Russen kunnen Menten-proces voor propaganda gebruiken 0 Invaliden MENTEN THEEKONING VAN POLEN F k Oudere werknemers melden zich minder vaak ziek en dan dit noq E krijgen meer mogelijkheden in verkeer V( op: Brand in Polen: miljoenenschade voor omgeving il ri .ss Sch CONCLUSIES VAN TNO-RAPPORT: 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 1 M E I ZATERDAG 2 0 Z A Stem progressief Geschenk Geen stemadvies D-66 heeft 6.666 leden b Niet op de snelweg Gereserveerde plaats Britse inflatie WE Walt afloc Vors den i punt aan 1 de vi Pn de p verk tot e Afluisterapparatuur Minder koffie Kamervoorzitter (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM. De van oorlogsmisdaden verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten kan wel degelijk op 7 juli en 28 augustus 1941 aanwezig zijn geweest in het gebied rond het nu Russische Lemberg. Hij zou daar betrokken zijn geweest bij de massa-executie van merendeels joodse inwoners van de dorpen Podhoroce en Urycz. Het eerste blijkt uit voor Menten belastend bewijsmateriaal waarmee de president van de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. A. Schröder, de verdachte gisteren confronteerde. SAS vliegt weer sc «ra kW V Maar, er vanuit gegaan dat de Eigen brief bejaardenpartij te belast Blaricummer het weer Vooruitzichten voor maandag: WEERRAPPORTEN factoren. Eén van de belastende stukken was een verklaring die Menten zelf bijna dertig jaar geleden had afgelegd in het proces dat dertig keer het woord falsificatie uit de mond van de Blaricummer. Zonnige perioden en overwegend droog. Mid- dagtemperaturen ongeveer 17 graden. En ’s middags was het Menten zelf weer - hij werd door recht bankpresident Schröder aan de tand gevoeld - die oorverdovend en hoogst vermoeiend keer op keer betoogde dat bepaalde brieven uit het consulaat in Krakau allemaal vervalst waren. Een collega-jour- nalist turfde binnen een half uur o o o o o o o o o o o o 12 o 2 0 0 0 0 0.4 0.1 0 0 20 0 o o 5 0.1 10 o o 0.2 0 0 o o o o o Dit rapport is het resultaat van een on derzoek onder 3726 mannelijke handarbei ders. Ze werken bij drie grote metaalbe drijven waarvan twee scheepswerven een procesindustrie en een semi-ambtelij- Menten voerde vrijdagmiddag als ver weer aan dat hij destijds tegen zijn zin was overgehaald om de processen-verbaal van de verhoren te ondertekenen. „Er werd gezegd dat die data niet zoveel uitmaakten, of het nou een dag eerder of later was. Bovendien begrijp ik niet dat er nu op die verklaringen wordt teruggekomen. Ik ben in 1949 toch vrijgesproken? Je kunt hier kennelijk aan de lopende band worden aangeklaagd en vrijgesproken voor het zelfde feit”. In een andere brief stonden onder meer twee met de hand geschreven zinnen, die volgens deskundigen „met aan zekerheid toen ook in Amsterdam tegen hem gevoerd wegens collaboratie met de Duit sers in het door hen bezette Polen. Op 28 mei 1947 zei Menten dat hij op 4 of 5 juli in Krakau was teruggekomen en dat toen twee geüniformeerde Duitsers hem kwa men halen. „Ik moest een uniform aan trekken en ben met vijf anderen als tolk naar Lemberg gegaan, waar we een dag later aankwamen”, zei Menten in 1947. Gezien deze verklaring is het mogelijk dat Menten op 7 juli aanwezig was bij de executie van ongeveer 25 inwoners van Podhoroce, in de omgeving van Lemberg. Als bekend blijft Menten volhouden dat hij op de bewuste data elders was. Dat proces Menten komt daarom voor de Russen als een geschenk uit de hemel vallen, hoewel de Sowjets in dat laatste principieel niet geloven. Voor de eigen propa ganda is het daarom best aardig Menten af te schilderen in de Rus sische publiciteit als een misdadi ger die jaren en jaren vrij in het westen (c.q. in Nederland) heeft kunnen rondlopen. De Nederlan ders moeten daarom maar zwijgen over dissidenten. En helemaal is Ex-KGB-agent Miachkof (rechts) in gesprek met mevrouw Menten en de raadsman van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer Pieter Menten, mr. Van Heijningen (midden). Bij een overigens klein aantal ge vallen is er eerder dan van lichamelijke zoek kunnen de resultaten als algemeen geldend worden beschouwd. grenzende waarschijnlijkheid” van Men ten afkomstig zijn. In de brief verklaarde Menten dat hij de bevolking en het gebied van Galicië kende en met een Einsatzkom- mando erheen zou gaan om „het jodenpro bleem op te lossen en de opbouw van een Poolse verzetsbeweging te verhinderen”. Pieter Menten onthulde vrijdag dat hij op dit moment statenloos is. Zoals bekend heeft Menten eerder uitgeroepen dat hij niet door een Nederlandse rechter kan worden veroordeeld, aangezien hij de Poolse nationaliteit zou bezitten. Met de uitspraak dat hij in maart 1940 afstand deed van de Poolse nationaliteit en nadien nimmer meer Nederlander is geworden, heeft Menten het probleem rond zijn staatsburgerschap opnieuw willen aan snijden. De rechtbank gaat er „voorals nog” vanuit dat Menten de Nederlandse nationaliteit bezit. Twee Poolse paspoorten, op naam ge steld van Pieter Menten en zijn eerste vrouw, zouden op dit moment in Ierland „ergens” zijn ingemetseld, zo openbaarde Menten. Op de vraag van rechtbankpresi dent mr. Schröder of hij niet kon zorgen dat iemand de paspoorten kan ophalen, antwoordde de bejaarde miljonair: „Ik kan zorgen dat de paspoorten er komen, maar dan moet u me eerst vrijlaten”. De rechtbankspresident Schröder schet- het natuurlijk mogelijk Menten als symptoom te bestempelen van een verrotte, westerse en vooral kapi talistische maatschappij, een man die eerst door moord en later in de handel rijkdom op rijkdom heeft kunnen stapelen. ste gedurende enkele uren de levensloop van Menten. Het werd al snel overduide lijk hoe groot de invloed van Menten in de Poolse gemeenschap was in de jaren 1917 tot aan 1939. Hij werd al snel de theeko- ning van Polen genoemd. Naast thee ging hij vervolgens handelen in tarwe. Kocht graanimportbedrijven op en werd eige naar van een aardappelmeelfabriek, een luciferfabriek en ging later in de olie. Hij kocht ook nog een naftakrakerij en vele hectaren bosgronden. In de periode rond 1925 was Menten voorts vertrouwensman van vele Duitse banken en verdiende daar mee zeer veel geld. In zijn verklaringen zegt Menten dat hij op 6 augustus 1937 Pools staatsburger is geworden en dat bij die gelegenheid de Nederlandse paspoorten van hem en zijn vrouw zijn ingenomen. Wel heeft hij in 1939, volgens zijn zeggen, van de Neder landse consul twee Nederlandse paspoor ten gekocht om „onder het mom van Ne derlander te zijn” van Krakau naar Lem berg te kunnen reizen. Menten: „Ik wilde eerst twee valse Amerikaanse paspoorten kopen, maar omdat ik daar te lang op moest wachten, heb ik die Nederlandse genomen”, verklaarde Menten. In maart 1940 zou Menten afstand hebben gedaan van zijn Poolse nationaliteit. Met de inval van de Duitsers in Polen vertrok Menten vanuit Sopot, via Lemberg naar Krakau. Aanvankelijk had hij ver klaard zonder geld en goederen Sopot te hebben verlaten. Later gaf hij toe met achttien koffers en veel geld in een hotel in Krakau te zijn neergestreken. Goede rela ties met de zogenaamde „Umsiedlungs- kommision” zorgde voor de voorkeursbe handeling die Menten genoot. Tijdens de stroom van feiten die over en weer de rechtszaal in werden geslingerd, merkte Menten geregeld op: „Ik kan het niet helpen dat er soms wat verwarring is over de feiten. U was er niet bij. Maar wat ik heb meegemaakt in mijn leven, het is ongelooflijk”, aldus richtte hij zich tot mr. Schröder. Het is zinvol, schrijven de onderzoekers, aan deze „verborgen” groep aandacht te besteden. De kans is groot dat zij, wanneer ze zich ziek melden, eigenlijk te laat zijn. Hun ziekte zou onnodig ernstig kunnen worden en hun herstelperiode zou veel tijd kunnen vergen. klachten sprake van het aannemen van de rol van zieke. De onderzoekers menen dat bij veel van dit soort gevallen de werksitu atie een bepaalde behoefte aan actie niet kan vervullen. Zouden de bedrijven erin slagen aan die behoefte te voldoen, dan zou zeer waarschijnlijk de ziektefrequen- tie voor deze groep kunnen dalen. Russen dit proces voor de eigen propaganda gebruiken tegen het westen, hoe zal dan een eventuele niet-veroordeling van Menten op gevat worden? Dat is heel simpel. Daar kan dan altijd over gezegd worden dat de rechtspraak in het westen zo „slecht” is dat „oorlogs misdadigers” de hand boven het hoofd gehouden wordt. Met ingang van 1 juli kunnen ook par keerplaatsen worden gereserveerd voor invaliden zonder rijbewijs, die voor hun regelmatig vervoer op anderen zijn aange wezen. Tevens kan een invalide per ge noemde datum een gerserveerde plaats aanvragen voor zijn invalidenvoertuig. Er komt een nieuw bord, dat een algemene parkeerplaats voor invaliden aangeeft. De kaart die ontheffing van parkeerver boden verleent, geldt niet voor stopverbo- den, de bekende gele stoepranden en hoe ken van straten. Met de auto, waarin de invaliden-parkeerkaart zichtbaar is aan gebracht, mag de invalide hoogstens twee uur parkeren. Om controle mogelijk te maken, moet de invalide een speciale par- keerschijf zichtbaar in de auto plaatsen. getuigenis van Guus de Jong - tot het nulpunt gedaald. In Groot-Brittannië waren de prijzen eind april 17,5 procent hoger dan een jaar tevoren. Van maart op april stegen de prijzen één procent. Dat heeft het Britse ministerie van werkgelegenheid bekend gemaakt. Economen in dienst van de Brit se regering verwachten dat de inflatie niet vóór de komende herfst zal verminderen. Tot die tijd zal hij op of boven het huidige peil liggen. In e< vrouw gen ei weer schooi de hu uit zij ono ono ono no ono no no no no no ozo ono z no w ono n ozo n no wzw o nnw z ono ono n w wnw wnw ozo zzw nno w o ono zzo n wnw nno nno 15 13 13 13 10 14 13 11 10 10 14 29 16 8 16 10 12 18 15 18 24 14 24 17 14 11 15 28 19 20 18 21 12 22 23 17 27 21 19 23 26 Nederland speelt waarschijnlijk in de ogen van de Russen een ver velende rol. Dissidenten als Boe- kovsky, Amalrik en laatst weer Stern, steken niet onder stoelen of banken dat ze echt van ons land houden. En er wordt vanuit Neder land nog wel ’ns wat kritisch ge zegd over de behandeling van de joden in Rusland. De parlementai- De het a een gezel moei belei er vo de E één mom prev; scha, sche In van Buit het zijn met van tieki z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. regen z. bew. regen geh. bew. regen regen onbew. 1. bew. regen regen regen regen regen onweer 1. bew. onweer onbew. z. bew. onbew. geh. bew. zw. bew motregen geh. bew. h. bew. 1. bew. onweer zw. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. z. bew. onbew. onbew. z. bew. 1. bew. h. bew. h. bew. BR instel scha] voort sfanti den Porti funcl meen niet Dat i ter v Elsla dat i koms ters in he in he Ee Con EEC trok groe sere tie ii risic trol< mog Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Tunis Vor gaan woorc mei n ning t ring c sis in weste land, gens Zuid- positi kiezir ker n het fi Mini; ook over sche Lone EEG meet waai king zijn de nr won betn de t „Lor tw 3 Er is een groep werknemers die wel veel lichamelijke klachten heeft, maar die des alniettemin maar weinig verzuimt. De in druk bestaat dat deze werkers een traditio neel normen- en waardenpatroon hebben, Waarin het werk wordt gezien als een dagelijks te vervullen plicht; de vrije tijd wordt gebruikt om nieuwe krachten op te doen. Als er zo gedacht wordt in Rus land is het best wel mogelijk dat de Russen of de KGB dit proces pro beren te beïnvloeden; met behulp van vervalst materiaal en inge fluisterde getuigen. Het blijft spe culeren, want het is moeilijk kijken in de keuken van de Russen, laat staan in die van de KGB. We kun nen af en toe eens kijken in het huishoudentje van de Amerikaan se CIA, vooral sinds Watergate be gon te rollen, en af en toe laat de Evangelische Omroep op de televi sie een paar foto’s van Russische spionnen zien of schrijven dissi denten het een en ander, maar daarmee houdt onze kennis van geheime diensten op, vooral die van de Russische. re delegatie, die vorig jaar onder leiding van Anne Vondeling Rus land bezocht, liep ook niet hele maal in het uitgestippelde gareel, om dan nog maar niet te spreken over die „lastige” minister Max vam der Stoel (Max van Praag), die zich bij zijn laatste bezoek aan de Tsjechoslowaakse hoofdstad in het openbaar bemoeide met de Char- ta-beweging. „Nederland is een vervelend, bemoeizuchtig landje” moeten de Russen zich steeds maar zitten te verbijten. Minister Westerterp heeft de nieuwe maatregelen genomen omdat hij meent dat de huidige voorschriften de invalide in het verkeer onvoldoende kansen geven. De bestuurders van „invalidenvoertuigen” zullen voortaan als een afzonderlijke cate gorie weggebruikers worden beschouwd. Een auto met aangepast besturing geldt echter niet als invalidenvoertuig. Zo’n au to moet zich in het verkeer aan de normale spelregels houden. Het Centraal Orgaan Samenwerkende Bejaardenorganisaties (COSBO) waarin vier landelijke organisaties van bejaarden met in totaal ongeveer 400.000 leden sa menwerken, heeft verklaard zich te distan tiëren van politieke partijen van bejaar den. Het COSBO wil ook zo zegt zij in het blad Op Leeftijd het misverstand uit de wereld helpen als zou zij gelieerd zijn aan enige bejaardenpartij. Het COSBO zegt het belang niet in te zien van een speciale bejaardenpartij. Het vindt dat strijdig met de integratie van de bejaarde Het landelij ke bestuur yan de Nederlandse verenjging tot integratie van homoseksuali teit COC roept iedereen wie de emancipatie van homosek suelen, andere minderheden en vrouwen ter harte gaat op om woensdag zijn/haar stem uit te brengen op een progressieve partij: D’66, PvdA, PPR, PSP of CPN. Volgens het COC-bestuur zijn aan het ver wezenlijken van de emancipatie van ho moseksuelen, andere minderheden en vrouwen voorwaarden verbonden die een fundamentele verandering van de maat schappij inhouden. Stemmen op links, zo zegt het COC-bestuur, betekent stemmen voor de voorwaarden voor een emancipa tiebeleid, maar het betekent nog niet stem men op een emancipatiebeleid, want zo ver zijn de progressieve partijen nog niet. De VVD, aldus het COC-bestuur, is vóór emancipatie maar tegen de maatschappe lijke veranderingen die dat mogelijk zou den moeten maken. En het CDA is in de ogen van het COC-bestuur tegen iedere werkelijke emaniepatie van homoseksue len, andere minderheden en vrouwen. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon 3 tot 11; minimum tempera tuur omstreeks 9 graden; maximum tempera tuur omstreeks 17 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog etmaal 70 procent. ZONDAG 22 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.36 uur onder 21.38 uur Maan op 9.09 uur onder 0.44 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.03 uur en 18.26 uur Laagwater 1.51 uur en 14.07 uur MAANDAG 23 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.35 uur onder 21.40 uur Maan op 11.09 uur onder 1.00 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.39 uur en 19.02 uur Laagwater 2.21 uur en 14.42 uur Na het volgen van zes rechtszit tingen valt nog steeds geen zinnig woord te zeggen over de wel of niet-betrokkenheid van Menten bij die massa-executies in Podhoroce en Uryc. Het zou gek zijn als dat wel kon, want de zaak Menten is nu al maanden en maanden (in juni niet in de laatste plaats door de een jaar) in onderzoek. Het verza- X"1 melde materiaal is twaalf tot vijf- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Mensen die van een invalidenwagentje gebruik moeten ma ken, kunnen met ingang van 1 juli zelf uitmaken waar zij willen rijden: op de rijbaan, op de stoep of op het fietspad. Bovendien zullen ernstig gehandicapten over enkele maanden een parkeerkaart kunnen aanvragen, waarmee zij een lan delijke ontheffing van parkeerverboden krijgen. Dat is de kern van een wijziging van het Reglement Verkeersregels en ver keerstekens en het Wegenverkeersregle ment. In het bureau in Madrid van de „Unie van het Democratisch Centrum” (UCD), de partij van premier Suarez, is afluiterap- paratuur gevonden. De partij heeft aangif te bij de politie gedaan. De apparatuur is donderdag ontdekt bij een onderzoek door de politie. Deze was in de arm genomen omdat het vermoeden had postgevat, dat men werd afgeluisterd. De jongeren zijn meer ziek dan de oude ren. En als ze ziek zijn, blijven ze het ook langer. Het zit hem, zeggen de onderzoe kers drs. A. K. de Vries-Van der Zee, prof, dr. H. Philipsen en dr. M. J. Hartgerink overigens meer in een andere bedrijfsbin- ding en in het feit dat de ouderen een medisch gezondere gróep vormen de ke organisatie. Het onderzoek liep van 1 sterkeren blijven langer dan in andere januari 1958 tot 1 januari 1969. De werk nemers waren verdeeld over zeven leef tijdsgroepen; de totale indeling liep van 14 tot 57 jaar. Door de vorm van het onder- Een veroordeling van Menten kan natuurlijk ook gunstig worden uitgelegd. Dat zou beschreven kun nen worden als een stuk overwin ning van en erkenning voor de Oostblok-justitie, die materiaal aandroeg om een dergelijke ver oordeling mogelijk te maken. in de samenleving. Vandaar het stemad vies niet op een bejaardenpartij te Als gevolg van de sterk gestegen kof fieprijzen is het gebruik van koffie in de VS de laatste tijd sterk afgenomen, zo is door het ministerie van Landbouw meege deeld. Het verbruik liep terug met zeven tien procent in vergelijking tot het eerste kwartaal van 1976. In de VS betaalt men thans voor een pak koffie gemiddeld 2,78 dollar tegen 1,54 dollar een jaar geleden. AMSTERDAM (ANP). Als gevolg van de grote brand bij hotel Polen in Amster dam hebben nabijgelegen winkels en be drijven een totale brand-, water en omzet- schade van ruim 30 miljoen gulden geleden. Tot dit bedrag komt de belangenvereni ging „City Centrum Amsterdam” na een eerste onderzoek bij dertig vestigingen in de Kalverstraat en op het Rokin. Zij heb ben zonder uitzondering aanzienlijke in komstenderving geleden, terwijl er in twintig gevallen bovendien zichtbare ma teriële schade van uiteenlopende aard is, aldus een persbericht van de vereniging. Afgezien van het verlies van hotel Polen en de meubelshowroom van Inden-Leer leed boekhandel De Slegte de grootste schade. Deze wordt, met inbegrip van een omzetverlies van een ton, geraamd op 15 a 20 miljoen gulden. Dat het bedrag zo hoog is, wordt mede veroorzaakt door het ver lies van het onvervangbare antiquarische boekenbezit. De boekhandel is thans druk doende het voormalige pand van Kreym- borg op de hoek van de Nieuwendijk en de Gravenstraat als vervangende vestiging gereed te maken. De opening is op zater dag vóór Pinksteren. Het materiaal voor het onderzoek be stond uit twee delen. Uit de diagnosestati- stiek van het NIPG en het materiaal daar van kon het verloop van de 44.200 ziektege vallen bij de 3726 werknemers worden geanalyseerd. Bovendien werd een enquê te gehouden bij een steekproef uit de werknemers waarop de statistiek betrek king heeft. (Door Ton Kors) AMSTERDAM. Het was een echt komplotdagje gisteren tij dens de voorlopige laatste rechts zitting in het proces Menton, 's Morgens greep de verdediging de getuigenis van Guus de Jong aan om duidelijk te maken dat de journalist Hans Knoop met zijn publicaties in Accent een commer cieel komplot tegen Menten had gesmeed. Daarna kwam er een echte oud-KGB-spion (de aandui ding oud, kan volgens officier van Justitie het beste weggelaten wor den) op het bankje zitten om te vertellen dat de Russische gehei me dienst dit proces aangrijpt om het westen in diskrediet te brengen. Een in de parlementaire geschiedenis slechts sporadisch voorkomend voorval heeft zich thans voorgedaan: de voorzitter van de Tweede Kamer heeft vragen aan een der bewindslieden gesteld. De vragen zijn gericht aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat De bewindsman zei dezer dagen, dat hij vrijwel zeker het tracé van de rijksweg E 8 in Twente nog vóór de verkiezingen zou vaststellen. Von deling vindt evenwel dat een demissionai re minister daarover niet mag beslissen. De E 8 is namelijk een politiek omstreden kwestie. (Van onze redactie economie) LEIDEN. Oudere werknemers mel den zich minder vaak ziek dan jongere. Er is geen verband tussen de mentaliteit van de werknemer en het aantal malen dat hij verzuimt. De frequentie van ziekte kan verband houden met de kansen die iemand in zijn werk krijgt om zich te ontplooien. Er is een groep werknemers die wel veel lichamelijke klachten heeft, maar toch weinig verzuimt. Aldus enkele conclusies uit het rapport „Generatie en ziekteverzuim” van het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Geneeskunde TNO. vies niet stemmen. De achttienjarige atheneum-leerling Herman de Raat uit Prinsenbeek (Bra bant) is gisteren aan boord van de D’66- Rijnboot gefêteerd omdat hij het 6.666ste lid van de partij is geworden. Volgens een woordvoerder van de partij komen er per dag zo’n vijftig leden bij. Vorig jaar no vember had D’66 nog maar 800 leden. D’66 heeft nu zelfs meer leden dan bij de oprichting. tien grote ordners dik. Rechtbank president Schröder, die de rechts zittingen met veel geduld, tact, scherpzinnigheid en oog voor de tail leidde, heeft op geen enkele wijze laten blijken dat de recht bank al een standpunt heeft inge nomen. Hij wekt de indruk dat de affaire Menten voor hem nog volkomen open ligt en heeft de zaak terug verwezen naar het gerechtelijk vooronderzoek. Voor het voortzet ten van de rechtszittingen wordt ook gewacht op een antwoord van de Russen, wanneer zij hun getui gen zullen sturen. Dat zal waar-... schijnlijk in augustus gebeuren. Wel gaat de rechtbank nog op 3 juni naar de televisieuitzendingen kijken van de Tros over de zaak Menten. w Eén ding is de afgelopen twee weken naar mijn mening wel ge bleken: de betrouwbaarheid van de journalist Hans Knoop, die de zaak Menten aanzwengelde, is - ’t Is al eens eerder geschreven de afgelopen dagen: het zou interes sant zijn je af te vragen, als er werkelijk sprake was van KGB- beïnvloeding, wat de reden daar voor kan zijn. Dat de Russen in vloed proberen uit te oefenen op de komende verkiezingen, lijkt een volstrekt onaannemelijke theorie. Wat zouden ze dan moeten beïn vloeden en is daar al iets van geble ken? Het kan alleen mogelijk zijn dat het Oostblok het proces Men ten zou willen benutten voor de eigen propagandamachine. Dat kan best. De Scandinavische luchtvaartmaat schappij SAS heeft gisteren haar interna tionale vluchten vrijwel volledig hervat nadat een regeling was getroffen met het stakende cabine-personeel. Zowel de SAS als de 2.000 stakende Zweedse en Noorse pursers en stewardessen hebben een com- promis-voorstel van een regeringsbemid- delaar aanvaard, waarmee voorkomen werd dat de gehele vloot van de SAS werd stilgelegd. Eerder deze week aanvaardde het Deense cabine-personeel een bemidde lingsvoorstel. Door de staking, die op 9 mei was begonnen, moest de SAS tweederde van haar internationale vluchten afgelas ten, evenals de meeste binnenlandse vluchten. MAD1 voor gezorf. Bilbac na eer tie-ret tieke Het rijden in een invalidenvoertuig op rijbaan, stoep of fietspad heeft één beper king: buiten de bebouwde kom mag de invalide alleen op de rijbaan komen als stoep of fietspad ontbreken. Op de auto snelweg of autoweg mag hij in elk geval niet rijden. Minister Westerterp rekent er op dat invaliden van de uitgebreide moge lijkheden een verantwoord gebruik maken. c c st: o-n. gg d g«i ■cg dï

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2