e mo rond de losplank Veertigjarig dienstjubileum bij Hoogovens Beter af en aan Doeoeoen l in de vishal Met Olau-Line kom je beter aan! OC achte 7 Met Olau beteruit! ALLEEN NOG OP Hartje Haarlem hartstikke feestelijk! KINDEREN MAKEN 1 N KRANT Pqmlqfa evenementen ffffl BODEM VAN NEERLANDS PRINCIPALE GOUDMIJNE" IN ZICHT? Visstand Schoolfeest in kaboutersfeer Ruime keuze Goeie gedachte Logger 1977-Een Vorstelijk Jaar Her Mgjesty 25 jaar op de troon. Hennep Nieuwe Olau-route Mu 7 ZATERDAG IJMOND M F I 1977 6 Rivaliteit o o o v 1 x, TT van 10 -12 uur en van 14 -16 uur De namen van de makers van de 10 beste kranten worden na elke „knip/plakdag” gepubliceerd. IJMUIDEN. Wat vroeger een betrekkelijk eenvoudige zaak was - het uitvaren van een schip voor de haringvisserij, is tegenwoordig aan zoveel regels gebonden dat er van varen maar moeilijk iets komt. Dat er maatregelen worden genomen om de visstand te beschermen, is voor iedereen een logische zaak. Dat juist de Nederlandse haringvisse rij daardoor tegen de muur kómt 'te staan, is onverteerbaar. zaterdag 21 mei Onder dit motto vinden in Ce binnenstad feestelijke aktiviteiten plaats van woensdag 11 mei t/m 21 mei a.s. kunnen kinderen van 6-12 jaar in de Wintertuin op de Grote Markt geheel naar eigen idee een krant maken, zoals hij of zij vindt dat een krant er uit moet zien. Toezicht en begeleiding krijgen de kinderen van medewerkers van Haarlems Dagblad en de Pedagogische Akademie. Of de kinderen nu gaan knippen en plakken, of een echt verslag schrijven, alle spulletjes hiervoor zijn volop aanwezig. Voor de mooiste, leukste, origineelste kranten zijn prachtige prijzen te winnen: 100 gratis toegangsbewijzen voor onbezorgd spelen in de Linnaueshof te Bennebroek (Linnaeushof-Bennebroek) 10 toegangskaarten voor de André van Duinshow in Rotterdam (Joop van den Ende-theaterprodukties) 4 hoofdprijzen voor de grotere kinderen. Op een retourvlucht naar een Europese bestemming mogen jongens de bemanning in de cockpit assisteren, de meisjes mogen de stewardessen helpen bij de bediening (Martin Air). De jury die de mooiste kranten uitzoekt staat onder leiding van Barry Hughes, die geholpen wordt door een echte journalist, een leraar van de Pedagogische Akademie en een vertegenwoordigster van het feestcomité. - 7-^ Haringvisserij gevangen in keurslijf van bepalingen lei et. n. I- Ook „vlaggetjesdag", eens een welhaast nationaal festijn, behoort tot de romantiek van een afgesloten periode. gen: „De Europese Commissie doet wei nig. Stukken verdwijnen al zeven jaar in bureauladen. Ondertussen wordt de Ne derlandse visser geregen in een keurslijf van regels”. Wat de haring betreft: „Neder land kan zichzelf bedruipen met de voor raden van vorig jaar, maar nog nooit is het voorgekomen dat het de Westeuropese markt niet of nauwelijks kan voorzien van maatjesharing, zoals nu dreigt te ge beuren”. men”. Iemand constateerde kortweg: „De Hollandse schippers en matrozen zijn zo bekwaam in de visserij en zo goedkoop in ste rel. li- 1- rd. ES BH Ier >e- let Bit. fa- Te Bin *es M 29. V 51, aKï aezer Swift lente KW W 29. tartje a KW rKW innie SCH PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg. tarbot 12,24-11,61; grote tong 10,92-10,67; grootmiddel tong 11,32-11,09; kleinmiddel tong 11,70-11,23; tong éen 12,86-12,25; ongestripte tond één 12,10; tong twee 11,79-11,11; ongestripte tong twee 11,00; zalm 14,68-11,80. Per 40 kg: schar 70-25; tongschar 222- 112; makreel één 48-44; makreel twee 38- 21,60; tarbot 495-200; griet 269-103; kabel jauw één 132-84; kabeljauw twee 136-96; kabeljauw drie 153-96; kabeljauw vier 134- 104; kabeljauw vijf 124-50; koolvis één en twee 61-60; koolvis drie 67-66; koolvis vier 53-50; schelvis één 112; schelvis twee 90-66; schelvis drie 96-66; schelvis vier 120-70; wijting drie 102-78; schol één 102-70; schol twee 112-72; schol drie 96-66; schol vier 70- 50. MET DE HEMELVAARTSDAG in het midden van de week is het beslist niet plezierig werken in en rond de vissersha- ven. Omdat de handel onzeker is van zijn afzet, was het voor de aanvoerders ook niet erg aanlokkelijk om aah de markt te komen. Aan de maandagmarkt verscheen de VL 73 met slechts 180 bakken van de noordelijke Noordzee en aan de vrijdag markt kwam de KW 41 met ongeveer 650 bakken, eveneens van de noordelijke Noordzee. Deze vangsten tonen wel dege lijk aan dat er maar heel weinig visserij is. Hetgeen ook wel blijkt uit de berichten die af en toe binnen druppelen van de daar nog vissende schepen. SLECHTS VIJF TRAWLERS verblij ven, op het moment dat dit wordt geschre ven, in de noord. Wel vissen daar nog enkele grote hektrawlers, maar deze jagen op de voorjaarsmakreel. In het laatste deel van de voorgaande week is daar goed gevist, want van enkele van deze grootste eenheden kwamen berichten dat er dag- vangsten konden worden gemaakt van vijf- tot zeshonderd bakken makreel. Deze makreel liet zich op ruim zeven vadem van de grond goed vangen. Voor de trawlers met de grondnetten was dit een hard gelag omdat menigeen er onderdoor ging met het net. Nu behoeft men beslist niet blij te zijn met een lading van deze verse ma kreel, want deze zijn alleen geschikt voor de conservenindustrie en maar gedeelte lijk voor de verse handel. HIERDOOR wordt deze makreel maar >4 k, te A154. broe 15. Olau-Line biedt veel. Dagelijks twee komfortabele afvaarten in beide richtingen, ’s Nachts en overdags dus. Om tijdbesparend te slapen of te genieten van een echte zeereis. Op moderne en tóch gezellige schepen met hun Skandinav ische restaurants, cafetaria’s en hars. Met speel ruimte voor uw kinderen, met video-tv of een kansje-wagen en vaak live entertainment. En ruime dekken voor een frisse of bruine neus. Bn iet m VELSEN-NOORD. Bij Hoogovens is deze week op gepaste feestelijke wijze het dienstjubileum van de heer W. Klomp uit Heemskerk gevierd. De heer Klomp heeft veertig dienstjaren achter de rug. iet ïel 4, ik- jn, mt 'UB >m Dat was het wel. die nieuwe Ijjn van V lissingen naar Sheerness in de I heems-monding, zo v lak bjj Londen. Inmiddels door 3/4 miljoen passagiers duidelijk op de kaart gezet en dat met al die konkurrentie. Maar ja. Vlissingen is véél dichter bjj dan werd gedacht en ’n ideaal vertrekpunt. En wat Sheerness betreft: niemand kan ontkennen, dat geen andere Britse haven zo dicht bjj Londen en zó dicht bjj de autoweg ligt. En toch ook zo dicht hij dat fraaie landschap. Dat’ls het unieke van Olau-Line, als enige in Vlissingen en als enige in Sheerness. In uw belang. Vandaar dat we stellen, dat u met Olau-Line altijd beter aankomt. Een nieuw type schip voor de nieuwe soort netten was al gauw het ideaal van reder Maas. Dat schip ontdekte hij in 1865 in Frankrijk, de houten „lougre” of - zoals deze in Nederland zou gaan heten - de logger. Hij bestelde er meteen een die een jaar later in Vlaardingen aankwam en naar de woonplaats van de reder „Sche- veningen” werd gedoopt. Het schip trok veel bekijks maar geen bemanning. Oude re zeelieden zeiden smalend: „Hoekers en buizen: zeemanshuizen - loggers en smak ken - waterbakken”. Alleen de jongste schipper van de vloot van Maas, Leendert Spaan, durfde er een reis mee aan. Op 30 juni 1866 voer de logger uit, na drie weken kwam ze afgeladen terug: vijftien last ha ring, een besomming van drieduizend gul den, een kapitaal waarvoor een bom een heel seizoen moest varen. Maas had het pleit gewonnen. Voor de Nederlandse ha ringvisserij zou hij, zoals iemand eens tref fend vaststelde, de grootste baanbreker blijken sinds Willem Beukelszoon, de man van het haringkaken. De logger veroverde Nederland stor menderhand. In 1888 waren de buis en de hoeker geheel van de Noordzee verdre ven; wel voeren er al bijna tweehonderd zeilloggers. Grote verbeteringen volgden: in 1897 kwam de stoomlogger in de vaart, ook in IJmuiden weldra „de fiets” ge noemd, in 1901 verscheen de eerste motor logger. schors zoals tot dusver gebruikelijk w’s. Behalve op de bommen werden de katoe nen netten ook op buizen en hoekers ge probeerd maar deze proeven mislukten omdat beide scheepstypen te gevoelig voor de wind waren. De jubilaris, electrotechnicus bij deelec- tro-technische dienst blokwalserij 1, werd door zijn chef J. Bos in de blommen gezet. Tevens werden hem de bijbehorende ge schenken, een gouden insigne met een briljantje en een gouden horloge overhan digd. De viering had plaats in aanwezig heid van familieleden en collega’s. SANTPOORT. Het jaarlijkse school feest van de Brederode kleuterschool wordt donderdag 26 mei gehouden. Bij goed weer heeft het plaats op het grasveld naast het gebouw van de Kijkgrijp in Sant- poort-Zuid, bij minder gunstige omstan digheden in de school. Het feest wordt ditmaal in kaboutersfeer gehouden. Alle kleuters zullen in toepasselijke kledij ge huld zijn. Ruime keuze ook aan akkom- modatie. Hutten in alle kategorieën, couchettes en slaapstoelen. Gespijsd, gelaafd en uitgerust komt u ook al beter aan. De Britten houwen een feestje. Evenementen alom en niet alleen in de drukke zomermaanden. Dat maakt Britain dit jaar nóg aantrekkelijker. Kort of lang, er is altijd «at te doen en nooit te j duur. Klacht van dr. H. A. H. Boelmans KraL nenburg, namens de Stichting-van de Ne-~ derlandse Visserij zojuist uitgesproken op een studiedag in het Noordhollandse Ber- hun voeding”. Wel erg zwart-wit getekend - - ajs men aan de erbarmelijke toe standen die in buitenlandse vissersplaat sen zoals in Lerwick heersten. Feit is dat de Nederlandse vissers, als ze al niet de beste van Europa waren, in ieder geval tot de allerbeste behoorden. En dat ze over voor die tijd bijzonder goede boten beschikten. Daarin kwam een kentering in de negentiende eeuw toen Engeland, aan het thuisfront voortgedreven door de snel toenemende macht in grote delen van de wereld, alle aandacht had voor modernise ring terwijl Nederland na de terugval door de Franse bezetting lauwheid als kenmerk had. Men bleef hier zweren bij kielschepen als de „buis” en de wel wat snellere maar toch nog te langzame „hoeker”, alsmede een platbodem als de „bom”, die zeer zee waardig maar ook al geen harde loper was. Voortgang werd trouwens belem merd door een reglementeringsstelsel dat de produkten van het eigen land moest beschermen. Ook al waren ze veel minder dan buitenlandse. Zo moesten de haring netten in Nederland van hennep worden gemaakt terwijl de Engelsen al katoenen netten in gebruik hadden die lichter in gewicht waren en daardoor veel betere vangstmogelijkheden bodem. Omstreeks 1855 werd algemeen in Ne derland begrepen dat het stelsel althans in dit opzicht zichzelf had overleefd. De Scheveningse reder Adriaan Eugène Maas, zoon van een marine-officier, had de moed voor zijn bommen katoenen netten te gaan gebruiken. Het werd een succes toen bleek dat de duurzaamheid kon wor den verlengd door ze te prepareren met cachou en niet meer met gekookte eike- AAN DE VRIJDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 6.996 kg tong; 144 kisten tarbot en griet; 532 kisten kabeljauw; 328 kisten koolvis; 103 kisten schelvis; 219 kis ten wijting; 1541 kisten schol; 242 kisten makreel en 310 kisten diversen. nog niet zo druk en juist erg mooi. Olau zou Olau niet zjjn. als er niet i «at nieuws «as. Een nieuwe route: Duinkerken - Sheerness (vanzelf). Ook twee maal per dag maar wat korter laren (ruim 4 uur) En ook Duinkerken ligt goed. Allemaal autoweg tot bjjna voor de deur van onze nieuwe terminal daar. (Via Breda-Gent-l.ille-Duinkerken) Ar>VKKTKNT1K> Intussen waren er - nu al negentig jaar geleden! - stemmen opgegaan dat men de haringvoorraad in de Noordzee niet als onuitputtelijk mocht beschouwen. In mo derne termen: de klanten van de super markt sleepten zoveel weg dat niemand kans zag de vakken van voldoende nieuwe spullen te voorzien. De Noordzee moest net boven de opvangprijs verhandeld, waar dan bovendien nog een heffing—die niet mis is afgehouden wordt. Voor de reders beslist geen aantrekkelijke zaak, omdat er maar heel weinig netto van over blijft. Door het onbreken van de trawlers en de geringe rondvisaanvoer van de ove rige schepen, bleek deze vissoort zeer hoog in prijs gewaardeerd. Meerdere dagen moest de handel zich dan ook zien te bevoorraden via de importeurs, die dan ook hun best konden doen. Was er een schromelijk tekort aan rondvis, met de scholaanvoer liep het beter. Maar de aan voerders zullen beslist niet hebben staan juichen toen zij voor de schol vier maar net de opvangprijs konden ontvangen. DE HANDEL HEEFT blijkbaar geen kans gezien om deze toch niet geringe hoeveelheid even vlot weg te werken als de grotere scholsoorten, die toch wel vlot van de hand gingen. De kleinste soorten rode poon konden ondanks de overige rondvis- prijzen niet allemaal worden verkocht door de minimumprijs van 20 gulden per bak, en moesten dan ook worden toegewe zen aan de visverwerkende industrie. Het schoonmaken en villen van deze poon is erg arbeidsintensief, want anders zou het zeker interessant zijn om deze bijzonder lekkere vis tot een diepvriesprodukt te verwerken. HET BEKEND WORDEN VAN het kwantum haring dat de maand juni mag worden gevangen, heeft de animo om de schepen tegen de gestelde uitvaartdatum van een nieuwe verflaag te voorzien niet weinig verhoogd. Verscheidene schepen hebben reeds tonnen en zout aan boord gekregen. Deze week werd men in en rond de vishal geconfronteerd met het overlijden van twee oudgedienden in het bedrijf. Woesdagmiddag waren velen aanwezig bij de ter aarde bestelling vati de heer J. P. Kramer en vrijdagmorgen werd bekend dat de heer C. Gravemaker was overleden. Deze beide onderhandelaars hebben hun sporen in de hal wel verdiend en zullen als harde werkers van het eerste uur de ge schiedenis ingaan. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 41 40.400,-, KW 45 44.400,-, KW 51 16.500,-, KW 117 46.200,-, KW 173 15.200,-, 1 WR 57 47.300,-, UK 19 13.900,-, UK 73 6.500,- IJM 18 3.700,-, IJM 25 1.470,-. Verder waren er 5 Texelaars met een totale besomming van 84.000,-. Zwarte bladzijden voor het geschiede nisboek van de Nederlandse haringvisse rij, ooit (in de zeventiende eeuw) de „prin cipale goudmijne” van ons land genoemd, omdat ze eeuwenlang de voornaamste en dikwijls slechts enige bron van inkomsten was voor de mensen in de gebieden langs de kust. Om een voorbeeld te noemen: in 1662 leefden 450.000 Nederlanders van de visserij en aanverwante activiteiten. 200.000 Van de landbouw en 650.000 van de andere takken van nijverheid. In dat jaar al was er op de Europese markt een groeiende rivaliteit van de Brit ten die echter een te moeilijke uitgangspo sitie hadden om scherp te kunnen concur reren. Zoals toen werd geschreven: „De Engelse vissers spelen liever voor meneer met nette handschoenen aan, dan hun han den voor zwaar werk te gebruiken”. Dat deden de Nederlanders wel. Onder harde voorwaarden die al in 1599 door buitenlanders als volgt werden gekarakti- seerd: „De haringvisserij op de Noordzee is zo’n gevaarlijk en onzeker bedrijf dat noch de Engelsman noch iemand anders wil varen voor de lage gages en het slechte eten waarmee de Hollanders genoegen ne- Olau-Line hoe dan ook gelegenheid krijgen haar voorraden aan te vullen. Zoals zeer type rend gebeurde bij stakingen in het visserij bedrijf en in oorlogstijd wanneer mijnen het vissen moeilijk zo niet onmogelijk maakten. Toen er in de eerste jaren van deze eeuw drie maanden lang in het Engelse visserij bedrijf was gestaakt, haalden de boten, na voor het eerst weer te zijn uitgevaren, overvloedige vangsten binnen, bijna voor de deur. Dat verschijnsel herhaalde zich na de Eerste Wereldoorlog: één boot kwam met meer haring naar huis dan zes boten 1 vóór die oorlog. Deze feiten werden onder meer naar voren gebracht in een aandeelhoudersver gadering van de Grimsby United Fish Merchants and Fish Curers Association, in mei 1932 gehouden naar aanleiding van de sterke teruggang van de visstand in de Noordzee. „De intensieve bevissing gedu rende een halve eeuw heeft de visstand achteruit gebracht in een mate als tot nu toe nooit is gebeurd”, was de conclusie van de vergadering die besloot bij de regering aan te dringen op een periodieke sluiting van sommige delen van de Noordzee om goede broedplaatsen mogelijk te maken. De Nederlandse reders waren zo ver standig in datzelfde jaar hun vangstcapa citeit tot zestig percent terug te brengen omdat bij de heersende crisistoestand in Europa toch geen redelijke opbrengst mo gelijk was wanneer er onbeperkt werd aangevoerd. De grote haringscholen lieten overigens ook in dat seizoen verstek gaan. In het I water bij de Hebriden werd zo weinig gevangen dat de Schotten vier vliegboten aan hun westkust stationeerden om te helpen de haringscholen op te sporen. Vergeefse moeite, want ze waren er niet. JAN VAN BAARSEL (ADVERTENTIE) X oor «at bieden zjjn onze tarieven heel redelijk. Of u nu met of zonder auto oversteekt. Er zjjn 48-uurs retoers zonder auto en 5-daagse retoers voor u, uw auto en nog 3 medegenieters. Kinderkor tingen, Jongeren- en 65+- tariefjes. Al met al genoeg om zeer prijsbewust in Britain te komen. Vraag om alles precies te weten onze dienstregeling aan. Bjj uw reisburo of (zonder postzegel) bjj Olau-Line, Antwoordnummer 27, Middelburg. Als u erge haast heeft, mag u ook bellen (1)1184 - 65400). London Sheerness Den HciogX^ Rotterdam

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7