Ruim 70 stands in Grote Kerk en uitreiking Costerprijs Edisons komen terug voor Nederlandse artiesten Folk ’77 aanzet tot jaarlijks evenement Istvan Szabo stelt teleur met „Vertellingen uit Boedapest” Hun vader heeft zojuist een spaar rekening geopend. Fraaie speelboot voor nieuwe Amro spaarders. a 17 DINSDAG 24 MEI 19 7 7 door Cees Straus door Pieter van Lierop Behoefte Stan Kenton ernstig ziek opgenomen Fairport en Bothy Band naar Rotterdam Zielepoot Tamelijk pervers i 16 KUNST uitgever Geert van Oorschot zal gaan. - i I f >4: Nu bij elke Amro Bank. Overigens is deze premie één maand lang niet opvraagbaar. De minimum inleg bedraagt f 15,-. Dus snel aktie ondernemen. Wam het zou kunnen zijn dat u anders even op de boot moet wachten! HAARLEM. Als boekenstad is Haarlem waard om breder in de belangstelling te komen. Dat is de taak die de stichting Haarlem- Boekenstad zich heeft gesteld. Deze stichting, die pas enkele maanden bestaat, heeft zich voorlopig tot twee activiteiten willen beperken. De eerste is de instelling van de Laurens Jansz Costerprijs voor hem of haar die zich op enigerlei wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor het Nederlandse boek. Hoewel de toekenning voor 1977 nog niet officieel bekend is gemaakt, meldden wij reeds vorige week dat de prijs naar de Goed nieuws voor nieuwe spaarders, want als die tussen 9 mei en 10 juni bij de Amro Bank een spaarrekening openen, kunnen ze een fraaie duurzaam uitgevoerde speelboot aanschatten voor maar f 17,50. Goed voor een fantastisch stuk vakantieplezier voor de kinderen. En eigenlijk geen geld. Zeker als u bedenkt dat tijdens deze periode elke nieuwe Amro spaarder ook nog f7,50 spaarpremie krijgt bijgeschreven f f -- B.. 1 Haarlem wordt actieve boekenstad Cannes in teken van middelmaat (ADVERTENTIE) 1 Over het hoe en waarom van de stichting vertellen L.J. Veen en R.C.H. de Vries. Bert Veen is een uitgever die zich jaren geleden onder de vleugels van Unieboek nestelde, De Vries geniet als boekhande laar in het centrum van Haarlem een aan zienlijke bekendheid. Veen: „Je vindt in Haarlem veel elementen waarin de ge schiedenis van het boek en Haarlem aan elkaar verbonden zijn. Ik denk aan Coster, aan beroemde auteurs als Hildebrand en Bomans, drukkers als Jacob Bellaért en Abraham Casteleyn en natuurlijk de En- schedés. Denk ook aan Adriaan Loosjes Pzn die in 1815 het initiatief nam om de Er zullen bij de toekenning en uitreiking in dit najaar enige wijzingen zijn ten aan zien van in het verleden. Een van de voor naamste veranderingen is, dat de Edisons, dezelfde beeldjes die voorheen de prijs vormden, niet tijdens een platengala zul len worden uitgereikt. Dat geschiedt dit maal in televisie-uitzendingen in oktober en/of november. Het lijkt voor de hand te liggen dat de stichting met de maand juni een ongeluk kig tijdstip voor haar eerste boekenmarkt heeft gekozen. De reden daarvan is, dat Bavo gaan houden, moet een landelijke betekenis gaan krijgen. Als dit een succes wordt kan het er best inzitten dat de boe kenmarkt gaat uitgroeien van een pu- blieksmarkt tot een vakbeurs. Op zo’n beurs kunnen uitgeverijen handeldrijven met belangstellenden als literair agenten bijvoorbeeld. Op die manier kan je de vakbeurs „Vers voor de pers” ook gaan uitbouwen, maar dan hier in Haarlem. Van deze Hongaarse cineast werd enige maanden geleden in Nederland „Brand- weerstraat 25” uitgebracht, wat echt een heel knap en aandoénlijk werkstuk was, handelend over vijftig jaar uit het leven van de bewoners van een huizenblok dat onder slopershanden zal sneuvelen. Ver tellingen uit Boedapest levert weer net zo’n groepsportret op, met zelfs een groot aantal personen, die ook in de Brandweer- straat zaten. behalve de korte voorbereidingstijd ook het feit meespeelt dat de uitgevers in zowel voorjaar als najaar het druk hebben met eigen activiteiten. De zomermaanden zijn altijd erg rustig, de uitgever heeft dan tijd en mankracht beschikbaar. Bovendien ontbreekt de concurrentie van de Buch- messe in Frankfurt en de boekenweek. CANNES. Terwijl regenbuien, wind vlagen en een springvloed een overgroot deel van het strand blank zetten en zelfs uitspanningen moesten worden ontruimd, brak ook in het programma van Cannes maar af en toe de zon door. Vier concours inzendingen bleken tegenvallers of, ach ja, redelijk belangwekkende films. Met als ergste afknapper de Vertellingen uit Boe dapest, van Istvan Szabo. De Spaanse inzending Elisa Vida Mia is afkomstig van dezelfde Carlos Saura die vorig jaar met een gedeelde juryprijs in Cannes overschat werd voor Cria Cuer vos. Dat was weliswaar een indrukwek kende film, maar in zijn verdiensten ech ter al te zeer schatplichtig aan de eerder door Victor Erice vervaardigde El Espiritu de la Colmena. Uit die film had Saura toen de hoofdrolspeelster overgenomen, de 9- jarige Ana Torrent. En dat aandoenlijke kind met haar treurige, grote ogen redde Cria Cuervos. De socialistische staat als lijn L., die het slechts dank zij opperste eendracht en heldhaftige offers weet te rukken tot de remise in de Elyseese velden, waar men in groen gras onder de paasboom naar kerst- eieren kan zoeken, of zaklopen onder eer lijke muziek en het genot van een eenvou dige doch voedzame maaltijd. Jesses.! In samenwerking met de Grafische séhool zal Johan Enschedé en Zonen een indruk geven van de geschiedenis van het drukvak. Met een authentieke historische drukpers zal een antieke prent worden vervaardigd die het publiek wordt aange boden. Bijzonder is dat op vrijdag drie juni Chriet Titulaer aanwezig zal zijn bij de lancering van het nieuwe Boek van de Maand dat van zijn hand is verschenen. Dit boek sluit aan op de vele activiteiten die deze dag met betrekking tot het ster- renkijken worden gehouden. De titel heet heel toepasselijk „De mens in het heelal”. De vrijdag is uitgeroepen tot Nationale Sterrenkijkdag. Wie donderdagmiddag om 15 uur op de boekenmarkt is, kan dan ook het gemeen telijke orgelconcert volgen. Dit gebeuren - een programma van ongeveer een uur dat wordt verzorgd door stadsorganist Albert de Klerk- zal normaal doorgang vinden. De openingstijden van de boekenmarkt gewoon bezig is zijn eigen vrouw te koeste ren of incest staat te plegen met de dochter. Behalve andere buitenlandse acts zo als June Tabor, Stefan Grossman, Bar ry Skinner, Swan Arcade, de Waterzo nes, John Renboum, de Battlefield Band, de Albion Dance Band en uit Duitsland Ougenweide, spelen er ook drie Nederlandse groepen: Fungus, Wolverlei en OPO, een Rotterdamse groep die juist deze maand een tweede elpee het licht heeft doen zien. zijn op donderdag tot 17 uur en vrijdag en zaterdag 10-16 uur. Behalve in de Grote Kerk is er nog een kleine expositie in de Stadsbibliotheek waar publicaties van Laurens Coster uit eigen bezit zijn te zien. En wie dan nog meer Costeriana wil zien, kan nog altijd terecht op de Grote Markt waar boven bioscoop Studio een plaquette aangeeeft dat de vermeende drukker van het eerste uur daar ooit heeft gewoond. eerste boekhandelsorganisatie ter wereld op te richten. AMSTERDAM. (ANP) De „Edisons”, die in 1973 voor het laatst zijn uitgereikt voor de beste grammofoonplaten, keren terug. Het initiatief hiertoe is genomen door de Nederlandse Vereniging van Pro ducenten en Importeurs van beeld- en geluidsdragers (NVPI) en de Nederlandse Vereniging van Grammofoonplaten De tailhandelaren (NVGD). Het is gebleken dat zowel de boekhandel als de uitgeverswereld behoefte heeft aan een dergelijke vakmarkt. We hebben dat gemerkt aan de belangstelling die er be stond voor de boekenmarkt in de Grote Kerk, daar was de vraag naar de stands (72 in getal) bijzonder groot. De wereld kent slechts een klein aantal gespecialiseerde beurzen: Frankfurt, Bologna, Leipzig en Brussel. Daar moet Haarlem ook bij kun nen”, aldus Veen en De Vries die als speci aliteit voor een Haarlemse beurs het zoge naamde „onderwerpboek” zien. Dat is het non-fictionboek met de nadruk op doe-het- zelfboeken. Zowel voor klassieke als voor popplaten geldt, dat het artistiek niveau van de uit voering en de produktie en presentatie bij de beoordeling de doorslag zullen geven. De wedergeboorte van het instituut van de „Edisons” houdt verband met het feit, dat honderd jaar geleden Thomas Alva Edison zijn phonograaf bouwde. Ter gele genheid daarvan zal in de komende maan den door de gezamenlijke Nederlandse grammofoonplatenindustrie een grote se rie platen in de handel worden gebracht onder het speciale label „Hundred Years of recorded Sound”. Het lag oorspronkelijk niet voor de hand dat de stichting Haarlem-Boeken- stad haar boekenmarkt in de Grote Kerk zou houden. Maar de voorberei dingstijd was tenslotte zo gering dat op heel korte termijn een accomodatie moest worden gevonden. Zo kwam men terecht bij het kerkbestuur van de Bavo dat zijn medewerking geheel be langeloos aanbood. Misschien klinkt het vreemd dat een dergelijke markt in een kerkgebouw wordt gehouden maar het bestuur was van oordeel dat „de kerk weer terug moet komen als ont moetingsplaats onder de mensen”. Overigens blijft de kerk tijdens de ma nifestatie de normale entreegelden vragen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Rotterdam gaat een gooi doen naar het organiseren van een jaarlijks folk-evenement. Daartoe wordt dit jaar voor het eerst in de week van 7 tot en met 11 juni Folk '77 georganiseerd, een mengeling vun zaaloptredens (in de Doelen), concer ten op straten en pleinen, een folkloris tische markt en een folk-workshop. In totaal is een twintigtal groepen gecon tracteerd. Folk ’77 kan volgens organisator Jan van Rij de vergelijking met het jaarlijk se Cambridge-festival glansrijk door staan. Zij het dan dat de „grote” optre dens hier in de Doelen plaatsvinden en „helaas niet in de buitenlucht”. Het idee om een dergelijk festival te organiseren is ontstaan na het grote succes dat een serie folk-avonden, georganiseerd door Theo Harrewijn, van OPO in Rotter dam heeft gehad en vooral na het Celtic Event, dat vorig jaar heeft plaatsgevon den in het kader van het Holland Fes tival. Geraldine wordt in de film twee keer vermoord, en Rey gaat ten minste één keer expliciet de pijp uit. Maar beiden blijken aan het einde van de film springlevend c.q. tamelijk levend. Dit soort pretentieuze on doorzichtigheid, daar kan ik heel slecht tegen. En, zeker wel begrijpend dat het allemaal is begonnen om doodsangst en levensangst, ontbreekt allerwege de lust om het fijne ervan uit te pluizen. Maar Geraldine’s spel is subliem, en de stemmi ge interieurfotografie vraagt om groot respect. Het idee om een stichting in het leven te roepen die Haarlem op boekengebied moet promoten, werd ruim drie jaar gele den in de Juniorkamer Kennemerland ge boren. De leden van de Juniorkamer zijn zoals bekend werkzaam in het bedrijfsle ven en hebben een leeftijd die de 40 jaar niet overschrijdt Het stichtingsbestuur dat begin dit jaar werd samengesteld, draagt de trekken van deze instelling. In de populaire sector worden maximaal tien Edisons toegekqnd. Twee in de catego rieën Nederlandse zang en buitenlandse zang, een voor instrumentaal, cabaret en theater, kinderrepertoire, pop en „de sin gel van het jaar”, terwijl men een Edison als reserve houdt. R. C. H. de Vries (links) en L. J. Veen, beiden bestuurslid van de Stichting Haarlem- Boekenstad: „Grote belangstelling wijst op behoefte aan vakbeurs.” Maar al in augustus wordt bekendge maakt aan wie de Edisons worden toege kend. Er zullen minder Edisons worden toegekend dan voorheen. In de klassieke sector maximaal elf, in de categorieën Symfonische muziek, concerten, muziek uit de middeleeuwen en de renaissance, kamermuziek, werken voor kamerorkest, instrumentale solo-recitals, koormuziek, opera en operette, zangrecitals en eigen tijdse muziek. Bovendien kan een extra- Allerlei „starlets” grijpen het filmfestival van Cannes aan om in de publiciteit te komen. Yum Yum Shaw poseert in een doorzichtige kimono; zij is een sterretje uit „Confessions of a Concubine”, de eer ste erotische productie uit Taiwan, die in het Westen vertoond zal worden. Jan van Rij: „Stivell en Fairport zijn dan wel de grote namen, maar ze heb ben het nadeel dat je eigenlijk van tevoren niet weet of ze wel echt goed zullen zijn. Op woensdagavond heb ik bij voorbeeld Ralph McTell, Five Hand Reel en Fairport gezet, in die volgorde, omdat het moest van Fairport, anders wilden ze niet spelen. Maar persoonlijk had ik liever Five Hand Reel achteraan Een uitzondering ten opzichte van het verleden is, dat nu alleen uitvoerenden die de Nederlandse nationaliteit bezitten voor bekroning in aanmerking komen. In het kader van het festival zullen onder meer de Alan Stivell-groep, Ralph McTell, Fairport Convention en Dave Swarbrick (met Martin Carthy) te beluisteren zijn, maar de echte kenners kijken toch meer uit naar relatief onbe kende groepen als de Tannahill Wea vers, de Bothy Band en vooral Five Hand Reel. (Van onze kunstredactie) READING. (Verenigde Staten) Stan Kenton, orkestleider, musicus en pionier op het gebied van de bigband jazz, is zondagavond na een beroerte in een ziekenhuis in Reading (Pennsylvanië) op genomen. Een woordvoerder van het ziekenhuis deelde gisteren mee dat de toe stand van Kenton ernstig was. Kenton, die 65 jaar oud is en de leden van zijn band, waren in Reading om zich voor te bereiden op een aantal concerten in de omgeving van de stad. gezet, want die spelen gegarandeerd een zaal kapot”. De tragiek van deze heel gaaf door Ha- kan Serner gespeelde zielepoot is, dat hij geen zielepoot zou hoeven zijn, omdat hij met zijn symfonie tenslotte meer tot stand gebracht heeft op zijn eentje, dan de mees te stervelingen gegund is. Maar hij blijft zich een underdog voelen, omdat hij overal en altijd alleen blijft staan, terwijl hij droomt over een geïdealiseerd bestaan in contact met anderen: de kindermeid vroe ger, een gast-celliste (Susan Hampshire) in het heden. Een schat van een man eigen lijk. En een schat van een film eigenlijk. Maar het gebrek aan toegankelijkheid (Troell bedoelt behalve over deze natuur- kundeleraar ook nog van alles over de Zweedse maatschappij mee te delen) zal zich bij het verdelen van de prijzen zonder De opening van de boekenmarkt op don derdagmiddag wordt voorafgegaan door de uitreiking van de Laurens Jansz Coster prijs om 12 uur in de Gravenzaal van het gemeentehuis. Daar zal loco-burgemeester Voskuilen, wethouder van onderwijs en recreatie een aandenken en een bedrag van vijf duizend gulden aan G.A. van Oorschot overhandigen. Een uur later gaat dan met enig feestelijk vertoon de boeken markt open. Daar zal een groot aantal uitgevers zijn boeken presenteren. Schrij vers zullen in enkele gevallen aanwezig zijn om hun werk te signeren. Ook (Haar lemse) boekwinkels als De Vries en Willa Reinke, Blokker en Veko zijn aanwezig. In Dit keer wordt veel oppervlakkiger getoond hoe in een soort van oorlogssitua tie vluchtelingen proberen een veilig heen komen te zoeken, dwars door een onher bergzaam landschap heen, met als mobiel onderdak een met mankracht voort te be wegen tramstel. De vervreemding van die groep mensen met hun tram, die moet worden beschermd tegen struikrovers, bosbranden en zondvloeden, opent de weg naar een allegorie die zo dik is opgelepeld, dat je er als afstandelijk ingesteld toe schouwer spontaan gordelroos van krijgt. Ook over Jan Troells „Bang” zou ik liegen, wanneer ik beweerde deze film al van haver tot gort te hebben begrepen. Maar „Bang” blijft desalniettemin wel de gelijk intrigeren. Ook in dit Zweedse werk stuk (heel anders dan we van Troell ge wend zijn) worden heden, verleden en dag dromen intensief met elkaar versmolten, maar daar komt om te beginnen dan toch een scherp geëtst portret uit te voorschijn van een veertigjarige dupe: een natuur kunde docent, met een mislukt huwelijk achter de rug. Al zijn vrije tijd investeert hij in het schrijven van een symfonie, maar als dat muziekwerk'uiteindelijk ook daadwerkelijk door een orkest wordt uit gevoerd, ervaart hij minder een gevoel van triomf als wel een gevoel van immense leegte. Wat hem in jaren van persoonlijke treurnis op de been had gehouden, ont snapt hem in een paar kwartier. Het enige dat erop lijkt te zitten, is het schrijven van weer een nieuwe symfonie. Maar hij is al zo moe. De organisatoren, de Rotterdamse Kunststichting, de directie van de Doe- - len en de Nederlandse Folk Federatie (NFF) spreken van „het grootste folk festival ooit in Europa gehouden”. Jan van Rij, voorzitter van de NFF en ver antwoordelijk voor het programma: „En dat is in dit geval echt niet over dreven”. Edison worden toegekend aan een uitgave met uitsluitend Nederlandse uitvoe renden. de niet-commerciële sfeer liggen de activi teiten van onder meer Stichting Literaire Instuif Haarlem die een dichtersmanifes- tatie voorbereidt, een striporganisatie van wie tekenaars als The Tjong King, Willy Lohmann en Robert van der Kroft komen werken, de Katholieke Bijbelstichting en „Schrijversschool en Samenleving” die er voor zorgt dat auteurs op scholen over hun werk kunnen vertellen. De tweede en veel belangrijkere activi teit vormt een boekenmarkt die volgende week, donderdag 2 juni, in de Grote Kerk in Haarlem wordt geopend en die tot en met zaterdag 4 juni zal voortduren. In Elisa Vida Mia zit ze nu weer en speelt net als de vorige keer weer de rol van hetzelfde personage dat Geraldine Cha plin gestalte geeft op 30-jarige leeftijd. Terwijl Chaplin ook alweer de rol erbij neemt van de moeder 20 jaar vroeger. Heel verwarrend en typisch Saura, die er niet voor terugdeinst om de drie afsplitsingen van ditzelfde personage in één droomscè- ne tegenover elkaar te zetten. Tamelijk pervers mag het voorts heten, dat wanneer Fernando Rey in een overigens prachtige vaderrol Geraldine minnekoost, Saura het doodleuk in het midden laat of Rey dan De totale begroting van het festival is niet zo hoog: 110.000 gulden. Dat bete kent onder meer dat de toegangsprij zen vrij laag kunnen zijn. De eerste avond (7 juni) kost bijvoorbeeld 7,50, op 8, 9 en 10 juni betaalt men 12,50 en de slotavond kost 25, maar die duurt dan ook tot diep in de nacht en herbergt o.a. de Stivell-band. Een passe-partout tenslotte kost 45. Plaatsen zijn te be stellen bij de Doelen (010-132490) en de organisatoren zijn bezig goedkope overnachtingsmogelijkheden te ver- zgrgen. twijfel tegen „Bang” keren. The Duellists is het speelfilmdebuut van Ridley Scott, iemand die als decorontwer per bij de BBC zijn sporen schijnt te hebben verdiend. De art-direction vormt samen met de fotografie (Frank Tidy) dan ook de aantrekkelijkste kant van deze offi ciële Britse inzending. Een film die met twee Amerikanen in de hoofdrollen (Keith Carradine en Harvey Keitel) gaat over een op niets gebaseerde vete tussen twee offi cieren uit het leger van Napoleon. Keitel verpersoonlijkt de menselijke neiging tot vernietigen, tegenover Carradine (spre kend Bram Vermeulen) het instinct tot overleven. Keitel daagt een keer Carradi- ne met een kinderlijke aanleiding uit tot een tweegevecht. Carradine wil helemaal niet, maar hij moet wel. Keitel wint, maar slaagt er niet in zijn tegenstander te doden, en hij blijft onverzoenlijk. En telkens als gedurende twintig jaar de twee antagonis ten door het lot worden samengebracht, moet er steeds weer gerevancheerd worden. Het idee achter de vertelling is allicht de onzinnigheid van het duelleren (romancier Joseph Conrad droeg de stof aan), in schaalvergroting te verstaan als de absur diteit van het duelleren tussen naties, oor log dus. Het gegeven is magertjes geble ven, maar het verhaal wordt daarentegen heel boeiend verteld, aanmerkelijk inte ressanter (en met zo nadrukkelijk virtu oos) eigenlijk dan Barry Lyndon. De regel maat van de structuur (al die duels, zelfs tijdens de terugtocht uit Rusland vinden deze verdedigers van een valse erecode tijd om doodziek en half bevroren de de gens te kruisen) werkt irritatie in de hand- Bovendien is Haarlem de stad met de oudste krant, met grote drukkerijen voor boeken en tijdschriften. Alle reden dus om daar wat aan te doen. Toch gebeurt er weinig in Haarlem als je zo om je heen kijkt. We hebben nu het plan opgevat om daar in te gaan voorzien. Er is tot nu toe nog maar twee keer een boekenmarkt ge weest in het RAI-Congrescentrum in Am sterdam. De boekenmarkt die wij in de Ka

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17