EISEN MOETEN MORGENMIDDAG 2 UUR ZIJN INGEWILLIGD Contact met overvallers verwacht Geluidstechnici NOS komen met Autoverzekering waarschijnlijk weer duurder Grote opkomst van kiezers PTT-proef met giro-afrekening Agressiviteit bij jongeren neemt toe nieuw plan Ki - het woord i5 aan.. aantal pagina's vandaag: 2Ö II* o 7 F Programma’s aangepast Doorgespoeld agenda pagina 5 WAARIN 0PGEN0MEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Militairen verkenden school met gijzelaars Weinig verandering Kunsthandel Jos de Graaff f A jSv co ww uitkering of goede toekomst? eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 ■M B. Kruisselbrink IJmuiden perspex lichtbakken neon lichtreklames C.D.A.? Ja, nu ze eindelijk voor het eerst als één Christelijke partij meedoet, mag het toch zeker een eerlijke en goede kans krijgen, nietwaar? Telefoonbeantwoorders Relatiegeschenken Weerraporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 15 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Kunst17 Radio en televisie/Strips 11 Economie19 Beurs18 Sport23,25 (Van onze speciale verslaggevers) DEN HAAG-ASSEN. De Zuidmolukse extremisten in Drente willen samen met een groep van 21 tot gevangenisstraffen veroordeel de Zuidmolukkers in drie vliegtuigen vertrekken. Zij hebben de Nederlandse regering tot morgenmiddag 2 uur de tijd gegeven aan die eisen te voldoen. Als zij dan hun zin niet hebben gekregen „zullen er doden vallen”, zo hebben zij laten weten. - -v 11 Li 1 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200, Losse nummers 70 ct. Zuidmolukkers stellen ultimatum (ADVERTENTIES) het 4' IJmuider Courant (ADVERTENTIES) HILVERSUM. In verband met de kapingen in ons land hebben de ver schillende omroepen besloten hun tv- programma’s aan te passen. Het voor vanavond geplande debat tussen Van Agt, Den Uyl en Wiegel is komen te vervallen. Een brief met daarin het eisenpakket van de Zuidmolukkers, die sinds gister ochtend in een school in Bovensmilde 105 kinderen en zes onderwijzers en in een trein bij Glimmen nabij Onnen tussen de 70 en 80 mensen gegijzeld houden, werd vanmorgen bij de NOS in Hilversum ont vangen. De brief kwam later op de och tend ook binnen bij het ministerie van Justitie. Minister Van Agt heeft over de brief gezegd, dat de taal, waarin deze geschre ven was, erop wijst, dat de nieuwe acties door een aanzienlijk intelligentere groep De eisen komen overeen met de eisen die gisteravond bij Justitie bekend zijn gewor den. Een brief met daarin de wensen van de Zuidmolukkers werd gisteravond gege ven aan de twee mannen die bij de gekaap te trein een veldtelefoon aansloten. Vol gens Justitie zijn de eisen die in de brief van vanmorgen staan, gedetailleerder dan het eisenpakket dat gisteravond bekend werd, maar niet in tegenspraak daarmee. Het kabinet is vanmorgen over de eisen opnieuw in beraad gegaan. „We eisen de vrijlating van onze Zuid- molukse broeders, die om politieke rede nen in Nederlandse gevangenissen vastzit ten. We eisen twee bussen volgetankt plus chauffeurs, zonder banken, met geblin deerde ramen om ons en de gijzelaars naar Eelde te brengen. Onderstaande personen moeten vrijgelaten worden en gebracht naar de aangegeven plaatsen. De brief is niet ondertekend. (Zie verder pagina 4 en 15) Jan Greeshoff: Er is een lang leven voor nodig om de gevolgen van de opvoeding ge heel te boven te komen. DEN HAAG (ANP). Er kan mor gen een grote opkomst worden ver wacht bij Tweede-Kamerverkiezin- gen. Dit blijkt een steekproef van het NIPO (Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie), waarvoor 57 pet. van de (999) ondervraagden had opge geven de verkiezingen „bijzonder be langrijk” te vinden. Van hen zei 98 pet. zeker te gaan stemmen. Van de 30 pct. die de verkiezingen van „normaal belang” achtte, zou 86 pet. naar de stembus gaan. Zes pet. vond de ver kiezingen niet zo belangrijk, waarvan de helft opgaf te zullen stemmen KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 BOVENSMILDE (ANP). Zes militai ren, bepakt en bewapend, hebben vanmor gen vroeg een verkenning uitgevoerd bij de school met gijzelaars. Vier van hen hebben het schoolgebouw op een gegeven moment tot op vijftien meter benaderd. Wat hun opdracht is geweest, is niet be kend gemaakt. Vanmorgen is in het beleidscentrum in Den Haag tussen de betrokken bewinds lieden het overleg begonnen over de situa tie, met name over de gestelde eisen. Zonnig, maar in het noorden van het land mogelijk enkele wolken velden. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Minimumtempe raturen omstreeks 7 graden maxi ma van 16 graden in het Wadden gebied tot circa 21 graden in het binnenland. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 mei 1977 67e jaargang no 170 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. DEN HAAG. De schadeverzekeraars overwegen om met ingang van 1 juli de autoverzekeringen met acht percent te verhogen. Tevens zijn zij van plan de col lectieve verzekeringen op te zeggen, al thans de aflopende contracten niet te ver lengen. Een uitzondering wordt gemaakt voor groepen van tien auto’s binnen één bedrijf. DEN HAAG/HAARLEM. De Postgi ro start begin juni een proef waarbij aan particuliere rekeninghouders één keer per week een afrekening wordt toegezon den. De proef wordt genomen in de regio's Haarlem en Den Bosch. In elk van die regio’s zullen 50.000 rekeninghouders worden uitgenodigd om aan de proef deel te nemen. Deze rekeninghouders zullen dan voortaan minder giro-afrekeningen ontvangen, aldus een persbericht van de PTT. 200.000 jonge mensen doen deze maand examen. Hun grootste angst: geerf baan krijgen Tachtigduizend jongeren beneden de 25 zijn al werkloos. Juist voor jongeren is dat een nachtmerrie Geen baan geen ontplooiing '1 Geen ontplooiing geen levensgeluk Ons land heett een andere regering nodig I met een beter beleid Een stem op de VVD I is Uw enige kans dat beleid tot stand te brengen morgen heeft u die kans: stem VVD Koninginnegracht 57 Den Haag 070-614121 j Een veertigjarige Haarlemmer, die maandagavond is aangehou den op verdenking van diefstal van juwelen ter waarde van twin tigduizend gulden, heeft bekend de sieraden te hebben gestolen. De verdachte verklaarde ze door het toilet te hebben gespoeld, toen hij er lucht van kreeg dat de politie hem op het spoor was. De sieraden zijn tijdens het weekeinde ontvreemd uit een wo ning aan de Laan van Angers en waren eigendom van een 68-jari- ge man. Bij de verdachte werden wel zeven muziekcassettes terug gevonden, die eveneens van de fiefstal afkomstig zijn. HILVERSUM (ANP). De geluidstech nici van de NOS hebben in de afgelopen nacht een nieuw plan opgesteld. Zij willen dat binnen twee maal vierentwintig uur na de beëindiging van de gijzelingen ’s mor gens om negen uur de partijen weer bijeen komen en dan net zo lang vergaderen tot overeenstemming is bereikt. In deze vergadering zouden eventuele oplossingen die zijn ontstaan door de be middeling van de minister van CRM kun nen worden besproken. DEN HAAG Voor randgroepjongeren is geweld een normaal onderdeel van hun leefwijze geworden. Vooral de grote ste den hebben met een opeenstapelen van probelemen met deze jongeren te maken. Dit zegt drs. J. Jordaan, socioloog bij de gemeente Den Haag, in het reclasserings- blad KRL „De werkloosheid is hoog, de overheid neemt niet of nauwelijks maatre gelen en er is een hoge concentratie van Surinaamse jongeren, die in de marge leven”. Jordaan vindt overigens dat de toename van het vandalisme nog wel meevalt. „De kosten stijgen, maar dat zegt niets. De prijs van het glas is ook gestegen. Veel vandalisme valt bovendien terug te voeren op onhandige inbraakpogingen van drug gebruikers”. De Haagse socioloog noemt de preven tieve activiteiten vanuit het sociaal-cultu- reel werk te klein en te versnipperd om werkelijk effect te hebben. Er moet, vol gens hem, wel snel iets gedaan worden aan de toenemende agressiviteit onder de jon geren, anders doemt ook hier het spook beeld van de Amerikaanse jeugdbendes. „Jeugdbendes die zijn gespecialiseerd in het overvallen van oudere, weerloze men sen. Soms om het geld, soms alleen om te mishandelen”. De proef wordt genomen, omdat de laat ste tien jaar het aantal afrekeningen in vergelijking met het aantal ingezonden opdrachten enorm is toegenomen. Men hoeft echter niet aan de proef mee te doen. De zakelijke rekeninghouders zullen niet worden uitgenodigd om aan de proef deel te nemen. Zij zullen hun afrekeningen dus dagelijks blijven ontvangen. Over drie maanden zal de Postgiro de resultaten van de proef beoordelen. (Zie ook pagina Economie) zijn opgezet dan die bij de treinkaping in Wijster. ASSEN (ANP). Er is vanmorgen con tact geweest met de Zuidmolukkers in zowel de school in Bovensmilde als in de trein bij Glimmen over de voedseltrans De besprekingen met de bezetters van de school is naar wens verlopen, met de treinkapers ging het minder goed. Aan de treinkapers zijn 160 lunchpaketten en me dicijnen voor een van de gegijzelden over handigd. Mr. Van Leeuwen voegde er aan toe dat uit het verlangde aantal voedsel- paketten geen conclcusie mag worden ge trokken ten aanzien van het aantal gegij zelden in de trein. Het Rode Kruis heeft twee opvangcen tra ingericht, één bij de trein en één in Bovensmilde om eerste hulp te bieden aan eventuele gewonden. Groep A, deze moet naar het vliegveld in Eelde (dan volgen de namen van zeven •mensen). De aangekondigde programma’s op de RTV-pagina zijn in verband met eventuele ontwikkelingen alle onder voorbehoud. AVRO’s Televizier Maga zine zal vanavond samen mej de Jour- naaldienst het actuele nieuws ver zorgen. iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii Onaanvaardbaar Volwassen,, verstandige mensen van Zuidmolukse afkomst, ook zij die politiek actief betrokken zijn bij de „Zuidmolukse zaak”, beginnen nu duidelijk te beseffen dat zij de Nederlandse samenleving psy chisch en mentaal in het hart hebben ge troffen. Zij betreuren min of meer open lijk wat er gebeurt, maar die zwakke vorm van spijtexpressie betekent in werkelijk heid dat zij overtuigd raken van de onher stelbare tragiek waarin de Zuidmolukse gemeenschap in ons land zichzelf heeft gedompeld. Men kan lang en breed praten over „begrip” of „historische frustraties” of wat al niet televisie en radio hebben er gisteravond iedereen over aan het woord gelaten die er iets over meende te moeten zeggen maar al die woorden wassen het feit niet weg, dat wat de Neder landse samenleving betreft het levensge vaarlijke Indianenspel van de Zuidmoluk kers in alle opzichten de hoogste afkeuring verdient. Welke idealen een mens of mensengroep ook heeft, welke terechte of vermeende grieven een minderheid in Nederland ook heeft, niemand kan zich het recht toeëige- nen levens in gevaar te brengen en niemand kan ongestraft zich aan leven of goed van anderen vergrijpen. Er moet op dit ogenblik ook niet te veel worden ge praat over de motieven die de Zuid-Moluk- kers hebben bewogen het laffe, misdadige terrorisme van gijzeling in onze samenle ving te introduceren. Er kunnen namelijk nooit motieven worden aangevoerd of uit gedacht die deze laagste vorm van geweld ook maar in het minst kunnen rechtvaar digen. Weerlozen met de dood bedreigen, daardoor speculeren op wanhopige ouder liefde of angst voor het leven van mede mensen wat men ook meent daarmee te kunnen afdwingen, het is nooit waardevol genoeg om te kunnen opwegen tegen het vreselijke onrecht dat men de slachtoffers aandoet. Uit dat oogpunt is een gijzeling erger, meedogenlozer dan het bombarderen van een open stad in oorlogstijd. Wie dit mid del niet schuwt, verspeelt daarmee voor goed zijn eigen recht op de naam „idealist” en geeft zichzelf een etiket van het laagste allooi. Men kan misschien nog enige be wondering hebben voor mensen die zich met geweld en in levensgevaar proberen vechtend een weg naar een idealistisch einddoel te banen. Maar men kan slechts de diepste verachting hebben voor indivi duen die het geweer op kinderen en andere weerlozen richten, om daardoor de dierba ren en de bestuurders van deze prooi te dwingen tot daden die in het voordeel van de daders kunnen zijn. Deze lafste en önbeschaafste vorm van menselijk gedrag stelt alle veiligheidsap paratuur van een leefgemeenschap buiten werking. Er is geen antwoord op, tenzij die gemeenschap het afschuwelijke offer aan vaardt dat ook in een oorlog geëist wordt: de dood van weerloze, in de frontlijn ge raakte kleine en grote mensen. Er zal heel wat moetën gebeuren voordat een samenleving dat offer aanvaardt. Na tuurlijk zijn direct betrokkenen en hun dierbaren desnoods bereid tot alles, als de levens maar gespaard worden. Maar dat „alles” heeft toch een grens voor degenen die op zeker ogenblik de beslissing moeten nemen. Een grens als een onmenselijk dilemma, dat de verantwoordelijken on voorstelbaar zwaar belast. Voordien speelt zich het afschuwelijke spel af dat al eerder vërtoond is: pogingen tot een compromis, tot uitstel, hoop op bezinning bij de daders, op een glimp van realiteitszin, op een plotseling besef voor het onmenselijke karakter van wat zij be zig zijn te doen. Intussen is de marteling der onschuldigen in volle gang. Onrecht en verdrukking in de trein en in de school vermenigvuldigen zich per seconde. Hoe kan de Zuidmolukse kern van terroristen en politieke agitatoren dit nog ooit verge ven worden? Hun grootste schuld zal zijn dat zij normale, vredelievende mensen in het racisme jagen. Schade aan mensen en aan een samenleving, ten bate van een verziekt en gecultiveerd patriottisme van zeer twijfelachtig gehalte, .zonder toe komst. Op misdaden als deze kan niets goeds gebouwd worden. WIIIIIIHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII Op Schiphol is de bewaking ver scherpt. Rond de platforms staan pantserwagens strategisch opge steld. I Weersverwachting van KNMI tot morgenavond. Het vliegtuig moet volgetankt zijn en er moet voldoende aangepast voedsel en drank aan boord zijn. De bemanningsle den gaan op ons teken pas aan boord. Wij, de groepen 1, 2, ABC (1 en 2 zijn resp. de groepen in de school en de groep in de trein) en de gegijzelden vertrekken met een vooi- jullie onbekende bestemming. We zullen geen van allen onze wapens en explosieven inleveren. Wat wij met de ge gijzelden doen, hangt geheel van jullie af. We dulden in geen geval bemiddelaars, komen ze toch, dan zullen er dooien vallen. We eisen dat jullie ermee akkoord gaan en het via de radio en de televisie bekend maken”. (Er volgen dan nog watsterke uitdruk kingen en dreigementen aan de regering). „Met deze daad willen wij ook de politieke eisen benadrukken, die gesteld waren tij dens de acties in Wassenaar, Wijster en Amsterdam. Wij eisen dat dit alles binnen 48 uur geregeld is, zo niet, zullen er veel dooien vallen!! (Het ultimatum loopt dan woensdagmiddag om twee uur af). „Mochten er tijdens de acties door maat regelen en repressailles uitgevoerd door de zijde van de regering of bevolking in Nederland elders wonende Zuidmoluk kers getroffen worden, dan zullen wij ook dooien maken. P.S. de vliegtuigen moeten op de startba nen staan, zodat wij snel kunnen ver trekken”. Alsof er niets aan de hand is passeert deze boer met zijn tractor de overweg. Op de achtergrond de gekaapte trein, die door de optische vertekening van de telelens enigszins vervormd lijkt. Groep B, deze moet ook naar het vliegveld in Eelde (opnieuw zeven mensen). Dit is de tekst van de brief, die de Zuidmolukse extremisten hebben ge stuurd aan de NOS en Justitie: Groep C, deze groep moet naar het vliegveld op Schiphol (nu volgen de namen van de zeven mensen, allen Zuidmoluk kers). Deze groepen zitten respectievelijk voor acties in Wijster, Amsterdam en de poging om de Nederlandse koningin te gijzelen. Wij eisen dat er in Eelde tweemaal een 40- persoons vliegtuig startklaar staat plus I bemanning én volgetankt om ons, gegijzel den en gijzelaars en groep A en B, naar Schiphol te vliegen. Wij eisen dat de diverse vliegvelden vrij moeten zijn van politie, terreur bestri j- dingsgroepen en dergelijke. Nadat wij de vliegtuigen op eventuele valstrikken heb ben gecontroleerd moeten jullie de groe pen A, B en C zonder begeleiding naar het vliegveld laten komen. Dus A en B in Eelde en C op Schiphol. Wij eisen op Schiphol een Boeing-747 plus voltallige bemanning van de Boeing-747. x.,,. SOi&Mv -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1