1 Kerken stellen zich wat militanter op PAUS NOEMT CRISIS IN ROEPINGEN VOORAL GELOOFSCRISIS IN STRIJD TEGEN ONRECHTVAARDIGHEID door Th. J. Koeckhoven 1 Roepingen D Niet nog aan met zee korr als schi ten, star dat en het ract ~i£ Op twee niveaus Kr E wai de bar pat kus Zui visf pa; de zen hek pop var ge) Eli) vin ras Vrouw in het ambt Ondanks het idealisme en vaak moedige optreden van priesters, predi kanten, missionarissen en zendelingen met betrekking tot de kwestie van de mensenrechten wat sommigen met hun leven moesten bekopen lijkt er nog steeds geen duidelijk en eensluidende antwoord te bestaan op de vraag hoe de officiële kerken anders dan door een zekere aanpassing die vaak ten koste van de leer gaat, het kwaad, speciaal het ideologisch geïnspireerde kwaad, moeten bestrijden Mensenrechten t||| Met voorzichtigheid Gemengd huwelijk Leven vanuit de diepte is moeilijker dan men denkt. Misschien herinnert iemand zich nog dat ik een tijdje terug een meditatief werkje van de Duitse hogeschool-pedagoog Klemens Tilmann allervriendelijkst maar beslist naar de voorraad oud papier heb verwezen. Tilmann is een van die aardige beoefenaars van de menswetenschappen die met recht en reden menen dat de mensen van onze westerse wereld steeds meer van zichzelf dreigen te vervreemden en innerlijk te verpauperen. Dit is helaas maar al te waar. Mediteren ofwel grondig nadenken wordt dan aanbevolen als een weg die voert naar de vrede. Dit is een situatie waarin de mens vrede heeft met zichzelf, zijn omgeving en met God Er zijn natuurlijk ook deskundigen die God buiten beschouwing laten 8 - A Abnormale aandacht voor normale zaken Paus Paulus VI van Rome Bisschop Zwartkruis van Haarlem Na e Zuster Bonifacia, met plezier werken in de missie President van Oeganda, Idt Amin W» 4 niet meer mee. Uit niets zou zijn geble ken dat de giften gebruikt zijn voor bijvoorbeeld de aankoop van wapens. Op de vraag of de moord op missiona rissen in Rhodesië de raad er niet toe heeft gebracht de giften aan de zwarte nationalisten opnieuw in overweging te nemen, antwoordde de woordvoerder dat de Wereldraad over geen enkel af doend bewijs beschikt dat de moorden inderdaad door guerrillastrijders zijn gepleegd zoals het blanke Rhodesische bewind beweert. In Zuid-Amerika loopt de hulp van de Wereldraad via de aangesloten ker ken. In Chili heeft de raad al met de junta onderhandeld over de vrijlating van politieke gevangenen. Ds. Stavenga is theologe en als zoda nig veel bezig met de Bijbel. Met andere vrouwelijke collega’s vindt ze dat de Bijbel moet worden ont daan van de mannelijke kijk. Perso nen als Deborah, Judith, Esther en Maria zijn niet voldoende om het evenwicht te herstellen. In de Bijbel voeren de profeten, de patriarchen, koningen en rechters de boventoon. De Bijbel zelf kan natuurlijk niet worden veranderd, maar wel de kijk op de mens, ook op de mens in de Bijbel. Vrouwelijke theologen zou den best wel kunnen ontdekken dat mannen en vrouwen door God als gelijkwaardige wezens zijn gescha pen, naar zijn beeld en gelijkenis. We gaan van het sprookje naar de vasthoudt aan de individuele rechten die verankerd zijn in de meeste grond wetten van de westerse landen In Afrika, waar de kerken vastere voet hebben, ligt deze kwestie voor de kerken nog moeilijker. In leerstellig opzicht is de positie van de meeste kerken duidelijk genoeg: alle mensen zijn broeders van elkaar en gelijk in Gods ogen. Racisme is daarom uit den boze. Maar de praktische toepassing van de leer stuit op grote moeilijkhe den. Hoe de leer moet worden uitgedra gen en hoe de kerken moeten getuigen van hun verzet tegen het racisme vari eert van plaats tot plaats en land tot land naar gelang de positie de de ker ken innemen. De ene keer zal het een verzet a la Martin Luther King zijn, de andere keer gaat het om een lange en moeizame worsteling die centimeters terrein oplevert. H pen van war van Voc een sinj had tegr eeu dwt kon pop D is v soo: Enj Zoa naj; kus welddadig verzet tegen een onrecht vaardige tiran die zich van „god noch gebod” iets aantrekt (de R.-K. Kerk aanvaardde zelfs de zogenoemde tiran nenmoord). De tweede methode die kan bogen op een rijke traditie, gaat uit van de these dat geweldloos verzet bij uit stek de roeping van de christen is als dit verzet onvermijdelijk is. Van deze vorm van verzet is menig voorbeeld te geven: Martin Luther King en vele an dere mensen in Zuid-Afrika en Oost Europa voor wie het geweldloze protest dagelijkse praktijk is. De pogingen om behoedzaam te lave ren tussen activisme en gedeeltelijke aanpassing hebben veel kwaad bloed gezet en velen tegen de kerken in het harnas gejaagd. Zo probeert de R.-K. Kerk nog altijd op twee niveaus te opereren: als geestelijke moeder en leidsvrouw van haar 600 miljoen leden op de wereld en als politieke macht die de christelijke waarden vertegenwoor digt en verdedigt. Hierdoor is het gees D eiei dar is. geb pop Ho< vjrn nat meer te maken met gemengd ge huwden, voorzover ze niet helemaal hebben afgehaakt van de kerk. De zielzorgers dienen er rekening mee te houden dat binnen 25 jaar meer dan de helft van hun pastorale con tacten gemengd gehuwden en hun gezinnen zal betreffen en dat maxi maal veertig procent van de huwelij ken van christenen nog kerkelijk zal worden bevestigd of gesloten. Voor steeds meer mensen is het kerkelijk huwelijk niet langer meer vanzelf sprekend Bijkomend gevolg is ook dat steeds meer kinderen, die uit gemengde huwelijken worden gebo ren, worden opgegeven als zonder kerkelijke gezindte. De conclusie van deze cijfers is duidelijk: steeds minder officiële ambtsdragers krij gen te maken met een kerkelijk ge zien steeds ingewikkelder situatie. Hoe ingewikkeld eenvoudige za ken kunnen worden gemaakt, valt te leren in de hervormde gemeente te Zeist. Daar is een dienstrooster waarop de beurten van de ouderlin gen staan aangegeven. Sommige ou derlingen hebben er kennelijk moei te mee samen op te treden met vrou welijke ambtsdragers. Vandaar dat het dienstrooster behulpzaam wees op de mogelijkheid van ruilen. Een aantal vrouwen tekende uiteraard protest aan tegen een opvatting die vrouwen ziet als ongewenste of tweederangs ouderlingen en diake nen. Het protest werd ingediend bij de centrale kerkeraad van Zeist. Het In zuidelijk Afrika waar het racisme een onomstotelijk dagelijks feit is, raakten de kerken vaak verstrikt in tegenstellingen. Zo heeft het optreden van de in Genève gevestigde Werel draad van Kerken waarbij bijna 200 kerken en kerkgenootschappen in min stens 100 landen met ruim 400 miljoen leden aangesloten zijn, nogal wat kri tiek uitgelokt. De raad vormde een .speciaal fonds ter bestrijding van het racisme” waaruit volgens sommige cri tici gelden zijn gevloeid naar guerrilla- groeperingen die „onschuldige mensen in naam van het nationale belang ver moorden.” Maar de Wereldraad houdt hardnekkig vol dat het geld alleen wordt geschonken voor humanitaire doeleinden zoals het verstrekken van voedsel en kleding Als het geld is over- gedragen, aldus een woordvoerder van de raad, bemoeit de Wereldraad er zich Wat dit betreft staat Afrika nu in het brandpunt van de belangstelling. Zo zijn er in Rhodesië missionarissen ver moord, volgens de blanke minderheids regering door zwarte nationalisten, vol gens de zwarte verzetsstrijders door de veiligheidsstrijdkrachten van premier Ian Smith, en hebben enkele kerkelijke leiders die kritisch staan tegenover het bewind van president Idi Amin, de offi ciële lezing over de dood van kerkelijke functionarissen in Oeganda, openlijk in twijfel getrokken. In Zuid-Afrika waar de rasdiscrimi natie door de meeste christelijke kerk genootschappen op grond van bijbel exegese als een groot kwaad wordt beschouwd, komt het verzet van de kerken neer op een reeks schermutse lingen met de regering-Vorster over bepaalde aspecten van de apartheid en niet zozeer op een gebundelde aanpak van het grondprobleem. In feite kent de christelijke gemeen schap twee methoden ter bestrijding van de tirannieke regeringen Volgens de eerste bestaat er een recht op ge- Het gaat hier om meer dan een ty pisch verwachtingspatroon voor vrouwen in bijzondere beroepen, in zogenaamde mannelijke beroepen. Hier wordt weer het hardnekkige lied gezongen van de geijkte manne lijke en vrouwelijke verwachtings patronen. Dit verwachten we van een man en dat van een vrouw, ledereeen kan dan zelf invullen dat verpleegster en kleuterleidster ty pisch vrouwelijke beroepen zijn en dat betonwerkers en kraanmachi nisten hun gelederen beter kunnen aanvullen met stoere mannen. We hebben hier al eens meer over ge schreven, evenmin als nu met de verwachting dat we dit merkwaardi ge gedrag eens afleren. Maar het zou zo fijn zijn, als we eerst eens naar de mens keken en dan pas naar het geslacht, de kleur, de godsdienst, de politieke overtuiging en ga maar door. Tot zover is er geen enkel verschil van opvatting tussen Tilmann de beroepsdeskundige en mij een des kundige van nature. Wil Tilmann zijn arme medemens volgens een hoge vorm van geestelijke akroba- tiek met zijn oren in verbinding brengen met het ruisen van zijn lon gen en met het kloppen van zijn hart, ik ben zo vrij om te zeggen: jongens doe niet zo gek, doe liever gewoon, gebruik je hart en je ver stand. Doe wat je doet en verder basta. Derhalve heb ik allerlei me thodische en technische vormen van mediteren duidelijk van de hand ge wezen als onnatuurlijk of in het gun stigste geval als het intrappen van open deuren. Uitgeverij J.H.Gott- mer te Haarlem, die de vele produk- ten van de Duitse prof op de Neder landse markt brengt, stuurde mij een groter werk van Tilmann, geti teld Meditatie, een werkboek Het kost 25 gulden. Er was een briefje bij met de opmerking: „Misschien wordt een en ander duidelijker met dit boek van Tilmann”. Dat wordt het inderdaad. Bij het eerste boekje was ik niet verder gekomen dan een vriendelijk wegwuiven. Nu ben ik gevorderd tot een levendig afgrij zen. Mensen, mensen, zou ik willen roepen. Hoe diep zijn wij gezonken en hoe ver zijn wij vervreemd van onszelf dat we moeten leren leven uit een boek, dat we ons om de tuin laten leiden door karrevrachten vol schijnbaar diepzinning gepraat over de diepste diepten van de mens, zijn medemens, de meditatie van het ei gen leven, het meest elementaire mysterie van ons bestaan en ga zo maar door. Maar genoeg hierover, ik wil niet in herhalingen vervallen. Als iemand behoefte heeft aan een partijtje ba sispatronen, meditatie-objecten; als iemand er nu graag fris personalis- tisch-existentieel tegen aan wil gaan, het staat haar of hem uiter aard volkomen vrij. Na dit alles zal het uitgever Gottmer volkomen dui delijk zijn dat ik er helemaal niets van begrijp, waarom Tilmann en consorten over de gewoonste dingen van het leven zo weerzinwekkend moeilijk moeten doen. Misschien zouden zij het sprookje van de nieuwe kleren van de keizer eens kunnen lezen, en eens echt naden ken om dan tot de bittere conclusie te komen dat ze niet eens in hun hemd staan, maar gewoon in hun nakie lopen. Amen. antwoord van de raad is nog niet bekend. We blijven nog even bij de vrouwen in het ambt, nu naar aan leiding van een bericht van het we kelijks persbulletin van de hervorm de kerk. Het bericht is overgenomen uit de Leeuwarder Courant van 16 april. Daarin verzucht ds. H. Staven- ga-Van der Waals dat een vrouwe lijk predikant het dubbel moeilijk heeft. Je wordt pas geaccepteerd, als je je als vrouw in dit beroep voor honderdvijftig procent waarmaakt. Als vrouw, zo schrijft ds. Stavenga, wordt je eerst beoordeeld naar je geslacht, dan naar wat je doet en tenslotte pas naar wie je bent. Een man wordt alleen beoordeeld naar wie hij is en naar wat hij doet. Ge lukkig kan mevrouw Stavenga goed overweg met haar manlijke colle ga’s in de ring Dokkum. Dat gaat zo in kerkelijk Nederland: vrouwen met mannen in de ring. „Ze accepte ren me, maar sommigen voelen zich net even iets meer. Dat uit zich in een bevaderende houding”. De gemeenteleden gaan er een beet je vanuit dat een vrouwelijk predi kant best wel goed is. Maar dingen die voor typisch-vrouwelijk worden aangezien, verwacht je toch niet van een dominee. Ds. Stavenga heeft na melijk gemerkt dat vele mensen haar volslagen ongeschikt achten voor het huishouden. Ze mag dan wel dominee zijn, maar dan stelt zij voor de rest als vrouw niets meer voor. Toen ze eens met de vrouw van een andere dominee over handwer ken zat te praten, zei die collega: „Wat leuk, dat je er toch vrouw bij gebleven bent”. telijke leiderschap van paus Paulus VI onder druk komen te staan van zowel progressieven (hervormingsgezinden) als conservatieven (traditionalisten) die hem verwijten dat hij te weinig of te veel heeft gedaan om de kerk aan de eisen des tijds aan te passen. Als erva ren diplomaat heeft de paus getoond dat hij de grote betekenis beseft van rustige en soms geheime diplomatieke contacten en het gevaar onderkent van openlijke confrontaties met de wereld lijke machthebbers. De betrekkingen met communistisch Oost-Europa vormen waarschijnlijk zijn delicaatste probleem. Paus Paulus opereert daar als het ware voetje voor voetje en stelt zijn eisen niet hoog. Maar in Rhodesië heeft hij zonder meer een neger tot aartsbisschop benoemd, waaruit toch wel duidelijk blijkt hoe hij over de situatie daar denkt. Wat La- tijns-Amerika betreft, heeft het Vati- caan zich vaak uitgesproken tegen de sociale onrechtvaardigheid en de grote kloof tussen rijk en arm, maar het zou dikwijls bij woorden zijn gebleven. De kerken hebben in Oost-Europa in de eerste plaats te maken met de men senrechten In de Oosteuropese landen stellen de autoriteiten dat de rechten van de mens niet los gezien mogen worden van die van de gemeenschap, terwijl men in het westen allereerst Als conclusie kan men stellen dat de kerken zich militanter zijn gaan opstel len tegenover wat zij als onrecht be schouwen, hoewel hun optreden toch met de nodige voorzichtigheid gepaard blijft gaan. Deze meer strijdlustige hou ding schijnt hun invloed ten goede te komen. Direct na de laatste wereldoorlog, aldus een Britse deskundige op oecu menisch terrein, leek het erop of de religie het loodje moest leggen tegen het atheïstische communisme aan de ene en het materialisme aan de andere kant. Maar nu, ruim dertig jaar later, blijkt de religie noch onder het juk van het atheïsme noch onder dat van het materialisme te zijn doorgegaan. Inte gendeel overal, in west en oost, noord en zuid, vragen de mensen weer naar de zin van het leven omdat het botte materialisme daarop geen antwoord weet Daarom, aldus de deskundige, oloeit de religie weer, zij het niet m oude, verstarde vormen De godsdienst is in menig land een „ontwrichtende” factor geworden en wel in die zin dat een menselijker wereld dan de onze erdoor mogelijk kan worden. (ANP) praktijk. Op 24 april werd in de r.k. kerk over de gehele wereld aan dacht gevraagd voor het kerkelijk ambt en het religieuze leven. Het is een bekend gegeven dat de aan dacht voor geestelijke zaken bij ve len zeer levendig is, maar dat er bij vele jongeren een duidelijke huiver is voor het officiële kerkelijke ambt te kiezen. Een van de gevolgen is een toenemende vergrijzing in het priesterbestand van de r.k. kerk. Als voorzitter van de interdiocesane stichting voor kerkelijke roeping schrijft de Haarlemse bisschop mgr. Th. Zwartkruis aan de pastores, dat de kerk niet zonder leiders kan,<die de gelovigen zo rond woord en sa crament samenbrengen, dat zij hun taak in de wereld kunnen vervullen. In een brief aan zijn pastores herin nert kardinaal Willebrands aan het recente verleden waarin de priester vooral werd beleefd als de absolute leider die mocht rekenen op de volg zaamheid van de hem toevertrouw de kudde. „In onze tijd zullen priesters meer bindende figuren moeten zijn”. Paus Paulus VI wijt de crisis in de roepingen vooral aan een geloofscrisis, een crisis in de hou ding van liefde en een angst om zich op te offeren. Volgens de paus komt iedere roeping voort uit het geloof. Men kan zijn leven niet geven voor een onbekende. Daarom moet de jeugd worden gevormd tot geloof in Christus. Voor een roeping is ook liefde voor Christus en zijn kerk nodig. De paus roept ouders en an dere opvoeders op de jonge mensen te leiden naar een vrije aanvaarding van voorbijgaande aard. Priesters van het offer, dat het priesterschap en predikanten krijgen dus steeds met zich meebrengt. Het aantal priesterwijdingen in Nederland is sinds 1960 sterk teruggelopen. In 1960 werden 360 jonge mannen tot priester gewijd. Het dieptepunt werd bereikt in 1972 met 27 wijdin gen. Een vergelijkbare daling zien we in het aantal Nederlandse missi onarissen die werkzaam zijn in het buitenland. Momenteel werken ruim zesduizend Nederlandse priesters, broeders, zusters en leken in de derde wereld. Vijf jaar geleden waren dat er nog 7.354. Deze cijfers zijn afkomstig van het Centraal Mis siecommissariaat in Den Haag. Uit de getallen moet worden afgeleid dat de daling zich voorlopig zal voortzetten, aangezien bijna de helft van de missionaire werkers tussen de 50 en 65 jaar is. Het stemt echter tot optimisme dat het aantal leke nmissionarissen een stijgende lijn vertoont. Vijf jaar geleden waren er 212 en eind 1976 al 356 We zijn nu toch bezig met getallen die aangeven hoeveel er de laatste vijfien jaar op kerkelijk terrein is veranderd. Andere getallen leren ons dat er sinds 1965 sprake is van een snel stijgend aantal gemengd gehuwden. De stijging is het sterkst onder rooms-katholieken. In 1955 was 7.5 procent van hen gemengd gehuwd; in 1966 bedroeg dit percen tage 21.3 en in 1972 was 31.3 procent gemengd gehuwd. Volgens deskun digen zijn deze verschijnselen niet ft (ww* 5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 22