fe* Hoofddorp en Nieuw-Vennep 1 Portret van Hannie Schaft vernield krijgen NS-stations nuUpoQfbank [L Gratie voor Basken Boersma trekt 100 mln uit tegen jeugdwerkloosheid Denkt u aan het opknappen van uw mns? Van Veen-affiche l aantal pagina's vandaag: 32 mag niet meer worden verkocht HET C.D.A. agenda pagina VAN DER VOOREN’S BROOD. maar dat is lekker, gezond joh! het woord is aan... J WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN BESLUIT SPAANSE REGERING MINISTER WESTERTERP BIJ OPENING ZOETERMEERLIJN: Israels nationalisme UITSPRAAK KORT GEDING Brief van Emmy VEEL BEWOLKING VANDAAG IN E. H. C. O. b.v. De partij, die steunt op het bijbels evangelie en zich in de praktijk daar door laat leiden. Maximumtemperaturen van 14 graden in het noord en tot 19 graden in het zuid oosten van het land. ...2 2-3 ...3 MISSET EN ZN. (Van een onzer verslaggevers) ZOETERMEER/HOOFDDORP. Hoofddorp en Nieuw-Vennept krijgen beide een station aan de Schipholspoorlijn. De stations zullen worden aangelegd gelijktijdig met de aanleg van de spoorweg zelf. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft dit vrijdagmid dag meegedeeld bij de opening van de Zoetermeerspoorlijn. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland en het gemeente bestuur van Haarlemmermeer zijn van deze beslissing op de hoogte gesteld. De officiële opening van de Zoetermeerlijn, die de Haagse overloopstad Zoetermeer verbindt met Den Haag-Centraal, werd verricht door prins Bemhard. 1 mart nederland spaarspecialisten sinds 1817 Een nieuwe keuken? Centrale verwarming? Geld geen bezwaar. Met een Persoonlijke Lening van de In het algemeen veel be wolking met plaatselijk wat regen. Matige tot vrij krach tige noordoostelijke wind. Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws 4-5-6-7-9 Kunst11 Radio en televisie/Strips 10 Economie13 Sport14-15 Kerkdiensten4 Weersverwachting van het KNMI, geldig tot van avond, .31 Umuider Courant Hoofdredactie: Jos I.. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 13,65 P- mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200, Losse nummers 70 et. tS5 l’ (Zie verder pagina 3.) Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Zie ook plaatselijke pagina) (ADVERTENTIE) t©; t 19.000 passagiers van de Zoetermeerlijn gebruik zullen maken. Met de uitspraak van de bewindsman is een einde gekomen aan de onzekerheid, die lange tijd omtrent de stations bij Hoofddorp en Nieuw-Vennep heeft be staan. Het uitblijven van een beslissing over de stations was de gemeenteraad van Haarlemmermeer zelfs dermate in het ver keerde keelgat geschoten, dat gedreigd werd de medewerking aan de aanleg van de lijn te weigeren, als niet spoedig een beslissing werd genomen. Dat had wellicht een vertraging in de onteigeningsprocedu res kunnen meebrengen, waardoor de spoorlijn niet vóór 1982 gereed had kun nen komen. De gemeente was met tracé langs de Kagertocht akkoord gegaan op voorwaarde dat er bij Hoofddorp en Nieuw-Vennep stations zouden worden gemaakt. De NS hadden bezwaar tegen de stations omdat deze een belemmering zouden vor men voor de snelle treinen, die de NS op de Schiphollijn willen inzetten. Tegen dat na deel zou het voordeel van beide stations onvoldoende opwegen, aangezien de hal tes aan de verkeerde kant van Hoofddorp en Nieuw-Vennep komen te liggen, ver van de nieuwe uitbreidingsplannen voor beide dorpen. Natuurlijk staat onze weekendbijlage „Erbij” in het teken van de verkiezingen. Daar is om te beginnen een vorstelijke politieke tekening van Jan Willem van Vugt. Fred Sanders maakte een dagje mee met de lijsttrekkers Wiegel en Den Uyl, Theo Klein volgde Van Agt op een tocht langs de kiezers. De sportre dactie voelde enkele topfiguren uit de sport aan de tand, die zich actief bezig houden met de politieke machinerie: Frans Derks, Erica Terpstra en atlete Claire Spauwen. Klaas Pieter Rieksen stapte op de boot van de PPR voor een babbeltje met Frans Schulte, KRO-producer en mede-campagneleider van de PPR. Kees Tops bespreekt het kostelijke boekje, dat gaat over het politieke dorp van Peter van Straaten, waarvan men hierbii een illustratie aantreft. De burgemeester is van mening, dat de stations bij Hoofddorp en Nieuw-Vennep nog in het bijzonder van pas komen, nu de bouw van 15.000 woningen extra tussen Haarlem en Hoofddorp is aangekondigd. De mensen, die daarin zullen moeten gaan wonen, kunnen vah begin af aan gebruik maken van het openbaar vervoer. Daar mee kan wellicht een gewenning aan de auto in het woon-werkverkeer worden ver meden, zo meent de heer Van Stam. Hij wijst tenslotte op de noodzaak om de Schiphollijn ook bij Amsterdam (via de Ringspoorbaan) aan het landelijk spoor wegnet aan te sluiten. Dan hebben ook andere groepen dan de forensen bij voorbeeld bejaarden wat aan de spoor- Burgemeester C. van Stam is uiteraard bijzonder blij met de beslissing van de minister. „Haarlemmermeer krijgt nu pas werkelijk profijt van de lijn. Zonder stati ons was de Schiphollijn slechts een versto ring van het landschap”, aldus burgemees ter Van Stam in een eerste reactie op de beslissing van de minister. Hij wijst er op, dat Haarlemmermeer al genoeg autowe gen heeft. „We willen het aantal wegen zoveel mogelijk beperken en daarom zijn wij voorstander van de trein”. Tevens kreeg het programma „Het visioen van Jan van Eyck” van de KRO een eervolle vermel ding. In deze televisiefilm stond het schilderstuk „Het lam Gods” van Jan van Eyck centraal. Het deze week gehouden festival was georganiseerd door UNDA- WACC, het overkoepelend orgaan van de Europese christelijke tele- visieorganisaties. ir. F. Dicke, Velsen-Zuid. Nog altijd menen velen, maar ten on rechte, dat deze onderwijsrichtingen wel beroepsgericht zijn jongeren „klaar ma ken” voor kantoor e.d. terwijl dat niet zo is. Juist de sectoren handel en kantoor kampen met een oververzadiging, in min dere mate ook de zogenaamde sociale be roepen. Daar staat tegenover dat er een duidelijke belangstelling bestaat voor goe de vaklieden. met name door jongelui die van mavo en havo komen. Kruse constateerde dat in gebieden als Utrecht en Zuid-Holland vooral in de me taal op dit punt al weer een zekere span ning op de arbeidsmarkt begint te bestaan. Prins Bemhard reed bij de opening van de „Zoetermeerlijn” ook een gedeelte mee in de bestuurscabine. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de expositieruimte van het ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” is een tweeluik van de Amsterdamse kunstenares Annemarie Fischer vernield, voorstellende een portret van Hannie Schaft. Door het ruim twee meter grote doek is een snee gegeven van zo’n twintig centime ter. Annemarie Fischer heeft aangifte ge daan bij de Beverwijkse politie. Als waar de van het schilderij is opgegeven 5000. Uit het bij de expositie behorende gas tenboek zijn vrijdagmiddag enkele bladen gescheurd met sympathieke opmerkingen over Hannie Schaft en de kunstenares die haar portretteerde. De regering deed in een verklaring een beroep op het gezond verstand van de Spanjaarden zich niet te laten misleiden door extreme minderheidsgroeperingen, die door middel van het uitlokken van geweld het doel hebben de verkiezingen te verstoren. De Baskische nationalistische partij deelde gisteravond tijdens een persconfe rentie in Madrid mede dat, wat er ook gebeurt, zij samen met de Baskische socia listische en de Baskische communistische partij aan de verkiezingen van 15 juni deel zullen nemen. Het televisieprogramma „Een brief van Emmy” van de IKON heeft tijdens het vijfde internatio nale televisiefestival voor kerkelij ke omroepen in Montreux een on derscheiding gekregen. Dit pro gramma handelde over jeugdige verkeersslachtoffers en hun reva lidatie. Autospulten Bedrijfsreclame Korte Wolstraat 4 Tel. 315882 - -"'S? Mahatma Gandhi: De dood is even noodzakelijk voor de ontwikkeling der mensheid als het leven zelf. lijn, omdat ze dan via deze het hele land kunnen bereizen. De zuidelijke aansluiting van de Schip hollijn komt ter hoogte van Warmond, aan de lijn Haarlem-Leiden. Het eindpunt (of beginpunt) is het nieuwe station Den Haag-Centraal, dat ook het begin en eind station is van de Zoetermeerspoorlijn, die vrijdag werd geopend. De Zoetermeerlijn is de eerste nieuwe NS-lijn sinds 1934. In Zoetermeer zelf, waar de spoorlijn overga at in een stadsspoorlijn zijn de werkzaam heden nog niet voltooid. Met ingang van de nieuwe dienstregeling komen aan die stadsspoorlijn wel zeven haltes in gebruik. In 1980 moet de stadsspoorlijn geheel gereed zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Voorzitter mr. C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft het kort geding te gen de Haarlemse stichting Global Villa ge gewonnen. Van Veen spande het kort geding aan wegens het verspreiden van een affiche waarop hij en lijsttrekker Van Agt van het CDA in een fotomontage stonden af geheeld. De NVO-voorzitter stond daarbij achter Van Agt en stopte hem enkele biljetten van 100 gulden in het colbertzakje. Op de affiche stond de tekst: „Alle zegen komt van Agteren”. Behalve Glogal Village zijn ook drie boekhandels, Van Gennep, Atheneum en de academische boekhandel Scheltema, Holkema en Vermeulen uit Amsterdam, die wegens verspreiding van de affiche door Van Veen waren gedaagd, veroor deeld. De affiches mogen vanaf uiterlijk twee dagen na het vonnis niet meer wor den verspreid op straffe van een boete van 1000 gulden per affiche per gedaagde. Voorts dient de Global Village Foundation binnen een week een lijst te zenden met adressen van de ondernemingen aan wie zij de affiches heeft gestuurd, waarbij te vens vermeld dient te worden om hoeveel affiches het gaat en wanneer ze zijn ver zonden. De Zoetermeerlijn wordt met sprinter- treinen breden, die speciaal voor deze dienst zijn ontworpen. De sprinters gaan een kwartierdienst rijden tussen Zoeter meer en Den Haag. De reis van centrum naar centrum duurt ongeveer een kwar tier. De NS-verwachten dat dagelijks (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De Spaanse regering heeft besloten dat aan de 27 resterende Baski sche politieke gevangenen, die wegens terreuraanslagen waarbij slachtoffers werden gewond of gedood, gratie kan worden verleend. Hiertoe dienen de ge vangenen zelf een verzoek te richten aan het ministerie van Justitie waarin zij ver klaren dat zij geen bezwaar hebben tegen de daarmee verbonden uitwijzing uit Spanje. Het kabinet Suarez is op het ogen blik in onderhandeling met verschillende landen over de uitwijzing van vijf Baski sche politieke terroristen, die reeds een verzoek hebben ingediend. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Boersma (Soci ale Zaken) trekt 100 miljoen gulden uit in de strijd tegen de jeugdwerkloosheid, die nog steeds het dubbele is van de overige vormen van werkloosheid. Dat geld is mede bestemd om de nu op de markt komende ongeveer 170.000 schoolverla ters een betere kans op een baan te geven. Boersma en zijn ministerie stimuleren de vakopleiding, bevorderen het tijdelijk plaatsen van jongeren en het plaatsen van gedeeltelijk leerplichtigen. Ten dele wordt voortgebouwd op maatregelen uit 1976. Of met deze maatregelen de grote te verwachten stroom geheel zal worden „verwerkt” kan niet worden gezegd. Vorig jaar is dat in ieder geval niet gelukt. Van de toen 170.000 jongeren die de schoolban ken verlieten, zijn er nog steeds 12.000 niet aan het werk. Met de resterende werkzoe kenden uit 1975 mee zijn er 14.000 jongeren (iets meer meisjes dan jongens) nog zonder werk. Deze groep, merendeels met een onvoldoende opleiding en niet beroepsge richt opgeleid, verkeert in een trieste positie. Zaterdag 21 mei 1977 67e jaargang no 169 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. reHactie: 15389, na kantoortijd: 02208 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. f De ontwikkelingen in Israel hebben ve len, die goedé hoop hadden dat er eindelijk schot zou komen in de vredesonderhande lingen tussen de in een conflictsituatie levende naties van het Midden-Oosten, pessimistisch gemaakt. De nederlaag van de arbeiderspartij en de grote overwin ning van de Likoedpartij bij de laatste parlementsverkiezingen hebben zij uitge legd als een volksuitspraak die voorname lijk gericht was tegen de politiek van toe nadering en tolerantie van het vorige kabi net en vóór de harde lijn van star en ongenuanceerd afwijzen van compro missen. De verkiezingsuitspraak van Israel was echter geen volksgericht over de „vredes apostelen”, het was in de eerste plaats een logisch gevolg van prestigeverlies bij de leiders van de arbeiderspartij tengevolge van het mislukken van de oplossing van binnenlandse problemen, de steeds slech ter wordende economie en de te grote volgzaamheid dezer leiders ten opzichte van Washington. De Likoed-partij heeft met succes gespeculeerd op verkiezings leuzen die het kabinetsbeleid als een mis lukking brandmerkten. Dat er bovendien aanknopingspunten waren om de al te nadrukkelijke bemoeienis van de Verenig de Staten met de politiek van Israel ten opzichte van de Palestijnen te gispen, was een welkome bijkomstigheid voor de in meerderheid sterk nationalistisch denken de Likoed-aanhangers. Dat nationalisme, vermengd met de be kende zionistische uitgangspunten, speelt natuurlijk niet alleen in de Likoed-partij een rol. Israel is fundamentele bestaans gronden zijn nu eenmaal met betrekking tot de unieke situatie, waarin de staat Israel verkeert, te herleiden tot een dog matisch nationalisme, dat in alle partijen voortdurend boven komt. Een staat wiens bestaan voortdurend bedreigd en zelfs ontkend wordt, kan moeilijk anders dan nationalistische argumenten en beweegre denen daartegenover stellen. Een andere kwestie is dat in de Likoed-partij velen een groter vaderland vereren dan datgene, waarop de Verenigde Naties in 1947 hun verdelingsplan van Palestina baseerden. De bezette gebieden van Gaza, Negev, Go lan, Sinaï en de Jordaanoever alsmede het eertijds Arabische deel van Jeruzalem, gebieden die door opgedrongen oorlogen als „veiligheidszones” aan Israel werden toegevoegd, zijn als twistappel niet alleen voordurend omstreden in de VN maar ook in de interne politieke verhoudingen in Israel zelf. Het komende kabinet van Israel, dat waarschijnlijk door een coalitie tussen de Likoed-partij en de „Beweging voor Ver andering” van professor Yadin zal worden gevormd, zal wel met het Amerikaanse denkbeeld om in de herfst de conferentie van Genève weer op gang te brengen, meegaan maar de Israëlische delegatie zal daar zeker niet met het aanbod tot terug gave van veroverde gebieden komen, voor dat de harde eis tot erkenning van de staat Israel is ingewilligd. Over de grensafbake- ning van de staat Israel en de aanvaarding van een Palestijnse staat aan die grens zal langdurig en taai moeten worden onder handeld, maar dat was de regering Rabin óók wel van plan. Het Israëlische nationa lisme is een veiligheidsnationalisme, dat zeker niet als een monopolie van de Li koed-partij mag worden gezien. Zonder die voortdurende bestaansangst en de na tionale krachtenbundeling die daarmee ■.on worden bereikt zou Israel waarschijn- ijk niet eens meer bestaan. Illlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aangenomen wordt namelijk, aldus vrij dag mr. F. Kruse, plaatsvervangend direc- teur-generaal van de arbeidsvoorziening, dat iemand na een werkloosheid van meer dan een jaar nauwelijks meer kans heeft nog een baan te vinden. In dit verband pleitte hij nog eens voor het volgen van een beroepsgerichte en voortgezette opleiding Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1