Gerucht over zieken in de trein niet bevestigd Stisa-bestuur IN HAVANA: Margarine vier cent duurder Gouden Palm in Cannes voor VLIEGRAMP 66 DODEN Service. waaru.ook overweegt ontslag opbouwwerker „Padre Padrone” n Spaanse politie verijdelt ETA-complot r aantal pagina's vandaag: 40 ’t OUDE BACKERSHUIS „VAN DER VOOREN” EEN BEGRIP VOOR HAARLEM EN OMGEVING het woord is aan... n* ct/pQQfbank WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ■M Pinksterdag Droog en zonnig agenda pagina VANDAAG IN nül 4 jj - Gijzeling Laatste Nieuwe 2 SASSENHEIM^ TEXEL 2,3 E. H. C. O, b.v. Olga Commandeur Holland Festival Voor u zijn er tussen Texel en Sassenheim 65 kantoren. Op al die kantoren kunt u voor alle geldzaken terecht. e 5,7,9,11 13 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Economie Sport Kerkdiensten... (Van onze redactie binnenland) GLIMMEN/BOVENSMILDE/DEN HAAG. Er waren in de afgelo pen nacht aanwijzingen dat er rond de gekaapte trein bij Glimmen nieuwe ontwikkelingen te verwachten waren. Op het rangeerterrein in Onnen, vlakbij Glimmen, stond een passagierstrein klaar die identiek was aan de gekaapte trein. Het was nog niet duidelijk wat de bedoeling van deze tweede trein was. 10 15 17,19 11 uuezt nederland Nieuwe stad ZATERDAG 28 MEI 1977 67e jaargang no 175 r Wi Umuider Courant f39,35 p. kwartaal p. post f 52, p. jaar f'154,70 p. post f 200, Losse nummers 70 ct. bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C Spanning in Glimmen stijgt ft iid i (ADVERTENTIE) het van (ADVERTENTIES) W eersverwachting KNMI tot vanavond. maar vijftig onschuldigen zijn gegijzeld in de trein en zij hebben ook recht op vrij heid". Bij de hereniging van de kinderen met hun ouders in het in de gereformeerde kerk te Bovensmilde opgezette medisch centrum van het Rode Kruis speelden zich zeer emotionele taferelen af. Er werd ge huild en tegelijk gelachen. Gewikkeld in dekens gingen de gezonde kinderen met hun ouders weer naar huis toe. Daarbij deed zich een incident voor, toen een van de ouders op de vuist ging met een foto graaf. De meeste ouders waren er in het geheel niet van gediend dat zij op weg naar huis werden belaagd door persmensen, vooral fotografen. De hevig geëmotioneer de vader bezorgde de fotograaf een bloed neus en vernielde zijn apparatuur. De poli- Met hem moeten daar dan aantre den twee (bij-)rechters, een officier van justitie, een griffier, een amb tenaar van de strafgriffie, een als deurwaarder fungerende wacht meester van de parketpolitie, twee van diens collega’s als ordecom missarissen en een conciërge. Verwacht wordt eveneens een 46-jarige man uit Maastricht, die veertien dagen geleden moest te rechtstaan en toen 12 maanden, waarvan vier voorwaardelijk, te gen zich hoorde eisen, omdat hij „zwartwerkers” zou hebben gele verd aan bedrijven in Berg en Ter- blijt en Maastricht. De haring-race op de Hollandse Nieuwe staat weer voor de deur. De feeststemming in Bovensmilde dooi' de vrijlating van de 105 kinderen uit de bew’tte school, had gisteren iets onwezen lijks. Natuurlijk, iedereen was dolgelukkig dat de kinderen de school mochten verla ten en iedereen leefde in de veronderstel ling dat de gijzeling achter de rug was. Enige tijd later kwam men echter tot het besef dat de leerkrachten (twee mannen en twee vrouwen) achter moesten blijven. Voor hen duurt de gijzeling voort. Met gemengde gevoelens zwaaiden de leerkrachten gistermorgen hun leerlingen voorlopig tot afscheid na. De onderwijs krachten zullen zich toch ongetwijfeld op gelucht hebben gevoeld toen de leerlingen eruit mochten. Maar op hetzelfde moment zullen zij duidelijk hun eigen benarde posi tie sterk hebben gevoeld. (Zie verder pagina 2) CANNES. Op het 3üste Filmfestival in Cannes is de Gouden Palm toegekend aan de film Padre Padrone van de gebroe ders Taviani. De winnende rolprent werd tevens onderscheiden met de prijs van de kritiek. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 De prijs voor de beste mannelijke hoofd rol ging naar Fernando Rey voor zijn vertolking in Elisa Vida Mia. De prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol wordt ge deeld door Shelley Duvall (Three Women) en Monique Mercure (J. A. Martin Photo- graphe). De jury kende nog twee speciale prij/en toe: die voor het beste regiedebuut was voor Ridley Scott voor The Duellists, die voor de beste muziek zing naar Car- Wash. DEN HAAG (ANP). Met ingang van dinsdag a.s. wordt de margarine vier cent per pakje van 250 gram duurder. Dit heeft een woordvoerder van de Bond van Ne derlandse Margarinefabrikanten gisteren meegedeeld. De prijs van halvarine zal op die dag twee cent hoger worden. De verhogingen zijn het gevolg van een sterke stijging van de grondstoffen op de wereldmarkt, aldus de fabrikanten. Over de prijsverhoging is overleg gepleegd met het ministerie van Economische Zaken. SINDS 1918 79 BROODSOORTEN Francois Guizot: Het is niet voldoende dat men bereid is zijn plicht te doen, men moet zijn plicht ook terdege kennen. Een tweede aanwijzing was het feit dat de chirurgen van het Academisch Zieken huis in Groningen voor het eerst deze week te horen hadden gekregen dat zij binnen moesten blijven. Zij maken deel uit van het. medisch team dat. de opvang van de gegijzelde passagiers zou moeten verzor gen voor zover het zuiver medische hulp zou betreffen. Een hele vleugel van de afdeling chirurgie zou onmiddellijk kun nen worden ontruimd In tegenstelling tot de bemanning van het sociale crisis op vangecntrum, mochten de chirurgen de hele week gewoon na.ir huis, mits zij zich daar beschikbaar hielden. De kapers in de trein hebben overigens gisteravond om ongeveer half tien weer een voedseltransport geweigerd. Alles stond al opgeladen, maai' na enige tijd werd de zaak weer opgeruimd. De recher cheurs van de rijkspolitie mochten alleen een pakketje met medicijnen, waaronder kalmeringsmiddelen en slaappillen naar Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Maximumtempera turen van 17 graden aan zee tot 22 graden in het zuidoosten van het land. Een van de vele journalisten, die verslag doen van de gebeurtenissen rond de ge kaapte trein. Via een op de afsluitboom geplaatst telefoontoestel van de spoor wegovVrgang bij café De Punt belt de man zijn verslag door. laatste. Zoals men weet heeft de Ne derlandse haringvloot vanuit Brus sel toestemming gekregen om nog wat van de zwemmende lekkernij boven water te halen, maar daarna zal het een paar jaar afgelopen zijn. van der Mije Abonnement spaarspecialisten sinds 1817 Doordat rechtbankpresident mr J G. Hermesdorf op maandag 16 mei] de clichématige woorden ,,uit-| spraak over veertien dagen...] sprak, dient hij a.s. maandg, Twee] de Pinksterdag om twee uur te] verschijnen in het Maastrichtse Paleis van Justitie om zijn presi dentiële woord gestand te doen. "■«.JBI In de Haarlemmermeer gaat men in de nabije toekomst 15.000 wonin gen bouwen. Bij Rien Polderman riep dat de vraag op: een nieuwe stad bouwen kan dat eigenlijk wel? Hij ging eens bij de Belgen kijken in Louvain-la Neuve. Hij kwam er en thousiast vandaan en legt in Erbij ook uit waarom. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 02208 - 3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 17.00 - 17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. HAVANA (AFP/Reuter). Zesenzestig mensen zijn gisteren om het leven geko men bij een ongeluk met een Russisch vliegtuig in de Cubaanse hoofdstad Ha vana. Bij de nadering van de luchthaven stortte het toestel, een Iljoesjin-62 van de Russische maatschappij Aeroflot, neer. Twee mensen, een Oostduitser en een Rus. overleefden het ongeluk. Zij werden ern stig gewond De Ilsjoesjin probeerde een noodlanding te maken en raakte enige bomen. Het toestel kwam uit Moskou en had tussen landingen gemaakt in Frankfort en Lissa bon. Over de nationaliteit van de 66 slach toffers is niets meegedeeld. tie greep in toen omstanders de ouders te hulp kwamen en andere fotografen te lijf wilden. Bij een controle van de lijst met trein- passagiers gisteravond is komen vast te staan dat in de trein niet 56 maar 55 en wellicht 54 mensen gegijzeld zitten. Een woordvoerder van de spoorwegen zei des gevraagd dat men gisteravond nogmaals alle namen van de lijst heeft nagegaan waarbij bleek dat een man, van wie werd verondersteld dat hij in de trein werd vastgehouden, rustig thuis zat. Over een andere naam op de lijst is nog onzeker heid. De spoorwegen gaan nu uit van 35 gegijzelde mannen en 20 gegijzelde vrou wen in de trein. Volledige zekerheid is er echter nog steeds niet. Volgens de woordvoerder moet altijd rekening worden gehouden met de theoretische mogelijkheid dat er mensen in de trein zitten die „kind noch kraai op de wereld hebben en met als vermtwl door kennissen of verwanten zijn upgegeven” Gisteren werd hoofdzakelijk geken merkt na de vrijlating van de kinderen door een anti-climax. zo merkte men in Den Haag op. Zoiets was ook gebeurd bij de bezetting van de Franse ambassade en bij de kaping in Wijster en de bezetting in Amsterdam. Maar, zo vond men in Den Haag, het belangrijkste feit van gisteren was dat het contact met de kapers in de trein bleef, en de toestand in de school. Het contact met de trein was nog steeds gaan de en. zo benadrukte men in Den Haag, alles wees er op dat dit zo zou blijven. Het crisiscentrum in Den Haag werd nog steeds bemand door minister Van Agt van Justitie. In Zuidmolukse kringen in Assen en Bovensmilde circuleert hardnekkig het ge rucht dat de treinkapers en de bezetters van de school de eerste dag een ruil heb ben voorgesteld. Men wilde de 105 leerlin gen van de school ruilen voor of premier Den Uyl of minister Van Agt van Justitie. Volgens de Zuidmolukkers is het voorstel bewust niet in de publiciteit gebracht om de beide politici voor het oog van het Nederlandse volk niet voor het blok te zetten. Mr. D van Leeuwen, voorlichter van het ministerie van Justitie, wees het gerucht naar het land van de fabelen. „Het moet een grap zijn. Bovendien, als dat voorstel al zou zijn gedaan, dan zouden we daar natuurlijk niet op zijn ingegaan", aldus de heer Van Leeuwen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het dagelijks bestuur van de Stichting Samenlevingsopbouw Vel- sen overweegt voorstel opbouwwerker H. J. van der Linde schorsing en vervolgens ontslag aan te zeggen. De reden hiertoe ligt in het feit dat Van der Linde op eigen initiatief en onder valse voorwendsels 90, door het bestuur van de Stisa verzonden, brieven op het postkan toor heeft onderschept. In plaats van deze brieven - over een algemene bestuursver gadering, waarin de omstreden werkwijze van de Stisa aan de orde werd gesteld - heeft Van der Linde brieven met een ge heel andere inhoud verstuurd. Van de ac ties van de opbouwwerker is door voorzit ter Marjan Nijdam aangifte gedaan bij de politie. Het dagelijks Stisa-bestuur, dat geen verdere mogelijkheden tot samenwerking met de opbouwwerker ziet, zal het voorstel tot ontslag komende dinsdag indienen. Van der Linde omschrijft de aanklacht als geruchten en wenst verder geen commen taar te geven. Dit weekeinde zullen de officiële brieven alsnog worden ver zonden. JÉw Een vader omhelst zijn dochtertje, dat gisteren uit de school in Bovensmilde werd vrijgelaten de trein brengen. Dat moest echter wel op de lorrie worden gelegd Na enige tijd kwamen ze met de lege lorrie weer terug. Volgens een van de rechercheurs was de sfeer tussen hen en de kapers wel vriende lijk Toen het pakketje in ontvangst werd genomen zei een kaper. „Tot morgen". Volgens verschillende niet-officiële bronnen zouden ook iii de trein zieken zijn. Of het daarbij om dezelfde ziekte zou gaan als in de school uitbrak, was niet bekend. Evenmin werd verteld om hoeveel zieken hel zoo gaan Van liet crisiscentrum is geen hvvest.,. iia," van dit bericht ver kregen. De gezondheidstoestand van zowel de bezetters als de onderwijzers in de school in Bovensmilde baart zorgen, zo werd gis teravond in Den Haag bekendgemaakt. Zij zijn waarschijnlijk besmet met hetzelfde virus als de kinderen in de school. De ouders van de vrijgelaten kinderen uit Bovensmilde hebben Justitie-woord voerder Van Leeuwen gevraagd een ver klaring voor te lezen waarin zij hun mede ven en meevoelen betuigen met de nog steeds gegijzelde onderwijzers in de school. De ouders wensen hun en hun familieleden veel sterkte toe en hopen dat de gijzeling op korte termijn ten einde zal zijn. Volgens premier Den Uyl zou er geen sprake van zijn dat er, na de vrijlating van de 105 gegijzelde kinderen in Bovensmil de, met de Zuidmolukste kapers zou wor den onderhandeld over de gestelde voor waarden. „De eisen komen wel ter spra ke,” zei de minister-president, „maar dat is iets anders dan onderhandelen”. Hij noemde gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie na afloop van het kabinetsbe raad de situatie „ernstig”. Meer kon en wilde hij niet zeggen. „Daarvoor is wat op het spel staat te belangrijk,” aldus de pre mier. „De aandacht Is natuurlijk helemaal geconcentreerd geweest op de kinderen, - Waarschijnlijk is het voorlopig de SAN SEBASTIAN (Reuter). De Spaanse politie heeft gisteren zes leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA gearresteerd, die een complot be raamd zouden hebben om een bus met 25 agenten van de Guardia Civil op te blazen. Tevens werden wapens, explosieven en 2,5 miljoen pesetas (ongeveer 190.000 gul den) in beslag genomen. Het geld zou af komstig zijn van een bankoverval in de Baskische stad Tolosa, waarbij een poli tieman werd doodgeschoten. Volgens de bekendmaking van de Spaanse auroriteiten was de ETA van plan de bus met agenten op te blazen, als die zou wegrijden van de Matutene-gevange- nis in San Sebastian De ETA heeft vorige week gewaar schuwd dat de gewapende strijd tegen de Spaanse autoriteiten hervat zou worden. trein in Wijster, ernstige kritiek had op het beleid en de nazorg door de overheid. Nu werkt hij mee als adviseur bij de huidige kapingen. Hij geeft toe, dat men als gijzelaar te weinig wist. Hij is daarover van mening veranderd. Theo Klein sprak met Timmer.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1