werken ook op toernee Mensen komen met persoonlijke problemen DAGJE LIJSTTREKKER JOOP DEN :1S\ - Van baby tot politicus pits- door Fred Sanders Zelfspot Democratie Vrijwel onopgemerkt stappen we door Maastricht. Den Uyl voorop, licht voor-over-gebogen, handen op de rug, blik in de verte. Na de opmerking van Liesbeth, die haar echtgenoot tijdens de campagne en bij andere reizen steeds moedig ter zijde staat, houdt de lijsttrekker de pas wat in. Hij keert zelfs even op zijn schreden terug als uit een klein groepje Maastrichtenaren, twee dames en een jongetje, de woorden „Den Uyl,” opklinken. „We vertelden hem alleen maar wie u bent”, zegt een van de dames, benauwd kijkend, wijzend op het jongetje. „Goed zo, hoor", zegt Den Uyl, hij heeft de jongen een aai over de bol. We vervolgen onze weg. „Loop toch niet zo hard, geen mens kan je bijhouden”. Liesbeth den Uyl, echtgenote van PvdA-lijsttrekker en premier Joop den Uyl, probeert haar man erop te wijzèn dat zijn forse marstempo zelfs de meest fervente PvdA- aanhanger er niet toe aanmoedigt in de drukke Maastrichtse Muntstraat een praatje aan te knopen met zijn politieke voorman. Laat staan dat twijfelaars, zwevende kiezers op die manier worden overgehaald op 25 mei lijst 2 te stemmen. ■H i 3|PvdA te de O OW sns jns Intensief is het inderdaad, zo een dag met Den Uyl. ’s Morgens om elf uur was de lijsttrekker aangekomen op het vliegveld Beek (vanuit Londen, waar hij had gespro ken met president Carter, maar daar ko men we nog op). Dan onmiddellijk een gesprek, in Kerkrade, met het Limburgse FNV-bestuur waarbij Den Uyl de eerste „Hij houdt helemaal niet van dat soort campagne voeren op straat”, vertelt een van Den Uyls medewerkers later. „Hij heeft er een hekel aan zomaar op mensen af te stappen, zich op te dringen”. Voor iemand die tien jaar geleden de campagne van PvdA-lijsttrekker Den Uyl volgde („Een man om mee te werken”, was toen de leus) is echter duidelijk dat Den Uyl sindsdien wel wat heeft bijgeleerd. Geen gestuntel meer, over woorden struikelen op vergaderingen en bijeenkomsten, goed gebruik van redenaarstrucs, zoals stemverheffingen en armgebaren die een sympathiek publiek er toe brengen al te beginnen met juichen voordat duidelijk is wat de spreker precies wil zeggen. Die avond, in Heerlen, is een duidelijk bewijs van Den Uyls groeiende vaardighe den als redenaar. Alleen één dame achter in de zaal blijft onduidelijke tegenwer pingen maken. „Wilt u nou es één keertje luisteren, mevrouw”, roept Den Uyl kwaad. Even later, met een sfeer-reddend grapje: „Pas op hoor, anders stuur ik u naar meneer Van Agt”. „Waar in ’t bronsgroen eikehout” klinkt het uit een honderdtal bejaarde kelen, met begeleiding van een elektronisch orgel. Den Uyl, schuchter meezingend, arriveert in de Sittardse bejaardensociëteit „Lim- brichterveld”. „Onze minister-president, Joop den Uyl”, roept de voorzitter van de PvdA-Sittard trots. „Gisteren sprak hij nog met president Carter, nu met ons”. „U moet allemaal de groeten hebben van Jim my Carter, het is een erg aardige man”, zo begint Den Uyl zijn toespraakje. Een vleugje zelfspot lijkt het wel, hoewel vol gens schrijver Len Deighton politici alleen zelfspot kunnen bedrijven ten koste van anderen. van hun wensen, vooral ten aanzien van de werkgelegenheid, onderschrijft. Vervol gens naar Volvo-Car, de voormalige dank zij een door Den Uyl verstrekte miljoenen subsidie gebouwde DAF-fabriek in Born. Dan naar Sittard, voor een bliksembezoek aan het gemeentebestuur. Maar het is onmiddellijk duidelijk: hier is premier-lijsttrekker Joop den Uyl in zijn element. Want hier zitten ze, de zwakken in de samenleving. Bejaarden, mensen met sociale uitkeringen, veel WAO’ers de mensen voor wie Den Uyl in elke toe spraak weer hartstochtelijk opkomst. Er is wat tijd voor een paar vragen. Net als een paar dagen eerder in Amsterdam, in de Jordaan, gaan ook hier vrijwel alle vragen over problemen met sociale uitke ringen en over huisvesting. Het is meteen raak. Een man staat op, zwaar invalide. Hij heeft te weinig pensioen (de beruchte kwestie van de mijnwerkerspensioenen) en hij vindt dat de mijnen weer open moeten. Den Uyl is zichtbaar aangedaan. Hij zou kunnen zeggen dat de invalide man, met 36 jaar in de mijn achter de rug, zelf een nog rondlopende waarschuwing is tegen elk plan de levensgevaarlijk onge zonde mijnen te heropenen. Maar dat zou natuurlijk te cru zijn. De man krijgt een antwoord, serieus, hij jvordt niet met een kluitje in het riet gestuurd. Toch is het, in den lande, nog steeds „Ome Joop”, en niet, zoals destijds met Drees sr.. Vader Den Uyl. „Ja, maar dat is ook logisch. Ik ben 57 jaar oud. Drees werd pas Vader Drees toen hij aftrad, toen hij werd afgedankt. Toen was hij zeventig”. Over de verhouding met het CDA praten we later in de auto nog even: „Als u vindt dat het land gediend is met alles wat er in het PvdA-program staat, zou het dan niet, voor het land, beter zijn dat althans een deel ervan wordt gerealiseerd, desnoods in een kabinet waarin het CDA een meerder heid heeft en de progressieven een minder heid? Beter, in de PvdA-visie, dan wan neer er een CDA-WD-kabinet zou ko men?" Dat leek me een moeilijke vraag, maar Den Uyl heeft er geen moeite mee. Na het optreden voor de bejaarden in het Berchmanhuis volgt er nog een pers conferentie voor de Limburgse pers. Die is tot ontsteltenis van campagneleider Kees Bode en zijn staf buiten iedereen om inge last door de Limburgse partijgenoten. Er mogen ook vragen worden gesteld over de ontmoeting met Carter, zegt Den Uyl na drukkelijk. Toch lijkt het erop dat hij niet zozeer wil geuren met zijn relaties in de hogere wereldpolitiek, maar echt nog een beetje vol is van een erg goed gesprek met de Amerikaanse president, tijdens de NA- VO-tpp in Londen. „Hij is zeer zuinig inge steld. Hij vraagt altijd of er niet wat min der mensen meekunnen op zijn reizen, dat soort dingen vind ik zeer sympatheik”. Later vraag ik hem of hij misschien ook een beetje wordt geïnspireerd door het succes dat de uit het niets opgekomen Carter heeft gehad bij de Amerikaanse kiezer. „Nou, hij had maar een meerder heid van een half percent. Misschien laat hij zich wel inspireren door ons Ik heb Carter dinsdagmorgen voor het eerst ont moet, voor de NAVO-vergadering. Toen tijdens de NAVO-bijeenkomst en ten slotte tijdens onze officiële ontmoeting". „Je bouwt in zo een dag, twaalf uur, met intensief contact, een soort gemeenschap pelijk wereldje op. Je krijgt het gevoel dat een half woord genoeg is. Ik heb ook het gevoel dat hij de vrijmoedigheden bij zijn ministers toestaat en zelfs aanmoedigt als ik dat zie, zoals met Andrew Young, dan zeg ik: zo ben ik ook begonnen. Er heerste tussen ons echt wederzijds gevoel van begrip en erkenning". De stoet gaat naar het Staargebouw. waar Den Uyl zijn tweede grote rede van die dag afsteekt. Ondanks de tv-uitzending van Anderlecht-HSV is het grote Staarge bouw vrijwel vol. Dan nog een keer naar Sittard, weer een toespraak, dan zit het erop De lijsttrekker, Joop den Uyl. kan naar huis, met Liesbeth. Maar een inten sief dagje was het wel: Londen-Beek Kerkrade-Born-Sittard-Maastncht- Heerlen-Maastncht-Sittard - Amsterdam :>er riet Echt dicussiëren met de zaal doet Den Uyl tijdens deze campagne nauwelijks of niet. „Een beetje De Gaulle-achtig, eigen lijk", probeer ik de lijsttrekker in zijn eigen auto wat te provoceren. „Redevoe ringen houden, geen vragen uit de zaal, onmiddellijk weer vertrekken”. „Ja”, ant woordt Den Uyl, „dat gaat nu inderdaad anders dan vorige keren. De hele campag ne is anders. Ik heb gewoon minder tijd, als premier. Daarom moet ik de dagen dat ik campagne voer zo intensief mogelijk produktief maken, zo veel mogelijk plaat sen bezoeken en mensen toespreken”. Ten eerste is hij vol hoop dat er een progressieve meerderheid komt (PvdA met D’66 zou dat dan moeten worden). Verder kan er geen sprake zijn van een minderheidspositie van de progressieven in een nieuw kabinet, want: „Ik ben ervan overtuigd dat dat voor de democratie in ons land heel slecht zou zijn. We zouden tergkeren naar de situatie van de jaren ’60, met hun stroom van nieuwe partijen en de afkalving van de grote partijen. Nee, wij houden vast aan de formule acht-acht-plus (d.w.z.: acht CDA-ministers en acht pro gressieven, plus de minister-president) „anders gaan we maar in de oppositie dat zou overigens een redelijke oppositie zijn”. Met zo een entourage trekt het socialisti sche groepje uiteraard meer aandacht dan ’s middags. Uit tientallen ramen zwaaien mensen, sommige komen naar buiten om een hand te geven. Nog steeds geen volks oploop, maar twee dames die op het mo ment dat de harmonie plus Joop den Uyl passeren demonstratief met hun rug naar de stoet elkaar luidkeels interessante jur ken in een etalage aanwijzen, zijn een uit zondering. „Was u nou echt kwaad op die me vrouw”, vraag ik Den Uyl als ik met hem meelift van Heerlen terug naar Maastricht. „Nou, ze stoorde me wel erg, ik was geïrri teerd”. En even later, grijnzend, „dat was wel een goeie, „anders stuur ik u naar Van Agt”. Van Maastricht naar Heerlen, van Heer len terug naar Maastricht, weer naar het Berchmanhuis. Dat blijkt niet alleen het centrum van Maastrichtse socialistische bejaarden te zijn, maar ook repetitieruim te van de enige socialistische harmonie die Nederland rijk is, de „Ster der Toekomst”. Met de majorettes voorop, dan de Harmo nie, dan de lijsttrekker met zijn vrouw en zijn gevolg. Het is zeer opvallend, al die persoonlijke problemen waarmee de mensen bij Joop den Uyl komen. „Zou dat betekenen dat u wordt gezien als een soort nationale fi guur, die een beetje boven de partijen staat?” vraag ik hem. „Nou, ach, ik voel er wel een soort erkenning in, een vertrou wensbasis die nu, na vier jaar pre mierschap, veel groter is dan bij de vorige verkiezingscampagnes”. Na Sittard was de PvdA-ploeg met jour nalistieke aanhang doorgereisd naar Maastricht. Niet gezellig met zijn allen in een bont beplakte bus, zoals tien jaar gele den, afstappend in elk gehucht onderweg, maar in enkele snelle auto’s, het tijdsche ma is krap. Het Limburgse kamerlid Mar tin Konings rijdt voorop. Hij Iaat iedereen parkeren op geruime afstand van onze bestemming, wat leidt tot de in de aanhef van dit verhaal beschreven wandeltocht. Weer naar een bejaardensociëteit, in het Berchmarthuis, kennelijk een oude „rode Maar in het algemeen is de zaal als was in zijn handen. Ook als de omstreden mijnsluiting ter sprake komt Den Uyl nam daarvoor, in 1965, de verantwoording krijgt de’ PvdA-lijsttrekker een vrijwel ongestoord applaus als hij met grote kracht zijn argumenten voor die sluiting naar voren brengt. De thema’s: het CDA heeft het kabinet- Den Uyl voortijdig ten val gebracht, omdat het ter wille van de gevestigde belangen van de bezitters niet wilde dat de vier zogenoemde „hervormingsvoorstellen”, inclusief de grondpolitiek, er door zouden komen; wie wil dat het regeringsbeleid ten gunste van de zwakken in de samenleving wordt voortgezet, moet PvdA stemmen, wie dat niet wil moet WD stemmen die partij is tenminste duidelijk. Wat het CDA wil? „Niemand weet het”. burcht” in Maastricht. Hier geen brons groen eikenhout, bij de binnenkomst van de lijstttrekker, nee, de „Internationale”. Enkele honderden zeer enthousiaste, meest oudere PvdA-aanhangers zingen Den Uyl toe, ieder in zijn eigen tempo. Een voorzitter, die de dames oproept die de rode tulpen zouden overhandigen (het blij ken roze rozen te zijn) en de fruitmand voor Liesbeth. Aan het eind van de dag ligt de kofferbak van Den Uyls Peugeot 604 vol met vlaaien, bloemen, fruit en andere geschenken. Dan grijpt een Belgische rela tie van de Maastrichtse bejaarden het woord, en staat het voorlopig niet meer af. „De strijd van de arbeidersklasse was en is internationaal”, zegt Den Uyl, als hij ein delijk aan de beurt komt. Men blijkt een toespraak van hem te verwachten en niet het rondlopen tussen de mensen, waar Den Uyl op had gere kend. Maar de geïmproviseerde redevoe ring levert geen enkel probleem op, klinkt hier en daar zelfs geïnspireerder, waar achtiger dan de beter voorbereide speech in Heerlen en weer Maastricht, ’s avonds. AtVI - 11W’ X’pïS Jopie den Uyl slaat als vierjarig jochie naast zijn oudere broer Nico. Daaron der ziet men de latere premier als keu rig leerlingetje van de zesde klas lagere school in Hilversum. Joop den Uyl werd student in 1938, aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam. Hij deed in 1942 zijn doctoraal examen. Liesbeth den Uyl maakte het gezins- kiekje in Artis. Er zou nog één kind bijkomen. Joop blonk toen al niet uit door de perfecte snit van zijn kleren. De woonkamer van de Den Uyls is een rommelig gezellig verblijf: bruin leren bankstel, plavuizen vloeren. Veel plan ten. Dat alles in Buitenveldert. De werkkamer van de premier is in het Binnenhof. Liesbeth Den Uyl (rechts boven) is politiek ook actief. Mariska Ipenburg-Wildenbos is al vier jaar se cretaresse van de regeringsleider.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23