ponststeen-Vooys (SOK) 5.12.3, 6. Bert Oosterbosch-Van Est (ERP) en Bierings-Vixseboxse (Mil) 5.12.9, 8. Mak-Van Houwelingen (BSB) 5.13.5, 9. Lammertink-Spij ker (AMS) 5.13.9, 10. Piard-Verbruggen (Mil) 5.14.0. ROME (Reuter) Roscoe Tanner, als zevende geplaatst bij de internationale tenniskampioenschappen van Italië, is woensdag in Rome in de eerste ronde uitgeschakeld. De Amerikaan, bekend om zijn bijzonder harde opslag, ging in drie sets ten onder tegen de niet geplaatste Zuidafrikaan Bernie Mitton. Na de eerste set met 6-4 te hebben gewonnen, vocht Tanner in de derde game van de tweede set een beslissing van een lijnrechter aan. Daardoor leek hij volledig zijn concentra tie kwijt te zijn. Mitton won de tweede en derde set met 6-3 en 6-4. Voor Ger Blok, de zo geplaagde bonds coach van Nederland, kwam de nederlaag dan ook dubbel hard aan. Verbijsterd, maar vooral machteloos, had hij moeten toezien hoe zijn pupillen met name in de tweede periode faalden. „Het is een teleur stellende zaak, maar we zullen toch door moeten gaan. We hebben het in de eerste 45 minuten heel duidelijk laten liggen. Gezien het aantal kansen had het bij rust zeker 3-0 voor ons moeten staan. Gebeurt dat, dan loopt zo’n wedstrijd heel anders”. Het Nederlands jeugdteam (16-18 jaar) kwam in die eerste periode niet verder dan het verzilveren van slechts één kans. Na zo’n 20 minuten kreeg Oranje - dat tot op dat moment slechts wat plaagstootjes had uitgedeeld - een welkom steuntje in de rug. De Zweedse doelman Ravelli werd, in zijn poging een door de felle wind „afzwaaien de” vrije trap van Michel Valke (Sparta) te onderscheppen, door een aantal van zijn collega-verdedigers in de weg gelopen. Voor de ver mee naar voren gekomen DEN HAAG. Vier keer reed ama- teurwielrenner Toine van de Bunder Olympia’s ronde door Nederland en steeds zat het hem tegen wanneer het er in de koers op aankwam. Zijn altijd grote favorietenrol verbleekte of door domme pech, of door de kwetsbaarheid van zijn mentale instelling. Met een zestiende plaats in het eindklassement en in totaal twee etappe-overw inningen als beste prestaties, haalde de Zeeuw minder uit deze grootste nationale ronde dan waar toe hij gezien zijn klasse in staat mocht worden geacht. Geen wonder, dat Toine van de Bunder zich verdekt opstelde in zijn beschouwing toen hij aan het begin van zijn vijfde Olympia’s ronde plots de oranje leiderstrui omkreeg. Jos Hermens was met zijn 13.56.6$>recies de tijd waarmee hij op 1 juni 1972 in Ostrave voor de derde maal in zijn carriè re het nationale record scherper stelde) tevreden PKC is korfbalkampioen van Nederland ge worden. PKC speelde in Den Haag tegen Ons Eibernest met 11-11 gelijk en behaalde daarmee het ene punt dat het kampioenschap tot een feit maakte. Were Di uit Tilburg is Nederlands, hockey kampioen bij de dames geworden. Dit ondanks de nederl,aag in de laatste wedstrijd met 0-2 tegen Amsterdam Tijdens het nationale concours hippique in Bennekom werd Harry Wouters van den Ouden- weyer winnaar van het springconcours MB Wolfgang Rausch wordt het volgend seizoen bij Bayern München vermoedelijk de opvolger van Franz Beckenbauer, die voor de New York Cosmos gaat spelen Beckenbauer zal hiervoor op 29 mei zijn debuut maken In de tweede etappe van de Pijl van het Zuiden is Ad van Peer tweede geworden. In deze etappewedstrijd voor amateurs is Van Peer de best geklasseerde Nederlander met een achtste plaats Door een 1-2 overwinning tegen Rybnik heeft Slask Wroclav de Poolse voetbaltitergegrepen Het nationale militaire elftal verloor in Al giers met 0-1 van Algerije. Nederland wees als grote schuldige voor deze nederlaag de Libische scheidsrechter aan. die het duel leidde. Deze keurde eerst een zuivere treffer van Nederland af en gaf even later zijn fiat aan een duidelijk buitenspeldoelpunt van Algerije. Debutant Roemenië heeft ook zijn zesde wedstrijd in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey in de A- groep verloren Vrijdagavond werd het in de Wienerstadthalle 4-2 voor Finland. De periodestanden waren 2-0, 0-1, 2-1. Even hoopten de 2500 toeschouwers op een ver rassing, toen Roemenië in de tweede perio de via Zeinca de achterstand *halveerde. Nederland won met 69-67, maai heeft liet bijzonder moeilijk gehad Hongarije knokte keihard, omdat winst zou beteke nen dat de zes ploegen in Helsinki allemaal met twee punten uit twee wedstrijden zou den beginnen. In een chaotische slotfase, die Nederland inging met een voorsprong van één punt (68 67) en waarin een techin schc fout van een Hongaarse wisselspeler de beslissing bracht, bleef Oranje over eind Als enige heeft de ploeg van Jan Janbroers nu de maximale winst behaald uit de voorgaande wedstrijden en js daar door al zo goed als zeker van een plaats bij de eerste vier, die in september mogen deelnemen aan het A toernooi in Luik en Oostende Toernooi basketbal, zoals dat de afgelo pen dagen in Zweden is gespeeld, met elke dag een wedstrijd, is zwaar. Een inzinking was dan ook bijna onvermijdelijk. Neder land had die woensdag De ploeg werd bovendien in de war gebracht door de steeds wisselende verdedigingspolitiek van Hongarije. Dan weer twee spelers in een man-verdediging op de Nederlandse spelverdelers, dan weer één op Kees Aker boom. Dat laatste was uiteraard het duide lijkst, maar de Nederlandse topschutter had aanvankelijk weinig problemen. Hij schoot voor rust vijf van de acht schoten keurig raak. Hij werd goed bijgestaan door Theo Kropman, die vier keer scoor de. Nederland kon echter geen voorsprong nemen, omdat Hongarijes beste man, Ar pad Losonczy, niet alleen zelf veel punten maakte maar ook zijn medespelers niet te missen kansen bood. Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat Hongarije bij de rust eén voorsprong had. De 38-32 was echter nog niet hopeloos voor Nederland. Dat leek het kort na de rust wel te worden. Oranje scoorde drie minuten lang geen enkel punt en de Hongaren profiteer den gretig. Het verschil liep zelfs op tot dertien punten (45-32) na drie en een halve minuut en Nederland leek een geslagen ploeg. Veertig seconden voor het einde leidde Nederland met 68-67. Er moest gescoord worden, want veertig seconden is nu een maal te veel om de wedstrijd uit te spelen, daar een aanval maximaal dertig secon den mag duren. Toen lachte het geluk Nederland toe. Vijftien seconden voor het einde ging de bal via een Hongaarse voet uit. De wedstrijd leek binnen. Janbroers nam een time-out en daarin maakte een Hongaarse bankspeier een domme fout Hij wees op het voorhoofd en omdat dit gebaar wereldbekendheid geniet, kreeg hij van de Spaanse arbiter Marine terecht een technische fout, die werd bestraft met een vrije worp voor Nederland en balbezit aan de zijkant. Jan Janbroers stuurde Aker boom naar de vrije-worp-lijn. Hij deed het perfect, zoals hij ook zijn voorgaande 21 vrij worpen in dit toernooi allemaal had bertut: 69-67 Vijftien seconden nog moest Nederland de bal in bezit houden Met nog BRUSSEL Het beroepscomité van de Belgische wielerbond heeft de sancties be vestigd die eerder deze maand in een do- ping-affaire werden uitgevaardigd tegen de Belgische renpers Eddy Merckx, Fred dy Maertens, Michel Pollentier, Willy Teir- link,. Karel Rottiers en Walter Planckaert. Maertens behoudt derhalve zijn voorwaar delijke schorsing voor een tijd van drie maanden alsmede een boete van 3000 Zwitserse franks (rond 3000 gulden). De overige renners werden voor een maand voorwaardelijk geschorst. Ze kregen voorts een boete van 1000 Zwitserse frank opgelegd DEN HAAG. Lotto twintig van het afgelo pen weekeinde heeft twee winnaars van de eer ste prijs opgeleverd. Deze gelukkigen ontvangen elk eert bedrag van bijna 300.000 gulden bruto Voor de eerste prijs van de toto meldden zich 38 winnaars Zij krijgen elk ruim 3 000 gulden Toine van de Bunder en Bert Scheuneman groeten het publiek nadat zij donderdag in Scheveningen winnaar werden van de koppeltijdrit over 3800 meter. BRUSSEL - Nog niet geheel hersteld, maar toch redelijk fit heeft Rob Clerc zijn plaats ingenomen bij de aanvang van de derde ronde van het Europees damkampi oenschap in Brussel om de strijd aan te binden tegen Letsjinski. Dit betekende niet alleen vreugde in het Nederlandse kamp, maar ook bij de toernooi-organisa tie, die hierdoor nieuwe teleurstellingen werd bespaard. Clerc zal zijn achterstalli ge partijen tegen De Ruiter en Sjawel vrijdag- en zaterdagochtend inhalen. De jonge Amsterdammer startte goed. Welis waar had de jeugdige Letsjinski vrijwel de gehele partij het beste van het spel, maar Clerc verraste zijn tegenstander in de tijd- noodfase met een lichte combinatie, die belden op dam bracht, maar de Nederlan der’een schijf meer in het resterende eind spel het. Deze laatste stand heeft Clerc tot winst gevoerd. In dit door vele bedrijven gesponsorde toernooi houdt Oscar Ver poost de Belgische eer hoog. Hij gaat met de maximum score aan de leiding, hoewel daarbij moet worden aangetekend, dat hij relatief gewen nog geen sterke «petera heeft ontmoet J Algemeen klassement: 1. Van de Bunder (SOK) 4 minuten 54,9 seconden., 2. Scheuneman (SOK) 4.54,9., 3. Hassink (Ams) 5.00,5., 4. Van Vliet (Ams) 5.00,5., 5. Prinsen (SOK) 5.06,3., 6. Maas (SOK) 5.06,3., 7. Jacobs en Verstijlen (Uni) 5.11,4., 9. Ponsteen en Vpoys (SOK) 5.12,3., 10 Bert Oosterbosch, Van Est (Erp), Bierings en Vixseboxse (Mil) 5.12,9., kc1 si >'v> X z

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 35