ontvoeren ex-burgemeester Bilbao Baskische separatisten VORSTER WEIGERT APARTHEIDSBELEID OP TE GEVEN I Eenheid beweging Charta 77 lijkt te zijn gebroken Begin en Rabin Onderzoek naar BEGIN: MAN VAN PRINCIPES ochKrqrond smeergeld-zaak British Leyland SALT-overleg afgesloten Nauwelijks enig verschil tussen Kleine EEG-landen: scherpe kritiek op grote lidstaten I 3 Schoonvader van Nederlandse ambassadeursdochter OPZET GEMEENSCHAP INGRIJPEND VERANDEREN Landingsrechten Concorde New York: strijd duurt voort 2 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 21 M E I 19 7 7 sief ies len PRESIDENT SADAT: tie (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) er T JERUZALEM. „Israël is het enige land in het Midden-Oosten dat in het belang van Amerika het opdringende communisme kan tegenhouden”, verklaarde een week geleden nog Mena chem Begin, in een verkiezings debat met Shimon Peres. Begin legde uit waarom het geen Ame rikaans belang was om Israël te dwingen tot territoriale conces sies: via een ministerie van voor lichting en een groots opgezette voorlichtingscampagne zou Is raël in staat zijn Amerika en de hele vrije wereld van dat vitale eigenbelang te overtuigen. WENEN (UPI/Reuter/DAP/AP). De Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft gisteren op een persconferentie in Wenen na afloop van zijn besprekingen met de Zuidafrikaanse premier John Vorster verklaard dat hij er niet in geslaagd is Zuid-Afrika te overre den zijn politiek van rassendiscriminatie op te geven. Wij zijn het op dit punt grondig oneens gebleven, aldus Mondale die hier echter direct aan toevoegde dat hij wel enige steun van Vorster heeft gekregen voor de vorming van een zwarte meerderheidsregering in Rhodesië. Premier Vorster, aldus de Amerikaanse vice-president, heeft beloofd de pogingen te zullen steunen van de VS en Engeland om via vrije verkiezingen waaraan alle burgers kunnen deelnemen, vóór eind 1978 tot een onafhankelijk Rhodesië te komen. iur ie imI A. ia Het persbureau Europa Press noemde de ontvoe- VS willen blanken in Zuid-Afrika op geen enkele wijze steun bieden die van de VS met elkaar in strijd komen. Premier Vorster van Zuid-Afrika Amerika’s vice-president Mondale Wie dat denkt en zegt, vergeet dat de nu Vorster was er voorts mee akkoord ge gaan dat een contactgroep van vertegen woordigers van vijf westerse landen eind mei naar Kaapstad komt om daar de me ning te horen van de Zuidafrikaanse rege ring over tussentijds bewind op brede ba sis in Namibië (Zuidwest-Afrika). Die vijf westerse landen zijn de VS, West-Duits- land, Engeland, Frankrijk en Canada. Vol gens Mondale heeft het standount van Zuid-Afrika in de kwestie Namibië zich in positieve zin ontwikkeld. Maar vrije ver kiezingen in dit gebied zouden vrijwel ze ker niet gehouden kunnen worden zonder het fiat van een interim-regering. Vorster, In een gedurfde actie hebben vier mannen en een vrouw, vermomd als bestuurders van een ziekenwa gen en gewapend met pistolen en een machinege weer de 64-jarige industrieeel Javier Ibarry-Berge, schoonvader van Claudine Bentinck, dochter van de huidige Nederlandse ambassadeur in Brazilië, uit zijn huis in de buitenwijken van Bilbao ont- BRUSSEL (ANP). De structuren en instellingen van de Europese Gemeen schap zullen aangepast moeten worden voordat er een uitbreiding van de eeg tot stand komt. Een gemeenschap van 12 lan den (de huidige negen plus Griekenland, Portugal en Spanje) kan onmogelijk goed functioneren met regels die voor een ge meenschap voor zes zijn opgezet; en die niet eens behoorlijk worden nageleefd. Dat is de mening van de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Renaat van Elslande. De Belgische bewindsman zal dat standpunt uitdragen op de bijeen komst (komend weekeinde) van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de EEG in het kasteel van Leeds (graafschap Kent) in het Verenigd Koninkrijk. De kleinere landen van de EEG zijn over het algemeen de sterkste voorstanders van een zo groot mogelijke integratie. In een gezelschap van twaalf zal het echter nog moeilijker zijn om een gemeenschappelijk beleid uit te werken dan nu. Daarom moet er voor de toekomst zekerheid bestaan dat de EEG niet kan worden lamgelegd door één of twee lidstaten die op een gegeven moment nationale belangen willen laten prevaleren boven die van de gemeen schap, aldus het standpunt van de Belgi sche minister. Minister Van Elslande zal in Leeds Castle- ook van zijn ongenoegen doen blijken over de gang van zaken rond de „economi sche topconferentie” van 7 en 8 mei in Londen. Vijf van de negen lidstaten van de EEG, die aan dat topberaad niet mochten meedoen, zijn ontevreden over de wijze waarop ze over het verloop van de bespre kingen en de daar gemaakte afspraken zijn ingelicht. Ook zijn ze ontevreden over de manier waarop zij en de Gemeenschap worden betrokken: of liever niet worden betrokken) bij de werkzaamheden die aan de gang zijn om de afspraken van de „Londense top” te verwezenlijken. voerd. Vermoedelijk is de ontvoering gepleegd door commando’s van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. De ontvoerders knevelden vier kinderen en vier medewerkers van Ibarra, die pas na twee uur de politie van de actie op de hoogte konden stellen. Deze vijfde ontvoering binnen 15 maanden brach ten rechtse kringen in Spanje ertoe de regering van premier Adolfo Suarez ervan te beschuldigen dat zij de controle over orde en recht heeft verloren. De actie dreigt nu nieuw geweld teweeg te brengen voor de verkiezingen van 15 juni. Ibarra is president van de raad van bestuur van de vestiging in Bilbao hopen op een verandering in Zuid-Afrika. Hij sloot echter de mogelijkheid niet uit dat Zuid-Afrika in zijn apartheidspolitiek volhardt en dat de politiek van dit land en 63-jarige Begin een man is van principes, een fundamentalist, een man van het woord die in het woord en zijn eigen woorden in het bijzonder gelooft. Een man die 29 jaar lang in de oppositie is geweest, en nimmer zijn woorden aan de realiteit van de internationele politiek heeft hoeven toetsen. van het bedrijf Babcock Wilcox en heeft de admini stratieve leiding over een krant in Bilbao. De meeste politieke partijen, die zich allen voorbereiden op de komende verkiezingen, veroordeelden de ontvoe ring onmiddellijk. Communistische zegslieden hebben in Madrid ge zegd dat de ontvoering er wellicht toe kan leiden dat een bijeenkomst dit weekeinde in Bilbao, waar voorzitster Dolores Ibarruri (La Pasionaria) aanwe zig zou zijn, zal worden afgelast. Deze bijeenkomst zou het eerste openbare optreden betekenen van de bejaarden Baskische Ibarruri. Op een onmiddellijk na die van Mondale volgende persconferentie scheen Vorster niet al te bezorgd te zijn over het harde standpunt van de Amerikaanse vice-presi dent. In tegenstelling tot de Amerikaanse ne ger is de zwarte Zuidafrikaan nimmer een slaaf geweest, aldus Vorster. Hij is trots en' behoort tot een eigen (Afrikaans) land, terwijl de Amerikaanse neger van zijn Afrikaanse nationaliteit beroofd werd. Hij beweerde dat de Zuidafrikaanse neger zijn eigen grondgebied heeft en een eigen regering en het recht te stemmen. „Wij willen de zwarten in Afrika niet doen verzwelgen en het is ook niet meer dan eerlijk dat wij niet door hen verzwolgen willen worden’,, aldus Vorster. CAIRO (UPI). President Anwar Sadat van Egypte, heeft gisteren verklaard, dat de verkiezingsoverwinning van het Li- koed-blok in Israel een verrassende ont wikkeling geweest mag zijn maar zeker niet een ernstige, omdat Likoed-leiderMe nachem Begin „niet anders is dan premier Rabin”. De Egyptische president keerde terug van een Arabische topconferentie in Saoe- di-Arabië, waaraan behalve Egypte, Saoe- di-Arabië en Syrië hebben deelgenomen. Volgens Sadat zal de Saoedische kroon prins Fahd volgende week president Car tel- inlichten over „een gemeenschappelijk standpunt van Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië” over de situatie in het Midden oosten na de uitslag van de dinsdag ge houden verkiezingen in Israel. Op de topconferentie in Saoedi-Arabië is, zo zei Sadat, „volkomen overeenstem ming” bereikt over de situatie in het Mid- den-Oosten. Naar Sadat meent, houden de VS de meeste troeven in handen wat het Midden-Oosten aangaat. De eerbiedwaardigheid van Begin ver anderde in 1967 toen het bestaan van Israël werd bedreigd. Het volk riep om bundeling van alle beschikbare krach ten, en Begin trad namens de op één na grootste partij toe tot een regering van nationale eenheid. Het was niet meer de Heroet alleen die Begin vertegenwoor digde. Hij had in 1965 al een heel klein beetje water in de ideologische wijn ge daan door samen met de liberale partij een parlementsfractie te vormen. Als concessie had Heroet zijn claim op heel het land Israël, inclusief Transjordanië met Amman opgegeven. Begin zou zich tevreden stellen met een joodse Staat die Irgoen voor de kust van Tel Aviv tot zinken bracht. De Irgoen werd ontbonden, en Begin organiseerde zich politiek in de Heroet- beweging. In 1952 nog stond Israël op de rand van een burgeroorlog toen opposi tieleider Begin met geweld de Knesset dreigde te bestormen omdat Ben Goeri- on bereid was van Duitsland herstelbeta lingen te aanvaarden. Begin was dan ook in die dagen allerminst de respectabele gentleman van vandaag, maar een extre mistische terrorist, die weigerde de spel regels van de democratie te spelen, ook toen de oorlog was afgelopen. Hij heeft volgens het Tsjechoslowaakse persbureau CTK beloofd niet langer te zullen optreden als woordvoerder van LONDEN (Reuter). De Britse openba re aanklager heeft Scotland Yard gisteren opdracht gegeven een onderzoek in te stel len naar het betalen van smeergeld door de automobielfabriek „British Leyland”, die voor 95 procent eigendom is van de overheid. De beschuldiging is geuit door het Britse blad „Daily Mail”. Het drukte een brief en andere documenten af, waaruit zou blij ken dat Leyland miljoenen heeft betaald aan afnemers over de gehele wereld op Noord-Amerika na. zich tot de rivier de Jordaan zou uit strekken. Tot 1970 hield de regering van nationa le eenheid stand. Intussen had Israël gebieden veroverd, onder meer het histo rische Judea en Samaria, dat Begin on der geen voorwaarde wil pijsgeven. Het is de Arbeiderspartij zelf die door de ideologische verwarring ontrent de toekomst van de bezette gebieden Begin langzaam maar zeker in de kaart heeft gespeeld. Zelfs nam de Knesset in 1972 een resolutie aan op initiatief van de Arbeiderspartij dat heel het land Is raël toebehoort aan het joodse volk, al bleef de bereidheid uitgesproken dat Is raël terwille van de vrede bereid was een deel van dat recht op te geven in een territoriaal compromis. De linkse afscheidingsbeweging heeft eerder dit jaar gezegd haar terroristische activiteiten te staken toen premier Suarez vrije verkiezingen beloofde. Op 15 mei kondigde de ETA echter aan haar tegen de regering gerichte campagne te hervatten, tenzij er algehele amnestie zou worden afgekondigd. Uit uitlatingen van Amerikaanse func tionarissen meent men te kunnen opma ken, dat Vance erin geslaagd is de basis te leggen voor een nieuwe SALT-overeen- komst met de Russen, waarbij de strategi sche arsenalen zullen worden uitgedund. Vance zou vandaag, voordat hij naar Was hington terugkeert, een persconferentie houden. Op de laatste bijeenkomst van Vance en Gromiko, die gisteravond twee uur heeft geduurd, heeft Vance geantwoord op voor stellen die de Sovjet-Unie eerder op de dag had gedaan. zen aar de itse nd- Irit- liet ■en. lige Charta Tl en niet meer te zullen deelnemen aan activiteiten die kunnen worden uitge legd als gericht tegen de staat. CTK meldde tevens dat gisteren uitreis visa zijn verstrekt aan Zdenek Mlynar en zijn vrouw. Mlynar is oud-lid van het par- tijpresidium en ondertekenaar van Charta 77. Hij en zijn vrouw zullen naar men aanneemt, binnenkort naar Oostenrijk uit wijken. Mlynar was een toegewijd aanhan ger van de weggezuiverde partijleider Alexander Dubcek. Nadat hij zijn functie in de partij had neergelegd werd hij insec- tenkundige bij het Nationaal Museum in Praag. Hij verloor die functie echter toen hij Charta 77 ondertekende. De Tsjechoslowaakse autoriteiten heb ben gisteren ook de prominente journalist Frantisek Pavlicek uit de gevangenis vrij gelaten. NEW YORK (UFP, Reuter). De Ame rikaanse federale rechter Milton Pollack heeft het gezagsorgaan voor de Newyork- se havens tot dinsdag a.s. de tijd gegeven om beroep aan te tekenen tegen zijn beslis sing van vorige week woensdag ten gunste van de Concorde. Volgens deze beslissing mag het supersonische passagiersvliegtuig van Brits-Franse makelij gebruik gaan maken van de luchthaven Kennedy. te bouwen en de Gemeenschap dient dat te steunen. Maar aan de andere kant zal de uitbrei ding voor de Gemeenschap grote proble men opleveren. Er dreigt politieke verwa tering en er zullen ook economische moei lijkheden komen. Griekenland, Portugal en Spanje zijn er economisch verre van rooskleurig aan toe. Ze zullen financiële steun hard nodig hebben, maar waar die steun vandaan moet komen is een raadsel, omdat men algemeen van oordeel is dat steun niet ten koste mag gaan van econo misch zwakke gebieden in de bestaande EEG. Over het algemeen heeft men het gevoe len dat de kwestie van de uitbreiding een van de thema’s is die centraal zullen staan in het EEG-beleid van de komende maan den en misschien zelfs van de komende jaren. Vast staat dat de Gemeenschap door de toetreding van drie nieuwe leden aanzienlijk zal veranderen. Of dat ten goe de of ten kwade zal zijn is een vraag waarop nu nog geen antwoord bestaat. GENÈVE (AFP, UPI). Het woensdag in Genève begonnen overleg van de minis ters van Buitenlandse Zaken van Amerika en Rusland over een nieuw SALT-ak- koord, is gisteravond geëindigd. Cyrus Vance, de Amerikaanse onderhandelaar, heeft het gesprek „wederzijds nuttig” ge noemd. Er zou vandaag een communiqué worden uitgegeven. Meer wilde Vance niet aan de pers kwijt. jnde arin ■den i sa- tan- aar- ij in luit zijn 5BO een dat irde lad- te at- la- ;at iet VS •se m- id- en rd de le- lei de is- se iwen haar lieve 1PN ver- i ho en een laat- s, zo men npa tem ver De óór ppe zou- n de dere sue- i. iis al er m m in in et i- i- Q. >n Volgens rechter Pollack blijft het oor spronkelijke verbod voor de Concorde tot dinsdag a.s. van kracht. Het gezagsorgaan voor de havens waaronder ook de luchtha ven ressorteert, kan nu het tweede hof van beroep in New York verzoeken het verbod ook na dinsdag nog van kracht te verkla ren, in afwachting van het resultaat van de gerechtelijke acties die het wil voortzetten. i Politieke onzin van de eerste orde, voor een ieder die op de hoogte is van het Amerikaanse bondgenootschap met pro- westerse en anti-communistische Arabi sche regimes in het Midden-Oosten, maar wellicht in een niet-wetenschappe- lijk verkiezingsdebat nog te verteren. Het was de gentleman Begin die het won van een corrupte en verziekte Arbeiderspartij. Dat die gentleman in zijn politieke retoriek nationalistische onzin uitkraamt, dat heeft maar weini gen gestoord. Het voornaamste was om het bestaande regime weg te stemmen. Welnu, dat is gebeurd. Twee dagen geleden heeft de ETA de verantwoor delijkheid opgeëist voor het doodschieten van een politieman bij een spoorwegstation in Bilbao. Vol gens de politie hebben gewapende leden van de ETA ook donderdagavond in Pamplona geprobeerd een politieagent te doden, zij het tevergeefs. ring een duidelijke poging van ETA om de ver kiezingen in de war te schoppen. Een zoon van de ontvoerde verklaarde dat de ontvoerders Spaans en Baskisch spraken en zeer beleefd optraden. Ibarra kreeg van hen de tijd zich aan te kleden en enkele boeken mee te nemen. De eisen van aanvullende amnestie hebben be trekking op ongeveer 40 merendeel Baskische, poli- tieke gevangenen. Sinds de dood van generaal Fran co heeft zijn opvolger koning Juan Carlos de vrijla ting van meer dan 600 politieke gevangen gedecre teerd. De nog overgebleven gevangenen zijn veroor deeld of worden beschuldigd van terrorisme of het doden van leden van de politiek. ling ïra- i’66- 8ste een per no- len. i de Meer dan 30 jaar heeft Begin als leider van de extremistische Heroet-beweging in de schaduw gestaan van het socialisti sche zionisme, dat de stichter is geweest van de staat Israël. Al voor de stichting van de Staat stonden de gematigde Haga- nah en de extremistische Irgoen Zwai Leoemi tegenover elkaar. De Haganah voerde een politiek van zelfbeperking om tot onafhankelijkheid te komen, hield rekening met de politieke krachten in de wereld. De Irgoen voerde een politiek van terreur en represailles, zowel tegen Arabieren als de Engelse mandaatsrege- ring. Het was onder leiding van Begin dat op 4 april 1948 het Arabische dorp Deir Yassin werd uitgemoord in een „militaire actie”. Ook toen de staat Israël werd uitgeroepen sprak het voor Begin en zijn strijdmakkers helemaal niet vanzelf dat de regeringsautoriteit aanvaard moest worden. Begin probeerde een onafhan kelijke militie te handhaven totdat het pasgeboren Israëlische leger in septem ber 1948 een schip met wapens voor de MADRID (AP). Baskische separatisten hebben voor hernieuwde politieke spanningen in Spanje gezorgd door gisteren de oud-burgemeester van Bilbao te ontvoeren terwijl de regering in Madrid na een week van geweld in Baskenland een amnes- tie-regeling overwoog voor de overgebleven poli tieke gevangenen. Over de kwestie van de uitbreiding zal in Leeds Castle ook heel wat afgesproken worden. In Belgische diplomatieke kring wijst men erop dat de Gemeenschap eigen lijk niet goed weet wat ze met de uitbrei ding aanmoet. Men is het er over eens dat er belangrijke poltieke motieven zijn om steun te verlenen aan de Griekese, Portu gese en Spaanse wens zich bij de EEG aan te sluiten. Die landen trachten de nog jonge democratie in hun landen verder uit (Van onze redactie buitenland) PRAAG. De Tsjechoslowaakse auto riteiten zijn er kennelijk in geslaagd de eenheid te breken binnen de gelederen van de strijders voor mensenrechten in Tsjecho-Slowakije. Gisteren werd name lijk de toneelschrijver Vaclav Havel uit de gevangenis vrijgelaten. „Ik denk dat oordeelkundigheid de over hand zal krijgen,” zei hij. „...Wij kunnen onze verschillende kijk (verder) bespre ken.” Dit verschil van opvatting was vrij groot, aldus Vorster. Hij zei dat de VS de positie van de Amerikaanse neger willen vergelijken met die van de Zuidafrikaanse neger. Een ander grief is dat noch de Europese Commissie („dagelijks bestuur” van de EEG) noch de vijf kleine EEG-landen be trokken worden bij de arbeid van werk groepen die belast werden met het analy seren van de financieel/económische situa tie in de wereld en met het nagaan van de risico’s die verbonden zijn aan ongecon troleerde spreiding van 'nucleair ver mogen. De Amerikaanse vice-president zei voorts dat Zuid-Afrika zich geen illusies moet maken over een eventuele interven tie van de VS om „het land te redden van de gevolgen van zijn apartheidspolitiek”. We zullen beslist niet ingrijpen, aldus Mon dale die erop wees dat de VS toch blijven Inlichtingen die aan de kleine landen van de EEG door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, over het Londense topberaad zijn verstrekt, zijn op z’n minst onvolledig. Er werd bijv, met geen woord gerept over de bespreking van de situatie in Afrika, aldus diploma tieke kringen in Brussel. aldus Mondale, vindt ook dat de nolitieke gevangenen uit Namibië op vrije voeten gesteld moeten worden. Deze kwestie zal ook bekeken worden door de contact groep. Internationale juristen zullen uit maken welke gevangenen om politieke re denen worden vastgehouden. Topconferenties zoals die van Londen zijn bepaald geen „academische zittingen” meer. Er worden wel degelijk besluiten genomen en politiek uitgestippeld. Ze lij ken nu bovendien een permanent karakter te krijgen en daarom is het de hoogste tijd dat er voor de Eurpese Gemeenschap op die conferenties een plaats wordt inge ruimd. Landen die het daarmee oneens zijn verzetten zich in feite tegen de Europe se eenwording, aldus diplomatieke krin gen in Brussel. Inie :di, ■ap- igif- ir is oor nen dat of- de is ge m ste en r78 m. J

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3