ZUIDAFRIKAANSE MINISTER ACHTER „KANTONSYSTEEM Motie van wantrouwen tegen Helmut Smidt Israel zal zich geheel of gedeeltelijk moeten terugtrekken CARTER GEDECIDEERD INZAKE WESTELIJKE JORDAANOEVER Mogelijk nieuwe verkiezingen in Pakistan ■I N Vissers uit Cuba mogen VS aandoen ’t Eerste Eigen Huis. I 1 ■11 i, n BESPREKINGEN TUSSEN LIKOED EN DASH AFGEBROKEN RODE POTLOOD Botha: PIETJE BELL ff Chileense attaché terug naar Chili Mandaat vredesmacht VN in Golanhoogte half jaar verlengd „Garantie voor zelfbestuur verschillende rassen" i |M w 3 VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 7 M E I 19 7 7 2 ije of or rs Veto Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) ng lire i de vijf vee rer- jrie ok >8 (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De keuze van Mosje Dajan als minister van Buitenlandse Zaken van de Likoed-regering heeft een politieke storm in Israel veroorzaakt. De kansen op een coalitieregering met Dash, de nieuwe pragmatische hervormingspartij van prof. Jadin, zijn aanzien lijk verminderd. Dash heeft de besprekingen met de Likoed afgebro ken en wil dat de keuze van Dajan ongedaan gemaakt wordt. J En dan komt ’t: boiler, geiser, oven, fornuis, verwarming en noem maar op. Als ’t over gas gaat, over kosten en comfort, kom dan even bij ons langs. We adviseren u graag en gratis. Af® Éi? WB ft AM Kabinetsformatie in Israel keuze Dajan in impasse na Rabbi Alexander Schindler, voorzitter van het Amerikaanse overkoepelende orgaan van joodse organisaties, wordt hier bij Premier Vorster heeft tot dusver het (ADVERTENTIE) 5 5 9 9 „Een daad van politieke prostitutie, een daad om van te kotsen”, waren de meest uitgesproken commentaren. Simon Peres wist zich beter te beheersen en zei „de daad van Dajan zeer te betreuren. Het is in strijd met de regels van het politieke spel, om nog voor de Knesset bijeen is gekomen, over te stappen naar een andere partij. Ik eis dan ook van Dajan dat hij zijn mandaat aan de partij terug geeft”, aldus Peres. Ongeveer de helft van de Nationaal- Religieuze Partij die als een natuurlijke bondgenoot van de Likoed wordt gezien vanwege gelijke opvattingen over annexa tie, tegen een terugkeer van Dajan, nu als minister van Buitenlandse Zaken, later mogelijk als premier. „Een omstreden fi- gu.ur als Dajan'mag geen verantwoordelij ke positie in een Israëlische regering ver vullen”, aldus een van de leiders van de Nationaal-Religieuze Partij. Het meest emotioneel waren uiteraard de reacties in Dajans Arbeiderspartij. De keuze van Dajan heeft oude wonden opengereten. Het is Dajan geweest, die in de publieke opinie verantwoordelijk is voor het falen in de Jom-Kippoeroorlog van 1973. Sindsdien is de vroeger zo popu laire held een omstreden figuur geworden. BONN. De Chileense militaire attaché in Bonn, overste Christian Ackerknecht, gaat terug naar Chili Ackerknecht, sinds december van net vorig jaar in Bonn geac crediteerd, is ei de laatste tijd herhaalde lijk van beschuldigd, na de val van de regering-Allende aks Commandeur van de provinciehoofdstad Rancagua te hebben meegedaan aan het folteren van gevan- genen PRETORIA (Reuter). De Zuidafrikaan- se minister van Defensie, Pieter Botha, heeft zich gisteren geplaatst achter het denkbeeld van een Zwitsers kantonsy- steem voor Zuid-Afrika. Botha zei dat zo’n systeem garantie zou zijn voor de grootst mogelijke mate van zelfbestuur voor de verschillende rassen. Ook binnen de Likoed is een storm van verontwaardiging opgegaan, in het bij zonder binnen de Liberale Partij die deel uitmaakt van de Likoed. Aanvankelijk was aan Arjen Dulzin, lid van de Liberale Partij, Buitenlandse Zaken aangeboden. De persoonlijke beslissing van Begin om zonder consultatie van de Likoed als ge heel Dajan te vragen, wordt door de libe ralen „een schande,’ genoemd. volledige onafhankelijkheid, maar dat de reële wens is gebleven dat er één Zuid- Afrikaanse saamhorige natie zal zijn. idee van medezeggenschap in het kader van een kabinetsraad van zwarten uit de steden, afgewezen, maar Koornhofs woor den van dinsdag suggereren dat hij hier van zou kunnen terugkomen Rogers (genoemd naar de in 1969, toen het plan werd gelanceerd, fungerende minister van Buitenlandse Za ken). „De partijen moeten daar zelf over onderhandelen' verklaarde de president, die eraan toevoegde dat de VS de vooruitgang naar een overeenkomst destijds geen dienst hebben bewezen door het zonder meei voorleggen van een plan „Palestijns vaderland" en een terugkeer naar de grenzen van 1967, staan lijnrecht tegenover elkaar. Om diezelfde reden is ook de keuze van Dajan in de rest van de wereld veel gunsti ger ontvangen dan in Israel. Dajan heeft zich weliswaar tegen het opgeven van de westoever verklaard, maar dat hij een politieke opportunist is, hoeft geen nadere toelichting. De overeenkomst die Dajan met Begin heeft gesloten en die de grond slag is voor Dajans ministerschap, stelt uitdrukkelijk dat de Likoed niet tot an nexatie zal overgaan zolang er met de Arabieren onderhandeld wordt. De oppositie dient geen motie van wantrouwen recht voorbehoudt over die wetten een veto uit te spreken Hoewel van beide zijden voortdurend wordt benadrukt dat president en Congres uitstekend samenwerken, is het duidelijk dat er een ernstig conflict dreigt en dat Carter niet zal toegeven. is, wat betekent dat men er niet op uit is Schmidt tot aftreden te dwingen. HAVANA, (Reuter). Cubaanse vis sersboten kunnen voortaan Amerikaanse havens aandoen voor bevoorrading of re paratie, aldus een visserij-overeenkomst tussen beide landen die in Havanna is gepubliceerd. gedrag is woensdag door het Westduitse constituti onele hof veroordeeld als zijnde in strijd met de grondwet. Ik begrijp ook wel hoe dat komt: we zijn verwend door de ballpoints en de viltstiften met hun heldere kleuren en denken daarom dat het verplichte ro de potlood maar half schrijft. De vrees dat het rood, hoe licht ook, niet opgemerkt zal worden is overigens ongegrond. Ik heb me laten uitleggen hoe het tellen in de praktijk gaat. Je rent met je ogen de bovenste rij van alle lijsttrekkers van links naar rechts af (want de meeste mensen stemmen op de lijsttrekkers), zit daar geen bleekrode stip tussen dan leg je het biljet even opzij voor straks, want dat is dan een moeilijk geval, en als je alle biljetten bekeken hebt ga je op de terzijde gelegde stembiljetten speu ren naar de rode stip, die dan meestal in de mêlee als voorkeursstem recht sonder op het biljet wordt terugge vonden, of toch als schier onzichtbare stip nog in de bovenste regionen blijkt te vertoeven. Zo simpel ligt dat. En laat u niets wijsmaken over compu ters. In verreweg de meeste stemloka len is er nog sprake van het edele handwerk, dat zich niet van de wijs laat brengen door de beperkte kleu- rintensiteit van het rode potlood' Toch was al deze moeite door een slimme tegenspeler in één klap teniet gedaan, ongeveer op de manier die ik me van Pietje Bell herinner. Een dik ke rijke stinkerd liet overal in de stad huizenhoge reclameborden aanbren gen met zijn firmanaam PIT erop, en wat deed die dekselse Pietje Bell, die geassocieerd was met een concurre rende firma die PET heette? Hij ging naar de firma die de reclameborden moest maken, gaf de complimenten van meneer PET, die dus geen PET heette, en of ze daarom op de reclame borden niet wilden verzuimen PIT in PET te veranderen? Zeker, jonge man. Met het gevolg dat meneer Pit tot zijn verbijstering overal grote re clameborden in de stad hangen zag die reclame maakten voor zijn con current Pet! ste- ver col- de een ele- ISLAMABAD, (Reuter). Opposi- tiekringen in Pakistan hebben gisteren bekendgemaakt dat premier Zoelfikar Ali Bhoetto privé heeft toegestemd in nieuwe verkiezengen. U moet het me maar ten goede houden als de werkelijke namen niet Pit en Pet waren maar Tip en Top, want ik kan niet alle details van de wereldliteratuur onthouden. Waar het om gaat is, dat hetzelfde Pietje Bell- principe door een politieke tegenstan der van de CPN, ik denk een PvdA’er, werd toegepast. Hij streek ERIN met witte kalk weg en zette er OOK voor in de plaats Zo sloeg hij met minima le krachtsinspanning twee vliegen in één klap VAN AGT ERUIT. CPN OOK iurt erd eef- lent )OS- die zer- i de gen zijn 100 >el iT jit IT- In rt- ier rw id- er- iad jke 8e- jri- iat 3Ot eid 3n- er- er- >n- ag le- te. ni- in- in- ter ide ira- /en ste- ?he as de elp ?en ver t. ien een •en- be- fen, Het een in m- I 6 nc- de un en, di jen en. H. an •en in ■ek le nt- mjfel De minister ging elke suggestie uit de weg als zou men moeten afzien van de huidige politiek van de „gescheiden ont wikkeling” der rassen. Over de SALT-onderhandelingen sprak Carter even eens. Hoewel de Amerikanen duidelijk blij waren met de resultaten van de recente besprekingen in Genève tussen Cyrus Vance en zijn Russische ambtgenoot Andrei Gro- miko, gaf Carter toe dat er „reden bestaat voor enige bezorgdheid" in het licht van de grote verschillen van inzicht die m weerwil van een nu gesloten basisovereen komst nog moeten worden overbrugd door Nico Scheepmaker NEW YORK, (Reuter). De Veiligheids raad heeft gisteren het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties in het heuvelgebied van Golan tot 30 novem ber verlengd. Het besluit om de vredesmacht nog een half jaar in het grensgebied tussen Israel en Syrië te handhaven, werd genomen met 12 tegen nul stemmen. Evenals vorige ke ren namen Benin, China en Libië niet aan de stemming deel. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. Israel zal zich in het kader van een vredesovereenkomst tussen de joodse staat en zijn Arabi sche vijanden moeten terugtrekken van de westelijke Jordaanoever. „Ik ga ervan uit”, zei de Amerikaanse president Carter gisteren tijdens een persconferentie, „dat gehele of gedeeltelijke terugtrekking van de weste lijke Jordaanoever deel zal uitmaken van een vredesre geling" Een van de grote geneugten van de dag van vandaag is dat de verkiezin gen nu voorbij zijn, waardoor we voorlopig gespaard zullen blijven voor al die advertenties van firma’s die „inhaakten” op de verkiezingen: „Voor een gladgeschoren toekomst, kies Philishave”, en „Kies ’n goede bril”, met daarbij twee stemhokjes getekend die samen wisten hoe een bril eruit zag. Erge dingen zijn dat. Ik ben ook benieuwd hoe lang we nog opgescheept zullen blijven zitten met geplakte en gekalkte verkiezingsleu zen, ik schat een jaar of veertig. Heel bevredigend vond ik de leuze in koeie- letters op een viaduct bij Diemen: VAN AGT ERUIT CPN ERIN stond er. Blijkbaar had iemand in een maanloze nacht, aan zijn tenen aan de rand van het viaduct hangend deze onuitwisbare woorden voor de vele duizenden passerende automobilisten neergekalkt, daarbij goed oplettend dat hij de N niet kantelde, want dat gebeurt meestal als mensen onder steboven een tekst opschrijven. Ik weet niet wat u er van vond, maar mij beviel dat rode potlood maar half. Zo’n ding geeft bijna niet af, je vreest dat de lichtrode vlek in dat toch al zwarte omlijste vakje niet opgemerkt zal worden en je laat het potlood nog maar eens een tweede en derde pirouette maken, zonder dat het veel uithaalt. Informatie leerde me dat het een plaatselijk euvel ge weest kan zijn, want die rode potlo den worden niet tegelijk met de stem biljetten van staatswege aan de ver schillende verkiezingsbureaus uitge reikt, maar aan de andere kant hoor de ik van iemand die al voor de tiende keer toezichthouder in het stemlokaal was (ik heb vroeger wel eens ergens gestemd waar Liesbeth den Uyl die functie vervulde), dat er, zolang hij dit liefdewerk deed, al geklaagd werd over die rode potloden die maar ter nauwernood zouden schrijven. I een bezoek aan het ziekenhuis in Tel Aviv waarin Menachim Begin, leider van de Israëlische Likoedpartij, is opgenomen, begroet door mevrouw Begin. Carter beschouwt de nieuwe Israëlische leider Mena chem Begin niet als een obstakel op de weg van voortuit- gang en veronderstelt dat gesprekken van Begin met de VS-president, leiders uit het Congres en de Amerikaanse joodse gemeenschap Begin zullen kunnen overtuigen zijn aanvankelijke harde standpunten te herzien. Tenslotte is Israel een democratie, aldus Carter en regeringsleiders daar moeten, zoals in elke democratie, uiteindelijk zo veel mogelijk aan de wensen en gevoelens van de bevol king recht doen. Hij benadrukte dat het niet alleen gaat om radicale verklaringen van Israëlische kant, doch dat ook aan Arabische zijde de uitspraken van hun harde kanten moeten worden, ontdaan om overleg mogelijk te maken. Daarmee heeft de president gedaan wat hij tijdens zijn campagne zei te zullen doen desnoods over het hoofd van de volksvertegenwoordiging heen het volk op de hoogte stellen van zijn verlangens en plannen Dit om langs die weg de veronderstelde druk op Congresleden om met hoge uitgaven in te stemmen terwille van een succes bij de kiezers, te verminderen. De Amerikaanse president ontkende dat hij de ontwik keling van bepaalde Cruise-raketten (een soort vliegende bom die in de SALT-onderhandelingen een belangrijke rol speelt) zou hebben vertraagd in afwachting van onderhandelingsresultaten Botha, plaatsvervanger van premier John Vorster wanneer deze uitstedig is of op andere wijze niet in staat is zijn ambt uit te oefenen, leidt de kabinetscommissie die de mogelijkheden onderzoekt voor wij ziging in het parlementaire democratische stelsel dat in Zuid-Afrika heerst. Het rap port van de commissie wordt binnenkort verwacht. Van haar kant is de oppositie in dat geval bereid haar eis dat Bhoetto aftreedt, te laten vallen, op voorwaarde dat zij een vinger in de pap krijgt in een interim- regering vóór de verkiezingen. Sinds de oppositie er de Volkspartij van Bhoetto van heeft beschuldigd dat zij haar verkiezingsoverwinning op 7 maart op on eerlijke wijze heeft verkregen, hebben zich in de grote steden van Pakistan bloedige onlusten voorgedaan, waarbij 340 mensen zijn gedood. De Pakistaanse Nationale Alliantie, het verbond van oppositiepartijen, eiste nieuwe verkiezingen en het aftreden van de premier, maar deze heeft dat steeds geweigerd. Juist omdat Begin een fundamentalist is, wordt internationaal deelneming van Dash aan de regering-Begin algemeen toe gejuicht als een mogelijke controle op een wat al te enthousiaste annexatiepolitiek. Op voorhand is een heftig debat ont staan over een toespraak die een ander kabinetslid, minister van Onderwijs en Sportzaken, Piet Koornhof, dinsdag heeft gehouden. Hij maakte de suggestie dat zwarten uiteindelijk een rol gegeven zou kunnen worden in een statenbondachtig regeringssysteem in Zwitserse trant. Minister Botha zei tegen studenten van de universiteit van Pretoria dat het kan- tonsysteem een mogelijke eerlijke oplos sing bood voor wat hij beschreef als „Zuid- Afrika’s multi-nationale situatie”. „Er is geen reden waarom de diversiteit van volkeren zoals bestaat in Zuid-Afrika, oorzaak zou zijn voor ’s lands ondergang", zei hij. Hoe Botha zich het omvatten van alle rassen in een staatsstelsel naar Zwitsers model en één staat voorstelt, lichtte hij niet toe. Er is echter op uitgebreide schaal gespeculeerd dat zijn grondwetscommis sie de aanbeveling zal doen een presiden tieel bewind in te stellen dat een multi raciaal lichaam omvat dat wellicht voort komt uit de huidige kabinetsraden waarin de burgers van gemengd ras en van India se komaf zitting hebben in adviserende rol. Botha zei dat de stammenlanden onder blank geleide dan wel op weg zijn naar Dit ondanks het handelsembargo tegen Cuba dat Washington en 1962 had inge- steld nadat het eiland tot het communisme was overgegaan. De visserij-overeenkomst is vorige maand in Havana ondertekend maar pas woensdag gepubliceerd. Beide landen zul len ook samenwerken bij het wetenschap pelijk onderzoek naar het visbestand. - Carter begon zijn persconferentie met de mededeling dat hij, wanneer het Congres te veel geld wil uitgeven aan bijvoorbeeld steun voor de landbouw en grote water werken, waarmee hij het als president terwille van de algemene begrotingssituatie niet eens kan zijn, zich het Carter, die bij eerdere gelegenheden heeft gesproken over „geringe aanpassingen van de bestaande grenzen”, zei dat de VS geen welomschreven vredesplan voor het Midden-Oosten gereed hebben, maar dat de beginselen van een overeenkomst zijn vastgelegd in de VN-resolu- ties die de VS mede hebben gesteund: een „thuisland” voor de Palestijnen, compensaties voor de verliezen die zij hebben geleden, terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden en permanen te en veilige grenzen voor Israel. Inmiddels heeft de voorzitter van de sociaal democratische fractie in de Bondsdag, Herbert Wehner, gezegd dat de motie geen schijn van kans maakt te worden aangenomen. Kohl en Strauss willen dat Schmidt door de Bondsdag wordt berispt voor het feit dat hij in 1973 als minister van Fi nanciën circa twee mil jard mark heeft uitgege ven zonder daarvoor toestemming aan het parlement te vragen. Dit Carter, die net twee dagen van besprekingen met de Saoedi-Arabische kroonprins Fahd achter de rug heeft, verklaarde dat de VS geen grenzen willen voorschrijven en dat Amerika geen controle wenst over welke partij in het Midden-Oosten dan ook. Volgens Carter zou het onjuist zijn wanneer hij zou zeggen hoe naar zijn smaak de uiteindeiijke grenzen in de Sinaï, in de Golan-hoogten en op de westelijke Jordaanoever zouden moeten zijn, of in hoeverre die verschillen van het zogenaamde plan- De coalitiebesprekingen in Israel vin den plaats in de schaduw van Amerikaan se uitlatingen over de toekomstige vredesonderhandelingen in Genève. De uitspraken van Begin over de „bevrijde gebieden” en die van Carter over een BONN. De West duitse oppositie van CDU en CSU zal binnen kort een motie van af keuring tegen bondskan selier Helmut Schmidt indienen. Dit is meege deeld door CDU-voorzit- ter Helmut Kohl en CSU- voorzitter Franz-Josef Strauss. V?;.” p

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3