Europa Vissen in Vissen en planten willen graag rust in aquarium Ji A ■■Ji >1 'c 1=1 w Gietijzeren raam naar oud model SMEEROLIEVLEKKEN VERWIJDEREN Kurktegels aan de wand Informatie Scherm kamerplanten af tegen felle zon ent ■i VRIJDAG 2 7 M E I Wil IG 3 Groene muur vraagt om groene zeep Morgen vis a vis aan de waterkant ubels ng in -1741 an tel Wil 13 Inspect«er4iengelspullen kelinte- olru iiq HR. Slechte en geel geworden blaadjes g van ugus- rs aand« het het aan hengelseizoen hoogtijd een schaartje en dergelijke bevestigd zijn. Hiervoor betaalt men in de win kel ongeveer 5,50. LOOD: in zachte en harde kwali teiten. In feite wordt het zacht lood de laatste tijd het meest gebruikt omdat dit gemakkelijk met de vin gers aangeknepen kan worden. De dobber wordt daarmee op diepte gesteld. Voor het peil van de water diepten is er peillood. Bij gewone en werphengels is bovendien schuif- lood nodig. recht kan, of dat nu in de Benelux is of Denemarken, Duitsland, Fin land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Joego-Slavië, Noor wegen, Oostenrijk, Portugal, Span je, Zweden, Zwitserland of ons ei gen land. De hoofdredactie van deze Neder landse uitgave van Anthony Long om is de een-haaks spinner vooral aan te raden. De prijs varieert van ƒ1,50 tot ƒ2,50. Als aas wordt na tuurlijk ook brood of deeg meegeno men. Anderen nemen uit de keuken restjes aardappelen, beschuit, rog gebrood, paneermeel e.d. mee. Elke wedstrijdvisser heeft zijn ei gen voertje, waarvan hij het recept nooit zal verraden. Sommigen ver mengen ook kokoksnotenmeel, ge broken mais en maïsmeel door hun aas. Kant-en-klare pakken van dit mengsel zijn ook te koop voor een gemiddelde prijs van 1,65 tot 3. Levend aas bestaat uit maden, wor men, muggenlarven (verse de vase), meelwormen en soms kleine levende visjes (voor snoek en snoekbaars). Het spreekt vanzelf dat hiervoor geen vaste prijzen gelden. DEEGSPUIT: een bijzonder prak tisch attribuut voor de hengelaar. Wie het kant-en-klare deeg hierin Het is gemakkelijk aan de vissen te zien of ze een gezonde indruk ma ken. Zwemmen ze kwiek door hun doet, kan gemakkelijk kleine hoe veelheden tegelijk nemen en boven dien is er geen kans op uitdroging. Voor 6 tot 8 gulden in de winkel te koop. PATER NOSTER: die mag eigen lijk in geen enkele koffer ontbreken. Vooral bij het zeevissen o.a. op ma kreel, past men dit artikel toe in verschillende variëteiten: drie, vier, vijf of zes-haaks. Voor enkele dub beltjes kan men al zo’n pater noster kopen. Mochten er dode dieren bij zijn, verwijder die dan direct en zieke vissen moeten eveneens onmiddel lijk uit de bak gehaald worden. Ver los hen uit hun lijden door ze in kokend water te dompelen. Wan neer een zieke vis in het aquarium sterft, bestaat er kans dat andere dieren ervan gaan eten en mogelijk besmet raken Bij Elsevier heeft men een serie kleine, handige boekjes op stapel gezet: „Vistip-boeken”. De eerste zijn uitgekomen (prijs f 9,90) en we kunnen zeggen, dat ze qua formaat, uitvoering en informatie erg handig en nuttig zijn. Dick Langhenkel en Nico de Boer geven 200 karpertips, Kees Ketting en Henk Peeters geven domein en gaan de ademhalingsbe- wegingen regelmatig? Zijn de kleu ren helder en staan de vinnen mooi strak? Dan heeft u een gezond vis- senbestand. van planten moeten eveneens snel uit de bak verwijderd worden. Laat bovendien de stengels niet te ver doorgroeien en knip ze regelmatig bij. Wanneer op de bodem stenen lig gen, zal men ontdekken dat zich aan de onderkant hiervan zwarte scha duwen gaan vastzetten. Dat zijn slakken en het verdient aanbeveling minstens een maal per maand die stenen wat op te tillen en met een stok wat beweging in de bodem te krijgen Slakken groeien namelijk snel en planten zich onvervaard voort De grootste moeten dan ook de bak uit, om de kleintjes meer kans te geven Echte doe-het-zelvers zullen ongetwijfeld regelmatig olie- of smeer vlekken in hun kleding aantreffen. Zolang het gaat om een goed wasbare overall kan dit geen kwaad, maar ernstiger wordt het wanneer het een wollen of polyester pantalon betreft. In zo’n geval zal de chemisch-reiniger er aan te pas moeten komen, waarbij wel verteld moet worden om welke soorten olie of vet het hier gaat. Haal daarom nooit de was- en strijketiketten uit kleding. Deze zijn juist bedoeld als informatie over de samenstelling van de stof en de beste reinigings- methode. Smeerolie kan worden verwijderd met tetra, tri of benzine. Om kringen te voorkomen moet een randje magnesiumpoeder rondom de vlek worden aangebracht. Olie en oplosmiddel vermengen zich dan wel, maar breiden zich niet over de stof uit. Veelal blijft nog een zwarte vlek over, die veroorzaakt wordt door fijn ijzerslijpsel. Voor goed wasbare stoffen is een poosje weken in azijn voldoende om dit te verwijderen. Niet afwasbare materialen moeten ook door de chemisch-reiniger worden behandeld. Groen uitgeslagen bakstenen muren worden bestreken met een sterke oplossing van zachte zeep, het produkt dat we vroeger gewoon groene zeep noemden. Men laat die zeepoplossing enige dagen zitten en schrobt de stenen daarna met schoon water en een harde bezem of borstel af. Witte uitslag op muren wordt vaak ver oorzaakt door salpeterzouten. Gewoon droog afvegen zodra men dit ziet is de beste remedie. Op den duur verdwijnt de aan slag vanzelf. verdunner en dan via de verfrol ler wordt uitgesmeerd. Die roller moet dan later voor verf- en saus- werk wel worden afgeschreven. Ook op de rugzijde van de te gels wordt nu lijm aangebracht. Daarna moeten alle ingelijmde vlakken drogen. Ventilatie is daarvoor wel nodig, maar over drijf dat niet met deuren en ra men open te zetten, want dit ver oorzaakt tocht, waardoor het droogproces weer te snel gaat. Als de lijmlaag even pikt gaat men de tegels aanbrengen, steeds direct op de goede plaats, omdat verschuiven niet meer mogelijk is. De eerste rij moet vooral goed recht zitten, waarna men de vol gende tegels met een zij- en on derkant erop laat aansluiten. Pas nadat alle tegels zijn aange bracht moet met een rubber rol ler of een ouderwetse houten deegrol de hele oppervlakte nog eens stevig aangedrukt en gerold worden. staalhal aande» bij: mdscM NV oord- aaien, inden taan Mensen die van plan zijn een boerderij te gaan verbouwen, zullen met dit gietijzeren „klas sieke” raam, zeker een goede beurt maken wanneer hun plan nen aan gemeentelijke autoritei ten worden voorgelegd. Ze pas sen in veel gevallen bij het karak ter van zo’n boerenhoeve. Er is bovendien keuze uit ver schillende modellen, zoals die vroeger werden toegepast, bij voorbeeld het spinnekoptype, ko renaren, rozetten en bloemen. De prijs kan variëren van 50 tot 125. (Gersjes, Hoostaartstraat 5 in St. Michielsgestel). Wie de eerste keer met kurkte gels gaat werken en nog wat hui verig staat tegenover dit karwei, omdat men geen correctie meer kan uitvoeren, kan waterkit ge bruiken in plaats van contact- lijm Daarmee mag men nog wel een beetje schuiven wanneer een tegel niet goed recht zou zitten Eveneens met een spatel opbren gen en daarna laten drogen, is hiervoor het beste adviee O licht zoet, als frisse bosgrond Water dat een onaangename geur ver spreidt. kan bevolkt zijn door dode vissen of slakken of te veel verwelk te of rottende planteblaadjes. Maar de meeste problemen op dit gebied ontstaan door overmatig vissenvoer. In elk huis, waar met een eenvou dige goudvissenkom werd begonnen en waar nu een fraai bevolkt aquari um staat, is het begin moeilijk ge weest Waarom? Wel, we hebben nu eenmaal de neiging te goed voor planten en dieren te zijn. Veel begin nende aquariumhouders begaan de fout de vissen als het ware vol te stoppen met voedsel en de planten te overvoeren met plantenmest en vita minen. Daarmee bereikt men het tegenovergestelde van het eigenlijke doel de vissen gaan dood en ook planten overleven het niet Even wicht is namelijk de meest belang rijke regel voor elk levend wezen in hei watei "AXftdg X. AS EN KUNSTAAS: de keus in deze artikelen is bijzonder groot. Voor snoek, baars en andere roof vissen zijn spinners geschikt. Vliegen en kunstvliegen zijn voor het vangen van voorn, karper en forel. Denk er aan dat bij tal van hengel sportverenigingen het gebruik van drie-haaks spinners verboden is, dit uit sportiviteitsoverwegingen. Daar- Nu de zon feller wordt, moeten kamerplanten die in het volle licht staan daar wel tegen be schermd worden. Eigenlijk zijn er maar weinig gewassen die on beperkt zonlicht kunnen verdra gen. Daar horen in feite alleen cactussen toe. Maar daarnaast zijn zelfs de meeste hittebesten dige tropische planten gevoelig voor zonlicht achter glas. Beter is het dan ook de vitrages wat meer dicht te schuiven, de markiezen te laten zakken of met planten- schermen te werken, die de bloe mist u wel kan leveren. Kranten tussen het glas en de plant staan erg ongezellig en maken van bui tenaf vaak de indruk alsof het huis „onbewoond” is. Op warme dagen gaan kamer planten graag buiten onder de douche. Zet ze rustig op het bal kon, behalve wanneer het hard waait of op het terras bij tuindeu ren waar ze wat beschermd staan. Met een gieter besproeit u de gewassen en na het uitlekken gaan ze weer snel naar binnen. Nog beter is het de weerberich ten in het oog te houden en te profiteren van een mals regen buitje. Regenwater bevat minder kalk en is ook niet zo koud als water uit de kraan. (bioloog en zelf verwoed sportvis ser) is in handen van dr. Dolf Bodde- ke, visserijbioloog bij het Rijksin- stituut voor Visserij-onderzoek in IJmuiden. Hij schreef meer dan hon derd boeken en artikelen over sport vissen en biologie van vissen. Een voor hengelaars aan te bevelen boek. Is het water ernstig vervuild, dan moet het geheel of gedeeltelijk ver verst worden, maar als regel kan men met een schoonmaakbeurt, door opzuigen van het bodemvuil, de situatie al heel sterk verbeteren. METALEN ONDERLIJNTJES: voor snoeken, kosten 55 cent per stuk. HANDWARMERS: voor vroege' vissers, die het koud krijgen in de boot en moeite hebben met het han teren van al dit materiaal, bewijzen uitstekende diensten. Ze zijn er voor benzine of koolstaafjes. Wie ze thuis verwarmt kan urenlang rekenen op plaatselijke kacheltjes. Prijs onge veer vijf gulden. BEKSPANNERS. maken het mo gelijk bij de snoek de bek open te houden om het haakje te verwijde ren. Voor twee gulden tot 2,50 komt men hiervan in het bezit. TUBES VET: als reserve om de werpmolen draaiende te houden zijn heel praktisch en de prijs be draagt een gulden. RESERVE-OGEN: voor werphen gels moeten ook in elke viskoffer te vinden zijn. De prijzen lopen op van 0,50 tot 5. TÖPELASTIEKJES EN RUB BERTJES, INCLUSIEF KIKKERT JES: zijn voor een stuiver in de handel en dienen om het snoer aan de hengel te bevestigen. REKJES OF PLANKJES: wor den veel gebruikt om snoeren op te draaien. Ze maken dat in de viskof fer een ordelijke rangschikking van het materiaal aangehouden wordt. Voor 0,35 tot 0,65 te koop. Wie uitgekeken raakt op de be hangetjes van alledag, het saus- werk op de muren of de stuclaag, kan altijd nog overstappen op kurktegels. Het zelf aanbrengen van zo’n wandbekleding is in het algemeen prettig werk en het uit eindelijke resultaat kan een le vendig geheel vormen. Het is bij voorbeeld mogelijk met verschil lende tinten te werken of er één speciale wand in een vertrek een levendige structuur mee te ge ven. Als lijmsoort wordt aange raden contactlijm te gebruiken. De doe-het-zelfzaak brengt die onder verschillende goede mer ken in de handel. Zorg er in de eerste plaats voor dat de ondergrond werkelijk „kurkdroog” is. Bovendien moet worden bepaald hoe de tegels worden aangebracht. In veel wo ningen zijn de zijkanten van de muren of de bovenkanten niet helemaal haaks. Dat moet bij het aanschaffen van de kurktegels wel verteld worden. De vakman kan daar advies in geven. Veelal zal hij aanraden kleinere of gro tere maten tegels te kiezen, af hankelijk van de wijze waarop de muren afwijken. Is de wand goed glad en droog, dan gaat men met een oud pla muurmes of een getande spatel de contactlijm aanbrengen Soms worden ook goede resulta ten bereikt wanneer de lijm even tjes wordt verdund met specia1 be de vis- nauwkeurige De eerste maanden moet het aqua rium zoveel mogelijk met rust gela ten worden. Begin met enkele vissen in de bak en geef die zoveel voedsel als zij in enkele minuten kunnen verorberen. Voer ze daarom liever met kleine porties tegelijk dan met een rijkelijke maaltijd. Controleer steeds met een goede thermometer of het water de juiste temperatuur heeft, liefst niet bene den de 20 tot 22 graden en niet boven de 26 tot 27 graden voor gewone aquariumvissen. Vissers blijven ook niet meer al leen op hun vaste stekkies zitten. Ze willen ook wel eens ergens anders de hengel uitgooien. Is het niet in een weekend dan toch zeker in de vakantie. De fervente hengelaar neemt de spullen altijd mee. De kans om bijv, een forel te vangen kun je je immers niet laten ontgaan. Dan spreken we maar niet eens over de speciale visvakanties, op zee of waar ook ter wereld. Als je ergens anders langs of op het water aan de slag wilt dan zit je natuurlijk met de moeilijkheid: waar heb je de meeste kans op een plezierig visdag- je. Daar hangen dan allerlei vragen aan vast zoals: wat voor soort vis zit er? Hoe kun je die vis het best verschalken? Kan dat zonder ver gunning? Hoe reageert de vis op die plaats? Een behoorlijk antwoord op tal van dergelijke vragen vindt men in het boek „Sportvissen” alles over het beste viswater in Europa, een door Nederlandse deskundigen be werkte van oorsprong Engelstalige uitgave, door Boekpost, Culemborg op de markt gebracht (prijs f 59,50). Het is door zijn uitvoering schit terende kleurenfoto’s en kleurente keningen van vis en visgebieden een prachtig boek, ook zelfs voor een niet-hengelaar. De sportvisser kan met dit boek zijn hart ophalen en ik kan me voor stellen, dat het hem gaat duizelen als hij de mogelijkheden ziet, waar hij in prachtig natuurschoon te- Nu gint is koffer Zorg ervoor dat het water steeds schoon en helder is en fris ruikt. hun kennis over de snoekbaars aan de openbaarheid prijs. Men krijgt wetenswaardigs over het materiaal, voorbereiding voor een visdagje, kleding, technieken, systemen, ver gunningen enz. controle te onderwerpen. Hier een handvol tips voor een goede vangst. Viskoffers kunnen in prijs varië ren van 12,95 tot ongeveer 17,95. Het materiaal is zacht en toch duur zaam p.v.c. Daarnaast kunnen zit- vismanden worden geleverd die in prijs oplopen van 60 tot bijna 100 gulden. Een globale opgave van de inhoud voor goede viskoffers geeft de volgende artikelen aan: NYLONSNOER: in verschillende dikten van 0,04 tot 0,08 mm. Men kan dit kopen op rollen van 25 tot 100 meter en de prijs, de zes en negen gulden, is afhankelijk van dikte en lengte. DOBBERS: die zijn werkelijk in honderden soorten te leveren, in lengte oplopend van 3 tot 20 of zelfs 30 cm lang. Heel belangrijk is het materiaal. Vroeger gebruikte de sportvisser dobbers van pauweve- ren, stekelvarkenpennen of ganze- veren. Nu worden hoofdzakelijk balzahout en kunststof toegepast, omdat die kwaliteiten door hun lich te gewicht een groot drijfvermogen hebben. Wedstrijdvissers geven de voorkeur aan de kleinste dobbers die zo’n twee a drie centimeter me ten. Die bestaan uit een stalen naald met een heel klein drijflichaampje. Ze zijn te koop bij de hengelsport- zaak voor 0,95 tot 5. HAAKJES: elke visser vraagt een speciale haak. Lange haken worden gebruikt voor paling en zeevissen. De korte stevige modellen van staal met dubbele weerhaak zijn meer geschikt voor snoeken, karpers en roofvissen. Limmerick-haken, met of zonder oog, lenen zich goed voor witvis, zoals voorn, brasem en blei. De ervaren visser werkt het liefst met limmericks zonder oog, omdat hij die gemakkelijker aan het snoer bevestigen kan. In het algemeen is staal of koper voor goede haken toegepast. Ze kosten drie tot zestig cent per stuk. HAKENSTEKERS: zijn leverbaar in twee types, namelijk opvouwbare en rechte modellen. Kunststof of metaal is het materiaal en de haken stekers worden gebruikt om op een pijnloze manier de haak uit de vis- senbek te verwijderen. Prijs 55 tot 95 cent. TANGETJES OF ZGN ARTE R1EKLEMMEN hebben dezelfde bestemming als de hakenstekers en voor dit doel bestaan ook uitgebrei de klemmen en vismessen, waaraan onder meer een schubbenkrabber, hakensteker, fles- en blikopener, 2, I jfca A =W

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13