Wij willen leven Kinderen Wachten op antwoord Zuidmolukse extremisten Contact met VS nu minder gekant Europese regeringen Kapers: Kinderen EN/STA meubel niet vrij Israel terug naar grenzen van ’67 tegen communisten in treinkapers erg moeilijk Verkiezingen grote opkomst het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 32 n Aanrijding Molukse pastoors achter Van Agt Nog een gijzeling Blootrijders 1 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN agenda pagina II IM VREDESPLAN VS: 2 STROET VIVO EXTRA Droog en zonnig VERONICA cApeldoorn&Zn HAARLEM (Van onze speciale verslaggevers) ASSEN-DEN HAAG De spanning rond de bezette school WOENSDAG 25 MEI 1977 Voor zover politieagent Michael Deorian het zich kan herinneren was het maandag een vervelende surveillancerit tot hij om vier uur in de morgen bij Sobrante in de Amerikaan se staat California door een naakt paar op een motor fiets werd ingehaald. „Wat mag dit betekenen”, vroeg hij, na het stel tot stoppen te hebben gedwon gen. „Het is onze zesde hu welijksdag”, was het ant woord. Aangezien geen van bei den dronken leek en het on waarschijnlijk was dat er zo vroeg in de morgen iemand rondliep die aan stoot zou kunnen nemen, besloot de agent het feest niet te verstoren Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 17 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 15 Economie21 Beurs20 Sport25,27 Modejournaal19 Weg en wiel19 Umuider Courant bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p- post f 52, -). p, jaar f 154,70 p. post 1 200. )- Losse nummers 70 ct. 9 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement Mllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Spanning rond trein en school gestegen (Zie verder pagina 4 en 17) buitenland. (ADVERTENTIES) 4.98 2.95 7.95 L. Nieuwstr. 9 - Pegasusstr. 56 niimapbsi (ADVERTENTIE) LEOLUX ZITGROEPEN spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters-tekstborden-perspex signs -vinyl Dat de heer Van der Lek onmiddellijk in het geweer kwam om zich te zuiveren van de gerezèn verdenking, is zeer begrijpelijk. Dat hij geen enkel middel naliet dat hem daartoe ten dienste stond, eveneens. Hij heeft het uiterste gedaan om het verouder de middel van lijfsdwang door gijzeling te ontzeilen, maar een kort geding tegen de twee journalisten bracht geen oplossing. Nu hangt het van het PSP-Kamerlid af of het uiterste middel van gijzeling wordt toegepast. Men kan bijna met zekerheid voorspellen dat de heer Van der Lek voor dit middel zal terugschrikken. Het is een methode die in de gevallen waarin zij werd toegepast altijd terugsloeg op de eiser. De gegijzelden werden martelaren en bij hun onvermijdelijke vrijlating als helden toegejuicht. De beide journalisten hopen op gijzeling. Ten eerste omdat de aandacht dan nog eens op het ontbreken van een wettelijk geregeld verschoningsrecht voor journalisten wordt gevestigd, ten tweede omdat zij er zeker van zijn ongedeerd uit de strijd te komen als ze maar onverdroten volhouden. Er is in Nederland namelijk geen beul meer, ook geen pijnbank en die horen er functioneel bij als de gijzeling effect zou moeten hebben. Daarna gingen de ramen weer dicht en was het stil. Het geschreeuw vanuit de school duurde ongeveer tien minuten. Het is niet duidelijk tot wie het ge schreeuw was gericht. Er zijn bij dit incident geen schoten gehoord. „De heer Kuhuwael, zal ook namens ons van de overvallers in de school eisen dat eerst de kinderen moeten worden vrijgelaten”. Dit verklaarde vanmorgen de heer P. W. Lokollo, leider van het Zuidmolukse crisiscentrum in Capelle aan de IJssel, dat in regelmatig contact staat met het crisiscentrum in het mini sterie van Justitie. „Wij schamen óns dat kinderen misbruikt worden”, zei de heer Lokollo verder. Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem Droog en zonnig weer. Matige tot vrij krachtige aan de kust tijdelijk krachtige oostelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 10, maxima morgen van 18 graden op de Wadden tot 25 graden plaatse lijk in het binnenland. De pastores van de katholieke Moluk- kers hebben eveneens vanmorgen in een telegram aan minister Van Agt van Justi tie gezegd volkomen achter zijn eis té staan dat eerst de kinderen yrij moeten worden gelaten. In een tweede telegram, gericht, aan kardinaal Willebrands en de Nederland se bisschoppenconferentie, verzoeken de Molukse pastores met klem een oproep aan alle katholieken te doen niet alle Molukkers over één kam te scheren. Minister Van Agt van Justitie zei gister avond dat er pas over de eisen van de Zuidmolukkers kan worden gepraat, als alle kinderen weer op vrije voeten zijn. De kapers en bezetters lieten daarop weten dat zij dit antwoord van de regering met elkaar zouden bespreken. Vanmiddag loopt het ultimatum af dat de Zuidmolukkers hebben gesteld. Zoals gemeld kwamen gisteren bij verschillende kranten en de NOS brieven aan waarin de eisen van de bezetters staan geformuleerd. Zij willen dat 21 Zuidmolukkers die ver oordeeld zijn na de acties in Wijster en Het Britse ministerie van Defensie heeft vandaag bekendgemaakt dat specialisten van het SA..S. (Special Air Services) regi ment naar Nederland zijn gevlogen om de Nederlandse veiligheidstroepen, die zijn samengetrokken in verband met de twee gijzelingen, te oefenen en van raad te die nen. Maar, werd eraan toegevoegd, zij zullen natuurlijk niet deelnemen aan welke ope raties ook. Hun voornaamste werkterrein was tot nu tot Noord-Ierland. ter dr. Dick Mulder, die ook een grote rol speelde bij de oplossing van de bezetting van het Indonesische consulaat in Amster dam in 1975, heeft dinsdag vele malen telefonisch contact gehad met de bezetters van de school. Zowel bij de trein bij Glimmen als bij de school in Bovensmilde bleef het gister avond en vannacht intussen betrekkelijk rustig. Vooral om nieuwsierigen op een afstand te houden heeft de politie, gehol pen door militairen van het 44ste pantser- infanteriebataljon uit Zuidlaren, de omge ving van de trein hermetisch afgesloten. Op een pas gemaaid weiland van een boer in de directe omgeving van de trein heeft Tijdens de treinkaping in Wijster werd hij ingeschakeld omdat enkele van de ka pers oud-leerlingen van hem waren. Over de identiteit van de Zuidmolukkers in de trein en de school was dinsdagavond nog niets bekendgemaakt, evenmin als over hun aantal. Minister Van Agt, die zei vrij wel zeker de namen van de Zuidmoluk kers te kennen, vertelde dinsdagavond dat het merendeels jongeren zijn, terwijl de oudste onder hen net boven de 30 jaar is. ITEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 244827 het Rode Kruis eerf veertien meter lange tent opgezet, waarin de gegijzelden en hun familieleden na afloop van de gijzeling kunnen worden opgevangen. Washington (AFP). Als communisti sche partijen in Italië of Frankrijk deel nemen aan de regering is dat een zaak van de betrokken landen zelf, waar de Ver enigde Staten zich niet mee moeten be moeien. zo heeft de Amerikaanse onder minister voor Buitenlandse Zaken, en toe komstig ambassadeur in Parijs, Arthur Hartman, gisteren verklaard voor het Amerikaanse Congres. Ook de Zuidmolukse bezetters van de school in Bovensmilde hebben vanmor gen laten weten de kinderen niet te willen vrijlaten. Zij geven daarvoor de zelfde reden op als de treinkapers. De Zuidmolukse treinkapers en de bezetters in de school krijgen in de loop van de dag een verbinding met elkaar. Het wordt een soort telefoonlijn, aldus justitiewoordvoerder Van Leeuwen. De schoolbezetters hadden om de ver binding gevraagd. Zij refereerden hier- meé aan de toezegging van minister Van Agt gisteravond. KG koffie250gram. Ola schepklaar ijs, bak van 3.95 voor Vivo pils per krat van 24 flesjes Raak fris in blik 3 blikjes 12 blikjes 1.89 6.95 Achter het „democratische karakter” van de communistische partijen van Italië en Frankrijk wil hij voorlopig een vraagte ken zetten. „Ze moeten hun democratische principes in de praktijk bewijzen”. Hij wilde niet ingaan op de vraag of Frank rijk, als daar communisten in de regering komen, nog meer een beperkte toegang zal hebben tot de besluitvorming in de NAVO, „Wij schrijven andere volkeren niet voor wat ze moeten doen”, maar door steun te geven aan de „democratische krachten” bij het op orde stellen van de economie van hun land helpen de Verenigde Staten hen aan de macht te blijven, zo verklaarde Hartman. Madame d’A rconville: Om mannen te overtuigen moet men vaak beginnen met hen te verleiden. BOVENSMILDE. (ANP) „Trekt u zich alstublieft zo snel mogelijk terug om de school, in het belang van de kinderen, werd omstreeks elf uur van ochtend met een megafoon uit de school geroepen, vermoedelijk door één van de onderwijzers. Direct daarna riepen de kinderen uit de openstaande ramen: „Van Agt, wij willen leven”. Bij de trein bij Glimmen verliep het contact zeer moeilijk. Daar mislukte van morgen het voedseltransport als gevolg van een misverstand over het tijdstip, dat tussen kapers en autoriteiten was ont staan. Getracht werd alsnog opnieuw con tact te krijgen. Volgens de justitiewoord- voerders in Assen is in de loop van de morgen met de treinkapers vooral gespro ken over de eis van de regering, dat eerst de kinderen in de bezette school moeten worden vrijgelaten, alvorens er verder on derhandeld kan worden. De Molukse wijk in de buurt van de school is niet afgezet in tegenstelling tot de rest van de omgeving. In de openbare leeszaal in Bovensmilde, waar een opvangcentrum is ingericht voor de ouders van de gegijzelde kinderen heer ste vandaag een uiterst bedrukte stem ming. Er wordt niet veel gesproken, af en toe wordt gehuild. De Indonesische ambassadeur in Den Haag, Joewono is van mening dat de over vallen op de trein en de lagere school in de x eerste plaats zaken zijn die de Nederland se regering aangaan. Dit verklaarde hij tegenover het Indonesische persbureau Antara. Hij zei verder niet verrast te zijn geweest door de overvallen. „De kaping van de trein en de gijzeling van schoolkinderen bewijzen weer eens te meer dat de Moluk se groep in wezen gevaarlijk is”, zei hij. BOVENSMILDE/GLIMMEN. De be langrijkste ontwikkeling bij de school in Bovensmilde was vanmorgen dat er rond half tien eten werd gebracht. Dat gebeur de door twee Zuidmolukse vrouwen. Het etentransport verliep in tegenstelling tot gisteren zonder incidenten. Dinsdag ging het gepaard met het afvuren van schoten. De bezetters hebben inmiddels een twee de van de drie gebouwtjes, waaruit de school bestaat, geblindeerd. Dat zou erop kunnen wijzen, dat zij aan de gijzelaars wat meer ruimte toestaan. Tot vanmor gen kregen de ruim honderd mensen van de Zuidmolukkers slechts de beschikking over één van de gebouwtjes. rayonavond Noord-Holland morgenavond gebouw De Raeckse Haarlem aanvang 20.00 uur uitsluitend toegankelijk voor leden. ASSEN (ANP). De Zuidmolukse treinkapers hebben grote bezwaren te gen de vrijlating van de gegijzelde kinderen in de school te Bovensmilde. Zij beschouwen de kinderen als „de bescherming voor hun eigen veilig heid”. Zij hebben dit via veldtelefoon aan de autoriteiten meegedeeld. Om twaalf uur was er opnieuw contact met de treinkapers over deze kwestie. Omstreeks die tijd zouden ook medi cijnen naar de trein worden gebracht voor een van de passagiers. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wezel) JERUZALEM. Israel zal zich in het kader van een Amerikaans vredesplan in fasen moeten terugtrekken tot de grenzen van 1967. Vanochtend onthulde het dag blad Haaretz dit plan, dat het State De partment bijna gereed zou hebben. De VS stellen voor dat een onpartijdige derde de gebieden die Israel ontruimt zal besturen tot een volledig vredesverdrag is gesloten. Israel zal de Sinaï-woestijn vrijwel ge heel moeten ontruimen, met uitzondering van de Gaza-strook. Tevens moet Israel zich terugtrekken van de westelijke Jor- daanoever. Volgens het dagblad wordt er niet ge sproken over Jeruzalem en ook niet over het Palestijnse vraagstuk en de vraag wie de westelijke Jordaanoever in ontvangst mag nemen, Jordanië, de PLO of andéren. 67e jaargang no 172 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. HAARLEM De opkomst voor de Tweede-Kamerverkiezingen is groot. De grote steden in ons land gaven vanoch tend als algemeen beeld te zien dat tussen acht en tien uur al zo’n twintig procent van de kiezers zijn stem had uitgebracht. Dat is meer dan bij vorige verkiezingen. Opmerkelijk is het verschijnsel van vele stemmers-bij-volmacht. In Rotterdam werd zelfs opvallend veel bij volmacht gestemd, aldus de verkiezingsdienst van de Maasstad. Een steekproef onder de stembureaus in Haarlem toonde rond elf uur vanochtend aan dat ook hier de opkomst groter is dan bij voorgaande verkiezingen. Dinsdagmiddag hadden de minister die het nauwst betrokken zijn bij het crisis centrum, vooral de ministers Den Uyl, Van Agt en De Gaay Fortman, aan het voltalli ge kabinet verslag uitgebracht van de ge beurtenissen. Premier Den Uyl verklaarde later nadrukkelijk dat het kabinet zich niet heeft beraden over de vraag of men al dan niet zou ingaan op de eisen van de Zuidmo lukkers. Dergelijke beslissingen worden genomen door de ministers in het crisi scentrum. Premier Den Uyl toonde zich zeer terug houdend in het geven van mededelingen over de reacties van de regering op de eisen van de Zuidmolukkers en op de situatie in Bovensmilde en Glimmen in het algemeen. „De zorgvuldigheid die betracht moet worden om ons doel de bevrijding van de gegijzelden te bereiken verplicht ons ertoe geen mededeling te doen over onze precieze opstelling ten aanzien van de door de kapers geformuleerde eisen”, al dus de minister-president. Intussen werden dinsdag in de loop van Amsterdam en na het ontdekte complot de dag de contacten tussen vertegenwoor- om de koningin te gijzelen, op vrije voeten digers van het beleidsteam in Assen en de worden gesteld. Met deze groep willen de kapers van de trein en de bezetters van de bezetters dan naar „onbekende bestem- school wat beter en veelvuldiger. Psychia- ming” vertrekken. Vóór vandaag 2 uur zouden die eisen moeten zijn ingewilligd. Moraal: onjuist gebleken berichten van zo ernstig leedverwekkend gehalte als het onderhavige moeten ruiterlijk worden ge rectificeerd. Het geschonden blazoen van Van der Lek moet worden gezuiverd. Maar de lijfstraf om mensen te dwingen het vertrouwen te schenden dat zij in geweten hebben toegezegd moet als kwalijk over blijfsel uit barbaarse tijden worden afge schaft. Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiii afgeleverd, hebben de treinkapers vanmor gen het voedsel geweigerd. Soldaten na men daarop de gamellen met etenswaren mee terug Gijzeling is een lijfstraf, primair be staande uit vrijheidsberoving met secun dair daaraan verbonden mishandelingen en ontberingen. Zij werd in vroeger, min der beschaafde tijden, gebruikt door de overheid om burgers bepaalde dingen af te dwingen die niet door andere middelen konden worden verkregen. Gijzelingen en kapingen zijn tegenwoor dig terreurmiddelen van het banditisme, maar er zijn nog wel landsregeringen die zich van vrijheidsberoving, martelingen en lijfelijke ontrechting hunner onderda nen bedienen uit politieke oogmerken, commissies voor mensenrechten, organen van de V.N., Amnesty International en enkele andere actiegroepen op voorname lijk juridische grondslag houden zich met het signaleren en brandmerken van derge lijke officiële criminaliteiten bezig. De lijst van landen die tot dé verdachten behoren is zeer lang. In Nederland kan, zo zou men denken, de gijzeling als officieel en wettig middel tot het uitoefenen van druk op burgers niet meer verenigbaar zijn met de geldende maatschappelijke normen van bestuurlijk en justitieel fatsoen. Toch bestaat in theo rie de mogelijkheid tot gijzeling wettelijk nog steeds, in verband met weigering tot het afleggen van getuigenis voor de rech ter. In de loop van deze eeuw is de gijzeling nog enkele malen toegepast. Enkele zeer spectaculaire gevallen van gijzeling be troffen journalisten, die in rechtzaken wei gerden de bron te noemen van mededelin gen waaraan zij publiciteit hadden gege ven en dit tot de rechtzaak hadden geleid. Aangezien het journalistieke verscho ningsrecht in Nederland niet wettelijk is erkend en vastgelegd, loopt iedere journa list kans als gegijzelde in verzekerde bewa ring te worden gesteld om hem de openba ring af te dwingen van de bron ener ver trouwelijke informatie. De Nederlandse journalisten Leyendek- ker en Hulskorte, hoofdredacteuren van twee regionale bladen, worden met gijze ling bedreigd omdat zij weigeren hun in formant te noemen, die hun gegevens ver schafte met betrekking tot een zeer ernsti ge beschuldiging aan het adres van PSP- Kamerlid Van der Lek. Zijn naam zou volgens deze onbekende informant voor komen op een lijst van verdachte personen die hand- en spandiensten zouden verrich ten voor de Russische geheime dienst. Het weekblad Elsevier leverde zo’n lijst aan het departement van Binnenlandse Zaken over, maar onthield zich van verdere pu- blikaties en men mag veronderstellen dat de hele zaak zo weinig feiten en zoveel onzekerheden, onduidelijkheden en twij fels opleverde dat er geen reden was om haar serieus te nemen. De Verenigde Staten staan „niet onver schillig” tegenover de opkomst van links in Frankrijk en Italië en vinden dat een „verontrustende ontwikkeling”. Maar, al dus Hartman, er is nu minder reden tot pessimisme. Het einde van de economi sche teruggang is in zicht, en als de bevol king zich daar rekenschap van geeft zal ze de „democratische partijen” steunen. Premier Den Uyl heeft gisteravond al laten weten, dat de Nederlandse regering evenmin als bij de gijzelingen in Wijster en Amsterdam eind 1975 zal toestaan dat ge in Bovesmilde en de gekaapte gijzelden worden meegevoerd naar het trein bij Glimmen is vanmorgen snel gestegen Het wachten was op het antwoord van de Zuidmo lukse extremisten op het rege ringsstandpunt, dat pas wordt onderhandeld als de 105 kinderen van de bezette school worden vrijgelaten. Door een misverstand over het tijdstip,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1