Steeds meer Zuidmolukkers distantiëren zich van gijzelingen Uittocht van blanken uit communisme Joego-Slavië steunt Euro- NOS-program gewijzigd Huis van Afgevaardigden zegt ,ja” tegen Carters voorstellen voor hulp aan buitenland jennies moet je altijd bij fc Rhodesië Kerncentrales de veiligste” Voorlopig geen akkoord over verbod onmenselijke wapens je hebben. -C FLEURr'ÓP Herman Schippei Vrijlating verwacht van politieke gevangenen in Joego-Slavië Elektriciteitstarieven zeven percent omhoog Carter beklemtoont bestaansrechts Israel Daily Mail ontslaat schrijver van artikel over smeergeldzaak British Levland Herman Schipper Exclusief Kaiverstraal 194, vlak bij de Heiligeweg, Evgenia Ginsburg overleden TM BINNEN- EN BUITENLAND 10 7 7 M E I 4 2 5 ‘WOENSDAG Zl fl' KI verkoopt alleen nog deze maand met briljant gezette juwelen zonder prijsverhoging! 1 I tin^tienl® (Vervolg van pagina 1) Rond kwart over drie dinsdagmiddag ontstond bij de school in Bovensmilde grote opschudding, toen de bezetters begonnen te schieten op een vrouw die erin was geslaagd ongezien door de barricades te komen en de fietsenstalling van de school te bereiken. De vrouw werd niet geraakt. Na telefonisch contact tussen de politie en de bezetters mochten twee politiemannen, slechts gekleed in onderbroek, de vrouw, die volgens justitievoorlichtster Toos Faber waarschijnlijk geestelijk gestoord is, komen weghalen. Zij zou af komstig zijn uit de Willem Arntshoeve, een instelling voor psychiatri sche patiënten in Den Dolder. SS bi k Rennies helpen direkt. •Be^%ere\dtondo^ Geniet ^^eVingen I f mk ■l \A Kapers schieten op vrouw en helikopter (ADVERTENTIE) Tl\ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) -- UP V' z,, Hl Writ lit*- I »dd^ KOI II lit Fahd dankte Carter voor zijn „realisti sche visie op de Palestijnse kwestie. Uw visie zal een impuls voor vrede geven”. Volgens een verklaring van het Witte Huis hebben Carter en Fahd gesproken over „het korte termijn-probleem van de Pales tijnse vertegenwoordiging bij onderhan- delingen en de kwestie van een Palestijns thuisland in een’definitieve regeling”. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis bestaat geen overeenstemming over de Palestijnse vertegenwoordiging bij een hervatting van de conferentie van Genève. De Verenigde Staten willen pas officieel contact opnemen met de Palestijnen als deze het bestaansrecht van Israel erken nen. Saoedi-Arbië vindt dat de PLO deel nemer aan de conferentie moet zijn. De besprekingen tussen Carter en Fahd wor den voortgezet „Ik hoop te spreken namens allé 'lijst trekkers als ik zeg het buitengewoon te betreuren, als de opkomst van de kiezers zou lijden onder deze domper op ons land”. Dit zei minister-president Den Uyl „De vele militairen worden drie maal per dag afgelost dus zij zijn in de gelegen heid normaal in Assen hun stem uit te brengen. De anderen zitten veelal in beroe pen waarbij zij in noodgevallen kunnen worden opgeroepen, zodat wij aannemen dat zij hun maatregelen hebben getroffen. Bovendien is bij deze verkiezingen voor het eerst het stemmen bij volmacht zo gemakkelijk geworden dat wij een aparte regeling niet noodzakelijk vonden. Ten slotte laat minister Van Agt ook zijn vrouw bij volmacht voor hem stemmen”, aldus de woordvoerder. BELGRADO. (Reuter)In de loop van dit jaar zal een deel van de 502 politieke gevangenen in Joego-Slavië in vrijheid worden gesteld, zo is meegedeeld door vooraanstaande leden van de communis tische partij. De regering schrijft de uittocht van de blanken hoofdzakelijk toe aan de huidige politieke en economische.onzekerheid en aan de verheviging van de guerrilla-activi- teit. school aangevoerde houten veldbedden weer terug te nemen. In plaats daarvan worden luchtbedden met pompen aange voerd. Reden van deze verandering is de vrees bij het beleidsteam, dat de veldbed den gebruikt zouden kunnen worden voor barricades. Niet bekend is wanneer de luchtbedden in de school worden ge bracht. Het Eurocommunisme, aldus Bakaric, wordt op verschillende manieren beoor deeld De bijeenkomst van Berlijn van de communistische partij van Europa heeft er niettemin de weg voor geopend. Toch hoort men het Eurocommunisme wel ver oordelen als een manoeuvre van het impe rialisme, of min of meer als verraad aan het socialisme. Wij keuren dergelijke oor delen niet goed. De Joegoslaaf wees erop dat de westerse communistische partijen moeten kiezen tussen een versterking van het Sovjet blok, en hun politiek daarop richten, of andere wegen in moeten slaan. Kiezen voor het Sovjet-blok betekent het opvoe ren van de confrontatie tussen de blokken en vermindert de kans op succes in eigen land, want de betrokken partij kan zich niet presenteren als een fundamentele kracht van de natie, en als ze succes heeft riskeert ze acties van het andere blok. Daarom, aldus Bakaric, hebben de com munistische partijen van Italië, Spanje en Frankrijk voor een nieuwe grondslag ge kozen en zijn andere, kleinere partijen nog bezig hun politiek te formuleren. ARNHEM. (ANP) Dit jaar zullen de elektriciteitsverbruikers gemiddeld niet meer dan ongeveer zeven percent meer gaan betalen voor hun stroom dan in 1976. Van die stijging zal ongeveer vijf percent worden veroorzaakt door hogere brand stofkosten (hogere aardgasprijzen). In 1976 was de gemiddelde prijsstijging voor elektriciteit 15 percent. BELGRADO (AFP). Het Eurocom munisme is een „fundamentele eis van deze tijd”, en mag geenszins betiteld wor den als een „verraad kan het socilisme". Dat staat in een rapport dat Vladimir Bakaric, lid van het presidium van de Joegoslavische communistische partij, heeft uitgebracht aan het centraal comité van zijn partij. Het comité hield een bij zondere zitting ter gelegenheid van de 85ste verjaardag van president Tito. WASHINGTON (UPI) Tijdens een diner in het Witte Huis met de Saoedische prins Fahd heeft president Carter giste ren beklemtoond dat de Verenigde Staten zich sterk hebben verbonden aan „veilig heid en vreedzaam bestaan van Israel”. De Saoedi’s hebben dat goed begrepen, wij leggen de nadruk op het belang van een rechtvaardige duurzame vrede in het Midden-Oosten, aldus Carter. In april kwamen 438 blanken naar Rho- desië, terwijl 1472 het land verlieten; Over de periode van januari tot en met april bedroeg het netto verlies 3578 tegen 880 in de dienovereenkomstige periode in 1976 MOSKOU (AFP). Vanmorgen is in Moskou de bekende Russische schrijfster Evgenia Ginsburg overleden. Mevr. Gins burg, die 75 jaar oud werd, kreeg in het westen naam door haar boeken over haar verbanning naar Siberië van 1937 tot 1955. Binnenkort zal een tweede deel over de ervaringen van de schrijfster in het westen worden uitgebracht. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De NOS heeft haar radio- en tv-programma’s voor vanavond gewijzigd. Er zal geen verslag worden gedaan van de politieke bijeenkomsten in het land. De lijsttrekkers zijn door de NOS uitgenodigd om in Hilversum com mentaar te geven op de verkiezingsuit slag. De lijsttrekkers van PvdA (Den Uyl) en CDA (Van Agt) zullen hoogstwaar schijnlijk niet op die uitnodiging kunnen ingaan. De NOS houdt er rekening mee dat ze op elk moment voorzieningen nodig kan hebben voor rechtstreekse uitzendin gen bij gelangrijke ontwikkelingen in de gijzelingsacties. H ui A In dat jaar steeg volgens het jaarverslag van de Nederlandse elektriciteitsvoor ziening het verbruik met ruim acht per cent. In 1975 was die groei slechts 2,3 percent. In de komende tien jaar zal de groei gematigd zijn. ven voor militaire of paramilitaire opera ties in Zaïre, tenzij de president aan het Congres gedetailleerd uiteenzet waarom deze hulp van belang is voor de Ameri kaanse veiligheid. De bepalingen, die hulp aan landen die de rechten van de mens schenden, ver bieden, zijn door het Huis verder aange scherpt. Zo is een amendement goedge keurd dat hulpontvangers verbiedt de hulp aan te wenden voor activiteiten „die leiden tot schenden van de grondrechten van de mens”. Ethiopië, Argentinië, Brazilië, El Salva dor en Guatemala komen wegens „grove schending van de mensenrechten” niet voor militaire kredieten in aanmerking. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zijn goedkeuring gegeven aan het program voor militaire hulp aan het buitenland voor het begrotingsjaar 1978, voor een totaal bedrag van 2,3 miljard dollar. Het Huis steunde de onderdelen in het wetsontwerp met betrekking tot president Carters diplomatieke initiatieven in het Midden-Oosten en zuidelijk Afrika. Volgens Den Uyl moeten we vasthouden aan de wezenlijke functie van de ver-*' kiezingen. Er zijn maar een paar dingen die Den Uyl als heilig beschouwt. „Kiezen is heilig en bijvoorbeeld de uitspraak van de rechter, maar ook kinderen zijn heilig”, aldus de premier. Den Uyl sloot niet uit, dat de normale gebeurtenissen van de dag van de verkiezingen vertraagd zouden worden. Hij zei nog niet te weten, of hij donderdag overleg met zijn fractie kan plegen. „Dat geldt, denk ik, ook voor de heer Van Agt”, aldus Den Uyl, die niet de indruk wilde wekken, dat de gijzelingen donderdag en vrijdag nog steeds zullen voortduren. „Wij hopen natuurlijk nog steeds op een spoedige oplossing”, zei hij. Het beleidsteam in Assen heeft vandaag besloten de gisteren per vrachtauto bij de (ADVERTENTIE) Pinksteren. Regel iets. Iets feestelijks, n Bloemengroet Via uwFleuropbloemist. Nu besteld, morgen bezorgd. Fleurop Interflora staat er voorin Koninginnegrachi 135, Den Haag I Een waarschijnlijk geestelijk gestoorde vrouw drong gistermiddag door de afzetting heen tot de school. Na overleg met de bezetters werd zij door politiemensen in onderbroek weer opgehaald De inwoners van Bovensmilde hebben vandaag hun-stem kunnen uitbrengen in de christelijke lagere school in het dorp. De geplande plaats voor het stemlokaal was de openbare lagere school, waar nu de Zuidmolukkers en hun gijzelaars ver blijven v De NOS zal wel via Nederland 2 de Europa-Cupfinale uit Rome uitzenden. Bij voortduring van de huidige situatie in de gijzelingsacties zal er volgens de NOS geen aanleiding bestaan „de kijkers deze zich van buitenaf aandienende keuzemogelijk heid te onthouden”. Ontwikkelt de situatie rond de gijzelingen zich in negatieve zin, dan zal de NOS zich nader beraden. Wordt de Europa-Cupfinale uitgezon den, dan zal deze worden onderbroken als zich bij de gijzelingen een bijzondere wijzi ging mocht voordoen. Het aangekondigde circusprogramma na afloop van de voet balwedstrijd zal in elk geval vervallen. Het via de radio (Hilversum I) uit te zenden verkiezingsprogramma zal aan de actuele situatie worden aangepast. Indien nodig wordt de uitzending onderbroken voor nieuws en reportages over de gijze lingsacties. De directe-reportageflitsen van de Europa-Cupfinale in het program ma „Langs de lijn” op Hilversum III blij ven voorlopig gehandhaafd. Na een verhit debat, en ondanks krachti ge oppositie, bestemde het Huis 100 mil joen dollar voor hulp aan de frontlijn staten in Afrika (Zambia, Tanzania, Mo zambique, Angola en Botswana), omdat deze landen economische nadelen onder vinden van de strijd in zuidelijk Afrika De regering-Carter had het geld aanvan kelijk uitgetrokken om de overgang van een blank regime naar een Afrikaans meerderheisbewind in Rhodesië te verge makkelijken, maar ging akkoord met de gewijzigde bestemming. In het wetsont werp verplicht het Congres zich gelden beschikbaar te stellen als in Rhodesië een regeling tot stand is gekomen. De 1,7 miljard dollar die Carter voor militaire en aanverwante economische hulp aan het Midden-Oosten had ge vraagd, zijn ook door het Huis toegewezen. Israel krijgt hulp voor 785 miljoen dollar, Egypte voor 700 miljoen, Jordanië voor 93 miljoen en Syrië voor 90 miljoen Op de totale begroting voor militaire hulp aan het buitenland heeft het Huis 46 miljoen dollar besnoeid Zo wilden de afgevaardigden slechts de helft varide 30 miljoen dollar voteren die de regering voor Zaïre had gevraagd Het Huis bepaal de tevens dat geen hulp mag worden gege gisteren op een persconferentie in Den Haag. Het is volgens de premier ontoelaat baar, „dat een daad van terreur de ver kiezingen zou wegdringen”. Den Uyl: ;Ook al staat ons hoofd er niet naar en zijn we in de ban van de gijzelingen, toch moeten we naar de stembus gaan”. Een helikopter van de rijkspolitie is gis teravond om zeven uur door de kapers onder schot‘genomen. Het toestel, de PH- RPV, was juist van Eelde opgestegen voor een vlucht naar het crisiscentrum in As- isen. De piloot vloog over de trein om zich |nog even van de situatie daar op de hoogte te stellen. Vanuit de trein werden enkele salvo’s op hem afgevuurd. De piloot zelf heeft niets van de beschieting gemerkt vanwege het lawaai van de helikopter. Op het vliegveld Eelde waren de salvo’s echter duidelijk hoorbaar. I Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Er is door de crisisstaf van het ministerie van Justitie in Den Haag geen extra rege ling getroffen om de vele mensen die zijn betrokken bij de gijzelingen vandaag hun stem te laten uitbrengen. Dit verklaarde vanmorgen een woordvoerder van het cri siscentrum. De gratie zal worden verleend na onder zoek van de dossiers van de gevangenen. De maatregel heeft volgens de zegslieden niets te maken met buitenlandse druk of „campagnes voor de mensenrechten” Vol gens officiële opgaven zijn er 502 politieke gevangenen in Joego-Slavië van cte schreven met met röntgenstralen zijn op te sporen Dit soori projectielen van plastic materiaal werd dooi de Ameri kanen in Vietnam gebruikt De scherven m de lichamen van de slachtoffers zijn ui terst moeilijk op te sporen Het militaire voordeel van dit soort wapens is sterk overdreven zo zeggen de deskundigen nu LONDEN (AFP)— Deadjunct-hoofdre- dacteui van de Daily Mail, Stewart Ste vens, heeft gisteren zijn ontslag bekendge maakt Stevens is de schrijver van het artikel van vorige week donderdag over smeergeldbetalingen door de staatsauto- mobielfabriek Leyland in het buitenland Hij was daarbij grotendeels uitgegaan van een vervalste brief die de directeur van Leyland, Alex Park, heette te hebben ont vangen van de president van de National Enterprise Board Lord Ryder, voor 95 percent aandeelhouder in Leyland Volgens de vervalste brief zou de prak tijk van de smeergeldbetaling op rege rmgsmveau zijn goedgekeurd en de bijval hebben gekregen van de nationale bank Premiei James Callaghan heeft gisteren een heftige aanval op de Daily Mail ge daan ,Deze affaire zei hij, „heeft de journalistiek omlaag gehaald naar het laagste niveau dat ik me sinds lange tijd hernmei SALISBURY (UPI). Het aantal blan ken dat in de eerste vier maanden van dit jaar Rhodesië heeft verlaten, was ruim viermaal zo hoog als hel aantal dat in dezelfde periode in 1976 wegtrok. Dit blijkt uit statistische gegevens die gisteren in Salisbury werden gepubliceerd. Op enkele andere gebieden lijken ei wel nog mogelijkheden tot overeenstemming te bestaan E> wordt gewerkt aan een legehng vooi hei gebruik van mijnen die moer leiden tot een markering van de mijnenvelden te, bescherming van de burgerbevolking Ook wordt nog gespro ken over met-metaien projectielen waar HEIDELBERG (DPA). De „vader van de waterstofbom” in de V.S., Edward Tel ler, heeft de kerncentrales „de veiligste van alle mogelijke electriciteitseentra- les” genoemd. Hij zei voor het Duits-Atlantische ge nootschap in Heidelberg, dat de bewering van de tegenstanders van atoomenergie dat kerncentrales gevaar opleveren voor het ecologisch evenwicht, nergens op slaat. Wanneer de V.S., West-Europa en Japan blijven aarzelen met het bouwen van vol doende atoomreactors, komt nog voor de eeuwwisseling over de Jiele wereld hon gersnood, aldus Teller. Steeds meer groeperingen van Zuidmo lukkers hebben zich gisteren van de ka- pings- en gijzelingsacties gedistantieerd. Zo noemde een groep vtpi vijftien Zuidmo- lukse onderwijzers die trouwens aan bood de plaatsen van gegijzelden in te nemen het „volkomen eerloos” vreem den offers te laten brengen voor de Zuid- molukse zaak. Ook de Evangelisch Moluk se Kerk (met 19.000 leden de grootste ker kelijke groepering onder de Zuidmoluk kers in Nederland), de Pemuda Masjera- kat RMS (de Vrije Zuidmolukse Jongeren organisatie), de Christelijke Zuidmolukse Jongerenorganisatie (PPKM) en de Feder atie van Christelijke Zuidmolukse Vrou wenorganisaties (FIKIM) onderschrijven deze verklaring. De heer W. Lokollo, hoofd van het crisiscentrum van de Zuidmoluk kers in Capelle aan de Ussel en vice- president van de Zuidmolukse regering in ballingschap, legde de verklaring maan dagmiddag af. GENÈVE De conferentie in Genève over het humanitaire recht is hei niet eens geworden ovei een verbod van be paalde typen wapens, ais napalm, bepaal de mijnen en vaistrikbommèii De met gebonden landen hadden aangedrongen op een dergelijk verbod, dat opgenomen zou moeten worden in de Conventies van Geneve (inzake humanitair oorlogsrecht), maar stuitten op verzet van zowel Oost I als West-Europa Over een verbod op napalm vlammen werpers en fosfor bleek geen overeenstem irurig mogelijk Een volledig verbod is in de huidige situatie mei realistisch er on aanvaardbaar «ooi veel landen zo conciu deer' een aesKundigenrapport Evenmin kop o vereer is temming worden beieiki jvei een verbod op een nieuw type koge, mei noge snelheid aai veel ernstige, «e, woiidingei, toebreng! dan tol dusve, gr bruikte* munitie en mm, net gebruik var, luchtdrukbommen die in de laatste fasen i van de oorlogen in Indochina doo, d« I Amerikanen zijn gebiuikt Mddg'/uui 'M/ei vdli j(' K’imi (iGÓdl* .Idl' I >ii it hel 15idi ideii(i 11idd^/iun V '|j^el>Li/ei,u.uv( »el i huk ij th didd>i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4