OOK NEDERLAND IS GROTE KLANT VAN LEYLAND Britse regering in grote verlegenheid door British Leyland steekpenningen-schandaal Zwarte Rhodesiërs moeten blanke winkels boycotten Amnesty over situatie in GENEEFSE CONFERENTIE IN GEVAAR DOOR VERKIEZINGSUITSLAG ISRAEL Nixon koesterde paranoïde haat tegen politieke tegenstanders Turkije Strijd in Sjaba KS WT' I ZWARTE VLAGGEN SUGGESTIE VAN ANDREW YOUNG BEGRAFENIS CHARISMA WP; en en 3 BINNEN- EN BUITENLAND V R IJ D A G 2 O M E I 19 7 7 2 door Nico Scheepmaker M. WO md nis Laatste rit Orient- Express (Van onze redactie buitenland) me (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering is in grote verlegenheid gebracht door wat nu al bekend staat als het „Leyland-schandaal”. Niet alleen zou de genationaliseerde auto- en motorenfabriek het afgelopen jaar vijftig miljoen gulden aan steekpenningen hebben uitbetaald, maar de goedkeuring daarvoor zou bovendien gegeven zijn door de regering zelf, in de persoon van de staatssecretaris voor de industrie, Eric Varley. JERUZALEM. - Israels toekomstige premier Be gin heeft gisteren aange- kondigd dat er binnenkort nieuwe nederzettingen zul len komen op de bezette West-oever, in zijn termi nologie „bevrijd gebied’” In interviews aan Ameri kaanse nieuwsmedia heeft Begin verder bevestigd dat hij zich tegen iedere vorm van territoriale con cessies in het „historisch land Israel”, verzet. >er ids >od (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) toepassing van martelingen. AMSTERDAM. Deze week verscheen de Nederlandse uitgave van het elfde deel in de serie landenschriften van Amnesty International. In dit landenschrift wordt aandacht besteed aan enkele punten be treffende de schending van de mensen rechten in Turkije: „De begrafenis vindt vandaag om zeven tien uur plaats”. De anonieme opbeller hangt op... Begrafenis? Van wie? Je over weegt wie je zou kunnen opbellen en krijgt te horen: A. is gestorven. Crematorium Motol. Zij die in Motol wonen begeven zich om zestien uur op weg. Ze weten: als een man als A. gestorven is, is het niet verstandig dat iedereen tegelijk de straat opgaat. Dat zou de politie wel eens verkeerd kunnen interpreteren. Maar voor degenen die aan het andere,eind van de stad wonen, is het lastiger om Motol te bereiken, zodat zij pas later arriveren 'dA, dste Uyl n de e de pal eden bij iuit- >ack tot Tot xtra aats idra aald [end raar gra een De Amerikaanse ambassadeur herhaal de dat zijn land voor Rhodesië en Zuid west Afrika (ook bekend als Namibië) een regeling door onderhandelingen tot stand wil brengen, maar hij erkende dat het „een wedloop met de tijd is en dat de guerrilla doorgaaf „Als elke zwarte burger gedurende drie tot zes maanden niets anders koopt dan voedsel en medicijnen zou dat een effect op het bewind van Smith hebben dat gelijk is aan de gewapende strijd”, aldus Young. Hij sprak op een VN-conferentie over zui delijk Afrika die bijgewoond wordt door delegaties van 86 landen en zwarte bevrij dingsbe wegingen In Nixons visie was de befaamde lijst van „vijanden van het Witte Huis”, het infiltreren onder politieke tegenstanders, Ijet inbreken, het openen van post en af luisteren van telefoons allemaal gerecht vaardigd, omdat een president in tijd van Het Leyland-schandaal werd in de publi citeit gebracht door het dagblad de Daily Young waarschuwde dat de Verenigde Staten „bereid zijn nieuwe maatregelen te Zoals in de Lockheed-affaire is in dit geval ook sprake van geheime bankreke ningen in Zwitserland, met name een bank in Lausanne, die het smeergeld van Ley- land moest doorbetalen, van geheimzinni- Nixon, wederom zeer in de verdediging, beschreef hoe Kissinger in een woedeaan- oorlog nu eenmaal over bijzondere rech ten. beschikt. Degenen die misdrijven be gaan in het belang van de nationale veilig heid, moeten, volgens Nixon, tevens door dat bijzondere recht van de president wor den gedekt tegen eventuele vervolging De ontkenningen hebben hetzelfde her- kenningsthema als dat waarmee Lock heed in het begin het dreigende onheil van een internationaal omkopingsschandaal probeerde te bezweren, om er vervolgens onherroepelijk door ten val gebracht te worden. In het Leyland-schandaal staan echter nóg grotere belangen op het spel dan de functies van een paar directeuren en hun handlangers - het gaat hier om de integriteit van de regering zelf. Staatssecretaris Varley, Lord Ryder en Leyland zélf hebben ontkend iets van het bestaan van de brief af te weten, zelfs dat hij geschreven zou zijn. Varley zei dat hij nergens zijn stilzwijgende toestemming voor had gegeven en ook niets met Lord Ryder had besproken ten aanzien van smeergelden. Leyland kon het origineel van de brief, zelfs geen kopie ervan, niet in zijn archieven vinden. In de Arabische landen is in het algemeen negatief tot zeer nega tief op de Likoedoverwinning ge reageerd. De Arabische staats hoofden van Egypte, Syrië en Sa- oedi-Arabië zijn op een geïmpro viseerde topconferentie in Riad, de hoofdstad .van Saoedi-Arabië bijeen. Koning Hoessein heeft de kansen op Genève nu wel mini maal genoemd, omdat er in Genè ve niets zal zijn waarover te pra- de conipromisloze Begin. Dash als coalitiepartner zou wellicht een matigende invloed kunnen hebben op al te gekke uitspattin gen van irrationeel nationalisme. De vrees bestaat nu in Israel dat een religieuze-rechtse coalitie op ieder gebied repressief zal werken: over annexatie van de bezette gebieden zijn de Likoed en de religieuze partijen het eens - al wordt formele annexatie op korte termijn niet waarschijnlijk geacht -, terwijl de Likoed waar schijnlijk weinig bezwaar heeft tegen een grotere invloed van de religieuze partijen in religieuze zaken. Ondanks het feit dat men bij defensie niet verwacht dat het onderzoek naar de Leyland-aankopen iets verkeerds zal ople veren, heeft minister Stemerdink er toch toe besloten. „Ook al ter bescherming van de betrokken mensen”, zo zegt men bij defensie. Het officiële Russische persbu reau Tass zegt dat Israels rechtse Likoed-partij „aanzienlijke ver antwoordelijkheid draagt” voor de crisis die de Arbeiderspartij uit de macht hielp verdrijven. De Likoed-partij maakte handig ge bruik van financiële schandalen waarbij leiders van de Arbeider spartij betrokken waren en van ontevredenheid van de bevolking over achter-uitgang van de leven sstandaard Secretaris-generaal Kurt Wald heim van de Verenigde Naties gevangenneming van geweldloze poli tieke en godsdienstige activisten; In tien korte hoofdstukken geeft Amnes ty International een beeld van o.a. de wet geving, aantallen en analyse van politieke gevangenen, martelingen, doodstraffen en de situatie van de Koerden in Turkije. De Amerikaanse vredesplan nen voor het Midden-Oosten, lij ken volgens vele politieke waar nemers in de VS nauwelijks meei' uitvoerbaar en zeker niet op kor te termijn, na de verkiezingsover winning van de voormalige terro ristenleider Menachem Begin in Israel haal cker Van aan ■ont- Van Stu- ging stel poot >mi kin loot i de izes heel wil Wil- ?axi nge- akt- ten age- 1 dit ver- orig s de ider (op een met resi- KINSJASA (UPI/AP)-De Zaïrese en Marokkaanse troepen hebben in de Zaire- se provincie Sjaba de stad Jongo her overd. President Moboetoe heeft op een persconferentie gezegd dat de oorlog ten einde loopt. Het is nog slechts een kwestie van dagen, zei hij. 1.000 te is t uit ond >rof md. van irps en >66 ster 1 te rn in het leb- iten ezig icla- nde bo- ■eld- men itaal i op zijn Dit itsa- airs, i de in. Vorige week werd in Krakov in het bij zijn van enkele duizenden geestverwanten de Poolse student Stanislaw Pyas begra ven. U hebt er beelden van op de televisie gezien, men trok met zwarte vlaggen door de straten, een ongekend schouwspel voor een land achter het Ijzeren Gordijn, Pyas kwam door een ongelukkige val in dron kenschap om het leven, meldde de politie, maar de rest van Polen gelooft stellig dat Pyas door de politie, of de geheime politie, in elkaar geslagen is, want hij was al een paar keer bedreigd nadat hij een brief mede had ondertekend waarin een onder zoek werd geëist naar het optreden van de politie. De Marokkaanse minister van Buiten landse Zaken Anmed Laraki is gisteren in de Zairese hoofdstad Kinsjasa aangeko men voor besprekingen met president Mo boetoe Sese Seko. Uit welingelichte.bron nen is vernomen dat minister Laraki naar Zaire is gekomen om de terugkeer te rege len van de ongeveer 1500 Marokkaanse militairen die het Zairese leger hebben bijgestaan in de strijd tegen de Katangese gendarmes in de zuidelijke provincie Sjaba. trijfel B. zal het woord voeren. Men heeft hem vijf minuten toegestaan. B heeft gezegd: goed, dat is genoeg. Voor de ingang van het crematorium krijgt hij te horen: één minuut maar! B. zegt: goed, dat is genoeg. Bij de lijkkist zegt hij: „A. is gestorven. Ik verzoek u van uw stoel op te staan”. En dan: „Ik dank u”. Precies een minuut. Maar het is niet gebruikelijk dat men van zijn stoel opstaat. Als de nabestaanden uit het crematorium komen, kunnen ze geen hand voor ogen zien. Men heeft de verlich ting van het kerkhof niet ingeschakeld Het pad loopt heuvelafwaarts en nu en dan komen er een, twee treden. Maar het wordt omzoomd door mensen. Iedereen die ter hoogte van een tree staat, zegt: tree. Zodat er niemand valt. Nixon gaf toe, dat hij soms van een bijna paranoïde hiaat tegenover zijn politieke vijanden bezeten was, doch hield staande dat de publikatie van de Vietnam-docu- menten'via Daniel Ellsberg en de toene mende anti-oorlogsbeweging in feite een sneller bereiken van een vredesovereen komst in de weg stonden. Volgens Nixon bracht de sterke binnenlandse weerstand in de VS de Noordvietnamezen ertoe tijd te rekken in een poging om aan de onderhan delingstafel te bereiken wat zij op het slagveld niet konden winnen. „Zonder het uitlekken van geheime gegevens”, zei Nixon, „zou de oorlog in Vietnam sneller ten einde zijn gebracht”. val was uitgebarsten toen het nieuws van de geheime bombardementen in Cambod ja uitlekte: „Ik zal ze kapot maken”, had deze uitgeroepen. Nixon zei ook: „Heb ik een paranoïde haat voor mensen en pro beer ik ze erbij te lappen? Het antwoord is: soms, ja. Ik word boos op mensen, maar in termen van menselijkheid, voor zover het mij aangaat, geloof ik dat een individu zich nimmer door haat moet laten leiden". de wetgeving die leidde tot schending van de artikelen 18, 19 en 20 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en schending van de artikelen 9, 10 en 11 van de Europese Conventie van de Rechten van de Mens; Mail, dat volgens zijn hoofdredacteur de hand had weten te leggen op een groot aantal compromitterende documenten. Daaruit zou blijken dat Leyland voor het komende jaar niet minder dan 100 miljoen gulden had uitgetrokken voor het omko pen van sleutelfiguren in het buitenland om zijn orderportefeuille te-spekken met grote contracten. De politie verhinderde dat enkele leden van het Comité voor de Verdediging van de Arbeiders vanuit Warschau naar Kra kov reisden om de uitvaartmis bij te wo nen. Toevallig had ik, toen ik dat las, net „Geweldige jaren” van Reiner Kunze gele zen die een soortgelijke situatie in Tsje- choslowakije beschrijft.. Kunze is een Oostduitse schrijver, die kort geleden naar het Westen werd- gedeporteerd. Nobel prijswinnaar Heinrich Böll heeft gezegd dat je „Geweldige jaren" langzaam moet lezen, langzaam moet inademen, om de satire te verstaan die zich in deze verbeel ding van de werkelijkheid aandient, maar ik heb het toch niet kunnen laten om deze literaire documentaire van Kunze in één adem uit te lezen. Ik citeer nu voor u „de begrafenis”, dat als motto meekreeg: „Dit is de tijd van de stilzwijgende teraardebe stellingen. (Een Praagse burger)” nemen”, als er niet snel gewerkt wordt aan de totstandkoming van een zwarte meer derheidsregering De politie heeft de weg afgesloten en leidt alle auto’s die naar het crematorium willen om over voorsteden en dorpen. verklaarde dat hij niet langer verwacht dat de Geneefse vrede sconferentie inzake het Midden- Oosten nog dit jaar zal kunnen worden hervat, gezien het resul taat van de algemene verkiezin gen in Israel. Een jaar of zeven geleden woonde ik in Brussel het Congres van de Russische jo den bij. In het congresgebouw ontstond opeens beroering, met name onder de aan wezige jongeren, joden uit de hele wereld Zij verdrongen zich om iemand die ik niet kon zien, omdat hij te klein was om boven zo’n kluwen mensen uit te torenen. Ik drong me als goed journalist naar voren. Het bleek Menachem Begin te zijn, de man die door de een als de grote verzetsheld wordt beschouwd, de Tito van Israel zal ik maar zeggen, en door de ander als een soort Westerling. En dan spreek ik alleen nog maar over de joden zelf. Hoe dan ook .de ogen van zijn jonge geloofsgenoten schitterden Menachems aanwezigheid stuwde het bloed in hun aderen kennelijk met verdubbelde snelheid voort, en toen ik hem later hoorde spreken, zonder dat ik er een woord van verstond, bégreep ik dat Begin een van die zeldzame mensen met charisma was. Wat is charisma? Ik heb geen idee, maar zoek het nu even voor u op in Van Dale: „bovennatuurlijke gave; bij zondere gave van de H. Geest om de uit breiding van het rijk Gods te dienen" Tjonge, dat liegt er niet om! Laten we het er op houden dat Menachem Begin iets bijzonders uitstraalde Zijn Likoed-partij heeft nu de verkiezingen in Israel gewon nen, Israel krijgt nu dus een premier met charisma. En iedereen houdt zijn hart vast naar het schijnt De positie van de Likoed blijkt nog sterker te zijn dan eerst werd aangenomen De Likoed zal waarschijnlijk over 44 zetels be schikken in de nieuwe Knesset, en zal daarom met de religieuze partijen, die samen over 17 zetels beschikken, een rechts meerder heidskabinet kunnen vormen Door deze ontwikkeling is de De oud-president.ontkende dat hij tevo ren op de hoogte was gebracht van het plan om bij Ellsbergs psychiater in te breken teneinde het dossier van diens pa tiënt te stelen met de bedoeling hem in diskrediet te brengen. Echter, verklaarde Nixon: „Als ik het had geweten, zou ik hebben gezegd: ga je gang maar”. Nixon zei er niet op uit te zijn geweest Ellsberg persoonlijk in diskrediet te brengen: *,Die lummel („Punk”, zei Nixon met een slang- woord) kan me geen lor schelen. Ik wilde zijn bezigheden (zoals het laten uitlekken van geheime gegevens over de oorlog) in een kwade reuk zetten, want dat was weer zinwekkend en in strijd met het nationaal belang” Hoewel president Carter in middels heeft laten weten zich geen bijzondere zorgen te maken over het aan de macht komen van de innerlijke verdeelde en uiterst rechtste Likoed-partij blijft het een onmiskenbaar feit dat in Washington allerminst rekening werd gehouden met het verdwij nen van de Arbeiderspartij uit dè regering, die zij sedert het ont staan van de staat Israel onver anderlijk in handen had ge agenten en enorme commissies. Ook zou een deel van deze clandestiene fond sen in de zakken van Leyland-fUnctiona- rissen zelf terecht zijn gekomen. De Oriënt Express, bron voor tal van detective romans en andere sterke verhalen, is gisteravond voor zijn laatste rit van uit Parijs vertrokken naar Istanboel. De wel licht beroemdste Eu rope se trein zal in de toe komst incidenteel nog wel rijden bij bepaalde gelegenheden, maar in de officiële dienstrege lingeii zal men er voort aan vergeefs naar zoe ken. Op deze archieffoto baant de trein zich een weg door Oostenrijk MAPUTO. De Amerikaanse VN-am- bassadeur Andrew Young, heeft gisteren in de Mozambiquaanse hoofdstad Maputo de. zwarte Rhodesiërs opgeroepen de win kels van blanken te boycotten. Zo’n actie, met het doel het blanke minderheidsregi- me te verjagen, is volgens Young even effectief als een guerrilla oorlog. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. -- Voormalig president Richard Nixon, heeft er wederom blijk van gegeven zich geen schuldig man te voelen. Integendeel, in zijn derde televi siegesprek met de Brit David Frost zegt Nixon dat een president het recht heeft om politieke oppositiegroepen en tegen standers op allerlei manieren lastig te vallen, zolang het maar niet pp moord uitdraait en in het landsbelang is. Dash had zich aanvankelijk voorgesteld een coalitie met de arbeiderspartij te kunnen vor men Velen in Dash die uit de gelederen van de Arbeiderspartij komen, voelen er zeer weinig voor een coalitie met de Likoed te vormen. Aan de andere kant be staat de vrees voor een extreme Likoed-politiek onder leiding van Het bezwarendste document waar de Daijy Mail de hand op zou hebben gelegd, is een brief van Lord Ryder, voorzitter van de Nationale Ondernemingsraad, die het toezicht heeft op de genationaliseerde be drijven, aan Leylands topdirecteur Alex Park. Daarin zou Ryder geschreven heb ben dat de staatssecretaris voor de indu strie, Varley, zijn stilzwijgende toestem ming zou hebben gegeven voor het aan wenden van de „speciale rekeningsrege- ling”. Daarmee werd het geheime steek penningenfonds bedoeld. De brief werd in oktober verleden .jaar geschreven, dus ruim nadat de Lockheed-affaire zijn ruï neuze rol had gespeeld. Nog geen twee weken geleden beleed minister-president James Callaghan te za- men met zijn collega’s die voor de topcon ferentie naar Londen waren gekomen, dat hij volledig instemde met het voorstel van de Amerikaanse president Jimmy Carter om gezamenlijk een eind te maken aan de corruptie in de internationale zakenwe reld. Gisteren kon Callaghan in het parle ment alleen maar beloven dat er een on derzoek zou worden ingesteld koop destijds van het begin af begeleid door mensen van het Bureau Bijzondere Opdrachten. Dat is een landmachtbureau dat zich bezighoudt met de controle op grote wapenaankopen. „Dat bureau con- troleert niet alleen of goed met het geld wordt omgesprongen, maar ook of zich ninrlfï geen fraude voordoet”, aldus de heer Dllllct Ivil VI ll*l V Querens. Terwijl Dash nog niet op de oproep van Begin heeft geant woord tot het vormen van een nationaal eenheidskabinet - men wil eerst de definitieve uitslagen afwachten-heeft Simon Peres in zijn eerste optreden na de ver kiezingsnederlaag dat voorstel verworpen, omdat de politieke standpunten vooral op het gebied van de buitenlandse politiek te ver uiteenlopen ten is nu Begin de bezette ge bieden als bevrijd Israëlisch ge bied beschouwt. Ook het Egypti sche ministerie van Buitenlandse Zaken verwacht weinig goeds van de „terrorist Begin” hoewel anderzijds ook wordt verklaard dat de ene of de andere zionist weinig uitmaakt Algemeen wordt in de Arabische wereld echter de kans op een spoedige vijfde oorlog veel groter ge noemd. een vrees die door vele met stomheid geslagen Israeli’s gedeeld wordt. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie zei overigens niet te ver wachten dat de landmacht bij enige onre gelmatigheid betrokken is. Volgens de heer Querens. plaatsvervangend hoofd voorlichting van het ministerie van Defen sie. was daar ook geen aanleiding toe. „De positie van de landrover op de markt twee jaar geleden - sluit dat haast uit. Er was geen concurrentie die moest worden voorbijgestreefd”. Bovendien is die aan- MOBOETOE: aanvankelijke juichstemming van Dash, de nieuwe partij van prof. Yadin, aanzienlijk gedaald Yadin had gehoopt op de wip te zitten, en daarmee bij iedere ka binetsformatie onmisbaar te zijn, maar dat blijkt nu niet het geval te zijn. Onmiddelhjk na het bekend worden van het steekpenningenschandaal rond de Britse Leyland-fabrieken heeft minister Stemerdink van Defensie een onderzoek gelast naar de gang van zaken rond de aankoop van jeeps van de Britten voor de Koninklijke Landmacht. Nederland is een grote klant van British Leyland Enige tijd I geleden werd een contract afgesloten voor de levering van maar liefst 2600 landrover jeeps voor de landmacht. Minister Sterner- j dink zou juist volgende week bij de Neder landse vestiging van het Britse staatsauto- bedrijf de eerste van die 2600 jeeps offici eel in ontvangst komen nemen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3