Massale opkomst bemoeilijkt interpretatie 1 M in 1 A Voornemen van Klein: FISCUS VANGT ELK JAAR 250.000 ZWARTRIJDERS Gevangenisstraf geëist tegen twee röntgenologen en dan dit noq assendelft „Vogelstand eerder achter- dan vooruit” Studentenstop voor elf studierichtingen 6000 m2 toonruimte alle dagen geopend, zaterdag tot 4 uur, vrij entree prijzen incl. BT W. 2 BI V( Bejaard echtpaar bij botsing omgekomen Bo Cl tei Zelf betalen Waarschuwing Wetenschappelijk V 1 VRIJDAG 2 7 M E I 19 7 7 x. Geweld in Turkije CAO-akkoord Formateur Balans hotelbrand Scholier verdronken Villa uitgebrand Fatale oefening j: Bui in I niet lijk ken J van oor: zei Industrieweg,Tel. (075) 287252* Bij station Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. Opvallend Hongerstaking Plaatsingscommissie DEN HAAG (ANP) - De fiscus vangt jaarlijks honderdduizenden auto mobilisten, die hun mo torrijtuigenbelasting niet hebben betaald. De vangst is zo groot, dat het volgens de belasting dienst vrijwel geen zin meer heeft te proberen deze belasting te ontdui ken. Nagenoeg alle auto- I mobilisten, die het beta len van de motorrijtui genbelasting nalaten in de hoop niet te worden gegrepen, komen bedro gen uit. Statuut voor verkeersslachtoffers Rector met verlof Fö DEN HAAG (ANP). De verkiezingsuitslag is dermate duidelijk dat een snelle kabinetsformatie mogelijk en geboden is. Deze opvatting leeft in de fractie van de Partij van de Arbeid, die gisteren voor het eerst na de verkiezingen bijeen was met als gasten de woensdag nieuw gekozen leden. Volgens de woordvoerder van de fractie hebben de kiezers zich duidelijk uitgesproken voor voortzetting van het beleid van het kabinet-Den Uyl. Amok WEERRAPPORTEN 5 -Si- r-- 1 Daarnaast is echter ten aanzien van PvdA-fractie Snelle kabinetsformatie mogelijk en geboden EDE. (ANP) het weer Vooruitzichten voor zondag: „Ik had min of meer op 50 zetels gere kend”, aldus Van Agt. Verder had hij O< vero zond uitn was Pari Overwegend droog en aanvankelijk zonnig, maar later wolkenvelden en iets koeler. Bij de formatie zal zo spoedig mogelijk moeten worden vastgesteld op welke wijze dat kan gebeuren. De PvdA-fractie zal dinsdag a.s. voor het eerst in haar nieuwe samenstelling bijeenkomen om het advies aan koningin Julina op te stellen. De frac- (Van een speciale medewerker) LEIDEN. De massale opkomst van het Nederlandse electoraat heeft de interpretatie van de uitslag van de verkiezingen zeer moeilijk gemaakt Het landelijk beeld is terug te vinden in vrijwel alle gemeenten. Afwijkingen daarvan zijn zeer gering en voor zover zij zich voordoen vormen ze zeker geen patroon. Waarschijnlijk worden deze plaatselijke afwijkingen veroorzaakt door niet nationale omstandigheden. Bij het vaststellen van het voornemen zijn de adviezen van de Academische Raad voor de meeste studierichtingen en instellingen gevolgd. Slechts bij de stu dierichtingen geneeskunde en Nederlands aan de meeste instellingen en bij de stu dierichtingen Frans, Engels en kunstge schiedenis aan de rijksuniversiteit te Gro ningen is afgeweken van de adviezen van de Raad. De afwijkingen betreffen de aan tallen toe te laten eerstejaarsstudenten. Het definitieve standpunt inzake de stu dentenstops wordt volgende week woens dag bepaald Algemeen is de PvdA-fractie van oor deel dat er een formateur en geen informa teur moet komen. Maar de gijzeling roept technische problemen op. De „afhande ling” van de acties gaat voor en het is niet gewenst dat Den Uyl zich ook nog met de formatie zou moeten bemoeien. tievergadering van gisteren werd voor een deel bijgewoond door lijsttrekker Den Uyl. Het is natuurlijk ook mogelijk dat de hoge opkomst veroorzaakt is door het cretaris Klein in strijd met het beleid dat hij in de afgelopen jaren gevoerd heeft. Dit beleid was en is er immers op gericht het aantal studentenstops zo laag mogelijk te houden en een maximaal aantal studenten toe te laten tot de universitaire studie van hun eerste voorkeur De Tweede-Kamerfractie van de WD koos weer Hans Wiegel als voorzitter, die van D’66 herkoos gisteren Terlouw. ondenkbaar te achten dat de Koningin er bij het consulteren van de fractieleiders rekening mee zal houden dat Den Uyl en Van Agt elders verantwoordelijkheden hebben. Van de hoge opkomst zijn de kleine partijen de dupe geworden. Een aantal van hen beschikt over een vaste groep kiezers. In hun aantal komt meestal niet al te veel verandering. Naarmate de opkomst groter wordt zal echter hun procentuele aandeel in het aantal stem men afnemen. Waarschijnlijk heeft de RPF hieronder het meest geleden. Deze partij is niet ver van een Kamerzetel verwijderd gebleven en had bij een lagere opkomst deze wellicht kunnen veroveren. Duidelijk is echter wel ge worden dat de RPF in enkele gebieden over een redelijke aanhang beschikt. feit dat in deze verkiezingsstrijd de aandacht meer dan ooit is gericht ge weest op personen. De grote drie heb ben zich in de afgelopen campagne nogal nadrukkelijk geprofileerd. king op een kwart miljoen au to’s, want het komt nogal eens voor, dat een zwartrijder meer dan eens per jaar op heterdaad wordt betrapt. De meest linkse partijen, CPN, PSP en PPR leden gevoelige verliezen. De gematigder PvdA en D’66 wonnen. Ook hier moet een klein deel van het verlies van de kleine partijen echter weer op rekening komen van het hoge opkomsf- cijfer. In het NOS-journaal van gisteravond zei minister Van Agt van Justitie dat hij niet helemaal content is met de uitslag van de verkiezingen. Het CDA behaalde 49 zetels. DEN BOSCH, (ANP). Tegen twee geas socieerde röntgenologen uit Valkensw- aard heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch, mr. A. Kalthoff, gistermiddag wegens het medeplegen van valsheid in geschrifte met declaraties ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, geëist. Daarnaast zijn de laatste jaren andere strategieën ontwikkeld. Zo hebben de ambtenaren van de douane, die aan de grens en door het gehele land hun werk zaamheden verrichten, sinds een jaar of drie opdracht zove el mogelijk autonummers te noteren. Deze mensen komen in alle uithoeken van het land en op deze manier heeft de belastingdienst ook een be hoorlijke greep gekregen op het platteland In Doorwerth (bij Arnhem) is gistermid dag een kapitale villa door brand ver woest. Een zoontje van de bewoners had volgens de brandweer op de ouderlijke slaapkamer met vuur gespeeld. De ge meentelijke brandweer zette groot materi eel in, maar slaagde er niet in het huis, dat een rieten dak had, te behouden. Een groot deel van de inboedel kon wel in veiligheid worden gesteld. De schade zou in de ton nen lopen. De brand die afgelopen zondag woedde in het Brusselse hotel „Hertog van Bra bant’ heeft aan zeventien mensen het leven gekost. Deze definitieve balans werd giste ren door de autoriteiten in de Belgische hoofdstad verstrekt. Bij een ongeluk tijdens een militaire oefening op 30 kilometer ten zuiden van de Ierse hoofdstad Dublin zijn gisteren vijf militairen om het leven gekomen en twee gewond. Bij het laden van een granaatwer per op een oefenterrein van de artillerie ontplofte een hoeveelheid munitie. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew. 1. bew. onbew onbew 1. bew. onbew. z. bew. regen h. bew. geh.bew. onbew. onbew. z. bew. 1. bew. regen geh. bew. h. bew. regenb. onbew onbew. 1. bew. geh. bew 1. bew h. bew. z. bew. onbew. onbew. regen geh. bew. 1. bew. onbew. z. bew z. bew. onbew. 1. bew. onbew z. bew «a nauwelijks commentaar. „Mijn kop staat naar iets heel anders”, zei hij. Koningin Juliana heeft gistermiddag de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en de vice-voorzitter van de Raad van State ontvangen. Zij heeft hun adviezen omtrent de politieke toestand en de kabi netsformatie in ontvangst genomen. IS tiek bek< Ali nieu B in gaa dec ere lijk reg pre me ger H rasi mo< toe. gesj sie tiee rac: kon de 1 se rol. B bla PRI se r heef denl stee B< zijn zelfl Het moet niet meer voorko men, dat de klant ten onrechte denkt, dat de garage de belas ting voor hem heeft betaald. Een zeventienjarige scholier uit Overas- selt (Gelderland) is woensdagmiddag in de Maas verdronken. Het slachtoffer hielp zijn buurman op het land. Hij reed met een tractor op een gegeven moment te ver achteruit en kwam in de rivier terecht. O] staa kab Spo gehi zwa kun reg« M de i tons sing Afr KLOOSTER MEUBELEN re •gS Via een groot aantal lelevi- siespots, aanplakbiljetten op de kantoren van de PTT en de belastingdienst zelf wordt ver der de autobezitter er op gewe zen, dat hij zelf voor de beta ling van de belasting heeft te zorgen. Veel boetes (de wet eist honderd percent van de ver schuldigde belasting) kunnen worden voorkomen als men beter van zijn verplichtingen op de hoogte is. Autobezitters blijken namelijk nogal eens te menen, dat zij wel een aanslag zullen krijgen, maar dat is niet zo: men moet uit eigen bewe ging de belasting betalen. Men moet zelf opgeven, dat men een auto heeft. Waar regionale verschillen ontbre ken, kan wel iets worden gezegd over de landelijke cijfers. De hoge opkomst kan mede veroorzaakt zijn door de bei de gijzelingszaken. Het stempatroon zou hiervan een afspiegeling kunnen vormen. Enige conclusies kunnen in dat geval met voorzichtigheid worden getrokken. Het is een bekend feit dat Van de ca. 250.000 zwartrij ders heeft ongeveer de helft zijn belasting per ongeluk niet op tijd betaald, schat de belas tingdienst. Er zijn mensen, die het gewoon vergeten, er zijn mensen, die veronderstellen, dat de garage, waar zij de auto hebben gekocht, de betaling heeft verzorgd en zo zijn er meer gevallen van onopzette lijk betalingsverzuim. Daar naast is er een harde kern van ongeveer 130.000 autobezitters, die eenvoudig niet willen beta len en die bewust fraude ple gen, aldus beide functionaris sen van de belastingdienst. Om alle rompslomp, die dit gokken met de motorrijtuigenbelas ting meebrengt, te vermijden, zou de belastingdienst deze mensen willen waarschuwen, dat door de perfectionering van de controle in de loop der jaren hun kans om niet te wor den gegrepen, vrijwel nihil is geworden. Om de andere helft van de niet-betalers, een wisselende groep van ongeveer 140.000 mensen, die onopzettelijk ver zuimen te betalen, in het gareel te krijgen, heeft de belasting dienst een uitgebreide voor lichtingscampagne opgezet D< weg huic wikl In zijn brief aan de Kamer merkt staats secretaris Klein op dat bij bestudering van het advies van de Academische Raad inza ke de studentenstops twee zaken opvallen. In de eerste plaats neemt het aantal stu dentenstops toe in vergelijking met de voorgaande jaren In de tweede plaats willen sommige instellingen in bepaalde bedreigde studierichingen lagere aantal len eerstejaarsstudenten toelaten dan zij in voorgaande jaren mogelijk achtten Bei de verschijnselen lijken volgens staatsse- Tien mensen zijn gisteren in een kapel van een rooms-katholieke kerk in War schau in hongerstaking gegaan. Dit uit protest tegen het gevangen zetten van ar beiders en de arrestatie van dissidenten. In dezelfde kerk werd vrijdag een uitvaart mis gehouden voor een student die eerder deze maand in Krakau onder geheimzinm ge omstandigheden dood was aange troffen B< Joh: op t uit 1 die zigii stel; pori ven Voor dertien studierichtingen worden in het komend jaar de plaatsingscommissie gehandhaafd. Dat is noodzakelijk om de studentenstroom te reguleren. Het betreft de studierichtingen geologie, fysische geo grafie, sociale geografie, pedadogische en andragogische wetenschappen, psycholo gie, culturele antropologie en niet-wester- se sociologie, sociologie, politicologie, rechtsgeleerdheid, Duits, Spaans, Slavi sche talen en muziekwetenschap. De Europese Commissie zal laten onder zoeken of een Europees statuut voor ver keersslachtoffers kan worden afgekon- digd. Zij zegt dit in antwoord op een vraag van een Frans lid van het Europees parle ment, de gaullist Pierre Bernard Couste. Een werkgroep gaat na hoe door harmoni satie van de nationale wettelijke regelin gen op het gebied van de wettelijke aan sprakelijkheid verkeersslachtoffers beter kunnen worden beschermd. Weer in binnen- en buitenland Rector A.J. Mulder van het Trajectum- college in Utrecht zal vanaf maandag 6 juni op eigen verzoek voorlopig zijn func tie niet uitoefenen. Maandag werd de school door leerlingen bezet. Zij en hun ouders, en ook een groot aantal leraren, vonden de situatie op school onbevredi gend. Via de bezetting wilden de leerlingen een doorbraak in de impasse veroorzaken. Na bemiddeling door burgemeester H. Vonhoff kwam er dinsdag een einde aan de bezetting. B en W van Utrecht hebben nu besloten een onderzoekscommissie in te stellen die moet nagaan hoe het gebrek aan een vertrouwensrelatie tussen het le rarenkorps en de rector heeft kunnen ont staan. ono o ono o ono ono ono ono ono no zzo ZZW no no wnw ono no ozo nno o o n z o o w. st. zo ono ono ozo z ono w. st. zw nno nno no n o nno no nw De belastingdienst heeft tachtig man in dienst, die met 25 met speciale camera’s üitge- ruste auto’s dag en nacht op de weg zijn om de nummerborden van rijdende en stilstaande au to’s te fotograferen. Dit wordt nu al een aantal jaren gedaan en in die tijd heeft men ruim schoots geleerd, hoe men dit zo effectief mogelijk moet doen. Met wetenschappelijke metho den heeft de belastingdienst een controlestrategie opge bouwd, die ieder jaar een gro- Amsterdam De Bilt Deelen Edde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis tere oogst aan gepakte zwar trijders oplevert. De nieuwste ontwikkeling is, dat de auto mobilist niet of althans veel moeilijker zal kunnen merken dat zijn wagen wordt gefoto grafeerd. Het witte flitslicht, dat waar schuwt, dat er een foto is ge maakt en waaraan ook wel vei ligheidsrisico’s zijn verbonden, is er niet meer bij. Alle contro- lewagens worden uitgerust met camera’s die met rood licht fotograferen. Omdat in frarood fotograferen te kost baar en te ingewikkeld is, heeft de belastingdienst zelf deze manier van fotograferen uitge dacht. Ondanks de vele zorgen en moei lijkheden op het crisiscentrum in het Ministerie van Justitie, kon mi nister-president Den Uyl de eerste fractie-vergade- ring van de PvdA bijwonen. Ook de fractie van het CDA kwam giste ren bijeen. Lijsttrekker Van Agt was afwe zig in verband met zijn werk op het crisis centrum in Den Haag. Hij werd als frac tievoorzitter gekozen. De CDA-fractie re kent erop dat zij op dinsdag a.s. weer bijeenkomt. Dan zou als Van Agt aan wezig is - kunnen worden begonnen met het bespreken van wensen voor de forma tie. De heer Kleisterlee, die gisteren Van Agt als voorzitter verving, zei het niet Werkgevers en werknemers in Zweden zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe collectieve arbeidersovereen- komst. De arbeidsvrede in het land, be dreigd door stakingen en uitsluitingen, werd daardoor op het nippertje gered. Het akkoord betekende ook het einde van een al twee weken durende staking van in totaal 3000 employés. Voor het thans lopende studiejaar 1976- 1977 golden studentenstops voor zes stu dierichtingen, namelijk geneeskunde, diergeneeskunde, tandheelkunde, farma cie, biologie en geschiedenis. Het stemgedrag zou onder invloed van de gijzelingsaffaires uitgelegd kun nen worden als een demonstratieve steun aan het kabinet in deze moeilijke tijden. De grote vraag is dan wat het resultaat van het CDA zou zijn geweest indien de verkiezingen onder normale omstandigheden zouden hebben plaatsgevonden. De hypothese dat de kleine winst dan veranderd zou zijn in enig verlies hoeft dan niet bij voorbaat verworpen te worden. Een aanduiding hiervoor is het opvallende verlies dat het CDA in katholieke streken heeft geleden. DEN HAAG, (ANP). De vogelstand in Nederland lijkt eerder achteruit dan voor uit te gaan. Dit zegt de werkgroep kritische biologie van de Bond voor Wetenschappe lijke Arbeiders (BWA), naar aanleiding van een nieuwsbrief van de Stichting Orni thologisch Veldonderzoek Nederland (SO- VON). Daaruit zou men volgens de werk groep kunnen opmaken dat in Nederland meer zeldzame vogelsoorten zouden broe den dan verwacht. Vele vogelsoorten zou den zich uitbreiden en de meeste roofvo gels en uilen zouden zich herstellen van de verliezen door het gebruik van landbouw vergiften in de jaren zestig. De werkgroep vindt dat die „vooruit gang” niet ligt aan het aantal vogels, maar aan het aantal waarnemers. Voor zover die vooruitgang wel reëel is, moet volgens de werkgroep worden bedacht dat zij deels lijkt gebaseerd op enkele zachte winters of op kunstmatige voorzieningen, zoals nest kasten (voor de torenvalk) en braakliggen de polders (kiekendieven). De geprojec teerde ontwikkelingen in de landbouw wegenbouw en dergelijke zullen de Neder landse vogelstand steeds verder verarmen aldus de werkgroep kritische biologie. de kleine partijen de lijn bevestigd die bij de vorige verkiezingen al te ontdek ken viel. De grote partijen binnen de politieke blokken hebben aan aantrek kingskracht gewonnen ten koste van de kleine partijen die naast hen de gaten in het politieke spectrum opvullen. Tenslotte kan worden gezegd dat voor het oog de ruk naar rechts is uitgeble ven. Bij nadere beschouwing van het linkse blok blijkt evenwel dat binnen dat blok wel degelijk een verschuiving naar rechts is opgetreden. Dezelfde straf had de rechtbank in Den Bosch hen na een gelijkluidende eis opge- legd. Een employé van het Israëlische ministe rie van Tourisme, die ontevreden was over zijn werkomstandigheden, heeft twee col lega’s doodgeschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. De man, een oorlogsinvalide, was geestelijk niet hele maal in orde. Ve geva te la ving rege Si Bho verk eerli in d onlu zijn D< verb nieu de i gew een hoge opkomst de PvdA meestal geen windeieren legt. De geringe winst van het CDA kan hiervan echter ook een gevolg zijn. Het politieke geweld in Turkije duurt onverminderd voort. In Istanboel werd woensdagavond het met kogels doorzeef de lijk gevonden van een rechtse student en in Gzaiantep, een plaats in het zuidoos ten van het land, stierf een arbeider, die was neergestoken bij een ruzie over ver- kiezingspamfletten. In Turkije worden de komende maand algemene verkiezingen gehouden. Sinds het begin van dit jaar zijn bij politieke gewelddaden tenminste 100 mensen om het leven gekomen. De artsen zouden vier Brabantse zieken fondsen voor ruim een ton hebben bena deeld. Ze zouden teveel hebben gedecla reerd. Beide specialisten blijven ontken nen met opzet te veel onderzoeken te heb ben opgegeven. De procureur-generaal, blijft erbij dat de onjuistheid van de decla raties onomstotlijk vaststaat. „Wij pakken bijna alle frau deurs en de weinigen, die wij het ene jaar missen, vliegen wel het volgend jaar tegen de lamp, zodat het voor hen niet loont de gok te wagen. Onze controle is zo intensief, dat het veel te riskant is geworden om met de motorrijtuigenbelas ting te gokken” Dit hebben de plaatsvervangend directeur- generaal van de belastingen, de heer J de Koning en het hoofd van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting te Apeldoorn, de heer H. Ver meulen, in een gesprek met een ANP-redacteur meegedeeld In 1976 is ongeveer 450.000 keer geconstateerd, dat een au tomobilist zijn belasting niet had betaald Dit had betrek- Jaarlijks worden met de ca- mera-auto’s ongeveer vier mil joen foto’s gemaakt. Door de voortdurend beter wordende strategie van de controledienst worden jaarlijks steeds meer zwartrijders gepakt bij een ge lijkblijvend aantal foto’s. De 75-jarige J W. Bielderman uit Bathmen (Ov.) en zijn 72-jarige echtgenote zijn gisteravond te Ede bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op een kruispunt botste de auto, waarin het echtpaar reed, tegen de auto van een inwoner van Ede. Volgens de politiie is de oorzaak vermoedelijk het niet verlenen van voorrang door de heer Bielderman. De Edenaar liep verwondin gen op ZATERDAG 28 MEI Zon- en maanstanden Zon op 5.30 uur onder 21 46 uur Maan op 16.02 uur onder 2.59 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.27 uur en 23.59 uur Laagwater 9.41 uur en 18.30 uur Aantal uren zon 2 tot 10; Minimum tempera tuur omstreeks 9 graden; Maximum tempera tuur omstreeks 18 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. DEN HAAG (ANP). In het komend stu diejaar 1977-1978 moeten er studenten stops zijn voor elf studierichtingen, te weten voor geneeskunde, tandheelkunde, diergeneeskunde, biologie, farmacie, Frans, Engels, geschiedenis, kunstge schiedenis en Nederlands en aan de land bouwhogeschool te Wageningen voor de natuurwetenschappelijke studierichtin- i gen. Aldus de voornemens van staatsse cretaris Klein van Onderwijs en minister Van der Stee van Landbouw. Van één en ander is gisteren melding gemaakt in een brief aan de Tweede kamer. d £3 oi? 21 0 21—0 20 0 18— 0 21—0 19— 0 21—0 19—0 21—0 23— 0 15—0 26—0 21— 5 15— 0 18- 0 24— 0 23— 0 19— 2 11—0 24— 3 19—0 18— 0 21 18 24— 0 22— 0 21— 0 23— 0 26—0 19— 0 18—0 25— 0 25— 0 25 0.1 26— 0 16— 0 16—0 22— 0 20— 0 22—0 22—0 34—0 26—0

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2