Gijzeling treinpassagiers en onderwijzers gaat nog door vier Jack Bulterman Kamphues naar FC Amsterdam Raadpleging fractieleiders Dajan geen minister Huider voor SieMatic keukens uitgesteld overleden h Lockheed betaalde veel meer smeergeld het woord is cion... aantal pagina's vandaag: 32 Minder werk bij VFW Fokker door ^Kimman B.V.— gebrek aan orders Ontdek het andere sieraad naar uw eigen idee gekreëerd door IttHI Sipkes Edelsmii* WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Naar een uitkomst INTERN ONDERZOEK WIJST UIT: Minimumloon omhoog agenda pagina ro.< Geen invoerverbod zeehondenvellen Dolblij Droog en zonnig ■I 2 J KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendor (Van onze verslaggevers) DEN HAAG-ASSEN. Alle 105 kinderen en een onderwijzer uit de bezette school in Bovensmilde zijn vrijgelaten. De Zuidmolukse extremisten die de kinderen maandagochtend gijzelden, lieten ze vanmorgen vroeg gaan. Onder de kinderen was een besmettelijke, maar niet ernstige vorm van diarree uitgebroken. In de school zitten nu nog de bezetters en vier onderwijzers, onder wie het hoofd van de school de heer Van der Vliet. De gijzeling in de trein gaat ook nog door. Er steeg een gejuich op in de kom van het dorp, toen om vijf over half zeven de laatste 70 kinderen en één leerkracht met de bus de school verlieten en richting Gereformeerde Kerk reden, waar het medisch centrum is gevestigd. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2-3-4-13 Plaatselijk nieuws 5-6-7-9-11 Kunst15 Radio en televisie/Strips 17 Economie19 Beurs27-29 Puzzel23 Medische diensten6 Schrijvende lezers23 Filmpagina21 Vrij(e)dag25 (ÉL- Umuider Courant bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52.,-), p. jaar f 154,70 p. post i 200, - LosSe nummers 70 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E? Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Ziekte redt kinderen uit handen kapers IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (ADVERTENTIE) Warmoesstraat 2 Haarlem (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) lUHIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Direct nadat bekend was geworden dat alle kinderen uit de school waren vrijgela ten heeft minister Van Agt van Justitie gezegd blij en ook ontroerd te zijn. Even heeft het er naar uit gezien dat de zaak nog spaak zou lopen: rond half zes kwamen de kapers opeens weer met eisen op de prop pen. Gelukkig hebben we ze er van kunnen overtuigen dat de vrijlating van de kinde ren in verband met de besmettelijke ziekte absoluut noodzakelijk was, aldus de heer Van Agt. De regering had zich de afgelopen dagen laten leiden door zorg voor de gegijzelden en was daarbij uitgegaan van de beginse len die zij had geformuleerd en waar men niet van zou afwijken. Ovei de aard van de epidemie zei minister-president Den Uyl geen antwoord te kunnen geven. „Ik ben geen dokter”. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond. Bij de verijlating werden door de autori teiten 15 ambulances ingezet, terwijl er nog eens 15 achter de hand werden gehou den voor noodgevallen. Kort nadat de vrijlating van de school kinderen was afgerond, heeft het beleids centrum in Assen weer contact gehad met de kapers van de trein bij Glimmen. Ver moedelijk is daarbij gesproken over voed sel want even vóór half negen brachten twee rechercheurs broodjes en chocolade melk naar de trein. (Zie verder pagina 4 en 13.) (Van onze sportredactie) VELSEN Telstar-middenvelder Ton Kamphues zal de komende twee seizoenen voor FC Amsterdam uitkomen. Gisteren bereikten Telstar en Amsterdam overeen stemming over een transfer van Kamp hues, die de Velsense vereniging een be drag van ruim 200.000 gulden oplevert. Dit bedrag zal geïnvesteerd worden in nieuwe aankopen. Telstar-begeleider Leen van der Lugt: „In principe zijn we op zoek naar één of meerdere spitsspelers”. Ook voor Cor Stout is veel belangstelling. Over zijn verkoop wordt echter nog onderhandeld. TEL AVIV. (UPI) Het rechts-nationa- listische Likoed-blok zal zijn besluit om Mosje Dajan te benoemen tot minister van Buitenlandse Zaken herzien vanwege het groeiende verzet tegen hem. Dat hebben Likoed-kringen vandaag meegedeeld. Het uitvoerend comité van Likoed komt zon dag bijeen voor een formeel besluit over de ministersbenoeming (Zie verder pagina drie) woordigers van Lockheed proberen te voorkomen, dat deze commissie volgende maand het uitgebreide rapport, waarin ook de namen van de begunstigden voor komen, gaat publiceren, zoals zij eerder heeft aangekondigd. De raad van bestuur van Lockheed is tegen publikatie van de namen. DEN HAAG (ANP).De Europese Commissie is niet van plan de EEG-minis- ters voor te stellen de invoer van zeehon denvellen te verbieden. Zij zegt dit in antwoord op vragen die het Tweede-Kamerlid Henk Waltmans (PPR) als lid van het Europees parlement had gesteld. Waltmans hoopte dat door een invoerverbod, of althans een sterke beper king van de invoer, de jacht op jonge zeehonden in Canada en Groenland zou kunnen worden verminderd. James Branch Cabell: Volgens de optimisten leven wij de best denkbare wereld; de pessi misten vrezen dat dat waar is. (ADVERTENTIE) Mini-Allegro-Marina-Maxi-Princess- Triumph-Rover-Jaguar. Haarlem Zijlweg 35, telefoon 023-326555, Schiphol weg 5, telefoon 023-326555. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet heeft van daag besloten het minimumloon per 1 juli met 3,5 procent te verhogen. Hiermee lo pen deze toongroepen dan in de pas met de cao-lonen, die per 1 januari gemiddeld met 4 procent zijn verhoogd. KENNEMERLAAN 1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756 GLIMMEN. (ANP) De tien Molukse treinkapers blijven in het contact met de autoriteiten in Assen dezelfde eisen stel len: met hun gijzelaars per vliegtuig naar het buitenland. Volgens justitievoorlicht- ster mevrouw Faber is het eisenpakket van de treinkapers de basis voor de con tacten met het beleidscentrum. Mevrouw Faber zei vanmiddag, dat de treinkapers via de veldtelefoon afwisselend boos en kalm praatten. Soms zijn zij emotioneel. De vier achtergebleven onderwijzers zijn gezond. Ze lijden niet aan de infec tieziekte, aldus mevrouw Faber. Inmiddels is de huisartsen gevraagd te helpen bij nazorg van de gegijzelden. De passagiers in de gekaapte trein heb ben vanmiddag kort na één uur opnieuw eten en drinken gekregen. Rechercheurs brachten opvallend veel frisdrank, brood jes, gamellen vocht en sinaasappelen naar de trein. Er zijn geen medicijnen naar de trein gebracht BOVENSMILDE (ANP). „Doe maar alsof het een slecht schoolreisje Is geweest met slecht eten en zo”. De ouders van de vrijgelaten kinde ren in Bovensmllde kregen vanmorgen van het Rode Kruis dit advies om aldus de gijzeling te verklaren. Rode-Kruiswoordvoerder J. W. van Esveld heeft dit desgevraagd meegedeeld. Van Esveld was aanwezig in de Gereformeerde Kerk in Bovensmilde, toen daar de kinderen na de vrijlating „eerst door zes artsen werden onder zocht en vervolgens één voor één enigszins voorzichtig in contact werden gebracht met hun gelukkige ouders. De heer Van Esveld vertelde, dat de kinderen bleek zagen en erg verlegen waren. Sommigen hadden nog een appel van uit de school in hun hand. Alle kinderen hadden vanmorgen om kwart over acht het Rode Kruis-opvangcen- trum in de gereformeerde kerk verlaten. Ouders kregen van het Rode-Kruisteam nog de raad hun kinderen te baden en vervolgens in bed te stoppen. Aangeraden werd ook hun niet te veel voedsel en drank te geven. De stellige indruk bestaat dat het crisis centrum, hoofdkwartier en coördina- tieplaats voor de bestrijding van de gijze lingsacties, deze keer heel wat minder fou ten heeft gemaakt dan tijdens de affaire- Wijster. Al doende leert men, maar dat is niet altijd zo, want officiële reacties op zulke onverhoedse gebeurtenissen blijven vaak steken in een overmaat aan organisa torische complicaties, ondanks het feit dat men al eens eerder voor dergelijke hete vuren had gestaan. De gang van zaken tot dusver overziende moet men vaststellen dat twee zeer belang rijke besluiten met grote voortvarendheid zijn genomen: er is zonder aarzeling of veel interne discussie voorbijgegaan aan het gestelde ultimatum van woensdag. Bo vendien is onmiddellijk voor het minimum aan comfort en levensbehoeften van de gegijzelden een aanvoerschema uitge voerd met voorbijzien van datgene wat de kapers wel of niet wilden. Er zijn tekenen geweest dat deze twee blijken van voortva- Hjj vond het voor de ouders en mensen aan toe zijn als gevolg van een besmettelij ke ziekte, er na een goede behandeling nergens voor hoeft te worden gevreesd. Volgens rijkspolitie-woordvoerder Fol- gerts zijn er sinds het begin van de gijze ling in de school vijf onderwijzers gegij zeld geweest en niet zes, zoals tot nog toe steeds werd aangenomen en meegedeeld. Van die vijf onderwijzers is er nu dus één, de heer Van Beetz uit Assen, tezamen met alle kinderen, vrijgelaten. Het aantal zieke kinderen was volgens Justitievoor- lichtster mevrouw Toos Faber ongeveer 50. Dezen zijn overgebracht naar het Wil- helmina-Ziekenhuis, waarna er 24 na be handeling naar huis werden gezonden. De andere 26 zijn opgenomen. Zij verklaarde voorts dat hoewel de kindern er ernstig in ons land ontzaglijk fijn dat het zo ge gaan was en dat het bemoedigend is voor de regering om met veel geduld op de ingeslagen weg naar de bevrijding van de gijzelaars door te gaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De in 1975 nog winstma- kende vliegtuigfabriek VFW Fokker heeft vorig jaar met een verlies gedraaid van vijf miljoen gulden. De teleurstellende ver koopcijfers zullen het tekort dit jaar nog doen groeien. Erger is dat als gevolg van de slechte bedrijfsresultaten ontslagen niet kunnen uitblijven. Met name in de productielijn van het slecht verkopende toestel de Airbus zullen mensen moeten afvloeien. Met de inkrimping van het per soneelsbestand zal nog dit jaar een begin worden gemaakt. Op een persconferentie gistermiddag is door de directie gezegd dat de inkrimping wellicht bereikt kan worden door het na tuurlijk verloop niet aan te vullen, waar door de schade beperkt blijft tot het weg vallen van arbeidsplaatsen. De om vang van de maatregelen hangt voor een groot deel af van de verkoopresultaten. (Zie verder de streekpagina) van der Mije Abonnement - Vrijdag 27 mei 1977 67e jaargang no 174 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. DEN HAAG (ANP)Koningin Juliana heeft besloten het raadplegen van de frac tievoorzitters van de nieuw gekozen Tweede Kamer voorshands uit te stellen in verband met de beide gijzelingsacties. Herdoor is het de heren Den Uyl en Van Agt niet mogelijk is thans advies te ko men uitbrengen. Dit heeft het kabinet van de koningin vandaag meegedeeld. rendheid de kapers iets van hun brute zekerheid hebben ontnomen. Er is in het algemeen doelmatig en doelbewust vol gens een vaste, rechte lijn gereageerd met achter deze reactie een stipt werkend en vlot functionerend organisatie-apparaat. Emoties en wilde ideeën zijn nauwelijks merkbaar geweest, wat voor een groot deel aan een goede verstandhouding tussen cri sisleiding en media te danken is. Sober heid bij de berichtgeving, voortdurend op basis van een uiteraard verborgen plan, sloot aan bij de duidelijke verschijnselen van de kant der autoriteiten dat men een drachtig en vastbesloten toewerkte naar een vastgesteld doel. De inbreng van men sen die bij eerdere kapingen zelf slachtof fer waren, heeft ongetwijfeld tot deze be sluitvaardigheid en efficiëncy bijge dragen. Nuchter beschouwd is de situatie van de Zuidmolukse kidnappers hopeloos en wordt zij snel nog hopelozer met iedere seconde die verstrijkt. Maar nuchterheid moet men bij de daders niet verwachten. Integendeel, het risico van wanhoopsda den van onvergeeflijke allure groeit in hetzelfde tempo als waarin het besef van mislukking doordringt. Men mag aannemen dat dit risico van het begin af aan als realiteit is verwerkt in alles wat de leiding van de tegenactie on derneemt of uitdenkt. Alle diverse orga nen van het bestrijdingsapparaat geven blijk van grote zelfbeheersing en discipli ne. Kabinet, justitie, politie, leger, hulp diensten, medische teams, bevoorradings- apparaat, voorlichting, begeleidings- en opvangdeskundigen, spoorwegen, alle diensten die in het centrum samenwerken via hun topmensen zijn blijkbaar volledig doordrongen van doel en methode tot op lossing van wat de terroristen hebben aan gericht. De daders zijn uitgegaan van hun voordeel der totale verrassing. De over rompeling bleek echter te stuiten op een goedwerkende tegenkracht die niet on voorbereid bleek. Een eventuele bloedige afloop is echter geenszins uitgesloten, evenmin als een uit komst die het rechtsgevoel van de meer derheid der Nederlandse bevolking zou kunnen aantasten. Dat laatste zou iets minder tragisch zijn en misschien valt de keus van het hoofdkwartier tenslotte dan toch daarop. Men mag dan toch wel aannemen dat er geen enkel beter alternatief was overge bleven. Als er ooit in zaken van algemeen belang respect voor persoonlijke verantwoorde lijkheid onontbeerlijk is gebleken, dan is dat wel in deze situatie. Ook daarvoor geldt: al doende leert men. DEN HAAG (ANP). De dirigent-com- ponist Jack Bulterman is de afgelopen nacht in Amsterdam op 67-jarige leeftijd overleden. Jarenlang werkte hij voor ra dio en televisie. Hij kreeg bekendheid door zijn liedjes, waarvan vele populair werden, zoals „Mijnheer de baron is niet thuis”, „Een heel klein huisje met een tuintje” en „Het boemeltje van Purtne- rend”. De heer Bulterman werd geboren op 27 september 1909 in Amsterdam. Na de HBS ontving hij drie jaar lang muziekonder- richt van Hugo Godron, harmonie en con trapunt. In 1931 begon hij aan zijn mu- ziekcarrière. Het orkest, dat voor het eerst liedjes met Nederlandse tekst bracht, was Theo Uden Masman’s The Ramblers, waarvan Jack Bulterman jarenlang deel uitmaakte. Onlangs trok hij met de Ram blers ’74 nog door het land. De dirigent- componist leed al enige tijd aan keelkan ker. Bij een routine-operatie overleed hij echter aan een hartaanval. De minister benadrukte overigens dat de ziekte een virusinfectie goedaardig is. Ook zei de heer Van Agt dat het virus absoluut niet van buitenaf naar binnen is gebracht. „De natuur heeft ons een handje geholpen.” De minister zei verder dat de vrijlating van de kinderen niet betekent dat er alleen maar een reden tot vreugde is Van de vijf leerkrachten zitten er nog vier gegijzeld en zeker ook de mensen in de trein moeten we niet vergeten. Aan de goede afloop voor wat betreft de school kinderen durfde de minister niet de con clusie te verbinden dat ook de verdere afwikkeling zo goed zal verlopen. „Ik ben dolblij dat de kinderen eruit zijn. Dit heeft vanmorgen minister-president Den Uyl in Den Haag gezegd toen hij het ministerie van Justitie binnenging. Verder zei hij dat er gisteren reeds tekenen in de school waren die twijfel opriepen of men nog wel kon doorgaan. De epidemie heeft ongetwijfeld een handje geholpen, aldus de minister president. Droog en zonnig. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minima van 9 graden aan zee tot 3 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen van 17 graden aan de kust tot 22 graden in het zuidoosten van het land. Aan het personeel van de Indonesische am bassade in Den Haag is voor de duur van de gijzelingsacties beperkte bewegingsvrijheid op gelegd. De Indonesische ambassadeur Joewono heeft deze maatregel genomen in verband met de veiligheid van zijn mensen. Zij mogen het land niet uit en alleen, wanneer nodig, op straat komen. Een dergelijke maatregel werd in 1975 tijdens de gijzelingsacties ook genomen. Cultureel werker Jan de Bruin en zijn vrouw hebben woensdag beiden twee keer gestemd. Op ver schillende stembureaus in de ge meente Drachten. Ze hadden na melijk dubbele oproepkaarten ge kregen. Niet alleen uit de gemeen te van inwoning Ferwerderadeel, ook uit hun vorige woongemeente Opsterland. En dat laatste had niet mogen gebeuren. Het gezin De Bruin verhuisde op 4 april van Ureterp naar Bija. Ge heel volgens de regelen: keurig uit geschreven in Opsterland en inge schreven in de nieuwe gemeente. De verhuiskaarten kwamen mooi op tijd binnen op het gemeente huis in Ferwerd. Nu was deze keer 12 april „de fatale datum”, de da tum waarop het kiezersregister van een gemeente dient te worden gebaseerd. Wie na die datum ver huist, krijgt nog een oproep uit zijn „oude” gemeente, wie vóór die da tum een nieuw adres kreeg, moet de oproep uit zijn nieuwe gemeen te krijgen. BURBANK (Reuter). Het Amerikaanse vliegtuigconcern Lockheed blijkt in de jaren 1970-1975 een groter bedrag aan steekpenningen te hebben betaald dan aanvanke lijk was gezegd. Blijkens een rapport van een commissie van onderzoek van het bedrijf werd in de genoemde zes jaar meer dan 30 miljoen en mogelijk zelfs wel 38 miljoen dollar aan smeergeld uitgegeven in plaats van de 24 miljoen die tot dusver was genoemd. In het rapport dat gisteren te Burbank werd gepubliceerd, worden geen namen genoemd van begunstigden. Wel wordt meegedeeld dat het grootste deel van de dubieuze betalingen in Saoedi-Arabië is gedaan. De commissie van onderzoek heeft ge constateerd dat de betaling van steekpen ningen destijds is aangemoedigd door de toenmalige president-directeur Daniel Haughton en diens plaatsvervanger Carl Kotchian, die vorig jaar zijn afgetreden. Employés die kritiek oefenden op dit be leid, waren door de directie gestraft. De leden van de raad van bestuur waren over het algemeen niet op de hoogte van de onwettige betalingen. Volgens het rapport zijn binnen de Verenigde Staten geen steekpenningen betaald. In de jaren 1970-1975 gaf Lockheed in totaal voor commissie in het buitenland 165 miljoen dollar uit, waaronder de steek penningen. In totaal leverde dit beleid con tracten op met een totale waarde van circa 2,6 miljard dollar. Het rapport zal worden gezonden aan de Amerikaanse Beurscommissie Vertegen- Kinderen, gehuld in dekens en som migen zelfs op blo te voeten, stappen na hun vrijlating in de autobus.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1