Samkalden stond voor zijn zaak Bezetters hielden verplegers achter raam onder schot HARDE AANPAK WERKGELEGENHEIDSPROBLEMATIEK PRIJSKARTEL BOEKEN Akkoord bereikt BLIJFT OVEREIND met chauffeurs in Westland op bezwaren in CDA-kring Herverkiezing van Vondeling tot Kamervoorzitter stuit Zweden weigert Russische kaper uit te leveren binnen CDA-fractie Nu al verdeeldheid het vaste buro voor tijdelijk werk wenst u een goed begin van de week. bel nu of komlangs. 023-313100 4 Hoge onderscheiding voor burgemeester Amsterdam AANTJES CONTRA ANDRIESSEN Rechter veroordeelt Maxis Militairen breken staking op Israëlisch vliegveld UIIIIIIIM CONI JN PARKET garant van boom tot klant. M E I 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 7 VRIJDAG V (fiuilend naar UaArniu,ckx5.) tegen drie uur ’s morgens weer vier scholieren ziek werden, ga ven de kapers het verlossende te lefoontje: „Alle kinderen komen vrij. Kunnen jullie voor transport zorgen?” (Vervolg van pagina 1) BOVENSMILDE. Gistermid dag was al duidelijk, dat er iets met de gezondheid van de kinde ren aan de hand was. ’s Middags werden twee kinderen vrijgela ten, ’s avonds nog eens twee. Toen d s ft VERGELIJK KWALITEIT EN PRIJS vanaf 19,25 per m2. rear de Amro.dtis j (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „De solidariteit nu vraagt een harde aanpak van de werkgelegenheidsproblema- tiek. Daarom mag het CDA na 25 mei alleen gaan regeren als het voor zo’n beleid spijkerharde ga ranties kan krijgen”. Dit zegt mi nister Lubbers (Economische Za ken) in een notitie getiteld „Eco- /ja eev] Amro Pfiué- feim'ncf ku n je dé accept - öi roS van de waterieidmé betalen. nomie in tien punten” (een soort persoonlijk wensenpakket voor de volgende kabinetsperiode, waarin vooral werkgelegenheids- aanpak en strijd tegen inflatie voorop staan). technisch/technisch kader/ ongeschoold/kantoor- en administratief/ paramedisch en medisch personeel Staten Bolwerk 3, Haarlem BS Via eert Amro Privé Rekemin<f kun je automahsch vooreen ste-reo-insiailahe 5 pa rem. 9 (ADVERTENTIE) Lubbers formuleert 10 wensen komende kabinetsperiode voor (ADVERTENTIE) H4 (Van onze parlementsredactie) Den aktie DEN HAAG. Nauwelijks zijn de Twee- de-Kamerverkiezingen voorbij of er is binnen de nieuwe CDA-kamerfractie al onenigheid ontstaan. Oorzaak daarvan is de vraag wie na lijsttrekker Van Agt de sterke man van de fractie moet worden. De post van plaatsvervangend fractielei der is om twee redenen een belangrijke. In de eerste plaats zou die plaatsvervanger, als de gijzelingen in Drenthe voortduren, een grote rol gaan spelen in de komende formatiebesprekingen. Minister Van Agt, die formeel als fractieleider en dus als onderhandelaar bij die formatie optreedt, is door de gijzelingen voorlopig niet in staat zijn politieke werk te verrichten In de tweede plaats betekent de benoe ming van een plaatsvervangend fractielei der nu tevens de aanstelling van de defini tieve fractieleider van na de formatie. Im mers, het is zeker dat minister Van Agt geen plaats in de Tweede Kamer ambieert. Als hij geen minister mocht worden in een nieuw kabinet, zal hij vermoedelijk een andere werkkring zoeken. Zowel de commissaris van de koningin als de wethouder en het raadslid uitten vele lovende woorden over de bestuurlij- AMSTERDAM. Tijdens de bijzonde re raadszitting die de Amsterdamse ge meenteraad donderdagmiddag hield ter gelegenheid van zijn afscheid, is burge meester dr. I. Samkalden bevorderd tot commandeur in de orde van de Neder landse Leeuw. Hij ontving deze hoge koninklijke onderscheiding uit handen van de commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. de Wit, die de door de gijzelingen verhinderde minister van Binnenlandse Zaken verving. In bedrijven, sectoren en regio’s moet meer werk blijven komen. Daarvoor is extra financiële armslag nodig in de be drijven. Lubbers vindt het wenselijk dat het arbeidsloonaandeel in het nationale inkomen met twee procent per jaar om laag gaat (dit jaar geschat op 81 procent). Meer winst betekent meer investeringen en daardoor sterkere bedrijven met meer en beter werk, aldus Lubbers die hierbij aantekent dat dit de ondernemingen aan de hand van taakstellingen duidelijk moet worden gemaakt. In vogelvlucht schetste hij de proble men die tussen ’87 en ’77 opkwamen. Van alle gebeurtenissen en incidenten in die jaren noemde wethouder Verheij met name de Nieuwmarktkwestie, „waarbij u waarschijnlijk uw moeilijkste dagen als burgemeester meemaakte”. Hij prees in Het raadslid Matteman bedankte de bur gemeester voor zijn onvermoeide werk voor de stad Wethouder Verheij legde het accent op tien jaar burgemeester schap, beginnend in de moeilijke dagen van ’67: de aanvaarding van een cen trumfunctie in de frontlinie noemt hij de ambtsaanvaarding van destijds. ke capaciteiten en de inzet van de burge meester. Het feit dat hij zijn ambt aan vaardde in een crisissfeer en het bleef in een tijd waarin de veranderingen in de hoofdstad eerder toe- dan afnamen bleef uiteraad niet onbesproken. De tragiek wilde dat de Amsterdamse gemeenteraad kort voor deze afscheids- zitting van burgemeester Samkalden het heengaan herdacht van diens voorgan ger Van Hall, die zondag op 73-jarige leeftijd overleed. dr. Samkalden, dat hoe men hem toen ook had beoordeeld, negatief of positief, men in ieder geval kon zeggen dat hij ervoor stónd als burgemeester. Die bepaalde gisteren dat Maxis binnen twee dagen na betekening van het vonnis -r in de praktijk komt dat neer met ingang van dinsdag 31 mei wordt verboden nog boeken van de vijf uitgeverijen te verko- Het arbeidsvoorwaardenbeleid zal in het teken moeten staan van handhaving van de koopkracht. Daarnaast zullen zoge naamde incidentele salarisverbeteringen mogelijk zijn (ongeveer 1,5 procent van de loonsom). Voorlopig ziet Lubbers geen ruimte meer voor algemene loonrondes. Lubbers pleit ook voor een gedemocrati seerd bedrijfsleven. Alleen zo kan duide lijk worden gemaakt hoe rendementsver- betering meer en beter werk kan opleve ren. Hij somt in dit verband op: investe ringsplannen in de ondernemingsraden bespreken, driedelig overleg voeren tussen overheid, ondernemers en werknemers per sector. Ook in de omvangrijke omvor- mingsprocessen die zich nog geruime tijd zullen voordoen is driedelig overleg nodig, aldus Lubbers. waar geen concurrentie bestaat (zogeheten vrije beroepen) scherp moeten worden bewaakt. „Het sociale effect daarvan is te gering. De ene helft gaat op aan extra prijsstijgingen en de andere helft heeft werkloosheid tot gevolg. de merfractie Vondeling voordraagt Kieisterlee, die zei een persoonlijke mening te pen tegen een lagere prijs dan door de uitgevers is vastgesteld of tegen voorwaar den, strijdig met de leveringsvoorwaarden van deze uitgevers, voor zover Maxis de betrokken boeken niet aantoonbaar bui ten Nederland heeft ingekocht. Bij overtreding van het verbod wacht Maxis een dwangsom van 100.000 gulden voor iedere overtreding. Tijdens de behandeling van het kort geding had Maxis gesteld dat alle tegen een lagere prijs aangeboden boeken uit België betrokken waren. Volgens de presi dent hebben de eisers evenwel terecht naar voren gebracht, dat de door Maxis in het geding gebrachte facturen, de door haar beneden de vastgestelde prijs te koop aangeboden uitgaven niet volledig dekken. Een gejuich brak uit in de wijk, toen de bus bij de politiecommandopost in de Schoolstraat stilstond. Hier stapten twee mannen in de propvolle bus. Om zeven uur waren alle kinderen in het medisch cen trum in de gerefomeerde kerk. Daar wa ren inmiddels alle ouders van de kinderen bij elkaar gekomen. Zij hadden niet op een zo onverwachte goede afloop van de gijze ling van hun kind gerekend, want veel ouders werden ’s nachts uit hun slaap gewekt door agenten en buurtbewoners die wakker waren gebleven. De vrijlating van 105 kinderen begon even na vier uur. Vijf vóór half zes stopte de hele operatie plotseling. De chauffeur en de verpleger van de ambulance die op dat moment voor de school klaarstond, moesten uitstappen en de Zuidmolukse bezetters begonnen tegen hen te praten. Tegen het ochtendgloren reed een lange stoet ambulances naar de school. In groep jes van twee kwamen de kinderen uit het gebouw en stapten ze in de ambulance. Op het moment dat die wegreed, reed direct een volgende al weer voor. Kinderen die nog gezond waren, werden per autobus afgevoerd. De stoet auto’s stopte eerst bij een poli tiepost vlakbij de school waar de kinderen werden geteld. Vervolgens ging het naar een opvangcentrum van het Rode Kruis in Assen. De kinderen die daar gezond wer den bevonden, gingen door naar de biblio theek in Bovensmilde waar hun dolgeluk kige ouders op hen wachtten. De zieke kinderen gingen door naar het Wilhel- mina-ziekenhuis in Assen Een gewapende Zuidmolukker schreeuw de: „Nu is het voldoende”. Het werd toen beangstigend stil. De am bulance die op dat moment vóór de school stond moest leeg terugkeren naar de plaats waar hij vandaan kwam. Er waren toen vanaf kwart over vier al 13 ambulan ces met kinderen naar het medisch nood- centrum gegaan. De angstige stilte en het wachten duur de tot tien vóór zes. Toen reed voorzichtig de ambulance opnieuwe naar de ingang van het schoolterrein. De twee verplegers moesten hier de brancard achterlaten en werden op het schoolplein door een Mo- lukker van achter een raam onder schot gehouden. Na enkele instructies gekregen te hebben mochten ze de brancard opha len en opnieuw twee kinderen meenemen. Vanaf dat moment liep alles vrij stroef en werden de kinderen met tussenpozen van tien minuten a een kwartier uit het schoolgebouw gehaald. Drs. De Wit legde in zijn speech vooral het accent op de carrière van dr. Samkal den als minister, en later op diens relatie als burgemeester met het ministerie. Hij noemde hem „een stug onderhandelaar”. AMSTERDAM (ANP) Het prijskartel in de Nederlandse boekhandel, zoals dat is vastgelegd in het „reglement voor het handelsverkeer” van de „Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boek handels” blijft overeind. Dat is volgens de „Vereniging" en vijf uitgeverijen die te gen het grootwinkelbedrijf Maxis in Mui- den een kort geding hadden aangespan nen omdat daar Nederlandse boeken be neden de prijs worden verkocht, de conse quentie van de uitspraak van de president van de rechtbank in Amsterdam. V oigeus een woordvoer der van de Partij van de Arbeid is er geen enkele twijfel aan dat de heer Vondeling door de PvdA- fractie opnieuw kandi daat gesteld zal worden voor het voorzitterschap X s c (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. Tussen Zweden en de Sowjet-Unie dreigt een diplomatiek con flict over de door de Russen gewenste uitlevering van een viiegtuigkaper. De man, 37 jaar en afkomstig uit Letland, landde gisteravond met een tweemotorig turbopropvliegtuig op de luchthaven Ar- landa bij Stockholm. Hij stapte ongewa pend uit het toestel en gaf zich over aan de politie. De kaper heeft politiek asiel in Zweden aangevraagd. t- a CL 0) ft) (Q 0 3 o (D CF O Cl g N o 3 c 3 ft> s tD G (ADVERTENTIE) Maak bij ons in rust uw keus uit het klassieke massieve handwerk parket of de zeer grote sortering zeifleg-vloeren. Heemstede, Bennebroekerdljk 213, Industrieterrein Cruqulus, Tel. (023) 287907. Alkmaar, Friescheweg 131. Tel. (072) 127279. Amsterdam, Ie Helmerstraat 3-7 hoek Nassaukade. Tel. (020) 836325 Zo kwamen er zes groepjes van tien leerlingen uit de school. De laatste groep begon, toen ze vlakbij de bus waren te hollen. Enkele kinderen vielen daarbij over de dekens. Toen ineens stopte de kinderstroom. Even daarna verscheen een onderwijzer met een baard en een bril op het plein en riep iets tegen de chauffeur en de kinderen in de bus. Snel liep de onder wijzer naar binnen. Het wachten op een volgende groep kinderen leek een eeuwig heid. Het laatste groepje van zeven kinde ren liep daarna langzaam naar de bus. gevolgd door de onderwijzer. Ook hij stap te in de bus. Het was op dat moment tien over zeven. Heel langzaam verliet de bus de ingang van het schoolplein en reed via de Hortensiastraat de Schoolstraat weer in. Duidelijk zichtbaar waren de terroris ten achter de ramen, die naar schatting 70 kinderen uitzwaaiden. In zijn dankwoord merkte dr. Samkal den vooral op dat hij het betreurde in die tien jaar niet méér te hebben kunnen doen aan de woningnood. Vooral stond hij stil bij de problematiek van de hard aan renovatie toezijnde negentiende- eeuwse woonwijken, maar hij uitte zijn bezorgdheid over de beperkte schaal waarop het huidige demissionaire kabi net het stadsvernieuwingsproces wilde gaan aanpakken. Dr. Samkalden stond verder stil bij de mogelijkheden die de verstedelijkingsnota biedt en hoopte op een snellere besluitvorming als rijk en provincie steeds dezelfde lijn zouden wil len volgen. vertegenwoordigen, stel de dat een nieuwe voor dracht van Vondeling „tot ernstige discussies aanleiding zou geven”. terrorist is, voor wie dergelijke conventies niet gelden. De Russische ambassade vroeg om uitlevering van de man, hetgeen Zweden heeft geweigerd Het is in de parlemen taire geschiedenis een ongeschreven wet dat de grootste politieke partij in de Tweede Kamer de voorzitter levert. In dit geval is dat evenals de afgelopen vier jaar de Partij van de Arbeid. TEL AVIV (UPI). De Israëlische rege ring heeft luchtpersoneel ingesehakeld om de stakende vluchtleiders op de lucht haven Ben Goerion te vervangen. De ver keersleiders voeren sinds twee weken een stiptheidsactie, die tot een sterke beper king van het luchtverkeer leidde. Volgens de verkeersleiders zijn de veilig heidsvoorzieningen op de luchthaven on voldoende, maar volgens de autoriteiten staken ze in feite voor hoger loon Het tempo van de geldontwaarding moet volgens Lubbers verder omlaag. Het nieuwe regeringsbeleid moet een stelsel matige daling van de loon- en prijsspiraal zeker stellen. Zowel de loon- als de prijs stijging (dit jaar respectievelijk 7,5 en 6,5 procent geschat) moeten steeds met twee procent per jaar omlaag. Voorwaarden voor zo’n inflatiebeleid zijn strakke be heersing van de collectieve uitgaven en een strak inkomensbeleid. In het prijsbe leid zullen met name de tarieven in de overheidssector en bij de dienstverlening Voor deze post van plaatsvervangend fractieleider staan AR-leider Aantjes en KVP-voorman Andriessen kandidaat. Aantjes meent dat hij daarvoor als twee de op de CDA-lijst het eerst in aanmer king komt, maar een groot deel van de CDA-fractie lijkt de voorkeur te geven aan Andriessen. De bezwaren tegen Von deling komen volgens Kieisterlee voort uit de „benedenmaatse wijze waarop de heer Vonde ling de lijsttrekker van het CDA Van Agt heeft benaderd”. Om twintig over zes arriveerde er een autobus uit Assen, die op de hoek bij de Apostolische Kerk bleef staan. Nog een ambulance vertrok richting school en haalde opnieuw enkele kinderen op. Vlak daarna reede de bus weg en wachtte voor de ingang van het schoolplein. Even daar na kwam opeens een groep kinderen uit de school en stapte gehuld in dekens de bus in. De kinderen liepen langzaam en wer den vanuit het raam door de gewapende Zuidmolukkers gadegeslagen. Direct nadat het vliegtuig van het type Antonov-24 was geland, arriveerde de Russische ambassadeur met een aantal consulaire vertegenwoordigers op de luchthaven. De ambassadeur eiste dat het toestel met alle inzittenden (18 passagiers, 4 bemanningsleden en de kaper) direct weer naar de Sowjet-Unie terugvloog. De Zweedse autoriteiten weigerden dat echter. Leif Leifland, hoofd van de poli tieke afdeling van het ministerie van bui tenlandse zaken, verklaarde dat de kaper volgens de bepalingen van de Conventie van Den Haag zal worden behandeld. Dat houdt in dat de man mogelijk in Zweden zelf gerechtelijk wordt vervolgd. Van Rus sische zijde is gesteld dat de kaper een De scheidende burgemeester ontving uit handen van waarnemend burgemees ter wethouder Verheij de gouden medail le van de stad Amsterdam met de in scriptie „voor tien jaar volle overgave aan Amsterdam”. De naam „Samkal den” zal bovendien voor altijd verbon den blijven aan een jaarlijks terugke rend schaaktoernooi tussen raadsleden en journalisten, dat de nestor van de raad L. Matteman namens de raad aanbood. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Indien PvdA-Tweede-Ka- dr Anne opnieuw voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer en dat lijdt geen enkele twijfel dan zal zijn herver kiezing op flinke proble men bij de CDA-fractie gaan stuiten. Dat mag blijken uit opmerkingen die de vice-voorzitter van de Tweede Kamer, het CDA-kamerlid Kieisterlee, gisteravond maakte in het NOS-tele- visieprogramma Haag Vandaag. Doorgaans wordt een dergelijke kandidatuur door vrijwel alle poli tieke partijen in de Twee de Kamer gesteund, is het niet uit overtuiging, dan wel op puur formele gronden. Een vereiste daarbij is wel dat de kan didaat voor het voorzit terschap een niet omstre den figuur is. De heer Vondeling is dat door zijn uitspraken bij het CDA kennelijk wel ge worden Direct daarop verlieten een drietal am bulances met kinderen het medisch cen trum richting Assen. Bij één kind was het duidelijk zichtbaar dat er bloed werd toe gediend. Ook ouders namen kinderen mee in hun auto’s naar huis. Angstvallig hielden ze de kindern voor de pers onder de dekens verborgen. De kinderen die niet onder een deken lagen, zagen er redelijk gezond uit. Sommigen waren een beetje wit in het gezicht, maar anderen lachten en zwaaiden naar de omstanders. Tegen acht uur kwam ook de onderwijzer naar buiten. In een ziekenwagen, breed lachend en met de armen zwaaiend omhoog werd hij weg gebracht. Voor hem was aan deze dramati sclie gijzeling een einde gekomen. NAALDWIJK! ANPDe vervoers- bonden FNV en CNV zijn gisteren tot overeenstemming gekomen met de con fessionele werkgeversorganisatie PCB/KVO over de door de werkgevers omstreden regeling ten aanzien van de tweede chauffeur. De regeling wordt ge faseerd ingevoerd. Dit heeft P. Hoekstra van de vervoersfederatie KNV meege deeld. De drie Westlandse bedrijven waar werd gestaakt, Van Spronsen, Panke en Van Daalen, zijn akkoord met het bereikte re sultaat. Sinds vorige week maandag staak ten ongeveer 100 chauffeurs bij deze drie bedrijven De staking is nu opgeheven.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4