■I PPR: D’66: CPN: VVD: CDA: PVDA: Grondpolitiek Zedelijkheid Huisvesting Belastingen Defensie Milieu Werk gelegen heid Gezond heidszorg Inkomens beleid Energie en Democra tisering Consumenten beleid r mu wor- Rechten patiënt regelen ip sta tuut. Vrije keus van patiënt staat voorop Kosten met kracht beheer sen door beteugeling van aanbod en gebruik van de voorzieningen Tariefstelling voor het geljele me dische terrein Vergroting eigen bijdrage der burgers in.de kosten Bevordering eigen woningbezit, uitbreiding individuele huursubsi- diek maar tegelijk verhoging huur lasten voor meer draagkrachtigen Geld van grote beleggers aan trekken door voor langere periode rendement te garanderen. Schaalvergroting waar nodig, schaalverkleining waar mogelijk, oprichting provinciale politie i.p.v. gemeente- en rijkspolitie De grond geleidelijk aan in ge meenschapsbanden Uitgifte 'slechts in erfpacht Onteigenings- mogelijkheden verruimen, proce dure verkorten. Pornografiewet afschaffen, sek suele delicten regelen in Wetboek van Strafrecht. Grondprijs laten bepalen door vraag en aanbod Bij onteigening werkelijke waarde (marktwaarde) vergoeden. Bevordering van het eigen wo ningbezit is hoeksteen van het be leid. Voortzetting huurliberalisa- tie. Huurprijs moet vertaling zijn van woongenot. Wie dat met kan betalen, krijgt huursubsidie. Verhoging nieuwbouw. Voor be leggers moet financieren van de woningbouw aantrekkelijker wor den gemaakt. Instandhouding en verbetering koopkracht door belastingverla ging Inkomensvorming overlaten aan samenleving Collectieve VAD wordt afgewezen, persoonlijke be zitsvorming aangemoedigd Kernenergie verder ontwikke ten, samen met andere alterna beven Uit aardgasopbrengst on hernemingen helpen zich aan mi heu-eisen aan te passen Prijsmechanisme bij uitstek ge schikt om schaarste en miheupro blemen aan te vatten Milieu-eisen geleidelijk strenger maken Strafrechtelijke bepalingen met betrekking tot medische abortus moeten verdwijnen Werklozen moeten volle loon be houden, mede op kosten van de superwinsten Bedrijven moeten zelf werktijdverkorting betalen Beheersing van de grondprijzen o.a door voorkeursrecht van over heid bij grondaankoop, verkeers- waarde naar gebruik als richts noer voor de prijs en ruimere mo gelijkheden voor uitgifte, in erf pacht. Geen verdergaande nivellering bij de lagere- en middengroepen Zeer geringe stijging van inko mens mogelijk. Posititie ambtena ren bezien en geleidelijk terug draaien Wèl VAD. maar geen een traal beheer In plaats daarvan aanwending voor persoonlijk pen stoen en aow In plaats van kinder bijslag en -aftrek: gezmssubsidie. met een voor eik kind gelijk be drag, onafhankelijk van inkomen ouders.1 Lid blijven van de NAVO onont heerlijk voor ontspanning, die met zonder militair evenwicht moge lijk is Kernwapens terugdringen, maar in afwachting daarvan sterk te landmacht handhaven Geen vrijwilligersleger, maar inpassing dienstplicht in algemene sociale dienstplicht Aparte wetgeving zedelijkheid afschaffen. Andere mogelijkhe den tot straf blijven. Minimuminkomen voor ieder een en vaststelling maximuminko men Loonsverhoging in centen, met in percenten Regering grijpt, indien nodig, in loonoverteg in. Al le werknemers in een cao Kinder bijslag afhankelijk van inkomen Vooral in gezondheidszorg nivelte ring nodig Op weg naar arbeiderszeifbe stuur vergaande uitbreiding be voegdheden van OR In bedrijven met minder dan 100 man wettelijk verplicht overleg tussen werkne mers en leiding. OR benoemt min stens helft van de commissarissen Verscherpte publikatieplicht voor NV en BV Werkelijke bevoegdhe den voor wijk- en buurtkader Ver bod op combinatie van openbare functies. Meer wijkagenten. Minimumprijzen dagelijkse goe deren ter bescherming van kleine middenstand 'Verbod op verkoop lok artikelen tegen verliesgevende prijs Wettelijke bescherming con sument STER in een jaar weg Strenge wettehjke controle op reclame Consument beschermen legen opdringerige Meer prijs regelen Bevorderen keuzevrijheid con sumenl maar winkels in de wei beperken Beunhazerij bestrijden Democratisering van de politie, o.a door verwijdering ultra recht se elementen nst en id- net De uit ei- die an ge d ing au- •en rd. ird ge- )or jkt en- ide ing st”, vel uii gs or- I nd. ten rar okt ers on- gin er- Dr- ;ch rdt er- en- igt ter in len ins ijn an, be- me ter net aat •di- be- jes er lar lor srd nt- de LR. len We ijk ijn iet. op eel Staatsuitgaven mogen reeel tot IWKII met meer stijgen dan een kwart percent per percent groei van hef nationale inkomen Belastingvrije voel IB verhogen, druk voor middengroepen verltch ten. Strengere regeling aftrekpos ten. Onderhoud eigen huis aftrek baar maken Vermogensbelasting progressief maken Belastingverlaging voor lage en middeninkomens, ook van zelf standigen. Geen hogere gemeente lijke belastingen, wel meer arm slag voor de gemeente' Reële lonen met meer dan 1 per cent per jaar omhoog Loonindex zuiveren Wet maken die algemene matiging en maximale prijscom pensatie kan voorschrijven Laag ste inkomens ontzien VADdecen traliseren, meer binding met on derneming of bedrijfstak nodig Kinderbijslag herzien, maar geen rekening houden met inko men ouders (Kinderbijslag mini mate kosten van onderhoud in nor main verkoopmethoden informatie op etiketten, en hoeveelheidsaanduidmg Vaststelling maximum en mini muminkomen, ook voor zelfstan digen, in verhouding 5:1 Loonstij gingen in gelijke bedragen betalen in plaats van percenten, voor iedereen gelijk vakantiegeld Per soonlijke inkomens, vermogens en belastingbedragen openbaar maken. Veel hardere aanpak milieuhv giene levensduur artikelen verlen gen. verpakkingswaanzin beemdi gen. recycling uitbreiden. Wadden gebied beschermen, nieuwe pro dukties pas toepassen als blijkt dat ze niet schadelijk zijn Geen verde re uitbreiding kernenergie zolang veiligheid met absoluut vaststaal Investeren in bezuinigingsteek mek beter dan in nieuwe bronnen Energieprijs moet overmatig ge bruik af remmen Eenzijdige ontspanning vanuit Westen met uitsluiten Onvoor waardelijk uit NAVO als het Fran se kernwapen een rol krijgt in Mid den-Europa. met medewerking van de Bondsrepubliek Uiteenval ten NAVO, zonder beter Europees veiligheidssysteem, zal instabiliteit vergroten Achterstand huurders ten op zichte van eigenaars-bewoners wegwerken Woonruimtewet over al weer invoeren. Subsidie op koopwoningen koppelen aan inko men. met maximum. Prijsbeheer sing voor onroerend goed. Oprich ting overheidsbouwbedrijf Beslissing abortus ligt bij de vrouw. Arts moet na drie maanden zwangerschap collega raadplegen. Abortus strafbaar na nog vast te stelten termijn (tevens vatbaar heid). Artsen en medewerkers mo gen op andere dan medische mo tieven weigeren abortus uit te voeren. Zedelijkheidsbepalingen den geliberaliseerd. Begrip „passende arbeid” niet te beperkt uitleggen. Overheid neemt bij voorkeur slechts tijdelijk deel in bedrijven. Overheid bevordert experimenten met part time werk en tweelingbanen e.d. Hoger (beroeps)onderwijs beter afstemmen op vraag arbeids markt. Bodemschatten nationaliseren. Grondspeculatië verhinderen Volte vrijheid voor vakbonden, zonder regeringsingrijpen OR moet verdwijnen, in plaats daar van moeten personeeisvertegen woordigers per bedrijf cao-verbe teringen kunnen regelen Meer be voegdheden voor gemeenten, geen gewesten Volledige aanduidingen op wa ren invoeren Onderzoek naai wenselijkheid van de STER geen uitbreiding tv en radioreclame, uitzending naai minder dwingend tijdstip (algeheel) reclameverbod vooi alcohol, verbod op reclame die gebruik maakt van het ondei bewuste Stijgend energieverbruik afrem men in 1985. stabilisatie, daarna daling Middelen tarieven en prijsbeleid initiatiet'pian. gebruik koelwater verbetering energieren dement Geen kernenergie zolang veiligheid mei is gegarandeerd Stopzetting centrales Maatschap pelijk nul van produktlie) bepaah of herstelbare schade als gevolg daarvan aanvaard kan worden Milieuheffing voor huishoudens afschaftën Nederland moet uit de NAVO Tot die tijd zo defensief mogelijke opstelling op conventioneel ge bied. NAVO moet verklaren mm mer als eerste kernwapens te ge bruiken Eenzijdig kemartilterie en kernluehtstrijdkrachten af schaften Kleine atoomwapens daar behouden Nederland verwij dert kernwapens van grondge bied Geen verdere standaardisa tie in Navo-verband Geen uitbreiding koopwoningen in nieuwbouw, voordat o.a. lager betaalden makkelijker een huis kunnen kopen, er een prijsbeheer- sing voor onroerend goed is, de rechten en de zeggenschap van huurders zijn uitgebreid Subsidie voor koopwoningen koppelen aan inkomen. Minimumpercentage vaststellen dat men van het inko men moet verwonen Postitie OR versterken, maar lei ding blijft deel van de OR uitma ken. OR instellen in bedrijven met 25-100 man. indien meer dan de helft van de werknemers dat wil. Onafhankelijke ombudsman, door parlement benoemd Een na tionaal politiekorps, dat provinci aal wordt ingedeeld Bedrijven vanaf 25 werknemers een ondernemingsraad, kleinere eigen zeggenschapsregeling Helft van de commissarissen gekozen door of namens werkgevers, met informatieplicht aan werkne mers. Overheid benoemt bij grote banken en dergelijke commissaris algemeen belang Vorming van wijk- en dorpsraden met eigen be voegdheid en geld PBO democra tiseren, anders opheffen Aangezien de Europese verhou dingen nog steeds met zijn genor mahseerd. is NAVO onmisbaar Bestuderen of een of meer Neder landse krijgsmachtonderdeien kunnen fuseren met die van de buurlanden Exploitatielasten terugdringen, maar materiele defensie-inspan mng kwalitatief handhaven vol gens Defensienota 1974 Aardgasprijs met verder verho gen Milieubelasting opheffen Vervuiling bestrijden door af dwingen van schone produkne. op kosten van de ondernemingen Kernenergie moet overheidstaak zijn, omgeven met maximale en controleerbare veihgheidsgaran ties Begrip „passende arbeid" alleen verruimen, als begrip „passende werkgever" wordt ingevoerd werkgever verplichten bepaalde werkloze(n) in dienst te nemen. Commerciële uitzendbureaus ver bieden. Overheid geeft goede voor beeld met deelarbeid e.d. Ingrij pende verkorting van de arbeids tijd voorbereiden. Verbod van massa-ontslagen. eventueel neemt staat bedrijven over In gebieden met grote werk loosheid nieuwe staatsbedrijven oprichten. Kwaliteit van gezondheidszorg uit breiden Bijbetalingen zieken fonds afschaffen Ombudsman moet sterker dan regering voorsteit; ook ombuds man voor gemeenten en provin cies. Personeelsvertegenwoordi ging moet veto krijgen over alle belangrijke ondernemersbeslissin gen Helft van raad van commissa rissen door personeel benoemd Kleine bedrijven moeten aange paste vorm krijgen Zodanige her ziening kiesstelsel, dat de vorming van coalities voor de verkiezingen wordt bevorderd Tienduizenden volkswoningen per jaar meer bouwen. Lagere hu ren door afschaffing btw op bouw, goedkopere rente op bouwfinan ciering. druk op ondernemerswin sten en verlaging van de grondkos- ten. Stopzetting jaarlijkse huur verhoging. afschaffen huurharmo- msatie en liberalisatie Optreden tegen de aanslagen die het kapitaal in zijn niets ontziende winsthonger richt op werknemers Eigen bijdrage voor zieken fondsverzekerden. De algemene verzekering tegen ziektekosten wordt met ingevoerd. De kosten ontwikkeling wordt beheerst door beperking van de ziekenhuis bouw en meer doelmatigheid in de medische dienstverlening De grondrechten van de patiënt worden bij de wet vastgesteld Snelle invoering algemene volksverzekering tegen ziektekos ten. met premie naar draagkracht, maar vrije keuze verzekeraar Strenge controle op investeringen in gezondheidszorg en op particu liere en fondstarieven Niet mevr dan 4 ziekenhuisbedden per liftte inwoners Alle grond op den duur in ge meenschapshanden Voordien al vast de grond waarmee gespecu leerd kan worden, die van groot belang is vanwege wonen, milieu en landbouw, en grond die nodig is voor stadsvernieuwing. Onteige ning tegen gebruikswaarde. Streven naar hpogstens 125.000 werklozen, door onder andere frontale aanval op inflatie en ver betering ondernemingsklimaat. Arbeidskosten voor bedrijven ver lagen, met behoud koopkracht loontrekkers. Pas op de plaats met minimumjeugdloon. Betere aan sluiting tussen opleidingen en ar beidsmarkt „Passende arbeid" herzien. Verkorting arbeidstijd. Staatsuitgaven als deel van nati onaal inkomen mogen reëel mei meer toenemen Belastingdruk omlaag door jaarlijks de volle m fiatiecorrectie terug te geven en progressie van mkomstenbeias tmg af te zwakken. Totale druk premies en belastingen met verho gen Zelfstandigenaftrek wordt rechtvaardiger Onderhoud eigen woning weer aftrekbaar maken NV belasting verlaten, en belas tmgvmjo voet in bouwen Geen algemene opvoering van de koopkracht, maar betere sprei ding van het werk. Onder andere door arbeidstijdverkorting in sa menhang met matiging lonen, zon der schade voor de zwakkeren Uitzendbureaus verbidden. Tot die tijd moeten zij hun aanvragen doormelden aan arbeidsbureaus Socialisering gezondheidszorg om elk winstbejag tegen te gaan De gezondheidszorg wordt zo spoedig mogelijk uit de belastm gen betaald Voor die tijd algeme is- gezondheidsverzekermg met opheffing van alte tariefverschil ten Patiëntenrechten vastleggen Reclame* voor geneesmiddelen verbn*den. evenals voor voedings genotmiddelen, tenzij vaststaat dat die de gezondheid met scha Belasting moet nivelleren: aftrek- regeling herzien, bezit verkrijger erfenis bepaalt mede succes sierecht, oplopend tarief vermo gensbelasting. oplopend tarief NV belasting, invoering vermogens winstbelasting, inkomens en vee mogens en de daarover tietaalde belastmg zijn openbaar, premies aow aww met langer aftrekbaar kinderaftrek af scha ff en Huur waarde forfait eigen woning ver hogen, zodanig dat hoge inkomens Geen nieuwe kerncentrales, al ternatieven ontwikkelen Mi heuheffing ■koppelen aan water verbruik Wettelijke voorschriften vooi milieuvriendelijke verpak kingeti Gekleurd en of bedrukt schoonmaakpapier verbieden Statiegeld op glas weer invoeren Autorally’s in woon en natuurge bieden verbieden Krachtige bevordering van in dustriële vernieuwing, gericht op hoogwaardige produkten. Daartoe Nederlandse Industriële Ver nieuwingsmaatschappij op richten. Aanprijzen en (ongevraagd) thuis laten bezorgen en opdringen van pornografie strak verbieden. Abortus alleen toegestaan in dien gezondheid vrouw ernstig wordt bedreigd, en abortus daar de enige oplossing voor is. Krachtige mflatiebestrijding. vooral door vermindering defen sie, NAVO-verphchtingen. EEG bijdrage, ontwikkelingshulp en PBO Vreedzame coëxistentie moet worden afgedwongen, allereerst in Europa Vermindering defensie uitgaven. Atoomwapens uit Ne derland, geen Europese kern macht Vergaande democratisering door bevordering eigen wonmgbe zit en gemeenschappelijk bezit van woningen, o.a. door wettelijke mo gelijkheden eigen pensioen bespa ringen terug te tenen ten behoeve van huis. Daarnaast, net als voor huurders, individuele subsidies voor eigenaars. Snelle invoering algemene volksverzekering tegen ziektekos ten, maar gezondheidszorg mag daardoor niet duurder worden Artsen die uitvoering wet weige ren, vestigingsvergunning onthou den. Gezondheidszorg nationalise ren farmaceutische industrie en apotheken socialiseren Afschaffen aftrek representa tiekosten. Aftrek rentes herzjen. zodat hogere inkomens met wor den bevoordeeld Vermogenswin- sten en verliezen bij inkomstenbe lasting betrekken Vermogensbe lasting en successierechten verho gen. Harde acties tegen zwart geld. Staatsverzekeringsbedrijf oprichten. Beheer van de grond staat een traal. niet het eigendom. Als over heid grond koopt, moet prijs zowel voor de gemeenschap als de verko per gerechtvaardigd zijn, dat wil zeggen speculatie en invloed van overheidsinvesteringen uitschake len. Gemeenten voorkeursrecht geven bij aankoop onroerend goed. Beleid richten op besparing energie en grondstoffen Rantsoe nering niet uitsluiten Uiterste te rughoudendheid met kernenergie, in plaats daarvan nieuwe ener giebronnen ontwikkelen Scherp kritisch beleid bij het geven van vergunningen ingevolge mi heu wetten Reclame voor sterke drank snoep sigaretten en auto's aan banden leggen Radio en tv recta me hiervoor verbieden Alle recla me voor geneesmiddelen ver bieden STER geleidelijk op heften Uniforme etikettering, verbod van onware mededelingen daarop Positie consument versterken, on dei andere door eenvoudiger klachtrecht. Consumenten Om budsman. wettelijk verplichte spe cificatie van rekeningen in dienstensectoi Staatsuitgaven als deel van nati onaal inkomen mogen tegen 1980- '81 jaarlijks met slechts 0,6 a 0,7 percent (reëel) stijgen Herinvoe ring aftrek onderhoud eigen wo mng, maar verhoging van huur waardeforfait Belasting op ver mogenswinst, met verrekening van verhezen Vrijstelling succes sic- en schenkingsrecht in eerste li jn verhogen, alle andere rechten zelf optrekken Voorrang voor numtrrgrten tegen ewm4 gold- Éénzijdige aeiensiev erniinde ring in strijd met streven naar duurzame vrede en ontspanning NAVO moet taken verdelen Pro gram van Defensienota 1974 uit voeren Voorkeur voor leger van vrijwilligers

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19