Renovatie van Oud-IJmuiden heeft een kans van slagen K Ut i tl .MET VERKIEZINGEN MEER OP SPEL DAN STAALCONSTRUCTIE. I MEER DAN HELFT VAN WONINGEN MOEITE WAARD Raadsleden moegestreden over grondpohtiek Inbraken met geringe buit en veel schade AUTOMOBILIST RAMT GEVEL JÉ I z 4 VRIJDAG 20 MEI 19 7 7 5 VELSEN-IJMUIDEN Vrijheid (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. —'De raadsleden van Velsen lijken moegestre den over het vraagstuk van de gronduitgifte in de gemeente. Na ellenlange discussies in be sloten kring werd woensdag middag het moeizaam tot stand gekomen compromis, vastge legd in het rapport „Uitgifte van grond”, in een openbare vergadering van de raadscom missie voor Openbare Werken aanvaard. Dit gebeurde zonder uitvoerige beraadslagingen. O- ver de principiële verschilpun ten werd niet meer van gedach ten gewisseld. Duidelijk was dat men de poging had opgege- yen de tegenpartij van stand punt te doen veranderen. Vuurwerk geldige reden niet mocht worden verzuimd. Afgevaardigden van de „grote zeven” hielden een inleiding van vijf minuten. Daarna was het aan de leerlingen om de politici onder vuur te nemen. Vragen, opmerkingen, interrupties. .alles was toegestaan. Schetsplan SANTPOORT. De leerlingen van de tweede en derde klas van de IJmond-MTS hebben woensdagmiddag in het kader van de komende verkiezingen kennis mogen maken met de zeven grootste Nederlandse politieke partijen. Van „mogen” was eigenlijk geen sprake De bijeen- VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” komst in de aula gold als een normale les die zonder opgaaf van een IJMUIDEN De renovatie van Oud-IJmuiden lijkt een goede kans te maken. De gemeente heeft een groot aantal huizen in het renovaean onderzocht en daaruit blijkt, dat om zo te zien zeker meer dan de helft van de huizen de moeite van het renoveremwaard is. Van ongeveer een kwart van de huizen, die onderzocht zijn, is het onzeker of renovatie financieel haalbaar is. Ongeveer twintig procent is echter rijp voor de sloop, terwijl een enkele bewoner-eigenaar zonder meer heeft laten weten niets voor renovatie te voelen. ft - ADVERTENTIE) II 7 MjO j deur van een nooduitgang uit het slot te 1 n bij compromis neer 9 I De bespreking van de nota, afgelopen 3 1 Politici van de „grote zeven babbelden met MTS-leerlingen 1 s 1 Nadat de ontboezemingen van het panel met de nodige blijken van afkeuring en Zoals bekend wordt in de nota van B. en W. over de gronduitgifte geen keuze gemaakt tussen erfpacht of ver koop. Het voorstel komt erop neer dat de particuliere bouwer van een wo ning zelf mag kiezen of hij de grond wil kopen of in erfpacht wil nemen, tenzij de grond de gemeente handen vol geld heeft gekost. Hierbij moet gedacht worden aan renovatie- en re- habilitatiegebieden. De laatste stukjes industriegrond in IJmuiden worden bij voorkeur in erfpacht uitgegeven. Uitzonderingen zijn mogelijk. renoveren, denkt de gemeente aan de mo gelijkheid om daar een kleine nieuwe win kelgalerij te laten bouwen als er van de zijde van de middenstand in Oud-IJmui den voldoende belangstelling is om in zo’n winkelgalerij hun zaak voort te zetten. Aanvankelijk was het de bedoeling om in Oud-IJmuiden geen winkels op te nemen, maar het blijkt dat de nog aanwezige mid denstand door de nieuwe bewoners weer meer klandizie krijgen. Een van de com missieleden drong er bij de wethouder op aan vooral te onderzoeken of het mogelijk is door middel van eventuele subsidies de „buurtwinkel” in Oud-IJmuiden toch weer een plaats te geven. VELSEN. Vooral verlaten gehouwen zijn de laatste dagen doelwit geweest van vandalen. Op diverse plaatsen in de ge meente werden stevige vernielingen aan gericht. In geval waar sprake was van inbraak was de buit meestal nihil of beperkt. Mevrouw Schoondergang mocht het spits afbijten. „Waarom doe je eigenlijk aan politiek”, was het thema van haar korte inleiding. Gezien door het objectief van de PPR werden daar een paar korte verklaringen over afgelegd. Ze bepleitte een verstandiger gebruik van de auto. „In Nederland rijden 95 auto’s per vierkante kilometer, in Amerika 15.” Merkte een leerling wat verveeld tegen z’n buurman op: „Komt natuurlijk omdat Amerika veel groter is!” De heer Borstlap diepte de betekenis van de letters C, D en A wat uit. Beklem toonde het belang van immateriële zaken. De principes van de CPN werden in een notedop belicht door de heer Van Liempt. Hij wees op het speciale karakter van de verkiezingen midden in een crisisperiode en hekelde de bewapeningswedloop. De heer Wentler was namens DS ’70 van mening dat als je in de politiek liet weten ergens „tegen" te zijn, je ook de plicht had je uM te spreken waar je dan „vóór” bent. De vertegenwoordiger van D’66, de heer Gloubit, merkte op dat met name de televi sic de idee stimuleert dat er in Nederland maar drie politieke partijen zouden zijn. „D’66 is de enige partij die niet gebonden is aan dogma’s, schema’s en isme’s”. De PvdA had voor deze gelegenheid niemand minder afgevaardigd dan zijn mternatMinaai secretaris drs. Harry van der Berg. Die besloot zijn beloog met een professioneel stukje vuurwerk. „Als de VVD aan het bewind komt dan zullen de onderste lagen uit de samenleving de prijs moeten betalen voor een a sociaal beleid!" De VVD-er Van Hoek maakte van zijn spreektijd gebruik hier op in te springen. „De PvdA komt op voor allen. De WD voor het individu. Wij gaan sr van uit dat mensen ook eigen verantwoordelijkheid hebben. De VVD a-sociaal. Een giller!” ?n fl or ef tr ip gt 5. ij n g ij j- n n- m j- ie e- st andere betrokkenen, zoals het Wijkcomité Oud-IJmuiden, de Vrouwen Advies Com missie enzovoort. Met de gemaakte opmer kingen gaat het plan weer terug naar de architect, die dan verder kan werken. t De gemeente moet ook nog overwegen, hoe de bouw gerealiseerd kan gaan wor den. Men kan een kant-en-klaar plan ma ken, dat openbaar aanbesteed gaat wor den, maar het is ook mogelijk om een grote bouwonderneming uit te nodigen en te kijken in hoeverre het schetsplan door systeembouw gerealiseerd kan worden. Wat het gunstigst voor het verdere verloop is, kon hij echter nog niet zeggen. woensdag, spitste zich toe op enkele detailaangelegenheden. Commissielid A. Roosendaal (CDA) stelde voor de keuzemogelijkheid van uitgifte in erf pacht of verkoop ook open te houden voor reeds gesaneerde gebieden, zoals de kaalslaggronden in Oud-IJmuiden. Het onderscheid tussen gesaneerde en te saneren gebieden wordt in de nota niet gemaakt, waarin alleen sprake is van grond in saneringsgebieden die de gemeente zoveel mogelijk in eigendom moet hebben. De leerlingen van de 2e en 3e klassen van de IJmónd-MTS tijdens het ver plichte uurtje „verkiezingspolitiek. I Of renovatie kans van slagen heeft is nog lang niet zeker. De eigenaars van de huizen, die niet in handen van de gemeente zijn, moeten bereid zijn om aan het plan mee te werken en dat zal zeker van hen ook financiële offers vragen. Daarnaast moet het Rijk- aan het plan meewerken en de nodige subsidies beschikbaar willen stellen. De gemeente stelt zich voor om een nieuw woningtype te laten ontwerpen, dat goed in het beeld van de renovatiewijk past. Daar waar in een rij woningen er dan een gesloopt moet worden, kan dit type nieuwbouwwoning ertussen geschoven worden. Voor de rij woningen langs het Willemsplein, die te verzakt zijn om te Het schetsplan van architect Peters van het middengedeelte van Oud-IJmuiden met daarin een bebouwing, die aan de ene zijde aansluit op de hoge nieuwbouw en aan de andere zijde op de lage bestaande bouw rond het Koningsplein. IJMUIDEN. Woensdagavond om streeks 10 uur eindigde een autorit van een 38-jarige inwoner van IJmuiden te gen de hoekgevel van een flatgebouw op de De Noostraat. In de commissie is uitgebreid gesproken over het schetsplan, dat architectenbureau Peters en Boogers uit Amsterdam voor het nu practisch gesloopte middengedeelte van Oud-IJmuiden heeft gemaakt. Het plan is nu zover, dat er verschillende wo ningtypes zijn aangegeven en daarover hebben de commissieleden stevig gedis cussieerd. En niet alleen zij, want in een eerder stadium is ook al gesproken met Wethouder J W. Meijer en het com missielid R Wagenaar (DS’70) sputter den wat tegen. Zij vonden dat grond waarin veel overheidsgeld is geïnves teerd, in handen moet blijven van de gemeenschap Meijer wees erop dat de bouwgrond in Oud-IJmuiden met veel pijn en moeite was verkregen „Er? de-, is het niet reëel om zo’n stuk grond aan de eerste de beste gegadigde weer te verkopen”. Wagenaar voegde er aan toe dat het risico van grondspeculatie minder groot is bij een erfpachtrege- ling. Roosendaal bracht daar tegenin dat de overheidssubsidie zowel bij erfpacht als bij verkoop verloren gaat. De erf- pachtscanon wordt namelijk'vastge steld op basis van de gemiddelde grondprijs en niet op de onteigenings- som. Bij verkoop geldt dezelfde maat staf. Hij benadrukte tevens dat de sub sidie bedoeld is om de grondprijs in de hand te houden. „Is er geen overheids steun, dan stijgt de grondprijs en wordt het wonen in die gebieden veel duur der”, zo betoogde het CDA-lid. Meijer en Wagenaar gingen tenslotte overstag Dit deelde wethouder J. W. Meijer woensdagavond mee aan de leden van de commissie volkshuisvesting, die een ver gadering speciaal aan oud-IJmuiden had besteed. Het opvallendste van het onder zoek was, dat een strook woningen langs het Willemsplein zo slecht en verzakt was, dat renovatie niet mogelijk is. Een onder zoek op oude kaarten heeft uitgewezen, dat deze woningen gebouwd zijn op een plaats, waar vroeger een beek door de Breesaap heeft gestroomd, die mogelijk de oorzaak van de verzakkingen is. Woensdagavond moest de Van Bredero- deschool in Santpoort-zuid het ontgelden Vier jongens uit Bloemendaal in leeftijd variërend van 14 tot 17 jaar vernielden ruiten van het gebouw. Toen een omwo nende de jongens probeerde te bewegen het sloopwerk te staken werd hij het doel wit van pesterijen. De politie maakte aan de bezigheden een einde. Tegen 3 knapen zal proces verbaal worden opgemaakt ter zake van baldadigheid, tegen 1 terzake van vernieling. In de nacht van dinsdag op woensdag is ongewenst bezoek er in geslaagd een wo ning binnen te dringen in de De Genestet- laan in Driehuis. Een Frans penduleklokje wordt vermist. Een grote ravage werd woensdagavond aangerieht in een school aan de Schiplaan in Zeewijk. Door een i „„n U n ,,,1 I..., i'l.i, i trekken slaagde men er in binnen te ko men. Er wórdt niets vermist. Ook in een kantoorgebouw op een fa brieksterrein aan de Wijkermeerweg in Velsen-noord werd op dezelfde avond een chaotisch toestand geschapen. Bureau’s- werden geforceerd. De drankvoorraad werd aangesproken en de brandkraan opengezet. Er wordt niets vermist. Uit een opslagplaats op het spoorwegemplace ment in Santpoort-zuid werd van woens dag op donderdag een aantal pakken vet. frisdranken en wat sierkoper ontvreemd. Toen de politie ter plekke kwam had de bestuurder'zijn voertuig verlaten. In de omgeving kon hij in een woning worden aangehouden. De man bleek een stevige borrel te hebben gedronken en werd ge verbaliseerd vanwege rijden onder in vloed van alcohol. Wethouder Meijer benadrukte in de commissie, dat er een wat snellere aanpak van de plannen nodig is om in Oud-IJmui den iets van de grond te krijgen. Hij zat daarom een beetje met de vraag van de commissie Openbare Werken, die een to taalplan wil hebben, voordat er verder gewerkt gaat worden. Hij wees de com missie volkshuisvesting er daarom op, dat het nog lang niet zover is, dat er gebouwd kan worden. en het amendement werd zonder stem ming aangenomen. Roosendaal (aad tijdens de bijeen komst van de raadscommissie meer <fp zijn lever. Hij wilde in de nota laten uitkomen waarom de gemeente de kwestie van de beheersvorm van' grond belangrijker vindt dan pakweg tien jaai- geleden. Als sterk argument daar voor noemde hij de ombuiging van het landelijke woningbouwbeleid. De ten dens richt zich op de bouw van pre- miekoopwoningen. Woningwetbouw lijkt te hebben afgedaan. Bij pre- miekoop komt het probleem van de gronduitgifte steevast om de hoek kijken. Ook fractiegenoot W. N Koopman had niet alleen dëze argumentatie in de tekst van de nota gemist, maar boven dien een, naar zijn oordeel, verkeerde redenatie ontdekt. Volgens hem wekte het rapport de indruk dat een oplossing voor de gronduitgifte dringend ge wenst is vanwege de schaarste aan grond. „De reden is echter dat wij onge wenste ontwikkelingen willen tegen gaan”, aldus Koopman die bijval kreeg van de PvdA-er A. Schiltmeijer. Wet houder Meijer zegde toe de kantteke ningen van de twee christen-democra- ten te verwerken in de definitieve tekst van de nota. Mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn (VVD) achtte het voorbarig dat de nota zich uitspreekt vóór erfpacht in de Vel serbroekpolder Meijer kwam haar te gemoet door voor te stellen de formule ring zodanig te wijzigen dat de uitgifte van grond in de Velserbroek nader aan de orde wordt gesteld als de bestem ming van de polder bekend is. Veilig, door goede kwaliteit Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp Snelle service Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-1340S instemming waren gehonoreerd mochten de leerlingen in de microfoon klimmen. De eerste was een blonde knaap die op merkte: „Ik heb deze mensen niets te vragen. Wel aan het bestuur van mijn school. Ik heb mijn politieke keus al defi nitief bepaald. Heb aan deze bijeenkomst geen enkele behoefte. Toch ben ik ver plicht hier aanwezig te zijn. Wat blijft er nu over van mijn vrijheid die deel uit maakt van de democratie waarover ik aldoor hoor praten?” Schooldirecteur Ruften zelf kandidaat voor DS ’79 bij de komende verkiezingen greep de microfoon „Kijk jo. Iedere les pioet je bij wonen. En met de verkiezingen staat meer op het spel dan een stukje staalconstructie. „Waarom zijn CDA en VVD niet tegen bewapening” was de volgende vraag uit de zaal. De heer Borstlap hield het er op dat met de defensie de democratie op poten kan worden gehouden. Zijn liberale colle ga zag de NAVO als een hoeksteen van de vrijheid en voegde daar „ter verduidelij king” aan toe: „De tweede wereldoorlog is ontstaan door onderbewapening De socialist Van der Berg merkte onge vraagd op: „Wij hebben op ons laatste congres gekozen vóór bewapening, maar Commissie legt zich Overigens wekte de plaats van samen komst niet de indruk dat de MTS-jongeren niet politiek-bewust zouden zijn. De hal van de school, de wanden en de ramen van de aula waren gesierd met verkiezingspro paganda. De officiële prenten met het „ge tergde” hoofd van de heer Den Uyl, de vriendelijke blikken van Ria Beckers en Jan Terlouw, het „open” profiel van de heer Wiegel en de door de leerlingen zelf vervaardigde creaties die ten behoeve van de duidelijkheid geen toelichting behoef den. Naast een warme aanbeveling om het vertrouwen in Ome Joop niet op te zeggen hing een ontboezeming van ander gehalte. „Als voor Den Uyl ooit een standbeeld wordt opgericht dan moet dat maar naast dat van Columbus. De mannen vertonen veel overeenkomst. Ze wisten niet waar ze heen gingen, ze wisten niet waar ze aan kwamen en toen ze terugkeerden wisten ze niet waar ze geweest waren. ---.U op andere gronden dan de VVD.” Een interessante discussie ontstond er rond de vraag waarom de'CPN zo hamert op vermindering van bewapening in het westen terwijl men zich nooit uitlaat over de noodzaak daarvan in Oost-Europese landen. De heer Van Liempt antwoordde dat het opvallend was dat met name in Nederland zo veel geld werd uitgegeven voor defen sie. Veel meer dan in de oost-Europese landen en ook veel meer dan bijvoorbeeld in Zweden. De heer Gloubit (D’66) bevestigde wat de vragensteller al veronderstelde, namelijk dat die vergelijking niet opging want de hoogte van die uitgaven worden voor een belangrijk deel bepaald door de perso neelskosten. Leerling: „Ik heb de oorlog zelf niet meegemaakt maar er wel veel over gehoord en gelzezen. Ik wil niet in die narigheid leven. De geschiedenis heeft ge leerd dat je oorlog kunt voorkomen als je er voor zorgt dat er een evenwicht is in de bewapening." De zaal werd roezemoeziger. De eerste leerlingen verdwenen door de buitendeur. Kozen heel erg bewust voor de zon die buiten de school heel erg aanlokkelijk straalde! n

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5