beurs deze week MOEILIJKE WEEK VOOR BEURS Ruimere subsidieregeling voor verbetering woning D. Artsen boos op Klein Afwikkeling zaken bij EMS vordert gestaag Rabobank C9 ij Die krijgen we bij de persoonlijke bank! WW k I 1 I Dominees en priesters vallen ook onder sociale verzekeringswet UW Bouwfonds geeft huizenkopers bedenktijd Valkenburg: 24 hotels en pensions niet brandveilig EEG-commissie tegen koffieboycot w. BI 4 JHBNMi 15 ECONOMIE ZATERDAG 2 8 M E I 19 7 7 14 VAD feu 286 2025 Rentestijging 1 975. 1175. I. 040 geld en goede raad (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De chemische industrie is een stabiele bedrijfstak, die een grote uitstralende werking heeft naar andere bedrijfstakken. De metaalnijverheid zou echter nog meer van de „locomotieffunctie” van de chemische industrie kunnen profiteren. Er zijn meer kansen op orders. Aldus voorzitter ir. E. W. ter Horst van de Vereniging Neder landse Chemische Industrie gisteren op de jaarvergadering. (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM. Voor de Am sterdamse effectenbeurs was het ditmaal een bijzonder moeilijke week. De afschuwelijke gijze lingsdrama’s, de verkiezingsonze- kerheid en tenslotte nog een fors afglijden van Wall Street, waren alle factoren die een richtingbepa- ling sterk bemoeilijkten. Daarbij kwam dat de maand mei na een top te hebben aangeslagen op een van de eerste dagen, al een paar weken voor het Damrak een da lende tendens had laten zien, zo dat een herstel deze week begrij pelijk geweest zou zijn. En dit zou waarschijnlijk ook wel gebeurd zijn als de drie bovengenoemde factoren geen roet in het eten had den gestrooid. Hoe dat kan? Omdat elke Rabobank (en er zijn er maar liefst 3100) helemaal is ingesteld op de mensen in haar direkte omgeving. Wij merkten het aan de vriendelijke en persoonlijke service, toen we onze [frivérekening openden. Kregen er meteen een paar tips bij over een aantal mogelijkheden, waar we zelf nog niet bij hadden stil gestaan. Kijk en dat vinden wij belangrijk: persoonlijke aandacht en goede raad! MN Metaal kan meer profiteren van stabiliteit chemiesector Goede raad. den ■iuMhK. X bij collectieve verbetering van hun wo ningen (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Volgens de artsenorgani satie KNMG slaat staatssecretaris Klein (Wetenschappen) „lelijk de plank mis” met zijn nieuwe regeling voor de honore ring van het medisch wetenschappelijk personeel aan de universiteiten. De be windsman beseft onvoldoende dat men niet kan ingrijpen in een bepaalde sector van de gezondheidszorg (de academische ziekenhuizen) zonder rekening te houden met een ander deel (algemene zieken huizen). X Het wordt moeilijk zo niet onmogelijk een gekwalificeerde hoogleraar aan te trekken. Het aanvangssalaris bedraagt straks 6100 per maand met een ambtelij ke extra-toelage tussen 700 en 2200. Niet te veel specialisten in algemene ziekenhuizen zullen voor dit salaris hun praktijk vaarwel zeggen, meent het artsen blad, dat zich afvraagt of de staatssecreta ris gokt op werkloze artsen uit de EEG. nde i prijze 1875. Het eigen vermogen per aandeel be droeg per' 1 mei ƒ18,30. Hierbij is geen rekening gehouden met eventuele baten voortvloeiende uit de verkoop van doch ters, de afwikkeling van projecten en pro cessen en uit compensatie van fiscale ver liezen. Overigens verwacht het bestuur voor 1977 een exploitatieresultaat van on- DEN HAAG. In bepaalde gevallen dienen priesters en dominees verzekerd te zijn op grond van de sociale verzekerings wetten voor werknemers. Dit staat in een advies van de Sociale Verzekeringsraad aan de staatssecretaris van Sociale Zaken. VALKENBURG (ANP). Vierentwin tig logiesverstrekkende bedrijven, hotels en pensions, in het Zuidlimburgse toeris tencentrum Valkenburg voldoen niet aan de brandveiligheidseisen. Dit heeft bur gemeester P. Gilissen gisteren bekendge maakt. De burgemeester kondigde aan dat hij op 13 juni een gesprek zal hebben met de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. Th. Hazekamp en deze bij die gelegen heid zal vragen om subsidie te verlenen aan de betrokken bedrijven geveer 400.000, exclusief eventuele inci dentele baten. Er resten de EMS nog twee processen. De ene gaat tegen de gemeente Haarlem om enige percelen grond. De andere is een vordering op de niet doorgegane verkoop van de Grondbriefbank aan Van Mourik. Intussen is bekend geworden, dat zowel de ex-EMS-dochter Van Wijk en Heringa als de beleggingsmaatschappij Sumabel de EMS wil overnemen. Van Wijk en Her inga biedt ƒ100 in contanten plus 50 nominaal in aandelen van Wijk per 10 aandelen EMS. Sumabel wil voor vier EMS-aandelen een van haar eigen aande len geven, terwijl aandeelhouders het recht krijgen op alles boven de ƒ15, dat door de EMS zal worden uitgekeerd bij de verdere afwikkeling van zaken. Commis sarissen vergaderen hierover op 6 juni. Nederland te behouden. De chemische in dustrie is zeer kapitaalintensief. Gemid deld wordt per werknemer meer dan een miljoen geïnvesteerd. Daarom is het aan tal werknemers verhoudingsgewijs gering. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG.Staatssecretaris J.L.N. Schaefer van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening heeft de subsidieregeling voor het verbeteren van particuliere wo ningen - die op 1 januari van dit jaar van kracht is geworden - op enkele punten verruimd. Het gaat hierbij om het versoe pelen van enkele voorwaarden, waaraan in de praktijk behoefte bestond. De belangrijkste wijzigingen hebben be trekking op het aanbrengen van enkele aparte voorzieningen (zoals doucheruim tes en closets met waterspoeling) en het verbeteren van de warmte-isolatie. Tevens is het mogelijk gemaakt, dat ook eigenaars bewoners extra subsidie kunnen krijgen ten behoeve van bijzondere maatregelen Bovenstaande regeling is gisteren te Zoetermeer bekendgemaakt door drs. W. Dijksterhuis, lid van de raad van bestuur van het Bouwfonds, bij de offi ciële opening van een woningbouwpro ject van deze instelling. Centraal staat daarbij nog steeds de inflatievrees en angst dat deze nu belang rijke rentegevolgen zal krijgen. Er werd deze week vast gerekend op een verdere bankrentestijging voor korte leningen met een kwart procent tot 6,75 procent, terwijl ook de kredietteugels verder zullen wor den aangehaald. Daarbij blijven, ook in vakkringen, de meningen over het komend rente beloop sterk verdeeld. Bepaalde ban kiers zijn van mening dat de rentestijging niet veel verder zal gaan, omdat de investe- ringsbereidheid bij het Amerikaanse be drijfsleven nog altijd niet op het gewenst niveau ligt, terwijl de grote liquiditeit die vele ondernemingen de laatste jaren heb ben gevormd een interne financiering van de expansie vergemakkelijkt. Een sterk toenemend beroep op de kapitaalmarkt zou daarom uit dien hoofde niet behoeven te worden verwacht. In hoeverre de nieuwe Nederlandse re gering dat zal gaan doen, moet overigens ook worden afgewacht. De forse ver kiezingsoverwinning van de grootste rege ringspartij doet menselijkerwijs aanne men dat de voor beurs en bedrijfsleven zo belangrijke structuurwet over de VAD nu weer volledig centraal zal komen te staan. En daarmee wordt opnieuw een flinke hoeveelheid onzekerheid op de beurs geïn troduceerd. Niet in het minst bij buiten landse beleggers, die weinig van de VAD- ideeën begrijpen en er paniekachtige voor stellingen van hebben. Maar ook het infla- tiespook en vooral het daarmee samen hangende renteverschijnsel liet zich even als in Wall Street op het Damrak gelden. Dr. Zijlstra’s kredietbeperkende maatre gelen blijken nog steeds meer rentegevol gen met zich mee te brengen dan aanvan kelijk werd vermoed. Het feit dat binnen enkele dagen de hypotheekbanken zijn overgeschakeld van 7,75 procent pand brieven op 8,75 procent en hoger, zegt al genoeg. gel» Zorge j waa De EMS boekte vorig jaar een winst van 5,6 mln. tegen 332.000 in 1975. In het najaar komt men met een voorstel om per aandeel van 50 nominaal 14 terug te betalen. In verband met de daarna veel kleinere omvang van de maatschappij is het de bedoeling dat dan twee van de drie commissarissen zullen aftreden. Volgens hem betekent dat niet in de eerste plaats het vormen van zeer grote bedrijven. Wel dat er een hoog technolo gisch gehalte moet zijn, een hoge kwaliteit van de arbeid, dus goede scholing. Investe ringen zijn nodig, maar niet alleen investe ringen die direct arbeidsplaatsen schep pen. Die komen pas als het economisch proces weer aanwakkert. (Van onze redactie economie) ?nd goei ën 4118 De nog bestaande maatschappijen zijn Exploitatiemaatschappij EMS-Continen- tal (vereffenaar overige bedrijven), Mij. tot Exploitatie van Golfterreinen (in verband met garantie Duinzigt), Zeebad Schevenin- gen (in verband met onverplichte toelagen aan gewezen werknemers) en Serbadjadi (70,91 pct.) met de volledige dochters Car ré, Haarlemmerhout en Mercurius-Haar- lem. De laatste vier vennootschappen spe len nog een rol in verband met de nog niet afgewikkelde verkoop van theater Carré in Amsterdam respectievelijk bij proces sen met betrekking!tot grond in Haarlem. De aandelenmarkt vertoonde deze week een schommelende tendens, in tegenstel ling tot de obligatiemarkt, die voortdurend in koers afbrokkelde. Wall Streets flauwte en de gijzelingsacties deden de aandelen markt in het begin van deze week opnieuw sterk teruglopen. Maar de zwakte van de afgelopen paar weken had al zoveel verko pers uitgeschud, dat er midden in de week, op verkiezingsdag nog wel, een flinke ople ving ontstond ook op grond van buiten landse aankopen. De verkiezingsuitslag deed de kooplust weer bevriezen, omdat nieuwe politieke touwtrekkerij werd ver wacht een voor de beurs zeer belangrijk gegeven. Per saldo was de beurslijn deze week echter omlaag gericht, met verliezen van twee gulden tot drie gulden voor de hoofdfondsen. Het Carré-complex is aan de gemeente Amsterdam verkocht (incl. de renova- tiekosten) voor ƒ5,4 mln. De door Carré verschuldigde leningen zullen hiermee worden verrekend, terwijl de resterende koopsom van 3,3 mln. zal worden vol daan met een door de EMS aan Amster dam te geven lening voor genoemd bedrag, tegen een rente van 8,5 pet. en een aflos sing in tien gelijke jaarlijkse termijnen. Op Carré werd een boekverlies geleden van 200.000. Hiertegenover stond, dat door de verkoop in 1976 de fiscale winst, veroor zaakt door de lage fiscale waarde van het gebouw, in het kader van de fiscale een heid kon worden geconpenseerd met ver liezen van vorige jaren, waardoor de be staande voorziening voor latente belas tingverplichtingen kon vrijvallen, van de afgelopen maanden in de eerste twaalf maanden verdere rentestijgingen tot een percentage van 8 tot 9 procent. Vooral dit laatste perspectief is voor vele beleggers in Wall Street een afschuwelijke gedachte. De animo om hausseposities op te bouwen werd dan ook sterk ondermijnd en bij toenemende omzetten gaf de beurs er blijk van liever de weg terug in te slaan. Voor het opbouwen van een zomerhausse is deze ontwikkeling ongetwijfeld funest. Want nu de laatste maand van de eerste jaarhelft 1977 op het punt staat in te gaan, ligt de New Yorkse effectenbeurs al onge veer 100 punten beneden het uitgangspunt van begin januari. Veel vertrouwen heeft de nieuwe regering van de Verenigde Sta ten tot dusver nog niet op de beurs gesor teerd. Gezien de uitstralende werking van de chemische industrie noemde VNCI-voor- zitter Ter Horst deze premieregeling „kort zichtig”. Min of-meer hierop aansluitend betoogde drs. E. P: Wellenstein, oud direc- teur-generaal externe betrekkingen van de Europese commissie en een van de voorzit ters van de conferentie „Noord-Zuiddia- loog” dat verbeeldingskracht en doorzet tingsvermogen nieuwe openingen moeten opleveren voor de Nederlandse werk kracht. Andere financiële kringen verwachten juist op grond van de forse prijsstijgingen de hieraan verbonden orders neemt de Nederlandse industrie ieder jaar minder voor haar rekening: nu nog maar 15 procent. Voorzitter Ter Horst bood de metaalnij- DEN HAAG (ANP). De afwikkeling van de zaken bij de EMS vordert gestaag. Ook in 1976 en in de eerste maanden van 1977 zijn weer enige maatschappijen in liquidatie gegaan. De beëindiging ban de nu nog in liquidatie zijnde maatschappij en kan voor het eind van 1977 worden verwacht. De EMS heeft thans nog 7 werk maatschappijen, zo blijkt uit het jaarver slag. De chemische bedrijfstak telt 100.000 werknemers, een aantal dat ondanks ge- stegep arbeidskosten, recessie e.d. con stant is gebleven. Inclusief transport, toe- leverings- en verwerkingsbedrijven zijn al met al 450.000 arbeidsplaatsen in het ge- verheid en de overheid aan om in een ding. De chemische industrie zal dit jaar rondetafelgesprek te overleggen of er mo- ruim twee miljard gulden investeren. Van gelijkheden zijn meer metaalorders voor Het Bouwfonds voert deze regeting in, omdat het meent dat de koper van een eigen huis extra bescherming ver dient in een tijd van een overweldigen de vraag naar en gering aanbod van nieuwbouw-koopwoningen. Maar al te vaak blijkt dat mensen onder druk van de grote belangstelling voor het eigen huis te snel hun handtekening onder een koopcontract zetten zonder de consequenties geheel te overzien. Markttechnisch was de markt in Am sterdam rijp voor herstel, omdat de winst- nemingen in de afgelopen paar weken waren verwerkt. Maar, zoals reeds opge merkt, Wall Street liet het er lelijk bij zitten. Daar werd in vijf dagen een verlies gescoord van niet minder dan 40 punten. En de Dow Jones-index voor dertig voor aanstaande industriële aandelen naderde in snelle vaart het niveau van de 900. Het eerder dit jaar aangeslagen dieptepunt van 914 werd met gemak doorbroken en het koerspeil bereikte niveaus die in geen anderhalf jaar zijn voorgekomen. De staatssecretaris wordt om wettelijke maatregelen gevraagd die dit mogelijk maken. Het gaat met name om de kerkelij ke functionaris, die zijn arbeid verricht in een door hem aangegane arbeidsverhou ding met een instelling voor gezondheids zorg, kinder- of bejaardenzorg dan wel voor onderwijs of daarmee gelijkgestelde instelling, verplicht verzekerd te doen zijn voor de ziektewet, de wet op de arbeidson geschiktheidsverzekering, de werkloos heidswet, de kinderbijslagwet voor loon- trekkenden en eventueel de zieken fondswet. Voor bepaalde, op zichzelf staande voor zieningen (zoals doucheruimte enz.) kan nu ook subsidie worden verkregen zonder dat daarna de gehele woning aan redelijk te stellen eisen van bewoonbaarheid vol doet. Als de woning echter gebreken ver toont die de bewoonbaarheid ernstig scha den, moeten deze gebreken wel gelijktijdig met het treffen van aparte voorzieningen worden opgeheven. Hierbij is een uitzon dering gemaakt voor het maken van een closet met waterspoeling en een douchege- legenheid. Deze beide voorzieningen kun nen in alle gevallen worden gesubsidieerd ongeacht de verdere kwalitatieve toestand van de woning. (ADVERTENTIE) - Omdat er ruim driemaal zoveel werkne mers buiten de chemische industrie als daarbinnen van haar afhankelijk zijn, ver werpt de chemische industrie de grond slag van de arbeidsplaatsen, die wordt gehanteerd in het aanhangige wetsont werp op de investeringsrekening. Deze maatstaf houdt' in dat investeringen, die direct meer werkgelegenheid opleveren meer premie krijgen dan kapitaalinten sieve investeringen. De Sociale Verzekeringsraad meent, dat voorts alle functionarissen van een kerk genootschap, die arbeid van geestelijke aard verrichten, verplicht verzekerd moe ten zijn, indien het kerkgenootschap daar toe een verzoek heeft gericht aan de minis ter. De verplichte verzekering van pasto res die in een arbeidsverhouding tot hun eigen kerkgenootschap staan, zoals predi kanten en priesters in hun gemeente, zal een collectief karakter moeten dragen. Het raadgevend consumentencomité heeft niet de bevoegdheid een dergelijke boycot op touw te zetten, zo zegt de Com missie voorts in antwoord op vragen van een Belgisch lid van het Europees parle ment, de liberaal Paul de Clercq. (Het comité heeft tot taak de consumentenbe langen bij de Commissie te behartigen en advies uit te brengen over bescherming van. en voorlichting aan consumenten^. De vraag is of de verworven rechten van de huidige, aan de academische ziekenhui zen verbonden specialisten op grond van deze regeling zonder meer ongedaan kun nen worden gemaakt. In ieder geval is het moreel onaanvaardbaar. Het ziet ernaar uit dat in een aantal gevallen waar een en ander in een duidelijke overeenkomst is vastgelegd het ook juridisch een onhaalba re zaak zal blijken te zijn. DEN HAAG (ANP). De European Commissie gelooft niet dat een koffiever- bruikersstaking het beste middel is wn het vraagstuk van de koffieprijsstijgin gen op te lossen. Binnen deze twee weken kan de ko per in alle rust overwegen of hij een juiste beslissing heeft genomen. Wil'de koper op zijn besluit terugkomen, dan kan hij dat binnen de vastgestelde be denktijd, zonder opgave van redenen, schriftelijk aan het Bouwfonds ken baar maken. Hieraan zijn geen kosten verbonden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Met ingang van 1 juni 1977 geeft de NV Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten de kopers van haar nieuwbouwwoningen het recht op 14 dagen bedenktijd. De bedenktijd gaat in direct na ondertekening van het koopcontract.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15