)l Hollands Drama, een weekje Nederlandstalig toneel in HOT Haagse Comedie in éénakter Het Raam Viviéne Yacco boeit in gebouw Noord-Holland Mystiek geladen constructivisme Verkrampt spel bij Allernieuwste bestseller: ”NS-vakantiereizen’77” Kohout en Kornilov waarschuwen tegen propagandistisch schrij verscongres Conny’s mooiste liedjes opeenuniekep" I -% 1 s ALS TEGENWICHT BELGRADO-BIJEENKOMST ■d „Zolder op zaal” in Toneelmuseum „DE SCHRIJVER EN DE VREDE I V KUNST ZATERDAG 2 I M E T 19 7 7 door Dick Verkijk Frivool De bestseller NS-vakantiereizen 77 is gratis te krijgen op de stations, de NS-reis- en inlichtingenburo’s,de ANWB, de meeste reisburo’s en de Rabobanken. Service, met o.a. reizen naar: Parijs (2 t/m 7 dagen vanaf f 130,-) en reizen per Zon Expres naar de Rivièra, bijvoorbeeld Boulouris (10,17 en 24 dagen vanaf f 365,-).^^^ Addertjes Gedeeltelijk verzorgde reizen Eigen land (8-daagse fietsvakantie v.a. f 288,-), Zuid Lapland (15 dagen vanaf f 916,-). AMSTERDAMDe verschillende activiteiten aan de vooravond van de bijeenkomst in Belgrado krijgen een koortsachtig karakter. U weet - in Belgrado gaan de 35 ondertekenaars van de Slotakte van Helsinki na in hoeverre zij de bepalingen van die slotakte, in augustus 1975 aangenomen, hebben uitgevoerd. Vooral door de Bewegingen voor Mensenrechten in de Oosteuropese landen staan het derde hoofdstuk van die slotakte en punt 7 van de preambule, beide hande lend over die mensenrechten, extra in de belangstelling. En vraag daar dan meteen even naar Vierwoudstedenmeer (15 dagen v.a. f 1216,-j, het reisprogramma van de Franse Toeristen Vaudoiser Alpen (15 dagen vanaf f 1437,-), Karinthië met Venetië (17 dagen vanaf f 1108,-). Eigenland Ardennen Moezel Fichtelgebergte Denemarken Allgau,het Alpenvoorland (10 dagen vanaf f 684,-), Vierwoudstedenmeer (8 dagen vanaf f 728,-), Een greep uit de inhoud. Geheel verzorgde reizen (8 dagen vanaf f 292,-), (8 dagen vanaf f 498,-), (8 dagen vanaf f 480,-), (8 dagen vanaf f 566,-), (8 dagen vanaf f 746,-), Tot 25 mei slechts M (ADVERTENTIE) voor kin- Ge se- (ADVERTENTIE) :/w) en x20 -se- ag, KO VAN KEEUWEN itie ck- n. CEES STRAUS Vte"e DEN HAAG In het HOT theater is vrijdagmiddag de manifestatie Hollands Drama van start gegaan en dat betekent ruim een volle week oorspronkelijk Neder landstalig toneel. Ook onze taalgenoten in België doen mee en spelen daar het toneelstuk „Onder ons” van de Vlaamse schrijver René Verheezen. Het NVT De Waag uit Antwerpen voert het stuk op. Voor het eerst in Nederland, maar in Bel gië wordt het al enige tijd gespeeld. Een echte première van een nog niet eerder opgevoerd toneelwerk, kwam vrijdagmid dag van De Haagse Comedie, die „Het Raam", éénakter van Adriaan Venema ten doop hield. In de rest van de Hollands Drama-week, die tot en met 28 mei duurt, gaat dit stuk tijdens de lunchpauze (12.45 uur) in het HOT. lag ns- com- 4ari- een van n de ona- zfes- deze tival i uit men ndse tuur eikt i het ma’s niet nam met van In de Sowjet-Unie en de andere Oost- europese landen slaat men deze ontwikke ling al enige tijd met zorg gade. Enige tijd geleden heeft er in Sofia een conferentie van ideologische leiders van de Oosteuro- pese partijen plaatsgevonden die zich met de mensenrechtbewegingen in hun territo rium hebben beziggehouden. Tot een ge meenschappelijk standpunt is men niet gekomen. In de oproep wordt gesteld „dat litera tuur een machtig middel van communica tie tussen volkeren” en „de schrijver de boodschapper van de vrede” is. De uitno diging gaat uit naar „vooraanstaande ver tegenwoordigers van eigentijdse literatuur in alle landen die de akkoorden van Hel sinki hebben ondertekend, evenals naar schrijvers van andere landen die de vrede koesteren” aldus de oproep De voorzitter van de Bulgaarse Schrij versbond, Pantelej Zarev, heeft op een persconferentie verklaard „ongeveer 150 Het idee voor deze conferentie gaat al terug tot juli 1976, toen het gelanceerd werd op een vergadering van functionaris sen van Oosteuropese schrijversbonden, en men mag dan ook rustig stellen dat de conferentie in Sofia in feite een gemeen schappelijk Oosteuropees initiatief is als tegenwicht tegen mogelijke westelijke ver wijten in Belgrado. Een van de doeken van Viviénne Yacco die geëxposeerd worden in de benedenzaal van de Planologische Dienst grijp ik uw wens om aan de bijeenkomst deel te nemen, ik vind het absoluut nood zakelijk dat u die mogelijkheid krijgt’”. Maar er schuilen toch addertjes onder het gras. Natuurlijk kan iedereen aan de con ferentie deelnemen, zo zegt hij, maar bijna achteloos voegt hij eraan toe „voorzover hij zich niet tegen de zaak van de vrede opstelt”. Dat zijn precies dezelfde woorden die Zarev heeft gebruikt. In die interpreta tie is iedereeen die er anders over denkt dan de Moskou-uitleg van Helsinki, „een tegenstander van de vrede”. Aan het slot van zijn open brief stelt Weiss het nog duidelijker: „De bijeen komst in Sofia biedt de zekerheid dat opkomende strijdvragen niet voor anti socialistische doeleinden misbruikt wor- priester en een maatschappelijk werkster opdraven. Ondanks het wat macabere gegeven be looft de éénakter, die iets langer dan een half uur, duurt, zich nogal komisch te ontwikkelen. Naar mate het stuk vordert gelooft echter niemand meer in de voltrek king van de wanhoopsdaad en je vraagt je af waartoe dit alles eigenlijk dient. In elk geval ontwikkelt de situatie zich in korte tijd zo, dat degenen die in eerste instantie de zelfmoordpoging willen verijdelen, te leurgesteld zijn als er toch voor doorleven gekozen wordt. Het motief van de zelf- moordkandidaat luidde: totale verveling, het leven had hem niets nieuws meer te bieden. De gesprekken in zijn woonkamer hebben hem aanleiding gegeven weer er gens voor te vechten. De Haagse Comedie voert deze vreemde éénakter onder regie van Guido Jonckers We hebben redenen om aan te nemen dat op dit punt iets minder halfslachtige figu ren dan Peter Weiss in Sofia aan de bel zullen trekken. Naar ons gevoel belooft het dan ook een interessante bijeenkomst te worden. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. „Zolder op zaal” heet de tentoonstelling van pruiken, baarden, brillen, schminkdozen, jurken, kostuums en andere attributen van voorbije genera ties toneelspelers, welke van 1 juni t.m. 30 oktober in het Toneelmuseum gehouden wordt. De dikwijls zeer fraaie en verteder ende gebruiksvoorwerpen worden van de zolder van het museum gehaald om in „dode stillevens”, ontworpen door Alain Teister, geëxposeerd te worden. Tekeningen over theater, gemaakt door leerlingen van De Gerrit van der Veen Scholengemeenschap, zijn eveneens in het Toneelmuseum te zien van 3 juni t.m. 2 oktober. Adres Toneelmuseum: Heren gracht 168. Geopend elke dag van 10-17 uur, op zon- en feestdagen van 13-17 uur Het propagandistisch karakter van de bijeenkomst blijkt uit de waarschuwing van Zarev tegen mogelijke pogingen de vergadering in diskrediet te brengen door „krachten die zich keren tegen de grootse beweging om de vrede te handhaven. Be paalde sociale groepen hebben er belang bij het proces van détente tot stilstand te brengen en de akkoorden die in Helsinki zijn aangenomen en ondertekend met voe ten te treden”, aldus Zarev. Twee Oosteuropse schrijvers hebben hun westelijke collega's al gewaarschuwd voor dat propagandistische karakter: Vla dimir Kornilov uit Moskou en Pavel Ko- hout uit gemaakt. Hij is een felle, compro misloze bestrijder van onrecht. Hij is onge looflijk moedig. Toen was hij officieel nog lid van de Sowjet-schrijversbond, al mocht hij al sinds jaren niet meer in de Sowjet- Unie publiceren. Hij is een geregeld mede werker van het in het Westen verschijnen de literaire blad „Kontinent”, waarin „dis sidente” schrijvers hun werk kwijt kun nen. Inmiddels is Kornilov uit de Schrij versbond gezet. Kornilov heeft nu verklaard bang te zijn „dat de namen van eerlijke schrijvers als een rookgordijn voor de onderdrukking van geestelijke vrijheid zullen dienen”, en hij voegde eraan toe alles in het werk te stellen de ondertekenaars van de oproep ertoe te bewegen hun handtekening in te trekken. en en- 18.38 :8.55 ijds ede- ’0.00 .ind- Ping 11 en port inge- Bn lour- ram 21.15 film 5(K) Tal, L-poi- 3 (K) reid- veer- adse- ram- 1 (K) laag ge aan (K) naar lijke ipro- elk tend itge Peter Weiss antwoordt hem, eveneens in de Frankfurter Allgemeine, zeer omzich tig. Zijn stellingname schijnt niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. „Niet alleen be- van P.C. mon test us is een ’ordt in de s. Jen er- Viviénne Yacco’s expositie is in twee categorieën te verdelen: panelen en acry lics. De ruimtewerking en de suggestie van een wat raadselachtige sfeer vragen om een forse opzet en het is duidelijk dat vooral de grotere doeken het onderwerp beter tot zijn recht laten komen. Een groot formaat geeft bovendien de gele genheid enige afstand te nemen met als resultaat dat de dieptewerking toeneemt. 'n Roosje, nïn Roosje In Pen Haag is een laan «Liefste Viiftienjaar «Sjakievande hoek «Nog even «OmeArie De Noorderzon Hij was pas achttien Waarom, waarom, waarom Moeder en dochter Drie zomers lang Viviénne Yacco drukt zich ogenschijn lijk met simpele middelen uit. Toch, in vergelijk met haar vroegere werk, doet ze een geslaagde poging het specifieke twee-dimensionale karakter kwijt te ra ken. De thans ingeslagen richting is een voortzetting, maar tevens ook een uit breiding van haar expressiviteit die steeds meer een mystieke inslag gaat krijgen.(Tot en met 10 juni, van maandag tot en met vrijdag tussen 9-17 uur) schrijvers uit 50 landen” te verwachten. Het zal een bijeenkomst worden, zo zei hij, „van creatieve kunstenaars, die door hun creatieve werk boodschappers zijn van de grote ideeën van het humanisme”. De dis cussies zullen dan ook „een speciaal ka rakter” hebben: „zowel humanitair-poli- tiek als professioneel”. Er zullen drie ple naire zittingen in Sofia worden gehouden, en aansluitend worden enige, naar wij mogen aannemen frivolere, dagen doorge bracht aan de kust van de Zwarte Zee. sen, van elkaar weglopen of ogenschijn lijk geheel los staan, vormen de toegang tot een inwendige ruimte die niet nader verklaard wordt. De wijze waarop dit lijnenspel genoteerd wordt, krijgt daar door een psychische lading mee die bijna een mystiek karakter heeft. Pavel Kohout heeft zijn waarschuwing op typisch Tsjechische wijze in een vloed van ironische understatements verpakt. Dat gebeurde in een open brief, versche nen in de Frankfurter Allgemeine Zeitung en gericht aan Peter Weiss. Het thema van de bijeenkomst, zo schrijft Kohout „inte resseert me in hoge mate, zowel als schrij ver als als burger; ik zou graag aan de discussie meedoen”. Er staat nu in Sofia opnieuw een grote happening op stapel, die de wereld ervan moet overtuigen dat er in Oost-Europa met de mensenrechten en literaire vrijheden niets aan de hand is. Op 7, 8, en 9 juni wordt er een internationaal schrijverscon- gres gehouden onder het motto: „De Schrijver en de Vrede: de geest van Helsin ki en de plicht van de meesters der cul tuur”. Niet minder dan 68 prominente schrijvers uit Oost en West hebben een oproep getekend ter aanbeveling van dit congres. Hieronder zijn uit Amerika: Er skine Caldwell, John Cheever, Denise Le- vertov, John Updike en Gore Vidal; uit Frankrijk: Hervé Bazin, Robert Merle, Pierre Gamara en Pierre Seghers; uit En geland: Ivor Montague en James Aldridge; uit Spanje Rafael Alberti en Anna Maria Matute; uit Italië; Gianni Rodari; uit West- Duitsland Peter Weiss en uit de Sowjet- Unie de kanonnen Michael Sjolochov, Jev- geni Jevtusjenko, Andrej Voznesensky en Konstantin Simonov Met „Het Raam” schreef Adriaan Vene ma een korte komedie die handelt over een man die op het punt staat zelfmoord te plegen. Hij staat op een richel aan de buitenzijde van het raam van zijn flat en dreigt naar beneden te springen. Dan volgt een kleine stoet van mensen die met weinig overtuiging komt proberen hem tot andere gedachten te brengen. Allereerst een brandweerman, die opgevijzeld door zijn ladderwagencollega’s aan de buitengevel komt informeren of het springwerk in alle ernst zal doorgaan. Daarna komt de vrouw van de potentiële zelfmoordemaar in ge zelschap van de huisvriend de kamer bin nen en begint er een wat onwerkelijke discussie over het waarom van de voorge nomen daad. Venema suggereert ook nog een verhouding tussen huisvriend en echt genote, maar veel meer achtergrondinfor matie verschaft de schrijver verder niet. Wel laat hij nog karikaturen van een Viviénne Yacco - schildersnaam voor Luana Youssef zoals ook oud-bezoekers van haar galerie El Lotus in de Pieter Kiesstraat in Haarlem haar nog wel zul len kennen - gaat duidelijk veel verder dan de meeste constructivisten, zo men wil abstract-geometristen. Bij Yacco heeft de lijn een symbolische waarde meegekregen die verder reikt dan alleen de wiskundige functie. De kleur bepaalt als het ware de bestemming van het „innerlijke”, in samenhang met het rit me. Die kleuren zijn vrij beschouwelijk van aard: bruin, beige, zwart en grijs. Zelden zal een tint of kleur sterk de aandacht trekken, dat is ook niet het karakter van het werk Scène uit Het Raam van Adriaan Venema. V.l.n.r.: Johan Simons, Martin de Smet (in raamkozijn), Kees van Lier, Ellis van den Brink, Herman Frank (brandweerman) en Guus je Westerman. 18.45 19.00 (K) (K) lage port, icht. 22.00 kale icht, 1. De oproep is echter ook ondertekend, zo gaat Kohout verder, door drie leidende vertegenwoordigers van de Tsechoslo- waakse Schrijversbond, .„die mij en tientallen andere collega’s al acht jaar niet alleen van elke discussie, maar ook van elke literatuur uitsluit”. Hij zegt zich niet te kunnen voorstellen dat een bijeen komst, gewijd aan de vervolgconferentie in Belgrado, zal worden getroffen door uitsluiting van schrijvers die in hun land als critici van het regime worden bestem peld - een uitsluiting die dan nog wel onder het beschermheerschap van... (en dan noemt Kohout een half dozijn onderteke naars van de oproep) zou plaats vinden. Kohout vervolgt ironisch: „Toch kan ik zo’n mogelijkheid - hoe absurd zij ook zijn moge - helaas niet uitsluiten”, en hij ver zoekt Peter Weiss dan ook fijntjes om op weg naar Bulgarije even aan te wippen in Praag, zodat hij hem zijn situatie uiteen kan zetten, met welke gegevens Weiss dan namens hem in Bulgarije kan optreden. In een p.s. verzoekt Kohout aan Weiss hem ook via een open brief te antwoorden, „omdat na mijn handtekening onder Char ta 77, naast vele andere zaken, mij ook mijn telefoon werd afgenomen en mij praktisch geen post meer wordt bezorgd”. op in een wat luidruchtige maar ver krampte stijl. Op de hoofdpersoon na - heel aanvaardbaar en menselijk gespeeld door Martin de Smet - wordt er oppervlak kig en clichématig geacteerd. In elk geval tijdens de première deed het spel bij dit groepje geforceerd en krampachtig aan. In het gegin is er zeker enige - niet zonder humor - opgeroepen spanning, maar die ebt al heel vlug weg. Wat overblijft is een voorstelling die nauwelijks diepgang laat zien. Daarvoor zijn de over het algemeen vaag gehouden typeringen naast de hoofd figuur onvoldoende als mens herkenbaar. Even denk je nog aan een poging tot absur disme door het langs elkaar heen glijden van de gespreksstof, maar ook daarvoor bezitten stuk en opvoering te weinig rugge- graat. Het geheel laat zich aanzien als een niet onverdienstelijke amateurtoneelvoor- stelling. Interessanter zien de avondprogram ma's voor Hollands Drama uit. Vanavond speelt Baal „Het Koninkrijk”, zondag ko men de Belgen met „Onder Ons”. De rest van het programma luidt voor de avonden: maandag: Centrum met „Spiegels” van Dimitri Frenkel Frank; dinsdag: Sater met „Opkomst en neergang van een Hollands familiebedrijf”, waarin DAF onder de loep genomen wordt. Woensdagavond is het HOT gesloten. Donderdagavond: Theaterunie met „Deuren” van J. Bemlef en vrijdag komt Centrum terug met de éénakters „Fietsen in het donker” en „Vin gers aan de macht”. Allemaal voorstellin gen die meer aandacht verdienen dan „Het Raam”. De avondvoorstellingen beginnen om 20.30 uur. HAARLEM.Werk op de exposities in Gebouw Noord-Holland aan de J.J. Hamelinkstraat 4-6 in Haarlem wordt vaak gekenmerkt door monumentaliteit. Dat ligt trouwens ook voorde hand want er wordt hier gestreefd naar het presen teren van kunst die enige relatie heeft met de activiteiten van de in dit kantoor gehuisveste planologen. En omdat hun werkzaamheden alles te maken hebben met het begrip „ruimte” gaat het met de uitgekozen kunst ook die kant op. De huidige exposante Viviénne Yacco werkt eveneens met ruimte als voor naamste thema, maar bij haar krijgt mo numentaliteit welhaast een heel nieuwe betekenis. ”Het beste van Conny Vandenbos” is als LP (inclusief alle teksten) of als cassette te bestellen door overschrijving van f 14,90 resp. f 15,90 op postgiro 9229 van Podium, Haarlem, onder vermelding van "Conny Vandenbos". Iets bijzonders van libelte den”. Ook dit is het eng-Oosteuropese par- tij-jargon, dat nu precies tegen Kohout en de zijnen is gebruikt om hun Charta-acties te veroordelen. Op Kohouts verzoek via Praag te reizen, gaat Peter Weiss niet in En ook hij rekent er kennelijk niet op dat Kohout een uitnodiging krijgt, maar, zo zegt hij vaagjes, „de samenstelling van het uitnodigende comité komt mij voor als een garantie dat ook uw standpunt een plaats zal vinden in de noodzakelijke kritische discussies”. Haar stijl was aanvankelijk zeer con structivistisch gericht en bepaalde, klei ne elementen zijn daarvan nog wel bew aard gebleven. Ze sUgèereert nu in krachtige, afgewogen eb streng gecom poneerde lijnen een onzichtbare wereld die direct achter het platte vlak schijnt op te doemen. De lijnen, die elkaar krui- (als cassette f 15,90). y®? >.7

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11