Brandweer- eeuw Klein Ikutu* Mil Metaalbedrijven zien voorlopig af van hun plan voor vakscholen rijwiel Spaarrente tot NMB II Tja,daar sta je dan... midden in een vreemd land met een kokende motor. Illi IIII Vijf jaar geschillencommissie reizen Akkoord tussen Likoed en NRP Overheid moet bijna vijf miljoen fourneren Shell helpt de autokosten drukken. Ook op vakantie. Shell helpt Toeneming uitvoer pluim veeprodukten Waarom wordt invoerrecht koffie niet opgeschort? I 27 Uitgiftekoers van BGN-lening 98,5 pet Orderpositie van wereldscheepsbouw op laag peil ECONOMIE DONDERDAG 2 6 M F I 107 7 Concessies Laatste kans 'H opvakanbe. I. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Geschillen commissie Reizen heeft vanaf 1972 825.000 gulden aan schade vergoedingen uitgekeerd. Sinds de oprichting van de Geschillen commissie in 1972 zijn er bijna 4000 klachten over verzorgde rei zen ingediend. Ruim 2000 klach ten werden gegrond verklaard. De Geschillencommissie Reizen is een klachteninstantie voor de va kantieganger waarin de Algeme ne Vereniging van Reisbureaus (ANVR) en de Consumentenbond samenwerken. Weinig vertrouwen DRIEBERGEN (ANP). Het personeel van de vleesverwerken de fabriek Gevato in Driebergen wil het bedrijf nu zelf voortzetten, nadat deze week is bekend gewor den dat de potentiële kopers, de heren C. Homburg en C. Mignon, geen interesse meer hebben in het bedrijf. De betrokken bonden steunen dit initiatief. (ADVERTENTIE) bedrijf zelf voortzetten en 7,70 ■n, worden aangenomen als vorig jaar. Het (ADVERTENTIE) w in in NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK tie. ir« Bijna 4000 klachten en 825.000 vergoeding Personeel Gevato wil Kokende motor? Zet de motorkap open en laat de motor een kwartiertje afkoelen. Draai dan met 'n doek de radiatordop ’n klem stukje open en wacht tol alle stoom is ontsnapt. Daarna de motor weer starten en langzaam kleine beetjes water bijvullen. Als u ’n gesloten koelsysteem heeft kijk dan in 't mstruktiehoekje. Mr. A. H. J. Cornelissen van de Neder landse Centrale voor Hoger Personeel (NCHP) noemt het personeelsplan „de laatste' mogelijkheid wat te doen om de werkgelegenheid voor een belangrijk deel te behouden”. Het in eigen beheer verder gaan, zal niet zonder steun van de overheid kunnen, zo voegde hij eraan toe. Amsterdamse advocatenkantoor, vanaf 1 januari 1977 geen geld meer vragen voor managementskosten en royalties. In een brief van 20 mei aan de onderne mingsraad semrose het voltallige perso neel ontslag zal aanzeggen. Op 13 januari Ook de vakschool die dè Hoogovens wil den beginnen is uitgesteld, aldus Vreeman. had Plumrose reeds het collectieve ontslag aangemeld van het personeel. De reizen naar Spanje komen er het slechtst af. Een derde van het totaal aantal klachten dat in 1976 bij de Geschillencom- DEN HAAG (ANP) De koers van inschrijving op de 8 pet 25-jarige obliga tielening 1977 van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten is vastgesteld op 98,5 pet, zo heeft de bank medegedeeld. De inschrijving staat open tot en met 27 mei. Het bedrag van de lening is 150 mln, doch de bank behoudt zich het recht voor dit te verhogen tot maximaal 200 mln. Over het algemeen handelden de klach ten over vakantiereizen naar de zon. Win- tersponklachten komen vrij weinig voor. constant gebleven. Alleen in 1975 sprong het aantal klachten er duidelijk uit toen ruim duizend mensen de Geschillencom missie benaderden. De toegewezen vergoe dingen zijn in de afgelopen jaren wel aan zienlijk gestegen. In het meinummer van de Consumenten Reisgids wordt een terugblik op vijf jaar reisklachten gegeven. De meeste klachten hebben betrekking op de accommodatie. Van de 843 in 1976 behandelde klachten gingen er 214 over onderbrenging elders dan aanvankelijk was overeengekomen. missie binnenkwam, had betrekking op Spanje LONDEN (Reuter) In het eerst kwar taal van dit jaar hadden alle scheepswer ven ter wereld samen orders-in portefeuil le voor 51,42 miljoen brutoregisterton (brt), 3,96 miljoen brt minder dan in het vierde kwartaal van 1976. Dat blijkt uit gegevens van Lloyd’s Register of Ship ping. 70,00 66.00 50,40 63,00 63,50 48,80 830,00 40,50 66,00 82,40 65,50 31,30 26,50 128,00 30,40 58,20 83,00 79,10 66,00 2,1® 174,50 132,50 137,50 7950 186,80 73,00 74,00 167,00 139,00 31,00 167,50 89,50 88,00 6150 3320 110,00 104,00 69J» 66,50 207,50 32,30 129,00 138,00 157,54 6550 47,00 52,11 290,00 450,00 144,00 100,00 451,00 155.01 2- ie il- Jk rs ie 10 u i? 84,00 46,00 18,00b 81,00 27,00a 1,85 46,00 42,30 7,00 19,00 4290 66,10 40.00 62.00 73,00 5530 51,50 40,50 87,60 147,90 127,00 132,50 29,80 131,50 77,20 167.00 Ook de Zweedse scheepsbouw zag zijn orderportefeuille aanzienlijk dunner wor den. Er was een afneming met 512.850 ton tot 3,52 miljoen ton. De Westduitse werven beschikten in het eerste kwartaal over bestellingen van in totaal 1,92 miljoen ton, 498.360 ton minder dan in het vierde kwartaal van 1976. volgende cursusjaar een vakschool wilden beginnen, zien voorlopig van dit plan af. Volgens de bedrijven vergt het vormen van een stichting waarin de respectievelij- ZEIST (ANP) Nederland heeft in de eerste vier maanden van dit jaar voor bijna f488,2 miljoen aan pluimveehoude- rijprodukten uitgevoerd. Dat betekent ten opzichte van de periode januari tot en met april 1976 een stijging met 7,2 procent. Sinds december 1968 is de orderporte feuille van de scheepswerven niet zo dun geweest als in het eerste kwartaal. In het eerste kwartaal van 1974 beschikten de werven over opdrachten voor de bouw van 133,4 miljoen ton aan scheepsruimte. Dat was het beste resultaat dat zij ooit be haalden. De heer Tj. Woltjes, secretaris van de ondernemingsraad, zei dat het personeel evenveel rechten heeft als Homburg en Mignon om het bedrijf voort te zetten. 1 1,36 85,00» 6,53 12,50 In de vijf jaar dat de geschillencommis sie draait is het aantal klachten redelijk Naast klachten over de slechte accom modatie en slecht eten krijgt de Geschil lencommissie ook vrij zonderlinge klach ten te verwerken. Een vhn die klachten, het paard van de huifkar waarmee een familie door Ierland wilde trekken, wilde geen stap verzetten. In het reisprogramma stond dat de paarden die voor dit soort reizen werden gebruikt, speciaal geselec teerd waren. Na veel duwen en trekken gaf de familie na vijf dagen de moed op en liet de huifkar naar de vertrekplaats terugsle pen. De reisorganisator reageerde niet op de klacht. De Geschillencommissie kende de gedupeerde reizigers een schadevergoe ding toe! drijven niet definitief van de vakschool afzien. Volgens hem zijn dit soort opleidm- De ongeveer 50 buitenlanders, voorna melijk Marokkanen en Turken, hebben weinig vertrouwen in het personeelsplan, aldus de heer Woltjes. Alle 34 Turken hebbeen na uitvoering te zijn geïnformeerd, tegengestemd. Als reden daarvoor geven zij op dat zij over het algemeen in het bedrijf worden gediscrimineerd en dat zij bang zijn dat de discriminatie zal toene men als het personeel zelf het bedrijf voortzet. Volgens de heer Woltjes zullen beslist niet alle Turken, nu zij tegen het plan hebben gestemd, moeten afvloeien. De concessies die Plumrose aan Hom berg en Mignon heeft gedaan en die het personeel nu ook wil hebben, zijn, de toe zegging dat Plumrose nog zeker een jaar Gevato-produktie zal afnemen, dat de schulden die Gevato aan het Deense moe derbedrijf heeft, worden kwijtgescholden. Plumrose heeft bedongen dat zij een winstrecht krijgt tot ten hoogste het be drag van de kwijtgescholden vordering. - Plumrose zal, zo staat in de brief, van het Het personeel (275 man) zal 3 juni bij minister Van der Stee (Landbouw) een plan op tafel leggen hoe het denkt verder te gaan. Homburg en Mignori hebben er de brui aan gegeven omdat de onderhande- lingen over de overneming te lang hebben geduurd en omdat er geen definitieve be slissing tot steun van het ministerie afkwam. Het negenkoppige vrijwillige brand weerkorps van het Westduitse Klein Berkel poseert trots op een zelfge bouwd voertuig, dat zeker niet ge schikt is om naar een brand uit te rukken. Maar volgens de blussers is het rijwiel uitermate geschikt om naar brandweerfeesten te rijden zondet het risico te lopen op de terugweg het rijbewijs te verspelen. JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapieraan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8'/4%. De grootste scheepsbouwer ter wereld, Japan, zag zijn opdrachten het sterkst verminderen: het had in het eerste kwar taal orders in handen voor 16,38 miljoen ton, 1,84 miljoen ton minder dan in het laatste kwartaal vorig jaar. In de Verenig de Staten, de op één na grootste scheeps bouwer, nam de omvang van de bestellin gen af met bijna 72.000 ton tot 4,64 miljoen ton. dingscontract, in het tweede en eventueel volgende jaar een arbeidsovereenkomst, zo zeggen de vier. Ruud Vreeman, voorzitter van het NW- Jongerencontact, betreurde het dat de be- Er gingen tot en met april bijna 799 miljoen consumptie-eieren de grens over (plus 4,8 pet) ter waarde van 140,5 mln (plus 10,5 pet). De uitvoer van geslacht pluimvee steeg met 3,4 pet tot 76,2 miljoen kilo ter waarde van ƒ245 mln (plus 1,4 pet). Ook de uitvoer van eiprodukten, broedeie- ren, eendagskuikens en levend slacht- pluimvee nam toe. Het personeel gaat ervan uit, dat het dezelfde concessies van Plumrose krijgt als eerder waren toegezegd aan de heren Mignon en Homburg. Volgens de reeds genoemde brief is Plumrose hiertoe genegen. Het plan houdt onder meer in dat het personeel 4,7 miljoen vraagt aan over heidssteun. Dat is een miljoen gulden min der dan Homburg en Mignon aan steun vroegen. Verder moeten ongeveer vijftig personeelsleden afvloeien. De heer Wolt jes: „Wij denken hierbij in eerste instantie aan de mannen die de leeftijd van 57,5 jaar hebben bereikt.” Bovendien wil men een sterke reducering van de zogenaamde hammenlijn. Deze voornamelijk op de ex port gericht sector, zal tot het minimum worden teruggebracht. S Autopech is normaal al vervelend, maar tijdens de vakantie in het buitenland weet je je vaak helemaal geen raad. Neem bijv een kokende motor. Veel mensen weten niet hoe ze dat kunnen voorkomen,laat staan wat ze eraan moeten doen als ’t gebeurt. Neem daarom „Shell helpt, deel 2” mee als u op vakantie gaat. Daarin staan een aantal handige tips om autoproblemen onderweg te voorkomen en op te lossen. Dat kan u een hoop narigheid en veel extra uitgaven besparen. Nog geen boekje ontvangen? Vraag e> dan even naar bij een Shell verkooppunt. TEL AVIV (DPA/UPI). De rechtsge- richte nationalistische Likoed-partij, die uit de Israëlische verkiezingen als sterk ste partij tevoorschijn kwam, is met de „Nationaal-Religieuze Partij” (NRP) op de hoofdpunten tot overeenstemming ge komen over een regeringscoalitie. Naar gisteren in Tel Aviv verluidde, zijn de twee partijen het vooral eens geworden over de veiligheids- en vestigingskwesties, evenals over een religieuze status quo. Volgens welingelichte kringen betekent dit akkoord, dat van de bezette Arabische gebieden in elk geval West-Jordanië niet wordt teruggegeven en dat er daarentegen meer joodse nederzettingen in het bezette gebied komen. Naar de mening van waar nemers betekent het akkoord verder, dat er niet zal worden gestreefd naar verdere verwereldlijking van het openbare leven. Met de burgerlijke nieuwe „democrati sche vernieuwingsbeweging” heeft Likoed evenwel nog geen overeenstemming kun nen bereiken. Deze partij is tot aanzienlijk grotere concessies aan de Arabieren bereid. De leider van de Likoed-partij, Mena chem Begin, zal over enkele dagen uit het ziekenhuis ontslagen worden en „zal niet beperkt zijn in de mogelijkheid de taak van premier uit te oefenen”. Dit heeft zijn arts, dr. Laniado, gisteren meegedeeld. De 63-jarige Begin werd van de hartbe- wakingsafdeling in het Ichilov-ziekenhuis in Tel Aviv, waar hij zondagnacht was opgenomen na een ontsteking van het vlies rond zijn hart, naar een eigen kamer over gebracht. Dr. Laniado zei dat Begin, die in maart een bijna-fatale hartaanval kreeg, vanwege de jongste episode niet beperkt zal zijn in de mogelijkheid de taak van minister-president uit te oefenen. Begin zal worden meegedeeld dat hij „zijn inspannende activiteit en afmattende agenda moet beperken. Maar dat is iets wat ik ook zonder de geschiedenis van een eerdere hartaanval zou hebben voorge steld”. „Het is een goede raad voor een man op deze leeftijd en in die positie redelijker te werken. Maar het zal zeer moeilijk zijn hem, nadat hij uit het ziekenhuis ontslagen is, onder controle te houden DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Schelto Patijn (PvdA) heeft, als lid van het Europees Parlement, de Euro pese Comissie gevraagd waarom zij de ministerraad niet wil voorstellen de in voerrechten op koffie op te schorten. Met name de Nederlandse regering zou het „dagelijks bestuur” van de Gemeen schap hebben verzocht dit invoerrecht op te schorten in verband met de sterk geste gen koffieprijzen. (Een besluit als het op schorten van invoerrechten kan in de EEG slechts door de ministerraad worden genomen, maar alleen als de commissie een voorstel heeft gedaan redactie). jss HENGELO (ANP). De vier Hengelose bedrijven Stork, Heemaf, Hollandse Sig- naai en Hazemeyer, die met ingang van het gen niet los te koppelen van de bedrijven. De leerlingen moeten onder normale ar beidsvoorwaarden worden aangenomen Als de bedrijven een vakschool willen op richten en die los willen koppelen van de ke bedrijfsscholen moeten worden onder- bedrijven, dan valt die school volgens het gebracht, nog teveel studie en overleg dat Jongerencontact onder verantwoordelijk- verwezenlijking ervan in 1977 niet moge- heid van het Ministerie van Onderwijs, lijk is. Dit betekent dat de leerlingen van de bedrijfsscholen op dezelfde voorwaarden pe ondernemingsraad van Hoogovens worden aangenomen als vorig jaar. Het heeft negatief geadviseerd over de school, eerste jaar krijgen de leerlingen eenoplei- Zowel het ministerie als de ondememings- x raad hebben de directie gezegd met alle betrokkenen eerst rond de tafel te gaan zitten voordat een dergelijke school wordt opgezet, zo merkte Vreeman op. f

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27