Onrust op Aruba bij naderen verkiezingen Protest General Electric Bretonse bouwt aan elektrische auto vissers •k Chemische industrie draaide gedurende 1976 redelijk Recordtekort op handelsbalans VS zacht en ’lichtmild’ van smaak Regeringsbeleid voor ziekenfondsen -C#’" „Somber toekomstbeeld Nederlandse werkgelegenheid” Hl 1 1 l ürl f*JI MM 'll 1 25 Leger Zaire herovert laatste stad in Sjaba I U I Bruto investeringen licht gestegen föï*» VRIJDAG M E ECONOMIC 19 7 7 met 8000 (7200 mannen en 800 vrouwen) tot 179.800. nicöv*e RH B-» De als in Chemische (VNCI). i (Van onze redactie economie) DEN HAAG. 1 chemische industrie i bedrijfstak draaide 1976 redelijk tot goed. Het totaal van 10.000 ar beidsplaatsen kon wor den gehandhaafd, de omzet steeg van 17 mil jard in 1975 tot ƒ21,7 miljard in 1976. Deze sector van de industrie was eind vorig jaar vrij wel de enige branche met grote investerings plannen. Dit vermeldt het jaarverslag van de Vereniging Nederlandse Chemische Industrie 7 DEN HAAG (ANP) In de lopende maand is volgens de eerste, voorlopige tellingen van het ministerie van Sociale Zaken de werkloos heid weer toegenomen. Na correctie voor seizoensinvloeden steeg het aantal werklozen met 3200 mannen en 1900 vrouwen (samen 5100) tot 201.600. Dit wil zeggen dat de daling van de werkloosheid kleiner was dan op grond van de seizoenssituatie had kunnen worden verwacht. Niet voor seizoensinvloeden gecorrigeerd, daalde het aantal werklozen >1. Ssggss ■4* I idser PEUR SIUYVEM M HM ast r ra vlgs Publicatie Mir. »an vuTssyeZoudrierj u j. aa-» 7t> i De MEP heeft fel geprotesteerd tegen het optreden van de politie. Croes beschul digde haar van provocatie. MEP-leider Croes raakte betrokken bij een incident, waarbij de politie hardhan dig optrad tegen MEP-aanhangers, die een politiebevel negeerden om een openbare weg te ontruimen. WILLEMSTAD (ANP). Op de Antil len begint het naderen van de Statenver kiezingen merkbaar te worden. Op Aruba deden zich onlangs incidenten voor tij dens de opening van een kantoor van de Arubaanse poUtieke partij PPA, waarbij de politie ingreep. Hierbij liep een gede puteerde van de onafhankeli jkheidspartij MEP, de grootste partij op Aruba, enkele klappen op. de opgeschroefde aardgasprij- zen maken de wedijver met het buitenland moeilijken De VNCI juicht daarom de pogingen de vergunningenpro cedure te stroomlijnen toe. Als deze coördinatie lukt kunnen waarschijnlijk de voor onze Volgens prof. Rutten speelt ook een rol dat in het afgelopen jaar de ontwikkeling niet onverdeeld gunstig is verlopen. Wel was de groei van de wereldhandel en van KINSJASA, (Reuter) De stad Kapan- ge in de Zairese provincie Sjaba is gisteren door de regeringsstrijdkrachten heroverd op de rebellen van het Kongolese Bevrij- dingsfront (FNLC), zo meldde het Zairese persbureau ZAP. Kapange was de enige stad in Sjaba waaruit de rebellen tot dus ver nog niet waren verdreven. Volgens ZAP is president Moboetoe on middellijk naar Kapanga af gereisd om daar officieel en persoonlijk een punt te zetten achter de „oorlog van Sjaba” die op 8 maart begon toen het FNLC een nieuwe naam voor de vroegere Katangese gendarmes de provincie vanuit Angola binnenviel. Bretonse trawlers blokkeren de ha ven van Roscoff uit protest tegen het incident van dinsdag, waarbij de traw ler Le Corse werd aangehouden door de Britse marine. Dat gebeurde in Het Kanaal. De Corse zou gevist hebben met netten die niet door de Britten zijn toegestaan. In 1976 importeerde de che mische industrie voor 10,5 miljard en exporteerde zij voor bijna 18 miljard, tegen ach tereenvolgens 8,5 en 14,7 miljard in 1975. Haar aandeel in de totale industriële omzet steeg van 11,9 in 1975 tot 13 procent in 1976 (de top was in 1974 met 14,1 procent). Van de afzet speelde 73 procent zich binnen de EEG af. Prof. Rutten noemde het ook zorgelijk dat loon- en prijsstijgingen groter dreigen uit te vallen dan eerder was geraamd. In samenhang daarmee lijkt de rendements- verbetering in het bedrijfsleven achter te blijven. de woningbouw onverwacht groot. Maar dat heeft nauwelijks zijn weerslag gevon den in een meevallende werkloosheid. In feite komen de werkloosheidscijfers in de tweede helft van 1977 niet onbelangrijk hoger uit dan eerder was geraamd en dit niettegenstaande het feit dat het conjunc- tuurherstel wat sneller verliep dan was geschat. buitenland in de eerste vier maanden van dit jaar is voor 8,55 miljard dollar in de rode cijfers gekomen. In de overeenkom stige periode van vorig jaar was er een tekort van 741 miljoen dollar. De president wil met zijn maatregelen de invoer van olie beperken. a ische val- >e re- eilijk ezers 84,00 47,00 119,00b 80,00 125,20 1.80 147,00 41,00 7,10 118.50 42,50 66» 139,00 61,50 72,70 55,20 51,30 38,000 88,20 149.50 127,00 134,00 29,50 131,500 78,50 167,50 69.50 67,00 50,50 62,00 62.508 48,50 635.W 48,13 68. 82,80 65.10 3oa 26,10 129,30 30, 57,S 83,71 79,10 66,15 2» 175,0! 130,* 140.5! 773 186,71 731 71.00 180,'! 14B 3H 1893 89.3 8» 60,71 333 110,1 103,S 70,1 67,01 2« 323 130,0! 137,1 157,1 8» 535 290,1 1453 1M 452! 1553 erd D 181 (I 121 President Carter en zijn economische adviseurs zijn van mening dat de Verenig de Staten met een dergelijk groot handels- tekort andere landen helpen zich te her stellen van de recessie. De theorie is dat hoe meer de Verenigde Staten kopen in het buitenland, hoe meer de handelspartners ervan kunnen profiteren. Maar de Ver enigde Staten moeten dit jaar ongeveer 40 miljard dollar neertellen voor hun invoer van olie, hetgeen alleen de zakken van de olieexporterende landen vult. Dit onder streept voor het Amerikaanse Congres de noodzaak om het pakket energiemaatrege len van president Carter te aanvaarden. aanzien van de werkgelegenheid is, aldus prof. Rutten, naar voren gekomen tijdens het bijtellen van de prognoses voor de economische ontwikkeling op middellange termijn (voor de jaren 1977-1981). De se- cretaris-generaal zei dat gisteren in Brus sel op een bijeenkomst van de Nederland se Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg. Er zijn verscheidene factoren, aldus prof. Rutten, die de basis vormen voor de sombere verwachtingen. Nieuwe analyses van de bevolkingsontwikkeling doen ver- moeden dat de beroepsbevolking sterker stijgt dan tot nu toe was geraamd. Er blijkt bijv, dat vrouwen een grotere belangstel ling krijgen voor deelname aan het arbeidsproces. Vorig jaar was al duidelijk dat de werkloosheisproblematiek in het begin van de jaren tachtig haar grootste omvang zou krijgen. Door grotere aanwas van de beroepsbevloking en als gevolg van een relatief grote uitval van bestaande kapitaalgoederen. WASHINGTON (Reuter). De handelsbalans van de Verenigde Staten heeft in april een recordtekort van 2,62 miljard dollar te zien gegeven vergeleken met een nadelig saldo van 2,39 miljard dollar in maart. In tegenstelling tot maart, toen de invoer flink werd vergroot door de olie-invoer, verminderden de aankopen van olie in april met meer dan 400 miljoen dollar. Hierdoor is enige twijfel ontstaan aan de bewering van de Amerikaanse regering dat de handel met het buitenland wordt verstoord door de invoer van olie. De invoer van vooral voedsel, fabrieksgoederen en machines nam in Er moet „zwart en somber aangekeken worden” tegen de mogelijkheid om in de eerstkomende jaren in Nederland de werkgelegenheid te verbeteren. Dat is de mening van de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof, dr. F. W. Rutten. Dat sombere beeld ten Ook op Curasao concentreren de poli tieke partijen zich op de verkiezingen van •17 juni. De vakbeweging heeft kritiek gele verd op de campagnes van sommige poli tieke partijen, waarbij de politieke aspec ten zouden worden veronachtzaamd. In plaats daarvan zouden de bezoekers van verkiezingsbijeenkomsten worden bezig gehouden met muziek en andere vormen van amusement. Binnen de partij NVP-U van premier Evertsz is onenigheid ontstaan toen de radio- en tv-spots verschenen, waarin werd opgeroepen op de gedeputeerde voor Volksgezondheid van de NVP-U mevrouw Liberia-Peters te stemmen. Binnen de Ar beiderspartij „Frente Obrero” van Papa Godett krijgen politici wel gelegenheid in dividuele campagnes te voeren. In totaal nemen op de Antillen dertien politieke partijen deel aan de komende verkiezingen. Curacao kan aanspraak ma ken op twaalf zetels in het parlement, Aruba op acht, Bonaire op een en de Bovenwindse eilanden samen ook op één zetel. april sterk toe, terwijl de uitvoer van goederen en verbuiksartikelen over het algemeen verminderde. Uit gegevens van het Amerikaanse mi nisterie van handel blijkt dat de uitvoer van de Verenigde Staten in april een waar de had van 9,97 miljard dollar vergeleken met 10,07 miljard dollar in maart. De in voer nam toe van 12,46 miljard dollar tot een record van 12,59 miljard dollar. De handel van de Verenigde Staten met het Aan de andere kant vertoonde ook de vraag naar personeel een stijging. Gecorri geerd voor seizoensinvloeden steeg het aantal openstaande aanvragen voor perso neel met 8900 tot 55.900. Niet voor seizoen gecorrigeerd, steeg de vraag met 14.400. Maar ook in haar maatregelen om de investeringen in het al gemeen te stimuleren is de ove rheid niet duidelijk, zegt het verslag. Het Rijk koos voor een subsidiestelsel (bedoeld wordt de Wet Investerings Rekening, waarvan het wetsontwerp werd ingediend) dat zo veel soortig en zo verschelden is dat men zich kan afvragen of het bedrijfsleven er de weg in zal leren kennen. „„HUW»»’ De VNCI zegt dat de mi lieuproblemen worden ver scherpt doordat de industrie van aardgas op stookolie moet overschakelen. Maar het be drijfsleven moet dan wel de mogelijkheid hebben deze groeiende problematiek op te lossen. De maatschappelijke kritiek hield onverminderd aan, ook de overheid werd kri tischer. Helaas voerde diezelf de overheid in haar pogingen het milieu te beschermen een moeilijk hanteerbaar beleid ten opzichte van het bedrijfsle ven, meent de vereniging AMSTELVEEN. (ANP) „Binnen af zienbare tijd is er geen computer groot genoeg meer om alle mogelijkheden in het kader van de netto-netto-problematiek te vertalen in de premies”. De heer J. An- beek, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, zei dit giste ren in Amstelveen toen de ziekenfonds raad discussieerde over een advies aan staatssecretaris Hendriks. De staatssecre taris had om dat advies gevraagd met het oog op het besluit van de regering om in het kader van de „netto-netto-problema tiek” bepaalde groepen ongehuwde AAW- gerechtigden per 1 juli 1977 in aanmerking te laten komen voor een reductie van de premie voor de vrijwillige ziekenfondsver zekering. De bedoeling van het regeringsbesluit is, de AAW-gerechtigden in de netto-inko- menssfeer zodanig tegemoet te komen, dat verdere bijstandsverlening overbodig wordt. Dat heeft in dit geval onder meer tot gevolg, dat de betrokken vrijwillig ver zekerden 33 minder reductie krijgen, zo dra ze 35 jaar worden, omdat ze dan in een ander („voordeliger”) belastingtarief val len. Het belastingverschil moet dan weer worden weggewerkt door de verzekerden zelf meer premie te laten betalen. nR0tde a® "w DEN HAAG (ANP) Met het oog op de I toenemende wens van de Amerikaanse laim, I regering minder afhankelijk te zijn van de invoer van ruwe olie, is het Amerikaanse concern General Eelectric begonnen aan I de ontwikkeling van een experimentele elektrische auto. De prestaties van deze auto zullen bijna tweemaal beter moeten zijn dan die van de huidige elektrische voertuigen, zo meent deze onderneming, die het project uitvoert te zamen met Triad Services, ESB en Chrysler. Het is de bedoeling een elektrische auto „van de grond af’ opnieuw te ontwerpen in plaats van een prototype te construeren op basis van bestaande uitvoeringen. De -auto zal aan verschillende eisen moeten voldoen: topsnelheid minimaal 90 km/uur, accelereren van 0-50 km/uur in 10 secon den, een consumentenprijs van circa 14.000 gulden, een minimale levensduur van 160.000 km en de bedrijfskosten mo gen niet meer dan circa 10 dollarcent be dragen. Ook zal deze elektrische auto een ac tieradius moeten hebben van tenminste 120 km en het laden van de accu’s mag niet langer dan zes uur duren. Wanneer het voertuig gereed zal zijn voor daadwerkelij ke experimenten is nog niet bekend. Wel is het zo, dat geen van de betrokken onderne mingen op dit moment concrete plannen heeft om elektrische auto’s in serieproduk- tie op de markt te brengen. gen de oorzaken van veel (mi- lieu)kritiek weg te nemen. Praktisch elk bedrijf van enige omvang heeft nu een milieu- functionaris. Naar schatting besteedde de chemische indus trie vorig jaar aan milieube- schermende maatregelen on geveer 200 miljoen, 10 pro cent van de totale investerin gen. Technische ontwikkelin gen dragen er toe bij dat deze kosten door bezuiniging op energie en grondstoffen wor den terugverdiend. DEN HAAG. De bruto totale investe ringen in activa waren in het jaar 1976 maar weinig hoger dan in 1975. Gemeten in constante prijzen waren ze zelfs iets lager: 1,8 minder dan in 1975, terwijl 1975 een niveau van vier percent lager dan 1974 te zien gaf. In volume gemeten was de stijging van het derde naar het vierde kwartaal 1976 bijna even groot als in de overeenkomstige periode 1975: 15,6 per cent tegen 15,5 percent. Bij de investeringen in woningen en bij die van de nijverheid was de toeneming groter, terwijl de investeringen door „overige bedrijven” minder toenamen. Dit verschijnsel heeft te maken met de inci denteel hoge aankopen van schepen en vliegtuigen in het vierde kwartaal van 1975, zo meldt het GBS. Als deze invloed wordt uitgeschakeld is ook sprake van een verhoogde activiteit. Bij de overheid nam het stijgingspercentage licht toe. -—**** 2-?^^ - J-’izSS; economie broodnodige inves teringen doorgang vinden. l'OB SV/A- Geconstateerd wordt dat het economische decor somber bleef. De conjunctuur bleef aarzelen, de harde gulden speelde de export parten. De concurrentie uit de VS en de Oostbloklanden nam voor de Westeuropese chemische in dustrie gevaarlijke vormen aan. Binnen afzienbare tijd zal het Midden-Oosten zich als derde grote concurrent mel den, zo wordt verwacht. Ook Werkloosheid toegenomen Onaanks de stagnerende conjunctuur werd volgens de VNCI voortgegaan met pogin- 1 M- 1 'i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19