Veel verkeer verwacht met Pinksteren or Sc] aai va CMC „REDELIJK TEVREDEN" Nederland wil meer steun Y voor Zimbabwe en Namibië di en dan dit noq Gewonden bij ontploffing in Amsterdam het \x/€€r] Campagne gestart 99 I Ol In 1 Cor MAN OVERLEDEN NA VECHTPARTIJ Vietnam zet zoeken naar vermiste Amerikanen voort ■Bw-Z r D O 19 7 7 M E I 2 6 DONDERDAG 2 BINNEN- EN BUITENLAND Nucleair Klacht Kritiek Amin komt toch Minder leden Kaasmarkt Aarzeling Geheel ontkleed SWAPO Grootste partij JE grott aanv in de Begi print Werkkapitaal lof ambai drew komst Britta nog s: wereli Afriki tionai Miljoeneninkomen Om drugs te kopen Bomaanslag te S HilRSw7' - L verkeerde declaraties ingediend 1 p ROTTERDAM (ANP). De Cooper» WEERRAPPORTEN De kaasmarkt, meldde drs. Timmer, DRS C TIMMER Droog en zonnig, maar later wolkenvel den met daling van temperatuur. Tegen alle verwachtingen in veroorzaak te de droge zomer geen lagere melkaan- voer bij CMC/Melkunie, de melkverwer- kende onderneming van deze coöperatie. De afzet van consumptiemelkprodukten steeg fnet twee procent en ook werden meer dessertprodukten verkocht. De ex port van zuivelprodukten (boter, kaas, melkpoeder) ging met 37 procent omhoog, Op 2 juni zetten de VS en Vietnam hun overleg over herstel van de normale be trekkingen in Parijs voort. De regering- Carter heeft al te kennen gegeven dat zij de aanvrage van Vietnam voor het lid maatschap van de Verenigde Naties zal steunen, maar dat zij niet van plan is herstelbetalingen te doen. De neuroloog vertelde dat in 1971 op verzoek van de ziekenhuisdirectie uit de staf een commissie van goede diensten van drie man was benoemd, omdat er op de röntgenafdeling een conflict van persoon lijke aard was ontstaan tussen beide specialisten. „Wij hadden de indruk dat ze overbelast waren en daarnaast was de organisatie van de afdeling onvoldoende”, aldus getuige. DEN BOSCH. (ANP) De organisatie van de röntgenafdeling van het St. Joseph- ziekenhuis in Eindhoven waar twee van valsheid in geschrifte verdachte röntgeno logen uit Valkenswaard gewerkt hebben, was onvoldoende. Dit heeft gisteren de neuroloog van dit ziekenhuis, dr. L. Kort beek, op de tweede zittingsdag het vier dagen durend hoger beroep voor het Hof in Den Bosch gezegd. De twee röntgenolo gen werden eerder door de rechtbank ver oordeeld omdat ze te hoge declaraties had den ingediend. 27 27 0 0 Een der raadslieden vroeg aan een van de verdachten welke zakelijke conse quenties deze affaire, los van de strafzaak, voor hen heeft gehad. Daarop antwoordde hij: „Na vijftien jaar dienst in het zieken huis ben ik op staande voet ontslagen”. Tijdens het persoonlijk verhoor van de röntgenologen zeiden dezen niet met opzet verkeerde declaraties te hebben inge diend. De commissie had de ziekenhuisdirectie aanbevolen zolang er maar twee röntgeno logen waren en er de eerste jaren geen derde bij zou komen een algemeen medi cus, een wat oudere dokter, als manager aan te stellen om de eenvoudige medische zaken te behandelen zodat de beide specia listen zich alleen met de röntgendiagnos- tiek bezig konden houden. De commissie had zich niet met de financiële zaken be moeid. Nederland verleent uitsluitend humani taire steun, niet in geld, maar in de vorm van goederen. De leiders van het Patriot tisch Front van Zimbabwe, Robert Moega- be, en van de SWAPO, Sam Noejoma, hebben De Hoop Scheffer bedankt voor deze steun. De Nederlandse regering is niet ontevre den over het verloop van deze conferentie. Over steun aan de bevrijdingsbewegingen van Namibië en Zimbabwe. De SWAPO, de Southwest African Peoples Organization, wordt niet „de enige authentieke vertegenwoordiger van het volk van Namibië genoemd, zoals oor spronkelijk het plan was. De westelijke voorbehoud geldt en evenmin gezegd of zij zich wel of niet aansluiten bij de consensus waarmee de verklaringen zijn aangeno men (een op het eerste gezicht wonderlij ke, maar in de Verenigde Naties niet onge bruikelijke procedure). DEN HAAG (ANP). Evenals met de Paasdagen zal het tijdens het komende Pinksterweekeinde behoorlijk druk wor den in ons land, niet alleen door de komst van buitenlanders, maar ook door de drukte, die onze eigen landgenoten op de wegen veroorzaken. Veel zal echter van het weer afhangen, aldus deskundigen. AMSTERDAM (ANP) Twee werkne mers van Stork-Werkspoor Diesel aan de Oostenburgermiddenstraat in Amsterdam hebben gistermiddag verwondingen opge lopen bij een ontploffing in het carter van een motor. Het tweetal is door de GG en GD voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. Vrijdag en zaterdag wordt er vooral op de wegen naar de kust een verkeersaan bod verwacht dat groter is dan anders op deze dagen het geval is. Ook zondag en maandag wordt er extra drukte verwacht met in de late maandagmiddag en avond uren een nog drukker verkeer van naar huis terugkerende buitenlanders en land genoten. Het kan op sommige punten tot filevor ming leiden, aldus de rijkspolitie. Deze raadt de automobilisten dan ook aan zich van tevoren te beraden over andere dan gebruikelijke routes. Aan de kust is Zandvoort waarschijnlijk een uitzondering, want daar zal het door de races, het Casino en de voor het laatst openzijnde Keukenhof drukker zijn dan elders aan de kust. Als het weer mooi is zullen de kampeer terreinen het ongetwijfeld ook druk krij gen. Duinrell in Wassenaar heeft de eerste toeloop al te verwerken gekregen. Uit de gemaakte reserveringen valt af te leiden, dat de hotels en pensions aan de kust over het algemeen zeer goed bezet zijn. Bij particulieren is er bijna overal ruimte en dat is ook in het binnenland het geval. De hotels daar hebben over het algemeen nog meer ruimte dan in de Randstad en aan de kust. Bij gebrek aan accommodatie kan het „westen” op hen terugvallen. keeper van een café in de hofstad met een mes te hebben neergestoken. Die bar De Haagse politie heeft een 21-jarige man aangehouden die heeft bekend vorige week dinsdag diep in de nacht de bar Nixi met I kaans Woc tieke sende affair Ove minis: Owen Lond< zou m verier aanpr van A You racist WASHINGTON (DPI). De regering in Hanoi heeft gisteren laten weten, dat het zoeken naar vermiste Amerikaanse mili tairen sal worden voortgezet, ook al heeft de regering-Carter verklaard dat zij zich niet zal honden aan een belofte van presi dent Nixon van 1 februari 1973 voor hnlp bij de wederopbouw van Vietnam. 24 25 24 23 25 19 24 23 23 25 17 29 20 19 19 27 26 22 11 27 24 13 20 25 23 24 17 27 23 23 24 19 24 30 25 11 22 24 20 21 22 AMSTERDAM (ANP). In het Wilhel mina Gasthuis in Amsterdam is gisteren een 20-jarige man overleden aan de ver wondingen die hij eerder deze week bij een vechtpartij had opgelopen. Als er nu in Italië algemene verkiezingen zouden worden gehouden zou de commu nistische partij met 36,2 procent van de stemmen als de grootste partij uit de bus komen. De christen-democraten, die het land de afgelopen 30 jaar hebben gere geerd, zouden 35,4 procent van de stem men krijgen, zo blijkt uit een opiniepeiling. WA! Richa koppe genoe: Days” getrof KAl consti teren bonds in str deld, 1 twee i stemn Het ting v dergel zonde: Regi zei in tische aanha de ge< De tw van 1! van d bruikt econoi Opp uitspr het p< burge: You lander zwart» omvat vliegti vloog, zeers t< zijn o: Johan ik wis dood Vol| se ovi gespn hun e Hij onder cheur haddt O o o no ono no o o ono ono ono ono z ono w o o zzw n o ono z nw wzw ono ono w. st. wnw zw ono wzw zzo o z o nno verand. ono n ono nno wzw w. st. n De coöperatie kon haar leden een melk prijs van 54,77 cent per kilo met 3,86 procent vet en 3,33 procent eiwit uitbeta- len, tegen 51,08 cent vorig jaar. Dit bete kent dat van de totale omzet van 822 miljoen (v.j. 747 miljoen) 52,6 procent naar de leden gaat. Aan voorschotten is al 396 miljoen uitbetaald, Nu besloot de ledenraad tot een slotuitkering van 36 miljoen, waarvan 21 miljoen als werkka pitaal aan de onderneming ter beschik king wordt gesteld. In de ledenraadsvergadering vertelde drs. C. Timmer, voorzitter van de raad van bestuur van CMC/Melkunie, dat de resul taten van de eerste maanden van 1977 enige verbetering tonen ten opzichte van die van de overeenkomstige maanden van 1976. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. 1. bew. z. bew. onbew. h. bew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. h. bew z. bew. h. bew. onweer 1. bew. h. bew. geh. bew. h. bew. 1. bew. z. bew. onbew. onbew. onbew. z. bew. onbew. regen 1. bew. onbew. onbew. onbew. z. bew. 1. bew onbew. h. bew. geh. bew. onbew. z. bew. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o 0.1 o 0.1 o o o o o 4 o o o 1 o 0.2 0 0 0 0 o o o o In vlak Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VLissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Iatan boel Palmas New York Tel-Aviv Tunis De vechtpartij speelde zich zondag avond af aan de Zeedijk. Aanleiding zou een mislukte heroïnedeal zijn geweest. Op de röntgenafdeling was een gehaaste, om niet te zeggen geprikkelde sfeer, zo voegde dr. Kortbeek er nog aan toe. Mr. De Hoop Scheffer, heeft in Mapato gezegd dat Nederland de door de Veilig heidsraad afgekondigde sancties nauw keurig toepast. Nederland is ook voorstan der van een verplicht wapenembargo te gen Zuid-Afrika, „en indien niet spoedig voortgang wordt gemaakt bij het oplossen van de problemen, zou het ook voorstan der zijn van maatregelen die door de Vei ligheidsraad op economisch terrein wor den genomen.” Oud-president Ford van de VS en zijn vrouw zullen de komende vijf jaar nog zo’n slordige drie miljoen dollar verdienen aan het feit dat Gerald Ford een kleine tweeëneenhalf jaar op het Witte Huis heeft gewoond. Dat bedrag van drie miljoen omvat anderhalf miljoen dollar voor tv- films en -optredens; voor de memoires komt daar nog eens een miljoen bij. Ver der zijn er nog het presidentiële pensioen van een kleine 100.000 dollar per jaar plus nog eens 600.000 dollar per jaar (schatting) voor de kosten van een kantoor, personeel en vervoer. Een waakhondcommissie van de Inter nationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Ge nève heeft scherpe kritiek op de Sovjet unie en andere Oosteuropese landen „we gens het beperken van de rechten van de mens”. Zo staan de Sovjet-Unie en haar Oosteuropese bondgenoten niet toe dat hun arbeiders vakbonden vormen buiten die voorgeschreven door de communisti sche partij om. De ILO vraagt deze landen hun wetgeving te veranderen zodat hun arbeiders dat recht wel krijgen. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon: 5-16. Min. temp.: om streeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ROTTERDAM (ANP). De Coöpera- maar niettemin stonden de resultaten van tieve Melkcentrale CMC gevestigd te deze afdeling onder druk. Ook voor 1977 Weerden, werkend in West-Nederiand wordt daarmee rekening gehouden, is over het verloop der saken in 1976 redelijk tevreden. Dit blijkt uit het jaar verslag. uitgebracht in de vandaag te Bot terdam gehouden ledenraadsvergadering. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse woorden aangegeven welke punten dit regering meent, dat „niet-aflatende” druk moet worden uitgeoefend op het „illegale bewind-Smith” in Zuid-Rhodesië en de Zuidafrikaanse regering om tot een oplos sing te komen van de kwesties Namibië (Zuidwest-Afrika) en Zimbabwe (Zuid- Rhodesië). Het is ook meer dan ooit nodig, de steun aan de volkeren van Namibië en Zimbabwe te vergroten. Dit heeft Neder lands „reizende ambassadeur”, mr. J. de Hoop Scheffer verklaard op de VN-confe- rentie die de afgelopen week in Mapoeto, de hoofdstad van Mozambique, is ge houden. heeft dit jaar grote zorg gegeven. Hij vroeg zich af of de structuur van het kaasafze- tapparaat nog wel overeenkomt met de eisen van deze tijd. Meer en meer zal men zich volgens hem moeten afvragen hoe produktie en commercie nauwer aan el kaar gekoppeld kunnen worden. CMC-voorzitter A. van Leeuwen, vee houder te Delfgauw, voorspelde voor de komende twintig jaar een halvering van de oppervlakte grasland in West-Nederland, een gebied waar nu per boerderij 2,5 maal zo veel melkkoeien worden gehouden en vier maal zo veel melk wordt geprodui ceerd als gemiddeld in de hele EEG. Door die grasland-amputatie, meende hij, hoeft de melkproduktie niet in gevaar te komen, mits de melkveehouderij op het blijvende grasland alle kansen krijgt om zich verder te ontwikkelen. De verwachtingen bij CMC zijn in het algemeen dan ook getemperd. De inko mens van de leden-veehouders zullen on der druk blijven staan, zo verwacht de coöperatie, en de uittocht uit de melkvee houderij zal dientengevolge aanhouden. Ruim 400 leden moesten in het verslagjaar hun bedrijfsactiviteiten beëindigen, het le dental verminderde van 7.423 tot 7.128. De melkaanvoer bij CMC/Melkunie groeide van 942 tot 983 miljoen kilo. Daar van werd bijna 100 miljoen kilo verkocht aan deelnemingen en derden, de rest werd verwerkt in de 17 Melkunie-fabrieken met de hulp van 3.178 medewerkers, honderd minder dan het jaar tevoren. Het proces van rationalisatie werd krachtig voortgezet. Er werd voor ƒ31,5 miljoen geïnvesteerd en voor 22,2 mil joen afgeschreven. Het beleid van CMC/Melkunie blijft erop gericht, nieuwe produkten te ontwikkelen en nieuwe markten te zoeken en de kosten tot het uiterste te beheersen. Frankrijk zeil Peru voorzien van nucleai re technologie, zo heeft de Peruaanse mi nister van Buitenlandse Zaken José de la Puente bekendgemaakt. Vorige week heeft Peru met Argentinië een akkoord getekend voor de levering van een experi mentele kernreactor door Argentinië, die bij Lima zal worden geïnstalleerd. „De eenzijdige opzegging van het ak koord door de Verenigde Staten heeft geen rechtskracht”, aldus de Vietnamese rege ring in een verklaring die door het nationa le persbureau in Hanoi werd verspreid. Omdat enkele landen die in de Veilig heidsraad zitting hebben, zelfs niet bereid zijn de uitvoer van wapens naar Zuid- Afrika te verbieden, is het hoogstonwaar- schijnlijk dat zij wel economische sancties tegen dit land zouden willen toepassen. Overigens neemt Nederland vrijwillig een wapenembargo in acht. In het actieprogramma wordt de rege ringen ook gevraagd, oliemaatschappijen die in hun land zijn gevestigd, te verbieden rechtstreeks of via omwegen olie te leve ren aan het onwettige racistische regime in Zuid-Rhodesië. De Engelse regering on derzoekt of de (Nederlands/Engelse) Shell en British Petroleum via Zuid-Afrika, Rhodesië olie leveren, en Nederland is bij dit onderzoek behulpzaam. VRIJDAG 27 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.31 uur onder 21.44 uur Maan op 14.45 uur onder 2.34 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10.13 uur en 22.50 uur Laagwater 5.29 uur en 18.10 uur De vertegenwoordiger van de Palestijn se bevrijdingsbeweging PLO bij de Ver enigde Naties, Zehdi Labib Terzi, heeft de Veiligheidsraad gevraagd „doeltreffende maatregelen te nemen om onmiddellijk een eind te maken aan de brute praktijken van de Israëlische bezettingsmacht”. De PLO protesteert met name tegen een inci dent op 3 mei jl. in de stad Qabatya op de westelijke Jordaanoever, waarbij een vrouw van 55 en een jongen van 15 jaar tijdens een betoging zouden zijn doodge schoten door Israëlische militairen. Op een vraag van een der raadslieden, mr. R. J. Polak, aan de administrateur van het ziekenhuis L. van Roy, aan wie de röntgenadministratie verantwoordelijk was voor het coderen (het met codenum mers vermelden van de gedane onderzoe ken) antwoordde de getuige „aan de rönt genologen”. Op verzoek van de verdediging hoorde het Hof prof. dr. C. Puylaert, hoogleraar röntgendiagnostiek uit Utrecht. Hij is voorzitter geweest van een commissie van vijf medisch deskundigen, die in deze zaak een rapport heeft opgesteld. Mr. Polak vroeg zijn mening over de opvatting der röntgenologen, dat de maag zeer uitge breid onderzocht moest worden en als een uitvoerig onderzoek werd berekend. De hoogleraar zei dat dit nogal ongebruike lijk, maar acceptabel is. De vraag was volgens hem echter of dit op de manier zoals de röntgenologen deden moest wor den gedaan. landen zijn van oordeel dat deze organisa tie een zeer belangrijke rol speelt, maar dat ook andere groepen de mogelijkheid moeten hebben hun opvattingen kenbaar te maken. In het actieprogramma wordt alle vak bonden gevraagd schepen, vliegtuigen en andere vervoermiddelen die produkten uit Namibië vervoeren, te boycotten. De ne gen hebben op dit punt voorbehoud ge toond, en met name de Nederlandse afge vaardigde heeft uiteengezet dat niet de regering, maar het parlement een wet moet uitvaardigen die werving en (finan ciering van) opleiding van huursoldaten strafbaar stelt. Vliegtuigen die Zuid-Rhodesië aandoen, moeten landingsrechten worden ontzegd. De sancties tegen Zuid-Rhodesië dienen te worden uitgebreid. Tot tevredenheid van de westelijke lan den wordt in het actieprogramma de rege ringen niet gevraagd steun te verlenen aan de gewapende strijd van de SWAPO die in Namibië een guerrilla voert tegen Zuid- Afrika en het z.g. Patriottisch Front dat vanuit Mozambique het bewind van lan Smith in Rhodesië bestrijdt. Het oorspron kelijke ontwerp omvatte wel een dergelij ke oproep. De westelijke landen nemen ook een afwachtende houding aan tegenover het verzoek van de conferentie aan de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties, een speciale zitting te beleggen over Nami bië. Zij geven er de voorkeur aan, af te wachten wat de stappen opleveren die vijf westelijke leden van de Veiligheidsraad bij de Zuidafrikaanse premier Vorster hebben genomen. Een speciale zitting van de assemblee zou deze stappen kunnen doorkruisen en de tegenstellingen ver scherpen. Volgens de Nederlandse regering is de hoop, dat de kwesties Namibië en Zimbab we op vreedzame wijze kunnen worden opgelost, toegenomen. Niettemin moet, al dus De Hoop Scheffer, „niet aflatende druk op het onwettig bewind in Zuid- Rhodesië en de regering van Zuid-Afrika worden uitgeoefend, en meer steun wor den verleend aan de volkeren van Zimbab we en Namibië. President Idi Amin van Oeganda heeft gezegd dat hij de conferentie van staats hoofden van het Britse Gemenebest, die volgende maand in Londen wordt gehou den, toch zal bijwonen, „of men dat nou leuk vindt of niet”. Uit Britse regerings- bronnen is vernomen dat Amin geen toe stemming zal krijgen om Engeland binnen te komen. O.a. Britse kranten en parle mentariërs hebben geëist dat Amin het land niet mag binnenkomen, vanwege de wreedheden en de schendingen van de mensenrechten die zich in zijn land voor doen. Twee jongens, 16 en 19 jaar oud, hebben tegenover de Haagse politie bekend dat zij de afgelopen maanden uit meer dan 100 niet afgesloten auto’s in de hofstad girobe taalkaarten, betaalcheques en andere waardevolle papieren hebben geroofd. Het tweetal vervalste handtekeningen en in casseerde het geld bij banken en postkan toren. Het geld - de grootte van de totale schade was de politie nog niet bekend - werd gebruikt voor de aankoop van drugs. Aanvankelijk werd in de westelijke hoofdsteden gezegd dat de conferentie een sterk propagandistisch karakter zou krij gen en dat, mede onder invloed van de Oosteuropese landen, felle kritiek op het Westen zou worden geleverd. Men aarzel de of men vertegenwoordigers naar Ma poeto zou zenden. Het besluit van de Amerikaanse rege ring haai- vertegenwoordiger bij de VN, Andrew Young, naar de Mozambiquaanse hoofdstad te laten gaan, heeft ertoe bijge dragen dat talrijke westelijke landen toch besloten aan de conferentie deel te nemen. De negen landen van de EEG hebben, bij monde van de Engelse voorzitter, enig voorbehoud in acht genomen ten aanzien van bepaalde punten van de slotverklaring en het actieprogramma. Zij hebben, om controverses te vermijden, niet met zo veel Volgens een woordvoerder van Stork- Werkspoor heeft de explosie zich voorge daan tijdens het proefdraaien van een grote dieselmotor. Naar hij zei is niets gebleken van nalatigheid of van construc tiefouten. „Dit kan gebeuren indien een groot aantal factoren toevallig tegelijk op treedt. Het komt echter zeer zelden voor”, aldus de woorvoerder. Door de explosie is alleen schade aangericht aan de betreffen de motor. De twee gewonden hebben vol gens de woordvoerder brandwonden en ontvellingen opgelopen. Hoe druk het zal worden, valt volgens de deskundigen niet te zeggen. Over het alge meen is de verwachting, dat het buiten lands bezoek geen al te grote moeilijkhe den zal opleveren. Sinds enkele weken mogen Amerikanen na een jarenlang verbod van overheidswe ge met vakantie naar Cuba, maar gisteren' zijn de mogelijkheden daartoe plotseling kleiner geworden. Een bomexplosie zorg de er namelijk voor dat het kantoor van de chartermaatschappij, die de eerste reizen naar Cuba verzorgt, geheel werd verwoest. Het was het kantoor van McKey Internati onal Airlines in Fort Lauderdale (Florida). as Röntgenologen keeper ligt nu nog steeds in ernstige toe stand in een ziekenhuis. De man zegt dat hij de barkeeper te lijf was gegaan omdat deze handtastelijk werd en - geheel ont kleed - plotseling op hem af was gekomen. De 21-jarige, die een behoorlijke hoeveel heid alcohol op had, werd daarop kwaad, sloeg de barkeeper eerst met een lamp op het hoofd en stak hem daarna neer. Na zijn daad nam hij de vlucht en zwierf een week door Den Haag, waar hij twee inbraken pleegde. Hij was al eens veroordeeld we gens inbraken. Nu zal de 21-jarige poging tot doodslag ten laste worden gelegd. t „Niet met opzet In Spanje is de officiële verkiezingscam pagne voor de eerste vrije verkiezingen in 40 jaar begonnen. Met het oog op de ver kiezingen, op 15 juni, wordt nu al met man en macht gewerkt om door middel van plakkaten de kiezers op te wekken hun stem uit te brengen. ■op n<ü j S E” Jo £S EE «Jm o” c MS' £2

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2