en in MOEITE MET NIEUWBOUWSTAD Liever woningen bij Vijfhuizen en in Velserbroekpolder GEWEST KENNEMERLAND HEEFT Chesterfield zitcomfort f 1.295,- 51 Schaakavond voor jeugd in gebouw De Snip Bij Tienertoerkaart dagkaart kado. Uit de wereld van de Bonneterie en Pander Laat geen rommel op je stekkie achter e IJmuider vuurtoren na bijna nog volop in bedrijf ONVERGETELIJK DAGJE UIT MET HET OIG gil I I Ij g! BONNETERIE Pander Bejaardenkoor „De Geelvinck” in Vara-finale Luilakfeest Over ballonnen K<.' 3 Bouwtempo Zuigkracht IJMOND 11 VRIJDAG 2 7 M E I 19 7 7 it. DE DUB J5 yrer,'-1 Met de Tiener toerkaart kun je 8 dagen per spoor heel Nederland door. Voor maar f 39,—. En koop je’m in juni, dan krijg je er ook nog’s een dagkaart hij. Da’s helemaal mooi. Kun je je vriend, vriendin, broer of zus ook 's een dagje mee de trein in nemen. En Nederland in. De 1 icnertoerkaart geldt t/m 19 jaar.Bij’t loket even een bewijsje meebrengen waaruit je leeftijd blijkt. Plus een pasfoto. En niet dringen. Een gecapitonneerde driezitter bekleed met een gezellige Engelse cretonne. De losse kussens zijn aan beide zijden te gebruiken. En om u te dienen meb’t allerbeste zitcomfort is de onderzitting volledig verend. Deze puur Britse bank en nog vele andere prachtige meubelen vindt u in de Amsterdamse Kalverstraat en aan het Rokin. Ook op donderdagavond bent u van harte welkom. - ’n wereld in...modeenmeiibelev (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De plannen voor een nieuwe stad tussen Haarlem en Hoofddorp, zoals Gedeputeer de Staten in hun Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Hol land (NORON) hebben ontvouwd, zijn in het gewest Kennemerland niet geheel gunstig ontvangen. In een preadvies over de NORON stemt het dagelijks bestuur van het gewest weliswaar in met het idee om 15.000 woningen extra te bouwen ten zuiden van het Noord zeekanaal. Maar het idee van een NORON-stad ziet men niet zo zitten. f - W* R -I y (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) lartijsl sd/bace eeuw en ta ianhw Redactie Loes De Fauwe tel 02550 15389 ning moet bezitten plus een vergunning van de rechthebbende op het water waarin wordt gevist. De meeste sportvissers die bij vereni gingen zijn aangesloten, krijgen hun landelijke vergunningen via hun ver eniging. De andere sportvissers moeten hun zaken zelf regelen, maar de Hen- gelsportvereniging Velsen is zeer gene gen inlichtingen en adviezen te ver strekken. Hiervoor kan men contact opnemen met veremgingssecretaris Vrijhoef, aan de Platanenstraat 49 in IJmuiden Tegen het idee van een NORON voert het preadvies verder nog aan, dat de ver wezenlijking van een stedelijke bebou wing „niet in een willekeurig hoog tempo kan geschieden”. Dat alles overwegende acht het dagelijks bestuur van het gewest Kennemerland het beter om de 15.000 wo ningen ti' verdelen over een gebied bij Vijfhuizen en de Velserbroekpolder. Aan huiskamer. De lampen, die apart ver vaardigd moeten worden hebben een lichtopbrengst van 4200 watt. Elke drie maanden moeten ze vervangen worden. Twee lampen met ieder vier prisma’s zorgen dat de lichtbundels als baken voor de zeelui kunnen dienen. De olielampen uit het verleden zijn nog altijd bewaard gebleven, al is het al leen maar om in tijd van nood weer te gebruiken. Van elektriciteitsstoringen heeft de vuurtoren weinig last. Een eigen lichtaggregaat neemt in dat ge val de taak over. Vorig jaar is wel een ander stuk antiek drijfwerk verdwenen. Toen de elektriciteit haar intrede nog niet had gedaan, werden de lichten net als de wijzers van een klok rondgedraaid door gewichten, die aan een grote ka bel hingen. Elke avond moest de vuur torenwachter de gewichten omhoog trekken om de zaak draaiende te hou den. Bij de intrede van de elektriciteit nam een klein motortje die taak over, maar tot vorig jaar waren de gewich ten nog aanwezig. Al met al zijn de jaren toch voor de grote vuurtoren vrijwel ongemerk voorbij gegaan en ook het eeuwfeest volgend jaar zal wel niet zo uitbundig gevierd worden als dat van het Noordzeekanaal. Wie aan deze schaakavond op woensdag 1 juni in het gebouw De Snip aan de Geyssendorferlaan in wijk Meerestein wil meedoen, kan zich opgeven bij de heer Sinnige, Hobbemastraat 54 te Heemskerk of bij de heer Muijen, Alkmaarseweg 154 te Beverwijk. Bij grote deelname ontvangt men be richt hoe laat men in het gebouw De Snip wordt verwacht. Het examengeld be draagt een gulden. Het is nu al bekend, dat er deelnemers uit de gehele omgeving ko men, zowel uit Limmen als Uitgeest en IJmuiden, zodat tijdige aanmelding beslist gewenst is. Voor leerlingen van scholen kan er bij deelname van meer dan 20 jongens en meisjes per school een apart examen gehouden worden. Alleen al dit voorjaar hebben in Noord-Holland reeds ruim 2000 jongeren het schaakexamen af gelegd. mentaar op de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied, die eind vorig jaar door Provinciale Staten is aangenomen. In het pre-advies wordt er op gewezen, dat deze oplossingen in de NORON niet worden weersproken of ontzenuwd. Intussen is Amsterdam met een alterna tief plan gekomen voor de tweede insteek - haven. Dat plan voorziet als gemeld in een opschuiving van de voorgenomen haven, zodat deze geheel ten oosten van de Machi- neweg kan komen te liggen. Het ziet er dan ook naar uit dat het meningsverschil tus sen de gemeente Haarlemmerliede en Am sterdam kan worden bijgelegd en dat de Machineweg inderdaad de westgrens van het havengebied kan worden. Het Amster damse plan is bovendien gebaseerd op de vestiging van kleine industrieën langs de tweede insteekhaven. En dat komt dus dicht in de buurt van de door het gewest gewenste precisering van de bestemming „Handel en Nijverheid”, die de vestiging van basisindustrie zou uitsluiten. Tenslotte vindt het dagelijks bestuur van het gewest Kennemerland, dat het bezwaar van GS tegen de bouwplaats bij Vijfhuizen, namelijk dat het vliegtuigla waai een uitbreiding van de bebouwing bij Vijfhuizen ongewenst maakt, onvoldoende is aangetoond. Het pre-advies is besproken in de gewes telijke commissies voor planologie, over loop en woningbouw en economische za ken, verkeer en vervoer. De commissies konden in grote lijnen akkoord gaan met het pre-advies. Tegenover het idee van een NORON-stad werd echter nog scherper stelling genomen. Men was zeer beducht voor de concurrentie en de zuigkracht die een afzonderlijk en sterk voorzieningenni veau van de nieuwe stad zou uitoefenen op het oude voorzieningenniveau van het om liggende stedelijk gebied. Het standpunt van het dagelijks bestuur, dat de 15.000 woningen over twee bouw plaatsen zouden moeten worden verdeeld, werd van harte ondersteund en liever nog zou men de woningen over nog meer bouwplaatsen verdelen. Men pleitte dan ook voor een onderzoek naar mogelijke bouwplaatsen behalve bij Vijfhuizen en in de Velserbroekpolder. Dat zou moeten ge beuren in overleg met de voor meer wo ningbouw in aanmerking komende kernen van de Haarlemmermeer. De noodzaak om tot een intensiever overleg tussen ge west, de provincie, de IJmond en de Meer landen te komen werd daarbij onder streept. Wat betreft de bouw van de 15.000 wo ningen extra ten zuiden van het Noordzee kanaal werd nog gesteld, dat de infrastruc tuur (wegen) gelijktijdig met de woningen I tot stand zou moeten komen. (Van een onzer verslaggevers^ BEVERWIJK. De jeugdcommissie van schaakclub Weenink stelt in samen- weking met de Noordhollandse Schaak Bond de jeugd weer in de gelegenheid aan de zogenoemde schaakdiploma-avond deel te nemen. Iedere schaker, en speciaal de jongeren, kunnen dan een examen af leggen voor het behalen van het pionnen diploma voor beginnende schakers, het toren- of het koningsdiploma voor gevor derde schakers. Voor de kleine vuurtoren ging het wat minder ongemerkt. Deze vuurto ren, die de schepen helpt om IJmuiden binnen te varen, werd voor de Eerste Wereldoorlog een kopje kleiner ge maakt en moest het enkele jaren gele den meemaken, dat hij verplaatst moest worden naar het zuiden in ver band met de nieuwe pieren. Maar ook hij heeft de jaren getrotseerd en doet in deze moderne tijd nog altijd trouw dienst. Volgens het pre-advies zijn de bezwaren die Gedeputeerde Staten hebben tegen de bebouwing van de Velserbroekpolder te ondervangen, door de Machineweg aan te houden als westgrens voor het westelijk havengebied langs het Noordzeekanaal. De door GS gewenste groene bufferzone tussen de Haarlemse en Amsterdamse agglomeraties kan dan even breed blijven. Bovendien zou de in de nota van uitgangs punten voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied voorgestelde bestemming „Handel en Nijverheid” voor het westelijk havengebied zodanig kunnen worden ge preciseerd, dat vestiging basisindustrieën onmogelijk wordt. Het gewest heeft dit eerder al naar voren gebracht als com- t op» atinee i ir op* zo’n zeven mille per keer te hoog werden, is besloten voor het alternatief van een dagje uit. Dat dit alternatief een groot succes is geworden, zal duidelijk zijn. Dat er een enorme organisatie aan vooraf is ge gaan ook. Voor het vervoer van de 287 gasten en hun begeleiders waren drie bussen gehuurd, waren twee OIG-wa- gens beschikbaar, de Rode Kruisbus, enige rolstoelambulances en vijf parti culiere wagens. De begeleiding en ver zorging onderweg van alle deelnemers was in handen van 35 leiders en leid sters, twee verpleegkundigen, een arts, deze bouwplaatsen kleven niet de bezwa ren die tegen de grote bouwplaats tussen Haarlem en Hoofddorp zijn aan te voeren, aldus het pre-advies. Een voordeel is daar entegen, dat de woningbouw veel sneller tot stand kan komen. Daarnaast zou een verdeling over de twee bouwplaatsen „een te vrezen verschuiving van het zwaarte punt van de regio als gevolg van een één zijdige, onevenredig uitgebreide bebou wing voorkomen”; zo meent het dagelijks bestuur van het gewest Kennemerland. Daaraan wordt nog toegevoegd, dat be bouwing van de Velserbroekpolder tege moet zou kunnen komen aan de bezwaren, die de IJmond-gemeenten hebben aange voerd tegen de in de NORON gekozen bouwplaats. de natuur: verniel niet onnodig het gras en het riet”. Over het gebruik van leef- netten adviseert deze club het nylon leefnet. „Het stalen leefnet is de boos doener voor de witvis, omdat deze in zo’n leefnet alle schubben verliest. Bo vendien kan een nylon leefnet zonodig in het water worden gehangen: het is het beste om de vis na het onthaken terug te zetten in het water". Over vergunningen: voor het vissen met één hengel is slechts een bijdrage- bewijs voldoende, terwijl men voor meerdere of speciale hengels (de levendaashengeb een kleine vergun De Startgroep Zeewijk houdt zater dag 28 mei een Luilakfeest voor alle kinderen uit Zeewijk. Al om vijf uur in de morgen worden de kinderen ver wacht bij de voormalige Duin en Den nenschool waar een optocht start. De bedoeling is dat de kinderen wanneer zij dat leuk vinden zich verkleden. Ze mogen potten, pannen, deksels en waarmee zoals meer veel herrie kan worden gemaakt, meene men zodat heel Zeewijk op gepaste wijze kan worden gewekt. Daarna worden pannekoeken gege ten en limonade gedronken om bij te komen van de vroege activiteiten De ouders, als ’t goed is ook behoorlijk vroeg wakker, worden ook uitgenodigd in de school een kop koffie te komen halen Het algemeen bejaardenkoor „De Geelvinck” uit Velsen-Noord heeft een plaats verworven in de landelijke finale van het Varaconcours voor bejaarden zangverenigingen. De finale heeft plaats op zaterdag 4 juni. Het Velsennoordse koor, dat staat onder leiding van Jeanne van Asselt, heeft de plaatsing verdiend tijdens de voorronde voor dit concours in het Haarlemse concertgebouw enige we ken geleden. Daar werd het hoogste aantal punten van de B-afdeling behaald Liever zou het dagelijks bestuur van het gewest zien, dat in de Velserbroekpolder en bij Vijfhuizen kon worden gebouwd. In het pre-advies wordt „met bezorgdheid” vastgesteld, dat in het door GS globaal aangewezen gebied tussen Haarlem en Hoofddorp zoveel woningen kunnen wor den gebouwd (tot 15.000), „dat het schep pen van uitgebreide eigen voorzieningen (scholen, winkels, gezondheidszorg etc) on ontkoombaar zal zijn”. „Wederom zijn wij daarom genoodzaakt te wijzen op de gevaren, die het reeds aanwezige voorzieningenniveau in onze re gio bedreigen, zelfs zonder verwezenlij king van de voorliggende woningbouw- plannen, door het gestadige teruglopen van het inwoneraantal. Met deze bedrei ging wordt in de NORON onvoldoende rekening gehouden”, aldus het pre-advies. Het dagelijks bestuur van het gewest wijst voorts op de voorgenomen aanleg van rijksweg 16. Deze weg is zoals bekend dwars door het als bouwplaats aangewe zen gebied geprojecteerd. Dat betekent, dat het wegtracé zal moeten worden gewij zigd. Of anders zal de weg de bouwplaats in tweeen moeten splijten. De rijksweg wordt dan een barriëre tussen twee los van elkaar staande bouwplaatsen, waarvan de ene zal moeten aansluiten bij Hoofddorp en de andere bij Kennemerland. Een derde oplossing zou zijn, de bebouwing over de weg heen te maken, zodat een tunnel ont staat. Voor heel wat sportvissers is de dag waarop het visseizoen weer wordt geo pend de meest opwindende dag van het jaar. Startklaar met hengels, aas en leefnetten staan zij voor dag en dauw naast hun bed om het water op te zoeken Morgen is het weer zover, maar de Hengelsportvereniging Velsen wil voor de grote uittocht nog enkele waarschu wingen kwijt aan de sportvissers die vanaf morgen weer actief zuilen zijn „Laat geen rommel achter op je stek kie, neem plastic zakken, lege blikken en stukken nylon mee. Wees zuinig met Honderd jaar geleden begon men in IJmuiden met een voor die dagen gi gantisch karwei; het bouwen van twee geheel gietijzeren vuurtorens. Nu hon derd jaar later is het resultaat daarvan nog op drie plaatsen in ons land te zien. Óp drie plaatsen, want één van de twee vuurtorens van IJmuiden werd in 1914 gehalveerd en de andere helft werd de basis van een nieuwe vuurto ren op Vlieland. Wat er van het IJmui- dense deel over is, staat nu bekend als de „kleine” vuurtoren. De grote vuurtoren is langzamerhand een historisch monument geworden. Niet in de eerste plaats door de respec tabele leeftijd, maar bovendien door het oorspronkelijke mechanisme, dat wel later geëlektrificeerd is, maar fei telijk nog op dezelfde wijze elke vijf seconden een felle lichtbundel overzee laat schijnen als bij de ingebruikne ming. Omdat de toren bij storm en ontij nog al kan slingeren, tot zelfs een halve meter op het hoogste punt, dat 53 meter boven het voetstuk uitsteekt, is er hon derd jaar geleden al een uniek systeem bedacht om de lichtbundels toch hori zontaal te houden. De prisma’s en lam pen, die voor de lichtbundels zorgen zijn gemonteerd op een tafel, die in een kwikbad van 300 kg kwik drijft. Daar door blijft zelfs bij zware storm de lichtbundel recht over het water schijnen. Natuurlijk is de moderne tijd niet helemaal aan de vuurtoren voorbij ge gaan. De petroleumlampen, die aan vankelijk voor de verlichting zorgden, zijn eerst vervangen door koolspits lampen, een nu alweer antieke manier van verlichting, die wel een hoge licht opbrengst had. Later zijn er „gewone” gloeilampen gemonteerd, maar dan wel lampen, die iets sterker zijn dan in de Een uitstekende stemming heerste donderdagmorgen onder de 287 invali den en gehandicupten die onder super visie van de Stichting Ontspanning In validen en Gehandicapten een dag uit voor de boeg hadden. De dagtocht heeft hen gevoerd naar Tilburg, waar in Hui ze Hazelaar een Brabantse maaltijd is gebruikt en naar Hilvarenbeek, waar het safaripark is bezocht. Deze dagtocht is in de plaats geko men van het tuinfeest, dat traditiege trouw jaarlijks door het OIG voor de invaliden en gehandicapten werd gege ven. Omdat de kosten van deze feesten twee verplegers en tien medewerkers van het Rode Kruis. Het zijn allemaal vrijwilligers ge weest die deze uitgaansdag hebben ge realiseerd. Grotendeels heeft het OIG de uitstap gefinancierd. Maar uiteraard is het resultaat, waar toe de hele organisatie heeft geleid, het belangrijkst: talloze mensen die geen andere mogelijkheden om eens uit te gaan, eens verder te kijken dan Velsen alleen, hebben een onvergetelijke dag gehad. De sluitingsdatum voor inzending van de gevonden kaarten die komen van de ballonnen ter ere van het vijftig jarig jubileum Zeeweg Ziekenhuis is vastgesteld op 24 juni. Op 30 juni zal de winnaar van de wedstrijd bekend wor den gemaakt. <..v

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11