KAVSEA OP VAKANTIEWERK GERING Injectie voor gelijk in energievraagstuk economie Hanoi ju Arbeidsbureau Experimenten met Wall Street in eerste helft van de week positief vroeger pensioen beurs deze week ■JI „Plannen komen geen moment te vroeg Shell-topman: „Carter heeft Waterover/ast 99 Als je vroeg komt, kom je verder. In havens en metaalindustrie 7 A T F R l> A i M I ECONOMIE I 12 Minimumloon Overdreven” Geleidelijkheid Omzetten matig Voorproefje DEN HAAG. Carter’s plan nen om de energieproblemen te lijf te gaan, komen geen moment te vroeg. Het grote debat op we reldschaal over de energiepolitiek gaat nu pas beginnen. Het tijdstip is wel erg laat, maar nog niet te laat, en het is verheugend dat de zaak nu op zeer hoog niveau wordt aangepakt. Er is geen keus: we moeten minder groeien in con sumptie, we moeten zuiniger zijn en we moeten meer produceren. Er is geen alternatief. (Van een medewerker) AMSTERDAM Hoewel het deze week voor de Amsterdamse effectenbeurs wegens Hemelvaartsdag een gebroken week was, waar door het opbouwen van posities werd bemoeilijkt, stond de beursstem ming toch in het teken van een licht herstel, na de vrije forse koersval van de voorafgaande week. Dit herstel werd grotendeels gedragen door een positief Wall Street, waar zich bij toenemende omzetten vooral in de eerste helft van de week een opmars begon af te tekenen. Het resultaat was dat de koersstand voor de 30 door Dow Jones opgetekende aandelen zo’n 25 punten kon oplopen en weer bewoog naar het midden tussen de 900 en de 1000. 1 U Ook de bepalingen uit de Veiligheids Vakantiewerkers die meer dan 13 uur (ADVERTENTIE) TEKEN VAN LICHT HERSTEL (ADVERTENTIE) t Vooralle scheer gerechtigden per week werken, hebben recht op het minimumloon dat voor hun leeftijd-geldt. Nationalisatie is ook geen noodzaak. Al leen als het particulier initiatief zijn taak niet naar behoren vervult, zou verdergaan de overheidsbemoeienis tot en met natio nalisatie noodzakelijk kunnen worden, meent Hendriks. Voorlopig ziet hij die noodzaak niet. Op de vraag of deze zaak een breekpunt kan zijn bij een kabinets formatie, gezien de verschillen tussen CDA en PvdA (vóór nationalisatie), wil de staatssecretaris niet ingaan. Carter’s voorstellen zijn niet nieuw, maar van belang is volgens Wagner dat ze zijn gedaan en dat de president zo duide lijk is geweest. Landen als Amerika heb ben tot dusver te royaal geleefd met iets dat je maar eenmaal kunt gebruiken. Car ter zal een langdurige strijd noeten voeren, omdat bijvoorbeeld de auto-industrie niet zonder meer kan overgaan op de produk- Degenen, die in hun vakantie willen gaan werken, dienen met allerlei bepalin gen rekening te houden. De Arbeidswet en het Arbeidsbesluit Jeugdigen zijn ook op de vakantiewerkers van toepassing. tie van een ander soort auto, aldus Wag ner. Geleidelijkheid zal moeten worden betracht. Wagner blijkt niet zo te geloven in het terugdringen van de vraag door zuiniger gebruik, althans niet uitsluitend. De stij ging valt niet zo snel en in zo hoge mate te beïnvloeden door zuiniger en beter ge bruik, zegt hij. Men zal meer olie en gas moeten blijven zoeken en aan de markt brengen. Wat kolen betreft, denkt hij met name aan kolen die aan de oppervlakte kunnen worden gewonnen, zodat er niet diep onder de grond hoeft te worden ge werkt. Milieuproblemen zijn niet onoplos baar We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen. Alle reden dus om extra actief te zijn. De mensen op het arbeidsbureau helpen je graag zoeken Ze weten een heleboel over beroepen, opleidingen en regelingen Ze kennen meer mogelijkheden, meer bedrijven, meer personeel- chefs dan jij, da s nogal wiedes En hoe eerder ze weten wat je bedoelt, hoe beter het is. Want als je hun meer tijd geeft, heb jij meer kans van slagen Daarom, niet uitstellen! Direct doen. Nog vóórdat je met vakantie gaat. En als je tóch op het arbeidsbureau bent, pak dan meteen het boekje "Wegwijzer voor werkende jongeren” mee. Bovendien moet het werk tot de normale bedrijfsvoering behoren, dat wil zeggen: werk dat wordt overgenomen van vaste Om aanspraak te kunnen maken op het minimumloon moet een arbeidsovereen komst zijn aangegaan met de werkgever. BANGKOK (AP). Om de economie van Hanoi te stimuleren heeft de regering een vijfjarenplan opgesteld waarmee een bedrag is gemoeid van ruim 250 miljoen dollar. Dat geld zal voornamelijk worden geinvesteerd in de lichte industrie, de land bouw, de bouw van huizen en in projecten van openbare nutsbedrijven. Het plan dat onderdeel is van het vijfja renplan voor heel Vietnam, dat loopt van 1976 tot 1980, zal eind deze maand worden voorgelegd aan het congres van het partij- comite van Hanoi. Kortgeleden heeft ook de Nationale Ne derlanden 100 miljoen gulden gevraagd Zo zullen de Europese Investeringsbank en de Nederlandse Credietbank op dezelf de dag te zamen voor 150 miljoen gulden aan geld vragen. Twee dagen later gevolgd door de Bank voor Nederlandse Gemeen ten, die ook met 150 miljoen gulden opent, maar nog hoger wil gaan tot 200 miljoen gulden. In de havens zal de regeling van toepas sing zijn op degenen die op 1 juli 1977 63 jaar zijn of die leeftijd bereiken in de periode van 1 juli 1977 tot 1 juli 1978. Het experiment geldt hier alleen voor 63-jari- gen, omdat de havenbedrijven reeds een bij cao geregelde zgn. non-activiteitsrege- ling kennen voor 64-jarigen. Havenarbei ders van 64 jaar kunnen vrijwillig op non- activiteit worden gestéld en ontvangen dan een uitkering van 90 percent van. het vroegere loon. Deze regeling zal bij wijze van proef worden uitgebreid tot de 63- jarigen. In de metaalindustrie komen degenen in De rente die daarbij wordt aangeboden, varieert van 7,5 procent tot 8,25 procent, al naar gelang de looptijd van de lening en de emissiekoers, die meestal tot vlak voor de emissie nog open wordt gehouden Wat de hypotheekbanken betreft, blij ken de grote nu tot pandbrieven voor 7,75 procent te zijn afgezakt, zij het echter wel bij afgiftepnjzen op 99 procent. In tegen stelling tot onze centrale bank blijkt het centrale bankwezen in de Verenigde fita De vakantiewerker betaalt ook belas ting. Wanneer men in 1977 niet meer verdient dan 5270, kan in het volgende jaar de loonbelasting worden terugge vraagd door middel van het zgn. T-for mulier. Voor beursstudenten geldt dat zij niet meer dan f 1000 netto per jaar mo gen bijverdienen zonder dat dit gevolgen heeft voor hun beurs. aanmerking voor de experimentele rege ling die op 1 juli 1977 63 of 64 jaar zijn en zij die tussen 1 juli 1977 en 1 januari 1979 63 jaar worden, ervan uitgaande dat de ingangsdatum 1 juli 1977 inderdaad wordt gehaald De periode duurt hier dus ander half jaar langer, wat verband houdt met het feit dat in de metaalindustrie voorbe reidingen worden getroffen voor een defi nitieve regeling voor vervroegde pensione ring met ingang van 1 januari 1979. Het uitkeringspercentage zal hier 85 percent bedragen, waardoor wordt bereikt dat op nettobasis de uitkering vrijwel gelijk is aan het netto-Pensioen voor een 65-jarige Voor de aandelenmarkt op het Damrak betekende dit een overwegend licht her stel. want de omzetten bleven matig. Maar dank zij ook buitenlandse belang stelling trokken aandelen Koninklijke Petroleum. Unilever en KLM enige gul dens aan. ten wel bereid tot het voeren van een indirecte kredietpolitiek. Door de daar ge voerde open-marktpolitiek zijn de han delsbanken er na lang aarzelen eindelijk toe overgegaan de rente op de korte-ter- mijnleningen van 6,25 procent op 6,5 pro cent te brengen, maar deze verhoging zat al weken in de pen en was door Wall Street al ruimschoots verdisconteerd. Bovendien wordt een dergelijke slechts matige rente stijging gunstig uitgelegd als beteugeling van een verder inflatie, welke laatste over weging voorlopig althans belangrijker wordt geacht dan het feit van de rentestij ging zelf. Mits deze maar beperkt blijft, blijkt Wall Street bereid van de twee kwa den het beste te kiezen en er nog mee te leven ook. Vandaag de nogal verrassende positieve reacties op de renteverhoging Ook aandelen Friesch-Groningsche Hy potheekbank stegen vijf gulden, maar El sevier en Amsterdamse Droogdok moes ten elk rond tien gulden terug Veel invloed had het enorme resultaat van de Koninklijke Shell in de eerste drie maanden van 1977 dus niet. De winststij ging van ruim 20 procent bleek al behoor lijk in de koersten te zijn verwerkt. Hoewel een en ander ook al bij Stevin, Schuitenia, Hollandsche Beton en Audet bekend was, trokken de koersen van deze aandelen op de verschijning van het jaarverslag, of de gehouden jaarvergadering, of zelfs gunsti ge verwachtingen daarvan, toch nog 5 gul den aan. Een grote tent, waarin een vergadering van de Franse Republikeinse Partij zou worden gehouden in het Zuidfranse Fre- jus, is gisteren ingestort. Drie arbeiders raakten gewond. Hevige regenval heeft de afgelopen dagen in het zuiden van Frank rijk grote overlast veroorzaakt. STEMMING OP BEURS IN (Van onze redactie economie) CT ro Wat de toekomstige financiering van de gezondheidszorg betreft, ziet Hendriks wel overeenstemming tussen PvdA- en CDA programma’s. Beide stromingen wensen veranderingen tot stand te brengen, gezien de bestaande ondoorzichtigheden. Hen driks: „Ik heb geen vrede met de opdeling van de bevolking in ziekenfonds- en parti culiere patiënten. Er moet één finan cieringsbron komen”. Hendriks herhaalt nog eens dat op korte termijn geen algehele volksverzekering te gen ziektekosten tot stand kan worden gebracht, gezien de financiële nadelen voor bepaalde bevolkingsgroepen. Hij ziet de oplossing alleen doordat de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) ge leidelijk wordt uitgebouwd. Hij laat open of daar dan iedere voorziening onder moet komen. Het eigen risico moet, hoe dan ook, een belangrijke rol blijven spelen. Uitlatingen als zou Carter’s politiek de energieprijzen opdrijven en de inflatie be vorderen, noemt Wagner „enigszins over dreven”. rechtstreekse kredietpolitiek, waarbij het de banken is toegestaan in totaal 12,5 pro cent meer kredieten te verstrekken dan het niveau van het laatste kwartaal van 1976. Dr. Zijlstra’s verwachting is daarbij dat pas in september spanningen kunnen op treden bij de banken, die dan wel boven de toegestane marge kunnen uitkomen, maar over dit bedrag een zware renteboete bij de Nederlandsche Bank oplopen Ook ver wacht de president van deze- instelling geen belangrijke rente-aantrekkende ge volgen Dit laatste moet evenwel worden afgcwag-ht. Teneinde vooral de nadruk te leggen op het inflatoire aspect van de kredietbeperkende maatregelen, is het bankwezen wel toegestaan onbeperkte kredieten te verstrekken uit middelen die op langere termijn langer dan vijf jaar, worden aangetrokken. Daarom is op korte termijn een lawine van emissies op het Damrak te verwachten en dat zóu de rente toch wel enigermate kunnen doen stijgen, hoewel veel daarbij zal afhangen van de houding van het buitenland. Blijft dit de gulden als beleggingsmunt interessant vinden en daarbij bereid op ruime wijze in te schrijven op de komende obligatie-emissies, dan kan de renteverho- gende gevolgen van de te verwachten emissielawine nog we) meevallen. Een voorproefje wat er kan gebeuren. De Shell-topman gelooft niet dat we er zonder kernenergie voor elektriciteitsop wekking komen. Dat is ook het dilemma waarmee Carter zit, en het wordt het the ma van een der grootste debatten over energie die in jaren zijn gevoerd. Wagner vindt Carter’s zorgen over de gevaren van atoomenergie, vooral over uranium- en plutoniumgebruik, begrijpelijk. Hetisech ter irrieëel te denken dat je die kunt be strijden door te doen alsof plutonium zal worden vermeden. Er moet naar de mening van de Shell president een geheel ander systeem komen ter bestrijding van plutoniumgevaren. Op politiek terrein zal men daaraan het nodi ge moeten doen. Het werkelijke beleid ■komt niet van de oliemaatschappijen, stelt hij, maar van de regeringen, die het met elkaar moeten maken. De regeringen dienen ook een kader te scheppen waar binnen anderen, zoals de olie-industrie, Wel stelt Hendriks dat de keuze van de betrokken bewindsman of -vrouw van be tekenis kan zijn. In zijn visie zal bij de formatie overeenstemming moeten wor den bereikt tussen deelnemende partijen. Hij kan zich nauwelijks voorstellen dat er dan een uiterste opstelling zou worden ingenomen, omdat met de realiteit moet worden gerekend. Dit zegt mr. G. A. Wagner, president van het Shell-concern, in het blad van de Stich ting Maatschappij en Onderneming naar aanleiding van de ingrijpende ener giemaatregelen die de Amerikaanse presi dent Carter heeft aangekondigd. Wagner heeft herhaaldelijk aangedrongen op een actieve rol van Amerika bij het oplossen van de energieproblemen. Hendriks blijft nationalisatie van gezondheidszorg afwijzen Zo moet een jongere 15 laar oud zijn om te mogen werken. Jongeren onder de 18 dienen in het bezit te zijn van een ar beidskaart. Deze is verkrijgbaar bij de afdeling onderwijs van het gemeentehuis in de woonplaats. Geen arbeidskaart is nodig voor scholieren, die nog leerplich tig zijn. Zij mogen in de vakantie alleen arbeid van lichte aard verrichten maakte de beurs de afgelopen dagen ove rigens al mee. Want prompt was de nieuwe kredietovereenkomst tussen de centrale bank en het overige bankwezen bekend, of een stroom nieuwe emissies van zelfs zeer ruime omvang kwam op gang. Zelfs een gecombineerde inschrij ving op een en dezelfde dag wordt nu niet meer vermeden. DEN HAAG. In de havenbedrijven en de metaalindustrie (inclusief Hoogovens! zullen binnenkort experimenten beginnen met vervroegde pensionering van oudere werknemers. Over de hoofdpunten van de regeling voor deze beide sectoren hebben de betrokken organisaties van werknemers en werkgevers nu overeenstemming bereikt. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft zijn medewerking aan de regeling verleend. Scholieren en studenten betalen van hun loon de sociale premies. Zij zijn dan ook verzekerd krachtens de sociale wetten krachten of werk dat door bepaalde om standigheden extra mankracht vergt (bijvoorbeeld in de landbouw). Een va kantiewerker heeft ook recht op vakan tie en vakantiegeld. Eén maand werken geeft recht on één dag vakantie en op een twaalfde va. zeven percent vakan tiegeld (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Hendriks blijft nationalisatie van de gezondheids zorg afwijzen. Hij bevestigt dit nog eens in het artsenblad Medisch Contact, waar hij vooral de verkiezingsprogramma’s op volksgezondheidsgebied van CDA. PvdA en VVD vergelijkt. Nationalisatie is alleen al onhaalbaar, zegt hij, omdat de ziekenhuis en artsenorganisaties zich daartegen geweldig zullen verzetten. Zoals reeds in vele voorafgaande weken van dit jaar het geval was, stond voor beide beurzen Wall Street en Damrak de inflatie weer centraal. Ook al werd tijdens de afgelopen paar maanden door de jaar verslagenlawine de invloed van dit ver schijnsel op de Amsterdamse beurs eni germate teruggedrongen. Maar sinds de kredietbeperkende maatregelen van de Nederlandsche Bank realiteit zijn gewor den, is alle aandacht weer op déze maatre gel en hun motiveringen en gevolgen ge vestigd. Daarbij komt dat in Amsterdam de betekenis van het jaarverslagenseizoen duidelijk is verminderd, nu verreweg de meeste verslagen, en daarbij dus de resul taten en dividendvoorstellen, bekend zijn en reeds ten dele afgehandeld op de daar na gehouden jaarvergaderingen. Daarom trok dr. Zijlstra’s overeenkomst met het bankwezen de nodige aandacht. Duidelijk is daarbij het uitgangspunt de inflatoire gevaren van een te ruime kre dietpolitiek te neutraliseren, zonder de rente al te drastisch te verhogen. Dit in tegenstelling tot een indirecte kredietpoli tiek, waar juist door het schaars-maken van geld en daardoor een stijgende rente getracht wordt de vraag naar kredieten in te perken. Maar de situatie in onze indus trie rechtvaardigt nu eenmaal geen hoge rente, terwijl tevens de buitenlandse vraag naar guldens weer zou stimuleren en onze munt nog harder zou maken. Daarom heeft de centrale bank gekozen voor een wet gelden voor vakantiewerkers Met het oog daarop hebben het Veihgheidsin stituut en de Arbeidsinspectie de zgn „veiligheids-instructiekaart” samenge steld Deze kaart (K89) is verkrijgbaar bij het Veiligheidsinstituut te Am sterdam (Van onze redajrtif eponomiei DEN HA AG - Ge.ztey de situatie on de arbeidsmarkt zijn de kansen op na kantiewerk voor schöhevpn ditmaal ge nnger. zo heeft het ministerie van Socia le Zaken meegedeeld De arbeidsbureaus kunnen in sommige gevallen descholte ren en studenten die baantjes zoeken de helpende hand bieden kunnen werken, zegt Wagner. Daarom had hij graag wat meer gehoord over de ge dachten die men heeft om die industrie aan de gang te houden, om die industrie te bewegen met vrucht haar taak te blijven vervullen, in toenemende mate en op steeds grotere wijze. «MM S®

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13