J RADIKALEN van Straaten Bij ons in het dorp” van Peter -Ir gl FRANS SCHULTE BIJ KRO EN PPR POLITIEKE PARTIJ H Verscheidenheid RAPEK om tfc rx VVONPEfL^ Toen de verkiezingen eenmaal achter de rug waren, wisten alle partijen diep in hun hart dat er ei genlijk niets, maar dan ook niets zou veranderen. Zo verging het althans de hoofdpersonen van „Bij ons in het dorp” - de even rake als vermakelij ke schets van het parlementair-poli- tieke leven in ons dorpje Nederland, door Peter van Straaten Of, om de ondertitel aan te halen, „een vrolijke geschiedenis voor jong en oud, uitge geven ter gelegenheid van de ver kiezingen 1977” Al hij het uitkomen een bestseller, en terecht Dubbelrol door Klaas Pieter Rieksen F r Politiek en omroep moeilijke dubbelrol LZXLULLCt 9 - VAAi leven niet veel voorkomt, en zeker met in de berekende politiek. Dat is die kleur van Peter van Straaten: een groe ne CDA-badge met daaroverheen een dikke rode streep (Peter van Straaten: „Bij ons in het dorp" Uitg. Van Gennep. Amsterdam, 111 blz. paperback; 12.50) KEES TOPS sen zich niet druk te maken over het leed van de dieren. De mensen beschermen een lieveheersbeestje tot het Uiterste, maar ze maken zich totaal niet druk over vivisectie, kistkalveren en legbatterijen. Dan moet je daar iets aan dóen op een manier die de mensen treft". Als werkstudent belandde Frans Schul te op de abonnementenafdeling van de VARA, waar hij na verloop van tijd bij een ledenwerfactie teksten mocht inspreken. Frans stapte na enige tijd over naar de KRO, waar hij onder meer omroeper was, tv-programma’s produceerde en momen teel radioprogramma's doet Tegelijkertijd meert aan de kade van Deventer, zo’n 150 meter van de brug een opvallende boot af. Op het dek staat een groot hekwerk waarbinnen geiten, scha pen, ganzen en konijnen lopen. Het is de camparfieboot van de PPR, de partij die zich dit jaar vooral als verdediger van hef dier opwerpt al doet de leuze „Omdat het om mensen gaat...” anders, vermoeden. Aan boord, naast de drie koppige beman ning, PPR kamerlid Michel van Winkel, die het leven op déze hedendaagse Ark van Noaeh na twee dagen al een fantastische medidatie noemt „Bijna alles kan je terug brengen tot deze beestjes. Geweldig Agressie, kernenergie, sociale problemen Deze dieren gaan zo vredit met elkaar om Ik heb weer genoeg ervaring opgedaan om een jifar in de Kamer te kunnen praten „Ik heb met de indruk dat de KRO nou overwegend CDA is Daar is een grote verscheidenheid van politieke keuze. Ik denk zelfs dat er door de KRO-medewer- kers relatief gezien weinig op het CDA gestemd zal worden De KRO is eigenlijk gedwongen op Van Agt aangewezen. De VARA heeft Den Uyl al en Wiegel heeft natuurlijk weinig met de achterban van de KRO te maken En dat is dan eigenlijk allemaal weer terug te voeren door de door de omroepen ingestelde driedeling van on ze j> ihtiek En dat is natuurlijk een volsta gen waanzinnig tv beleid Als PPR hebben we de KRO dan ook laten weten dat ze beet w at meei aandacht aan de kleinere partij en zouden mogen schenken en in de lei ding van de KRO had men daar wel begrip voor De KRO mist op deze manier vólko men een eigen identiteit Ze mogen van mij best overtuigd vooi het CDA kiezen, maar dat wel overtuigd en niet op deze opge drongen mamei Ik ben bij de KRO ge gaan omdat die omroep een betekenis in onze samenleving zou kunnen hebben, maai ei zijn echt momenten dat ik denk is ei nog wel verschil tussen de TROS, de AVRO de NCRV en de KRO” Mn licl van Winkel, die zijn schipperspet als <«cn dierbaar bezit bij zich draagt, wordt onderbroken door de komst van Frans Schulte, medewerker van de KRO, mede oprichter van de PPR, eampagnelei der van de PPR en kandidaat voor de Tweede Kamer van deze partij bij de ko mende verkiezingen Schulte produceert leveps di' tv -filmpjes van zijn partij en bracht beroering binnen de Politieke Pai tij Radikalcn door onlangs in een tv uit zending op gruwelijke wijze de Vivisectie aan de orde te stellen rend paar, dat hij een inbreker onge moeid laat gaan „Boze tongen beweren zelfs dat hij de zak met gestolen juwe len een eindje had helpen dragen, maar dat is nooit bewezen” De veldwachter wordt ter verant woording geroepen probeert eerst de verantwoordelijkheid op burgemeester Joop af te schuiven, beantwoordt ver volgens geen enkele vraag (maar dat in zeer vee) woorden) en zegt dan ten einde raad ,Ik sta hier hulpeloos te genover u” En Peter van Straaten, die zich kennelijk als zovelen bij die ware geschiedenis zeer geergerd heeft, voegt Maar de meeste aandacht krijgt de pastoor van het dorp, die tevens veld wachter is Hij onderscheidt vier ver antwoordelijkheden (twee die voort vloeien uit beide functies en nog twee persoonlijke) en door nu bij netelige situaties de juiste (dus eigenlijk onjuis te) verantwoordelijheid te kiezen, kan hij alle moeilijkheden omzeilen En als dat met lukt, wijst hij erop dat het gezin de hoeksteen is van de samenleving Met zijn merkwaardige taakopvatting en zijn eigenaardige ge.drag is de veld wachter-pastoor dan ook de hoofdper soon van het verhaal Een schitterende verwijzing naar een ware geschiedenis geeft Peter van Straaten met de passage, waarin de veldwachter het zo druk heeft met het gedurende drie dagen op heterdaad be trappen van een ongehuwd doch pa meedoet aan al die mallotigheid dan kan je we) inpakken” „Maar we hebben voor onszelf wel een duidelijke grens gesteld. De ethiek van de verkiezingscampagne. We doen niet zo maar iets, er moet een duidelijke bood schap achter zitten Zoals met deze boot, waarmee we door het land trekken. Die dieren, daar zijn we gewoon heel erg mee bezig We hadden die schuit natuurlijk ook vol kunnen stoppen met lekkere meiden en dan het land door toeren. Maai' daar ligt voor ons nou juist de grens” „De media worden natuurlijk ook wel eens door de politici misbruikt. Toen Wiegel een klodder verf op zijn huis kreeg schreeuwde hij via een actualiteitenru briek moord en brand, terwijl' hij dat waarschijnlijk niet had gedaan als die rubriek er geen aandacht aan had willen besteden. Hij heeft die hele zaak zo opge- fok-t vanwege de aanwezigheid van de me dia en dat is natuurlijk een kwalijke zaak” Het begint er overigens steeds meer naar uit te zien dat alleen de grote drie, CDA, PvdA en VVD, bij de televisie in de belang stelling staan en ook daarover is Frans Schulte ontevreden. „De actualiteitenru brieken hebben überhaupt geen ruimte voor de kleinere partijen en richten zich voornamelijk op de grote drie. De tv legt de mensen de mening op dat we in ons land naar drie grote stromingen moeten. Maar dat moeten de kiezers zelf uitmaken. Persoonlijk ben ik overigens voor een zo groot mogelijk pluriformiteit. Of er nou 20 of 25 partijen zijn, dat maakt volgens mij niet veel uit. Men zegt dat het de boel zo ophoudt en ingewikkeld maakt, maar dat gevoel heb ik meer bij het CDA”. „Je moet met het kiezen van je campag ne onderwerpen altijd uitkijken. Afgelo pen donderdag, Hemelvaartdag, wilden we bij de diverse kerncentrales in ons land houten kruisen laten zetten door de be langrijkste PPR-mensen om te benadruk ken dat die kernenergie iets vreselijks kan doen. Zo van: Eén grote boem en dan zitten we allemaal in de hemel. Maar dat idee werd eigenlijk onmiddelijk van tafel geveegd. Publicitair gezien zou het natuur lijk een ontzettend lekker onderwerp zijn geweest.'maar voor een hele grote groep mensen zou het zeer schokkend zijn over gekomen en daarom hebben we er maar van afgezien”. Lijsttrekker Ria Beckers komt er bij de Amerikaanse mediadeskundigen en advi seurs van politieke partijen niet best af. Haar wordt ondermeer verweten dat ze haar woorden weinig visuele kracht bijzet. Frans Schulte: „Ik vind Ria ook geen indrukwekkende tv-persoonlijkheid, ter wijl we dat waarschijnlijk wel van haar hadden kunnen maken. Maar dat hebben we nooit gewild. Ik laat liever iemand zien zoals hij werkelijk is. Dat komt volgens mij beter en geloofwaardiger ovr. En Ria is misschien juist van hoge electorale waarde omdat ze geen tv-persoonlijkheid is. Nu herkennen veel mensen zich in haar omdat ze gewoon en normaal overkomt. Niet opgefokt in ieder geval”. „Wat betreft de boodschap van een poli tieke partij heeft een tv-uitzending volgens mij beter en geloofwaardiger over. En Ria Daarnaast heb je dan ook nog het visuele aspect en dat moet je goed uitkienen, want daar zijn de mensen gevoelig voor en dat kan het stemgedrag wel direct beïn vloeden” „Ik heb veel programma’s voor de PPR gepresenteerd en dan had ik toch steeds een overhemd en een stropdas aan. Ge woon. omdat de mensen dat op prijs stel len Ik vind kleren volstrekt onbelangrijk, maar ik hou graag rekening met de wen sen van een ander Omdat het om mensen gaat sprekken. Kijk, zoals de VARA dat dóet, dat heeft natuurlijk ook geen zin. Dat is veel te gemaakt en te doorzichtig, daar trapt het publiek toch niet meer in. Ze zouden best wat kritischer tegenover hun eigen club mogen zijn. Maar daarnaast komt het maar hoogstzelden voor dat een •journalist echt kritische vragen stelt van- uit zijn eigen overtuiging”. „Ik was het omroepwerk op een gegeven moment eigenlijk gewoon zat. Iedereen, en ik ook, vond dat we heel belangrijk werk deden als omroepmedewerkers. Je liet je stem via de radio horen en sprak met belangrijke mensén. Maar in de politiek kwam ik erachter dat alles wat wij zo belangrijk vonden eigenlijk helemaal geen invloed had. Maar ik wilde de banden met de KRO met verbreken en de KRO ook niet met mij. Als journalist blijf je toch dichter bij de diverse problemen staan omdat je er via je werk mee te maken krijgt. Ik doe de sociaal-economische pro blematiek, zowel bij de PPR als in een KRO-radiorubriek”. In de verkiezingsstrijd anno 1978 is de persoonsverheerlijking niet van de lucht Er wordt niet meer verlangt dat de kiezer op een partij stemt, maar op een persoon, Terlouw, Den Uyl, Van Agt of Beckers. Daaraan verbonden is dit jaar het „Beken de Gezicht” of de ’’Belangrijke Figuur” Haalt de ene partij een bekende acteur van stal om reclame te maken, de andere komt dan wel met een bekende sportman of vrouw op de proppen. Frans Schutte zegt daarover: „Het maakt mij eigenlijk niet zoveel uit Ik vind het best dat bekende mensen voor hun partij opkomen. Ik vind het fijn om van mensen te weten wat ik aan ze heb en ik ben een beetje bang voor mensen die liever met zeggen aan welke kant ze staan” De radio en de televisie nemen een be langrijk deel in bij de campagnes van de politieke partijen. We zijn hier in Neder land nog wel met zo ver als in Amerika, waar verkiezingen kunnen worden gewon nen door in een tv-debat goed voor de dag te komen, maar misschien mogen we die tijd ook nog eens beleven Frans „De radio en de tv bepalen m feite het gezicht van je campagne Ik ontken zeker niet dat ik bij het uitdenken van nieuwe dingen daarmee rekening hou, omdat het moet aanslaan bij een groot publiek De radio en tv besteden alleen nog maar aandacht aan je als je weer met iets bijzonders komt en dat geldt voornamelijk dan voor de tv Die maakt uit waf je gaat doen en als je niet Frans Schulte: „Ik heb zeer bewust voor dat filmpje gekozen. Ik was van mening dat we ’t publiek maar ’ns goed moesten raken, want in ons land schijnen de men „Bij ons in het dorp verschilt in hoofdzaak om twee redenen van Van Straatens vorige boekjes (de „Vader Ui Zoon’ strips, twee delen „Moeder, ik ben niet gelukkig” en „Uit m’n hoofd”) hij gebruikt veel meer tekst bij zijn tekeningen ‘en hij bekent, meet dan voorheen, politieke kleur Al stelt hij dan aan het slot, dat er niets zal verarr deren, al op het titelblad krijgt het kwajongetje Hansje een gevoelig pak op de blote billen door burgemeestei Joop Even voorstellen Burgemeestei Joop heeft het niet gemakkelijk Thuis wordt hij voortdurend voor de voeten gelopen door zijn huishoudstei len. die boven dien voortdurend haar mond voorbij praat en wier kwalijke nonsens hij dan weer in het openbaai moet verdedigen Dan het reeds genoemde bengeltje Hansje, die bij zijn oom Harm en tante Haya woont, daar hete aardappelen krijgt opgediend en met twee weurden (Ja en Neet leert spreken Hansjes plat vloerse kwajongensstreken zijn nauwe lijks te verdragen Pt KWAAIE HArtQ -- Een kanarie-gele auto stopt vlak bij de brug in Deventer, waar de Amerikaanse producer Joseph E. Levine onlangs de opnames beëindigde voor zijn spektakel film -„Een brug te ver”. Twee mannen stappen vlug uit. De een smeert met een kwast lijm op een van de pijlers van de brug, de ander plakt er vlug een aanplak biljet op, waarop staat: Lijst 17, Verbond tegen Ambtelijke Willekeur. Aandachtig bekijk ik het tafreel en nog voor ze wegrij den krijg' ik een pen met opschrift en éen pamflet in mijn handen geduwd. „We heb ben haast”, zegt de bestuurder, „maar lees het pamflet maar. We strijden tegen alles waar eenlingen maar last van kunnen heb ben Ambtelijke Willekeur bijvoorbeeld”. Dan rijden ze weg, deze twee leden van weer een politiek modeverschijnsel. De verkiezingsdag nadert, ‘de strijd is op zijn eind. daaraan toe' „Het was een dermate genante vertoning, zoals hij daar stond, met die uitdrukking van domheid op zijn wanhopige gezicht, dat het plein leegstroomde en de mensen een beetje misselijk hun huizen opzochten” Het desbetreffende hoofdstuk heet „Actie beschadiging veldwachter” Zo bezien is „Bij ons in het dorp” te beschouwen als een waarschuwing te gen die veldwachter en diezelfde pas tooi Een waarschuwing tegen een ver kochte heiligheid die m de regel neer komt op schijnheiligheid omdat echte heiligheid nu eenmaal in ons dagelijks Werken bij de omroep en m de politiek. Het lijken twee onverenigbare zaken. Frans: „Natuurlijk, het is een soort vreem de dubbelrol. De ene keer sta ik naast mijn collega’s een minister op te wachten voor een radio-item en de volgende dag wacht ik diezelfde collega’s op bij een persconfe rentie van de PPR dat is natuurlijk heel aardig, maar wel moeilijk, hoewel ik er binnen de KRO eigenlijk nooit commen taar op heb gehad. Als je beide dingen goed weet ie schelden, dan moet het na tuurlijk ook wel kunnen’ „Ik vind het een goede zaak dat journa listen er een eigen politieke overtuiging op na houden en dat ze die dan ook tot uiting laten komen m bijvoorbeeld vraagge EM PAAK AAAAKTfc- Hij tufxl p^Aie/v/i wette sajeL- ZJN VVEOTF VÉJCVOLGEN ij F ?.,r

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25