NIXON: „WOODWARD EN BERNSTEIN TUIG ONTSTELTENIS IN ARBEIDERSPARTIJ PODGORNI BEKWAAM BEMIDDELAAR Schmidt schuldig aan schending van grondwet achtergrond H „CUBANEN IN ETHIOPIË” Young: „Russen zijn de ergste racisten” 3 In laatste tv-interview met David Frost: HET ZWAARST State Department: Constitutionele Hof: SAOEDI-ARABIE ZAL OLIE NIET ALS WAPEN GEBRUIKEN VERGRIJZING Sleutelpositie Generaal Singlaub verdedigt visie inzake Z-Korea Agnew ss^. DONDERDAG 2 6 M E I BINNEN- EN BUITENLAND t 1 (Van onze redacteur in de VS) WASHINGTON. Twee dagen van besprekingen tussen presi dent Carter en de Saoedi-Arabi- sche kroonprins Fahd hebben weinig concrete overeenstem ming opgeleverd over de proble men in het Midden-Oosten. (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. Oud-minister van Defensie Mosje Dajan heeft grote opschudding gewekt in Israel door een aanbod van de Likoed te aanvaarden om als minister van Buitenlandse Zaken zitting te nemen in de nieuwe Likoed-regering. Enige dagen geleden heeft Likoed-leider Begin in het geheim Dajan dit aanbod gedaan en Dajan heeft het in principe aanvaard, zo deelde hij gisteravond mee. 19 7 7 MH r Mosje Dajan aanvaardt I post in Likoed-kabinet MOSJE DAJAN Besprekingen Carter en Fahd leverden weinig op 9 premier heeft kunnen overleggen. President Carter en prins Fahd i i Nixon deed dat in zijn vierde en laatste interview met David Frost, gisteravond te zien op de Ameri kaanse tv. Woodward en Bernstein gaven met hun journalis tieke graafwerk voor de „Washington Post” de beslis sende stoot tot het ontrafelen van de Watergate affaire die Nixon uiteindelijk tot heengaan dwong. LONDEN. (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, An drew Young, heeft gisteren bij zijn aan komst in Londen gezegd dat in Groot- Brittannië de oude koloniale mentaliteit nog steeds vaardig is, dat de Russen ’s werelds ergste racisten zijn en dat Zuid- Afrika alvorens ineen te storten nog reac- tionairder zal worden. Volgens hem probeert de Zuidafrikaan- se overheid al achter de namen van die gesprekspartners te komen. Hij heeft ze hun expres niet gevraagd, zei hij. Hij zei ook te hebben geweten dat zich onder zijn gehoor twintig zwarte recher cheurs van het bureau van staatsveiligheid hadden bevonden. Over zijn besprekingen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen verklaarde Young desgevraagd in Londen dat hij niet geloofde dat hij deze zou moeten aansporen Young heeft in het verleden kritiek geoefend op de Britse aanpak van de problemen in het zuiden van Afrika. Young zei dat iedereen, inclusief hij zelf, racist is, „want het is de erfenis van een Maar Dajan heeft zeker in ogenschouw genomen dat hij nu een sleutelpositie in kan nemen in de Likoedregering. Als be- In de Arbeiderspartij is men verbijsterd over deze zet van Dajan. Dajans jarenlan ge wapenbroeder Sjimon Peres, demissio nair minister van defensie, weigerde ieder commentaar op dit wel bijzondere cyni sche politieke spel. vrouw Nixon af als een van haar man vervreemde, eenzame vrouw die zwaar dronk. Nixon zei bitter dat hij „Woodstein” deze schilde ring nooit zal vergeven en noemde hen tuig. Wat de beroerte van zijn vrouw precies heeft veroorzaakt weten de medici niet, vertelde Nixon. „Maar”, vervolg de hij, „ik zeg alleen dit: mevrouw Nixon las het boek en drie dagen later kreeg ze een beroerte”. Moskouse instituut voor voedseltech- niek. In 1944 keerde hij terug naar de Oe- kraïnse hoofdstad Kiev om daar zijn In het afrondende Frost-interview vertelde Nixon ook dat hij het generale pardon - hem verleend door zijn opvolger Ford - in eerste instantie heeft willen af slaan, omdat hij er een „schuldbekentenis” in zag. Naar zijn zeggen heeft Nixon overwogen de „lijdens weg van een proces” te aanvaarden, maar er toch van afgezien omdat hij fysiek en mentaal „murw” was. Hij betwijfelde voorts of hem wel een rechtvaardig proces wachtte. Nixon brak ook een lans voor zijn eerste vice- president, Spiro Agnew, die in 1973 moest aftreden omdat hij in een vorige funktie steekpenningen zou hebben aangenomen. Door een typisch Amerikaanse juridische schikking voorkwam Agnew dankzij zijn aftreden een strafvervolging. kiezingen naar boven geschoten Likoed- partij over met name de westelijke Jor- daan oever. Volgens Nixon was Agnew een „eerlijk en moedig man” die niet bewust over de schreef is gegaan, maar die het slachtoffer werd van een „eerzuchtige” minis ter van Justitie - Elliot Richardson - die „zijn kop en zijn baan wilde”. Het interview bevatte één uitspraak over de buiten landse poltieke en wel over de ondergrondse CIA- operaties tegen Salvador Allende. Intussen hebben de Saoedi’s wel beloofd hun olie niet te zullen gebruiken als wapen tegen de Amerikanen bij het zetten van spoed achter het zoeken naar een oplos sing in het Midden-Oosten. De Amerikaan se president heeft tijdens zijn verkiezings campagne gezegd, dat een nieuw olie-em- bargo zou worden opgevat als een daad van economische oorlogvoering. Een ander voorbeeld: een hotelbrand die tientallen opgesloten mensen bedreigt. De brand kan door kortsluiting zijn ontstaan, of door brandstichting. In het laatste geval is het toch niet je grootste zorg dat de dader wordt gepakt, maar dat de hotelgas ten worden gered. First things first, opspo ring en bestraffing van de dader zijn van eminent, maar wel van secundair belang. Het is natuurlijk buitengewoon irritant en onbevredigend als mensen die zoveel leed, angst, ongerustheid hebben berokkend op zo’n manier vrijuit gaan, maar wat is vrij uit, gesteld al dat ze in bijvoorbeeld Vietnam worden toegelaten? Ik zal ze mis sen, die plus minus 35 criminele Zuidmo- lukkers die ons land na inwilliging van hun eisen per vliegtuig zullen verlaten, maar het axioma dat er beter tien schuldi gen vrij rond kunnen lopen dan dat er één onschuldige vastzit, geldt dunkt me ook hier. Alleen gaat het om een honderdzes- tigtal onschuldigen die. vastzitten, en een 35-tal schuldigen die vrij zouden komen. WASHINGTON (UPI/Reuter). Oud-president Richard Nixon heeft het Amerikaanse journalisten koppel Bob Woodward en Leonard Bernstein „tuig” genoemd en geïnsinueerd dat hun boek „The Final Days” ertoe heeft bijgedragen dat zijn vrouw Pat getroffen is door een beroerte. WASHINGTON (Reuter/DPA). Een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat bevestiging is verkregen van het bericht dat zich in Ethiopië ongeveer vijftig Cubaanse mili taire technici bevinden. De president van de Sovjet-Unie, Nikolai Podgorni, is zonder opgaaf van redenen uit het politbureau gezet. Hij was al 74 jaar, het werd dus tijd, zult u misschien zeggen, maar zo liggen de dingen daar niet Toen ik een week geleden in de krant las dat de bewoners van een dorp in de Sovjet republiek Azerbeidsjan een 142-jarige in woner kandidaat hadden gesteld voor de gemeenteraadsverkiezingen, niet omdat hij zo oud was maar omdat hij zo wijs was (komt tijd komt raad, nietwaar?), vond ik dit minder opmerkelijk dan de meeste Nederlanders, denk ik, want ik had net een lezing bijgewoond van de slavist John Lo- wenhardt over het politbureau. Hij vertel de dat de gemiddelde leeftijd van de vijf tien leden van het politbureau in septem ber van 1976 niet minder dan 66 jaar was, terwijl op dat tijdstip de gemiddelde leef tijd van het (vergelijkbare) Britse kabinet 53 jaar was, en van het kabinet-Den Uyl niet meer dan 49 jaar. In de Nederlandse regering zaten op dat moment tien leden die jonger waren dan 50 jaar, terwijl het politburo niet één lid telde dat de 50 jaar nog niet bereikt had. Rood vergrijst. Interessant is het ook te weten, dat niemand buiten de Sovjet-Unie, en zeg maar rustig: hooguit een enkeling buiten het politburo kan vertellen hoe de uitslui ting van Podgorni tot stand is gekomen. Een zo voor de hand liggend en (naar onze begrippen) simpel gegeven als: hoe hoog moet het quorum zijn, dus het aantal aan wezige leden van het politburo dat een zo ingrijpende beslissing als de uitsluiting van de president neemt, is onbekend. Ver eisen zulke beslissingen een gewone meer derheid, of tweederde meerderheid, hoe veel leden dienen er minstens aanwezig te zijn. Dat soort vragen is zelfs aan de grootste experts van de structuur van de communistische partij in de Sovjet-Unie geheel onbekend. Ze doen maar zo’n beet je, blijkbaar. KARLSRUHE (DPA) Het Westduitse constitutionele hof in Karlsrühe heeft gis teren vastgesteld dat de tegenwoordige bondskanselier Helmut Schmidt in 1973 in strijd met de grondwet heeft gehan deld, toen hij als minister van Financiën twee miljard mark besteedde zonder toe stemming van het parlement. Het geld was overgebleven van de begro ting voor 1973. Volgens het hof mag een dergelijk overschot niet worden besteed zonder de goedkeuring van de Bondsdag. Regeringswoordvoerder Klaus Boiling zei in Bonn dat zelfs de christen-democra- tische oppositie, die de zaak in Karlsrühe aanhangig had gemaakt, niet bestreed dat de gedane uitgaven noodzakelijk waren. De twee miljard mark werd aan het eind van 1973, kort na de oliecrisis als gevolg van de Arabisch-Israëlische oorlog, ge bruikt voor overheidsinvesteringen om de economie aan te zwengelen. Oppositieleider Helmut Kohl noemde de uitspraak van het hof een overwinning van het parlement en de belastingbetalende burger op de regering. 1 trijfel door Nico ScheepmakerW (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU. Nikolai Podgorni in februari 74 jaar geworden heeft veel bemiddelingspogingen voor het Krem lin ondernomen, maar was blijkbaar niet in staat om in eigen zaken te bemid delen en verdween deze week verras send uit het politburo van de communis tische partij van de Sovjet-Unie. Daar mee is naar alle waarschijnlijkheid een einde gekomen aan een politieke loop baan die onder Nikita Kroesjtsjev sterk omhoogschoot en onder diens opvolger Leonid Breznjev z’n top bereikte. In opdracht van Nixon heeft de CIA in 1970 gepro beerd Allende’s optreden als president te verhinde ren. Volgens Nixon was die heimelijke aktie gerecht vaardigd omdat Allende een „dictatoriaal regime”' wilde vestigen. Allende,'zo betoogde Nixon, wilde Fidel Castro ook hulp bieden bij de uitzaaiing van het communisme in heel Latijns-Amerika. De ontsteltenis in de Arbeiderspartij is des te groter, omdat al voor de verkiezin gen Dajan overwoog over te stappen naar de Likoed. De Arbeiderspartij, bang om stemmen te verliezen, plaatste Dajan als vijfde op de lijst van de Arbeiderspartij en hem werd schriftelijk beloofd dat de Ar beiderspartij een referendum zou houden over de toekomst van de bezette West oever, voordat eventueel tot het opgeven van een dee) van die oever zou worden besloten. Dajan had zich zorgen gemaakt over de toekomst van de Likoed. Waar schijnlijk maakte Dajan voor de verkiezin gen de rekensom dat hij bij de Likoed lyeinig te zoeken had voor een politieke comeback. Hij voegde eraan toe dat het ministerie een versterking van enige omvang van deze aanwezigheid als zeer ernstig zou beschouwen. De technici zijn volgens de woordvoerder onlangs in Ehtiopië aange komen. Hij zei niet te weten of de Cubaan se leider Fidel Castro van plan was het aantal te versterken of gevechtseenheden naar Ethiopië te sturen. De Washington Post heeft uit Mogadis- joe vernomen dat spoedig tussen de vier en vijfhonderd Cubanen naar Ethiopië zullen worden gestuurd. Hierop inhakend zei de woordvoerder van Buitenlandse Za ken dat als dit bericht juist zou blijken te zijn, gesproken zou kunnen worden van een „ernstige ontwikkeling”. Volgens wel ingelichte kringén in Washington heeft Cu ba zich bereid verklaard met de Ameri kaanse regering te spreken over de om streden rol die Cuba in Afrika speelt. Hoewel Nixon fel tegen „Woodstein” van leer trok, bevestigde hij de waarheid van een scène waarin hij huilend neerknielt om samen met Henry Kissinger, toen minister van Buitenlandse Zaken te bidden. Nixon vertelde dat hij Kissinger later heeft gebeld met het verzoek deze pijnlijke episode niet naar buiten te brengen. Gezien het boek is dit echter toch gebeurd. In „De laatste Dagen”, handelend over de periode vlak voor het aftreden, schilderen de auteurs me- Podgorni komt uit de Oekraïnse repu bliek. In 1917 nam hij in zijn geboorte dorp Karlovka deel aan de revolutie. In 1920 leidde hij een cel van de communis tische jeugdorganisatie Komsomol. In 1930 werd hij volwaardig lid van de com munistische partij. Hij werkte als inge nieur in een suikerraffinaderij. Dat leid de indirect tot zijn benoeming tot plaats vervangend minister voor de voedselin dustrie van de Oekraïne Toen de Duit sers werd Podgorni naar Moskou gehaald om de leiding op zich te nemen van het Na de zesdaagse oorlog in het Midden- Oosten, bezocht Podgorni in 1967 Egyp te, Syrië en Irak om de gevolgen van het conflict te bespreken. Enkele jaren later (1971) was hij terug in Cairo om daar het Russisch-Egyptische vriendschaps- en samenwerkingsverdrag mede te onder tekenen in een Kremlin-poging om de steeds groter wordende kloof met Egyp te te overbruggen. Vorig jaar maart verbrak president Sadat dit verdrag voortijdig Tijdens een bezoek aan Rome in 1967 werd Podgorni het eerste Russische staatshoofd dat ooit door de paus in audiëntie werd ont vangen. De situatie veranderde na de verkiezin gen. Dajan toonde zich in een interview direct na de verkiezingen niet bijzonder bedroefd over de Likoed-overwinning, maar hield zich verder op de vlakte. Van een overgang naar de Likoed was geen sprake, verzekerde hij. werkzaamheden als plaatsvervangend voedselminister weer op zich te nemen Geen eenvoudige opgave, mede door de politiek der verschroeide aarde die de terugtrekkende Duitsers hadden toege past. In 1946 kwam hij naar Moskou terug als vertegenwoordiger' van Oekra ïne bij de regering in Moskou In 1950 werd hij partijleider van hét gebied rond de stad Charkov en in ,1957 werd hij partijleider voor de hele Oekraine. Via in 1941 de Sovjet-Unie binnenvielen. centrale comité en politburo belandde hij onder Nikita Kroesjtsjev in de allerhoog ste partijkringen. Weliswaar zei Fahd bij zijn aankomst prijzend dat Carter in het Midden-Oosten weer voor enig optimisme heeft gezorgd, maar Carter heeft niet willen toegeven aan de Arabische eis dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie rechtstreeks bij een Ge- neefse vredesconferentie moet worden be trokken. De VS zullen geen contact met de PLO opnemen alvorens die organisatie het Israëlische recht van bestaan heeft erkend. Fahd, zo bericht het Libanese dagblad Al Anwar tenminste, heeft zijn reis naar Washington bijna afgezegd omdat de VS Israel weer op de lijst van landen hadden gezet met de hoogste prioriteit voor de aankoop van technologisch ver ontwik keld wapentuig, vanwege Amerikaanse wetgeving die tegen de Arabische boycot is gericht en in verband met opmerkingen van leiders van de bij de Israëlische ver- Toen de wispelturige leider werd af ge zet, kwam Podgorni met Breznjev en Kosiging naar voren als lid van het driemanschap dat het collectieve leider schap voortaan moest garanderen. Eind 1965 werd hij „voorzitter van het presidi um van de opperste Sovjet”, een functie die men met die van een staatshoofd kan vergelijken. Uit zijn vele reizen binnen en buiten het Oostblok, bleek wel dat Pod gorni deze functie niet als een louter ceremoniële taak opvatte. WASHINGTON (Reuter). Generaal- majoor John Singlaub. die door president Carter is teruggeroepen van zijn post als stafchef van het Amerikaanse leger in Zuid-Korea, heeft gisteren in Washington verklaard, dat de meeste Amerikaanse functionarissen in Zuid-Korea het met hem eens zijn, dat de voorgestelde terug trekking van de Amerikaanse grondstrijd krachten in Zuid-Korea zal leiden tot een ernstig oorlogsrisico van de kant van Noord-Korea. De generaal zei dit voor een ondercom- missie voor de strijdkrachten uit het Huis van Afgevaardigden. Hij bleef bij zijn om streden uitlating in een vraaggesprek met een blad vorige week, dat de terugtrekking van de 32.000 leden van het Amerikaanse leger in Zuid-Korea een fout zou zijn. Volgens hem is o.a. de Amerikaanse am bassadeur in Seoel het met hem eens. Singlaub merkte op dat Noord-Korea in de afgelopen vier of vijf jaar zijn defensie aanzienlijk had versterkt Zo zou het aan tal tanks van 500 zijn toegenomen tot 2000 ieder die in deze eeuw is geboren”. Young over zijn krasse uitspraak ten aanzien van de Russen: „Zij zijn de ergste racisten in de wereld, want zij hebben geen enkele ervaring opgedaan omtrent het oplossen van problemen die daarmee samen hangen. dreven politicus weet Dajan dat de Likoed zijn politieke idealen in de „bevrijde ge bieden” niet uit zal kunnen voeren. Hij, Dajan, zal dan de man kunnen zijn die pragmatisch als hij is, het volk in moeilijke tijden zal kunnen leiden, ook als de West oever onverhoopt toch opgegeven zal moe ten worden. En in geval Begin vanwege zijn gezondheidstoestand niet als premier zou kunnen regeren, ziet Dajan eindelijk zijn kans schoon om via de Likoed premier te worden. Ondanks zijn ontkenningen twijfelt niemand eraan dat het pre mierschap zijn grote ideaal is. Het is nog niet duidelijk of Dajan over zal lopen naar de Likoed, zich politiek onafhankelijk zal verklaren of „gewoon" lid zal blijven van de Arbeiderspartij. Dat laatste zal binnen die partij uiteraard op zeer ernstig verzet stuiten. De besprekingen met Fahd hebben wel geleerd dat Carter er nog steeds naar streeft de Geneefse conferentie nog dit jaar bijeen te roepen. Carter zal verdere besprekingen over het Midden-Oosten echter uitstellen totdat er in Israel een regering is gevormd en hij met de nieuwe Daarmee zal dan een abrupt en waar schijnlijk definitief einde gekomen zijn aan Podgorni’s politieke carrière. Ik wil me er natuurlijk niet mee bemoei en. maar als ik het in het crisiscentrum voor het zeggen had, voldeed ik aan alle eisen van de treinkapers en gijzelaars, zodat de gegijzelde schoolkinderen en treinpassagiers in ieder geval vrij kwa men. Ja maar, besef je dan niet dat.Ja, dat besef ik wel, maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Er zijn, in de verte, vergelijkbare gevallen waarin dat ook geldt. Een bankrover berooft een bank. „Handen omhoog, dit is een over val!” De bankemployé’s hebben de op dracht geen enkel risico te nemen en het geld in godsnaam maar te overhandigen, want geld is vervangbaar, mensenlevens zijn dat niet. Geen heldhaftig verzet, geen overbodige risico’s, wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Werk je bank overvallen op die manier niet in de hand, als het zo makkelijk gaat? Ja, in zoverre dat je betere tegenmaatregelen zal moeten nemen; betere beveiliging, stil alarm, geen groot geld in de kas, etcetera. Dezelfde politiek wordt door de benzinetanksta tions gevolgd: minder kansen geven, maar als ze hun kans dan toch wagen, dan geen verzet dat tot'bloedvergieten kan leiden! Young sluit in Londen een reis langs elf landen af diè op 10 mei begon en zeven zwarte staten in Afrika en Zuid-Afrika omvatte. Toen de ambassadeur in zijn vliegtuig boven de Afrikaanse woestijn vloog, zei hij tegen journalisten dat hij „ten zeerste gespannen" was geweest tijdens zijn ontmoeting met zwarte studenten in Johannesburg afgelopen zondag, „omdat ik wist dat ik sprak met lui die morgen dood zouden kunnen zijn”. De praktijk van de afgelopen jaren heeft laten zien, dat diegenen die hun plaats in het politburo kwijtraken na korte of langere tijd ook hun bestuurs functie® verliezen. Verwacht wordt dat hetzelfde met Podgorni zal gebeuren en dat de Opperste Sowjet hem binnenkort zal ontheffen van zijn functie als voorzit ter van het presidium van deze organi satie Behalve ui een geschil mei Cuba, Ge middelde Podgorni ook in een conflict met Roemenië over de rol van Boekarest binnen de Oosteuropese economische sa menwerkingsorganisatie Comecon. Twee maanden geleden maakte hij een uitgebreide reis naar het zuidelijk deel van Afrika, als eerste Russische staats man. Hij bezocht daar Tanzania, Zambia en Mozambique en vloog via Somalië weer terug naar Moskou. In de daarop volgende weken bleek Podgorni zeer ac tief bij de ontvangsten en besprekingen met Afrikaanse staatshoofden of leiders die Moskou bezochten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3