s NIEUWE GIROPAS LATER GELDIG Vooreen gladgeschoren toekomst. „EUROPESE STAALINDUSTRIE GEBAAT BIJ REORGANISATIE Roy Jenkins bij opening hoofdkantoor Estel: Betaalkaart hoger garantiebedrag PvdA-Kamerleden willen beter functioneren van ambassades w 75 MILJOEN VOOR HET MINIMUMLOON Februari-stakingen kostten 228.000 werkdagen Om- Israel akkoord met verlenging van VN- mandaat Golanhoogte Staalproduktie in Nederland gedaald Persoonlijke lening PTT een succes Geheimhoudingsplicht arbeidsinspectie af scha ff en99 DINSDAG 2 4 19 M E I 19 7 7 economie (Van onze redactie economie) DEN HAAG (ANP). De nieuwe giropas voor het opnemen van contant geld zal pas vanaf 1 juli geldig zijn en niet vanaf 2 mei, zoals aanvankelijk was bepaald. Reden is, dat nog niet alle rekeninghouders over de nieuwe pas beschikken, aldus gisteren de PTT in een persbe richt. 8 8 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De ministers Boersma en Lubbers hebben op nieuw 75 miljoen beschikbaar ge steld voor de subsdiëring van het wettelijk minimumloon en het mi nimum jeugdloon. Een van de be langrijkste wijzigingen t.o.v. het vorige is, dat werkgevers nu ook subsidie kunnen krijgen voor werknemers die wat meer ver dienen dan het wettelijk mini mum (jeugd)loon en wel tot ten hoogste 5 procent of een bedrag voor vergoeding van kost en inwo ning. DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft gisteren bij de Tweede Kamer het ontwerp voor de Arbeidsomstandighedenwet inge diend. Deze wet moet de Veiligheidswet van 1934 en enkele andere wetten ter verzekering van de veiligheid en de gezondheid van de werknemers vervangen Belangrijk is dat nu de directe betrokkenheid van de werknemers bij het ondernemingsbeleid op dit punt wordt vastgesteld. De zorg voor veiligheid en gezondheid is een taak die de werkgever samen met hen moet vervullen. NIJMEGEN. „De Europese staalindustrie zal zich moeten aanpassen om een hoofdrol te kunnen blijven vervullen in de wereldstaalhandel en om weer stand te kunnen bieden aan de concurrentie op de interne en ex terne markten. Het patroon van de wereldhandel heeft zich gewij zigd. De productie van staal is niet langer een tak van bedrijvigheid die beperkt is tot een gering aan tal landen met een hoog ontwik kelde technologie”. ROY JENKINS A sen 7,71 im, (ADVERTENTIE) n n Met ingang van 1 juli zal de gegarandeer- Wetsontwerp „Arbeidsomstandigheden ie. rs Naast het overleg in de bedrijven regelt De verplichting voor potentieel gevaar lijke bedrijven om een veiligheidsrapport op te stellen, waarover al een wetsontwerp aanhangig is, wordt in de nieuwe wet over genomen. Behalve de al oestaande ver plichting tot instelling van een bedrijfsge neeskundige dienst voorziet het ontwerp in de mogelijkheid de ondernemer te ver plichten een veiligheidsdienst op te richten of een veiligheidsdeskundige aan te stellen om deskundig advies te verlenen. Volgens de nieuwe wet zullen de werkne mers het recht krijgen de tussenkomst van de Arbeidsinspectie in te roepen bij me ningsverschil met de werkgevers over pro blemen van veiligheid en gezondheid. Ook kunnen de werknemers beroep aanteke nen tegen beslissingen van de Arbeidsin spectie Overtreding van de Arbeidsom standighedenwet wordt aangemerkt als een strafbaar feit in de zin van de Wet op de Economische Delicten. Bij het maken van het ontwerp is zoveel mogelijk reke ning gehouden met een advies dat de Soci- aal-Economische Raad half oktober 1976 uitbracht. DEN HAAG (ANP). Bij de stakings golf in februari jl., waarbij ruim 37.000 werknemers betrokken waren, zijn in to taal 228.000 werkdagen verloren gegaan, aldus het CBS De meeste mandagen (75.000) gingen verloren in de transport-, opslag- en communicatiebedrijven; daar op volgde de bouw met 54.000 verloren mandagen. In totaal werd in 213 bedrijven gestaakt. Wat de provincies betreft kwa men de meeste stakingen voor in Zuid- Holland, waar 115.00 mandagen verloren gingen. In 71 pct. van de in totaal 213 betrokken bedrijven werd korter dan 10 werkdagen gestaakt. Het huidige mandaat van zes maanden van de 1.200 man tellende vredesmacht tussen de Israëlische en Syrische legers, loopt eind deze maand af. Aanleiding tot deze vraag is de WIK- publikatie over het inschakelen van een aantal ambassadeurs tot het verzamelen, op verzoek van de industriebond NW, van gegevens over de aktiviteiten van AK ZO en bedrijven waarin AKZO een belang heeft. e 9 u she al- re- ijk en Ui 85,00 49» 118,00b 83,00 12830 1,85 147.00 41,00 7,00 124,00 43,00 88,00 145,00 62,10 73,00 55a sia 40,50 89,30 151,50 126,00 135,00 3ia 133,50 77a 167,00 69,00 69,00 51,95 61,01 66,00 49,60 628,00 48,® 68,00 84,00 6?a 31a 27,00 131,50. 30a eia 83,11 79a 65,11 2,1» 176a 130,50 141,00 77,54 189,« 73a 74» 166,00 143,50 31,11 167a 9ia soa 6ia 35a noa ioea esa 67a 209,« 33,11 i2oa 278,00 158» 67.» 46» 52a 293,0 144,00 102,00 455,00 13 180,00 6,a 12,601 se eenwording. Onder invloed van inflatie- en werkeloosheidsaspecten zijn bij die wil de laatste tijd vraagtekens geplaatst. „Ik ben ervan overtuigd dat het zoeken naar een Europese industriepolitiek voor de staalsector baanbrekend zou kunnen zijn voor een wederopleving van de Europese gedachte”, aldus de Estel-functionaris. Na afloop van de vrij sobere bijeen komst in verband met de slechte gang Het wetsontwerp handhaaft het systeem van het per algemene maatregel van be stuur uitvaardigen van uitvoeringsvoor- schriften. De bestaande bevoegdheid van de Arbeidsinspectie om op het technische vlak eisen te stellen, wordt iets uitgebreid, waardoor ook het treffen van onmiddellij ke voorzieningen in verband met gevaar lijke situaties kan worden verlangd. Het ontwerp bevat dan ook de verplichting voor de werkgevers om ernstige gevallen direct aan de Arbeidsinspectie te melden. Voor een werknemer in de leeftijd van 23 tot 65 jaar met een loon gelijk aan het minimumloon vermeerderd met ten hoog ste 5 procent wordt een subsidie uitge keerd van 427,50 en voor een werknemer beneden 23 jaar met het minimumloon vermeerderd met ten hoogste 5 procent een bedrag van ƒ320,60, beiden bij een volledige werkweek. Bij een part-time functie bedraagt de subsidie de helft van deze bedragen, resp. ƒ213,75 en ƒ160,30. van zaken bij het staalconcern werd met uitbundig feest gevierd maakten de ge nodigden een rondgang door het gebouw, dat ruwweg dertig miljoen gulden heeft gekost en waar ongeveer driehonderd mensen werken. Onder de gasten bevon den zich de burgemeesters van Velsen en Beverwijk, drs. J. Reehorst en drs. A. J. Hubers en de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, drs. J. Brinkhorst. Het doel van de regeling is het effect van het wegvallen van de regeling 1976 enigs zins in de tijd te spreiden. De uit te keren subsidies bedragen 75 procent van die voor 1976. Minister Boersma komt hier mee een van zijn toezeggingen na, die hij de werkgeversdelegatie in februari heeft gedaan en die zijn opgenomen in het Haag se protocol, op basis waarvan de loonon derhandelingen weer op gang kwamen. Volgens het wetsontwerp zullen in be paalde bedrijven waar geen onderne mingsraad bestaat, commissies voor vei ligheid en gezondheid moeten worden in gesteld voor het overleg tussen werkge vers en werknemers. De leden van die commissies krijgen bepaalde bevoegdhe den en een bescherming op gelijke voet als ondernemingsraadsleden. Daarnaast wordt overleg tussen afdelingschef en werknemers over de werkomstandighe- De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal eind deze week over een nieuwe verlenging vergaderen. Het visitekaartje van het staalconcern ligt halverwege Dortmund en Umuiden, in Nijmegen. het wetsontwerp de instelling van een „ar beidsraad’ een centraal orgaan waarin deskundigen van overheid, werkgevers en werknemers samenwerken in verband met een goede uitvoering van de wettelijke bepalingen Deze raad kan ook adviezen aan de minister uitbrengen. Voorbeeld is het bespreken van ministeriële beschik kingen of koninklijke besluiten. Hierdoor kan het bedrijfsleven vroegtijdig zijn in breng leveren. In het wetsontwerp is een aantal grond beginselen van arbeidsbescherming opge nomen, waarmee de werkgever bij het voeren van zijn beleid rekening moet hou den In verband hiermee worden de be voegdheden van de’Arbeidsinspectie uit gebreid Deze instantie zal werkgevers „aanwijzingen” kunnen geven, die direct bindend zijn, tenzij de werkgever bij de minister bezwaar maakt In dergelijke kwesties neemt de minister dan een bin dende beslissing na advies van de Arbeids raad DEN HAAG (ANP). De PvdA-Kamer- leden Van der Hek en Ter Beek hebben de ministers van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken gevraagd wat zij gaan doen aan het beter functioneren van de Nederlandse ambassades met betrekking tot de belangen, die de Nederlandse vakbe weging heeft op het terrein van de buiten landse economische betrekkingen. NEW YORK (Reuter) Secretaris-gene- raal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren gezegd dat Israel in beginsel akkoord gaat met verlenging van het mandaat van de VN-vredesmacht op de Golanhoogte, maar dat van Syrië nog geen antwoord is ontvangen. In het wetsontwerp worden de verplich tingen va beide partijen duidelijk vastge legd De werkgever blijft als eerste aan sprakelijk de werknemers hebben recht op inspraak en informatie en krijgen on derricht in veiligheids- en gezondheidspro blemen. In de memorie vdn toelichting zegt Boersma dat in bedrijven die een ondernemingsraad hebben vor dat or gaan of commissies daarvan een belangrij ke taak op dit terrein is weggelegd gen wordt gegeven met verlaagde rente voet. Deze rentesubsidie zal ten laste ko men van de EFKS-begroting, waarvan de financiële middelen weer afkomstig zijn van de industrie. Jenkins kondigde verder aan dat een beroep zal worden gedaan op het Sociaal Fonds en het Regionaal Fonds van de Europese Gemeenschap om alternatieve industrieën te ondersteunen. Definitieve criteria voor dergelijke projecten worden bepaald als de herziene Algemen Doelstel lingen zijn vastgesteld. Hij waarschuwde ervoor dat deze binnen de Gemeenschap te treffen maatregelen, onmogelijk op orde lijke wijze te verwezenlijken zijn als de handelsbetrekkingen met de buitenwereld bepaald worden door overwegingen op korte termijn. Overwegingen die tot doel hebben te profiteren van de tijdelijke zwakte van het concurrentievermogen van de Europese staalsector. Jenkins noemde de fusie tussen de staal bedrijven Hoesch in Dortmund en Hoog ovens in IJmuiden een voorbeeld van Eu ropese integratie. „Het langdurige en be hoedzame proces van samensmelting van twee der grootste Europese staalprodu centen uit twee verschillende lidstaten van de Gemeenschap heeft niet alleen geleid tot het ten volle benutten van de eenheid van de gemeenschappelijke markt maar heeft tevens gezorgd voor een reeks nutti ge vernieuwingen op het gebied van orga- nistatie en management”, aldus de voorzit ter van de Europese Commissie die het gloednieuwe Estel-hoofdkwartier opende met de onthulling van een beeld van de Romeinse keizer Trajanus, die Nijmegen in het begin van de tweede eeuw na Chris tus stadsrechten verleende. In aanlsuiting op de redevoering van Jenkins zei drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de Raad van Bestuur van Estel, er positief tegenover te staan dat de malaise in de staalindustrie op Europees niveau wordt aangepakt. Hij toonde zich ver heugd met het pakket crisismaatregelen op lange termijn. Het herstructureringsbe- leid dient, aldus Hooglandt, gericht te zijn op sanering, modernisering en stillegging van te dure capaciteit. „Gezien de sociale consequenties is dit een pijnlijk proces, waarbij wel duidelijk wordt dat aan nationale maatregelen niet valt te ontkomen. Deze behoren echter beperkt te blijven tot het creëren van vervangende werkgelegenheid. Verder gaande nationale maatregelen kunnen al licht leiden tot concurrentievervalsing en neerkomen op afwenteling van de proble men op andere lidstaten. Steunverlening die de zwakke schakels in de Gemeen schap kunstmatig overeind houdt en die ertoe leidt dat de zorgenkinderen en de besten uit de klas stuivertje wisselen is heilloos en in strijd met het EGKS-ver- drag”, zo stelde Hooglandt. Hij ging vervolgens m op de twijfel die gerezen is over de politieke wil tot Europe- DEN HAAG. De Nederlandse staalproduktie is in de eerste vier maanden van dit jaar met 7,5 procent gedaald, aldus de statistische informa tie van de Europese Commissie. In de eerste vier maanden van dit jaar werd in ons land 1.600.000 ton ruw staal ver vaardigd tegen 1.730.000 ton in dezelfde periode van het vorige jaar. In de Europese Gemeenschap in haar geheel is de staalproduktie eveneens gedaald, maar minder sterk dan in ons land, namelijk met drie procent. De totale EEG-produktie daalde van 43,9 miljoen ton tot 42,6 miljoen ton. Bij de grootste producent van de gemeen schap, West-Duitsland, bedroeg de pro- duktiedaling 8,3 procent. DEN HAAG (ANP). Het sinds maart bij de PTT verkrijgen van een persoonlij ke lening of doorlopend krediet voldoet aan de wens van een breed publiek, zo heeft de PTT gisteren op een persconfe rentie meegedeeld De PTT is evenals de banken onderworpen aan de krediet-re- stricties van de Nederlandse Bank, met welke bank ook besprekingen gaande zijn over een eventuele beperking van de PTT- reclame voor deze nieuwe dienstverlening In de vragen wordt er op gewezen, dat daarbij van ministeriële zijde beperkingen zijn aangebracht, in zoverre dat de ambas sadeurs slechts inlichtingen mogen ver strekken die openbaar zijn of reeds open baar zijn gemaakt. De Kamerleden willen het oordeel van de bewindslieden over de opvatting van de NW-Industriebond om Nederlandse ambassades in te schakelen voor het vergaren van gegevens over mul tinationale ondernemingen, waarmee deze bond in ons land te maken heeft. UTRECHT (ANP). De geheimhou dingsplicht van de arbeidsinspectie moet worden afgeschaft. De werkgever is ver antwoordelijk voor een gezonde en veilige arbeidsplaats. De werknemers moeten rechtstreeks invloed hebben op het veilig heids- en gezondheidsbeleid van de onder neming. Dit kan onder meer door het kiezen van eigen veiligheidsvertegenwoor- digers, die wettelijke bescherming moeten genieten. Er moet een onafhankelijk on derzoekinstituut van de overheid komen dat wettelijke normen gaat vastleggen voor chemische stoffen, lawaai, trillingen, ventilatie, vocht, kou en radioactieve stra ling, zo schrijft de industriebond NW in een vandaag uitgekomen discussiebro- chure. de waarde van de girobetaalkaart worden verhoogd tot 200,-. Tegelijk met de verho ging van het garantiebedrag zal de uitbeta ling op postkantoren niet meer aan een vast bedrag gebonden zijn, aldus gisteren de PTT. Sinds de invoering van de girobetaal kaart in 1969 bedraagt het garantiebedrag 100,-, zodat er alleen al uit een oogpunt van aanpassing aan de geldontwaarding aanleiding is het garantiebedrag te verho gen. Bovendien bedraagt de waarde per kaart in het buitenland, waar verzilvering alleen op postkantoren mogelijk is, reeds geruime tijd een equivalent van 200,-. Het aantal landen, waar girobetaalkaar ten kunnen worden verzilverd, wordt uit gebreid. Alle postkantoren in Indonesië betalen per girobetaalkaart 50.000 rupiah uit. Met ingang van 1 juni kan men ook in Portugal terecht. Op postkantoren in tach tig plaatsen wordt per kaart 3000 escudos uitbetaald. Onderhandelingen met landen in Oost-Europa zijn gaande om ook daar verzilvering van girobetaalkaarten moge lijk te maken. Dit zei de heer Roy Jenkins, voorzitter van de Europese Commissie, maandag bij de officiële openingsplechtigheid van het nieuwe hoofdkantoor van Estel, de bun deling van Hoogovens en Hoesch, in Nij megen. Volgens de heer Jenkins moet de Euro pese Gemeenschap zich concentreren op herstructureringsmaatregelen in de Euro pese staalindustrie. Hij wees erop dat deze industrie momenteel geconfronteerd wordt met drie hardnekkige, onderling verband houdende, problemen: een zwak ke vraag, een ontoereikende structuur en invoer tegen lage prijzen. Hij kende de Europse Commissie, die krachtens het ver drag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bijzondere taken en be voegdheden heeft, een stimulerende taak toe bij de herstructurering. „Wij moeten in de eerste plaats diegenen die bij het reor ganiseren van hun productie onze hulp nodig hebben, aanmoedigen. De herstruc turering zal zich uiteraard voltrekken op het niveau van de ondernemingen afzon derlijk, maar het is duidelijk dat daarbij een algemeen beleid en coördinatie van de diverse maatregelen onontbeerlijk zijn”. De Europese topman achtte steun van nationale en communautaire zijde nodig om te voorkomen dat landen zullen trach ten him werkgelegenheids- en overcapaci- teitsproblemen op te lossen door deze af te wentelen op hun handelspartners binnen of buiten de gemeenschap. In zijn betoog benadrukte Jenkins het grote belang van een beleid op lange ter mijn. De plannen van de Europese Com missie worden gebaseerd op de herziene Algemene Doelstellingen Staal (1980 1985) die vorige maand zijn aangekon- digd. Deze zullen een algemene referen- tiebasis vormen voor toekomstige investe ringsplannen welke ten dele gefinancierd worden met middelen, beschikbaar ge steld door de nationale autoriteiten en door de Gemeenschap. Op haar beurt, zo liet Jenkins weten, beoogt de Europese Commissie leningen te verstrekken voor goedgekeurde projecten in de staalsector en voor initiatieven die werk bieden aan arbeiders die anders door de modernise ring van de staalfabrieken ontslagen had den moeten worden. Een deel van de lenin- Nadat alle girobetaalkaartenvergun ninghouders in het bezit zijn gesteld van de nieuwe giropas, zullen ook rekening houders, in het bezit van alleen maar kas- i cheques, de nieuwe giropas ontvangen. De procedure daarvoor start in het najaar en zal zeker vier maanden in beslag nemen. Nieuwe rekeninghouders kunnen bij opening van een postrekening direct een giropas aanvragen. Deze giropas zal dan op een door de rekeninghouder aan te geven postkantoor kunnen worden afge- haald. Voor het opnemen van contant geld op postkantoren in' het buitenland moeten de rekeninghouders voor zover mogelijk zich legitimeren met de nieuwe giropas. Met de buitenlandse administraties is overeenge komen, dat de oude giropas nog tot 1 juli 1977 geaccepteerd kan worden. Geadvi seerd wordt om naast de giropas ook een paspoort mee te nemen. In geval van twij fel heeft de buitenlandse postambtenaar het recht om naar een paspoort te vragen. bij Tweede Kamer ingediend den op de werkplek verplicht gesteld. In grote bedrijven en in nader aan te wijzen kleine bedrijven moet de werkge ver zijn beleid inzake veiligheid gezond heid en welzijn van zijn werknemers in een jaarlijks actieplan vastleggen. Over het beleid dat is gevoerd, moet in een jaarver slag informatie worden gegeven. Onder meer dient daarbij een overzicht te wor den gegeven van de resultaten die met het plan zijn bereikt. -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19