Zomeractiviteiten met nadruk op beeldende aspecten Hi-H Hekel Kabaret: banaal I Marco Bellochio na incident uit Festival van Cannes Nieuwe stijl misdaadfilm van Wenders SHETLAND PONYPARK SLAGHAREN een wereld van plezier! I Geen provinciale subsidie voor Concertgebouworkest I toer-in sikkens Heel mooi en heel goed, alles-in-één muziekcentrum voor slechts f999 Alphenaar ■'sL?' 4 Hl Met in Toneelschuur STATEN BIJ WEIGERING GEBLEVEN 3 Film van Hans Keiler op festival bekroond „Hemd van het lijf” 15 VRIJDAG KUNST 2 7 M E I 19 7 7 Zeewering Toer-in krant door Pieter van Lierop noord-holland Verhoog de waarde van uw huis Afknapper Jeugdtheater Bevestigen (Van onze kunstredactie) VELSEN. De Toer-in, een ver zameling van cultureel-toeristi- sche activiteiten in Noord Holland, staat zowel deze zomer als volgend jaar in het teken van het thema „ruimte”. In de periode van 16 juni tot en met 31 augustus zullen vooral de beeldende aspec ten van dit begrip aan de orde worden gesteld, terwijl volgend jaar in het bijzonder de planologi sche kant nader belicht zal wor den. Er zijn vijf grote tentoonstel lingen die allemaal iets te maken hebben met het thema „ruimte” naast een grote diversiteit aan concerten, theatervoorstellingen, orgelexcursies, fietsevenementen en zogenoemde kinderexpresse- bustochten. löloloiólólöl Q 1 O.O. S Noord-Holland krijgt de ruimte WIM HELVERSTEIJN CANNES. Beschamend voor de festi valorganisatie was een incident dat zich gisteren heeft voltrokken tijdens de verto ning van Marco Bellochio’s II Gabbiano, een verfilming van de Meeuw van Tsje- chow. Bellocchio is een van de meest baanbrekende nieuwe regisseurs van Ita lië, belangrijker dan de hier in het hoofd programma vertegenwoordigde heren Ri- si, Scola en Monnicelli. Het kan geen kwaad integendeel als je vanuit je maatschappelijke visie, zoals het Hekel Kabaret die heeft je mikpun ten goed onder schot neemt. Maar wees dan wel origineel en verberg je onmacht niet onder lawaaierige plattitudes en bana liteiten. De teksten mogen bovendien heus wel een beetje intelligent zijn. Daar bele dig je je publiek echt niet mee. Dat ik me persoonlijk in m’n religieus gevoel diep gekrenkt voelde, mag hier terwille van de objectiviteit geen rol spelen. Maar ik wil het toch wel even kwijt. HAARLEM. De verkiezingscijfers nog geen dag uit de computer. Wat een kans voor een cabaretgroep om de reacties van de officiële politici op de korrel te nemen! Wat valt er niet te maken van kreten als: we hebben wel verloren, maar de harde kern is behouden. Wat biedt het bezoek van de fractieleiders aan de konin gin niet voor mogelijkheden? Niets van dat alles, gisteravond in de Toneelschuur bij het Nationaal Hekel Kabaret met „Hemd van het lijf”. Wel een platvloerse ongein, die met stromen tegelijk natuur lijk over Van Agt en Wiegel werden uitge stort. Daar komt nog bij, dat ik het bijzonder navrant vind en een gebrek aan goede smaak om juist nü Den Uyl en Van Agt tegen elkaar uit te spelen. Die twee en Van Agt niet het minst zitten tot over hun oren in de zorgen. Ze sjouwen dag en In de semi-officiële reeks Les Yeux Fer tiles, waarin films gepresenteerd worden die een link leggen met andere kunstdisci plines, was de belangstelling dan ook uit zonderlijk groot voor Bellochio’s nieuwe werkstuk, maar de nieuwsgierigen ston den na een kwartier weer op straat. De kadrering had niet gedeugd, het geluid was niet om aan te horen geweest en de film zou drie keer moeten worden onder broken om een nieuwe rol op te zetten, want er stond maar één 16-millimeterpro- jector opgesteld. Bellochio liet uit protest tegen deze schandelijk ontoereikende outillage men wist dat men een 16-mm-kopie ter vertoning zou krijgen de voorstelling staken en trok zich officieel met II Gabbia no terug uit het festival Zeer betreurens waardig nacht om de ellende van de gijzeling tot een oplossig te brengen. En dan komt daar zo’n stelletje hekelaars, die met hun ver- sekste geest Dries en alleman even de mantel uitveegt. We hebben, ook als pu bliek, wel wat anders aan ons hoofd! plaatsen van keramiek-kistjes van geves tigde kunstenaars naast kijkdozen die leerlingen van Zaanse scholen hebben ge maakt. Van het Museum voor Volkenkun de uit Leiden kon een mooie serie diora ma’s worden geleend. Ze zijn zo’n ander halve eeuw oud. Van 18 juni tot en met 7 augustus. De vierde en minstens even belangrijke eerst een roman van Highsmith gelezen had, wilde ik per se een boek van haar verfilmen. Maar alle rechten waren al in handen van Amerikanen Ik ben toen naar haar toegegaan en ze was ten slotte bereid mij het manuscript ter inzage te geven van Ripley’s Game, dat nog verschijnen moest. Onmiddellijk heb ik daarvan toen de rech ten verworven en deze film gemaakt” Traditioneel zijn langzamerhand de or geltochten geworden. Nu alweer voor de zevende keer in successie is het mogelijk om in totaal negen verschillende tochten te maken langs kerken met opmerkelijke in strumenten. Er zijn dit jaar onder meer 12 orgels uitgekozen die in voorafgaande ja- ren nog nimmer werden bezocht. De toch ten, die vanaf 2 juli worden gehouden, steeds op de zaterdagmorgen en -middag, staan onder deskundige leiding van gere nommeerde organisten als Jan Jongepier, Klaas Bolt, Kees Klein en Haite van der Schaaf. Jongepier opent de serie met een bezoek aan vier kerken in Zaandam, ter wijl op 6 augustus Klaas Bolt een kwartet kerken in Haarlem laat bekijken. Belang stellenden moeten zelf voor vervoer zor gen, maar de tijd tussen de verschillende kerken is met opzet ruim gekozen zodat het mogelijk is per openbaar vervoer te reizen, voor zover dat natuurlijk aanwezig. samenleving zeker kan zijn en in alle hoe ken en gaten van de metropolen Hamburg, New York, Parijs, München het verraad sluimert. En hoe daardoor een vreedzame, intelligente en bovendien doodzieke lijs tenmaker tot huurmoordenaar kan ver worden Voor het eerst in de geschiedenis van de cinema, wordt misdaad vertoond als iets waar de nominale „held’ (Bruno Ganz bij Wenders) ook niets van begrijpt, maar er intussen wel met huid en haar bij betrok ken raakt. Het belangwekkende van dit volstrekt nieuwe type misdaadfilm tege lijkertijd met Wenders concipieerde An dré Techine zijn eigenlijk heel nauw ver wante Barocco is, dat er ook niet of nauwelijks wordt gepsychologiseerd Het trekken van conclusies en consequenties uit de op het doek gepresenteerde hande ling wordt volledig overgelaten aan fanta sie, intelligentie en interpretatievermogen van het publiek, hetgeen een strelende en verkwikkende luxe is. Zeker wanneer de aanleidingen voor deze hersengymnastiek zo speels (Wenders liet voor de aardigheid Daarom namen de Staten op 21 februari 1977 een motie aan waarin werd besloten de subsidiëring stop te zetten. acht rollen acteren door collega-regisseurs en ze voldoen prima) sfeerrijk en virtuoos zijn vormgegeven. Ik vind het de belang wekkendste film van het hele festival. Na het zien van Der Amerikanische Freund knap je wel heel gauw af op bij voorbeeld de Britse inzending Black Joy, die op onverplichte enigszins vermakelijke wijze het wel en wee bedoelt te tonen van de Westindische samenleving in Londen, vergelijkbaar met de Surinaamse enclaves in Nederland, met ook dezelfde soort pro blematiek. Black Joy is helaas erg opper vlakkig gebleven en bovendien niet zo erg goed gemaakt. Volledigheidshalve zou men nu ook De Jagers naar Nederland moeten halen, al hoewel deze film minder overrompelend is dan de twee voorgaande, maar stellig nog zeer de moeite waard. Het verhaal gaat als volgt: Vlak voor de jaarwisseling 1976-1977 vindt een jachtgezelschap, het huidige en het voormalige establishment represente rend, het lijk van een in 1949 tijdens de Griekse burgeroorlog gesneuvelde socia list. Het wordt aanleiding voor een ritueel- allegorisch tribunaal, dat uiteindelijk uit loopt op de beslissing de linkse verzetstrij der weer te begraven waar men hem had gevonden en hem verder dood te zwijgen blijkt uit de nota inzake het Orkestenbe- stel, dat het rijk voor elke regio een aantal musici zal financieren, terwijl de samen werkende provincies de overige produk- tiekosten zouden moeten betalen. In deze gedachtengang zou de provincie zelfs meer subsidie moeten verstrekken Op advies van de hoorcommissie beslo ten de Staten donderdag het bezwaar van de Nederlandse Orkeststichting niet ont vankelijk te verklaren omdat dit te laat was kenbaar gemaakt. Een meerderheid van de hoorcommissie was overigens wel tot de conclusie gekomen, dat ook al zou het bezwaarschrift binnen de daarvoor gestelde termijn zijn ingediend, dat niet tot wijziging van het door Provinciale Staten genomen besluit zou moeten leiden. De advocaat van de Nederlandse Or keststichting, mr. Ribbink, wees op de moeizame zaak, die de financiering van het Concertgebouworkest is. Men zou de toegangsgelden kunnen verhogen, maar dat zou het streven om een nieuw publiek te bereiken kunnen doorkruisen. Wanneer de provinciale subsidie vervalt komen de lasten van het instandhouden van het Con certgebouworkest geheel voor rekening van de gemeente Amsterdam. Laat uw huis schilderen door een vakman-schilder met Sikkens produkten. Dat betekent verfraaiing en bescherming voor jaren. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse film „Mozart is here” van Hans Keiler is op het festival van didactische films, dat in Rome is gehouden, de eerste prijs toe gekend. Bijzondere aandacht is er deze zomer ook voor het jeugdtheater. Popstudio Hin- derik heeft na zijn vertrek uit Beets een nieuw onderkomen even buiten het cen trum van Purmerend gevonden waar weer regelmatig voorstellingen worden gege ven. Ook Tom Wentink en Mijko van Ma rijke Kots in Haarlem doen mee. Tandberg- Garrard- Stanton- Quad i Yamaha- Sansui- Thorens- Shure Ortofon B&W- Akai- Interaudio Bose Dual AR-Technics-Lenco ,1 „Er is ondanks het verdwijnen van de kolonels, weinig veranderd in Grieken land”, zo moet de boodschap van Angelo- poulos luiden. Een waarschuwend betoog, dat verricht wordt met hoogwaardig stills tische middelen, waarvan de heden en verleden verstrengelde montage (vaak is het zelfs geen montage meer) en de serpen- tme-achtige, zeer langdurige, aan Jancso herinnerende cameraregie het meest in het ooglopend zijn. De belangrijkste en grootste expositie die met ruimte heeft te maken, wordt gehouden in het Westfries Museum in Hoorn onder de titel „Wij en de wijdheid”, Noordhollands ruimte in de kunst. Van een twaalftal kunstenaars is hier werk te zien dat uitbeelding geeft aan de land schappelijke structuur van de provincie. Tot de deelnemers behoren onder meer Gerrit Benner, Kees Bierman, Dirk Breed, Jan Cremer, wijlen Cor Dik en Kees de Gooyer. Naast moderne kunst wordt een historische terugblik geboden op het ont staan van het Noordhollandse landschap. De Nederlandse Orkeststichting heeft op 13 mei tegen deze beslissing een be zwaarschrift ingediend. De stichting licht te de bezwaren toe op een hoorzitting van de speciale Statencommissie, gevormd door leden van de commissies voor Cultu rele Zaken en Onderwijszaken, Jeugd werk en Sportzaken. De zakelijk leider van het Concertgebouworkest, de heer Van Dantzig, bracht daarbij onder meer naar voren, dat de Culturele Raad Gede puteerde Staten heeft geadviseerd de sub sidie geleidelijk te beëindigen. Voor 1976 zou het bedrag 80 duizend gulden zijn en voor 1977 40 duizend gulden. Pas in 1978 zou de subsidie geheel moeten worden beëindigd. Volgens de heer Van Dantzig Stukken interessanter is dan weer De Jagers van Theo Angelopoulos, het af ron dende deel van een triptiek over de laatste vijftig jaar van Griekenlands historie. Film International vertoonde bij ons eer der de delen In het Jaar ’36 en De Komedi anten (O Thiassos). Dat laatste gaat dan toch niet op voor Der Amerikanische Freund, die op zeer prikkelende, spannende en haast bedrei gende wijze laat zien hoe mets m onze Wie meer wil weten over de honderden manifestaties in het kader van de Toer-in 1977 kan vanaf 9 juni een speciale krant krijgen waarin tal van tochten, excursies en exposities alsmede een dagagenda staan vermeld. Deze krant, waarin ook korte gegevens in de drie voornaamste vreemde talen zijn opgenomen, wordt gra tis verspreid door de kantoren van de VVV, op verschillende campings en bij de Culturele Raad van Noord-Holland, telefo nisch bereikbaar onder nummer 02550- 16941 Tel 0523 1096* 3 N O Overijssel Wim Wenders zegt alles behalve een diepzinnige of uitgesproken geëngageerde film te hebben willen maken, met dien verstande dat hij heel wel beseft dat zijn Amerikanische Freund het waarschijnlijk niet zo goed zal doen bij een groot publiek en dat juist de opzettelijk niet-politieke films in de praktijk het hevigst „politiek” zijn, omdat ze de bestaande maatschappij bevestigen En we kunnen u verzekeren, dat het er, ook in werkelijkheid, fantastisch uit ziet. Maar ja, daar koopt u zo’n muziekcentrum natuurlijk niet voor. Dat koopt u voor het gemak van alles-in-één, zonder koncessies te doen aan de kwaliteit. Bij wereld merk Garrard bent u dan aan het juiste adres: platenspeler, cassette deck, versterker en tuner (radio) in één kompakt huis. Alleen de boxen zijn los, en dat is maar goed ook, want op die manier kunt u toch De onmacht van deze groep uitgezon derd Tineke van Koppen, die voor een voortreffelijke begeleiding zorgde aan de piano bleek eens te meer uit het onvoor stelbare geschreeuw, waarmee ieder lied en iedere conference gebracht werden. Daarmee gaf het groepje zich zelf een brevet van onvermogen. Men over schreeuwde elkaar en zichzelf. Als je jezelf afvroeg: wat hebben ze nu precies te ver tellen gehad?, dan bleef er bitter weinig over. Ik laat nu maar terzijde, dat men niet het verschil bleek te weten tussen buiten gewoon en bijzonder onderwijs en dat ook andere slordigheden de voorstelling ont sierden. Dat neem je maar op de koop toe. Van de zijde van de Statencommissie werd er in de hoorzitting onder meer op gewezen, dat bij de beslissing om de subsi die voor het Concertgebouworkest te beëindigen is overwogen, dat de vrijko mende gelden ter ondersteuning van de amateuristische muziekbeoefening kon den worden gebruikt. Bovendien heeft de provincie de zorg voor de instandhouding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, zo werd gesteld. Pappie heeft beloofd dat we met Pinksteren naar het Shetland Ponypark Slagharen gaan nog maar 3 nachtjes slapen! vlinders en schelpen, wil de Culturele Raad van Westzaan ook dit jaar weer een informele manifestatie in de Grote Kerk in Westzaan verzorgen. Inhakend op het the ma van de Toer-in koos men voor het onderwerp „Gevangen ruimte”. De Cultu rele Raad van Westzaan vindt dat kunst nog steeds een elitair gegeven is en tracht dat te doorbreken door bijvoorbeeld het „De Jagers" is het af rondende deel van een triptiek over de laatste vijftig jaar van de Griekse geschiedenis van Theo Angelopoulos De tweede tentoonstelling behandelt een deelaspect van het landschap. In een der dienstgebouwen van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier in Petten loopt van 15 juni tot en met 31 augustus de expositie „De dijk te kijk”, historie en functie van de Hondsbossche Zeewering. Zoals misschien bekend is wordt op het ogenblik de vierëneenhalve kilometer lange zeewering verhoogd van achteneenhalve meter tot 11,5 meter. Er wordt een indruk geboden van de ge schiedenis en de totstandkoming van de dijk, maar ook van het land erachter, de flora en de fauna en het „wonderlijke verhaal van Petten”, het dorp dat vier keer moest worden verplaatst omdat de zee 1200 meter land wegsloeg. Gedachtig de goede resultaten met de tentoonstellingen over molens, kikkers, optimaal genieten van het prachtige stereo-geluid van dit muziekcen trum. Waarom komt u niet eens kijken en luisteren naar deze en de andere centra die we in onze beide luisterstudio’s aan de Kruisweg hebben staan KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 we bedoelen maat... Veel lawaai om niets. Ik moest tot aan de laatste minuut wachten om eindelijk een voltreffer de enige te incasseren. Ik wil u die niet onthouden: „Onder een soci alistische premier werd Nederlands-Indië onafhankelijk, onder een socialistische premier werd Suriname onafhankelijk, onder welke socialistische premier wordt Nederland onafhankelijk? Je mislukte avond zou er bijna goed door worden gemaakt. tentoonstelling op het thema ruimte kreeg in onze krant al ruime aandacht. Dat is de expositie „Stadspark en buitenplaats” die vanavond wordt geopend in de Vleeshal, dependance van het Frans Halsmuseum in Haarlem en in de buitenplaats Beeckestijn te Velsen waar ook de Culturele Raad Noordholland zit, de organisator van de Toer-in. Dan gaat voorts een tentoonstelling van vliegers van de Amerikaanse beeldhouwer Tom van Sant een reis door Noord-Hol- land maken. Het Stedelijk Museum in Am sterdam heeft de primeur. Daar zijn de vliegers -geplaatst en opgehangen door het gehele gebouw- van 4 juni tot 21 juni te zien. Later komen Den Helder, Bergen aan Zee en het deze zomer duizendjarige Eg- mond aan Zee aan de beurt. Van Sant, ondanks zijn Hollandse naam een volbloed Amerikaan, maakt vliegers die soms enor me afmetingen van zo’n honderd meter lang, kunnen hebben. De tentoonstellingen worden begeleid met workshops voor de schooljeugd die haar eigen vlieger kan bouwen. Met „ruimte” heeft voorts te maken een expositie in Muiderberg rond Floris V die wel de eerste bouwer aan de Europese ruimte wordt genoemd, een expositie van landschapsschilderingen van Leo Gestel in de Oude Ursulakerk in Warmenhuizen en een beeldenpresentatie in Beverwijk. (Van onze kunstredactie) HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland houden vast aan hun be slissing, dat het Concertgebouworkest niet langer in aanmerking komt voor een provinciale subsidie. De provincie acht de subsidiëring van dit nationale orkest geen provinciale maar een rijkstaak. Dit zijn enkele vliegers van Tom Van Sant, door hem „Ki tes” genoemd, die op verschil lende plaatsen in de provincie te zien zullen zijn. „Mozart is here” is een documentaire over het Nederlands Blazers-Ensemble. De film werd gemaakt met subsidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk door Cinecentrum. De Haarlemse cineast Hans Keiler voerde de regie. Tja, een groter plezier kun je ze niet doen en we gaan met Dagtocht 35, hoef ik niet te rijden ook I Wenders „Na lm Lauf der Zeit, mijn I vorige film die ik gedraaid had zonder eigenlijk een scenario of zelfs maar een verhaal had ik behoefte een film te maken volgens juist een heel strak en gedetail leerd draaiboek. Reeds sinds ik voor het Maar over baanbrekende filmers ge sproken Wim Wenders gaf een film te zien die een van de interessantste inzendingen is van de competitie Der Amerikanische Freund, ooit eerder aangekondigd geweest als onder meer Regel ohne Ausnahme Heel anders dan we van Wenders gewend zijn blijkt het een misdaadfilm Geba seerd op een nog niet verschenen roman i van Patricia Highsmith

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15