1 Chronologie van de overval in Bovensmilde i ’t Was net of normale school uitging” „Ik ben ontzettend dankbaar >9 I i i I I tooi» ZUIDMOLUKSE LEIDER IR. MANUSAMA: 4 VRIJDAG 2 7 25 M E I 19 7 7 (Vervolg van pagina 1) t 1 1 99 Opgewekt s 8 BW®5 BOVENSMILDE. Het is een aangrijpend gezicht. Een vader die zijn dochtertje, zojuist uit de school bevrijd, naar zijn huis aan het begin van de Schoolstraat in Bovensmilde draagt. Het kind is in een deken gewikkeld. Haar ogen staan strak. De moeder loopt ernaast, een bleke, uitge putte vrouw. Een ouder zusje staat zenuwachtig in de deur te wachten. V Rennend en in dekens gehuld verlaten de gegijzelde kinderen het schoolgebouw. Een paar ouders klappen bijna in elkaar. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Vrijlating kinderen aangrijpend gezicht school naar buiten. Dat gebeurde voordat de verrassende ontwikkeling van de afgelopen uren bekend werd. Een keer enkele valt voor de wachtende fotografen in Bovensmilde een plaatje als dit te maken: één van de gegijzelde kinderen kijkt vanachter de gordijnen van de bezette Bovensmilde bood vanmorgen tussen vier en zes uur een onwezenlijke aanblik. Om de zoveel minuten verlaat een ambu lance met één, soms twee kinderen erin het dorp. In de verte zie je hoe ziekenbroeders over het schoolplein lopen. Terwijl je in het zo vriendelijke ochtendzonnetje staat Kerngezond en opgewekt stapt hij door de kamer. Een beetje vies, maar nauwe lijks aangeslagen. Een van de nog maar net bevrijde kinderen uit de school in Bovensmilde. Het avontuur heeft zo te zien geen directe gevolgen gehad, maar dat zal later nog moeten blijken. Voorlo pig is hij alleen maar geïnteresseerd in het zakmesje, dat hem een paar dagen voor de gijzeling is beloofd. Hij krijgt het. Zouden ze toch nog proberen een deel van de kinderen vast te houden. Maar even later komt het transport weer op gang. Om half zes in de morgen zie je in Bovensmilde al kinderen over de straten lopen. Zij zaten toevallig op de andere school. Maar aan hun gezichten kun je zien dat zij de afgelo pen nachten ook niet al te best geslapen hebben. kun je je maar moeilijk realiseren dat een paar honderd meter verderop deze zieken broeders voortdurend onder schot worden gehouden. Even wordt de stilte onderbro ken door geroep via een megafoon. Het is niet te verstaan. Een tuimelraam van de school gaat open. Er verschijnt een ge zicht. Een ambulance komt leeg terug. Rond half zeven verschijnt een bus voor de kinderen die in de school kennelijk nog niet al te ziek zijn geworden. De meesten lopen zeer ordelijk over het lege school plein. Sommigen draven naar de bus: be vrijd gebied. Het gebied rond de school blijft hermetisch afgesloten. Je hebt de neiging om nu de kinderen vrij zijn te denken dat het daar in Bovensmilde wel zo ongeveer gebeurd is. Maar de gijzeling van vier leerkrachten gaat gewoon door. De aanbiedingen en koopjes van de super markt vlak achter de dranghekken lijken weinig ter zake. 11.30 Het merendeel van de bij de gijzelingen betrokken bewindslieden gaat in conclaaf. Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en haar staatssecretaris Hendriks vertrekken naar Drente. 14.00 De twee Molukse vrouwen die eerder dinsdag hadden geprobeerd voed sel naar de school te brengen, doen op nieuw een poging, die ditmaal wel slaagt. 15.00 Twee politiemannen gekleed in een onderbroek en sportschoenen, halen een geestelijk gestoorde vrouw weg bij de school. De vrouw had kans gezien onge merkt door de politieafzetting te komen en naar de school te wandelen. Vóór zij werd weggehaald, is zij enkele malen beschoten vanuit de school. 17.30 Minister Vorrink en Staatssecre taris Hendriks voeren gesprekken met ou ders van de gegijzelde kinderen in het opvangcentrum in Bovensmilde. 17.30 Ministerraad begint. 19.30 Een poging om kinderbedjes naar de school te brengen, mislukt, omdat de overvallers geen toestemming willen geven. 22.30 De Zuidmolukse oud-leraar Ku- huwael arriveert bij de bezette school in Bovensmilde waar hij zal proberen con tact te leggen met de bezetters van de school. Rond de klok van vier uur vannacht werden de ouders in Bovensmilde gewaar- 09.00 Twee Zuidmolukse vrouwen brengen voedsel naar de bezette school. schuwd. De onderlinge waarschuwings dienst deed zijn ronde langs de huizen van de ouders. Er zou dan eindelijk wat gebeu ren. In grote haast renden vaders en moe ders naar de school en later naar het opvangcentrum. De spanning was om te snijden. Eindelijk, eindelijk dan toch kwam de eerste ambulance. Feitelijk al vrij snel, maar voor de ouders kropen de minuten. En toen kwam de zaak dan flink op gang. Met de vaste regelmaat rijden ambulan ces af en aan. De stemming in de groep ouders slaat om naar een nerveuse uitgela tenheid. Er wordt gelachen, opgewekt ge babbeld. Er worden mopjes verteld. Het is voorbij. Totdat even voor half zes de hele zaak stagneerde. Geen ambulance komt meer voorbij. Zal het toch nog misgaan en voor welke kinderen? Er ontstaat paniek. 15.45 Er is een telefoonverbinding tot stand gekomen tussen de gekaapte trein en de bezette school. 16.20 Kuhuwael verlaat het afgezette gebied rond de school. Hij verklaart ’s och- tens even contact te hebben gehad met de bezetters. Donderdag 26 mei: 02.00 De ministers verlaten het be leidscentrum in Den Haag. 07.30 Er wordt contact gelegd met de school. Er wordt daarbij niet gesproken over het brengen van voedsel. 10.00 De belangrijkste bewindslieden komen weer bijeen op het beleidscentrum in Den Haag. 10.00 De bezetters in de school weige ren voedsel. 12.35 Een ziek meisje wordt door een ambulance opgehaald bij de school, nadat de bezetters hiertoe toestemming hadden verleend. 19.00 Woordvoerder Van Leeuwen verklaart dat de bezetters gevraagd heb ben om warme maaltijden. 20.00 Een zegsman maakt bekend dat prinses Beatrix donderdagmiddag een be zoek heeft gebracht aan de opvangcentra in Bovensmilde en Groningen. Premier Den Uyl en minister van Agt, beide met zorgelijke gezichten bij het verlaten van het crisiscentrum in Den Haag, gisteremiddag. 20.30 Een tweede kind wordt per am bulance opgehaald bij de school. Het voer tuig wordt vanuit de school onder schot gehouden. 21.15 Twee Zuidmolukkers, een man en een vrouw, brengen luchtbedden en eten naar de school. De vrouw, een maat schappelijk werkster, voert even later een kort telefoongesprek met de bezetters. moet naar het ziekenhuis. Helemaal vrij is hij, zo zou hij later doorbellen. Maar ook voor hem gaat de bezetting door, want hij zal niet eerder gerust zijn voor ook zijn collega’s die de afgelopen dagen onder hoogspanning een topprestatie hebben moeten leveren, uit hun benarde situatie zijn. Vrijdag 27 mei: 00.15 Een vierde kind wordt vrijgela ten, en eveneens per ambulance afge voerd. 23.30 Een derde kind wordt bij de school opgehaald door een ambulance. Ditmaal betreft het een hartpatiëntje. 03.05 Een vijfde kind wordt bij de school opgehaald door een ambulance. 06.00 Bekend wordt dat alle kinderen lijden aan diarree, zij het de een ernstiger dan de ander. 05.00 Steeds meer ouders van de kin deren arriveren bij het Wilhelmina-zieken- huis in Assen. 22.15 Premier Den Uyl en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken verlaten het crisiscentrum Den Haag. 8 c i Dit wordt nog net even teveel. De spanning blijft om te snijden, tot de grote toeringcar van Harmanni uit Assen voorrijdt en de kinderen naar buiten komen. Dan is het voor de kinderen werkelijk voorbij. „Het is net alsof hij uit een normale school thuiskwam. Zo vrolijk was hij” zegt een opgeluchte Gerard van ’t Hoog uit Bovensmilde. Vanmorgen vroeg werd zijn zevenjarige zoon Wim met de andere 104 leerlingen vrijgelaten uit de school in Bovensmilde. „Hij is lichamelijk en geestelijk honderd procent in orde. Het kan zijn dat hij nog een terugslag krijgt, maar Wim maakt het uitstekend. Hij heeft zich tijdens de bezetting niet vervelend gevoeld”, zegt Gerard van ’t Hoog. Zoon Wim vertelde toen hij thuiskwam honderd uit. „Ze hebben in de school de grootste lol gehad”, zegt Gerard van ’t Hoog. „Ze hebben veel spelletjes gedaan, het was een compleet feest. De houding van het onderwijzend personeel was grandioos. Bovendien hebben de bezetters zich ten opzichte van de kinderen vriendelijk opgesteld. Hij zegt dat hij niet bang is geweest. Ook niet voor de vuurwapens”. „Ze liepen met buksen”, zei Wim. „Verder niets”. Het eerste wat Wim deed bij thuiskomst was spelen met zijn elektrische auto. Gerard van 't Hoog en zijn vrouw zijn dolgelukkig: „De spanning is er voor ons nu helemaal af”, zegt hij. De ouders hadden vannacht niet in de gaten dat de kinderen al vrij zouden worden gelaten. Ze moesten ons wakker maken, zegt hij. hoofdonderwijzer haalt het eten en drin ken, dat voor het overblijflokaal was gezet, weg waarbij hij door een overvaller onder schot wordt gehouden. Ook vanuit de school is een wapen op de onderwijzer gericht. 15.00 Minister Van Agt arriveert sa men met Van Kemenade in Assen. 16.30 Er is een opvangcentrum inge richt in de openbare bibliotheek in Boven smilde voor de ouders en familieleden van de gegijzelde kinderen en onderwijzers in de school. 18.00 Diverse Zuidmolukse leiders gaan het crisiscentrum in Den Haag binnen. 22.00 Er worden 110 lunchpakketten en 110 dekens op een karretje naar de school gebracht. Eten en drinken worden aanvaard, aldus woordvoerder Toos Fa ber. De leverantie werd afgesproken in een telefoongesprek met het gegijzelde schoolhoofd. Het meisje dat gisteren wegens ziekte uit de school in Bovensmilde werd losgelaten, wordt het ziekenhuis binnengereden. Als laatste stapt onderwijzer S. H. van Beetz uit Assen in de bus. Ook hij is ziek en kinderen niet zo snel mogelijk vrijkomen, dan gaan we met Pinksteren in actie, zo luidden de dreigbrieven. Ook in de Zuidmolukse woonoorden in Bovensmilde is de spanning enigszins geweken. Men vrees de daar een botsing met de hoorden zingen „Van Agt, plaatselijke inwoners die geen voedsel meer wilden verkopen aan de Zuidmolukse bevol- Plotseling krijgt de internationale pers, die even verder op in de Schoolstraat door telelenzen naar de school staat te kijken, het herenigde gezin in de gaten. Een op loop volgt. De vader loopt met zijn bevrij de dochtertje het tuinpad over, de moeder er achteraan. Binnen gaan meteen alle gordijnen dicht. Politiemannen met kara bijnen halen een fotograaf bij het keuken raam weg. De vader komt nog even wat uit zijn auto halen en draaft dan weer gebo gen door de achterdeur naar binnen, zoals iemand vlucht voor de slagregen. De foto toestellen klikken weer. 03.45 De bezetters.bellen het crisiscen trum en verklaren: „Alle kinderen komen vrij, kunnen jullie voor transport zorgen”. De reden voor de vrijlating is dat er een besmettelijke ziekte is uitgebroken onder de kinderen. De ziekte is volgens een woordvoerder van vrij ernstige aard. Na behandeling in het ziekenhuis zouden de kinderen echter buiten gevaar zijn. Woensdag 25 mei: 00.30 Kuhuwael rondt bezoek aan Bovensmilde af. Hij heeft daar ongeveer 2 uur lang „oriënterende” gesprekken ge voerd met Zuidmolukse gezinnen. DEN HAAG. „Ik ben ont zettend dankbaar. God heeft hier ingegrepen", zo reageerde vanochtend de Zuidmolukse leider ir. Manusama op het nieuws van de vrijlating van de gegijzelde kinderen in Bo vensmilde. Volgens hem zijn de kansen groot dat de acties nu snel aflopen. „De ervaring heeft mij geleerd dat als er op één punt iets gebeurt dat ook invloed heeft op een ander punt”, aldus Manusama. Hij doelde daarmee op de gijze lingsactie in de trein bij Glimmen. De leider van het crisisteam van de Zuidmolukkers in Cap- pelle aan de IJssel, de heer Lokollo zei: „Wij hebben er DEN HAAG. (ANP) Onderstaand volgt een chronologie van de bezetting van de lagere school in het Drentse Bo vensmilde. Maandag 23 mei: 09.20 Molukkers bezetten zonder veel opzien te baren, de openbare lagere school in het Drentse Bovensmilde en nemen daar 120 kinderen en zes onderwijzers in gijzeling. Na verloop van tijd mogen de 15 Zuidmolukse kinderen onder de gegijzel den, vertrekken. 09.30 Rond deze tijd ontvangen de politie en de Spoorwegen de eerste meldin gen over de bezetting van de school. 10.00 In het ministerie van Justitie in Den Haag wordt een crisiscentrum ge vormd. Minister Van Agt van Justitie neemt persoonlijk de leiding op zich van dit centrum. 10.00 Vanaf dit tijdstip wordt bekend dat alle lijsttrekkers van de politieke par tijen, besloten hebben hun verkiezings- toumees af te breken. 11.00 In het hele land worden Indone sische vestigingen onder bewaking ge steld, dan wel wordt de bewaking ver scherpt. Dit laatste gebeurt ook op Schiphol. 11.15 De mobiele eenheid van rijks- en gemeentepolitie in Groningen wordt ge consigneerd in verband met de gijzelingen. 12.15 Schoten uit de school in Boven smilde. 13.15 Stakende Groningse taxichauf feurs bieden aan de plaats van de gegijzel de schoolkinderen in te nemen. 13.35 Minister Van Agt vertrekt naar Assen om het beleidscentrum aldaar te organiseren. Minister Van Kemenade (On derwijs) gaat mee. 14.30 Een oudere Molukse vrouw, maatschappelijk werkster, brengt acht Plastic tassen met voedsel en een lorrie met flessen limonade naar de school. De Dinsdag 24 mei: 05.00 Militairen versterken het kordon rond de school in Bovensmilde. 09.00 Er wordt geschoten bij de school. In totaal worden zes schoten afge vuurd waarvan er een inslaat op de eerste verdieping van een aangrenzende woning. 09.30 Opnieuw wordt er vanuit de school geschoten. Ditmaal op het moment dat twee Zuidmolukse vrouwen met kar retjes voedsel onderweg zijn naar de school. De vrouwen keren onverrichterza- ke terug. 10.25 In de loop van de morgen is per normale post een brief met eisen van de bezetters afgeleverd bij het beleidscen trum in Den Haag Het enige wat hij over de gijzeling zelf vertelt is, dat hij zijn Bambix ’s morgens niet kreeg. Hij heeft het duidelijk gemist. 04.15 Kort na vieren komen de kinde ren een voor een naar buiten. Zij worden met twee tegelijk afgevoerd door ambu lances. Bij een politiepost bij de afzetting worden de kinderen geteld. 06.45 Er rijdt een bus voor de school. Korte tijd later stappen alle overgebleven kinderen en één onderwjzer in de bus. De bus vertrekt met nog onbekende bestem ming 05.25 De operatie wordt stopgezet. Een kwartier later arriveert bij de school een ambulance. De broeders moeten uitstap pen waarna de Zuidmolukkers hun toe spreken. Vervolgens rijden ze weg, zonder kinderen. voor gebeden. We vinden het fantastisch. We zijn er blij om, want kinderen gijzelen mag niet”. Lokollo verklaarde dat het gedurende de gijzelingsac ties zijn beleid is geweest om op het gemoed van de Zuidmo lukse overvallers in de school te werken. „Het begint er nu naar uit te zien dat dat niet vergeefs is geweest”, volgens Lokollo. „De overvallers hebben zich duidelijk het lot van de zieke kinderen aangetrokken en hebben hen vrijgelaten. Dat is een positief punt. Nu kunnen we met ze onderhandelen en hen overtuigen van de zinloos heid van hun actie”, zei Lokollo. 10.00 Er is contact gelegd met de bezetters van de school. 10.00 Er is contact gelegd met de bezetters van de school. Met hen wordt vooral gesproken over de eis van de rege ring dat eerst de kinderen moeten worden vrijgelaten voordat verder kan worden onderhandeld. 10.00 Kuhuwael arriveert opnieuw in de Zuidmolukse wijk in Bovensmilde waar hij zijn gesprekken voortzet. 10.45 De bij de gijzeling betrokken mi nisters gaan opnieuw in beraad. 10.45 Met een megafoon wordt uit de school geroepen: „Trekt u zich alstublieft terug van de school, in het belang van de kinderen.” Direct daarna beginnen de kin deren in koor te roepen: „Van Agt, wij willen leven”. Na tien minuten houdt het geschreeuw op. 11.25 De Zuidmolukse bezetters ver klaren via de telefoon grote bezwaren te hebben tegen een eventuele vrijlating van de kinderen in de school, omdat die een waarborg zijn voor de veiligheid van de gijzelnemers. 12.30 Een oudere Molukse man spreekt de bezetters van de school toe via een megafoon. Ondertussen wordt vlak bij een Molukse zang- en gebedsdienst ge houden. 14.00 Het ultimatum dat de overval lers van de school hadden gesteld, loopt af zonder dat er iets gebeurt. 15.30 Premier Den Uyl verklaart dat gedurende de ochtend er vrij intensief contact is geweest met de bezetters „We hebben er hard voor ge werkt. We hebben er voor ge beden dat de kinderen zo snel mogelijk vrij komen. Als er wat met deze kinderen was ge beurd”, aldus Lokollo, „was het leed niet te overzien. Woensdag, toen wij de kinde ren wij willen leven”, toen was voor mij de maat vol. Toen heb ik tegen mijzelf gezegd dat ik king. We hebben een mannetje alles op alles zou zetten om gestuurd naar de kampen om deze zaak tot een goede afloop de Zuidmolukkers daar wat te te brengen. kalmeren en hun gemoederen Lokollo is opgelucht door de te sussen”, zei Lokollo. laatste ontwikkeling. Het cri- „Gelukkig is nu de spanning sisteam in Capelle aan de IJs- voorbij en kunnen wij con- sel wordt volgens hem overste- structief werken aan een goede Ipt met dreigbrieven. „Er zijn afloop van deze acties”, zo ons ultimata gesteld. Als de voegde hij eraan toe. JïWÏ i Él

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25