puzzel van de week hoe is het ontstaan in Californië H MAZO A knelpunten schrijvende lezers euoeiiaorieK uisu op wegen léèrshow stoutenbeek select F I Bi Bi Dit woord: SLOOF permanente Leegstand scholen Bede in troonrede Tocht tegen abortus Verkoop uitsluitend in onze eigen 10toonzalen Era VRIJDAG 2 7 M E I 10 7 7 Dit woord: STEEKPENNING lïg MAZDA ZIEN y H 12 jaar garantie. NIEUWS leest u in de advertentie elders in de krant (autovaria) „<Htrn kunt (1 overal Dineren boet <1 bij Koijtil' KI. Houtstraat 44 - Haarlem Tafelres. 323734 Ook voor zakenlunches on partijen. kunt u in de SHOWROOM van FA. E. DE GRAAFF Uw gastheer: A. A. C. Slabbaert Gaarne ontvang ik gerichte dokumentatie over: wandmeubelen zitmeubelen slaapkamers -N Zijlweg 9-11 (begin Zijlweg rechts) Haarlem Tel. 324866 Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar a* 5. IÏ5 14 |T7 |Ï8 25 Plaats. Tel Deze koepon uitknippen en opsturen naar postbus 10 in Beverwijk. S. WIERDA sr., Haarlem waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. K - t ir Autobedr SCHALKEN Bernadottelaan 3 Schalkwijk Haarlem. Tel 330660 De Amerikaanse staat Californië heeft te lijden onder ernstige droogte. Dras tische maatregelen zijn getroffen om het waterverbruik fors terug te drin gen. In sommige gebieden moet het verbruik ten opzichte van het vorige jaar met de helft worden ingekrompen. De foto toont het trieste beeld van wat eens een gigantisch waterreservoir ten zuiden van Los Angels was. Pater Koopman en de zijnen hebben de moed gehad te demonstreren tegen het gadering deze gedachte nog versterkt. Wanneer hij beweert, dat schoolkeuze vaak niets met geloofsovertuiging te ma ken heeft, dan spreekt hieruit slechts een diepe minachting zijnerzijds voor de mo tieven welke een zeer groot aantal ouders in Hillegom beweegt, tot een bewuste keu ze voor het bijzonder onderwijs, voor hun kinderen. Ik heb in uw blad het stukje gelezen over een nieuwe bede in de troonrede. Mijns inziens kan er geen mooiere bede zijn dan het Onze Vader die in de hemelen zijt. Dat is een gebed voor alle gezindten van het Nederlandse volk. Daar kan geen mens aanstoot aan nemen, want daar staat alles in wat het leven geeft en het is voor ieder een begrijpelijk. Over deze bede kan niet geredetwist worden. Exposities in toonzalen Beverwijk, Parallelweg 100 (Industrieterrein), tel. 02510 - 26923. Ma t/m za 9-18 uur. Mazda dealer sinds 1967 Koninginneweg 44-48 Telefoon 314275 - HAARLEM en B-dealer H. G. SCHURING- VAN THIEL, Heemstede L. DE VREEZE, Hillegom Naam Straat Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvendelezers- schrijvendelezersschrijven" dienen aan de vol gende voorwaarden te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Incidenteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wanneer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezon den stuk dit rechtvaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daar naast moet aan de redactie het volledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of bele digend zijn. Lezer doen er goed aan hun telefoonnummer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorrbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redac tie meedelen tegen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het algemeen gesproken, een te lange brief geretour neerd. M sttkck in r Wtk\k groep 3 t/m 11-jarigen, waardoor de resul taten tot 1980, variërend van 80 tot 140 te laag uitvallen. Een tweede blunder geeft tabel 8 aan. Van de groep 6-jarigen, in totaal 279, laat men driekwart gedeelte kleuteronderwijs volgen en nog eens driekwart gedeelte basisonderwijsfls mijn waardering voor de gemeentelijke progno ses te mild? Maar eindelijk, door welke motieven dan ook gedreven, deed de CDA-fractie, wat de gehele raad jarenlang had ver zuimd. Men ging de editie 1977 aandachtig bestuderen, ontdekte onregelmatigheden, trok andere conclusies en bood dit de raad aan in de vorm van: „Aanvullende nota op de prognose 1977”. Waren het schuldge voelens of politieke concurrentienijd, wel ke zowel de Progressieven als de VVD dreven alle geschut in stelling te brengen, om dit, niet foutloze, maar met veel zorg en moeite verrichte huiswerk van de CDA, te torpederen? Ik hoop met deze uiteenzetting een juist en objectief beeld van de situatie te heb ben gegeven. Van een aan bloedarmoede wegkwijnend bijzonder onderwijs is in Hillegom geen sprake. Ik vind het bijzon der te betreuren dat wethouder v.d. Laan, door zijn uitspraken in dezelfde raadsver- vernietigen van ongeboren levens (zie uw blad van 17 mei). „Wij eisen wettelijke bescherming van het ongeboren kind”, stellen zij. Ik ben het daar volkomen mee eens en zou zelfs nog verder willen gaan, namelijk bescherming van het kind, dat al geboren is (pater Koopman ook?). En nóg verder zou ik willen gaan en bescherming willen vragen voor het kind dat 18 jaar is geworden. Ook dit kind is een leven, dat niet vernietigd mag worden, ook niet in een oorlog, waartoe de militaire dienstplicht opleidt. Maar pater Koopman zal deze plicht wel noodzakelijk vinden en bijbeltekst is daarvoor allicht te vinden. Zit u graag in mooi leer? Kom dan eens kijken bij Select. Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler zitelementen - hoekkombinaties - bankstellen - fau teuils - enz. Kalfsleer - wildleer - Zuid- amerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork. Dit alles gekombineerd met een ongekend grote keuze in wand meubelen (o.a. Hülsta Studio) en handgeknoopte tapijten. Filiaal van Stoutenbeek Wooncentrum en Sunart Interieur-architektuur te Beverwijk DEN HAAG (ANP). Een overzicht van de werkzaamheden die op de Neder landse autowegen het verkeer kunnen ver tragen in de periode van 28 mei tot en met 3 juni: Afslultdijk-Heerenveen-Drachten: rij- baanversmalling aan beide zijden van de Afsluitdijk. Bij Den Oever en Komwer- derzand staan de versmallingen in ver band met werkzaamheden aan bruggen. Het verkeer heeft hier in elke richting één rijstrook ter beschikking. Amersfoort-Zwolle: Verkeer in de rich ting Zwolle moet rekening houden met rijbaanversmalling. Reconstructiewerk- zaamheden tussen Harderwijk en Nun- speet. Amsterdam-Amersfoort: Tussen Mui- den en Naarden rijbaan richting Amster dam afgesloten. Verkeer wordt in beide richtingen over andere rijbaan geleid en heeft vier versmalde stroken ter beschik king. Snelheidsbeperking; inhaalverbod voor vrachtauto’s. Zaanstad-Amsterdam-Zuid: rijbaanver smalling op de westelijke rondweg ter hoogte van de A4. Eén rijstrook beschik baar. Amsterdam-Rijswijk (Den Haag): 's a- vonds en 's nachts vertraging ter hoogte van aquaduct Roelofarendsveen, i.v.m. re constructie wegdek. In beide richtingen tussen 19.00 en 6.00 uur één rijstrook be schikbaar. Utrecht-Den Haag. Op werkdagen tus sen 09.00 uur en 16.00 uur in één of beide richtingen slechts één rijstrook beschik baar. Rotterdam-Rijswijk - (Den Haag). Nabij Rotterdam over ongeveer 3 km rijbaanver- smallingen. In één of beide richtingen kan de rechter rijstrook voor het verkeer afge sloten zijn. Maximum-snelheid van 70 km/u en inhaalverbod voor vrachtauto’s. Breda-Rotterdam. Vertraging tussen Zevenbergen en Hendrik Ido Ambacht. Meerdere beperkende maatregelen. I Wilt u bij het overmaken van uw abonnementsgeld via giro of bank uitsluitend gebruik maken van de stortingsacceptgirokaart welke U wordt toegestuurd? Dat voorkomt misverstanden, en onze administratie kan uw beta ling sneller verwerken. Het woord sloof komt in twee betekenis sen voor. Men duidt er zowel een persoon als een kledingstuk mee aan. Naar de persoon is altijd vrouwelijk en het kle dingstuk wordt alleen door mannen gedra gen. Dat is vreemd. Wij moeten uitgaan van het werkwoord sloven: trekken, over iets heen of van iets afstropen en vandaar: zwoegen. Vandaar dat sloof betekent: vrouw die veel en zwaar huishoudelijk werk doet en vooral: vrouw op leeftijd die niet meer tegen dat werk opgewassen is, dus: stakker, ziel. Als kledingstuk is een sloof: een voorschoot zoals bepaalde werk lieden dat vroeger wel droegen, in het bijzonder slagers, wijnkopersknechts e.d. Hun sloof was soms van leer. Er is zeker verwantschap tussen sloof en sloop: over trek om een kussen en tussen sloven en slopen .af breken. De Hillegomse wethouder Van der Laan heeft bij zijn voorspellingen in de raad over grote leegstand van bijzondere scho len een vertekend beeld gegeven. Vanaf 1972 heeft de gemeente regelmatig onder- wijsprognoses laten verschijnen. Ik heb ze meermalen betiteld als waardeloos en mis lukkingen. Doordat altijd werd uitgegaan van de gemiddelde woningbezetting en geen rekening werd gehouden met migra tie en een dalend geboortencijfer leverden de prognoses uitsluitend verkeerde cijfers op. Ten gevolge van een confrontatie van mij met de wethouder van Onderwijs in oktober 1976, waarbij ik kritiek leverde op de gevolgde berekeningswijze, is men bij de jongste prognose uitgegaan van de ge boortenaantallen ofwel leeftijdsopbouw. Deze prognose beloofde aldus een verant woord resultaat op te leveren, als niet tengevolge van twee onbegrijpelijke en onvergeeflijke blunders, ook deze editie als een mislukking kan worden be schouwd. Inplaats van bij tabel 4 uit te gaan, zoals men zegt en meent van de groep 4 t/m 12-jarigen, neemt men de Puzzel nummer 21 Horizontaal: 1 Er zit ’n deuk in mijn bekwaamheid; 4. Ze at de pruim en kreeg in de verwarring een vierhoek; 8. Voor dat meisje haar moeder is haar naam; 9. Leeft dat dier op de maan? Volgens mij hoort hij in het water thuis; 10. Levert dat land Hemels voedsel? Het zit er wel in; 10. Toen Ida zich in de golf stortte, ontmoette zij een Portugees van lage adel; 13. Die aantasting van haar goede naam deed ma de das om; 14. Een vaartuig dat altijd stil ligt. Toch is dat schip Steeds in de weer; 16. De hele streek is in de war. Komt dat door die kruisbloemige plant?; 17. De haan tui melt zonder thee dit weerstation binnen; 20 Als ik die reis ga maken is mijn plan in dat dal te stoppen; 23. Ka won de set en kwam in die volksgroep terecht; 24 Heeft dat huis een grijs dak? Dat is zeker Duits; 25. Lak de ar maar en zeg me wanneer het af is; 26. Een inwoner van zo’n plaatsje gooide het grind in de poel; 27. Uit vrees verborg hij de stang Vertikaal: 1. Horen de bos en de muis in die keuken thuis? 2. De winnaar raakt verward in een toestand van volkomen rust; 3. Die gelofte kan je overal afleggen, maar in Gelderland klinkt het verward; 4. Om dit symbool te verkrijgen moet je je tot de oorspronkelijke bewoner van Amerika wenden; 5. In de dalen zul je dit dier wel vinden, al is het meer een dier van de vlakte; 6. Geef de valkenier een keer min der, dan kom je vanzelf op die gedachte; 7. Keek Ko sip om zijn aankoop? Geen won der; 9. Het zijn niet alleen slaapkoppen maar ook onderkruipers; 11. De ander komt dichterbij, daardoor raakt hij in de war; 14. De kade lag hem in de weg, maar niet op zondag; 15. Als die uil met dat schip meevaart is hij in zijn sas; 16. Als Wilma haar moeder laat gaan, komt Fred bij haar terug. Is dat soms een naam voor hun zoon?; 18. Ka moest walgen van dat wa pen; 19. Zat er al schot in de bouw van dat ziekenhuis?; 21. Wil deze klant dat spel wel met je spelen?; 22. Kun je raden hoe ik heet?; 23. Ger ontmoette Ko in die gelegen heid; 25. Heb je dat toiletartikel nodig om je opleiding daar te krijgen? Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUIDEN Oplossing puzzel nummer 20 Horizontaal: 1. nacht; 5. hoepel; 10. one; 12. Eem; 13. on; 14. ami; 15. steels; 17. orde; 19. Oss; 21. m.o.; 22. jam; 24. exit; 25. enkel; 27. art.; 28. ido; 30. Alida; 32. Mia; 34. reëel; 36. non; 37. m.m.; 39. kat; 40. na; 41. dm.; 43. atoom; 44. s.g.; 46. sa; 48. alt; 50. a.p.; 52. Nes; 55. crêpe; 57. olm; 59. rookt; 61. heg; 62. nap; 64. Irene; 66. Otto; 67. Ane; 68. il; 69. lei; 71. erwt; 73. boedel; 76. l.s.k.; 78. t.a.; 79. Leo; 80. ore; 81. straat; 82. kling. Vertikaal: 1. nee; 2. cel; 3. hesje; 4. t.m.; 5. hor; 6. onder; 7. pa; 8. emotie; 9. lis; 10. osmaan; 11 nto.; 16. eend; 17. om; 18. extra; 20. stola; 23. alm; 25. eind; 26. kam; 27. Aa; 29. den; 31. l.o.; 33. idool; 35. ets; 38. mat; 39. k.m.a.; 42. map; 45. gnoe; 46. schel; 47. are; 49. lente; 51. pro; 53. e.k.; 54. stille; 56. egoïst; 57. op; 58. min; 60. onze; 63. aorta; 65. rebel; 67. at; 68 Ier; 70. els; 72. wat; 74. ooi; 75. dog; 77. kr.; 79. l.k. Reeds in het Middelnederlands vindt men het woord steeepennine in de beteke nis: geld dat men geeft om niet verklapt te worden, maar ook in die van: aalmoes. Meestal verklaart men het woorddeel steek- als: in de hand steken, heimelijk toestoppen, maar men kan ook aan het Duitse bestechen denken dat oorspronke lijk een mijnwerkersterm blijkt te zijn voor: de loop en de stevigheid van een mijngang te onderzoeken, aftasten. Het zelfde doen bepaalde dieren met hun voel horens. Eigenlijk is bestechen dus: onder zoeken en wel bepaaldelijk: onderzoeken of met geld ergens iets valt te bereiken. In gunstige zin is steekpenning hetzelfde als godspenning of goospenning: de pen ning die men bij koop of huur „om Gods wil” aan de armen gaf en vandaar: hand geld bij het aangaan van zo’n overeen komst. PUZZEL WINNAARS Prijswinnaars puzzel nummer 20 25,-; C. van Bakel, Meerweg 39, Benne- broek; 25,-: F. J. v.d. Hoff, Wijk aan Zeeërweg 182, IJmuiden; 15,-: Mej. L. L. Ton, Gasthuislaan 170, Haarlem; ƒ15,-; Yvette Spijkerman, De Zevenhoeven 67, Heemskerk; 10,-: Mw. B. Brantjes, Julia nalaan 133, Óverveen; 10,-: F. van Croo- nenborg, Merwedestraat 82, IJmuiden. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland 5 6 3 2 12 10 13 16 20 121 24 \77' 26 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23