CDA lang niet agressief genoeg van nut Erica Terpstra naar het parlement Uitslag 8-3 wel of niet normaal? Sportfaam in politiek 1 CLAIRE SPAUWEN FRANS DERKS te tno. ar SPORT en POLITIEK door Mare Sernè door Jan Preenen door Piet Teeling Afgang Thuis hoogvlieger 1 Tr-^- Zelfs de groene sticker op de achterruit van zijn dure Jaguar laat weinig twijfel bestaan over de politieke voorkeur van scheids rechter Frans Derks. Derks is een fervent aanhanger van het Chris ten Democratisch Appel (CDA) en hij wil daar wel voor uitkomen ook. Sinds jaar en dag voert de controversiële voetbalarbiter een Claire Spauwen vindt het be langrijk dat zij via de Socialis- tiese Partij, het nieuwste alter natief voor links Nederland, kan proberen om meer mensen actief bij de sport te betrekken. De lange-afstandloopster, die nationaal recordhoudster is op de 15 en 25 km en de marathon, ondervindt dagelijks wat het betekent over een gezond li chaam te beschikken. Niet al leen als ze 20 tot 30 trainingski- lometers aflegt, maar ook tij dens haar werk als hoofdgroep- leidster in de psychiatrische inrichting Welterhof in Heer len. Drie jaar is ze nu actief in dit centrum waar mensen voor de duur van zes maanden tot twee jaar worden verpleegd. 26 soort persoonlijke kruistocht te gen de niet aflatende propaganda machine van vooral de Partij van de Arbeid, die deze verkiezingen in een veel ruimer verband al be- bijvoorbeeld de abortus (Derks: „De PvdA kan ons standpunt daaromtrent misschien wel achterlijk vinden, maar ik zie bijvoor beeld niets in die idiote VAD-regeling, zo blijf je aan de gang”) verdedigt Derks het CDA-programma fel. Het aantal rode kaarten dat hij voor de PvdA tevoorschijn tovert is echter niet gering. Derks: „Als je het programma van de PvdA nu weer bekijkt, dan lijkt het precies op Keerpunt ’72. Ook allerlei fraaie beloften, waar in de praktijk niets van is terecht gekomen. Het is te hopen dat het CDA wint. Misschien kunnen we dan binnenkort ’s avonds weer veilig over straat lopen in Amsterdam”. Claire: „De mensen, die hier komen zijn meestal het slacht offer geworden van de maat schappij. Arbeiders, die werk moeten doen dat ze. niet prettig vinden, zoals vroegere mijn werkers, of mensen die zijn stukgelopen op huwelijkspro blemen of fijngedraaid zijn in de kapitalistische molen. Wij proberen ze dan weer een beet je op te lappen. Het is mij opge vallen dat de meesten, die hier komen zelden of nooit aan sport hebben gedaan, terwijl sport juist voor een goede psy chische conditie kan zorgen. In het algemeen wisten zij met hun vrije tijd geen raad" „Nou eigenlijk niet”, zegt de in middels 33-jarige in het Zuidhol landse ’s Gravenzande woonachti ge Erica Terpstra. „Via de sport ben ik tenslotte in de nationale politiek verzeild geraakt Het komt misschien wel voort uit een soort onvrede met de huidige gang van zaken, waarin de sport gebruikt wordt als middel om po litiek te bedrijven. Als je vindt, dat dat zo is, dan zijn er twee mogelijkheden: óf je gaat zitten piepen en je doet er niets aan óf je gaat je er daadwerkelijk in ver diepen. Dat laatste heb ik ge daan”, aldus Erica Terpstra Alleen uiterlijk is ze wat veran derd Van binnen is ze nog dezelf de, de goedlachse zwemster, die tijdens de Olympische Spelen van Rome en Tokio uitgroeide tot een nationaal zwemidool. Erica Ver kerk Terpstra, eens wereldre cordhoudster op de sprint, nu kandidaat-kamerlid voor de' VVD in de Tweede Kamer. Haar werk terrein straks, na 25 mei: welzijns beleid en sport. Toeval? kende Nederlanders exploiteert om zoveel mogelijk kiezers te win nen. Veel meer dan het CDA ma ken WD en PvdA, naar Ameri kaans voorbeeld, gebruik van professionele reclameadviseurs om hun politieke leuzen aan de man te brengen. Het CDA onder kent dat belang veel minder. Er is wel een bureautje dat de partij op dit punt van adviezen voorziet, maar veel stelt dat in de praktijk toch niet voof. „Het CDA is op dit punt niet agressief genoeg”, oor deelt Derks. Zo’n wedstrijd Ajax- Feyenoord die ik voor 65000 men sen heb gefloten, zou je eigenlijk moeten benutten om er één grote CDA-manifestatie van te maken. Ze hadden per helikopter ballen moeten laten vallen met CDA- stickers. Voor de rest had ik dan wel gezorgd”. 58411 k in hik Ondanks een uiterst omstreden punt als Dat de overheid de recreatieve sport in e >.G.P. T UitBl achter- Omdat ik bepaalde op vrede met onder andere die sportpolitipk 'hadgVbnd ik dat wilde er op In de VVD ‘ïVidu *erug 'ij in Neder ft zo'voorop Het kandidaat-kamerlid voor de VVD pleit voor een redelijk evenwicht tussen recreatieve sport en wedstrijdsport. Ook financieel: „Als je, een evenredige verde zwaard ter hand genomen. Tijdens zo’n 160 lezingen per jaar (Derks: „Van de Lions-club tot de simpelste amateurvoet- balvereniging”) doet Derks een flinke por tie (CDA)-politiek in zijn speeches. Ten slotte springt Derks naar zijn mening in de bres voor een kostbaar geestelijk goed. Duidelijke taal van de directeur van een gigantisch schoonmaakbedrijf, die verder over de PvdA weet te melden: „Alles wat goed is hebben de socialisten zogenaamd tot stand gebracht. Alles wat fout is gelo pen is de schuld van die „roomsen”. Dat is misselijkmakend. De hele sociale wetge ving is mede tot stand gekomen met mede werking van de KVP. Als ik Pronk hoor praten over meer ontwikkelingshulp dan vind ik ook dat hij nog meer geld moet hebben dan nu het geval is. Hoewel ik over steun aan Cuba ook mijn vraagtekens heb Maar op dit punt wil ik voorzichtig zijn, En zo kan Derks nog we) uren doorgaan Tenslotte is de man, die geen enkele vorm van publiciteit schuwt, niet op zijn mondje gevallen. Derks: „Als >ik zou willen zou ik voor het CDA zo in de Tweede Kamer zitten Ik heb ook wel begrepen dat de CDA-top het werk dat ik voor de partij doe erg apprecieert. Maar of ik een politieke carrière ambieer is een andere zaak. Ik leef nogal intensief en zet me voor veel dingen daadwerkelijk in. Wat de politiek betreft: de verhoudingen liggen in grote lijnen vast. Enorm grote verschuivingen zullen zich op 25 mei denk, ik niet voor doen. Ik verwacht wel dat het CDA de grootste partij blijft. Daarom is het veel belangrijker wat er na de verkiezingen gebeurt. Want iedere vorm van coalitie stuit in de praktijk op de grootste pro blemen". Was die 8-3-zege normaal? Ja en Nee. Laten we om te beginnen vaststellen dat FC WV deze competitie alleen maar thuis een hoogvlieger was, want dan werden haar door het dolzinnige publiek de vleugels omgegespt die haar tot een arend maakten, die zich meedo genloos op haar prooi wierp. Club is vrouwelijk, dus ook football club, dus ook FC WV, vandaar. FC WV verove rde 21 van haar 26 punten in haar thuiswedstrijden, uit werd alleen van De Graafschap gewonnen, en we weten Inmiddels is Claire op de kandida tenlijst van de SP in het district Zuid geplaatst. De Nijmeegse atleet Jos lier mens is ook gevraagd, maar heeft als SP-sympathisant van dergelijke poli tieke acties afgezien, omdat hij „te krap zit in zijn tijd" „Als je je aan zoiets verbindt moet je alles van de partij afweten en veel tijd eraan kun- Hoewel Claire Spauwen zich er van bewust is dat zij onder meer op de lijst is geplaatst, omdat zij een succesvol atlete is (vorig jaar werd zij nog vierde tijdens het wereldkampioenschap ma rathon) vindt zij het niet bezwaarlijk dat ze als een soort blikvanger fun geert: „Juist omdat je wat bekender bent komen mensen naar je toe om informatie te vragen over de partij waarvoor je je inzet. Als ze zich dan gaan verdiepen in de materie heb je toch je doel bereikt". de laatste jaren kunstmatig heeft willen stimuleren, ligt volgens Erica Terpstra be sloten in.de landelijks trimactie, die in de ogen van de VVD-ster een ware flop is geworden „Wanneer de sportbonden een rol hadden gekregen in deze trimactie, had die nu een vervolg gekregen. Nu is het weggegooid geld, waarmee bijvoorbeeld het sportonderwijs meer uitgebouwd had kunnen worden. Daarom geloof ik ook, dat voor de sportbeoefening een grote rol is weggelegd voor het vrijwilligerskader. Die mensen krijgen vaak een etiket opgeplakt van „ze moeten zo nodig". Dat is niet waar. bleken achteraf dan ook de nummers 1 en 3 in de competitie, terwijl FC WV nummer dertien is. Normaal gesproken zou Jan Jongbloed dan ook met han gend hoofd het Olympisch Stadion vaarwel gezegd moeten hebben, want FC Amsterdam scoorde in al zijn voor gaande thuiswedstrijden nooit meer dan twee keer, maar door een onge hoord wonder mocht hij het veld als aanvoerder van FC Amsterdam deson danks als triomfator verlaten. Waar door het toch niet zijn laatste wed strijd in het Olympisch Stadion werd. Tenzij FC AmsterdamRoda JC vol gend seizoen inderdaad in een eigen Amsterdams stadionnetje wordt ge speeld. Ook die mensen beleven een stuk plezier aan de sport, omdat ze er vrije tijd voor hebben. We moeten niet toe naar uitslui tend ClOS-mensen of mensen van de sportacademies. Aan het vrijwilligerska der is ook een belangrijke rol toebedacht", aldus Erica Terpstra „Het is een farce dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben. De overheid krijgt een steeds grotere vinger in de pap als het gaat om dg weg uit te stippelen, die de sportbonden moeten gaan. De voorzitter van mijn „oude” sport bond, de KNZB. mr. Jaap van der Kol heeft dat onlangs nog eens onderstreept. Daarom ben ik ook blij met een motie, die door de gezamenlijke sportbonden is aan genomen, waarbij gesteld is, dat de over heid zich terughoudend moet opstellen ten aanzien van de beleidszaken van verschil lende sportbonden. Alleen als het misgaat moet de overheid aan de bel trekken", zo meent de Zuidhollandse. ■W’ □edee bouwt edee» (waai IOK- 81 Z). Ver badi k. Inl. ling van subsidies voorstaal, gaat dat meer geld kosten Maar omdat iedereen een ei gen keuze heeft of naar de recreatieve kant of naar de kant van de wedstrijd sport, kun je ook een redelijke eigen bij droge vragen We moeten er alleen wel voor waken, dat je kunstmatig talentjes gaat kweken Dat soort excessen zou je moeten aanpakken Aan de andere kant is het natuurlijk wel zo, dat kinderen, die echt niet willen, mans genoeg en slim ge noeg zijn om de zaak dan te saboteren". De snelste Westeuropese zwemster tij dens de Olympische Spelen in Tokio op de vrije slag, vindt dat het huidige beleid van de sportbonden er bepaald niet alleen op gericht is om talentjes te kweken. Over haar eigen zwembond zegt ze: „Een zwem diploma kan nu al op een vroegere leeftijd worden behaald dan in mijn tijd. Wanneer er dan toch gesproken wordt over aanmel den bij een club, dan hoeft dat nog niet te betekenen dat er dan sprake is van kweek van talentjes. Natuurlijk, de drang naar prestaties komt ter sprake bij onderlinge wedstrijdjes, maar een wedstrijdcarrière is slechts voorbehouden aan een klein clubje” „De ménsen krijgen steeds meer vrije tijd. Het welzijnsbeleid is daardoor veel belangrijker geworden. Naarmate de vrije tijd toeneemt, zal ook de sport een veel belangrijkere functie binnen ons maat schappelijk bestel moeten gaan innemen De mensen moeten een keuze kunnen ma ken, een keuze die er nu eigenlijk niet is. De laatste paar jaar heeft CRM een eenzij dige nadruk gelegd op de recreatieve sport en heeft daarbij de topsport toch wezenlijk gediscrimineerd”, zo vertelt de oud zwem ster Dat de sport in de toekomst belangrijker wordt, naarmate de mensen meer vrije tijd krijgen, daarvan is de Zuidhollandse over tuigd. „Daarom", zo meent ze, „zal er een evenwichtig beleid gevoerd moeten wor den, waarin keuze moet zijn voor iedereen". zal FC WV wel op zijn blote knieën danken voor de geleden monstemeder- laag, want als Amsterdam verloren had, zou hij degene zijn geweest die Amsterdams degradatie mede op zijn geweten had door die flagrante penal ty tegen PSV niet toe te kennen. U weet nog wel. Wat bezoekersaantallen betreft, verdiende FC Amsterdam mis schien niet in de eredivisie te blijven, maar wel wat het spel aangaat. FC WV stond natuurlijk allerminst op scherp, het scheelde ongetwijfeld ook een paar slokken op een borrel dat niet Vielen in het doel stond, maar Ar- desch, die zich nog één keer in de kijkerd mocht spelen (dat is hem dus gelukt), maar ook al ben je niet zo geïnteresseerd als je tegenstander, dan laat je je toch niet graag in de maling nemen bij persoonlijke duels, en dat gebeurde regelmatig. Bovendien speelde FC Amsterdam zo’n wedstrijd waarin vrijwel alles luk te. In het begin nog niet zo, want na een half uurtje riep iemand op de tribune over Van Bommel, die toch het eerste doelpunt had gescoord: „Die Bommel moeten ze ook maar gauw overdoen aan Ajax!" Maar daarna speelde FC Amsterdam in zo’n winning mood die je ook wel eens als sjoelbakker kan overkomen, wanneer de eerste zes ste nen alle zes geruisloos tussen de poort jes door zeilen, zonder de zijkanten zelfs maar te raken. Het typerendste voorbeeld daarvan was het achtste doelpunt, van Geert Meijer. Hij rom melde zichzelf door de FC VW-verde- diging, dreigde de bal kwijt te raken, zette haastig de punt van zijn schoen tegen de bal om toch nog het laatste woord te hebben, en zie, de bal schoot geschrokken langs alle benen pal naast de verste paal in het doel! Alles lukte, want FC VVV bood weinig weerstand, en FC Vroutve Fortuna liep zich de sloffen uit het lijf! STOPPER wat dat betekent: 0-1-winst op de num mer laatst. Plus dan nog een paar 1-1 gelijke spelen uit tegen Eindhoven FC Utrecht en Haarlem, en een verras send 1-1-gelijk spel in de Kuip tegen Feyenoord. Een nederlaag in een uit wedstrijd was dus toch al kat in ’t bakkie voor FC WV, en zelfs een ne derlaag met kolossale cijfers was de Venlonaren niet onbekend. Tegen AZ’67 werd het 6-0, tegen niemand meer dan NEC in Nijmegen zelfs 7-1. Verlies met vijf doelpunten verschil zoals afgelopen zondag tegen FC Am sterdam was dus niet ongebruikelijk voor Rettkowski, Advocaat, c.s. Zelfs niet tegen een club, waarvan thuis met 3-1 gewonnen werd, want van AZ’67 werd in Venlo ook met 1-0 gewonnen, en toch werd bet 6-0 in Alkmaar. Wat dat betreft, was het dus een normale uitslag. Maar de arend in Venlo werd niet meer dan erts in Nijmegen. Erts is zoals bekend een delfstof, waaruit kostbare metalen kunnen worden vrijgemaakt. Maar dan moet het wel verhit worden, en dat gebeurde niet in het Olympisch Stadion. Er was geen reden om furieus te spelen, want FC VW had zich al veilig gesteld. Er was geen publiek om de Limburgers op te hitsen, en ook de „naam” van de tegenstander zette Kur- cinac, Jovanovic, Pala en al die ande ren niet in vuur en vlam. Ja, van de nummers een tot en met vier werden in totaal acht punten afgesnoept, maar in die gevallen werkten alleen al de na men Ajax, Feyenoord, PSV en AZ als peppillen. Amsterdam niet. Dat is een plaatsnaam. Daar komt nog iets heel merkwaar digs bij: FC Amsterdam beschikt ge woon over betere voetballers dan FC WV. Dat is er vaak niet uitgekomen, soms door pech, meestal door gebrek aan schotvaardigheid, een enkele keer door de scheidsrechter. Joop Vervoort Derks: „Ik ben van joods-katholieke oor sprong. Ik ben van huis uit beslist niet geïndoctrineerd wat het geloof betreft, maar ik vind dat je best binding kunt houden met de kerk zonder er op zondag naar toe te .gaan. Al dat modieuze gelul van: ik ben katholiek maar ik doe er niets meer aan, daar doe ik niet aan mee. Dat is goed voor mensen die zich met een te dikke buik in een te nauw spijkerpak persen. Als je er niets meer aan doet, dan ben je ook niets. Ik voel me thuis in de christelijke wereld” Maar aangezien de partij op dit punt dus in gebreke blijft, heeft Derks zelf maar het In de rust van FC AmsterdamFC WV legde een der aanwezige fotogra fen in de perskamer het wedstrijdpro- gramma op de grond met de opstellin gen van beide elftallen boven, ging op een stoel staan en nam „in vogel vlucht” een foto van die beide opstel lingen. „De laatste keer dat Jan Jong bloed in het Olympisch Stadion speelt”, zei hij verklarend: „Een histo risch document!”. Helemaal juist was zijn analyse van de situatie natuurlijk niet. Had hij het voor de wedstrijd gezegd, dan zou ik er vrede mee hebben gehad. Eindhoven won immers, zoals verwacht, met 1-0 van Telstar en kwam daardoor op de laatste competitiedag op 24 punten, en NEG speelde volgens plan gelijk tegthi Ajax met 0-0 en kwam daardoor ook op 24 punten. En omdat FC WV nog onlangs het roemruchte Feyenoord met 2-0 in het zand had doen bijten, lag het in de lijn der verwachting dat FC Am sterdam op 23 punten zou blijven ste ken, en als één na laatste naarde eerste divisie zou moeten degraderen. Te meer omdat er FC WV alles aan gele gen zou moeten zijn om in de eerste plaats Eindhoven, en in de tweede plaats NEC de helpende reddershand toe te steken. Met FC Amsterdam trek je geen publiek naar de Venlose Kraal, maar wel met het naburige Eindhoven, en zelfs met NEC, al ligt het katholieke Nijmegen wat verder weg als Amster dam, zelfs Alkmaar ligt, psychologisch gesproken, nog dichter bij. En dan zwijg ik nog maar over de reële reis kosten. Hoewel, waarom zou ik? Stel even voor de grap dat FC WV niet per touringcar met koelkast en radio, maar met de trein eerste klasse zou reizen, hoeveel zou dat dan schelen? Als we aannemen dat er 25 man meegaan (16 spelers, vier verzorgers waaronder trai ner, dokter, tweede trainer en veldop- Omdat Claire het woord preventie met kapitale letters pleegt te schrijven spreekt haar de VIB. de organisatie Voorkomen Is Beter, waarmee zij vorig jaar October door een collega in contact is gebracht, sterk aan: „De eis van de VIB voor een jaarlijks lichamelijk on derzoek vind ik erg belangrijk. Regel matige controle op je lichaam. Het be oefenen van sport sluit daar uitstekend op aan. Toen ik hoorde dat de Socialis- tiese Partij de motor was achter de VIB ben ik daar ook lid van geworden". Omdat sport door vele partijen nog als een taboe wordt beschouwd wil Claire Spauwen in en via de SP wat meer aandacht voor die sport vragen. Haar visie komt aardig overeen met die van demissionair minister Van Doorn van de PPR. de partij waar Claire evenals Heimens in het verleden op heeft afgestemd: „Het gaat mij niet zo zeer om nieuwe faciliteiten voor de topsport als wel voor de recreatiesport. Voorop moet staan dat je zoveel moge lijk mensen in beweging krijgt omdat je dankzij de sport zoveel problemen uit de wereld kan helpen" J hard- inkast :en m» i haaro tats 1' badks kkell|kt Voor leeg tt k.k. Ti U weet inmiddels dat FC VW noch zijn sportieve, noch zijn financiële, laat staan zijn benedenmoerdijkse plicht deed. Het verloor smadelijk met 8-3. Nimmer van erts tot arend werd er in een wedstrijd zoveel gescoord, al thans in de eredivisie in dit seizoen. Voor Jan Jongbloed werd het een be hoorlijke afgang, want hij kreeg drie spetters om zijn oren (zo heet dat op de tribune), en dat was deze competitie een zeldzaamheid in thuiswedstrijden. Tegen AZ’67 waren het er weliswaar zes, en tegen Ajax ook drie, maar dat want ik kan het vanaf een afstand niet helemaal objectief beoordelen. Maar Pronk vergeet wel dat èr 8000 missiona rissen zijn die onder de moeilijkste om standigheden ik weet niet hoe lang al in alle stilte bewonderenswaardige arbeid op dit punt verrichten" holler en vijf bestuursleden), dan zit ik dacht ik aan de krappe kant. Een re tour eerste klas VenloEindhoven kost f 15,75, een retour eerste klas Ven loNijmegen f 18.50 en een retour eer ste klas VenloAmsterdam f40,50. Dat betekent dat de uitwedstrijd naar Eindhoven per trein aan die 25 FC VW’ers f393,75 zou hebben gekost, tegen f462,50 naar NEC Nijmegen, en liefst f 1012,50 naar FC Amsterdam. De tocht naar Amsterdam in plaats van naar Eindhoven kost de Venlonaren volgend seizoen dus ruim 600 gulden meer, voor dat bedrag hadden ze een IJslandse middenvelder kunnen kopen! nen besteden. Anders zou men alleen maar op mij stemmen, omdat men be paalde sympathieën voor me heeft, zo als sommigen Van Agt kiezen omdat ze hem zielig vinden, terwijl het toch op de eerste plaats om de ideeën van een partij gaat". bepaalde opvreéjg.met onder ..4 114 I. i U k „1 .1. ik er wat aan moest doen. I een gegeven moment zelf bij betrokken worden en die kans kreeg^^fe. vind ik de vrijheid van berj|w Er is geen enkele andere f#rt P land, die de individuele vri|j||d stelt”, zo zegt Erica Terpstra ■-/-ja

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27