Subsidie Globe Filmfestival ging dag plat door stakingen gehandhaafd en overtuiging van een Eclipses: gebrek aan techniek Feestelijk afscheid balletleider Baroks pel I Musici raakt gedateerd V Alléén tot 15 juni a.s. Bij aankoop van een nieuwe Philips Draaitop stofzuiger (met z’n grote zuigkracht- enorme wendbaarheid en aantrekkelijke prijs) 2 jaar GRATIS stofzakkenü! Jean-Luc Ponty borduurt voort op niet-eigentijdse formule 1 4 C s SS1 door Pieter van Lierop Slotconcert van kamermuziekfestival Huldiging Karel Poons bij Scapino Emotioneel op Jazzrock in Congresgebouw trekt redelijke belangstelling PHILIPS w „Een brug te ver” 23 juni in roulatie Waag’t uw winkelier! 23 DONDERDAG 2 6 MEI KUNST 19 7 7 2e Pinksterdag Sanitair/Keukenshow Voor elke Pinksterbezoeker VERKOOPEXPOSITIE KUNST EN ANTIEK 1977 KASTEEL KEUKENHOF LISSE van 21 t/m 30 mei bij Bupro-Beverwijk! (van 11.00-16.00 uur) leuke attentie en - tot 1 juli a.s. - recht op 10% primeur- korting! dagelijks geopend van 14 tot 22 uur Industrieterrein Ringvaartweg 8 Beverwijk Telefoon 02510 - 29087 JDRIVE-INU BOUWMARKT CANNES.Zelfs de meest on vermoeibare bioscoopgangers hier zullen de Franse vakbonden tot in het diepst van hun zielen dankbaar zijn voor het dagje van verplichte rust, dat voortvloeide uit de algemene stakingen die het hele openbare leven in Frankrijk en dus ook het filmfestival heb ben platgelegd. Vele tienduizen den filmgekken gingen noodge dwongen eveneens plat, zij het dan op het nu weer zonovergoten strand van Cannes. Trouwens de enige plaats waar je nog aan een warme maaltijd kon komen, voor zover men in de uitspanningen nog kookt op flessengas. (ADVERTENTIE) Vrouwenfilms van belang in Cannes JOHAN VAN KEMPEN CONRAD VAN DE WËETERING (ADVERTENTIE) CONRAD VAN DE WEETERING 1 uur. JOHN OOMKE8 (op 30 mei tot IH uur) ISSS 4 ./an top- rgepnjs. che re ran ee« atte uit- istallen. e rekee- wortel centert heugen xas In- -kenma- Yoka van Brummelen komt uit Leeu warden, speelde en regisseerde toneel, volgde balletlessen en vond de richting voor haar eigen weg toen ze werd opgeno men in de groep van Pauline de Groot. Ze trad overigens ook in allerlei toneelcombi- naties op en ging ook nog met een stu diebeurs van CRM enige tijd moderne dans in Amerika studeren. AMSTERDAM Dinsdagavond bracht Yoka van Brummelen in het Shaffy-thea ter een soloprogramma met gedichten, be weging, en zelfs iets van zang. Het pro gramma heet Eclipses, duurt iets meer dan een uur, is gebaseerd op een Indiaanse legende over de zon en de maan, wordt begeleid door drie muzikanten en zal wor den herhaald op donderdag, vrijdag en zaterdag in het Shaffy-theater om half negen. Alles speelt zich af tegen een wit decor, waarbij Yoka gekleed is in een wit basis pak, soms omhuld door een zware pij, soms ook aangevuld door een zwarte hoofdkap. Het tweede deel van het programma bestond uit drie jazznummers en het derde deel werd gevuld met een bedrijf uit Cop- pelia. De muzikale begeleiding was in han den van het Gewestelijk orkest met als dirigent Arie van Beek. Na het slotapplaus kwamen alle leerlin gen op het toneel en werd Karel Poons toegesproken. Eerst door de heer Persoon namens de oudercommissie. Hij sprak als zijn wensen o.a. uit: Dat meer en meer jongens zich aangetrokken mogen voelen tot het ballet; dat de nationale balletgezel schappen hun verantwoordelijkheid zul len kennen voor de opvang en begeleiding van de dansers die van de academies ko men; dat de Theaterschool een nieuwe behuizing zal krijgen en dat het Karei Poons goed moge gaan. ROMY SCHNEIDER Van de brede, telkens wassende rivier waartoe de jazzrock in de eerste helft van de jaren zeventig leek uit te groeien, is enkel een miezerig stroompje over. De opvallende, avant-gardistische groepen en de zeer getalenteerde musici die voor een schurende werking zorgden, lijken inliet niets opgelost. John McLaughlin’s Maha- vishnu Orchestra is allang uiteengevallen, Return to Forever idem. Hijzelf is al ruim twee jaar actief in het 'P oude Zuidindiase muziek stoelende t akti, Billy Cobham de toenmalige drijfkracht achter het Orchestra is al geruime tijd zijn gevoel voor evenwichtig heid en richting kwijt en Herbie Hancock, een ander fenomeen, doet goeie zaken met een disco-achtig geluid. Alleen het zichzelf Petrovic is trouwens helemaal eigenaar dig omgesprongen met de roman die Boell als laatste voltooid had, voordat hij de Nobelprijs kreeg toegekend. Petrovic voelde er weinig voor om de vuile was buiten te hangen. Tot driemaal toe herhaalde Raab in het Duits zijn ver zoek met pijnlijke stemverheffing en ook onmiskenbaar enigszins aangeschoten. telkens vernieuwende Weather Report zorgt van tijd tot tijd nog voor opgewon den commentaren. Dat wil overigens niet zeggen dat er niet zo nu en dan niet iets bijzonders gebeurt binnen de jazz-rockscè- ne; ik denk aan de goede albums van Al Di-Meola, James Vincent en Jaco Pastori- us maar de „schwung” is eruit. De inteelt heeft zijn werk zorgvuldig gedaan; iedere musicus heeft zo langzamerhand wel een solo-elpee. Er zijn geen duidelijke nieuwe vlagge- dragërs binnen de rock. De vernieuwing wordt overal gezocht, dient zich ook in allerlei verschillende vormen aan: new wa ve, punkrockers, salsa, latin, enzovoort. Vaak muziek die zich op het verleden richt. Ponty doet dat van de weeromstuit ook door nauw aan te sluiten bij wat de jazzrock aan bekende zaken heeft opgele verd. Zijn groep bestaat uit een hechte ritmesectie met Ralph Armstrong op bas, een toetsenbespeler en een gitarist. De Franse violist Ponty werkt vanuit een vrij ouderwets concept. Telkens na een zwaar bombastisch en haast symfonisch aange zet intro volgt het thema meestal niet al te complex en daarop afwisselend een solo, herhaling thema, solo, enzovoort. Van een improvisatie die deze situatie doorbreekt, is nauwelijks sprake. Een solo En het vriendelijke klavecimbelconcer- tje in c van Paisiello, dat door Maria Tere sa Garatti werd voorgedragen op een dan intussen ongenietbaar ontstemd geraakt instrument, muntte met zijn onbenullige figuratieherhalingen vooral uit in taaiheid. Hoewel de uiterste bescheidenheid door de begeleidende strijkers in acht werd geno- Nu duidelijk is geworden dat die rege ling nog wel een aantal jaren op zich zal laten wachten zit het Brabants college van Gedeputeerde Staten dat de subsidiëring vanuit Noord-Brabant moet blijven be staan, teneinde een goed aanbod van re- pertoiretoneel te waarborgen. men, was het klankresultaat van de solo partij in deze ruimte bovendien buiten verhouding klein en iel. AMSTELVEEN. Karel Poons heeft 20 jaar gedanst en nog eens 24 jaar les gege ven, waarvan het grootste gedeelte als direkteur van de Scapino Ballet Acade mie. Toen hij vorig jaar in een les iets wilde voordoen en zijn leerlingen zeiden: „Past u toch op", dacht hij: „Nou moet ik maar stoppen.Er werd naar een opvolger gezocht, dat werd Karei Elvin en woens dagavond nam Karel Poons afscheid met een voorstelling van zijn leerlingen in het Amstelveens Cultureel Centrum. PHIUPS ttedeck sterkte- signaal- nen. Dit Spaneel ebereik ust met akelaar, 2 stop’ •r. Zeer zonder- 99.-. 1. assette van in -nridkke- 65.-. 115.-. 189.-. 739.-. 259.-. AMSTERDAM. Ondanks het mooie en warme weer was de nóg warmere grote zaal van het Amsterdamse Concertge bouw gisteravond vrijwel tot de laatste plaats bezet. Het Italiaanse strijkersen- semble I Musici, dat daar het slotconcert van het kamermuziekfestival verzorgde, heeft dan ook mede door de vele gram mofoonplaten een wereldwijde faam. Het is een select gezelschap stijkers van het type „Chambre Ensemble" van The Academy of St. Martin-in-the-Fields. I Musici treedt evenals de Academy-kem, zonder dirigent op. Alhoewel ook werken van Bartók, Britten, Martin en Barber op het repertoire staan, ligt bij de Italianen toch meer dan bij hun Engelse collega’s, de nadruk op het uitvoeren van barokmu ziek. En dan nog bij voorkeur van Ita liaanse componisten. Soms krijgt de muziek ter afwisseling een wat vlugger tempo en zelfs af en toe een rumba-achtige swing waarbij Yoka dan ook vlugge wervelende bewegingen uitvoert. Dan blijkt opeens een groot ge brek aan techniek. In de tekst en choreo grafie schuilt een aantal vonken van hu mor, die echter nooit tot werkelijk verlich ten van het geheel komen. Als het niet zo was dat iemand als Yoka van Brummelen alleen maar door toneelervaring rijp kan worden, zou je de voorstelling moeten af wijzen als onrijp. Nu moet je haar en haar medewerkes (Frans Broeders - viool en compositie, Marian de Way - piano en Charlotte Rommerts - fluit en zang) prij zen voor de moed die ze opbrengen om dan toch maar te beginnen met een compli ment voor het Shaffy-theater, dat hun de kans gaf. Aan die voorstelling droeg hij zelf een klassiek balletje bij op „Aufforderung zum Tanz” van Weber. Bianca van Dillen maakte iets moderns op muziek van Ber nard van Beurden. Het werd iets traags en zag er nogal bedacht uit. Ineke Sluiter maakte ook al iets traags op een suite van Bach. Er zijn mensen die al de kriebels krijgen als je barokmuziek met heden daagse instrumenten uitvoert. Zover wil ik niet gaan. Het is ook niet absoluut noodza kelijk om op een menuet menuetpassen te doen en op een gavotte uitsluitend gavotte- passen, maar om het typische karakter van die muziek helemaal te verwaarlozen vind ik toch wel hinderlijk, temeer omdat hier toekomstige beroepsdansers opgeleid worden, die toch iets zouden moeten weten van stijlverschillen. Het is geen kleinigheid om in je eentje een hele voorstelling te dragen, temeer niet als men bedenkt, dat Yoka ook nog een deel van de teksten zelf schreef en zelf de totale vormgeving en choreografie verzor- de. Het voordeel daarvan was een grote eenheid tussen alle onderdelen. Yoka van Brummelen gelooft duidelijk in wat ze doet en ook al weet ze eigenlijk nooit echt te overtuigen, toch brengt ze een bepaalde sfeer over. Het is een sfeer die het beste te omschrijven is als wit en traag. De teksten die ze gebruikt roepen aan de ene kant een primitieve stemming op omdat de zinnen zo onhandig in elkaar zitten: „Toen kwam tijd voor zwarte man” en roepen aan de andere kant een natuurbeeld op door steeds te praten over bomen, vogels, zon, maan en sterren, slangen, bergen, bossen, dwergen, clowns en trollen. Er zijn bepaal de gebaren, een typisch handenspel, die steeds weer in andere situaties terugko men, waardoor ze voor een herkenning zorgen. Tom de Graaf sprak namens de oud- leerlingen en liet door Marianne Sarstadt (als wereldberoemd geworden pupil van Pocus) een boek aanbieden waarin oud- leerlingen allerlei herinneringen hadden geschreven. Tenslotte sprak Ine Rietstap voor de docenten: „We zijn bevoorrecht. De derde vrouw uit de titel is een zwijg zame, zwangere schilderes, die haar man nenhaat vertaalt in fresco’s van giganti sche afmetingen. Als duurzame band tus sen de drie vrouwen ontstaat uiteindelijk de gemeenschappelijke ervaring door één 'en dezelfde ploert van een kerel te zijn misbruikt. De ironische aanzet van de film maakt halverwege een draai van 180 gra den in een wazig gehouden thrillerachtige opzet, die culmineert in een eendrachtig tot stand gebrachte wraak op die proleet en een gemeenschappelijk irreëel bestaan daarna. Het mooiste van de avond was een duet van Kathy Gosschalk uitgevoerd door Er ma Vos en John Wisman, alledrie oud- leerlingen en nu verbonden aan het Werk centrum Dans in Rotterdam. In dit duet kwam opeens iets’van iimigheid tevoor schijn en iets van enthousiasme. Een klas sieke suite op muziek van L. Minkus ge maakt door Ine Rietstap besloot het eerste deel van het programma. Voor een beroepsopleiding leek me het niveau waar op deze suite werd uitgevoerd te laag. Tot nu toe is Globe altijd voor zestig percent gesubsidieerd door de provincie Noord-Brabant en de gemeenten Eindho ven, Breda, Den Bosch en Tilburg. Het Bredase gemeentebestuur is inmiddels van plan daarmee te stoppen. De gemeen teraad moet die beslissing overigens nog goedkeuren. Maar de regisseur bleef zijn producenten dekken. Toen Raab door niet-begrijpende Amerikanen en Fransen werd weggejoeld en daarna demonstratief de zaal verliet, ben ik hem even achterna gehold om dan maar van hem te horen wat de aard van die „krankzinnige moeilijkheden” was ge weest En Raab openbaarde, dat men in de zesde produktieweek Petrovic gedreigd had met ontslag, omdat hij bezig was een andere film te maken dan de financiers voor ogen stond. En dat Romy Schneider zich tijdens de opnamen als een onhandel bare diva gedragen had en Petrovic voor vuile vis had uitgemaakt omdat hij iets anders beoogde dan Romy welgevallig was. En dat Petrovic - volgens Raab dus - van alle ellende 20 kilo was afgevallen en uiteindelijk een heel andere film heeft afgeleverd dan deze Joegoslavische regis seur (in ’67 bekroond voor „Er bestaan ook gelukkige zigeuners”) had willen maken. Ik ben geneigd Raabs verhalen onmiddel lijk te geloven, want de zigeunersfilm was magnifiek, terwijl het Gruppenbild min der is dan middelmatig. De artistieke opvattingen van het barok- spel van I Musici, blijken inmiddels toch gedachten op te roepen aan een wat geda teerde muziekpraktijk. Er wordt bijvoor beeld constant gebruik gemaakt van een haast larmoyant vibrato, dat de openheid van klank en soms ook zelfs de zuiverheid niet ten goede komt. Het beste deel van het concert behelst een tweetal akoestische songs, die na de teleurstellende Suite Imaginary Voyage ten gehore worden gebracht. In Renais sance en Question to an Answer wordt er op een veel afgemetener wijze gemusi ceerd, waarin de contrasten tussen de na tuurlijke klanken van gitaar en piano wél voor spanning zorgdragen. De finale laat nogmaals zien dat het een uitzondering betreft; de Jean-Luc Ponty Group speelt te obligaat In het voorprogramma van Cory ell en Catherine stond vederlicht en kies samenspel borg voor een verrassing. Zon der humbug en zuiver gericht op het ple zier van het musiceren zelf. We hebben een vak dat we zeer liefhebben, maar ook een bijzondere direkteur, want je bent bijzonder, niet alleen om vakken nis, je muzikaliteit, je onbetwist leider schap, je driftbuien, maar vooral om je relativerende humor, je werkelijke inte resse in mensen en je nooit aflatende ha meren op wat je belangrijk vind in de dans. DEN HAAG. Aan een zeker gevoel van vervreemding kun je je niet onttrek ken als je je realiseert dat je een concert bezoekt, terwijl zoveel belangrijker zaken om aandacht vragen. Ondanks alles vond het avondje jazzrock gisteren gewoon doorgang. Niet alleen de groep van ex- Mahavishnurviolist Jean-Luc Ponty, ook zijn speciale gasten, de gitaristen Larry Coryell en Philip Catherine die het voor programma in het Congresgebouw ver zorgden, trokken op deze zomerse avond nogal wat publiek aan. Het ontbreekt Three Women aan de ste vige greep die de tot op zekere hoogte verwante Altman-film-images wel op het publiek te krijgen wist. Three Women is evenwel stellig een van de betere films van de competitie, waarin wij voorlopig Goret- ta’s „La Dentellière” nog beschouwen als grootste kanshebber op de Gouden Palm, slechts bedreigd door Scola’s „Una Gior- nata Particolare” en „Padre, Padrone” van de gebroeders Taviani. Over Cannes ’77 laat zich overigens al één ding vaststel len: het is een festival dat de vaak gehoor de klacht logenstraft dat er tegenwoordig geen behoorlijke vrouwenrollen worden geschreven. op viool, synthesizer of gitaar rust behaag lijk op een stevige, volgzame ritmiek, waaruit hoegenaamd geen tegendraadse motieven voortkomen. Bij een dergelijke muzikale opvatting hangt alles af van de kwaliteit van de soli in de vaak lange, meer dan tien minuten durende composities. Vooruit beschouwd leek ook Romy Schneider voor de actriceprijs een gega digde om rekening mee te houden. Niet meer nu we de film gezien hebben, want haar creatie in Gruppenbild mit Dame, in de verfilming door Aleksandar Petrovic, is niet geworden wat we er ons van hadden voorgesteld. Romy is wel gaaf in haar eerste Duits gesproken hoofdrol in iets van twintig jaar tijd, maar haar rol is door Petrovic uit het centrum van de aandacht gedreven. Het zelfde soort bezwaar gold trouwens ten opzichte van het Strijkersconcert in g opus 10 nr. 8 van Albinoni, dat in deze akoestiek evenmin bevredigend klonk. Concertmeesteres Pina Carmirelli speelde de solopartij vakbekwaam maar niet bril- lant. Fijntjes in het middendeel, maar el ders eerder ietwat zwoegerig en nogal min netjes van toon. Voor dit soort musiceren van een kamerorkest met gereduceerde bezetting is deze zaal, op zichzelf natuur lijk uitstekend van akoestiek, eigenlijk on geschikt. Mede door die omstandigheid was het besluit van het in totaal zes concer ten omvattende kamermuziekfestival een tegenvaller. 3,75 650 1 5,- 8,- l sreocas- midden van u» 3. Fraai te bou- n 329,-, (Van onze correspondent) HILVERSUM. De miljoenenfilm „Een brug te ver” zal op donderdag 23 juni met 30 kopieën in alle grote en middelgro te steden van ons land in vertoning wor den gebracht. De avond tevoren wordt in het Amsterdamse City-theater in aanwe zigheid van het koninklijk paar, produ cent Joe Levine, regisseur Richard Atten borough en een aantal acteurs en actrices de Europese galapremière gegeven. Deventer, waar „Een brug te ver” gro tendeels werd opgenomen, krijgt de be loofde primeur, maar dan wel in een beslo ten voorstelling voor genodigden, onder wie alle Deventenaren die beroepshalve met de produktie te maken kregen, zoals politie- en brandweermensen, leveranciers e.d. De Amerikaanse première, 15 juni in New York, zal door president Carter wor den bijgewoond Laten we asjeblieft Petrovics film maar niet naast Rohmers, hier vorig jaar be kroonde, Marquise von O. leggen, want Gruppenbild valt toch al zo tegen, op een uiterst suggestieve bombardementsscène na. Op dit woensdagavondconcert stonden behalve de populaire Vier Jaargetijden van Vivaldi, ook nog drie concerten uit de tijd van rond 1800 op het programma. Muziek waarvan de inhoud grotendeels zonder enige diepgang is. Het ter opening gespeelde Concerto Grosso in c opus 6 nr. 3 van Corelli, behoort zeker niet tot de geïnspireerdste werken van deze oude meester. DEN BOSCH. (ANP) —Het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant heeft de Provinciale Staten voorgesteld Zuidelijk toneel Globe de eerstkomende drie jaar te blijven subsidiëren. Vorig jaar werd besloten de bestaande subsi dieregeling slechts voor een jaar te ver lengen in afwachtihg van een landelijk toneelbeleid van het ministerie van CRM. Karel Poons gaat een poosje niets doen, dan misschien paardrijden, pottenbakken en, vooral veel lezen. Maar eerst moet hij nóg een huldigingsvoorstelling doorstaan, die vanavond, weer in Amstelveen zal plaatsvinden. Het schijnt echter Petrovic maar ten dele te kunnen worden verweten. Tijdens zijn persconferentie, die op een klein schandaal is uitgelopen, stond onder de toehoorders plotseling Kurt Raab op, een Duits acteur - vooral bekend van Fassbin- derfilms, maar in Gruppenbild speelt hij ook een bijrol - die emotioneel uitriep: „Maar meneer Petrovic, vertel nu toch eens wat voor krankzinnige problemen u gehad heeft, hoe moeilijk de procudenten het u hebben gemaakt...” Ponty zelf heeft bij vlagen die benodigde hoeveelheid spanning in zijn spel; de ande ren meestal niet, vooral de gitarist werkt uiterst schematisch en graag op volle snel heid. Aan de subsidiëring stelt Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant wel een aantal voorwaarden. Zo moet het gezelschap zich onder meer vestigen in Eindhoven. Mo menteel heeft Globe Amsterdam nog als standplaats. Het Brabants provinciebe stuur is nu van mening dat tot 1 augustus volgend jaar tenminste de directie de staf en de repetitieruimtes alsmede een derde van de acteurs en actrices in Eindhoven moeten zijn gevestigd. Dinsdagavond draaide het filmgekken huis weer op volle toeren. Het hoofdpro gramma presenteerde Car Wash, een film waarvan je je afvraagt wat hij in hemels naam in de competitie doet, want het is een bar pretentieloos, door de Amerikaan Mi chael Schultz vervaardigd amusements- fihnpje dat een dag laat zien uit het leven van het personeel van een autowasserij in Los Angeles. Maandag draaide een andere Ameri kaanse inzending: Three Women, van Ro bert Altman. Ook daarmee viel wel wat af te lachen, maar als je aan die film per saldo een goed humeur overhoudt, is er toch heus iets mis, want in wezen is het een intrieste film. Sissy Spacek speelt er weer net zo’n schichtig, kansloos maar aandoén lijk typetje in als Carrie, de film die haar onlangs furore deed maken. Ver van huis neemt ze in Californjë een baantje in een revalidatiecentrum, waar ze vriendschap probeert te sluiten met Shelley Duvall, die voor Sissy de verwerkelijking van alle meisjesdromen verpersoonlijkt, maar in feite een nog zieliger underdog is, want ze heeft haar vrijgezellenflatje en leven inge richt met een totaal gebrek aan persoon lijkheid, naar het steriel ideaal van dames bladen en hoe-het-hoort-boekjes, terwijl ze daarmee enkel de lachlust weet op te roe pen van de mensen met wie ze zo dolgraag vriendschap had gesloten. (ADVERTENTIE) pif

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23