rw Opgravingen in Amsterdam tonen dagelijks leven van eeuwen her Massale volksopera in Paradiso STADS JOUR NAAL NR. 15: ■I' r I 7 LZ maken, door hun schild heen kunnen komen.” Ethisch reveil Ballroommuziek r I Ambtenarij Geweld „Het is niet onze taak om bewegende stencils te maken. Dit is geen instructiefilm, dat kunnen anderen beter en effectiever.” Leden van het Amsterdamse Stadsjournaal aan het woord in het theater The Movies. Zojuist is het vijftiende journaal vertoond: „Alleen is maar alleen”, opgebouwd rond het thema van de jeugdwerkeloosheid. Na afloop komt de kritiek uit de zaal: de film is te bevestigend, laat niets nieuws zien, analyseert niet. De samenstellers, Gerrard Verhage en Floor Kooij, leggen uit dat analyse bepaald niet het pakkie-an is van de jongeren voor wie deze film bedoeld is. Gerrard, later in een gesprek: „Hun haren gaan al bij voorbaat overeind staan als er een stel probleembepraters in hun vormings centrum komt. Ze zijn zó uitgekookt, ze hebben een uitgebreid arsenaal wapens tegen sociale zeikers. Ze spelen de dommerd, of de slimmerd, of gaan gewoon gein trappen. Zo’n film als deze, met weinig gepraat en veel herkenbaarheid, zou misschien een opening kunnen Gebruiksvoorwerpen ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL ■F ■- s 5 1 Jongeren sluiten ogen voor werkeloosheid heeft en zag dat het desondanks niet lukte werk te krijgen. Die afhaakte en het alle maal wel gelooft. Floor: „Onze grootste opdracht was geweest, leek in meer dan één opzicht niet op zijn plaats. Scene uit „Alleen is maaralleen": demonstratie in Hengelo vorig jaar tegen zakgeldkwestie De „Paradiso Apo-Calypso Show” moet een waarachti ge volksopera worden, waarin iedereen en van alles uit het volk de ruimte krijgt op de vloer van de grote zaal van Paradiso Het publiek ziet toe van de zijkanten en de balkons en mag desgewenst de geprojecteerde liederen meezingen Koren, optochten, bands, professionele kun stenaars en amateurs, bekenden en anonymi, kinderen en volwassenen moeten hier samen een gigantisch schouw spel gaan maken In het dynamische tót opgamsatiecentrum geworden kantoor van Paradiso waai de telefoon niet stil staat, Zien wat het betekent geen werk te heb ben, geen ontplooiing als jongere.” De volksopera laat de jongste geschiedenis op bizarre wijze aan het publiek voorbijtrekken in optochten, dans jes, zang, tekst en tableaux vivants. Het begint met de ballroommuziek en quick steps uit de jaren ’50 en eindigt met het ethisch reveil van «nu Daartussendoor ligt een wereld van gebeurtenissen, met om maar wat te noemen, kinderspelletjes, sprookjes, het optreden van de koninklij ke familie en natuurlijk het hoogtepunt van de jaren 60 het huwelijk van Beatrix en Claus Daarna wordt, zegt Mischa, de witte mis omgeturnd in een zwarte, en het draaiboek doorlezend moet men zeggen dat de rookgordijnen van het koninklijke huwelijk be hoorlijk lang blijven hangen In die mistige steer is magie het toverwoord mystiek wordt alles en geladen van Het meest schrijnende probleem waai de filmers mee geconfronteerd werden, was wel het ontkennen door de jongeren Laars gevonden in de ophoging aange bracht vóór de bouw van de Nieuwe Kerk in 1380. symboliek. Sex, bachanten, nonnen, dekadcVitie, zijn de trefwoorden in het script De film toont behalve de onderlinge ver houdingen ook de houding van de buiten wereld. Ambtenarij op het gewestelijk Ar beidsbureau, fricties tussen opleiding en werkelijkheid. Een rondleiding in een be drijf en de personeelschef die zegt: ja ja jongens, zulke machines zien jullie op school niet. Veel aandacht is er voor de „ondernemersscholen”, de manieren om jongeren onder het mom van opleidingen en kansen toch in te schakelen voor het produktieproces, maar dan wel dat ene specifieke zodat ze nergens anders terecht kunnen en zo tegelijk het minimumjeugd loon te ontduiken met een zakgeldsysteem. Voor wie protesteert geldt: voor jou staan tien anderen te dringen. Tenslotte geeft de film beelden van de demonstratie tegen dat systeem vorig jaar in Hengelo en wijst op de mogelijkheden tot organisatie, om samen sterk te zijn. Immers, alleen is maar alleen. Waaraan een zeker wervend karakter niet ontzegd kan worden, maar dat zat ook al in de opzet. Je vraagt je af of zo’n film niet ook ééns nuttig voor werkgevers zou zijn. Flopr vertelt dat ze hem getoond hebben aan de voorlichtingsman van het bedrijf waar de rondleiding gefilmd was. „Zijn reactie was voor ons een bewijs dat we goed zaten. Die man was helemaal aangeslagen erdoor. Natuurlijk had hij bepaalde kritiek vanuit zijn kant, maar hij vond dat hij onmogelijk tegen vertoning kon zijn bij een dergelijke realiteit. Een werkelijkheid die je je, als je zelf in een bedrijf meedraait, nauwelijks realiseert, zei hij. i- 5 t- e a ■f t. J e J a van de werkeloosheid, het ver van zich,af zetten. Gerrard: „Overal zag je dat, onder het motto van: mij overkomt dat niet, ik leer toch een vak.” Zo slaan ze elkaar de wapens uit handen en praten over hen die wél het slachtoffer worden als over slappe lingen. hij kan best werk krijgen, alS-ie maar wil. Protohistorie van de gemeenteuniversiteit met beperkte middelen aan een stadskern onderzoek. Het archeologisch team heeft dit werk nu voortgezet en op zich genomen de opgravingsresultaten van het gehele stadskernonderzoek van 1954-1974 in kaart te brengen. Het nu ontstane boek geeft ook geen totaalbeeld, het onderzoek is net zo min als de metro „af” (alleen het traject Weesperplein-Waterlooplein staat erin), en een vervolg ligt voor de hand. belangstelling ging eigenlijk daar naar uit. We zagen hoe die mensen terecht zijn gekomen in een sfeer van geweld hun enige antwoord. We stuitten op knokploe gen in Amsterdam, die bijna fascistisch bezig zijn. Geweld overal: kijk maar naar die enorme belangstelling voor de vecht sporten.” Het NVV-Jongerencontact wilde echter niet aan een film daarover, enerzijds om dat het zich juist richt op de conformisti sche groep, anderzijds ook omdat een film zoals het Stadsjournaal die voor ogen tot op het hemd mocht verdobbelen mits dat minstens één mijl buiten de stad ge beurde. En bij het onderwerp „knopen”: dat op het concilie van Tarragona in 1282 de clerus verboden werd gouden, zilveren en andere metalen knopen te dragen. Een bonte verzameling van gebruiks voorwerpen uit het dagelijks leven staan in „Opgravingen in Amsterdam”, dat daardoor geen goedkope 39,50) maar wel zeer levendige catalogus is geworden Archeologie lijkt soms bijna te parasi teren op andere gebeurtenissen. Al dan niet noodzakelijke afbraak, restauratie, rampen, branden in een oude stad zijn voor hen die zich met het oudheidkundig bodemonderzoek bezighouden evenzovele buitenkansjes om in de blootgewoelde grond te gaan graven. Snel en gehaast vaak, omdat de nieuwbouw alweer staat te dringen. Zo heeft de metro-aanleg in Amsterdam een unieke mogelijkheid ge schapen om voorwerpen uit het verleden aan het daglicht te brengen. Wethouder Pitt Treumann kreeg deze week het boek „Opgravingen in Amsterdam” met de re sultaten onder andere daarvan gepresen teerd. Zijn opmerking dat de metrobouw eigenlijk wel een grootse archeologische Allereerst natuurlijk al niet zoals hij zelf zei omdat het daar niet om begonnen was. Maar ook al omdat zoals het boek zelf vertelt de volgorde van handelen wat an ders was. De metrobouw werd niet vanaf het begin met een bewuste archeologische opdracht begeleid, nee, toen er vondsten werden gedaan werd opeens met grote voortvarendheid een team daarvoor opge steld, ressorterend onder Publieke Werken en onder het historisch museum. Dit tot grote vreugde overigens van hen die al jarenlang op een stadsarcheoloog aandrongen. Al sinds 1951 werkte het (la ter gesubsidieerde) Instituut voor Prae- en Het geheel mondt uit in de jaren ’70. Huib heeft zo zijn eigen simpele visie op dat heden, het is allemaal niet zo tof vindt hij, met dat ethisch reveil, het agogendom en al dat gepraat De vrijheid van de jaren 60’ een schijnvrijheid schampert hij Mischa zegt het wat moeilijker: je hebt keuze uit twee dingen, meent hij. Het ene is de „collapso", je gaat mee met het oude kapitalistische economische systeem dat zichzelf steeds verder in puin draait. De andere de „apocalypso”. Zoals de titel van de volksopera reeds doet vermoeden gaan we die kant op, de kant van het ballonnengezelschap. Mensen die zien dat het straks verrekte vervelend kan worden, maar die tóch blijven lachen stond onverteerbaar zou zijn voor de vele verschillende instellingen waar men in alle voorzichtigheid tracht voorlichting te brengen. Met begrip hiervoor sloot het Stadsjournaal zich aan bij de wensen van het Jongerencontact, wat niet wegneemt dat het idee van een film volgens hun oorspronkelijke idee nog in het achter hoofd is gebleven voor later. Stopper van tin en lood om tabak in een pijpekop aan te drukken, in de vorm van een pijprokende negerslaaf Gevonden op de Zwanenburgwal, tweede helft zeven tiende eeuw. „Alleen is maar alleen” ontstond op ver zoek van het NVV-Jongerencontact dat ook de extra kosten voor de kleur betaalde (er is subsidie voor zwart/wit van rijk, provincie en gemeente). Het Jongerencon tact wil ook werkeloze jongeren in de gelegenheid stellen tegen een laag tarief lid te worden van een vakbond, maar de poging (An vat te krijgen op deze groep lijkt al te stranden op de ongrijpbaarheid. Voorlichtings en wervingsactiviteiten moeten in feite ai bij de groep schoolverla ters beginnen wanneer ze nog op die school zitten Daarvoor was aanspreek baar materiaal nodig, zodat men contact In die Verkenningsperiode ontmoetten ze twee groepen: de conformisten, die zich te barsten werken om te voldoen aan feite lijk onmogelijke eisen, en bereid is veel te „Zo n film trekt hard aan je, je werkt im pikken; En de groep die dat al gedaan een soort roes, dag en nacht. We bezochten scholen, vormingscentra, clubhuizen. Het betekende praten, discussiëren, lezen Werken vóór en mét een henaalde doel groep, de filmers van het stadsjoumaal ver keren in de bevoorrechte positie dat ze hun publiek kennen. Gerrard: „Je kunt speel films maken waarbij je je betrekkelijk weinig aantrekt van je publiek en dan is het tamelijk gemakkelijk je „filmisch” uit te leven. Zodra je wél naar je publiek kijkt, komen je capaciteiten onder span ning te staan. Dat is voor ons de meest interessante situatie, waarin soms het on derwerp, soms de film het wint en soms een gelukkige synthese ontstaat.” Sinds ’73 is men nu bezig met de Stads journaals, die uitgroeiden tot discus- siefilms met een problematiek die vaak boven het Amsterdamse aspect uitgaan. Films die „gebruikt” kunnen worden, door en voor allerlei soorten actiegroepen, buurthuizen, huurderscomités, vormings centra, onderwijsinstellingen. Vaak ont staan uit de behoeften van een doelgroep, soms ook gemaakt omdat het filmcollec- tief dat zelf van belang vond. Talloze voorwerpen zijn gevonden, voor namelijk uit de periode van de dertiende tot en met de negentiende eeuw. Veel ver gankelijk materiaal beneden de grondwa terspiegel bleef bewaard door de speci fieke bodemstructuur van Amsterdam. Daar komt nog bij dat bij de metrobouw Veel voorwerpen gespaard werden door de methode om met waterstralen de grond weg te spuiten. De vondsten zijn vooral daarom zo interessant doordat het vaak om gebruiksvoorwerpen gaat, die een beeld van het dagelijkse leven in een stad Het idee werd geboren bij Paradiso’s Huib Schreurs en schrijver Hans Plomp en de plannen werden verder uitge werkt met Mischa Frenkel. Op Hans’ script kickten (zegt Mischa) meteen al een heleboel meer en minder bekende mensen die allemaal staan te trappelen om gratis mee te mogen doen. Het geheel is bezegeld met een subsidie zodat niets een groots gebeuren binnenkort in de hoofd stad nog in de weg lijkt te kunnen staan een volksopera in Paradiso, de „Paradiso Apo-Calypso Show" Een hap peningachtig gebeuren op vrijdag tien en zaterdag elf juni, waaraan alleen al zo’n tweehonderd mensen gaan meedoen en waarbij nog eens het drievoudige daarvan kan toekijken. Want: „ik houd van een massaal gebeu ren", zegt Huib. Dit alles gaat gebeuren in het kader van het Festival of Fools dat tegelijkertijd met het Holland Festival voornamelijk in Amsterdam wordt gehouden Theatergroepen uit de marge, en dan vooral met een clowneske inslag treden dan op in Shaffy, Melkweg. Paradiso, het Vondelpark en op straat. Stadsjoumaal 15, „Alleen is maaralleen" wordt vandaag, vrijdag 27 en zater dag 28 mei vertoond in Zienema Oktopus, Keizersgracht 138 in Amsterdam. Men kan deze 16-mm-film met optisch geluid die nog geen half uur duurt ook bestellen bij Fugitive Cinema Holland Amsterdam, Ni- colaas Maesstraat 68, telefoon 020-764320. Kosten f 40 exclusief transport en BTW Ook andere stadsjoumaals kunnen be steld worden. Ze gaan onder andere over werkeloosheid in het algemeen, het leger, school, huurverhogingen, buitenlandse ar beiders, ruimtelijke ordening en beelden de kunstenaar. geven. Een heel ander beeld dan hetgeen uit musea, archieven, documenten en der gelijke meestal tot ons komt. Juist daarom is het boek ook voor de geïnteresseerde leek zo interessant. Na een vergelijking met onderzoekresultaten in andere Europese steden en een overzicht van vindplaatsen in Amsterdam, is het grootste deel van het werk besteed aan een beschrijving van de vondsten. Het heet dan ook een „catalogus” maar is verre van een saaie opsomming. Inderdaad, de voor werpen worden stuk voor stuk genoemd, mét hun foto, mét al hun „personalia”, wat op zich al interessant is, maar bovendien is er een boeiende begeleidende tekst die vondsten en materialen In relatie tot de maatschappij van vroeger plaatsen. Dus: wat deed men ermee, wat waren de am bachten eromheen, de sociale omstandig heden. Neem nou „leer”. Naast aardewerk het hoofdbestanddeel van het materiaal in stadskernen De problemen bij het conser veren zijn de reden geweest dat het niet in die mate bestudeerd is als aardewerk, maar het boek haalt de schade in. Verteld wordt hoe en wanneer leer gebruikt werd en waarvoor, en wie ermee bezig waren. De lezer ziet schoenen, laarzen en pantof fels, leert hoeveel schoenmakersambach ten er wel niet waren, en dat de leerindu strie eens kampte met milieuproblemen. Zo leest hij bijvoorbeeld in het hoofdstuk je „spellen” als saillant detail dat men volgens keuren sinds 1413 het eigen bezit WIS ia® In deze volksopera wordt het etich reveil overigm» „fraai om zeep geholpen in de gehaktmolen ermee. Waar na een „apocalyptische orgie volgt Wie wil weten hoe dat gaat moet maar gaan kijken Op tien juni, bii de generale, dan mag iedereen er ongelimiteerd in voor vijf gulden Op elf juni is de officiële opvoering, dan mogen er maximaal 600 mensen bij zijn voor een tientje de man Zaterdag is er overdag nog een terras een sprekershoek en een scholierenfeest. en om een uur of vijf de vlotten show op het water achtei Paradiso met alle vlotten en bouwsels uit de Amsterdamse grachten Op üelde avonden zal ei een groot jeeei o» <iji. t zocht met het Stadsjournaal. Weliswaar bestaat er wel een film op dit terrein, „Diploma; geen" van Kees Hin, maar, al dus Gerrard, die spreekt niet altijd aan doordat er te veel discussie in de film zit Drie maanden lang werkten de mensen van het Stadsjournaal keihard met de ma terie Van de jeugdwerkloosheid en rand verschijnselen daaromheen. Gerrard schermt Huib met een vel papier vol namen. Bekenden uit de Amsterdamse „sien”, die nog niet dood is, een Jasper Grootveld, Kees Hoekert, het Ballongezelschap (de softe opvolger van de Insektensekte), de Nepgroep, het Bosch optochtenbestand Enthousiast praat Huib over mensen die zeker of helemaal zeker of toch wel met grote waar schijnlijkheid mee gaan doen, een Wally Tax met een speciaal lied, Daisy Dynamite, en Mathilde Willink Maar ook het koor Peen en Ui met 15 wouwen, en een koor met Gregoriaanse gezangen En schoolkinderen, en misschien het Leger des Heils Kortom, een uitermate bont gezel schap Speelgoed tinnen soldaatje te paard, gevonden in de Weesperstraat Eind 16e. begin 17e eeuw fep r~ F ««saiu# J

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11