Prinsen Dusbaba en Schrijvers dreigen op te stappen Panatta: derde ronde LOONCONFLICT BIJ AJAX sportpuntiq groen dankzij tijdrit Zesde ritzege van Maertens s I ju Arbeidsbureau Lr» toto-lotto 4 JH' Als je vroeg komt, kom je verder. Bidjan naar HSV i t o ZATERDAG 2 8 M E I 19 7 7 SPORT 1 Stomverbaasd .g dse BH •1 i I (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax speelt op 6 juni tegen het nationale elf tal van Israël zijn laatste vriendschappelijke wedstrijd van dit seizoen. Maar of er in Tel Aviv (voorzitter Van Praag: „Het stadion is daar al helemaal uit verkocht”) een erg gemotiveerd Ajax op het veld zal verschijnen, valt ernstig te betwijfelen. Nadat Ruud Krol en Ruud Geels zich al uiterst ontevreden hebben uitge laten over de financiële her ziening van hun contracten, drei gen Johnny Dusbaba en Piet Schrijvers zelfs helemaal te stop pen met voetballen bij de lands kampioen. ,,Te onzeker w Profwielrennen trekt Arie Hassink niet ARIE HASSINK: ,,Erg opwinden kan zo'n succes me niet PETER HEERKENS sis De vreugde over de behaalde landstitel (ADVERTENTIE) Bovendien heeft Ajax interesse voor Ro- De Ruiter: perspectieven Dusbaba wil zichzelf vrij kopen van Ajax. omdat hij uiterst teleurgesteld"is in het bestuur van de Amsterdamse vereni ging. Drie seizoenen terug zouden hem toezeggingen door het Ajax-bestuur zijn gedaan, die nog steeds niet zijn ingelost. Dusbaba: „Ik kon toen bij Feyenoord de helft meer verdienen dan bij Ajax, maar men heeft mij beloofd dat het verschil in salaris later alsnog zou worden vergoed. Daarna heb ik wel bij Ajax getekend, maar ik heb er nooit een cent van gezien. is dus nogal overschaduwd door legio fi nanciële problemen met de beste spelers van het elftal Toch wuift voorzitter Van Praag alle problemen zoals gewoonlijk weer losjes weg. Van Praag: ..Wij zijn niet van plan op exorbitante eisen in te gaan Wij willen best praten over herziening van contracten, maar niet aan de krankzinnig ste financiële eisen voldoen. Laten die spe lers die zo nodig zoveel eisen, dan maar met een club op de proppen komen. Dan praten we wel verder”. We weten allemaal dat de banen tegenwoordig niet voor het opscheppen liggen Alle reden dus om extra actief te zijn De mensen op het arbeidsbureau helpen je graag zoeken Ze weten een heleboel over beroepen, opleidingen en regelingen. Ze kennen meer mogelijkheden, meer bedrijven, meer personeel- chéfs dan jij, da's nogal wiedes. En boe eerder ze weten wat je bedoelt, hoe beter het is Want als je hun meer tijd geeft heb jij meer kans van slagen Daarom niet uitstellen1 Direct doen Nog vóórdat je met vakantie gaat En als ie toch op het arbeidsbureau oent, pak dan meteen het boekje "Wegwijzer vooi werkende jongeren’’ mee Vandaag heeft Verpoest een vrije dag en dan is het mogelijk dat De Ruiter via Vigne en Letsjinski via Borochov de Belgische kampioen passeren da-spits Pierre Vermeulen. Van Praag: ..Het bedrag dat Roda echter voor hem vraagt, is absurd.” Ook heeft Ajax deze week besprekingen gevoerd met IJsselmeervogels-spits Jaan deGraaf Maar hij blijft bij Spakenburg, omdat het tegen zijn principes indruist om op zondag te voetballen. De stand ziet ei als volgt uil 1. Verpoest 16 punten uit 10 partijen: 2. De Ruiter en Letsjinski 15 uit 9: 4 Vigne 15 uit 10; 5. Sjawel 13 uit 9; 6. Delhom en Borochov 10 uit 9; 8 Mails 8 uit 9; 9 Fanelli 8 uit 10; dacht ik altijd, misschien kan ik nog eens een criteriumpje winnen...” De wijze waarop Arie Hassink zich te rugvocht heeft van hem een coureur ge maakt die daarom niet alleen vanwege zijn wielerprestaties oprechte bpwondering ge niet in het peloton. Voorts weet hij zich te onderscheiden door evenwicht in zijn optreden dat over het algemeen vriendelijk is en dat duide lijk ten goede/veranderde door de zware eenzame strijd om zich van zijn ziekte te herstellen. Sinds dat moment relativeert Arie Hassink sterk en is hij niet meer de arrogante die hij vroeger bij succes wel eens kon zijn. Een van zijn grote sterke eigenschappen is ook zijn nuchterheid, het patent van de Tja, je bent als beginnend amateur ver schrikkelijk eerzuchtig en je moet afstop- PARIJS (AFP). De als tweede ge plaatste Italiaan Adriano Panatta heeft vrijdag in de tweede ronde van de open Franse tenniskampioenschappen de Ar gentijn Julian Gauzabal verslagen. De setstanden waren: 6-2, 2-6, 6-4, 6-1. De als vijfde geplaatste Mexicaan Raoul Ramirez en de als elfde geplaatste Ameri- 10 Marini 4 uit 9, 11. Bottero 3-uit 9, 12 Guignard 2 uit 9 en 13 Lepsic (Joe.) 1 uit 9 JOHNNY DUSBABA Bij de dames plaatste de Joegoslavische Mima Jausovec zich voor de derde ronde. De als eerste geplaatste Jausovec won vrij gemakkelijk met 6-2, 6-1 van de Zweedse Ingrid Bentzer Ook doelman Piet Schrijvers vindt het contract dat Ajax hem heeft aangeboden, belachelijk laag. Nadat een verzoening van zijn zaakwaarnemer Cor Coster met het Ajax-bestuur schipbreuk heeft gele den, verklaarde Schrijvers: „Over dit con tract dat mij is aangeboden, valt niet eens te praten. Zo belachelijk laag is het. Toch kan ik niet bij Ajax weg, omdat de club een bedrag voor mij vraagt dat geen vere niging voor een doelman wil betalen. Dan stop ik desnoods maar met voetballen.” De Fransman Vigne moest afhaken In een vrijwel gelijk waardige sjtand werd hij verrast door een damcombinatie van Lets jinski. die het resterende eindspel knap uitspeelde pen.. Dat is een hele opgave. Maar och: dat leer je. Wanneer ik er op terugkijk, geloof ik wel dat het een voordeel is dat ik uit een buurt kom waar mensen zich niet zo gauw gek laten maken. Anders was het in die tijd misschien toch wel eens tot grote bot singen gekomen Dezelfde nuchterheid, heeft er voor ge zorgd dat Arie Hassink in Amsterdam niet als een uitgelaten winnaar uit Olympia’s ronde stapte. „Ik vind het natuurlijk wel enorm”, zei hij na acht dagen wielrennen door Nederland, „maar erg opwinden kan zo’n succes me toch niet. Er zijn coureurs die hun uitslagenlijst precies in hun hoofd hebben en op de koers nauwkeurig kun nen vertellen hoeveel ze er wonnen. Ik houd dat niet bij Wat geweest is, is ge weest Daarvoor vindt de Needenaar de finan ciële toekomst in dat métier te onzeker, al is het bedrag van 25,99 dat hij thans van sociale zaken ontvangt als aanvulling op het salaris van zijn echtgenote, nu ook niet bepaald een glorieuze uitkering Hassink „Ik ben sinds kort een zaak in sportprijzen aan het opbouwen en dat loopt lekker. Mijn successen bij de ama teurs zijn daarbij een goede ondersteu ning, dat is gewoon merkbaar in de ver koopcijfers. Wat heb ik er dan aan om me voor een paar centen total loss te rijden bij de profs en amper op te vallen in de uitslagen. Want zo gaat het toch met de meesten. Dan kan ik beter lekker, echt voor m’n plezier en werkend aan m’n maatschappelijke positie, bij de amateurs blijven.” En zijn ploegleider Herman Krott (onder wiens coaching hij nu al zeven jaar fietst) die voldoende kennis van zaken bij de profs heeft om te mogen oordelen: „Ik zal hem nooit adviseren om beroeps te wor den wanneer er toevallig eens een aan bieding zou komen. Zoals hij, door de omstandigheden gedwongen, nu al met een zaak bezig is voor „later”, zou het stom zijn dat op het spel te zetten voor een paar jaar bij de profs.” Deze sloeg ook van daag weer de aanval op zijn leiderspositie vakkundig af Wat Sjawel ook probeerde m een vangspel partij de Belg hield het hoofd koel en dwong zijn tegenstander in het eindspel naarstig naar remise te zoe ken Dit deed Sjawel dan ook maar hij koos hiervoor wel een griezelige variant Zijn triomf in deze ronde, verandert niets aan de plannen van Arie Hassink om amateur te blijven. Hij zal geen enkele prof-ploegleider benaderen met het ver zoek om een contract. Mocht er omge keerd uit de beroepssector een aanbieding komen, dan zijn er voor Arie Hassink geen principiële redenen om metéén „neen” te zeggen, maar de kans dat het ooit „ja” wordt is te verwaarlozen. „Na drie weken moest ik voor controle naar het ziekenhuis en daar keken ze stomverbaasd. M’n linkerlong, die erg ge krompen was geweest en flinke aankoe- kingen had, zag er prima uit. Ik ging fanatiek door. Niemand geloofde er in en ik moet eerlijk zeggen dat ik het zelf ook nooit voor mogelijk heb gehouden dat ik nog zou bereiken wat ik nu bereikte. Och. BRUSSEL Na de tiende ronde in het toernooi om de Europese damtitel te Brussel gaat Oscar Verpoest alleen aan de leiding met 16 punten uit 16 partijen Hij wordt echter direct gevolgd door de Ne derlander De Ruiter en Letsjinski (Sov.l, die belden een punt minder hebben maar uit slechts negen partijen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor de meeste ama- teurwielrenners die Olympia’s ronde door Nederland winnen, is hun prestatie een belangrijke bijdrage tot de verwezenlij king van plannen voor een overstap naar de beroeps. Met dat doel voor ogen bete kent de triomf in deze nationale ronde een bevestiging van de vermoedens dat er een kans van slagen als wielrenner is. De praktijk wees uit dat de oranje leiderstrui weliswaar geen alles-beslissende „bin nenkomer” is, maar in elk geval toch een visitekaartje waar prof-ploegleiders be langstelling voor hebben. Wat die ambitie betreft, vormt de winnaar van de 26ste ronde een uitzondering. Arie Hassink hoeft niet zo nodig. De Kuili i was oppermachtig in het ven trum en drong Fanelli naar de bordrand In een minderp positie en in tijdnood liet de Italiaan zich eenvoudig verrassen Maar ook pp dit punt lijkt het Ajax- bestuur het niet helemaal eerlijk te spelen. Zodra zich een gegadigde meldt, zoals An- derlécht voor Geels, dan wordt het trans- ferbedrag voor de betrokken speler zo opgeschroefd, dat de potentiële koper schrikt van het bedrag, en de betrokken speler toch niet bij Ajax kan vertrekken. Daarom ziet Van Praag („Het is ieder jaar toch hetzelfde spelletje dat die voetballers spelen”) niemand bij Ajax vertrekken en denkt hij alleen aan versterking van de Amsterdamse club. Ajax neemt op 3 juni een beslissing over een eventuele transfer van NAC-verdediger Krijnen, die de Am sterdammers graag willen inlijven nu Sparta’s Hennie Michielsen voor het Belgi sche Waregem heeft gekozen Alleen in de derde set had Stan Smith het even moeilijk tegen de Westduitser Jürgen Fassbinder. Hij keek toen bijna tegen een 5-3 achterstand, maar op het beslissende ogenblik herstelde de lange Amerikaan zich en maakte er 4-4 van. Met de setstan den 6-4, 6-3 en 7-5 plaatste ook Stan Smith zich bij de laatste 32 spelers. A De slotfase van dit toernooi kan nog zeer spannend worden Verpoest heeft het voordeel dat De Ruiter nog tegen onder andere Letsjinski en Sjawel uitkomt, ter wijl hij zeil nog Delhom en Marini ontmoet De dames van Amsterdam zijn het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, dat in Wenen wordt gehouden, begonnen met een overwinning van 1-0 op de Franse kampaien Stade Francais Hij (26 jaar oud, woonachtig in het Gel derse - De Achterhoek - Neede) heeft zich ingesteld op nog een paar seizoenen bij de amateurs in welke categorie hij nu voor het achtste jaar rijdt. Ooit is dat anders geweest. In 1972 toen zijn ere-lijst zich vormde tot een aantrekkelijk schilderij. Hassink: ,,Ik voelde toen dat ik prof moest worden. M’n prestaties groeiden. Dat was hét moment. Ik zou naar de ploeg van Zoetemelk gaan”. Het gebeurde niet om dat zich gedurende het seizoen 1973 een tbc-aandoening openbaarde, waardoor Arie Hassink een half jaar in het zieken huis terecht kwam. Wat er daarna met hem gebeurde wordt nog steeds be schouwd als een klein wonder en een krachtig voorbeeld van Hassinks mentali teit: „Nooit opgeven”. De medici schreven zijn carrière als sportman af en ze verklaarden hem voor een groot gedeelte invalide. Arie Hassink (beroepsopleiding: LTS) moest zich op ad vies van de specialisten gaan omscholen en zette zich aan een avondopleiding Mavo om daarmee de machinefabriek waarvoor hij niet meer geschikt werd geacht, te kunnen ontvluchten. Hassink: „Dat ze me invalide noemden, was iets wat ik niet kon accepteren. Ik dacht: dat zal mooi niet doorgaan en toen ik uit het ziekenhuis kwam ben ik fanatiek gaan oefenen. Ik begon met het opblazen van ballonnen, de hele dag door. Long-yoga noemde ik ’t.” FORLI (AFP). Freddy Maertens heeft vrijdag in de Ronde van Italië zijn zesde ritzege geboekt. De wereldkampi oen toonde zich in de eindsprint van de rit van Gabicce naar Forli de snelste in de eindsprint. ■-S'-' „Ronduit teleurstellend”, noemde ploegleider Krott dat optreden van Van Vliet op de finaledag, want in de korte (83 kilometer) slotetappe naar Amsterdam (waar Herman Ponsteen met 4.06 voorsprong won) kon Van Vliet de schade niet herstellen. streek waar hij woont, die hem al dikwijls van pas kwam omdat het wielrennen per definitie zo aan emoties onderhevig is. Die kwaliteit sleurde hem in het begin van zijn loopbaan door een andere moeilijke perio de bij de amateurs: het tijdperk Fedor den Hertog. KNWU’s troetelkind zat hem da nig in de weg, maar Hassink maakte er in die tijd niet zoveel ophef over als men zou verwachten. Hassink: „Den Hertog is echt een probleem voor mij geweest. Hij had een grote invloed op het Nederlandse wielrennen. In de ploegen waarin ik met hem zat werd alles op Fedor afgestemd. Logisch, want hij was de beste, maar die situatie lag toch verschrikkelijk moeilijk voor mij. Ik reed goed en ik mocht niks. HAMBURG (SID). Hamburger SV, de Westdiritse winnaar van de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft zich ver-* sterkt niet de Joegoslavische internatio nal Ivan Buijan. Vrijdag bereikten de besturen van Hamburger SV en Hajduk Split een overeenkomst over de transfer van Buijan. Hij ging juist voor de Italiaan Francesco Moser als eerste over de streep. De Belg staat hierdoor nog steeds zestien seconden achter op Moser, die in de rose leiderstrui rijdt Vijf kilometer voor de finish stelde Pollentier, teamgenoot van Maertens, zich aan de kop van het groepje teneinde een verrassing van Moser te voorkomen. Die opzet slaagde, doch Maertens zag geen kans tijdwinst ten opzichte van de leider in het algemene klassement te boeken. kaan Stan Smith hebben beiden slechts drie sets nodig gehad om de derde ronde te bereiken Ramirez hoefde in zijn partij tegen Jeff Borowiak (Vst) nooit tot het uiterste te gaan om de winst binnen te halen. De setstanden waren: 6-3, 6-3, 6-2. Voor de „Amstels” bleef er overigens nog genoeg over, met natuurlijk de eindoverwinning van Arie Hassink als grootste en belangrijkste prijs. Olympia’s Ronde kreeg in hem een uitstekende winnaar, die na zijn machtsgreep (in de derde étappe die door de Limburgse heuvels voerde) geen moment in moeilijkheden kwam. De suprematie van Hassink (die bij het veroveren van de eerste plaats in één klap met vier minuten voorsprong aan de leiding kwam) en zijn ploegmaats die geweldige controleurs van de koers bleken, blokkeerde de kansen van de overige deelnemers op een erg nadrukkelijke manier. Dat het wedstrijdbeeld toch aantrekkelijkheid behield was te dankan aan de jongeren, die de ronde redden door hun verfrissende optreden. Jos Lammertink (ploegmaat van Hassink) trad op als de exponent van die nieuwe lichting en dat hij in Amsterdam de eindprijs kreeg toegekend als strijdlustigste over de gehele ronde, mocht tenvolle verdiend heten. Ten bewijze van zijn kwaliteiten, reed Lammertink zich in de tijdrit naar de tweede plaats van het algemeen klassement. Behalve persoonlijke eer bereikte hij er succes mee voor zijn ploeg die beslag legde op vier van de eerste tien plaatsen (Hassink, Lammertink, Van Vliet, Spijker), één étappe won (Hassink), vijf dagen de oranje trui had en de witte.trui (Van Vliet) veroverde. Het ploegenklassement werd gemist door een actie van Van Erp, die deze prijs voor de derde achtereenvol gende maal haalde en met bovendien twee étappezeges (Van der Kruys en Van Est) een sterke prestatie leverde. Een opvallende rol ook, speelde de Soka-ploeg, waarin Toine van de Bunder na enkele dagen leiderschap zo’n sensationele terugslag kreeg dat hij met een achterstand van 53 minuten als 44ste in het slotklassement kwam. Met het onverwacht winnen van de groene trui zorgde Ad Prinsen voor een uitstekende troostprijs en toen in de laatste étappe Herman Ponsteen zegevierde was in elk geval de teleurstelling waarvoor Van de Bunder zorgde gecompenseerd. Uitslag individuele tijdrit: 1. Van Houwelingen (BSB) 32,2 km in 21.16. 2. Lammertink (Ams) 31.24, 3. Mak (BSB) 31.25, 4. Oosterbosch (Erp) 31.26, 5. Schpper (Bat) 31.50, 6. Ponsteen (Sok) 32.01, 7. Van Est (Erp) 32.05, 8. Hassink (Ams) 32.12, 9. Langerijs (Elm) 32.15, 10. Goloebnitsji (Sov) 32.16. 39. B. Langeveld 34.01-, 40. R. v. Trigt 34.02. 54. W. Koene 34.48. Tweede deel van de achtste etappe: 1. Herman Ponsteen (Sok) 1 uur, 49 minuten en 31 seconden, (met bonificatie 1.49.16). 2. Hans Langerijs (Elm) 1.49.37 (met bon. 1 49.37). 3. Geert Oosterbosch (Ula) 1.53.37,4. Erik Visschers (Elm) z.t. 5. Bert Oosterbosch (Erp) z.l. 6. Rhett vun Trigt (Ula) 1.54.04. 28. W. Koene 1.54.11. 38. B. Langeveld 1.54.21. Eindklassement. 1. Arie Hassink (Ams) 28 uur. 19 minuten en 55 seconden. 2. Jos Lammertink (Ams) op 3.00. 3. Ad Prinsen (Sok) op 3.59. 4. Leo van Vliet (Ams) op 4 20. ft Piel van 1.eeuwen (Erp) op 4.21,6. Prils Schut (Elm) op 4.23. 7. Hans Langerijs (Elm) op ft.27. 8 Bari van Est (Erp) op 7.51. 9. Jan Spijker (Ams) op 8.03. 1(1. Guus Bierings (Mil) op 9 26 41. R. v. Trigt 29.09.56. 57 W. Koene 29.24 34; «8. B. Lahgeveld 29.48.09. Feywwxird heeft een vriendschappely- ke wedstrijd tegen een Zeeuws amateur elftal in Goes, met 7-1 gewonnen De Hamburgse ploeg zal een bedrag van ruim 560.000 gulden moeten betalen Bul jan zal binnenkort een contract voor twee jaar tekenen Nog deze week hoopt HSV ook de Engelse spits Kevin Keegan van Liverpool aan te trekken (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Op de laatste dag van Olympia’s Ronde, heeft de opper machtigste ploeg van het peloton - die van Amstel - onverwacht nog een bijna zekere prijs moeten inleveren: de groene trui. Leo van Vliet verspeelde dat aan het puntenklassement gekoppelde eretricot in de tijdrit aan Ad Prinsen, die met een iets beter resultaat (zes seconden sneller in die 23,2 kilometer lange race) bovendien oprukte naar de derde plaats waarmee hij Leo van Vliet een tweede tik toebracht. De Noor Aat Poulsen is gisteren tijdens het congres van de Internationale Schaats Unie (ISU) m Parijs gekozen tot voorzitter van de sectie hardrijden Hij wordt de opvolger van de Nederlander Hennie Roos. De scheldende presi dent van de sectie hardrijden werd benoemd tot ere vice-voorzitter DEN HAAG (ANP). De lotto van het afgelopen weekeinde (no. 21) heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Voor de tweede prijs meldden zich vijf mensen, die elk ƒ54.155,- bruto ont vangen. Voor de eerste prijs van de toto komen achttien deelnemers, in aanmerking. Zij ontvangen elk 4911, bruto. De cijfers van lotto en toto zijn: Uitslag lotto no. 21: In de lotto vielen 23.664 prijzen. Inleg: 3.353.295.- Prijzenbedrag: 1.592.815.-. 1ste prijs: geen winnaar. 2de prijs: 5 win naars. Die elk bruto 54.155.- ontvangen. 3de prijs 237 winnaars, die elk 1478,- ontvangen 4de prijs: 10.830 winnaars, die elk 39.- ontvangen 5de prijs: 12.592 win naars, die elk ƒ34,- ontvangen Jackpot: 111.497. Uitslag toto no’ 21 In de toto vielen 3 671 prijzen Inleg: 465.286,- Prij zenbedrag: ƒ221 010,- 1ste prijs 18 win naars, die elk bruto ƒ4.911,- ontvangen. 2de prijs 330 winnaars, die elk 167.- ontvangen 3de prijs: 3.323 winnaars, die elk 23, ontvangen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17